Surfen naar de kinderwereld Kunst op de rand van het loodgieten PZC Jongeren Dichter bij 4 mei Ambtenarenweekend wordt gesubsidieerd als Euregioproject Weg vrij voor knaagdierfarm in IJzendijke Jeugdmonitor 16 Infodag diabetes in Terneuzen Voorronde voor Miss-verkiezing Zeeland kunst cultuur Werk Inez van Maanen te zien in Domburg Bands spelen voor optreden op Mosselrock woensdag 20 februari 2002 IJZENDIJKE - De Onderne mersvereniging IJzendijke en de plaatselijke dorpsraad zien geen bezwaar in de komst van knaagdierfokkerij Medusa naar het dorp. „We wensen hen veel succes", zei woordvoerder H. Willemsen gisteren. Op uitnodiging van de onderne mers en de dorpsraad heeft het echtpaar Nobel, eigenaar van Medusa, maandagavond een bedrijfspresentatie gegeven. Die is bij de aanwezige be stuursleden van de vereniging en bij de dorpsraad in goede aarde gevallen. „Ze hebben een prachtige re portage laten zien over hun be drijf. Wat ons betreft zijn ze wel kom. Wat betreft nog te bouwen projecten en vergunningen en dergelijke, vinden we dat een taak voor andere instellingen", aldus Willemsen. De kans dat er tijdens de verga dering een discussie zou ont staan tussen de fokkers en de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren was aan wezig, aangezien beiden waren uitgenodigd. De Dierenbe scherming liet het echter afwe ten. Hoewel er volgens de Dierenbe scherming bij de vestiging van een dergelijk bedrijf, een zekere grens gehanteerd moet worden, wordt die volgens de gemeente Oostburg niet overschreden. Volgens de regels mag er binnen een straal van tweehonderd me ter geen horecabedrijf aanwezig zijn. Die afstand geldt ook voor de grens met België. De gebou wen van de toekomstige fokke rij aan de Watervlietseweg staan op een afstand van ruim vijfhonderd meter van de twee horecabedrijven aan de grens. Die staan ovei'igens niet afwij zend ten opzichte van het nieu we bedrijf. „We moeten natuiir- lijk afwachten hoe het wordt, maar iedereen heeft het recht om een boterham te verdienen", vindt R. Haeyaert .van Big Snack. Eigenaar E. Scherbeijn van restaurant La Marmite heeft 'absoluut geen probleem mee'. Bij zijn restaurant heeft hij een kleine kinderboerderij. „Ik heb ook cavia's en konijnen. Dan kan ik er toch maar moei lijk iets van zeggen?", vindt Scherbeijn. Zijn indruk is dat het met eventuele stankoverlast wel mee zal vallen. door Henk Postma Wie kinderen zo goed mogelijk wil opvoeden, moet in Zeeland ko men woxien. Het is hier veiliger dan elders, de scholen zijn beter, de crimi naliteit geringer, en er is volop kinder opvang. De provinciale welzijnsorga nisatie Scoop maakt daar mooie sier mee. Uit landelijk onderzoek blijkt steeds opnieuw dat deze provincie op het vlak van jeugdvoorzieningen bovengemid deld scoort, bazuinde de instelling an derhalfjaar geleden toen het plan werd gepresenteerd voor de Jeugdmonitor Zeeland, een internetsite die belang stellenden een zo compleet mogelijk beeld geeft van wat er leeft onder de Zeeuwse jeugd. Het begin van die website is nu gereed. En wat blijkt: het ene Zeeland is het an dere niet. In Vlissingen leeft de jeugd anders dan in Hulst, en wat je op Tholen tegenkomt, vind je niet altijd in Goes. Surf naar jeugdmonitorzeeland.nl en ontdek de verschillen. Waar vind je de kindvriendelijkste buurt, de beste school, de veiligste omgeving, of de leukste verenigingen? Op al dat