Natte natuur omringt oud kasteel Hoefijzerworm laat zich nu pas goed vinden 24 24 25 25 Slot Moermond wordt nog mooier weerwoord Speurtocht naar oude scheepstypen Blie mee die moaie trèk-wc Andereregels voor jacht en wildschade Perenbladvlo steekt vroeg de kop op bijzonder blauw >zc Vriest het op Sint-Pieter- in-de-winter, dan vriest het nog 40 dagen Sint Petrus is 22 februari). Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC. postbus 18, 4380 AA. Vlissingen. fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl woensdag 20 februari 2002 De omgeving van het historische slot in Renesse wordt opgeknapt. Er komt meer water, rietland, moerasachtig gebied en bos. foto's Dirk-J an G jeltema Slot Moermond bij Renes se oogt als een plaatje. Een historisch kasteel, om geven door groen en water. Het wordt in de toekomst nog mooier wanneer binnen kort, na een lange voorberei dingstijd, de uitvoering van een natuurontwikkelings plan begint. Versterking van natuur en landschap zijn daarbij uitgangspunt. Voor zitter F. Vos van de Stichting Moermond, eigenaresse van het landgoed, is blij met de fikse opknapbeurt van de omgeving. De natuuront wikkeling past in het landin richtingsproject Schouwen- West. Het plan bestaat uit drie onderdelen; als eerste is het gebied rondom het slot aan de beurt. Over de vol gende fasen is nog nader overleg nodig. Het moet rond slot Moex-- mond weer net als vroeger worden, toen er in de duinzoom van Schouwen nog geen sprake was van verdroging. Dat bete kent een gevarieerd overgangs gebied van duin naar polder. Met veel water, rietland en zelfs moerasachtige situaties. Kron kelende beken, die vanuit de brede duinen zoet water aan voeren richting polder. Herstel van elzenmeten en terugkeer van de voor landgoederen ken merkende stinzenplanten. Op de hogere kleigronden kan een natuurbos tot ontwikkeling ko men. Het plan is verzonnen door de werkgroep Natuurontwikke- ling van de provincie Zeeland. Het mag gerust het stempel 'am bitieus' krijgen. Voorzitter Vos van de Stichting Moermond vertelt dat de voor bereidingen al enkele jaren bezig zijn; in de loop van 1998 werden de eerste brieven ge schreven. Inmiddels heeft hij een dik dossier opgebouwd en is er nog steeds niks gebeurd. Elke keer kwam er wat tussen. Maar nu hebben zowel provincie als de Dienst Landelijk Gebied ver zekerd dat de natuurontwikke ling écht op gang komt. Vos is er blij mee. Hij vindt vooral de te- rugkeer van het zuurstofrijke duinwater belangrijk. „De na tuurontwikkeling is bedoeld als een herinrichting, waarbij zo wel de waterkwaliteit als de ve getatie ingeschikt worden op een wijze die geen problemen zal opleveren", verwacht Vos. Hij noemt het 'een schitterend mooi plan' waar het bestuur van de stichting content mee is. Van daar dat ook een flinke bijdrage van ruim 45.000 euro gegeven wordt. De totale kosten van de eerste fase zijn geraamd op on geveer 227.000 euro. Over de volgende onderdelen van het plan, die betrekking hebben op de gronden wat verder van het slot vandaan, is Vos aarzelenden De huidige bestemming van de grond is agrarisch. Die komt dan te vervallen en wordt na tuur. Voorwaarde is dat het ge bied dan ruimer opengesteld wordt en daar voelt de stichting niet zoveel voor. „Daar zijn we wat bevreesd voor. We hebben een congrescentrum en zijn ge baat bij stilte. Bij ruimere open stelling verwachten we proble men met een toestroom van vooral campinggasten." Tegelijk moet de uitvoering van de natuurontwikkeling wil de stichting het kasteel aanpassen. Bedoeling is de ridderzaal uit te breiden met een tuinzaal van ongeveer zeventig vierkante meter. Dat is volgens Vos nodig om de horecafunctie beter tot zijn recht te laten komen. De aanvraag wordt door Monu mentenzorg bestudeerd. Vos hoopt dat er nog dit jaar met de uitbreiding begonnen kan wor den. „Dan is de exploitatie weer voor jaren gegarandeerd, zon der dat de stichting armlastig wordt." Niet zonder trots wijst hij erop dat de stichting tot nu toe zonder een beroep te moeten doen op overheidsgeld, het oude kasteel in stand weet te houden. Hij onderstreept dat de uitbrei ding het historische karakter van het complex niet zal aantas ten. Dat is maar goed ook, want Zee land moet zorgvuldig omgaan met wat er nog aan kastelen res teert. In een grijs verleden ston den er in de provincie flink wat kastelen, van imposante bouw sels tot bescheidener woonste des voor adellijke geslachten. In het boek Versterckt Zeeland hebben P. Stockman en P. Ever- aers een kaart opgenomen, met daarop aangegeven 68 kastelen. Maar enkele zijn bewaard ge bleven: slot Haamstede, West- hove bij Domburg en slot Moer mond bij Renesse. Dat laatste kent een roemrucht verleden. Kort na 1229 werd door Costijn van Zierikzee aan de oostzijde van het huidige slot een water burcht gebouwd. Die werd tij dens een belegering al in 1297 volledig verwoest en in de eerste helft van de veertiende eeuw in de onmiddellijke nabijheid her bouwd, met materiaal van het eerste kasteel. Omstreeks 1500 was het een ruïne geworden. Ja cob van Serooskerke liet in 1513 een nieuw slot, Moermond III, bouwen. Daaraan is in de loop van de volgende eeuwen heel wat vertimmerd, zoals