Parkeren probleem Sasterrein Fietstunnel gaat pas eind mei open Naakt recreëren op camping in Oostkapelle Veel belangstelling voor fittest ouderen Gewonden bij botsing Renovatie sportpark De Kruitmolen moet sneller beginnen Omwonenden willen plaats voor auto behouden Verslaafde vrouw krijgt twee weken Informatieavond over islamitisch offerfeest in Vlissingen Lichtmasten vernield in Kapelle INTERSP0RT ERIK Provincie geeft geld voor steiger pontje zeeuwse almanak Rook MIDDEN woensdag 20 februari 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bewoners in de omgeving van het Saster rein aan de Nieuwe Haven in Middelburg willen een alterna tief voor het verdwijnen van parkeerplaatsen als het terrein bebouwd wordt. De bouwplan nen werden gisteren aan de be woners en de commissie ruimte lijke ordening gepresenteerd. „Het probleem is niet dat de plannen niet deugen", zei één van de bewoners. ,,Het pro bleem is, waar je met je auto blijft." Hij vatte de gevoelens van zijn buren goed samen. De presentatie van architect D. Monfils werd wel bekeken, maar de bewoners waren geko men voor hun parkeerplek. Op het Sasterrein komt een restau rant met een terras. De parkeer plaatsen verdwijnen. „De gemeente zou een geste kunnen doen en de bewoners een plaats aanbieden in de par keergarage, of ze korting geven op een kaart voor de garage", zei H. Witte. Het steekt de bewo ners dat de gemeente afspraken heeft gemaakt met architecten bureau Rothuizen van Doom 't Hooft, de nieuwe huurder van de Stadsschuur. Bij de huur overeenkomst zijn acht vaste parkeerplekken inbegrepen. Volgens wethouder P. Bruinoo- ge zat er weinig anders op. „Ze wilden alleen in Middelburg blijven onder voorwaarde dat ze die plaatsen zouden krijgen." Witte stelde voor een kleinscha liger plan te maken, zodat de buurt kan parkeren. „We zitten niet te wachten op een horeca gelegenheid." Dat was niet ie dereen met haar eens. „Ik juich het plan toe", zei een buurman. „Het is leuk om niet langer op dat blik te hoeven kijken. Maar als ik om half elf 's avonds thuis kom, staan alle plaatsen vol met mensen die in de buurt wonen." De plannen werden gisteren voor het eerst gepresenteerd. Gymlokaal Het oude gymlokaal op het ter rein blijft staan, net als de oude kastanjebomen. Om het lokaal wordt aan de waterkant een halve cirkel gebouwd, met daainn een restaurant en een overdekt terras. De overkap ping van het terras is volgens Monfils noodzakelijk omdat de duiven in de bomen erboven voor overlast kunnen zorgen. Het restaurant biedt plaats aan honderd gasten, het terras aan tachtig. Langs het water komt een wandelpromenade. De oude hellingbaan kan eventueel nog worden uitgebx-eid met een aan legsteiger als extra halte voor de rondvaartboot. De politiek drong tijdens de commissie aan op een oplossing voor het parkeei-probleem. „Ex- verdwijnt geen pai'keerplaats voordat er een goed altexmatief is voor de bewoners", zei J. Lou- werse (CDA). De meerderheid van de partijen sloot zich daax'bij aan. Volgens wethouder L. Luitwieler, die in viel voor Bruinooge, is de par keerkelder een alternatief. „Verder onderzoeken we of er aan de waterkant richting Ko- ningsbrug nog een aantal plaat sen te creeërenzijn." Hij zei seri eus naar een oplossing te willen kijken. De gemeente wil het Sasterrein, om controle te houden over de kwaliteit van de plannen, naar eigen inzicht inrichten. De ka vel wordt, met kant en klaar bouwplan, verkocht aan een ex ploitant. De bewoners kregen gisteren te zien hoe het Sasterrein er in de toekomst uit kan gaan zien. illustratie Laboratorium voor Architektuur MIDDELBURG - Een 37-jarige vrouw uit Vlissingen voelt zich door haar hardnekkige dnxgs- verslaving telkens gedwongen om op dievenpad te gaan. Haar strafblad is aanzienlijk. Gisteren moest ze zich voor de Middelburgse politierechter verantwoorden voor een win keldiefstal in haar woonplaats, 10 december vorig jaar ge pleegd. Ze kwam niet opdagen, maar daarmee