Veilig verborgen in de bodem van de zee Bij die schutting was de eerste hangplek van het dorp PZC Daènae nog s goed naè-douche, dat was lékker Nieuwe Raadkaart c^EK\ to woensdag 20 februari 2002 Thijs Maarleveld zou dol graag eens een kijkje ne men in de zeebodem. Want daarin moeten nog zoveel scheepswrakken verborgen liggen. Ook van de oudste vissersschepen, waarvan op z'n hoogst wat 'vage' afbeel dingen en - van latere datum - enkele scheepsmodellen overgeleverd zijn. Vlaamse, Zeeuwse, Hollandse en Frie se vissers gingen ermee de zee op, al in 1295 tot onder de Engelse kust bij Yarmouth. Achter de haring aan. ~I\aarleveld leidt de jongste XVJ.afdeling van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB) in Amers foort, de afdeling archeologie onderwater. Opgericht in 1988, toen het archeologisch erfgoed onder water in Nederland wet telijke bescherming kreeg. Niet dat er daarvoor niets aan scheepsarcheologie gebeurde, integendeel. De drooglegging van de IJssel- meerpolders heeft een schat aan scheepswrakken opgeleverd. Meer dan vierhonderd. De ken nis van scheepstypen die op de voormalige Zuiderzee hebben gevaren, heeft door al die vond sten een enorme impuls gekre gen, een impuls die Zeeland moet ontberen. Om erachter te komen met welke visserssche pen Zeeuwen eeuwen geleden de zee op trokken, bieden alleen officiële overheidsstukken, ou de kronieken, tekeningen en schilderijen een beetje houvast. In Antwerpen zijn rond 1884, bij het graven van nieuwe haven- dokken, wel vijf vissersscheep jes gevonden. Uit de elfde, twaalfde of dertiende eeuw. volgens oud-conservator Jules van Beylen van het Nationaal Scheepvaartmuseum in Ant werpen. Negen tot twintig me ter lang en clrie tot vier meter breed. De naden tussen de plan ken waren gedicht met mos, een veelgebruikte techniek. Waar de scheepjes zijn gebleven, weet een medewerkster van het Ant werpse scheepvaartmuseum niet. ,,Het conserveren van zul ke houten vaartuigen is niet ge makkelijk", zegt zij. „Ik vraag mij af of ze dat eind negentiende eeuw goed onder de knie had den." Speurtocht illustratie Adri Karman Of ze er nog zijn of niet, het is al heel wat dat die scheepjes zijn gevonden én beschreven. Van veel andere vissersschepen uit volgende eeuwen is (nog) hele maal niets aangetroffen. Het maakt de speurtocht naar hoe die schepen eruit hebben gezien lastig en tegelijkertijd span nend. Van Beylen heeft zich aan dat recherchewerk gewaagd. Iiij is droog begonnen, in over heidsarchieven, want al heel vroeg ging de overheid zich met de visserij bemoeien. Om belas ting te heffen op vis. Om vissers te beschermen tegen zeerovers. En - toen ook al - om jonge vis te sparen. De ovei-heid zou de overheid niet zijn, als die regels niet op papier waren gezet. Het mooie is dat daarin vaak ook informatie wordt gegeven over typen sche pen. In het eerste reglement dat Van Beylen heeft opgediept, uit 1163 van de Vlaamse kustplaats Nieuwpoort, staan er drie: de schuit (dé benaming voor een eenvoudig schip), de ever (een vaartuig met een vierkant zeil) en de buis (in die tijd een kleine open boot voor haringvisserij). Spannend wordt de reis terug in de tijd, als in de zestiende eeuw de eerste afbeeldingen van vis sersschepen verschijnen. Van grote waarde is een tekening die de Antwerpse schilder en gra veur van