Nepal beleeft bloedig weekeinde Zimbabwe staat straf EU te wachten na weigeren Zweed Machtswisseling in China leidt tot wilde geruchten Argentijnse kinderen lijden onder crisis Rebellen beschieten Macedonische politie 5 Meer dan honderd doden door aanvallen maoïstische rebellen Twee winnaars Gouden Beer Blair Force One voor premier Oud-politicus Brazilië opgepakt Mexico arresteert paramilitair Wapenroof tijdens ramp Lagos Bloedbad Congo Aardbeving treft Iran Microsoft moet codes Windows openbaren Gouverneur-generaal Australië in opspraak Sydney zit zonder stroom maandag 18 februari 2002 door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De diepe finan ciële en economische crisis in Argentinië pleegt niet alleen een aanslag op het humeur en de lust tot vrijen van de vol wassenen. Ook Argentijnse kinderen gaan in toenemende mate gebukt onder stress en trauma's. Dat is het directe ge volg van de oplopende kopzor gen bij ouders, familieleden, onderwijzend personeel en an dere opvoeders. Psychologen en doktoren in ziekenhuizen krijgen steeds meer overspannen kinderen op het spreekuur. Ruzies thuis, het gebrek aan genegenheid en de financiële problemen uitten zich onder jongeren in depres sies, slapeloosheid, overgevoe ligheid, irritatie en paniekaan vallen. Kleuters daarentegen geven blijk van extreme opge wondenheid. Net als hun ou ders staan de kinderen oog in oog met problemen die ze nim mer beleefd hebben en waar van ze niet zelden nog nooit ge hoord hebben: werkloosheid, straatrellen, corruptie, bevro ren spaartegoeden, criminali teit en alcoholisme. Deskundigen stellen dat de so ciale catastrofe een verhoogde onzekerheid onder jongeren veroorzaakt. Dit weerspiegelt zich in vragen als: 'Papa, kan Argentinië gesloten worden?', 'Wat is corrupt?', 'Waarom vechten de mensen op straat?', 'Mama, waar gaan we wonen als we ons huis uit moeten?' en 'Waarom schelden de mensen zo op elkaar?' Zo kreeg een psychoanalist on langs door een jochie van am per acht jaar oud de vraag voorgelegd of zijn vader ge vangen gezet kan worden als hij met een pistool de bank in loopt om daar zijn spaargeld terug te eisen. Volgens psychia ter Monica Zac van het Ricardo Gutierrez kinderhospitaal in Buenos Aires verliezen veel jonge kinderen onder invloed van de crisis hun emotionele zelfcontrole. Dit komt hen dik wijls op een pak slaag van hun ouders te staan. Zij raadt op voeders aan zonder omhaal eerlijk antwoord te geven op alle vragen van kinderen. Psychologe Silvia Gelvan de Veisten schreef in een krante artikel het antwoord dat zij aan haar 11-jarige kleindoch ter gaf op de vraag waarom veel mensen in het hedendaag se Argentinië corrupt zijn. „Het probleem van ons land is dat grote groepen volwassenen inhalig en nooit tevreden zijn. Zij vechten om steeds meer geld en macht en veroordelen anderen mensen daarmee tot armoede." GPD Maoïstische rebellen op patrouille in de bergen van Nepal. BERLIJN - De Brits-Ierse rolprent Bloody Sunday van Paul Greengrass, en de Jhpanse animatiefilm Spirited Away van Hayao Miyazaki hebben gisteren op het filmfestival in Berlijn de Gouden Beer gewonnen voor de beste film. Het was voor het eerst sinds 1990 dat er twee winnaars waren. Bloody Sunday is een terugblik op de bloedige gebeurten i ssen van 30 januari 1972 in de Noord-Ierse stad Londonderry. Der tien vreedzame betogers werden toen doodgeschoten door Britse militairen. Spirited Away beschrijft de avonturen van een meisje, dat door toeval in een wereld van geesten terechtkomt en daarin waanzinnige avonturen beleeft. De Italiaanse actrice Claudia Cardinale en de Amerikaanse regisseur