Parra geeft euforie nieuwe impuls Anni Friesinger wanhoopt niet Monopoly, darts en Koreaans lawaai Geweldig! Huldiging Van Velde in Heerde Titelhouder Tsjechië treft Rusland Kritiek op jury freestyle skiën Atlete en chef de mission geschorst Staatssecretaris gewond bij skiën Jochem Uytdehaage tevreden met zilver op 1500 meter Rintje Ritsma sluit niks uit OQp Jureringsysteem in kunstrijden wordt veranderd Gouden paar Ales Valenta beste acrobaat I HEERDE - Schaatser Gerard van Velde wordt volgende week gehuldigd in zijn woonplaats Heerde. De gemeente trakteert de olmypisch kampioen op de 1000 meter dinsdag 26 februari op een rondtocht en een feestelijke ontvangst. Direct nadat de winnaar van olympisch goud voet op Nederlandse bodem zet, komt Van Velde naar Heerde. Vanaf 19.00 uur maakt hij een rondrit door het centrum, begeleid door muziekverenigingen en leden van plaatselijke sportclubs. Op het bordes van het gemeentehuis zal de schaatser worden gehuldigd. ANP SALT LAKE CITY - Titelhouder Tsjechië stuit op Rusland in de kwartfinales van het olympisch ijshockeytoernooi voor mannen. De Russen verloren hun laatste pouleduel van Fin land (3-1) en moeten dat met de zware loting bekopen. De wedstrijd staat voor woensdag op het programma. Op dezelf de dag zijn ook de drie andere kwartfinales gepland. De Ver enigde Staten spelen tegen Duitsland. De VS verpletterden Wit-Rusland met 8-1, Duitsland verloor de laatste groeps wedstrijd dik van Zweden (1-7). De Zweden nemen het op te gen Wit-Rusland en Finland speelt tegen Canada. RTR SALT LAKE CITY - Rusland stuurt, aan op een tweede juryschandaal in Salt Lake City. Het Russisch olympisch co mité heeft geprotesteerd bij de Internationale Ski Federatie (FIS) over de jurering bij het freestyle skiën. Door een voorin genomen jury zou Olgo Koroleva een medaille zijn ontnomen bij het onderdeel aerials. Het goud op deze discipline was maandag voor de Australische Alisa Camplin. De Canadezen 1 Veronica Brenner en Deidra Diorme wonnen respectievelijk zilver en brons. Koroleva leidde na de eerste sprong in de fina- le, maar door een lage score bij haar tweede sprong zakte ze j naar de vierde plaats. ,,Ze had zeker een medaille gewonnen, misschien zelfs de gouden, als de juryleden niet zo vooringe nomen waren", zei een woordvoerder van de Russen. Ze over- wegen een officiële klacht in te dienen, maar willen eerst de zaak zelf onderzoeken. RTR SALT LAKE CITY - Het Internationaal Olympisch Comité heeft de chef de mission van de Wit-Russische afvaardiging naar de Winterspelen geschox-st. Deze maatregel is genomen omdat een lid van de Wit-Russische ploeg zich heeft onttrok ken aan een dopingtest. Het gaat om shorttrackster Julia Pa- vlovitsj. Het is de eerste dopingaffaire bij de Spelen. Patrick Schamasch, hoofd van de medische commissie, ontkende aanvankelijk nog dat er een zaak was. Volgens directeur-ge neraal Francois Carrard van het IOC waren er bij een eerste test van de urine van Pavlovitsj sporen gevonden van nandro- Ion. De uitslag kon echter niet worden gebruikt omdat het zakje met de urinestaal niet volgens de regels was verzegeld. Daarom was Pavlovitsj opgeroepen voor een tweede test. Zij j kwam niet opdagen. Volgens het IOC heeft chef de mission Jaroslav Barisjko de sporter geholpen te verdwijnen en heeft zij bovendien niet voldaan aan een 'uitnodiging' van IOC- voorzitter Jacques