kon ze haar stx-af - twee weken cel - niet ontlopen. De vrouw moest voorkomen omdat ze uit een winkel vijf repen cho cola en toiletpapier had gesto len. door Edith Ramakers VLISSINGEN - 'Wat is dat nou, een offerfeest'. Die vraag staat zaterdagavond centraal op de bijeenkomst in wijkcentrum het Palet aan de Irislaan in Vlissin gen. Vanaf half acht 's avonds kan al lerlei informatie verkregen worden over het Turks islamiti sche offerfeest. Het offerfeest is een feest van al le moslims. Over de hele wereld wox-dt dit feest op de tiende dag van de twaalfde maand gevierd. Daai'bij wordt uitgegaan van de islamitische jaartelling. Komende vrijdagavond begint dit jaar voor de moslims het of ferfeest. Met dit feest wordt her dacht dat Ibrahim of Abraham zijn zoon moest offeren aan God. De aartsengel Gabriël red de hem door een schaap te stu ren, dat Ibrahim in plaats van zijn zoon mocht offeren. Ieder hoofd van een moslimfa milie die het zich kan veroorlo ven, koopt voor het feest een schaap. Een deel van het schaap wordt aan de armen gegeven en een deel is bestemd voor de fa milie zelf. Iedex-een wordt zaterdag ont vangen met Turkse thee. De imam van de Turkse gemeen schap van de moskee in Middel burg, Ahmed Bodur, zal tekst en uitleg over de rituelen van het offerfeest geven. Daarna is er ruimte voor discus sie, onder leiding van Yucel Us- lu, voox-zitter van de Txxrkse ou- dei'commissie Vlissingen. De projectgroep Ken ik jou en de Turkse oudercommissie hebben de bijeenkomst opgezet. KAPELLE - In Kapelle zijn de afgelopen week op verschillen de plaatsen zo'n twintig licht masten vernield. Van alle palen wax-en de deurtjes van de mast opengemaakt en de zekeringen vernield. De bloot liggende stroomdraden van de lichtmasten zorgden voor le vensgevaarlijke situaties. De vernielingen zijn gepleegd in de Bellefleurstraat, Coxstraat, Ooststraat, Boogerdlaan, Lan- gegracht en richting de sport hal. In totaal bedraagt de schade zo'n tweeduizend euro. luchtfoto Peter Buteijn door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Fietsers uit Dauwendaele moeten nog even geduld hebben. Het nieuwe fietstunneltje gaat pas eind mei opeix. Bij het begin van de aanleg re kenden de bouwers nog op eeix opening eind 2001. De vex-traging heeft te maken met de ingewikkelde procedures en planning in het stationsgebied, legt W. Rozie van ingenieursbureau Witteveen en Bos uit. „We konden pas verder nadat het brugdek was ge plaatst." Daax-voor moest het treinverkeer een week einde worden stilgelegd. De Nederlandse Spooi-we- gen gingen daar alleen mee akkoord als in Goes ook meteen een tunnelsegment wei'd aangebracht. Verder moest eerst de Kanaalweg worden vexiegd, voordat de tweede fase van de bouw van de tunnel kon beginnen. Dat is gebeurd en inmiddels is, op de foto goed zichtbaar, begonnen met de oprit naar liet fiets pad richting stationsbi'ug. Nu zijn de bouwei's bezig met het aanbrengen van een schuif voor het tunnelgat aan de kant van Dauwendaele. De spoordijk is een eerste waterkering en moet in geval van nood kunnen woi'den afgesloten. Tussen de weg en de rails komt een trap naar boven voor voetgangers die van of naar het station willen. In de tunnel zelf komt een deur, met een trap die uitkomt in de parkeergarage van het nieuwe waterschapskan toor. „Betontechnisch is de tunnel in april of mei klaar", zegt Rozie. Daarna moet hij nog worden afge bouwd. Afhankelijk van het weer is de tuimel eind mei of be gin juni klaar voor gebruik. De hellingbaan bij het station, die door fietsers uit Dauwendaele veel wei'd gebruikt, is sinds mei vorig jaar afgesloten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De 55-plussers die niet veel aan sport doen, knnnen donderdag in sporthal De Belt in Oost-Souburg een fit test ondergaan. Meer dan 185 senioren uit Ritthenx en Oost- Souburg hebben zich aange meld voor dit nationale Galm- project, het Gezond Actief Le ven Model. (Advertentie) VANDAAG START MAGAZIJN