Robert Alman zijn onderscheiden met een Gouden Beer voor hun hele carrière. DPA LONDEN - De Britse premier Tony Blair krijgt binnenkort de beschikking over een nieuw vliegtuig voor dienstreizen. Vol gens The Sunday Times gaat het waarschijnlijk om een Boeing 777 of 767. De kist wordt nu al 'Blair Force One' ge noemd naar het Amerikaanse presidentiële vliegtuig dat de 'Air Force One' heet. De Britse minister van Financiën Brown had volgens de krant bezwaren tegen de aanschaf van een nieuw vliegtuig, gezien de hoge kosten. Er zou daarom nu worden gekozen voor een leasetoestel van British Airways. Blair, en ook ministers en de koninklijke familie, moeten het tot dusver stellen met kleinere, minder luxe en verouderde toestellen. Voor lange vluchten werd al gekozen voor (gehuur de) grotere vliegtuigen. ANP LONDEN - JaderBarbalho, oud-voorzitter van de Senaat in Brazilië, is zaterdag in de stad Belem in het Amazonegebied aangehouden. Hij wordt verdacht van corruptie en fraude. Barbalho, voormalig voorzitter van de grootste partij van Brazilië, wordt tot de machtigste politici in het noorden van het Latijns-Amerikaanse land gerekend. Hij gebruikte zijn macht in de staat Para om invloed uit te oefenen op het beleid van de regionale ontwikkelingsmaatschappij Sudam, die vo rig jaar na beschuldigingen van corruptie op last van presi dent Cardoso werd gesloten. Bij Sudam is meer dan 1,1 mil jard euro zoek. ANP MEXICO-STAD - In de deelstaat Chiapas in het zuiden van Mexico is de vermoedelijke leider van een paramilitaire orga nisatie aangehouden die de dood van tientallen indianen op haar geweten zou hebben. Volgens justitie in Chiapas is Diego Vazquez vrijdag opgepakt in het dorp San José Limar. Vazquez wordt beschuldigd van ontvoeringen en het toebren gen van zwaar lichamelijkletsel. Volgens een mensenrechten groep heeft de paramilitaire organisatie tussen 1995 en 1998 zeker tweehonderd indianen vermoord. RTR LAGOS - Tijdens de explosies en brand in een munitiedepot in Lagos in Nigeria op 27 januari, waarbij zeker duizend do den vielen, is een grote hoeveelheid wapens gestolen. Dat meldde de Nigeriaanse krant The Sunday Vanguard gisteren op gezag van Nigeriaanse militairen. De militairen zeiden dat uit een legeronderzoek is gebleken dat er wapens zijn gestolen en dat de explosies vermoedelijk een gevolg waren van sabotage. RTR/ANP foto Ujir Magar/AP van onze redactie buitenland KATHMANDU - Aanvallen van maoïstische rebellen in Nepal hebben het afgelopen weekein de aan zeker 127 mensen het le ven gekost. De slachtoffers varen vooral politieagenten en militairen. Dat meldden Nepa- hse overheidsfunctionarissen. Zeker 49 agenten, 48 militairen ei vier burgers kwamen zater dag om het leven door een aan val op overheidsgebouwen en politieposten in Mangalsen in hot district Achham, zo'n zes honderd kilometer ten westen ïVASHIN GTON - Microsoft noet de broncodes voor het :omputerprogramma Windows jpenbaar maken. Een Ameri kaanse federale rechter heeft lat bepaald in een anti-kartel- saak die negen Amerikaanse staten hadden aangespan nen tegen het grote softwarebe drijf, zo is zaterdag bekendge maakt. De staten willen met de codes I onderzoeken of een versie van J het pc-programma Windows mogelijk is zonder link naar an- dere Microsoft-programma 's I zoals Internet Explorer. De softwaregigant heeft steeds gezegd dat er geen simpeler ver- van onze redactie buitenland SKOPJE - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zon dag politieposten beschoten in een buitenwijk van de Macedo nische hoofdstad Skopje en bij de stad Tetovo. De politie maak te dat gisteren bekend. Er