soort vragen, beloofde projectleider J. van den Boomgaard, geeft de Jeugdmonitor antwoord. Een avondje surfen, en de meest ideale woonomgeving ligt onder handbereik. Valt dat even tegen. Allereerst, er moet nog heel veel water door de Schelde stromen, alvorens de Internet-'data- bank over de Zeeuwse jeugd van 0 tot 23 jaar' compleet is. Pas in het jaar 2009 is het 'gegevenspakhuis', zoals Scoop de website noemt, helemaal gereed. De website wordt gevoed met gegevens van instanties die met jeugd in aanra king komen, met resultaten van gespe cialiseerd onderzoek, en met informa tie uit de bevolking. Daartoe wordt jaarlijks een enquête gehouden, steeds onder een ander deel van de bevolking. Zo worden dit jaar de basisscholieren ondervraagd. Geld speelt geen rol. Jaarlijks wordt 170.000 euro in het project gestoken, voornamelijk afkomstig van provincie- en gemeentebesturen. Van de eerste en quête, gericht op 2500 ouders van vier jarige kinderen, zijn de resultaten nu oproepbaar, aangevuld met gegevens van instanties als politie, jeugdzorg, GGD en Scoop zelf. De informatie omvat 'tien leefgebieden van de jeugd', uiteenlopend van onder wijs tdt gezondheid, en van leefomge ving tot openbare orde en veiligheid. Dat alles is bijzonder gebruiksvriende lijk te raadplegen, maar nog verre van WSSs isBBEi Ssss SsS Spelen aan het strand. Zeeland is relatief een veilige provincie voor kinderen. nen nog geen computer in huis heeft. Van de jonge gezinnen is 39 procent nog niet aangesloten op internet. En wat is nu in Zeeland de veiligste plek? Daarvoor raadplege men de link: openbare orde en veiligheid. Jammer alleen dat daarachter slechts cijfers zijn de vinden over jeugdcriminaliteit. Vlissingen, direct gevolg door Middel burg en Hulst, blijkt koploper in de ca tegorie minderjarige verdachten. Waar het gaat om criminaliteit onder de ou dere jeugd (tot 23 jaar) staat Vlissingen eenzaam aan de top. In de polder is het wat dat betreft aanzienlijk rustiger. De minderjarigen zijn het braafst in Veere, Tholen, Kapelle en Hontenisse. De wat oudere jeugd houdt zich het rustigst in plaatsen als Sluis-Aardenburg en Noord-Beveland. Van alle vergrijpen zijn de simpele dief stallen het populairst onder de Zeeuw se jeugd. Voor de rest loopt de aard van de delicten per gemeente sterk uiteen. In Vlissingen maken opvallend veel jeugdigen zich schuldig aan gewelds misdrijven. In Middelburg en Goes kunnen ze er wat dat betreft ook wat van. In Schouwen-Duiveland komen jeugdigen opvallend vaak in aanraking met de politie. Maar na een of twee keer te zijn aangehouden, staken ze hun cri- minale activiteiten. Elders in Zeeland zijn jeugdigen vaak zo snel nog niet van compleet. Wie bij onderwijs zoekt, vindt slechts informatie over kinderop vang, en krijgt de indruk dat je daar voor beslist niet in een gemeente als Hulst moet zijn. Want die steekt nog geen 15 euro per inwoner in de kinder opvang, en is daarmee veruit het ka- rigst. Reimerswaal en Oostburg zijn ook niet bepaald gul. Vlissingen daar entegen is het vrijgevigst. Die gemeente heeft er acht keer zoveel voor over als Hulst, namelijk bijna 120 euro, op de voet gevolg door Noord-Beveland. Over nu naar de jeugdcultuur. Daar is veel over te zeggen. Maar wie de Jeugd monitor raadpleegt, wordt er niet veel wijzer over. De website onthult niet veel meer dan dat twaalf procent van de Zeeuwse peuters nooit tv