Legionella-preventie schiet tekort Kim surft op suft PZC Vieze smurrie hindert verkeer Zeeland vijzelt oubollig imago op Zeeland vijzelt oubollig in Provincie reikt eerste waarderingsprijs uit Wrak op zeestrand blijkt oude bekende 19 Project 200220022002 Westerscheldetunnel Provincie dreigt vijftig beheerders van badinrichtingen met dwangsom Geen problemen kerntransport Extra geld voor brandveiligheid Opening impasse havenpool Milde straf voor wapenbezit Wiettelers krijgen werkstraf Vlissinger beboet voor aandeel in vechtpartij Postzegelbeurs in Zierikzee door gttn geheimen te vertellen l ^7* - m r Achterstand in herstel particulier monument woensdag 20 februari 2002 door Ben Jansen VLISSINGEN - Vanaf de noor delijke toerit van de YVester- seheldetunnel gaan vanavond 2002 einail berichten het inter net op. De bedoeling is de aan dacht te vestigen op de bijzon dere datum van vandaag en op de tunnel in wording. Mogelijk levert het project ook nog een vermelding in het Guinness' Recordboek op. De datum van vandaag geeft gecombineerd met het jaartal en het beoogde tijdstip van het e-mail verkeer (twee minuten over acht) een bijzondere da- tum/tijd-notatie: 200220022002. Als plaats is voor de Westerscheldetunnel gekozen omdat de uitmonding van de tunnelbuizen de twee nullen in 2002 vormen. Het initiatief voor het e-mail- project is van Jan van Vliet, medewerker van de Hoge school Zeeland. Zijn collega's en hij constateerden laatst dat op het huwelijk van Willem- Alexander en Maxima welis waar de mooie datum 02-02-02 prijkt, maar dat 20 februari - en danbij voorkeur twee minu ten over acht als moment van voltrekking - nog mooier zou zijn geweest. Van Vliet: „Dan krijg je 200220022002. Zoiets is maar één keer eerder voorge komen: op 10 januari van het jaar 1001 om tien over tien. Een volgende gelegenheid doet zich niet meer voor, want in het jaar 3003 heb je wel 30 maart, maar er gaan dan nog steeds geen dertig uren in een etmaal." De fascinatie voor de combina tie van tweeën en nullen leidde tot het plan vanavond precies om twee minuten over acht met behulp van laptop en mobiele telefoon 2002 berichten te ver sturen. Op de plaats waar dat gebeurt, moet ook het getal 2002 zichtbaar worden. Van Vliet wil aan weerszijden van de tunnelbuizen twee personen in klederdracht posteren. Het geheel gaat op de foto. Dege nen die de e-mailtjes ontvan gen - vrienden en bekenden van Van Vliet en zijn collega's - krijgen het verzoek 2 euro over te schrijven op een speciaal bankrekeningnummer met eveneens veel tweeën en nul len. Van de opbrengst zullen presentjes worden gekocht voor kinderen die exact op 200220022002 worden gebo ren. Op de internetsite ivww.e- wa.nl staat summiere informa tie over het project. BORSSELE - De kerncentrale Borssele heeft gisteren zonder problemen een lading gebruikte splijtstofstaven kunnen af voeren naar Frankrijk. Technisch verliep het vervoer vlekke loos. Van actievoerders was bovendien geen spoor te beken nen, verklaarden de politie en de kerncentrale. Twee eerdere transporten in oktober en november vorig jaar moesten op het laatste moment worden afgeblazen wegens stakingen van spoorwegpersoneel in Frankrijk en België. „Het is nu hart stikke rustig. Geen enkel oponthoud, geen enkele actie en de trein is zojuist vertrokken", aldus woordvoerder G. Villerius van de kerncentrale halverwege de middag. Het was het zesde transport in een reeks, die vorig jaar januari is begonnen. THOLEN - De gemeente Tholen vraagt extra geld van het Rijk om te kunnen voldoen aan