Rogge om de zaak te komen bespreken. DPA/AFP/RTR PARK CITY - Staatssecretaris Margo Vliegenthart is maan dag in Park City gewond geraakt bij het skiën. Ze werd van achteren geraakt door een snowboarder. Vliegenthart liep kwetsuren op aan een knie en onder haar oog. Een arts van I NOCNSF heeft haar behandeld. ANP woensdag 20 februari 2002 door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - Derek Par ra heeft de euforie die toch al heerste rond de Amerikaanse schaatsploeg gisteravond een nieuwe impuls gegeven. Na het zilver op de 5000 meter pakte hij het goud op de 1500 meter. Dit keer bleef hij Jochem Uytde haage net voor, maar de zilveren medaille voor de Utrechter vormde een nieuw hoofdstuk in de successtory die hij dit seizoen begon. Uytdehaage was de eerste die het wereldrecord brak: 1.44.57, ruim een halve seconde sneller dan Lee vorig jaar in Calgary. In een fenomenale laatste ronde pakte de pupil van Gerard Kem- kers de grootste winst. Toch had Uytdehaage in zijn ogen geen optimale race neergezet. Nor- SALT LAKE CITY - Olympisch goud was geen obsessie voor Rintje Ritsma. De meest succes volle allroundschaatser heeft op andere fronten verdiend dat hij de geschiedenis zal ingaan als een van de besten. Normaal gesproken is er gister avond met zijn negende plaats op de 1500 meter een einde ge komen aan zijn olympische car rière. Toch sluit Ritsma niet uit dat hij doorgaat tot en met de Spelen van 2006. Ook bij zijn vierde Olympische Spelen was het goud niet zijn deel, maar Ritsma had gister avond voor zijn gevoel geen be tere race kunnen rijden. Met zijn tijd van 1,45,86 haalde hij bijna twee seconden af van zijn vorige persoonlijke toptijd van 1,47,57. Ritsma reed precies de rondetijden die hij vooraf hoop te te rijden. „Dit was mijn beste 1500 meter ooit, maar toch was mijn eerste ronde iets te langzaam. Ik heb het maximale er uit gehaald, maar het is toch weer niet goed genoeg. Ik mag niet heel tevre den zijn, maar ook niet ontevre den", zei Ritsma kort na zijn ra ce. GPD maal gesproken versnelt hij x'ond het zevenhonderd meter- punt. Nu liet hij zich iets te veel leiden door de snel gestarte Fin se sprinter Janne Hanninen. „Hoe dat komt? Ik was aan het suffen. Een beetje slox-dig. Het gaat hier zo snel dat je eerder op een bepaald punt bent dan je denkt." Volgens zijn coach Geraxd Kern- kers liet hij in de tweede ronde enkele tienden liggen. Op het middenterrein werd nagels ge beten uit vrees dat dat missertje de nekslag werd. En dat gebeur de. Paxra was in de tweede ron de een halve seconde snelleix Het verval in de slotx*onde hield hij binnen de perken, eindigde op 1.43,95, waardoor ,de Ameri kaan op de hoogste tx-ede van het ereschavot mocht klimmen. Söndral werd derde. Onder het toeziend hoog van vrouw Tiffany, die de vijf kilo meter nog had gemist omdat ze bij het pas geboren dochtertje Amy in Miami was achtergeble ven, genoot Paxra intens. De gouden plak van de Amex-ikaaxx, die wordt gecoacht door de Ne derlander Bart Schouten, ge tuigt van een enorme wilskracht en veel doorzettingsvermogen. De Latino, opgegroeid in een achterstandswijk van Sint Bex"- nadino in Zuid-Californië, is immers slechts semi-px-of. Vorig jaar werkte hij nog in een doe- het-zelf zaak vlak bij de Utah Olympic Oval. Daar krijgen Amerikaanse olympiëx-s de kans volgens aangepaste tijden te werken, zodat ze topsport en ar beid