Het Eiland wil inspraak toerisme Leerzaam en ook nog eens lekker PZC Het geld van Admiraal Oranje V akantieorganisatie zoekt vrijwilligers Nu mag de dorpsraad opeens meepraten CDA Bestelwagen gestolen Man moet schade betalen Steen door ruit beboet Kapelle zoekt kunsttalenten Lichtgewonde bij botsing Fietsers bekeurd Bewonersvereniging vraagt om gesprek met Vlissingse wethouder Inzameling kleding Formica en The Sheer in De Piek 'EV'E9{. O'MZI'Eti bijeenkomsten MIDDELBURG - De politie is op zoek naar getuigen van de diefstal van een bestelwagen met aanhanger bij het winkel centrum Dauwendaele in Middelburg op maandagmiddag rond kwart voor twee. De bestuurder van de wagen had de sleutel in het contact laten zitten. Toen hij een paar meter van zijn wagen weg liep, reed een onbekende man ermee weg. De bestuurder probeerde de man nog achter het stuur weg te trekken, maar kreeg een schop en kwam ten val. De politie vond de wagen later terug op de Jadeplaats, een stukje ver derop. De dief had de sleutel en een mapje met papieren mee genomen. De vitrinekast die op de wagen stond, was zwaar beschadigd. MIDDELBURG - Vernielzucht is een 20-jarige Goesenaar gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter duur komen te staan. Behalve een werkstraf van zestig u ur werd hij verplicht een schadebedrag van 1287 euro aan gedu peerde automobilisten te betalen. De man had op 6 januari dit jaar in Goes na een avondje stappen in een dronken bui de an tennes van negentien auto's vernield. Enkele auto's hadden ook nog deuken opgelopen. Verdachte verklaarde gisteren niet meer te weten dat hij op weg naar huis zoveel antennes had afgebroken. Officier van justitie R. Rammeloo vond het betalen van de schade voorop staan. Zijn eis werd overgenomen door de rechter. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 28-jarige man uit Vlissingen tot 150 euro boete. De verdachte gooide 30 december vorig jaar in Vlissin gen na een ruzie een steen door de ruit van een woning aan de B onedi j kestraat De schade van 55 euro moet de Vlissinger aan de gedupeerde vergoeden. KAPELLE - De gemeente Kapelle gaat dit jaar inwoners in het zonnetje zetten die een aansprekende culturele prestatie hebben geleverd. Mensen kunnen kandidaten voor de prijs aanmelden bij de gemeente. Hierbij kan worden gedacht aan prestaties op het gebied van muziek, dans of beeldende vor ming. Voor de Kapelse kunstprijs zijn twee categorieën: indi viduen en groepen. Tot 15 april kunnen genomineerden wor den aangemeld bij de gemeente. 's-GRAVENPOLDER - Bij een botsing tussen twee auto's op de Bernhardweg Oost in 's-Gravenpolder is één lichtgewonde gevallen. Een 33-jarige automobilist uit Heinkenszand werd van achter aangereden door een 19-jarige automobilist uit de gemeente Borsele. De man uit Heinkenszand hield nekklach- ten over aan de botsing. ZIERIKZEE - Bij een controle op fietsverlichting in het cen trum van Zierikzee zijn maandagavond acht fietsers bekeurd. De boetes die werden uitgeschreven variëren van 14 tot 23 eu ro. Een 35-jarige inwonervan degemeente Schouwen-Duive- land werd op de N59 bij Zierikzee aangehouden in verband met het rijden onder invloed van alcohol. De man kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. woensdag 20 februari 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bewoners Be langen Vereniging (BBV) Het Eiland vindt het een gemiste kans dat de gemeente Vlissin gen geen enkel bestuurslid van de BBV heeft uitgenodigd om mee te werken aan de Strategi sche Toeristische Visie. De visie bepaalt de richting voor toeris me in Vlissingen. Donderdag 28 februari spreekt de gemeente raad zich er over uit. .De bewonersorganisatie wil haar mening geven als ingrepen in de omgeving gevolgen heb ben voor de woonwijk. Dat schrijft de vereniging in een brief aan wethouder H. de Haas. „Nu dit niet is gebeurd, willen wij een persoonlijk onderhoud met de wethouder om meer toe lichting te krijgen op deze plan nen." De Haas zegt open te staan voor een gesprek met het bestuur van de