LEEGVERKOOP Nieuwe Burg 22-28 Middelburg Tel. 0118-611741 Kortingen tot 80% "ook kampeerartikelen" Het is dit keer cle bedoeling dat ouderen die niet actief zijn, ook gaan bewegen. Een afvaai'di- ging van de gemeente Vlissin gen, de welzijnsstichting Palla dium en de Zeeuwse en Vlissingse Sportraad onderte kende daarvoor gistei'en de ovei'eenkomst. Zij trekken sa men het Galmproject in de ge meente Vlissingen. Volgens de Zeeuwse Sportraad krijgt zo'n zestig procent van de 55-plussers in Zeeland te weinig lichaamsbeweging. Met het Galmproject, dat eldei's in Zee land ook vexvassend veel deel- nemei's trok, wordt een groep bereikt die niet of amper aan sport doet. De fittest van Galm daagt de ouderen blijkbaar uit. Er wordt gekeken hoe het met de algemene conditie is gesteld. Daarvoor zijn lenigheids-, knijpkracht- en uithoudingsoe feningen bedacht. In het alge meen blijkt dat ongeveer de helft van de ouderen die aan de test hebben meegedaan, ook langduriger blijft bewegen. De Vlissingse sportraad verwacht dat er drie tot vier nieuwe spox*t- groepen zxillen ontstaan. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De renovatie van sportpark De Kruitmolen in Middelburg moet sneller begin nen. Dat was de conclusie van de commissie sport gisteravond. FC Dauwendaele en Tennisver eniging Dauwendaele komen in de problemen als de velden niet een jaar eerder klaar zijn. De commissie drong aan op spoed. De kunstgrasbanen van de ten nisvereniging zijn zo sxecht dht ze inmiddels door de tennis- bond zijn afgekeurd voor het spelen competitie. „Volgens de planning kunnen de nieuwe ba nen pas in het eerste kwart van 2004 worden opgeleverd", zei voorzitter M. Creusen voor de commissie. „Tei-wijlzenualniet meer geschikt zijn. We willen nadrukkelijk verzoeken om de planning naar voren te halen. Nog twee seizoenen spelen is moeilijk onder deze condities." Voorzitter H. Ramstijn van FC Dauwendaele sloot zich daarbij aan. De voetbalclub krijgt een kixnstgrasveld en is ook gebaat bij een snellere aanleg. Een kunstgrasveld kan veel inten siever bespeeld worden. Jong Ambon De derde gebmxiker van het spoitpai'k, voetbalclub Jong Ambon, verschilt nog met de ge meente van mening over de hoogte van de vergoeding voor een nieuw clubhuis. Jong Am- bon verhuist van de Kruitmo- lenlaan naar een locatie op in dustrieterrein De Mortiere. Bo vendien vreest de club dat de huur van de velden te hoog woi'dt. „We kunnen dat niet op brengen", zei A Rozemond. „En we willen de contributie niet vei'hogen. Dat kunnen we niet van onze leden vragen." Renovatie en herinrichting van de velden is noodzakelijk. Het sportpark is te krap geworden voor de drie verenigingen. Bo vendien laat de kwaliteit van de velden en de kleedkamers te wensen over. FC Dauwendaele krijgt straks de beschikking over vier voetbalvelden, Jong Ambon krijgt er twee. De ten- rxisvereniging, die nu de banen nog deelt met de voetbalclubs, krijgt straks een eigen terrein waarop het hele jaar gespeeld kan worden. De voltallige commissie wilde weten of het mogelijk is om een jaar eerder te beginnen. „Een kunstgrasveld kan in drie maanden woi'den aangelegd", zei A. Damman (WD). „Daar staat nu negen maanden voor. Als het kunstgrasveld voor de voetbalvereniging dit jaar nog gerealiseerd kan worden, kan de tennisvereniging in april vol gend jaar klaar zijn." Volgens wethouder L. Luitwieler is de planning niet alleen afhankelijk van tijd. „Dat heeft ook te ma ken met geld, met hoe de bedra gen over de jaren zijn verdeeld." Damman stelde voor dan maar te schuiven met het budget. De renovatie en herinrichting kost de gemeente bijna 2,8 mil joen euro. De gemeenteraad neemt maandag een beslissing over het plan. ANNA JACOBAPOLDER - De gemeente Tholen krijgt 15.000 euro subsidie van de provincie om een steiger aan te leggen voor het fietsveer Anna Jacoba- polder-Zijpe. Het pontje draagt bij aan de be vordering van milieuvriendelij ke vervoerwijzen en er wordt een