de taken die gemeenten heb ben op het gebied van brandveiligheid. Met een brief aan het ministerie van Binnenlandse Zaken betuigt Tholen steun aan een door de gemeente Montfoort aangenomen motie over dit zelfde onderwerp. Onder meer Veere en Reimerswaal gingen Tholen daarin voor. Gemeenten moeten beschikken over een goede hulpverleningsorganisatie. Om de brandweer naar het gewenste niveau te tillen, heeft de gemeente Tholen het aantal brandweerberoepskrachten in twee jaar tijd al van één naar drie gebracht. En nóg, is de constatering, is de gemeente niet op het gewenste niveau uitgekomen. De financiële gevolgen wegen onevenredig zwaar, meent het gemeentebestuur. Het Rijk moet hier extra geld voor uittrekken. ROTTERDAM - Een delegatie van werkgevers in de Rotter damse haven gaat 'havenbreed' bekijken of er in de nabije toekomst vacatures vrijkomen, die dan ingevuld kunnen wor den door personeel van de noodlijdende havenpool SHB. waar ook veel Zeeuwen bij werkenDat is de uitkomst van een gesprek dat werkgevers en vakbonden gisteren in Rotterdam hebben gevoerd. Met de toezegging is een directe dreiging van acties in de haven voorlopig van de baan. Afgesproken is dat de werkgevers, waaronder de containeroverslagbedrijven ECT en Hanno, maar ook de werkgeversorganisatie AWVN, een verklaring gaan opstellen die nog wel cloor de afvaardi ging van FNV Bondgenoten moet worden goedgekeurd. Daarna is het de bedoeling dat de partijen op 13 maart op nieuw bij elkaar om de tafel gaan zitten. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor wapenbezit conform de eis ver oordeeld tot honderd uur werkstraf. Bij een huiszoeking op 1 december vorig jaar had de politie een huls gevonden. Toen hij ermee werd geconfronteerd, erkende de Vlissinger een pistool in zijn bezit te hebben gehad. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Kapelle en een 30-jarige Middelburger dezelfde straffen opgelegd: zestig uur onbetaalde arbeid. De politie betrapte 5 december vorig jaar in Goes de ver-dachten puur toevallig op de wietteelt nadat er in het pand brand was uitgebroken. In de woning stonden 120 hennepplanten. De mannen erkenden dat ze de kwekerij hadden opgestart om geld mee te verdienen. De Middel burger wilde zo snel mogelijk van zijn schuldenlast afkomen, terwijl zijn jongere mededader een zakcentje wilde verdie- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Vijftig be heerders van zwem- en badin richtingen in Zeeland krijgen een waarschuwing van de pro vincie. Als zij niet alsnog maat regelen tegen legionella-be- smetting nemen, krijgen zij een dwangsom opgelegd. Elf zwem en badinrichtingen zijn in beheer bij gemeenten. De pro vincie heeft het Openbaar Mi- doorEmileCalon MIDDELBURG - Gemeenten moeten particuliere eigenaars van monumenten bewegen hun eigendommen te restaureren, vinden Gedeputeerde Staten. Anders lukt het niet de achter stand in het restauratieschema weg te werken. Volgens GS blijft er jaarlijks geld in het potje zitten voor het opknappen van monumentale woonhuizen en boerderijen. Dat geld gaat niet verloren maar wordt nu gebruikt om andere oude panden zoals kerken en molens op te knappen. GS vindt het zorgelijk dat het geld niet gebruikt wordt voor het opknappen van boerderijen en woonhuizen. De kosten van restauratie stijgen immers met het jaar. omdat de staat van door Maurits Sep MIDDELBURG - De winnaars van de eerste Waarderingsprijs Veiligheid Zeeland zijn bekend. De stoepenwachten van de ge meente Veere, de buurtpreven tieprojecten in Vlissingen en