PZC Spar wilde nooit onderhandelen Brand verwoest Vlissingse woning Eerste trein over hangtrogbrug 7 Sociale dienst in Middelburg scoort hoger bij cliënten Mammoet Max naar Waterland Stichting Welzijn wil multifunctioneel onderdak in Oostburg Twee mannen opgepakt na schietpartij in Vlissingen Gemeente Middelburg kreeg geen enkel tegenbod van burgemeester Buitengebied Veere moet snel kabel krijgen Man valt meisje (13) lastig Vrouwendag in Middelburg Twee gewonden bij ongeluk N57 zeeuwse almanak Groot worden MIDDEN maandag 18 februari 2002 VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 20-jarige Vlissinger en een 22-jarige inwoner van Rotterdam j aangehouden. De mannen waren betrokken bij een schietpartij in de Adriaen Coortelaan in Vlissingen. Daarbij raakte niemand ge- wond. De politie kreeg rond half drie 's nachts bericht dat er geschoten werd bij een clubgebouw aan de Coortelaan. Daar vond op dat mo ment een feest plaats. De politie wist beide mannen kort na de mel ding aan te houden. De aanleiding is nog onduidelijk. De politie is bezig met een onderzoek. door Femke van Loon NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans heeft de hand weten te leggen op het mam moetskelet Max. Nadat gisteravond om zes uur de veiling op internetsite E-Bay gesloten werd, had Waterland het hoogste bod uitgebracht: 101.150 euro. De laatste dagen zijn voor Waterlanddi recteur B. van de Hoef nog 'best wel span nend geweest': zaterdag gingen verschil lende partijen nog over het Zeeuwse bod heen. „De laatste seconden heb ik weg zien tikken." De directeur weet nog niet wanneer Max naar Neeltje Jans komt. Hierover moeten eerst afspraken gemaakt worden met de huidige eigenaar, H. Breukhoven, bekend van de Free Record Shop. Van de Hoef heeft grootste plannen met Max: Waterland wil het skelet ten toonstellen in een (nieuwe) expositie over mammoeten en prehistorische zoogdie ren. Die expositie zal pas volgend winter seizoen klaar zijn. Maar de nieuwe aanwinst moet zo snel mogelijk een 'pro minente plek' op het park krijgen, zodat het publiek hem kan bewonderen. De di recteur is zeer tevreden dat Neeltje Jans het skelet aan zijn collectie kan toevoe gen: „Het is een spectaculair object en één van de mooiste exemplaren van Europa. Ik denk dat dit heel waardevol is voor Zeeland." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Oud-burge meester L. Spar van der Hoek van Middelburg heeft nooit wil len onderhandelen over een af vloeiingsregeling. Hij heeft op aanbiedingen van de gemeente geen enkele keer inhoudelijk gereageerd. Dat antwoordt het college van B en W op schrifte lijke vragen van de PvdA-frac- tie. De gemeente Middelburg ont ving op 23 november 2000 - een dag na het eerste aanbod - een negatieve reactie van de raads man van Spar van der Hoek. Van een tegenbod was geen sprake. Op 19 december van hetzelfde jaar bracht de gemeente een tweede bod uit. Op die brief werd helemaal niet gereageerd. „Om te onderhandelen", aldus het college aan de PvdA, „zijn twee partijen nodig. It takes tioo to tango. En daar was geen spra ke van." Geen contact Behalve de PvdA vroegen ook de SGP en de fractie van Groen- Links opheldering over de re cente uitspraak van de Middel burgse rechtbank. Volgens het vonnis moet het Rijk met Spar van der Hoek onderhandelen i over een afvloeiingsregeling bo ven het wachtgeld. Volgens het college heeft de uitspraak van de rechtbank geen enkele conse quentie voor de gemeente Mid delburg. Over de uitspraak is DOMBURG - Het CDA in Veere maakt zich zorgen over de ont wikkeling van het buitenge bied. De CDA'ers