Goes snoeit in plannen binnenstad Prima avond voor wethouder Linssen Van rood potlood naar vingertop Uitplaatsing Thools oud-archief is nog niet van de baan Provincie geeft geld voor steiger pontje Anna Jacobapolder Herselman woedend op Gemeentebelang Naakt recreëren op camping Oostkapelle Uitstel één parkeergarage INTERSPORT ERIK zeeuwse almanak Rook Lichtmasten vernield in Kapelle Kapelle gaat onveilig kruispunt aanpassen MIDDEN woensdag 20 februari 2002 door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaat waarschijnlijk snoeien in haar plannen voor de binnenstad. Daarbij ligt het meest voor de hand dat een van de twee voor ziene parkeergarages op de lan ge baan wordt geschoven. Die conclusie kon gisteravond wor den getrokken na het Binnen stadsdebat, dat werd gehouden in de Grote Kerk in Goes. Bewoners, bezoekers en onder nemers konden hun mening ge ven over diverse onderdelen van het zogeheten Masterplan Bin nenstad. Zoals verwacht bleek een grote, soms overgrote meer derheid warm voorstander van ingrijpend investeren in het Goese centrum. Maar liefst 88,5 procent van de aanwezigen vond dat het historisch hart van de stad 'nodig moet worden op geknapt'. Een voornaam onderdeel van de eerste fase van de uitvoering van het Masterplan is het zoveel mogelijk autovrij maken en her- inrichten van de diverse pleinen in het centrum en het verbeteren van het aanzien van de winkel straten. Opvallend was dat toch nog een kwart van de stemmers vond dat er niets hoeft te gebeu ren aan de winkelstraten. Dat de Grote Markt een gezellig plein moet worden zonder ge parkeerde auto's, kreeg van bij na 85 procent van de mensen bijval. De voorstellen voor de eerste fa se voorzien ook in de bouw van twee parkeergarages: aan het Bleekveld en aan de Oostwal, onder het huidige parkeerter rein, zodat daar met een water partij de vestenstructuur in ere wordt hersteld. De parkeergarage aan het Bleekveld kreeg iets meer steun dan die aan de Oostwal: 85,3 om 77,8 procent. De waterpartij op de Oostwal vond 67,9 procent een goed idee. Diverse andere aspecten van het plan werden breed onder steund, zoals herstel van het groen rond cle Grote Kerk (83,1 procent), indammen van de uit hangborden en de uitstallingen in de winkelstraten (85 procent) en eenheid in het straatmeubi- lair(71,3procent). Voor het plan om van het Bleekveld een thea ter- en cultuurplein te maken (65,1 procent) en het afsluiten van cle Westwal voor doorgaand verkeer (56,5 procent) klonk wat minder applaus. De eerste fase van de uitvoering kost 28 miljoen euro, waarvan de ondernemers zes miljoen eu ro op tafel willen leggen. Twee derde van de aanwezigen vond dat de gemeente dan ook maar de resterende 22 miljoen moet betalen. Een grote meerderheid binnen de gemeenteraad acht die uitga ve echter te fors, zo bleek twee weken geleden. Vrijwel alle aanwezigen (91,7 procent) gaven gisteravond aan dat als er niet genoeg geld is voor twee parkeergarages, er in elk geval moet worden begon nen met de bouw van één gara ge- Tien Aan het slot van het debat gaf wethouder C. Linssen in school termen aan met het Masterplan te hebben ingezet op een tien, maar dat hij met een acht ook te vreden is. ,,De werkelijkheid is dat er geen tien uitkomt." Lins sen zei de tijd te willen nemen om te kijken welke onderdelen uit de voorstellen kunnen wor den gehaald. werd er door de politieke frac ties om het onderwerp heen ge draaid. Hij verweet de commis sieleden geen zuivere discussie te voeren. Het is de stuurgroep zelf die besloten heeft pas na standpuntinname met belang hebbenden te gaan praten. „En dat heeft langer geduurd dan de bedoeling was." Ook is het de stuurgroep zelf geweest die bur gemeester en wethouders gead viseerd heeft over uitplaatsing. Waar naar toe en hoe het com penserende historisch steun punt er uit gaat