duidelijk aan het muurwerk van het hui dige kasteel te zien is. Tijdens de watersnoodramp van 1953 stond het onder water en de toenmalige eigenaar, de familie Vriesendorp, verkocht het daar na aan de speciaal hiervoor op gerichte Stichting Moermond. Een rampbij drage uit Zweden maakte dat mede mogelijk. Voorzitter Vos geeft aan dat met name commissaris van de ko ningin De Casembroot en gede puteerde Mes zich sterk maak ten voor het behoud. Landerijen Na de restauratie kreeg het ge bouw verschillende bestem mingen. Zo was er de Outward Bound School in gevestigd en diende het als opleidingsinsti tuut voor haven- en vervoerbe drijven. Daarna had het tot 1986 een kantoorfunctie voor aannemerscombinatie Dos- bouw en Rijkswaterstaat, die bezig waren met de bouw van de stormvloedkering Oosterschel- de. De Stichting Moermond besloot tot oprichting van een aparte BV, die er nu nog hotel- en con gresfaciliteiten exploiteert. De bijna vijftigjarige stichting heeft nog altijd als doelstelling: instandhouding van kasteel, bos en landerijen. Er wordt on geveer 48 hectare beheerd, waarvan 5,5 hectare als natuur ontwikkeling (eerste fase)is voorbestemd. Rinus Antonisse Hoefijzerworm foto Marco Faasse In de loop van de jaren worden steeds meer geheimen van het leven onder de zeespiegel ont sluierd. In 1973 werd over de dieren op de foto nog geschre ven: 'Vertegenwoordigers van de hoefijzerwormen komen niet voor in het Delta-gebied.' In 1979 schreef iemand: 'Deze in de Oosterschelde gemaakte foto is het enige bewijs van het voor komen van dit fraaie dier in Ne derland.' In 1994 kon je lezen:'In het wes telijke deel van de Oosterschel de komt hij op vele plaatsen voor, soms zeer talrijk, dat wil zeggen tientallen kolonies. Daarnaast werd het dier ook en kele malen waargenomen in hel mondingsgebied van de Wester- schelde en in de Grevelingen in de omgeving van Scharendijke.' In de rest van Nederland zijn hoefijzerwormen nooit waarge nomen. De naam van de hoef ijzerwormen is natuurlijk afge leid van de tentakelkrans in de vorm van een dubbel hoefijzer. Als je je wat deftiger wilt uit drukken, noem je ze phoroni- den, naar de wetenschappelijke naam Phoronida van de hoofd afdeling waartoe ze behoren. De deftige naam van de inheemse soort is Phoronis hippocrepia en hippocrepia betekent ook hoef ijzer. De naam hoefijzerwormen is niet helemaal correct omdat de vorm van het lichaam één van de weinige overeenkomsten met wormen is. Ze hebben veel meer gemeen met mosdiertjes. Maar: een Nederlandse naam hoeft niet wetenschappelijk correct te zijn. Over de levenswijze is niet zo heel veel bekend. De tentakel- krans is volledig bezet met tril- haartjes, die een waterstroom opwekken, die heel fijn plank ton naar de mondopening voert. In de loop van de zomer worden eitjes geproduceerd, die een aantal dagen als een witachtige massa tussen de tentakels be waard worden, alvorens de klei ne Iarfjes een bestaan in het plankton beginnen. De Iarfjes zijn overgeleverd aan de water stromingen en kunnen daardoor ver van de ouderlijke kolonie te rechtkomen. Na verloop van tijd maken ze een ingewikkelde gedaanteverwisseling door, zakken naar de bodem en begin nen een leven als hoefijzer worm. Door herhaaldelijke de ling in tweeën ontstaat weer een kolonie van exemplaren bij el kaar. Veel zeedieren hebben een der gelijke planktonische levensfa se en in het plankton komen be halve echte planktondieren ook vele larven van allerlei bodem- dieren voor. Het plankton wordt gevormd door alle organismen in het open water die niet of nauwelijks met hun eigen voort beweging tegen de stromingen kunnen inzwemmen. Meestal betreft het kleine algjes of dier tjes, maar ook kwallen behoren tot het plankton. Voor veel bo- demdieren vormt het plankton weer een belangrijke voedsel bron en zo grijpt alles in elkaar. Hoefijzerwormen boren dunne woonbuisjes in stenen onder de laagwaterlijn. Het is dus voor onderzoekers niet zo gemakke lijk het voorkomen in een be paald gebied vast te stellen. Pas toen er goede duikapparatuur was ontwikkeld en de dieren in hun eigen milieu opgezocht konden worden, bleken hoef ijzerwormen (en allerlei andere organismen) veel gewoner te zijn dan voorheen werd ver moed. Rond 1980 waren wereld wijd maar tien verschillende soorten hoefijzerwormen be kend, waarvan er één bij ons voorkomt. Inmiddels worden overal ter wereld nieuwe soor ten gevonden. Hoefijzerwormen zijn echte zeedieren. In de Westerschelde en de Grevelingen komen ze al leen in het mondingsgebied voor. In de Oosterschelde met haar relatief hoge zoutgehalte gaan de hoefijzerwormen wat verder landinwaarts, ongeveer tot de Zeelandbrug. Dat pa troon komt voor bij een meer derheid van de organismen in de grote Zeeuwse wateren. In brakker water met extremere temperaturen en minder water beweging komen minder ver schillende soorten voor, zij het wel een aantal zeer kenmerken de. De grootste rijkdom aan on gewervelde diersoorten is te vinden in het puurste zeewater. De hoefijzerworm is daarvan maar één van de vele voorbeel den. Marco Faasse De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben- kreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23