beschouwen het ontbreken van een nuts voorziening als de kabel, voor het gebruik van internet en e- mail, als een handicap voor de ontwikkeling van nieuwe be drijven. Het CDA wil dat het Delta Nuts bedrijven direct overgaat tot het aanleggen van kabels en niet mondjesmaat. De christen-democraten gaan morgen in het kader van de ge meenteraadsverkiezingen op bezoek bij veehouderij Vader. Dat bedrijf moest als gevolg van de ruilverkaveling opnieuw be ginnen. Kandidaat-Kamerlid Agnes van Ardenne en een ver tegenwoordiging van de boe- renorganisatie ZLTO zijn bij het bezoek aanwezig. Tussen 16 en 17 uur is er een ont moeting met de Dorpsraad Oostkapelle in Bos en Duin. Een uur later volgt een gesprek met I de ondernemersvereniging en I de inwoners van Oostkapelle. Om 20 uur begint in Het Dorps- huis te Grijpskerke een verkie zingsbijeenkomst met kandi- daat-Kamerlid Jan ten Hoopen en raadslid Joke Wisse-Franc- I ke. OOST-SOUBURG - De politie zoekt getuigen, die vrijdag avond gezien of gehoord hebben dat een dertienjarig meisje uit Middelburg is lastig gevallen door een onbekende man. Het meisje fietste om tien voor twaalf over het Koopmansvoet pad in Oost-Souburg toen zij ter hoogte van de tv-mast tot stop- pen werd gedwongen door de man, die haar beetpakte. De politie sluit niet uit dat de man betrokken is geweest bij eerdere aanrandingen dit jaar. Het meisje wist zich los te ruk- ken en hulp te zoeken bij een woning in de omgeving. De be- I woners vingen haar op. Het signalement van de man luidt: leeftijd ongeveer dertig jaar, lengte 1,75 a 1,85 meter, slank postuur, geen bril. De be lager droeg een donkerkleurig jack, grijs aan de onderkant en zwart/donker van boven. Hij i had een pet met klep aan de voorkant op. Daar overheen i droeg hij de capuchon van hef I jack. Zijn broek was vermoede lijk zwart. geen contact geweest met de commissaris of het Rijk. De PvdA-fractie vroeg onder meer naar de correspondentie tussen commissaris van de ko ningin Van Gelder, Spar van der Hoek en het Middelburgse col lege van B en W. Cruciaal is een brief van 4 juli van Van Gelder aan de oud-burgemeester. Daarin belooft de commissaris door Ab van derSluis VLISSINGEN - Een uitslaande brand heeft gisteravond rond half zeven een woning in de Adriaen Brouwerlaan in Vlis singen volledig verwoest. Het huis is onbewoonbaar ver klaard. De schade bedraagt naar schatting meer dan 100.000 euro. Niemand raakte gewond. De politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de brand. Brandstichting wordt niet uitgesloten. De brand werd gemeld door de overburen. De stadsgewestelij ke brandweer Vlissingen/Mid- delburg rukte uit met twee tankautospuiten en de hoog werker. Ter plekke werd beslo ten extra materieel in te zetten, zoals een derde tankautospuit en een verbindingswagen. De brandweer riep bovendien twee ambulances op. „Het was lange tijd onduidelijk", aldus A. J. te Paske, commandant van dienst, „of er één of meer slachtoffers in huis waren. De familie was, be grijpelijk, heel erg geëmotio neerd. Zij wisten met honderd procent zekerheid te vertellen dat er nog een invalide man in MIDDELBURG - De Provincia le Migrantenvrouwenorganisa tie Zeeland houdt zaterdag 9 maart een Interculturele Vrou wendag in wijkcentrum Dau- wendaele in Middelburg. Het feest wordt om 20.15 uur ge opend door voorzitter M. Kara- ca. Wethouder M. te Roller van de gemeente Veere houdt een in leiding over de positie van vrou wen in de politiek. Om 20.45 uur treedt de Turkse volksdans groep Ayyildiz op. Spar van der Hoek dat hij niet ontslagen zou worden voor er overeenstemming