zien, moet nog worden beslist. Middelburg De gemeente Tholen zal zich, zo zei Nuis wel toe, behalve op het Zeeuws archief in Middelburg ook oriënteren op het archief van Schouwen-Duiveland. Hoewel daar, voor zover nu be kend, voor op langer termijn geen ruimte is voor een tweede archief. Met belanghebbenden zal daarnaast gesproken wor den over de invulling van een historisch steunpunt. Nieuwko mer ABT (Algemeen Belang Tholen) pleit voor behoud van het archief in het huidige dade lijk overbodige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Een Thool- se erfgoedkoepel zou er zorg voor kunnen dragen dat er his torisch erfgoed wordt tentoon gesteld in combinatie met mo gelijk andere activiteiten. (Advertentie) door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - On danks een warm pleidooi door geschiedenisliefhebber J. Kem- peneers uit Sint Philipsland, een nieuwe kijk op de zaak van ABT-man L. van Doorn én aar zelende commissieleden is, na gisteravond, de dreigende uit plaatsing van het Thools oud archief nog altijd actueel. Enkele honderden mensen grepen het Binnenstadsdebat aan om him mening over de Goese plannen voor het centrum te verkondigen. foto Willem Mieras door Harold van Ginkel GOES - De stem van wethouder Charles Linssen galmde gisteravond door de Grote Kerk in Goes. De geestelijk vader van het Masterplan Binnenstad zag vervolgens toe hoe de inwoners van Goes dachten over zijn paradepaardje. Waarschijnlijk heeft hij een rustige nacht gehad. Al vanaf het begin van de debatavond was het druk in de kerk. Na half acht liep het aantal aanwezigen op tot ongeveer driehon derd, onder wie toch ook een aantal jonge ren. Linssen zei in zijn toespraak dat 'iedere dominee trots zou zijn met een volle kerk op een doordeweekse avond.' Een groot deel van de avond was ingeruimd voor stemmingen. De gemeente had drie honderd stemkastjes beschikbaar en ge hoopt was die allemaal kwijt te raken, maar het aantal bleef steken op iets minder dan tweehonderd. De mensen die wel een stern- kastje in hun bezit hadden, konden daarmee hun mening geven over onderwerpen uit het Masterplan. Met de stemkastjes leek het er op dat ver vroegde verkiezingen waren uitgeschreven in de Grote Kerk. Maar voordat de eigenlij ke stemmingen begonnen, moest er eerst nog even uitleg worden gegeven over hoe je zo'n kastje nou gebruikt. Dat was maar goed ook, want bij de eerste teststemming werden honderd stemmen niet meegeteld. „Nee, hij doet het niet" en „O, moet dat zo", waren veelgehoorde kreten. Na verdere uit leg verliep een tweede test ook niet hele maal vlekkeloos. Eén of twee Ook toen de echte stemming was begonnen, bleken sommigen het nog steeds moeilijk te vinden. Zo moest niet op ja of nee worden gedrukt, maar op de knoppen één of twee. Bij stelling achttien bleken er nog mensen te zijn die dit niet door hadden. Discussieleider Peter Joosse ging na bijna elke stelling de kerk in om in te gaan op de uitslag van de stemming, waarbij een aantal stemmers de gelegenheid kreeg hun keuze te onderbouwen. Toen de grote meerderheid van de stemmers positief was over de plan nen, leek niets de avond van de wethouder meer te kunnen bederven. Ondanks dat hij liet doorschemeren dat niet het gehele plan wordt uitgevoerd, sprak hij van 'een prima avond'. De uitsmijter van de avond kwam op het al lerlaatste moment. Net na de stemming over het beperken van grootschalige uitstallin gen voor winkels, wat bijna 86 procent van de stemmers een goed idee vond, werd een foto vertoond van de informatiewinkel over het Masterplan aan de Lange Vorststraat. En wat stond er buiten de deur? Jawel, een enorm bord. Maar, zo sprak L. Meeuwisse, projectleider van het Masterplan Binnen stad: „Ik vind het helemaal niet zo groot." De discussie duurt nog voort. Het merendeel van de fracties gaf, tijdens de