kaarten Antoon van den Wijngaerde rond 1550 van Walcheren maakt, de Zelandiae Descriptio. In meer dan twintig aan elkaar gekleefde bladen pa pier (tien meter lang, vier meter hoog) schetst Van den Wijngaer de een panorama van het hele eiland plus een flink stuk van de zee. Van den Wijngaerde laat zien hoe belangrijk visserij in zijn tijd was. Vrijwel overal langs de kust van Walcheren zijn visserijactiviteiten. Net buiten de stadsmuren van Vlis- singen hangen netten te drogen. Ook in dorpen als Dishoek en Zoutelande wordt volop gevist, vanaf het strand. Van Beylen is enthousiast over het panorama van Van den Wijngaerde, omdat hij vissers schepen 'uitzonderlijk klaar' heeft getekend. Het gaat om al lerlei typen. Van kleine sloepen, waarmee op bot en schelvis wordt gevist, tot en met grotere haringbuizen en hoekers. Van een haringbuis is al eerder een vrij goede afbeelding be kend, op een schilderij getiteld Zicht op Zierikzee uit 1604 of 1640, dat in het gemeentemuse um van Zierikzee hangt. Maar de masten en de zeilen van dat schip zijn gestreken. Van den Wijngaerde schetste de schepen in volle glorie, met de drie mas ten onderzeil. Hij laat ook zien hoe er wordt gevist. Achter de haringbuizen hangen drijfnet ten die via openingen (netten- poorten) halverwege de zijkan ten van het schip naar binnen worden gehaald. Waarna de vis op een ruim, open dek (hét ken merk van een haringbuis) wordt gesorteerd. Met hoekers wordt op andere vissoorten, vooral op kabeljauw, gevist en dus op een andere manier. Handlijnen met haken hangen langszij en achter het schip, dat voor anker ligt, is een hoekwant te zien, een net met haken. Tot in de negentiende eeuw is met deze typen schepen geva ren. Honderden zijn ervan ge bouwd. In de zestiende eeuw, als gezouten haring dé consump- tievis is, moeten er in Zeeland alleen al tweehonderd zijn ge weest, plus nog eens vierhon derd in Holland en honderd in Vlaanderen. Zij varen tot onder de Engelse kust, vaak onder be- schei-ming van konvooischepen en begeleid door ventjagers, die de gevangen haring 'vliegens vlug' naar de markt moeten brengen. Terwijl hoekers en haringbui zen ver de zee opgaan, trekken kustvissei's er vooral op uit in pinken; platbodems met een ronde, brede boeg. Op het schil derij Gezicht op Zierikzee staat er één afgebeeld. Ook de hoog aars - eveneens een platbodem, met een lange voorsteven - moet in die tijd al in zwang zijn ge weest op de Zeeuwse wateren. De Gentse zeeschilder Jan Por- cellis (1584-1632) beeldt er in elk geval begin zeventiende eeuw één uit, op zijn schilderij Mosselvissers op het slik. De hoogaars is als typisch Zeeuws vissersschip eeuwen lang in bedrijf gebleven. En er zijn nog enkele exemplaren van over, gebouwd volgens oud re cept- Dat maakt het volgens onder water-archeoloog Maarleveld ook niet zo nodig om driftig op zoek te gaan naar wrakken van oude vissersschepen. Hij ziet wel mogelijkheden. In de Voor delta voor de Zeeuws-Zuidhol landse eilanden moeten heel veel wrakken liggen. Maarle veld zit erbovenop, als het moet, zoals bij het baggeren van zand voor de Westerschelde Contai- nerterminal (WCT) in Vlissin- gen-Oost en bij de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Maar haast heeft Maarleveld niet. „Veel geld hebben we niet en ze liggen er toch goed geconser veerd bij in het