kijkt, en dat dertien procent van de Zeeuwse gezin- foto Peter Nicolai het verkeerde pad af te brengen. Tenslotte de Zeeuwse ouders. Hoe kij ken die tegen de opvoeding van hun kinderen aan? De Jeugdmonitor vroeg het aan ouders van vierjarige kinderen. Die blijken zich nog het meest bezorgd te maken over gebrek aan speelkame raadjes. Vier van elke tien Zeeuwse ou ders maken zich daar in meer of minde re mate druk over. Vijf procent van de Zeeuwse peuters heeft helemaal nog geen vriendje of vriendinnetje. In Hulst en Axel spelen kinderen het minst met elkaar, in Terneuzen, Vlissingen en .Tholen het meest. Met het bijeenbrengen van al dit soort wetenswaardigheden in een door ieder een te raadplegen database, hopen Scoop en de subsidiërende overheden de leefwereld van dé jeugd inzichtelij ker te maken. Dat wordt in eerste in stantie van belang geacht voor instan ties die veel met jeugdigen te maken hebben. Op langere termijn hoopt men de website ook tot 'trefpunt' te maken van de jeugdigen zelf. Zeeland loopt daarmee voorop. Andere provincies overwegen het voorbeeld te volgen. Maar de Zeeuwen zijn niet in al les zo progressief. Blijkens de Jeugd monitor zet tien procent van de ouders, wanneer het op straffen aankomt, de jeugd nog ouderwets in de hoek. door Jan Jansen MIDDELBURG - Wat in 1998 en 2000 begon als een sportieve, grensoverschrijdende ambte- narenuitwisseling, groeit dit jaar uit tot een door de Euregio Scheldemond geadopteerd, lang weekend Brugge. Op de In terregionale Sportmanifestatie (IRES) in die stad worden tussen 31 mei en 3 juni zo'n 350 ambte naren verwacht. Dankzij een Europese subsidie van 25.000 euro en eenzelfde be drag van de deelnemende over heden aan weerszijden van de grens krijgen de deelnemers een prettig programma voorgescho teld. Sport houdt daarin een spilfunctie, maar er staan hen in Brugge, dan culturele hoofd stad van Europa, ook culinaire en culturele uitstapjes te wach ten. Aan Vlaamse kant doen onder meer het Gewest, de provincies Oost- en West-Vlaanderen en de steden Gent en Brugge mee, in Zeeland gaat de uitnodiging naar ambtenaren van Rijkswa terstaat, de provincie en de ge meenten Middelburg en Vlissin gen. Opvallend genoeg ontbre ken in dat rijtje de Zeeuws- Vlaamse gemeenten. De uitwisseling is officieel aan gemeld bij de Euregio in het ka der van het Interregproject 'Over de grens van mens tot mens'. Hoewel hoopvol gestemd over het verkrijgen van de sub sidie, hebben de organisatoren de handicap dat het nieuwe In- terregprogramma vertraging heeft opgelopen. Verwachting is dat de bijdrage op z'n vroegst in april zal worden toegekend. Subsidie Mocht de subsidie er niet ko men, dan gaat het project in af geslankte vorm door. Als ten minste de betrokken overheden met hun bijdrage over de brug komen. Zoals de vlag er nu bij- hangt, moeten de deelnemende ambtenaren zelf 15 euro in schrijfgeld en 11 euro per over nachting betalen. Omdat dat voor veel medewer kers wel eens een te hoge drem pel zou kunnen betekenen, komt het Zeeuws provinciebe stuur potentiële liefhebbers te gemoet door per deelnemer twee overnachtingen voor zijn rekening te nemen. Dat geldt dan de vrijdag- en zaterdag nacht; niet de zondag, want een langer verblijf zou verschillen de vormen van staf overleg op cle maandagochtend in gevaar kunnen brengen. Van alle deelnemende overhe den is de provincie Zeeland de eerste