commissieverga dering middelen, een positief advies af over de voorgenomen uitplaatsing. Op langere ter mijn, is de gedachte, komt dat het Thoolse erfgoed ten goede. Met uitplaatsing zijn bovendien minder kosten gemoeid als er een kwaliteitsinhaalslag gaat worden gevoerd, zo hebben de plaatselijke politici verenigd in een stuurgroep zich laten infor meren. Alleen SGP'er M. Dijke hield z'n poot stijf. Zijn partij wil het liefst het Thoolse archief behouden. WD'er P. Stouten onthield zich van advies, in af wachting van duidelijkheid over tal van cijfers. Twijfels bleken gisteravond na melijk wijd verbreid te zijn. Ver schillende fracties zetten kant tekeningen bij de financiële onderbouwing van het uitplaat- singsverhaal. Vraagtekens wer den daarnaast geplaatst bij een door een expert aangevoerde vijf fulltimers die, voor een goed archiefbeheer, op Tholen nodig zouden zijn. Kritiek werd bo vendien geuit over het zo laat (maandag) in gesprek gaan met de belanghebbenden. Kempeneers, sprekend namens de Genealogische werkgroep Tholen en heemkundekring Philippuslandt, voerde nog een ander verwijt op: „Uit niets blijkt dat uw eigen archivaris Zuurdeeg u over de gang van za ken omtrent het Thools archief heeft mogen informeren. Toch niet onbelangrijk lijkt ons. Ook de gebruikers zijn niet in het on derzoek betrokken, -wat heel goed had gekund in het kader van het nieuwe interactieve be leid wat Tholen predikt." Volgens burgemeester W. Nuis VANDAAG START MAGAZIJN LEEGVERKOOP bij Nieuwe Burg 22-28 Middelburg Tel. 0118-611741 Kortingen tot 80% "ook kampeerartikelen" door Esme Soesman ANNA JACOBAPOLDER - De gemeente Tholen krijgt 15.000 euro subsidie van de provincie om een steiger aan te leggen voor het fiets veer Anna Jacoba- polder-Zijpe. Het pontje draagt bij aan de be vordering van milieuvriendelij ke vervoerwijzen en er wordt een extra schakel toegevoegd aan het recreatief fietsverkeer, is de motivatie. Aanleg van een steiger kost de gemeente ruim 90.000 euro. De oude steiger is verdwenen. In de veerhaven van Anna Jacoba polder is nu een kwekerij van hangcultuurmosselen. Aan één van de pieren van die haven kan echter een nieuwe afmeergele- genheid worden gerealiseerd, naar het voorbeeld van Hoede- kenskerke. Met het fietsveer richting Zijpe wordt een oude veerverbinding in ere hersteld. Eeuwenlang was de dienst tus sen Zijpe en Anna Jacobapolder een zeer bekende verbinding. Toen in 1987 de Philipsdam in gebruik werd genomen ging het veer eruit. Nog lang daarna meldden zich mensen bij het na bij gelegen café-restaurant Het Veerhuis met wagen over ver trektijden van de boot. Oversteek L. de Brouwer uit Yerseke ver- zorgtde oversteek met motor schip Arend. Dit schip is inge steld op twaalf passagiers, al dan niet met fiets, en kan ge schikt gemaakt worden voor twintig personen. Gedurende zestig vaardagen (juli, augustus en nog wat dagen in september) zal veertien keer per dag worden gevaren tussen Zijpe en Anna Jacobapolder. Daarnaast wordt vier keer dag gevaren tussen Zijpe en Sint-Annaland. door Ron Magnée KAPELLE - Een huis-aan-huis verspreide brief van Gemeente belang heeft de woede gewekt van wethouder J. Herselman (VVD). In de brief wordt het jeugdbeleid bekritiseerd, maar Gemeentebelang heeft volgens hem geen recht van spreken. „Als u nu eens een commissie vergadering volgt", berispte Herselman gisteravond de ver tegenwoordiger van Gemeente belang, J. van Nimwegen, tij dens de commissievergadering Onderwijs en Welzijn. Aanleiding was een brief van Gemeentebelang die in Wemel- dinge huis aan huis was ver- (Advertentie) 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 spreid. Hierin wordt onder meer gesteld dat er over jeugdbeleid „slechts gepraat wordt" en voorzieningen „op de lange baan geschoven" worden. Wethouder J. Herselman stelde dat er veel