zand." Harmen van der Werf Over badkaemers mee dou ches ao m'n daè in Kaere- kwaereve alleen ma in boeken eleze. In 't écht ao m'n d'r nog noait eêne ezie. Da was zó in dien tied in nie alleêne in Zeê- land. In Ollaand boven de Moer- diek konde ze d'r ok mee terech te. In de nieuwbouw-uzen wiere de badkaemers gewoon vergete. In aolle uzen was 't op zaeter- dagaevend 'n drukte van belang in de keuken vö de kachel, waè de kinders in bad estopt wiere. De groate meissen in joans gien- ge meêsta naè 'n afgeschote oekje op zolder mee 'n schaele waerem waeter, die vroeger ge- nochte was om j'n eige 's lékker in bad te stoppe. Bie oöns tuus was 't nie aanders in omda m'n nie beter wiste ao m'n d'r ok wede mee. Toch brocht mien moeder daè op 'n zeker oagenblik veraandering in. Tot dan toe waere onze voe ten zö noe in dan wè's 'n bitje groezelig, as m'n in de winter nie naè Flauwers konden om te zwèmme. Die veraandering kwam toen mien moeder d'r èrreg in kreeg dat 't groaste uus van 't durp, de pastorie, leeg stieng omdat d'n domenie in de pastorie op Seêrs- kaereke woonde. Toen is ze naè 't kaerekbestuur toe estapt in ei 't vó mekaore ekrege dat oönze fermielje z'n intrèk kon neme in de pastorie. Wa za oönze goeie vaoder, Endrikus Antonius, goedkeurend naè benee ekeken toe d'n z'n gezin van 't kleinste uusje naè 't groaste uus van 't durp zag veruze. Ha, dienke julder noe mee z'n aollen. Noe ze wè 'n badkae- mer. Moai nie waer ménsen, tien groate in kleine kaemers in gin badkaemer zö groat as 'n luci- ferdoasje. Ma wa waex-e m'n blie mee die moaie trék-wc in die breêje gang mee granieten vloer. In as m'n zö mee z'n aollen in die groate woonkeuken aan taefel zaete, m'n oöns wè 's of evroge oe die domenie in z'n dèftige vraauwe 'n bad enomen Zeker ok in de keuken vö de kachel as 't koud was, want in de slaepkae- mer mee tien graeden oönder nul zou j e 't wè uut j 'n oad laete omin jebloate niks-anvö 't béd de te gae stae. In oönze fantasie oax-de m'n me vrouw zégge: 'Man, was jij eens even mijn mg.' In dan zaege m'n in oönze verbeelding de dome nie stae mee z'n was-andje, pre cies zö-as dat bie oöns gieng. Bie oöns moste m'n d'r nie om lache ma as m'n an d'n domenie in me vrouw van de domenie doch te, zaete m'n stiekem 'n bitje te gie- chele, tot mien moeder opmèrk- te da m'n 'n bitje respèct moste vö diemènsen.Maas 'keven naè mien groate broer keek schote m'n toch iedere keer opnieuw in de lach. Zienken èmmer De eêste tekenen dat 'r wa te ge- beure stieng was toen mien moeder mee 'n splinternieuwe zienken èmmer deu 't uus liep. In 't achteruus stieng ze langdu rig mee de èmmer naè bove ge- stoke naè te dienken. 'Wa gae je daè mee doe moe', vx-oege m'n nieuwsgierig. 'Da's 'n verras sing', anwoördde mien moeder. Daènae liep ze de deure uut mee d'n nieuwen èmmer oönder d'r aerem. M'n keke d'r naè in zaege oe ze de straete over stak in deu de dein-e van de smisse van Kesteloo verdween. Gerumen tied laeter kwam ze wï nae bute. De èmmer ao ze in de smisse achter elaete. Omda ze oöns nie wou vertèlle wa de be doeling was van aol die ge-ei- men, bostten wilder zowat uut mekaore, van nieuwsgierigeid. 