die een bijdrage toezegt; en die daar ook nog een -over nachtingssubsidie- bovenop doet. TERNEUZEN - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Diabetes Vereniging Nederland (DVN) houdt donderdag een in formatiebijeenkomst in het i Scheldetheater in Terneuzen. Gastspreker dr. I. de Bakker gaat als verpleegarts en project- I leider in op de transmurale zorg in Zeeuws-Vlaanderen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. CADZAND - Zaterdagavond treden in discotheek Joy in Cad- zand twintig kandidaten aan in de Zeeuwse voorronde van de Miss Universe Nederland-ver kiezing. De meisjes komen niet alleen uit Zeeland, maar ook uit West- Brabant. Vanaf 22.00 uur strijden ze om vijf plaatsen in de halve finale op 24 maart in Leeuwarden. In april vindt de landelijke finale plaats. Op vrijdag 6 september wordt in het Mauritshof in IJzendijke Miss Zeeland gekozen. De win nares neemt deel aan de verkie zing tot Miss Nederland. Voor die verkiezingsx-onde kunnen kandidaten inschrijven bij Ni cole Wieme (Natural Beauty) in Oostburg. door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - De Haagse kunst schilder Inez van Maanen moet bij tijd en wijle het idee hebben dat ze loodgieter is geworden. Haar schilderijen en panelen bestaan namelijk voor een groot deel uit aluminium en messing dat in lagen vakkundig aan el kaar is bevestigd. Deze onder grond geeft haar kleuren een glans en transpai'antie die soms aan glas-in-loodschilderingen doet denken. Van Maanen is een van de expo santen op de onlangs begonnen tentoonstelling in Degalerie in Domburg. Haar grote werken hebben een prominente plaats gekregen en springen dus wat meer in het oog dan de bronzen sculpturen van Nico van Rijs- bergen uit Leidschendam en Miems van Citters uxt Burgh- Haamstede en de schilderijen van Jeannette van der Kley- Stolwijk uit Rottei'dam. Van Maanen werkt in de Hout- rustkerk in Den Haag, waar haar werk permanent is ten toongesteld. In Degalerie in Domburg hangen twintig wer ken van haar hand, de meeste van een flink formaat. De on- dergrond van haar schildexijen is bijzonder. Van Maanen beves tigt aluminium en messing pla ten op elkaar. Soms zijn ze aan- eengenageld, dan weer is duidelijk een stiksel zichtbaar; De vorm van de panelen vari eert. Vaak zijn het vierkanten of rechthoeken, soms cii'kels. Het materiaal biedt Van Maanen ve le mogelijkheden. Ze kan erop kx-assen, erin spijkeren, het vou wen en deuken en bovenal laten glanzen. Door hun reliëf en glans doen de schilderijen den ken aan harnassen. In de uitbeelding begeeft Van Maanen zich in het grote gebied tussen figxxratie en abstx-actie. Landschappen en bloemen zijn duidelijk te hei'kennen, af en toe krijgt de beschouwer een hint via de titel (bijvoorbeeld Blue Moon). Van Maanens schilder-ij- en zijn in Degalerie in Domburg op hun plaats. Niet alleen omdat ze goed uitkomen in het overda dige daglicht van de voorzaal, maar ook omdat ze een enkele keer thematisch lijkt te verwij zen naar kunstenaars met een Dombxu-gs verleden. Een twee luik met lange, slanke bloemen roept herinneringen op aan het werk van Toorop, tex-wijl Van Maanens Flowers in kleur, vorm en transparantie veel wegheb- ben van de glas-in-loodwei-ken van Jacoba van Heemskerck. Van Maanens werk is gecombi neerd met gracieuze, meestal langgex-ekte bronzen mens- en dierfigux-en van Van Rijsbergen, van wie Degalerie