kunnen combineren. De medaille van Paxra was de zevende voor de Amerikaanse schaatsploeg, die de grootver diener is voor de olympische equipe uit het gastland van de Spelen. Ook de Amerikaanse toeschouwer en tv-kijker lijken, wakker geworden door de suc cessen, steeds meer warm te lo pen voor de toch relatief onbe kende spoxt in de VS. Criticasters Op zijn manier genoot ook Uyt dehaage. Want hoewel het goud net buiten bei'eik bleef, heeft hij zijn criticasters de mond ge- snoex'd. Er wex'd smalend gex'ea- geerd door Wennemars, toen hij zich plaatste voor de 1500 meter Derek Parra (links) en Jochem Uytdehaage maken een ereronde. in de skate off die nodig was na het olympisch kwalificatietoer nooi. De Utrechter zou niet ge noeg snelheid hebben voor een hooggelegen baan als de Utah Olympic Oval. De selectie voor de Spelen zou in de toekomst niet meer automatisch in Hee- renveen plaats moeten vinden, maar op de baan waar het uit eindelijk moet gebeuren, zo werd gesteld. Uytdehaage hield eerst wijse lijk zijn mond om daarna toe te geven dat hij zich geërgerd had. Hij voelde zich zelfs een beetje beledigd. Tussen Gerard Kern- kers en Erben Wennemars moest er zelfs een klein verzoe- ningsgesprek aan te pas komen. SALT LAKE 2002 Kemkers: „Ik wist dat Jochem de snelheid had om hier mee te doen voor de podiumplaatsen", hex-haalde hij gisteren. Diezelfde Kexnkers valt in Salt Lake City van de ene in de ande re emotie. De enige grote tegen valler incasseerde hij op de eer ste afstand, toen Carl Verheijen onder de maat px'esteerde. Op diezelfde dag gaf Jochem Uyt dehaage direct zijn visitekaart je af met een gouden plak. Renate Groenewold pakte nau welijks 24 uxxr later onverwacht zilver op de drie kilometer, ter wijl Andrea Nuyt begin deze week flinke waterlanders pro duceerde nadat ze het podium op een haar na had gemist. Voorlopig slaat de balans voor zijn ploeg niettemin eendixidig door naar de plus, maar dat is niets nieuws dit seizoen. Kem kers heeft naar het zich laat aanzien een perfect schema ge schreven met pieken op de foto David Gray/Reuters olympische trials en de Spelen. De inhoud van Uytdehaage stond daaxmaast garant voor de Europese allroundtitel. En de U trechter is nog niet klaar op de Winterspelen. Hij heeft in de binnenzak nog meer ruimte voor eremetaal. Vrijdag wordt de 10.000 meter gereden. De voorbereiding begon meteen na de 1500 meter. „Ik heb alleen maar staan genieten van Dereks race. Petje af, we hebben eenhe- le mooie winnaar. En daarom voel ik dit zilver ook als een klei ne ovexwinning. Ik heb nu goed kunnen omschakelen van de 5000 meter naar de mijl. We hebben nu weer een paar dagen. Ik hoop dat het lukt." GPD door Johann Mast SALT LAKE CITY - De gla- inourgirl van de Duitse sport zou bij de Olympische Winter spelen in Salt Lake City wel eventjes drie, zoniet vier gouden medailles ophalen. Niet dat An ni Friesinger dat zelf riep, maar de Duitse media, haar fans en sponsors gingen er op voorhand gemakshalve vanuit. Na ze perds op de 3000 en - in mindere mate - 1000 meter heeft de 25- jarige Duitse nog twee kansen: vandaag op de 1500 en zaterdag op de 5000 meter. Anni Friesinger won dit seizoen alle wei'eldbekexwedstrijden in het allroundcircuit. Haar zaak waarnemers stonden al met een telraam klaar om de eui'o's te tellen die ze na het beoogde suc ces zou opstx-ijken. Een voortx-effelijk voorseizoen