't Duurde tweê weken tot Kees van de smid bie oöns an de deure kwam mee 'n vrimdsoortig vooi-wèip oönder z'n aerem. Mee eênige moeite herkenden wilder nog de nieuwen zienken èmmer van oönze moeder. Oön der an de bodum ao d'n 'n puup- je gesoldeerd mee daer an 'n soort sproeier mee wè duzend gaetjes d'r in. D'r zat ok nog 'n koperen kraene an. 'Ie is klaer', zei Kees gewichtig. M'n zaege oe groas d'n naè z'n bouwwèiTek keek. Kommende zaeterdag za 'k m'n eige, mee zwembroek, ier vervoege om de douche in te wijden', zei Kees nog, vö dat t'n terugliep naè de smisse. In 't achteruus zétte mien moe der 'n trapje neer in ieng d'n èm mer an 'n spieker an eên van de balken. 'Gaejiejeuutkleêje'.zei ze tegen mien. 'Waerom ik aol- tied eêst?', protesteerde ik. 'Nèt as toe je zélf oöns aer gieng knippe. Aoltied bin ik 't proef- knien.' Inzeêpe 'Schiet op noe', zei m'n moeder kort in boöndig. 'Trék dan je zwembroek ma an. In dat 'k toen ma edae. Intusse goaide m'n moeder 'n èmmer waerm waeter in de douche-èmmer. Ze wees mien oe 'k eêst de kraene even ope mos draoie in dan m'n natte lief inzeêpe. Daènae nog 's goed naè-douche. Wa was dat lékker. 't Was 'n eêle groate veraandex-i- eng in oöns leven. Van d'n eên op d'aanderedagaom'n 'n badkae mer inuus,okawas'tma'n oek- je in de bie-keuken. Waè zou dat aauwe apparaot toch ebleve weze? M'n 't vele ja'eren gebruukt Noe 'k d'r an dienke komme bienae de trae nen in mien oagen. 't Za ok wè mee de golven van de Oaster- schèlde mee espoeld weze tie- dens de x-ampe. Misschien komt t'n over duzend jaer wè bie 'n opgi'aevingtevoorschien. 'Zèld- zaeme archeologische vondst' staet t'r dan in de kraante. Ma wilder zü 't nie mi meemaeke. Johan van Zijp De jongeheer Henk Henkes, wonende aan het Noox-d- bolwerk bij de theetuin in Mid delburg, kreeg omstreeks 1906 van een zekere Sien een ansicht kaart met daarop de Postweg in Nieuwland, tegenwooi'dig de Oude Rijksweg in Nieuw- en Sint Joosland geheten. „Mijn hart ging open bij het zien van de nieuwe raadkaaxt", schrijft N. Timmerman-Huige uit Vlis- singen. „Pure nostalgie, deze kaaxt. Wat was alles nog mooi groen en wat zag het er gezellig uit, met al die vei'schillende hekjes voor de tuinen. Wat mocht er toen veel; nu is alles zo uniform geregeld. Hier gaat nog warmte van uit." Het smeedijzeren hek op de voorgrond is van de oude be graafplaats, meldt Timmerman. „Met daarnaast het woonhuis van bode Joosse. Hij onderhield een bodedienst tussen Nieuw land en Middelburg. Wat hij be gon, is later door zijn zoons uit gebreid tot ti-anspoi-tbedrijf Joosse, nu nog in Nieuwland ge vestigd." In het voorname hoge huis ernaast, kon volgens haar vroeger op de bus naar Middel burg of Goes gewacht worden. „Er was een kapper in gevestigd en later een wixdceltjein rookar tikelen en snoep, van de wedu we Paulussen-Engelsma. Thans is het huis vernieuwd en lager geworden, zodat het niet meer boven de andere huizen uit komt." Timmerman geeft aan dat rechts op de foto, naast het ijze ren hek, het straatje Achter de Kerk begint, gemarkeei'd door een houten schutting. „Deze plek was de eerste zogenaamde hangplek van het doxp. Oudex-en zeiden thuis; ik ga even naar de driehoek. Daar stonden oudere mannen met elkaar te praten, leunend tegen de geteerde hou ten schutting, een pijpje of shagje rokend. Ook jongeren gingen 's avonds even naar de driehoek om elkaar te ontmoe ten." De huisjes op de achtergxxmd staan op de Molendijk, schrijft J. de Visser uit Nieuw- en Sint Joosland. In