permanent werk in de collectie heeft. Zijn beelden contrasteren met de aax-dse beelden van Van Cittex-s, die door middel van kippen, een Zeeuwse geit en een voederend meisje duidelijk maakt dat ze haar inspiratie haalt uit het landleven. Van Citters wex-k staat opgesteld bij de toegang tot de 'oude zaal' waar voorna melijk werk hangt van schildex-s en tekenaars uit de negentiende en het begin van de twintigste eeuw. Ditmaal zijn Leo Gestel (aquarellen en tekeningen), An- diries Minderhout (monotypes) en Otto de Kat (aquarel en olie- verf schilderij en) daar goed ver- tegenwoox-digd. De kleine zaal is gewijd aan het werk van Stolwijk. Ze schildert (bijna) abstracte tafex-elen in zoete, zachte kleuren. Helaas doen haar landschappen wat te veel denken aan kitscherige posters en neigen haar abstx-acte schildexrijen naar vormeloos heid. De expositie in Degalerie in Dom burg, t/m 3 mei, dagelijks geopend van 12.00-21.00 uur. MIDDELBURG - Zeven Zeeuwse bands dingen zondag 24 februari mee naar een optre den op Mosselrock in Yerseke. Tijdens een dernopresentie in café 't Schuttershof in Middel- bux-g laten-ze zien wat ze in huis hebben. Het bestuur van het festival en het publiek bepalen welke bands uiteindelijk op 17 augus tus in Yerseke op het podium staan. Op 3 maait vindt een tweede voorronde plaats. De deelnemende bands zondag zijn: Backlash, Anchor, Big Cliief Sugar, Nota Bene, Hai'd- ball, Jive for your Life en Mamilla Paradise. De eerste band speelt om 15.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De respons op de wedstrijd Dichter bij 4 mei is groot. Voor het project dat het Nationaal Comité voor 4 en 5 mei heeft georganiseerd in samenwerking met de provin cie en Scoop, hebben Zeeuwse jongeren 233 gedichten over oorlog en vrijheid ingezonden. Uit 21 nominaties worden vrij dagavond in het Arsenaalthe ater in Vlissingen drie winnen de gedichten gekozen. De makers mogen hun vers op 4 mei voorlezen tijdens de her denkingen in Amsterdam, Vught en Westerbork. Doel van Dichter bij 4 mei is jongeren op een creatieve ma nier te betrekken bij de her denking op 4 mei. Het project woi-dt elk jaar gehouden in de pi-ovincie waar de nationale viering van Bevrijdingsdag be gint. Dit jaar is dat Zeeland. De winnaar van de poëziewed strijd mag zijn gedicht op 4 mei voordx-agen tijdens de Natio nale Herdenking op de Dam, in aanwezigheid van de konin gin, de minister-president, een twintigduizend koppig pu bliek en de televisiecamera's van de NOS. De nummers twee en drie lezen hun verzen gelijktijdig voor tijdens de herdenkingen in Herinneringscentrum Kamp Westerbox-k en het Nationaal Monument Kamp Vught. Hu- bert Leeman van Scoop is blij met de 'overweldigende be langstelling' voor het project. „Natuurlijk is het gestuurd vanuit de scholen, maar dat mag de pret niet drukken. Uit eindelijk hebben de jongeren de gedichten zelf geschreven." Negen scholen uit alle Zeeuw se regio's hebben aan Dichter bij 4 mei meegedaan. Ook cur sisten van de opleidingen voor anderstaligen van het Molen waterproject in Middelburg en het ROC Westerschelde in Ter neuzen hebben gedichten in geleverd. Dichters In december en januari hebben de dichters Serge van Duijnho- ven, Ruben van Gogh, Johanna Kruit, Leendert Witvliet, Moustafa Stitou, Rien van de Berg en Kees Spiering deelne mende scholen bezocht voor het geven van poëziework- shops. „Die zijn