J. J. Dees-Benschap Knook uit Hoek, beheerder van het multi functioneel centrum De Trian gel in Terneuzen, krijgen elk een cheque van 2300 euro. Dees is voorgedragen door bur gemeester R. Barbé van Terneu zen. „Zij heeft van het buurt centrum in onze binnenstad een echte ontmoetingsplaats weten te maken, waar mensen het ge voel hebben hun verhaal kwijt te kunnen. Zij geeft problemen door aan ons en zo kan de ge meente er wat aan doen. Zij was onze voorpost." Dees nam eind vorig jaar af scheid als beheerder van De Tri angel, een functie die ze aan vankelijk voor een half jaar zou vervullen, maar uiteindelijk tien jaar iDekleedde. Ze groeide uit tot 'de moeder van de bin nenstad', al bleef ze zelf in Hoek wonen om de afstand tussen werk en privé te bewaren. Vrijwilligers De stoepenwachten in Veere be staan sinds 3,5 jaar. De eerste werd opgericht in Koudekerke, daarna volgden Domburg, Se- rooskerke en Zoutelande. Groepjes van acht tot tien vrij willigers lopen vier keer per jaar door him dorp om de bruikbaar heid van de straat te controle ren, verduidelijkt initiatiefne mer J. Kuijpers van de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren. „Stoeptegels, over- j door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het scheepswrak dat zaterdagmid- I dag aan de Walcherse kust zichtbaar werd, blijkt een oude i bekende. Het wrak waarvan de PZC gis- teren een luchtfoto liet zien, ligt niet tussen Zoutelande en Groot-Valkenisse zoals de luchtfotograaf beweerde, maar bij Westkapelle. De 'betonnen I boot' zoals de inwoners van I Westkapelle het wrak noemen, nisterie ingelicht over de wei gerachtige badbeheerders. Het gaat om allerlei badinrich tingen zoals zwembaden, dou ches in sporthallen en op cam pings, sauna's en bedrijfsdou- ches. De gemeentelijke baden die nog geen legionellaplan hebben zijn van Sluis-Aarden burg, Middelburg, Kapelle, Oostburg, Sas van Gent, Veere en Schouwen-Duiveland. In de- pand gaat achteruit gaat en de materiaalkosten en uurlonen stijgen. Daardoor wordt het voor eigenaren steeds moeilij ker het eigen aandeel in de res tauratiekosten op te brengen. Verschillende restauraties laten dan ook onnodig lang op zich wachten, vindt het dagelijks provinciebestuur. GS stellen dat gemeenten meer voorlichting moeten geven over de mogelijkheden om financiële steun. Want die mogelijkheden zijn volgens hen nog te weinig bekend. Daarbij wijzen ze on der andere naar een mogelijk heid als het lenen tegen 'mini male rentekosten' (op dit moment 2,1 procent) bij het Na tionaal Restauratiefonds. Ze merken daarbij op dat de kosten van restauratie ieder jaar stij gen met een veelvoud van dat bewuste percentage. hangend groen, straatmeubi- lair, ze letten op alles wat het gebruik van de straat kan be lemmeren. Want steeds meer ouderen maken gebruik van rol stoelen of rollators, blijven lan ger thuis wonen en doen nog zelf hun boodschappen." Met behulp van de klachtenfor mulieren gaat de gemeente Vee re aan de slag. Ongeveer drie kwart van de problemen die de stoepenwachten signaleren, worden door de gemeente ver holpen, zegt Kuijpers. „Voor de volgende inspectieronde komen de meldingen terug, zodat we kunnen controleren of de pro blemen inderdaad opgelost zijn." Resultaten De Vlissingse wijk Bossenburg was de eerste buurt van de stad die begon met een preventiepro ject. Sinds begin 1998 bespreekt een groep vrijwilligers met het wijkteam van de politie, de ge meente, de woningcorporatie en de stadstoezichthouders wat er in de wijk gebeurt en hoe het is gesteld met