BBV. Volgens hem moet deze strategische visie gezien wor den als een begin- en géén eind punt. „Als we straks de wijken ingaan voor de uitwerking van projecten, komen we bij bewo ners en organisaties terecht. Dat is vanzelfsprekend." In november 2000 werd de eer ste bijeenkomst gehouden voor deze toeristische visie, waar voor de gemeente ongeveer hon derd deskundigen uit de toeris tisch, recreatieve sector had uit genodigd. „Maar ook mensen die verder afstaan van toerisme hebben we gevraagd, zoals de culturele of sociale hoek. Het is een uit de hand gelopen ronde tafelgesprek geworden. Uit de gesprekken zijn heel wat ideeën voor Vlissingen opgeborreld", MIDDELBURG - De stichting Samen Sterk Tegen Kindermis bruik zamelt op zaterdag 2 maart in de gemeente Middel burg. Kleding en schoeisel kun nen vanaf 9.00 uur worden bui- tengezet in speciale zakken die bij bewoners in de bus zijn ge daan. zegt De Haas. Na die eerste bij eenkomst bleven ruim 80 perso nen over die in werkgroepen een onderwerp uitdiepten. „Daar uit is deze visie samengesteld. We hebben meer ideeën geno teerd dan we uit zullen voeren." De gemeente heeft bewust voor een eerste ronde met deskundi gen en geïnteresseerden geko zen, omdat zij met een brede blik naar de toeristische ont wikkeling voor Vlissingen en omgeving kunnen kijken. „Mis schien had elke Vlissinger wel willen meespreken over toeris me, maar dat is geen werkbare situatie. Deze groepen hebben een proces doorlopen, waaruit veel opmerkelijke ideeën zijn voortgekomen." Verandering De Haas verzekert dat hij met buurtcomités en bewoners zal spreken als er projecten uit de visie worden behandeld. „In de Toeristische Visie staat bijvoor beeld dat we de Nollepier willen veranderen. Als we daar aan be ginnen, dan zullen we onderne mers en directe omwonenden moeten benaderen en met hen overleggen." Het bestuur van Het Eiland laat blijken wantrouwend te staan tegenover de gemeente. „Het vertrouwen is door slechte com municatie tussen gemeentelijke afdelingen en de BBV ernstig geschaad. In korte tijd is dit de derde keer dat de BBV niet be trokken is bij veranderingen in de buurt." Herstructurering De BBV herinnert aan de ophef twee jaar geleden die ontstond nadat gesproken werd over her structurering van de gestapelde woningbouw op het Eiland. De belangenvereniging vindt dat zij opnieuw te gering is geïn formeerd in 2000 over de bouw van een droogzetschottenber- ging 'in bijna haar voortuin' en over het verstrekken van een vuurwerkvergunning een jaar later. De Haas: „Ik wil met het bestuur van de BBV overleg gen om helder te krijgen waai de schoen precies wringt. Als het niet alleen over toerisme gaat, maar als oud zeer op speelt, kunnen we daar ook overpraten." Brandweervrouw Ricky Heeren laat Hanna Vaas zien hoe ze moet blussen. foto Ruben Oreel door Anja Bimmel DOMBURG - Volgens Hannah Vaas uit groep acht van basis school de Golfslag uit Domburg is het vuurwerkproject van bu reau Halt dit jaar niet alleen leerzaam geweest maar ook nog eens lekker. De tienjarige won met haar verhaal 'Uit de ogen van een brandweerman' gisteren een boekenbon en een grote taart voor de hele klas. Brandweerman Ricky Heeren, de kinderboekenschrijver Wim Hofman en Halt - coördinator Nel van Welsum kwamen Han nah en de rest van de klas de prijs brengen. Nadat Hofman het winnende verhaal had voor gelezen gingen de kinderen naar buiten om de brandweerwagen te bekijken. Hannah mocht zelfs een stukje meerijden. Het win nende verhaal gaat over een brandweerman die een jongen en een man uit een brandend huis redt. Het leegstaande pand vatte vlam nadat een paar jon gens binnen illegaal vuurwerk hadden afgestoken. Hannah, die zelf weinig om vuurwerk geeft, is erg blij met de prijs. „Ik lees echt alle boeken, dus die bonnen zijn goed aan mij be steed." Het liefst wordt ze later ook schrijver, maar tot nu toe wil het nog niet zo lukken om grote verhalen af te maken. „Maar het geeft me weer goede moed dat mijn verhaal heeft ge wonnen", zegt Hannah trots. Gevaren De wedstrijd