extra schakel toegevoegd aan het recreatief fietsverkeer, is de motivatie. Aanleg van een steiger kost de gemeente ruim 90.000 euro. De oude steiger is verdwenen. In de veerhaven van Anna Jacoba- polder is nu een kwekerij van hangcultuurmosselen. Aan één van de pieren van die haven kan echter een nieuwe afmeergele- genheid worden gerealiseerd, naar het voorbeeld van Hoede- kenskerke. Met het fietsveer richting Zijpe wordt een oude veerverbinding in ere hersteld. door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De eigena ren van twee boomgaardcam pings aan de Groeneweg en Randduinweg in Oostkapelle hebben een exploitatievergun ning gekregen voor de camping. Op de locatie Groeneweg mag naakt gerecreëerd worden. Beide boomgaardcampings wa ren aanvankelijk van H. den Hollander-. De locatie Groene- weg is inmiddels verkocht aan een groep van tien personen. Zij hebben zich verenigd onder de naam de Hermitage. Twee be stuursleden van deze club gaven in een gesprek met wethouder M. te Roller aan dat de Hermita ge geen naturistencamping is, maar dat er niet wordt opgetre den tegen 'textielloos zonnen'. Het gemeentebestuur is van oordeel dat in de exploitatiever gunning niet kan worden vast gelegd of er al dan niet naakt ge- x-ecreëerd mag worden. Op grond van de Algemeen Plaatse lijke Veroxxlening mag de lokale overheid hiertegen wel stappen ondernemen maar alleen als de openbare zedelijkheid wordt geschaad. „Regulering van ge drag op het kampeerterrein achter de groenstrook, is niet mogelijk tenzij de openbare be langen worden geschaad", stel len B en W. De camping zal volgens Te Rol ler min of meer besloten zijn. „Het is voor zover ik begrepen heb, niet de bedoeling dat elke toerist kan aankloppen." Op beide boomgaarden mogen al jaren kampeerders komen. Het college van de voormalige gemeente Domburg heeft hier hieraan meegewerkt omdat met behulp van de inkomsten van de camping, de aanwezige hoog- stanifruitbomen in stand kon den worden gehouden. In het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied hebben beide perce len een agrarische bestemming gekregen met de mogelijkheid van het plaatsen van kampeer middelen en sanitaire voorzie ningen. In de oude kampeerver- gunning van Den Hollander is nooit opgenomen dat splitsing of verkoop van de campings niet is toegestaan. B en W zien daar door geen redenen de exploita- tievergxxnningen te weigeren. (Advertentie) 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak Bellinkstraat 34. Middelburg, 0118-640291 VLISSINGEN-OOST - Op de kruising Europa- weg-Zuid en Wilhelmina Hofweg in Vlissingen- Oost heeft gistermiddag rond tien voor vier een aanrijding plaatsgevonden tussen twee perso nenauto's. Het ongeluk werd veroorzaakt door een automobilist die geen voorrang verleende aan een auto die uit de Europaweg-Zuid kwam. Beide bestuurders en een passagier zijn gewond ge raakt. Ze zijn overgebracht naar het ziekenhuis. foto Ruben Oreel Je kan het niet vaak genoeg doen: oefenen in rampenbe strijding. Dat vonden ook de functionarissen die belast zijn met de zorg voor de vei ligheid in dat Middelburgs bejaardenverzorgingshuis. Dus schakelden ze, om de weerbaarheid van personeel en bewoners te testen, onver wacht het brandalarm in. Een ieder die enige verant woordelijkheid droeg, was binnen de kortste keren pa raat. Brandslangen in de aanslag. En klaar voor de evacuatie. Ook de kok stond op scherp. Vertrouwend op zijn, voor de uitoefening van zijn beroep, verfijnde neus, rende hij snuivend door de gangen, op zoek naar de vuurhaard. Maar hoe hij zich ook inspan de, veel meer dan de geur van paniek en sensatie snoof hij niet op. Rook was er genoeg. Dat had de brandweer goed geregeld. Maar, constateerde de receptioniste na afloop la coniek, „Jullie hebben het geurtje vergeten mee te leve ren. En ze gaf meteen een tip voor de volgende keer. „Be stel een rookworst bij de sla ger."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15