de veiligheid. Buurtbewoners kunnen op spe ciale kaarten hun klachten in vullen. De buurtcoördinator speelt ze door naar de juiste in stantie. Na verloop van tijd worden de resultaten besproken en krijgt cle melder van de klacht een antwoord. Na Bos senburg zijn ook in Westerzicht, Bonedijkebuurt en Schilders- buurt preventieprojecten opge zet. De Waarderingsprijs Veiligheid is door Provinciale Staten inge steld. Per jaar worden drie initi atieven beloond. Elke winnaar- ontvangt 2300 euro (5000 gul den). ligt al sinds de Tweede Wereld oorlog op het Zuiderstrand. Bij laag water is te zien dat het schip halfin het zand ligt. Rijks waterstaat ging gisteren op zoek naar het 'onbekende' wrak en wilde er foto's van maken en het in kaart brengen. Op aan wijzingen van de fotograaf werd tevergeefs gezocht tussen strandpaviljoen De Zeeuwse Rivièra en Groot-Valkenisse. Ook andere geïnteresseerden die de foto in de krant zagen, zochten gisteren de kust af van Zoutelande tot Dishoek. ze gemeenten gaat het om één bad, in Terneuzen en Tholen om twee baden. De overige badin richtingen zijn van onderne mingen als hotels en campings, meldt waarnemend hoofd van de provinciale afdeling mi lieuhandhaving, C. van Vlaan deren. De hoogte van de dwang sommen die de beheerders op gelegd krijgen wordt per geval bepaald. „Dat is afhankelijk van elke situatie. Gaat het om meer baden, dan is een onder zoek naar risico's op legionella duurder. De hoogte van de dwangsom zal daar boven lig gen." Voor het Openbaar Minis terie is het nalaten van de wette lijke verplichting een econo misch delict. Sinds december 2000 is volgens het Besluit Hy giëne Veiligheid Badinrichtin gen en Zwemgelegenheden elke beheerder verplicht een le- gionella-risicoanalyse en een beheersplan te maken. Beheer ders kregen een jaar de tijd aan die plicht te voldoen. Van de 112 houders van zulke inrichtingen in Zeeland voldeden er negen op tijd aan die plicht. December 2001 waarschuwde de provincie 103 Zeeuwse beheerders die hun zaken nog niet op orde hadden dat de overgangstermijn verlo pen was. Slechts 53 van hen rea geerden binnen de reparatieter mijn van een maand. Daarvan hielden sommigen het bij de me dedeling dat zij een risicoanaly se niet nodig vonden. Alle res pons, van volledige rapportage tot korte mededeling, wordt door provinciale inspecteurs aan het BHVBZ-besluit getoetst en waar nodig onder bestuurs dwang gecorrigeerd. Fataal De legionellabacterie werd in 1976 geïdentificeerd als de ver wekker van de onschuldige le- gionella-griep en de veteranen- of legionairsziekte, een ontste king van de luchtwegen die met hoge koorts en longontsteking gepaard gaat. Die ziekte is voor vijftien procent van de patiën ten fataal, ziekenhuisopname is De eerste golf wordt in het voorjaar verwacht en zal twee tot drie weken aanhouden. „Dat is de maximale aan dachtsspanne", verklaart Van Zoest. „Maandenlang cam- vaak noodzakelijk. De bacterie schuilt op warme, vochtige plaatsen. De legionellacontro- l'es werden ingesteld nadat een legionella-epidemie in februari 1999 op de Westfriese Flora in Bovenkarspel 32 mensen het le ven kostte en 250 mensen ziek maakte. Sindsdien is de bacterie in Zee land ontdekt in scholen in Zie- rikzee en Goes, het Sportfond- senbad Vlissingen, sportlokalen in Oud-Vossemeer, Zierikzee en Middelburg tot in de branddou- che van aluminiumsmelter Pe- chiney in Vhssingen-Oost en de boormachines en betonfabriek van de NV Westerscheldetunnel toe. pagne voeren helpt niet." Maar het is wel nodig om na enige tijd