is onderdeel van het Halt-project om kinderen in het basis- en middelbaar onder wijs bewust te maken van de ge varen van vuurwerk. Van de 62 basisscholen op Walcheren heb ben 57 met meegedaan aan het project. Eén van de opdrachten in het werkboek van de basisscholen was het inkleuren van een kleurplaat en een verhaal ma ken over de gevaren van vuur werk. De drie winnende tekeningen en het winnende opstel zijn uitge kozen door kinderboeken schrijver Wim Hofman. Hi] heeft alle inzendingen gelezen en bekeken. „Het was vooral moeilijk om de leukste kleurplaat uit te zoe ken", zegt Hofman. „Ik heb ge probeerd om de origineelste er tussen uit te halen." Volgens de schrijver heeft Han nah gewonnen omdat haar ver haal een heel goed begin en ein de heeft. „Het is een spannend verhaal om voor te lezen." door Ellen De Vriend VLISSINGEN - De Johanniter Hulpverlening in Nederland verzorgt vakantieweken voor 55-plussers met een lichamelij ke handicap. De organisatie is op zoek naar vrijwilligers. Hoe wel de Johanniter Hulpverle ning al bijna een eeuw bestaat, is zij in Zeeland vrijwel onbe kend. De protestants-christelijke stichting, die opereert vanuit Den Haag, biedtindividuele- en groepsvakanties aan voor oude ren, zieken en gehandicapten van 55 jaar en ouder. Voorname lijk 7 0-plussers uit verpleeghui zen maken er gebruik van. „Iedere gehandicapte die niet bedlegerig is of dementerend, kan mee", zegt woordvoerster Madeline ter Burg. Jaarlijks gaan er 120 gehandicapten, ver spreid over vijf weken, één week in Nederland op vakantie. Zij worden begeleid door 120 vrij willigers. In het voorjaar wor den er vakantieweken voor groepen gehouden in een hotel in Lunteren en in het najaar in een boerderij in Lemele. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De verblijven zijn volledig aan gepast met in hoogte verstelba re bedden,aangepaste douches en toiletten. Verder is er een arts aanwezig, een fysiotherapeut en een predikant. Tijdens de va kantieweek worden, afhanke- lijkvan het weer, uitstapjes gemaakt. Daarbij wordt gepro beerd om zoveelmogelijk buiten te zijn. Het vakantiebemidde lingsbureau, een ander onder deel van de Johanniter Hulp verlening, brengt de gehandi capte die zelfstandig op vakan tie wil gaanin contact met een vrijwilliger die wil begeleiden. „De cliënt boekt zelfeen vakan tie in het binnen- of buitenland. Wij zoeken in ons bestand van- circa 170 vrijwilligers een bege leider die qua interesse en ach tergrond bij de cliënt past. Beide partij en maken kennis en als het klikt gaan zijgezamenlijk op reis. De cliënt betaalt de reis- en verblijfkosten van debegeleider en de kosten voor het eten en drinken worden gedeeld", legt Ter Burg uit. Vorig jaar telde de Johanniter Hulpverlening circa tweedui zend vrijwilligersdie samen ruim 230.000 uur hulpverlening boden. „Daar zitten geen- Zeeuwse vrijwilligers tussen, want die hebben we niet", zegt Ter Burg.,,Wel zijn er een paar Zeeuwse gehandicapten die ge bruik maken van onzevakantie- mogelijkheden." Waarom er in Zeeland zo weinig intei'esse is voor deJohanniter Hidpverle ning weet Ter Burg niet. Behalve de vakantiereizen, heeft de Johanniter Hulpverle ning ook diversehulpgroepen in zieken- en verpleeghuizen. Ook verzorgt de organisatie ster vensbegeleiding. VLISSINGEN - In de Piek in Vlissingen treden zaterdag 23 februari de bands The Sheer en Formica op. De twee bewegen zich in het ge bied van de Engelse gitaarpop. The Sheer is, naast touren, druk bezig met het opnemen van de eerste cd. Formica is ondanks zijn korte bestaan al een bekend gezicht op de Zeeuwse podia. De bands spelen vanaf 22.00 uur. Naast poprock kan er dit week einde bij de Piek ook naar hip hop, scratching en breakdan cing geluisterd worden tijdens de Flexability op vrijdagavond. De aanvang is om 20.30 uur. door Ivo van Loo Ruim twee weken na het ko ninklijk huwelijk tussen Willem-Alexander en Maxima maakt Amsterdam de reke ning op. Hoewel het konink lijk huis tot de rijkste families ter wereld behoort, wordt een groot deel van