is tussen hem en de gemeente over een afvloei ingsregeling. Het college ant woordt dat het de bewuste brief pas veel later heeft ontvangen, namelijk op 5 maart 2001. De commissaris heeft twee dagen later, op 7 maart van hetzelfde j aar, in een gesprek met een aan een rolstoel in huis moest zitten. Hij reageerde ook niet op zijn mobiele telefoon, die hij altijd bij zich had. De man móest vol gens de familie in de woning zijn." Ondanks naspeuringen bleek de man in kwestie niet te door Jan Jansen TERNEUZEN - De eerste trein is over de hangtrogbrug. Het was nog niet de goederentrein van Dow Chemical waarvoor deze overbrugging van de tun nelweg speciaal uit de klei is ge trokken, maar de 'ballasttrein' van de spoorwegbouwers. Zij lieten deze bijzondere trein zondagmiddag aanrukken om de steenslag te kunnen storten die de blokken onder de rails een stevige bedding geven. Zondag avond kwam trein nummer twee, de zogenaamde schudma chine. Die is uitgerust met ap paratuur om het spoor uit te lij nen. Afgelopen nacht zouden zo alle hobbeltjes en kronkeltjes moeten zijn weggewerkt. „We hebben geen reden om aan te nemen dat het niet voor el kaar komt", zei projectleider Hugo Wauters gisteravond. Als het inderdaad is gelukt, kan vanmorgen de eerste 'echte' trein van Dow de hangtrogbrug passeren. In 2000 moest de spoordijk van Dow Chemical tussen Hoek en Terneuzen worden omgelegd om de bouw van de aan twee reuzenportalen opgehangen brug mogelijk te maken. Het uit de polder oprijzende, unieke ge vaarte kost ruim 4,5 miljoen eu ro, de bouw ervan nam ander half jaar in beslag. tal leden van het college van B en W bevestigd dat de bewuste brief niet in afschrift naar de ge meente is gestuurd. B en W gingen bij de onderhan delingen met Spar van der Hoek uit van een brief van 7 juli 2000. Daarin schrijft de commissaris onder meer dat de burgemeester pas ontslagen zal worden als er overeenstemming is bereikt vinden. De brandweer vond hem later tussen de klikobak- ken in de achtertuin. Hij was niet gewond, maar werd voor de zekerheid wel naar het zieken huis gebracht voor onderzoek. De twee aangrenzende wonin- Mi Vrijdag konden de aannemers beginnen met het verwijderen van de bypass. Rails en blokken verhuisden van het tijdelijke tracé naar de definitieve brug. Het werk verliep vlot, zodanig dat zondag zelfs anderhalf uur voorsprong was genomen op het strakke schema. Het fraaie weer over een afvloeiingsregeling. Mocht er geen akkoord komen, dan 'ligt het in de rede' dat de zaak aan een commissie van wijzen wordt voorgelegd voor bindend advies. In de bewuste brief van 4 juli staat dat Spar van der Hoek recht heeft op wachtgeld ten laste van de gemeente Middel burg 'als basis voor een passen- gen liepen aanzienlijke rook schade op. De bewoners van de huizen zijn opgevangen door de stichting Salvage, die voor tij delijk onderdak zorgt. De brand trok veel kijkers uit de omgeving. Om het verkeer in hielp daarbij een handje. De klus moest in een weekend wor den geklaard om de goederen transporten per spoor van Dow niet in gevaar te brengen. Het chemiebedrijf gebruikt de rails in weekends maar mondjes maat. Nu de brug in gebruik kopit, de afvloeiingsregeling'. Die passage ontbreekt in de brief van 7 juli. „Het mag dan ook geen verba zing wekken", aldus B en W in hun antwoordt op de PvdA-vra gen, „dat het college van burge meester en wethouders onver minderd de opvatting was toegedaan dat louter de brief van 7 juli 2000 relevantie had." foto Lex de Meester goede banen te leiden en de brandweer ruimte te geven, werd de President Roosevelt- laan tijdelijk afgezet. De stads gewestelijke brandweer had nog uren nodig om de brand na te blussen. kunnen tijdelijke ondersteu ningsconstructies en de omge legde spoordijk worden opge ruimd. Als dat achter de rug is kan, naar verwachting nog dit voor jaar, de aannemer de tunnelweg doortrekken onder de hang trogbrug. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De inspan ningen van de sociale dienst Middelburg om uitkeringsge rechtigden sneller en beter te helpen, werpen vruchten af. De klanten zijn tevreden over het snelle terugbellen, de inhoud van de folders en het afspraken systeem. Dat blijkt uit het jaar lijkse tevredenheidsonderzoek van de sociale dienst. Twee jaar geleden hield de soci ale dienst voor de eerste keer een onderzoek. De kritiek was niet mals. De privacy aan de balie kon stukken beter, de begelei ding naar een baan of opleiding was verder onder de maat. Tachtig procent van de klanten had klachten. Uit het nieuwe onderzoek blijkt dat de klanten tevreden zijn over de inhoud van de folders, die worden gebruikt. Ook zijn de uitkeringsgerechtigden te spreken over de manier waarop de afdeling Sociale Zaken de belastingherziening 2001 heeft geïntroduceerd. Meer dan 64 procent geeft aan dat zij de her haalde voorlichting op prijs stelde. Ook al besteedt de sociale dienst op diverse manieren aandacht aan de mogelijkheden van Bij zondere Bijstand en het Ge meentelijk Sociaal Fonds, toch blijft het moeilijk om mensen te bereiken. Ongeveer dertig pro cent van de klanten zegt niets af te weten van de mogelijkheid tot bijzondere bijstand voor kinde ren in het voortgezet onderwijs. Dat percentage ligt nog hoger bij eenoudergezinnen met een of twee kindei'en. De dienst heeft gevraagd of mensen een nieuwsbrief op prijs stellen. Maar liefst 87 procent ziet wel wat in dat idee. Het afsprakensysteem dat de sociale dienst gebruikt, wordt door 81 procent als positief er varen. In voorgaande jaren klaagden mensen nogal eens dat medewerkers hun belofte niet nakwamen om terug te bellen. Aan dat punt is hard gewerkt. Ten opzichte van het eerste te- door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen zoekt een nieuwe accommoda tie in Oostburg waar niet alleen het kantoor onderdak kan vin den, maar liefst alle sociaal-cul turele activiteiten op het gebied van kunstzinnige en dansante vorming, jongeren- en ouderen beleid. Nu inmiddels drie geschikte lo caties aan haar neus voorbij zijn gegaan, heeft de stichting nog weinig hoop op een ander on derkomen voor de welzijnsor ganisatie. De stichting had de afgelopen jaren haar lonkende en begerige blik laten vallen op drie leeg staande panden in Oostburg. Het voormalige Koningin Wil- helmina Lyceum aan de Brede- straat, de vroegere lts Oostdijke aan de Nieuwstraat en het oude belastingkantoor aan het Le- delplein waren locaties die vol gens directeur J. Stanneveld bij uitstek geschikt waren voor de activiteiten van de stichting. Personeel Het personeel - de laatste jaren is het aantal werknemers fors uitgebreid - kon daar een werk plek vinden. Maar ook exposi ties, ballet- en volksdansrepeti- ties, cursussen kunstzinnige vorming, computercursussen en jeugdactiviteiten als de buiten schoolse tieneropvang en Tech- nika 10 zouden daar een prima verblijf vinden. De huidige gebruikers van bij voorbeeld cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg on dervinden wekelijks de nadelen van het gezamenlijk gebruik van de ruimten. De vloer van de grote zaal leent zich volgens Stanneveld absoluut niet voor vredenheidsonderzoek in 1999 is het percentage tevreden klan ten met bijna