vruchtbaar gebleken", zegt Leeman. „Het is natuurlijk moeilijk voor jon geren tussen de vijftien en ze ventien om met een onderwerp als ooiiog en bevrijding in dichtvorm aan de gang te gaan Uit de reacties van de dichters bleek dat zowel zij als de leer- Anne-May de Lijser uit Groede verzorgt een danssolo tijdens de manifestatie Dichter bij 4 mei in het Arsenaaltheater in Vlissingen. foto Peter Nicolai lingen even door de zure appel moesten bijten. De jongeren hadden schroom voor het on derwerp en schroom om hun gedachten op papier te zetten. Des te opmerkelijker dat door de aanmoediging van de work- shopleiders en enkele docen ten op korte termijn toch ruim tweehondex-ddeilig gedichten zijn gemaakt. Dat is een mooie oogst." Een door het Nationaal Comité en Scoop samengestelde jury van 'mensen die gewend zijn poëzie te beoordelen' heeft uit de grote bulk éénentwintig exemplaren geselecteerd die vrijdagavond worden voorge lezen in het Arsenaaltheatei; „Er is gelet op de zeggings kracht van de gedichten en de originaliteit", verklaart Leem an. „In veel gedichten is de emotie die verbonden is met angst, oorlog of dreiging tot onderwerp geworden. Bij de voorselectie hebben we erop gelet dat jongeren niet over de Tweede Wex-eldoorlog hebben geschreven alsof ze er zelf bij zijn geweest, maar juist wat het betekent voor iemand die het niet heeft meegemaakt. Voor de inzendingen van de an derstaligen is dat natuurlijk anders. Zij hebben wél zelf ooi-logshandelingen of onvrij heid meegemaakt. Niet alles wat zij schreven was even goed Nederlands, maar doordat ze hun eigen taal niet gebruikten, waren ze vaak wel verschrik kelijk direct." Een jxuy, bestaande uit com missaris van de koningin W. van Gelder, de Flevolandse winnares van vorig jaar, Leo- nie Beks, dichteres Johanna Kruit, boekhandelaar en uit gever Dick Anbeek, journalist Leonard Ornstein en commis saris van de koningin in Zuid- Holland J. Franssen, kiest vrij dag de winnaars. De eerste drie mogen hun gedicht niet alleen op 4 mei voordragen, zij kxij- gen bij de opening van cle Maand van de Vxrijheid op 17 april nog een prijs van de pro vincie. Een aantal deelnemers dat net buiten de prijzen valt, zal door de Zeeuwse gemeente waar ze wonen worden ge- vraagd hun vers tijdens de plaatselijke herdenking voor te lezen. Begin mei verschijnt een boekje met een selectie van vijftig gedichten. Manifestatie De manifestatie Dichter bij 4 mei begint vrijdag" om 19.30 uur in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Gedichten worden gelezen door Peter Ploegaert, Flavió in den Bosch, Tom Schriever, Quirine Verminde (van De Re de in Terneuzen), Alexancli'a Buczynski, Rosanne Speelberg (Scheldemond Vlissingen), Nathalie van de Zande, Riëlla Bambelt (Pieter Zeeman Zie- irikzee), Elena Khakhaeva, Jacques Mihigo (ROC Wester- schelde, Teimeuzen), Elisabeth de Pagter, Mila Bouwense,Tes- sel Peperkamp (Nehalennia Middelburg), Huib Koman, Josinne Verbrugge, Simone Kersseboom (Buys Ballotcol lege Goes), Ilona Persoon (Goese Lyceum), Ezequiel de Carvalho (Molenwater Mid delburg), Lidia van der Maas, Jaap Bezemer (Calvijn College Goes) en Tessa Lansu (Rey- naertcollege Hulst). Anne- May de Lijser uit Groede ver zorgt een danssolo, de West- Zeeuws-Vlaamse gx-oep Gim mick speelt akoestische luis terliedjes. Flowersvan Inez van Maanen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30