de kosten van deze festiviteiten ten laste van de gemeenschap gebracht. Ook in het verleden lieten de Oranjes hun eigen financiële belangen soms zwaarder we gen dan het landsbelang. De conflicten uit de zeventiende eeuw tussen de Zeeuwse ka perreders en de stadhouder over het lucratieve admiraals ambt zijn hiervaneen spre kendvoorbeeld. In februari 1600 belandde een dik pakket documenten op de griffie van de Staten-Generaal in Den Haag. In deze stukken trachtte prins Maurits zijn aanspraken op erkenning van het ambt van admiraal-gene raal, dat in de loop der jaren in vergetelheid was geraakt, kracht bij te zetten. Dit ambt had Maurits sinds het bereiken van zijn achttiende levensjaar in 1585 bekleed. Expansie Directe aanleiding voor de ac tie was financieel van aard. De jonge Republiek stond aan de vooravond van de overzeese expansie en de 'geboren Prins van Oranje' hoopte daarvan een graantje mee te pikken. Net als zijn vader Willem van Oranje had Maurits als hoog ste bevelhebber over de vloot recht op de tiende penning uit de zogenoemde 'buiten en prinsen', wat wil zeggen dat tien procent van de opbrengst van alle op zee veroverde sche pen en goederen aan hem toe kwam. Door het vooruitzicht van de verovering van Spaanse zil verschepen in de West en Por tugese schepen met specerijen in de Oost lag voor de admiraal een zonnige toekomst in het verschiet. Windeieren Inderdaad legde het admiraal schap de Oranjes in de zeven tiende eeuw beslist geen wind eieren. Alleen al uit de Zeeuwse kaapvaart ontvingen H Frederik Hendrik in 1628; de oorlogsactiviteiten op zee van de Republiek legden hem bepaald geen windeieren. collectie Zeelandia lllustrata de stadhouders tussen 1621 en 1702 ruim twee miljoen gul den. Uit de oorlog tegen Span je (1621-1648) verkregen Maurits en Frederik Hendrik maar liefst 1.250.000 gulden, terwijl Willem III tijdens de Derde Engelse Zeeoorlog en de Hollandse Oorlog (1672-1678) en de Negenjarige Oorlog te gen Frankrijk (1688-1697) achtereenvolgens bijna 400.000 en 540.000 gulden op streek. De verovering van de zilver vloot door Piet Heyn in 1628 stelde Frederik Hendrik in staat tot het voeren van een meer vorstelijke levensstijl, want de 700.000 gulden die de admiraal hieruit ontving, werd besteed aan de uitbouw en verfraaiing van paleis Hon- selaarsdijk in Naaldwijk. Geen wonder dat een versje uit 1629 dichtte Want thien ten hondert treckt liy van 't ver overt goed, soo dat de vyandt wel gevoeltt proffijt dat dees vaert doet'. Bezwaren Toch was het niet zozeer de uitgesproken weelde van het admiraalschap dat stak bij de Zeeuwse kapers en hun finan ciers. Hun bezwaren kwamen vooral op momenten dat de stadhouder zijn persoonlijke financiële gewin zichtbaar liet prevaleren boven de landsver dediging. Een eerste conflict deed zich voor in 1639. Terwijl Frederik Hendrik de gewestelijke Sta ten onophoudelijk aanspoorde tot betaling van premies aan de familie Lampsins kwam hij deze reders, die belastingvrij speciale oorlogsschepen had den uitgerust, zelf niet tege moet. Buiten alle afspraken om maande hij de Vlissingers, die door de onderneming fi nancieel toch al aan de grond zaten, tot betaling van de tien de penning. Of er ook is be taald, is overigens zeer de vraag. Buitgeld In de jaren 1650 was het op nieuw raak. Juist op het mo ment dat de WIC in een strijd was verwikkeld met Portugal om het bezit van Brazilië, vor derden de nazaten van de in 1651 overleden Willem II over de jaren 1647-1650 120.534 gulden aan buitgeld. De Com pagnie bestreed de eis niet, maar verklaarde zich beleefd onmachtig tot betaling, daar al het geld nodig was voor de betaling van troepen. Het aanbreken van het eerste stadhouderloze tijdvak (1650- 1672) bracht voor de Zeeuwen tijdelijk verlichting, zodat tij dens de Eerste en Tweede En gelse Oorlog belastingvrij kon worden gekaapt. Bij de ver heffing van Willem III tot stad houder in 1672 maakten de Middelburgse gedeputeerden bezwaar om de heffing op nieuw in te voeren. Haastig sloten de afgevaardigden van de