de boodschap te her halen. Per jaar volstaan vier campagnegolven. Omdat Zee land in het voorjaar de eerste uitzendt, volgen er dit jaar nog twee. „Daartussen ligt het niet helemaal stil", merkt de cam pagneleider op. „We haken aan bij bestaande evenemen ten en brengen materiaal uit dat altijd gebruikt kan wor den." Blijft de vraag: hoe gaat zij Zeeland verkopen? Met welke slogan? Met welke boodschap? Ze houdt haar kaken stijf op elkaar. Immers, de boodschap moet er in één keer in knallen. Op welke dag dat moment aanbreekt, wordt binnenkort beslist. Belangrijk: de bood schap moet waar zijn, beaamt ze. „Je kunt geen lucht verkopen. Daarom betekent dit project ook dat we moeten bouwen aan Zeeland." De Zeeuwen zelf zijn net zo'n belangrijke doelgroep als de niet-Zeeu- wen. Als de eigen bevolking de boodschap niet herkent en er kent, zal ze die ook niet uitdra gen. Moeilijk vond Van Zoest het niet om de boodschap te for muleren. Het hielp sowieso al dat ze in Zeeuws-Vlaanderen heeft gewoond en gewerkt en de provincie dus van binnenuit heeft leren kennen. Maar dan nog: „Het is niet zoeken, het is benoemen wat je hebt. Ken je de kernwaarden, dan kun je je daarna richten op de doel groep. Uiteindelijk is het dan niet zo moeilijk." door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 23-ja- rige inwoner van Vlissingen veroordeeld tot een geldboete van 300 euro voor zijn aandeel in een vechtpartij. Officier van justitie R. Rainmeloo had zestig uur werkstraf geëist. De vechtpartij vond plaats op 6 december vorig jaar in de Vlis singse Walstraat. Aanleiding was een opmerking over de huidkleur van één van de be trokkenen. Een vriend van de verdachte ging op de vuist met een man die de beledigende opmerkingen had gemaakt. Toen die man (de beledigende partij) op de grond lag wilde zijn kameraad zich er mee bemoeien. Verdachte ver telde dat hij toen de partijen wilde scheiden. „De andere jon gen heb ik er vanaf getrokken. Toen ik een duw van hem kreeg, heb ik teruggeschopt", bekende hijDe officier van justitie repte over een vijandig sfeertje met een twee tegen twee situatie. „Uw rol is geringer dan die van uw vriend, maar u heeft wel meegedaan aan openlijk ge weld." Raadsvrouw W. Tigge- laar vond dat er hooguit sprake was van een mishandeling. „Mijn cliënt zat nog in het café toen zijn maat naar buiten ging. Hij vertrouwde het niet en is hem later gevolgd. Hij heeft daarna de verkeerde keuze ge maakt door de vriend van de be ledigende partij een schop te ge ven." Ze vroeg haar cliënt vrij te spreken van openlijke geweld pleging. De politierechter was gevoelig voor de argumenten van de advocaat. Hij achtte openlijk geweld niet bewezen, wel de mishandeling. De Vlis singer voelde zich al behoorlijk gestraft. Hij zag een baan door zijn neus geboord, op het mo ment dat hij drie dagen in voor arrest zat. ZIERIKZEE - Postzegelvereni ging Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 23 februari een beurs in het scoutinggebouw aan de Van Veenlaan in Zierik zee. Het aanbod bestaat onder meer uit postzegels uit uiteenlo pende landen en eerstedag- enveloppen. Ook is er een 'dub- beltjeshoek' ingericht met goedkope zegels. De beurs is ge opend van tien uur 's ochtends tot vier uur in de middag. RILLAND- Een glibberig papje van aard appelzetmeel en regenwater zorgde er dins dagmiddag voor dat het verkeer geruime tijd geen gebruik kon maken van de zuide lijke rijbaan van de Rijksweg A58 bij Ril land. Dat kwam doordat twee vrachtauto's met elkaar in botsing kwamen waardoor een lading