zeventig procent gestegen. Ook de inspanningen van de dienst om meer aandacht te be steden aan de persoonlijke be nadering van uitkeringsgerech tigden hebben geholpen. In 1999 en 2000 was ongeveer de helft van de mensen tevreden over de afhandeling aan de ba lie. Vorig jaar steeg dat percen tage tot bijna tachtig. Ook de uitkeringsadminstratie scoort goed. Ruim zeventig procent vindt dat men vriendelijk en deskundig wordt geholpen. Aanbevelingen De dienst doet het college van B en W een aantal aanbevelingen aan de hand. Zo moet er meer voorlichting komen aan specifieke groepen uitkerings gerechtigden. Het gebruik van Bijzondere Bijstand en het Ge meentelijk Sociaal Fonds moet meer gestimuleerd worden en het college moet onderzoeken of het mogelijk is om met enige re gelmaat een nieuwsbrief uit te brengen. Het tevredenheidsonderzoek komt vandaag aan de orde in de commissie Sociale Zaken. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. WESTENSCHOUWEN - Op de N57 zijn zaterdagmiddag bij een botsing twee gewonden ge vallen. Rond drie uur kwam een 82-ja- rige Zierikzeese met haar auto in een flauwe bocht ter hoogte van de Kraaijensteinweg op de verkeerde weghelft. Een tege moetkomende wagen kon haar niet meer ontwijken. Een 32-ja- rige motorrijder uit Zierikzee werd geraakt door rondvliegen de onderdelen. Nadat een arts eerste hulp had verleend, zijn de 82-jarige en de motorrijder naar het ziekenhuis gebracht. balletrepetities en dus moet twee keer per week een ballet- vloer, gehuurd van het Ledel- theater, geplakt en losgehaald worden. Ook de lokalen voor de creatieve cursussen zijn vanuit praktisch oogpunt onhandig ontworpen. „We hebben de schildersezels moeten inkorten om ze onder het raam te plaat sen." De cursisten kunnen bo vendien volop meegenieten van de verrichtingen van leerlingen van de muziekschool. School De ruimten in de voormalige Prins Willem Alexanderschool zijn eveneens armoe troef. „Dat gebouw voldoet op geen enkele wijze meer aan de eisen van deze tijd." De kantoorruimte aan de Voldersstraat is na een interne verbouwing van de bovenver dieping weliswaar beter te be nutten, maar het blijft sukkelen met bezoekers en spreekka mers. De gemeente Oostburg had aan vankelijk het idee opgevat om het gebouw van het Koningin Wilhelmina Lyceum te bestem men als welzijnsaccommodatie, na de verhuizing van het Zwin College naar één centraal ge bouw aan de Nieuwstraat. Dit plan bleek om financiële rede nen absoluut onhaalbaar, Ook met het voormalige belas tingkantoor/kantongerecht had zij andere plannen. Vooral de sloop van het school gebouw Oostdijke vindt Stan neveld heel jammer. „Kapitaalvernietiging. Het wa ren prachtige lokalen met een zeer goede akoestiek", aldus di recteur Stanneveld. De stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen heeft vol gende week een gesprek met de gemeente, onder meer over de problemen met de gebouwen. De stadsgewestelijke brandweer rukte met groot materieel uit om de brand in de Adriaen Brouwerlaan te blussen. De 'ballasttrein' rijdt als eerste over de brug. foto Peter Nicolai De achtjarige Marieke uit Goes zat die middag in een dipje. Het minste of geringste was al genoeg om de water landers te voorschijn te laten komen. „Ik wil niet volwassen wor den", snikte ze tegen haar moeder, die eigenlijk al haar geduld nodig had om het sys teem van de nieuwe belas tingaangifte te doorgronden. „Waarom dan niet? Ben je bang datje dan niet meer met je barbies kan spelen?" „Neehee, daar gaat het niet om. Ik wil geen belasting be talen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7