juist veel voor de jeugd gedaan wordt. Zo is er vandaag een bijeenkomst voor jongeren in jeugdcentrum Trin- nety waar de mogelijke komst van een skatevoorziening op de agenda staat. Daarnaast is het jeugdparticipatietraject in vol le gang. Hierbij inteiviewen jongeren leeftijdsgenoten over mogelijke voorzieningen. Kort om, er wordt juist veel gedaan voor de jeugd, wilde de wethou der maar zeggen. Tot verbazing van de andere raadsleden wilde Van Nimwe gen niet op de zaak reageren. „We gaan dat intern bespre ken", was alles wat hij kwijt wilde, nog eens, vol ongeloof. Nee, Van Nimwegen bleef stom metje spelen. Even later bleken de andere fracties wél tevreden te zijn over Einde van alle 3 blokken de voortgang van het jeugdbe leid. Al met al konden de frac ties zich vinden het beleid van de wethouder, ook de vertegen woordiger van Gemeentebe lang. Je kan het niet vaak genoeg doen: oefenen in rampenbe strijding. Dat vonden ook de functionarissen die belast zijn met de zorg voor de vei ligheid in dat Middelburgs bejaardenverzorgingshuis. Dus schakelden ze, om de weerbaarheid van personeel en bewoners te testen, onver wacht het brandalarm in. Een ieder die enige verant woordelijkheid droeg, was binnen de kortste keren pa raat. Brandslangen in de aanslag. En klaar voor de evacuatie. Ook de kok stond op scherp. Vertrouwend op zijn, voor de uitoefening van zijn beroep, verfijnde neus, rende hij snuivend door de gangen, op zoek naar de vuurhaard. Maar hoe hij zich ook inspan de, veel meer dan de geur van paniek en sensatie snoof hij niet op. Rook was er genoeg. Dat had de brandweer goed geregeld. Maar, constateerde de receptioniste na afloop la coniek, „Jullie hebben het geurtje vergeten mee te leve ren. En ze gaf meteen een tip voor de volgende keer. „Be stel een rookivorst bij de sla ger." door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De eigena ren van twee boomgaardcam pings aan de Groeneweg en Randduinweg in Oostkapelle hebben een exploitatievergun ning gekregen voor de camping. Op de locatie Groeneweg mag naakt gerecreëerd worden. Beide boomgaardcampings wa ren aanvankelijk van H. den Hollander. De locatie Groene weg is inmiddels verkocht aan een groep van tien personen. Zij hebben zich verenigd onder de naam de Hermitage. Twee be stuursleden van deze club gaven in een gesprek met wethouder M. Te Roller aan dat de Hermi tage geen naturistencamping is, maar dat er niet wordt opgetre den tegen 'textielloos zonnen'. Het gemeentebestuur is van oordeel dat in de exploitatiever gunning niet kan worden vast gelegd of er al dan niet naakt ge recreëerd mag worden. Op grond van de Algemeen Plaatse lijke Verordening mag de lokale overheid hiertegen wel stappen ondernemen maar alleen als de openbare zedelijkheid wordt geschaad. „Regulering van ge drag op het kampeerterrein achter de groenstrook, is niet mogelijk tenzij de openbare be langen worden geschaad", stel len B en W. De camping zal volgens Te Rol ler min of meer besloten zijn. „De eigenaren en hun kennis senkring kunnen er komen. Het is voor zover ik begrepen heb, niet de bedoeling dat elke toe rist kan aankloppen en er de tent opzetten." Op beide boom gaarden mogen al jaren kam peerders komen Het college van de voormalige gemeente Domburg heeft hier hieraan meegewerkt omdat met behulp van de inkomsten van de cam ping, de aanwezige hoogstam- fruitbomen in stand konden worden gehouden. In het nieu we bestemmingsplan Buitenge bied hebben beide percelen een agrarische bestemming gekre gen met de mogelijkheid van het plaatsen van kampeermiddelen en sanitaire voorzieningen. In de oude kampeervergunning van Den Hollander is nooit op genomen dat splitsing of ver koop van de campings niet is toegestaan. B en W zien daar door geen redenen de exploita tievergunningen te weigeren. KAPELLE - In Kapelle zijn de afgelopen week zo'n twintig lichtmasten vernield. Van alle palen waren de deurtjes van de mast opengemaakt en de zekeringen vernield. De bloot liggende stroomdraden van de lichtmasten zorgden voor le vensgevaarlijke situaties. De vernielingen zijn gepleegd in de Bellefleurstraat, Coxstraat, Ooststraat, Boogerdlaan, Lan- gegracht en richting de sport hal. In totaal bedraagt de scha de zo'n tweeduizend euro. De gemeente Noord-Beveland legt belangstellenden deze week het gebruik van de stemcomputer uit. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GEERSDIJK - Noord-Beve land gaat deze week de boer op met de nieuwe stemmachines, althans een demonstratiemo del. Omdat bij de gemeente raadsverkiezingen in maart voor het eerst het rode potlood achterwege blijft, is geoor deeld dat oefenen noodzake lijk is. Ervaringen in andere gemeenten hebben Noord-Be veland geleerd omzichtig om te springen met de overstap van potlood naar vingertop. In Colijnsplaat en Geersdijk kon jegisteren een stemmachi- ne uitproberen met hulp van enkele ambtenaren. In verzor gingshuis Rustoord in Colijn- plaat was het een verzetje en in het Drenthehuis in Geersdijk, drukten de dinsdagmiddag- kaarters wat knoppen in. De ambtenaren leerden ook nog wat: een grote loüpe of een set je leesbrillen zou wel handig zijn, want veel ouderen zijn kippig. Noord-Beveland heeft met op zet gekozen voor stemmachi nes, niet voor stemcomputers. Met de computers is in het ver leden al veel ellendigs voorge vallen: storingen, overgevoe ligheid van de schermen, schrikachtige kiezers en stem bureaus die het zelf niet snap ten. Gevolg: paniek en lange rijen wachtenden, niet be paald bevorderlijk voor de op komst. De stemmachine lijkt nog het meest op een ouderwets papie ren stembiljet. De kandidaten staan, netjes genummerd, on der elkaar onder het kopje van hun lijst. In plaats van een vakje rood te maken, druk je op een naam, die vervolgens in een schermpje verschijnt. Is het de naam die je had willen kiezen, druk je op een rood rechthoekje en de stem is uit gebracht. De stemmachines combineren de overzichtelijkheid van het stembiljet met de snelheid van het stemmen per computer. De Noord-Bevelanders kunnen gewoon in een hokje stemmen maar de stemmen zullen bin nen enkele minuten zijn ge teld. Vanmiddag en morgen reist de demonstratiemachine langs de andere Noord-Bevelandse kernen. Vandaag staat het ap paraat om 14.00 uur het De Casembroothuis in Kamper- I lend. Morgen is er om 10.00 uur een demonstratie in Vredestein in I Wissenkerke. Rond 13.30 uur begint het in De Vriendschap in Kats en om 14.00 uur kun nen inwoners van Kortgene in de Pompweie komen oefenen. door Ron Magnée KAPELLE - De provincie Zee land geeft de gemeente Kapelle 25.000 euro subsidie om het kruispunt tussen de Dijkwelse- straat en de Stationsstraat vei liger te maken. Het kruispunt wordt veel gebruikt door scho lieren die van of naar de Weg naar het Stomme Kruis gaan. De afgelopen jaren zijn er veel ongelukken gebeurd op het kruispunt. Zo noteerde de ge meente in de periode 1995-2000 tien ongevallen waarvan vijf met letsel. In totaal moesten ze ven slachtoffers zich in het zie kenhuis laten behandelen. Kapelle wil het kruispunt veili ger maken. Zo moet er een ver hoogd plateau komen waardoor doorgaand verkeer op de Dijk- welsestraat wordt afgeremd. Daarnaast komt de Weg naar het Stomme Kruis in de huidige situatie niet loodrecht uit op de Stationsstraat. Daardoor is de situatie onoverzichtelijk. Ook hier wil de gemeente iets aan doen door de Weg naar het Stomme Kruis meer te laten af buigen. Volgens de gemeente kost de aanpassing 50.000 euro. De pro vincie heeft nu toegezegd de helft van dit bedrag te willen bijdragen. Naar verwachting beginnen de werkzaamheden nog dit voorjaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29