aardappelzetmeel op de weg raakte. Een 43-jarige Griekse chauffeur had zijn vrachtauto met pech op de vlucht strook gezet. Een 32-jarige collega van hem. uit Venray, zag dat rond het middaguur te laat en ramde de vrachtwagen. De Limbur ger, die de lading aardappelmeel vervoerde, probeerde zijn wagen nog recht te krijgen maar belandde twintig meter verder tegen het talud van het viaduct bij Rilland. Geen van beide chauffeurs raakte gewond maar de vrachtwagens waren zodanig be schadigd dat ze moesten worden weggeta- keld. Dat werk werd bemoeilijkt door het aardappelmeel, dat met de regen snel in een vieze smurrie was veranderd. Het verkeer werd een poos omgeleid. Politie en brandweer waren tot laat in de avond bezig om de boel op te ruimen. foto Willem Mieras RILLAND- Een glibberig papje van aard appelzetmeel en regenwater zorgde er dins dagmiddag voor dat het verkeer geruime tijd geen gebruik kon maken van de zuide lijke rijbaan van de Rijksweg A58 bij Ril land. Dat kwam doordat twee vrachtauto's met elkaar in botsing kwamen waardoor een lading aardappelzetmeel op de weg raakte. Een 43-jarige Griekse chauffeur- had zijn vrachtauto met pech op de vlucht- maar d< strook gezet. Een 32-jarige collega van hem. schadig uit Venray, zag dat rond het middaguur te keld. D laat en ramde de vrachtwagen. De Limbur- aardap] ger, die de lading aardappelmeel vervoerde, vieze sr probeerde zijn wagen nog recht te krijgen werd ee maar belandde twintig meter verder tegen Politie het talud van het viaduct bij Rilland. avond fc Geen van beide chauffeurs raakte gewond door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland: vissersboten en klederdracht. „Maar er is meer", weet Janet van Zoest van Van Sluis Con sultants, dat voor de provincie een imagocampagne heeft op gezet. Ze woonde en werkte zelf in Zeeuws-Vlaanderen. „Leuke baan, prachtige woon omgeving, vlakbij de Belgi sche steden en je raakt hier snel ingeburgerd." Natuurlijk, die vissersboten en klederdracht zie je nog steeds. Dat oude, vertrouwde beeld wordt ook niet over boord gegooid. „We kleden ze in een nieuw jasje en, nog be langrijker, we gaan er iets aan toevoegen", zegt Van Zoest, projectleider van de imago campagne. „Dat hier goeie ba nen zijn, dat er rust, ruimte en natuur is, maar geen files. En dat hier net zulke mensen wo nen als elders in Nederland. Kortom, hoe het hier werkelijk is." Kritiek Het bezoek van kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima aan Zeeland, in okto ber vorig jaar, bevestigde toch dat al bekende beeld van kle derdrachten, vissers en over winnaars van het water. Van Zoest kent de kritiek. „Na tuurlijk was dat een mooie kans geweest het imago van Zeeland bij te stellen. Maar onze campagne was gewoon nog niet klaar, dus we konden toen niks doen." Het aanvalsplan is nu wel bij- Een imagocampagne moet duidelijk maken dat Zeeland meer biedt dan klederdracht. foto Ruben Oreel na gereed. Nederland wordt dit jaar overspoeld door drie Zeeuwse campagnegolven. In kranten en op radio en tv zal het beeld van de provincie worden bijgesteld. (Advertentie) Kim heeft heel wat vriendjes. Op het internet dan, want ze is dol op chatten. Maar ze vertelt haar chatvriendjes niet alles. Haar echte naam komen ze niet te weten. En haar adres al helemaal niet. Kim waakt over haar privacy. Kim surft op safe. Kijk voor meer tips over veilig internetgebruik op www.surfopsafe.nl J de rijksoverheid, gebruikersorganisaties en het bedrijfsleven. lsurfopsafe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19