is echter geen gai'antie voor suc ces op de Olympische Spelen. Daar waarsclxuwden eerder al de ex*varen trainers Achim Franke en Helmut Krauss van Gunda Niemann en Claudia SALT LAKE CITY - De Italiaan Ottavio Cinquanta, voorzitter van de Internationale Schaats Unie, heeft gisteren een nieuw jureringsysteem voor het kunst- rijden gepresenteerd. Hij wil de puntentelling en de samenstel ling van de jury veranderen. Het plan wordt in de komende maanden uitgewerkt en zo snel mogelijk ingevoerd. Het voorstel van Cinquanta is een poging om 'skategate' naar de achtergrond te drukken. Vo rig week werd het Franse jurylid Mai'ie-Reine Le Gougne bij het paarrijden geschorst nadat dui delijk was geworden dat ze on der druk was gezet om haar voorkeur aan het Russische paar te geven. Cinquanta wil het kunstrijden aantx'ekkelijker, meer transpa rant en minder fraudegevoelig maken. In het nieuwe systeem wordt niet meer begonnen met de perfecte score van 6.0 waarna vervolgens pxmten worden af getrokken. De jury wordt van negen leden uitgebreid tot een groep van veertien. Van de veertien scores worden via een computer wille- keux-ig zeven scores geselec teerd. De bedoeling is dat nie mand weet welk jurylid wel scoort en welke niet. GPD Pechstein voor. De geschiedenis heeft bewezen dat de Spelen ei gen wetten kennen. Friesinger is daar hax*d op gewezen. Op de 3 000 meter was de rijdster op weg naar een wereldrecord, maar in de laatste twee ronden haperde de motor. Ze moest de zege aan Claudia Pechstein la ten en viel met de vierde plek zelfs naast het podium. „Op de Spelen zijn er altijd mensen die veiTassen", zei Friesinger gisteren. „Dat Chris Witty de 1000 meter wint, had niemand gedacht. Ik hoop wel dat ik mijn favorietenrol op de 1500 meter waar kan maken Na twee gemiste kansen wan hoopt Friesinger allerminst, be- weex-t ze fiexx Ze wil op de 1500 en 5000 meter niet meer zo snel van start gaan. Dat heeft ze na de 3000 meter wel afgeleerd. En hoewel er al veel wereldrecords gesneuveld zijn, hoopt de Duit se ster dat haar wei'eldrecord op de 1500 meter vandaag blijft staan. „Dat heb ik het liefst. Maar alles wijst erop dat het verbroken wordt. Nou, als ik zelf dan maar degene ben die het doet. Dat zou mooi zijn." GPD van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Gwendal Peizerat en Marina Anissina (boven) stelen de show tijdens het ijs- dansen in Salt Lake City. De opvoering van het Franse koppel was goed voor een gouden plak. Peizerat en Anissina zijn het tweede niet uit de Sovjetunie of Rusland afkomstige paar dat sinds de introductie van het ijsdansen als olympische sport (1976) een gouden medaille wint op dit on derdeel. Het zilver was voor de Russen Irina Lo- batsjeva en Ilja Averboech. De Italiaanse wereld kampioenen Barbara Fusar-Poli en Maurizio Margaglio bleven op de derde plaats die zij na het eerste onderdeel innamen. RTR/DPA/AFP foto Jerry Lampen/Reuters door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - Het is een gezellige rommel op de verdieping van de Neder landse atleten in het appar- tementenblok in het olym pisch dorp. De gang is bezaaid met fietsen, tassen en dozen. De bewoners van een studentenhuis zouden zich er op hun gemak voelen. In de gemeenschappelijke x-uimte polijst Ilse Bx-oeders de ijzers van haar bobslee. Op tafel ligt een monopoly- box'd, dat Carl Verheijen en zijn vriendin Andrea Nuyt