kapersteden Vlissingen en Veere zich hierbij aan. Hoewel de Zeeuwse kaap vaarders eveneens uit eigen belang handelden, hadden zij het wel enigszins bij het rechte eind. Pas na het overlijden van Willem III in 1702 en het daar op volgende tweede stadhou derloze tijdperk (1702-1747), bereikte de kaapvaart op nieuw een hoogtepunt. Verheugd moeten de belang hebbenden in de Spaanse Suc cessieoorlog (1702-1713) heb ben gedacht dat er eindelijk een einde was gekomen aan een traditie waarin gold: de Oranjes als admiraal, aan kaapvaart verdienden zij alle maal. door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De dorps raad Oostkapelle was gisteren blij met het bezoek van de Veer- se afdeling van het CDA. De partij kwam horen welke wen sen de dorpsraad heeft. Toch moest dorpsraadvoorzitter Si mon Lous iets van het hart. „Het is frappant dat politieke partij en ons nu in de verkiezingstijd weten te vinden. De afgelopen jaren hebben we bijna niks van jullie gehoord." De afgelopen weken hebben meer partijen contact gezocht met de dorpsraad. Het CDA bracht een persoonlijk be zoek. Een andere partij heeft ge vraagd of de dorps raad een lijst wilde maken van zaken in Oostkapel le die anders moeten. „Daar hebben we niet aan meege werkt", zegt Lous. „Ik heb de partijen de afgelopen vijf jaar ook niet gehoord." De CDA'ers beloof den tenminste een keer per jaar de vergadering van de dorpsraad te be zoeken. „Beter zou zijn", zeiden de partijleden „dat de dorpsraad zijn ver gaderingen houdt op dagen waarop de raadsleden geen vergadering hebben." Het Christen Democratisch Ap pèl Veere bezoekt tijdens de ver kiezingscampagne alle Veerse kernen. Gisteren hadden de kandidaat-gemeenteraadsle den een gesprek met onder an deren de dorpsraad. Ze wilden weten of het contact met de ge meente naar wens verloopt. Discussie „We willen meer aandacht voor onze problemen", zei Lous. „We stuiten nog te vaak op het amb telijk apparaat. Als iets niet kan, moet de gemeente voortaan eens aangeven waarom niet. Pas als we de argumenten weten, kunnen we in discussie gaan." Ook reageert de gemeente niet altijd snel genoeg. „In dat geval sturen we een brief naar het col lege en als dat niet helpt naar de gemeenteraad." Een onderwerp waarover de dorpsraad zich momenteel ern stige zorgen maakt, zijn de ge luiden dat een projectontwik kelaar grootse plannen heeft met een gebied aan de zuidkant van Oostkapelle. „De ontwik kelaar heeft een gebied van twintig hectare grond. Die grond is vrij gekomen door ruil verkaveling. Er is een regeling die zegt dat er op een stuk grond van vijf hectare een land goed mag worden gebouwd. Wij heb ben gehoord dat de eigenaar daar vier landgoederen wil bou wen. Dat is volgens ons niet de bedoeling van die regeling en ook niet van de ruilvei'kave- ling." Bovendien zou de projectontwikke laar in elke buiten plaats drie wonin gen willen bouwen, weet Lous te vertel len. „Dat zijn twaalf woningen die ten koste gaan van de hoeveelheid woningen die in ons dorp mag worden gebouwd. Op termijn heeft dat effect op de leefbaarheid van ons dorp. Er is nu al een grote behoefte aan be taalbare woningen voor jonge ren. Bovendien lijkt het ons dat de twee agrarische bedrijven in de directe omgeving van dat stuk land er problemen mee krijgen. Het levert een span ningsveld op." Wethouder en CDA-lijsttrekker L. Wisse erkent dat een ontwik keling als deze niet gewenst is. „De gemeente is bezig aan een notitie waarmee we dat soort dingen kunnen voorko men." DOMBURG - Donderdag 21 februari wordt in Domburg een politiek jongerencafé gehou den. Jongeren uit de gemeente Veere kunnen in discussie gaan met Leo van der Hoest (D66) en Dorien Maas (PvdA/GL), bei den lid van de huidige gemeen teraad. Beide partijen willen met de Veerse j eugd van gedach ten wisselen over het te voeren beleid voor jeugd- en jongeren werk in de komende vier jaar. Het politiek jongerencafé wordt gehouden in café Jerommeke, aan de Singel in Domburgen'dé aanvang is 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17