het huisje achter de lantax-enpaal (midden op de foto) woonde volgens hem de fa milie Knuit en de woning rechts ernaast was van Sientje Jobse (misschien wel de verzendster van de kaart). De Visser wijster- op dat de voormalige Postweg eigenlijk uit twee straten be staat. „Het achterste gedeelte heet de Korte weg, welke naam pas weer is veranderd in Kox-te Weg." Net niet zichtbaar op de foto staat tegenover de pastorie (nu dorpshuis) het voormalige raadhuis van Nieuw- en Sint Joosland, sinds vorig jaar eigen dom van de familie X. van Glansbeek. Ook niet op de kaart bevindt zich links van de oude begraafplaats de voormalige brandweerkazerne, thans ook in bezit van de familie Van Glansbeek. In het voormalige doktershuis had de schoonva der van W. van Schaik uit Mid- delbxxrg een kapperszaak. „Na zijn overlijden heeft mijn schoonmoeder er ook een siga- i-enzaak gehad. Zij stond in het dorp bekend als Jo van de Kap per. In de hal van het huis was de bushalte van Stoomtram Wal cheren, later ZWN. Mijn vrouw werd in dit huis geboren." Eén inzender meende een af beelding van Wemeldinge te hei-kennen. De waardebonnen gaan deze week naar: J. A. Boogaard, Nieuw- en Sint Joos land, J. Joose, Aagtekex-ke en P. Boone, Middelburg. Rinus Antonisse H. van Eenennaam uit Nieuw en Sint Joosland gaat in op de begraafplaats, waarvan het hek prominent de kaax-t siert. „Na bijna twee eeuwen de bewonei-s van Sint Joosland en Nieuw land (toen nog twee aparte ge meenten) begraven te hebben in en rond de kerk, was daar in 1860 geen ruimte meer. Er moest een nieuwe begraafplaats ge creëerd worden. Het gemeente bestuur verzocht H. P. den Bouwmeester uit Middelburg een stuk gx-ond te verkopen aan de Postweg. Aanvankelijk wil de die niet verkopen, maar na hei'haald vex-zoek besloot hij één gemet (3.924 vierkante meter-) aan de gemeente te schenken, onder bepaalde vooi-waarden." Eén van de vooi-waai'den was dat er een deel van vier viei-kan- te roeden voor hemzelf en zijn familieleden gex-esex-veerd moest worden. Daar is later een grafkelder gebouwd. De eerste begrafenis op het nieuwe kerk hof had plaats op 7 oktober 1862 van het kind van Elisabeth Schoolmeester, aldus Van Een ennaam. Op deze begi-aafplaats zijn nog maar enkele gekochte familiegraven beschikbaai-. Sinds 1940 wordt gebi-uik ge maakt van de huidige begraaf plaats aan de Oude Dijk. Deze inzender vertelt ook dat in het hoge huis dokter A. Wah-aven woonde, die in api-il 1873 in zijn geboorteplaats als gemeente arts was aangesteld. Het hoge huis rechts op de foto, met de kastanjebomen ex-voor, is de omstreeks 1969 afgebi-oken ou de pastorie van de hervormde gemeente. Nu staat er het doi-ps- huis. De nieuwe prentbi'iefkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh laat een stadsbeeld zien. De vraag is: in welke stad poseext de grote groep mensen? Natuurlij k mag de juiste naam van de locatie erbij vermeld worden. Nadere infox-matie over de afge beelde gebeurtenis en de mensen op de foto is welkom bij de x-edactie van Buitengebied. Oplos singen kunnen tot en met uiterlijk maandag 25 fe bruari worden gezonden naar: redactie PZC Bui tengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl. Er zijn drie waardebonnen beschikbaar voor de inzenders van goede oplossingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24