als vaste bespelers heeft. El ke avond wordt op het dart bord op het scherp van de snede de derby der lage lan den afgewerkt. Bart Veld kamp en zijn ploegmaats delen de verdieping met de Nederlanders. De atleten houden zelf een medaillespiegel bij. Drie x-o- de linten hangen naast el kaar en onder elkaar worden de geknutselde kartonnen medailles er opgeplakt. De laatste die er bij zijn geko men, zijn de medailles van Gerai'd van Velde en Jan Bos. „Beter laat dan nooit", heeft Van Velde er opgeschreven. Het motto van Bos is:I did it my way." Een deur verder hevelt Mar cel Sturkenboom, een van de drie leden van het Team de Mission, zijn was over naar de droger. Hij is goed te spre ken over de faciliteiten op de campus van de universiteit van Utah in Salt Lake City. In deze periode, en stx'aks ook tijdens de Pax-alympics, is het door hekken hermetisch af gesloten terx-ein als olym pisch dorp ingelicht. „Alleen liggen de prijzen voor de ex tra's absurd hoog. De huxxr van een televisie bedraagt voor de olympische pexiode 500 dollai'. Ik heb tien toe stellen voor 89 dollar per stuk in de stad gekocht." Alle voorzieningen zijn aan wezig. Er zijn divex-se restau rants en eetzalen die 24 uur per dag open zijn. Ook is er een kapper, een diëtiste, een café, een fitnessruimte, een bank en een postkantoor om alle atleten van gemakken te voorzien. In de bioscoop draait de film ET en in de in ternationale zone speelt elke middag en avond, tot half elf, een rockgroep live muziek. Ongeveer driekwaxd van de 5000 atleten en begeleiders slapen er ook daadwerkelijk. Voordat de Nedexlanclse schaatsers, bobsleeëx's en de eenzame shortti-acker Cees Juffermans hun intrek na men in het olympisch doxp, was er wat te doen om het aantal viei'kante meters per atleet. De nox*m is een kamer van drie bij vier, voor twee personen. Stux'kenboom vindt dat te weinig, de ruimte moet in de toekomst opgex-ekt worden om aan de wensen van de sporters te kunnen voldoen. Er is ruimte gecreëerd door een aantal schaatsers en snowboax-clster Nicolien Sauerbreij op een andere lo catie buiten het olympisch dorp te plaatsen. Zij missen de olympische sfeer die volgens bobster Eli- ne Jxxx"g in de lucht hangt. „Ik vind het hier hartstikke leuk en ben blij dat ik ruim van te voren ben gekomen. Want de eerste dagen had ik nodig om te wennen. Ik deed ineens heel Veel indrukken op. Ik denk dat het niet goed is om pas vlak voor de wedstrijd aan te komen, want dat ver stoort de concentratie." Criteria De lijdex's van Spaar Select waren blij dat ze buiten het olympisch dorp mochten sla pen, in een aan hen beschik baar gesteld huis. Ze hadden een negatief beeld van wat ze te wachten stond. De behui zing zou krap zijn en de rust ver te zoeken. Gianni Romme moest dat oordeel onlangs na een bezoekje bijstellen. Stur kenboom: „We hebben goed gekeken naar cle locatie in het dorp. De drie vaxdabelen tx'ansport, eten en rust moes ten aan een aantal critei'ia voldoen." Ilse Broedex-s, evenals Jui'g pilote in een van de twee Nederlandse vrou wenbobs, heeft het naar haar zin. „Normaal gespx-oken hebben we niets met de ande re sporters te maken. We leven toch veel in ons eigen wereldje, maar misschien wordt dat als we klaar zijn met onze races anders." De sporters slapen met z'n tweeën op een kamer. Soms rouleren ze om eens tegen ie mand anders aan te kunnen praten, vertelt Broeders. „Maar van elkaar hebben we weinig last. De Koreanen die boven ons zitten, die zijn heel luidx-uchtig." GPD scha'atser. Alle schaatsers zijn in zichzelf gekeerd, pro beren zich te concentreren op hun race, behalve Par ra. Parra is altijd goed geluimd, altijd een lach op het gezicht. Hij komt uit een achter standswijk, uit een armoedi ge familie met een Mexicaan se achtergrond. Hij hoeft zich nu geen zorgen meer te ma ken om geld. Parra loopt bin nen. Want een gouden me daille op de Olympische Spelen betekent wel iets in Amerika. Parra en Uytdehaage zijn de twee beste allrounders ter wereld. De nummers een en twee op de 1500 en 5000 me ter. Zij hebben het goud en zilver eerlijk verdeeld over deze twee afstanden. Dat wordt nog iaat op het wereld kampioenschap in Heeren veen over enkele weken. Dat wordt een prachtige twee strijd. Want aan Uytdehaage en Parra kan op dit moment niemand tippen. De Nederlanders zijn dus twee, vijf, zeven en negen ge worden. Dat is een prachtige prestatie. Hoewel Ids Post77ia en Jan Bos me toch een beetje tegen zijn gevallen. Ik had iets meer van deze twee ver wacht. Jochem heeft het na tuurlijk geiveldig gedaan. Rintje Ritsma, ja veel beter kon hij niet. Het kwam echt aan op die laatste ronde. Behalve bij Parra, die reed bijna acht tiende langzamer dan Uytde haage, maar zijn voorsprong was al zo groot. Die laatste ronde, die is zo ontzettend I belangrijk op de 1500 meter. Jan Bos en Rintje Ritsma I hebben daar te veel laten lig gen. Natuurlijk, de Neder- landers hebben allemaal een persoonlijk record gereden, maar dat lag ook in de lijn der verwachting. Maar die Parra zeg, ik ben er nog onderstebo ven van. Geweldig Leen Pfrommer van onze sportredactie SALT LAKE CITY - De grootste waaghals veroverde gisteren het olympisch goud op de aerials van het freestyle ski. De Tsjech Ales Valenta stond slechts vi jfde na de eex-ste ronde, maar liet zich met een alles-of-niets-sprong alsnog tot kampioen kronen. De acrobaat verzamelde 257,02 punten. Valenta bleef de Ameri kaan Joe Pack (251,64 pxmten) en de Wit-Rus Aleksei Grisjin r(j2t>,l,19 punten) vooi-. De 29-jarige spoxdleraar uit Sumpei-k was de ^zoveelste veiTassende winnaar in Salt Lake City. RTR/SID Wat een fantastische ivedstrijd, grandioos. En een terechte winnaar. Wat een klasbak. Ik had dit niet verwacht. Ik had Derrek Par ra wel op het podium ver wacht, maar na de race van Jochem Uytdehaage had ik Jochem het goud min of meer al gegeven. Zijn wereldre cord was voldoende, dacht ik. Uytdehaage had een mooie loting. Dat vond hij zelf ook en daar heeft hij gelijk in. Hij reed voor alle favorieten. Hij kon een zodanig scherpe tijd neerzetten dat anderen daar zenuwachtig van worden. En dat is in zijn voordeel ge weest. Ik bewonder hem ook om zijn nuchterheid, zijn onbevan genheid. Hij was zo ontspan nen. Natuurlijk, met al een gouden medaille op zak kun je ook ontspannen zijn. Jan Bos bijvoorbeeld was super nerveus en ook Ids Postma was gespannen. De manier waarop Uytdehaage Parra feliciteerde tekende ook zijn grote klasse. Wat Parra deed was onge kend. Hij komt uit het skeele ren, vond langebaan wel leuk, maar het ging in het be gin totaal niet. Het is wel een showmannetje. Parra is de enige die kort voor de race het publiek bespeelt, die het publiek oproept hem aan te moedigen. Dat doet geen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14