vielen geen gewonden. Het leger meld de ook schietpartijen in dorpen rond Tetovo. De spanning in Macedonië is nog steeds groot. In augustus vorig jaar werd een vredesover eenkomst bereikt tussen de re- KAMPALA - Etnisch geweld in het noordoosten van Congo heeft vrijdag zo'n tweehonderd mensenlevens geëist. De slachtoffers waren leden van de Henia-stam, die in hun dorp werder. aangevallen door de ri valiserende Lendu-stam. De stammenstrijd tussen de He- ma en de Lenduis al jaren aan de gang en heeft duizenden men senlevens geëist. Het conflict heeft vooral een economische achtergrond. RTR van de hoofdstad Kathmandu. Ook aan de kant van de rebellen vielen doden, maar hoeveel is niet duidelijk. Naderhand bra ken er gevechten uit tussen de rebellen en het leger, die tot zon dagochtend duurden. Nog eens 22 agenten zijn vol gens een anonieme functionaris gedood bij een aanval van rebel len op een kleine luchthaven bij Mangalsen. Vier andere agenten werden gedood toen hun post in Lalbandi, ongeveer driehon derd kilometer ten oosten van Kathmandu werd aangevallen. Bij twee aan de rebellen toege schreven bomaanslagen op sie van Windows mogelijk is. Ook zou het verzoek om de co des te openbaren te laat zijn in gediend. De federale rechter heeft dat verweer nu afgewe zen. Tegen Microsofts dominante positie in de computerwereld lopen al jarenlang rechtzaken. In hoger beroep is in juni vorig jaar al bepaald dat Microsoft zijn monopolie in de pc-bestu- ringsprogramma's illegaal in stand houdt. Een van de illegale tactieken was de linie tussen Windows met andere Microsoft-programma's, zo meende de Amerikaanse ho- ger-beroeprechter destijds, RTR/DPA gering en de etnisch-Albanese minderheid die meer autonomie eist, maar rebellen beheersen nog steeds tientallen dorpen in het noordwesten van het land. Zij weigeren te vertrekken voordat de regering een amnes tiewet aanneemt, zodat ze vrij uit gaan. De afgelopen maanden zijn verscheidene agenten en burgers in het gebied bij scher mutselingen om het leven geko men. De Europese Unie, die samen met de NAVO toezicht houdt op de situatie in Macedonië, waar schuwde vorige week dat de re bellen met het geweld proberen het vredesproces te ondermij nen. Het Nationale Bevrijdings leger (UCK) dat de opstand be gon heeft vorig jaar ongeveer vierduizend wapens ingeleverd, maar extremistische splinter groepen zijn actief gebleven. In de stad Struga eisten honder den etnische Albanezen zater dag in een stille optocht de vrijlating van zes mannen die verdacht worden van hulp aan de rebellen en wapensmokkel. De zes werden tussen maax-t en augustus vorig jaar gearres teerd, maar ze zouden nog steeds niet officieel in staat van beschuldiging zijn gesteld. AP overheidsgebouwen in de hoofdstad Kathmandu vielen de afgelopen week al zeker tien gewonden. De opstandelingen willen de monarchie in Nepal afschaffen en vervangen door een commu nistische republiek. Sinds het begin van de opstand in Nepal in 1996 zijn al meer dan 2000 mensen omgekomen. De gewa pende groepering vindt haar in spiratie in de Chinese versie van het marxisme-leninisme zoals dat door de 'Grote Roei-ganger' Mao Zedong werd verkondigd. De regering kondigde in novem ber vorig jaar de noodtoestand af en zette het leger in tegen de rebellen, die na vier maanden een eind hadden gemaakt aan een bestand. Het leger zegt sindsdien bijna 500 opstande lingen te hebben gedood en 1400 te hebben geairesteei'd. De Nepalese piremier Sher Ba hadur Deuba riep zijn kabinet gistei-en bijeen voor spoedbe raad. Verwacht wordt dat er meer noodmaatregelen geno men zullen worden. Buit De aanvallen van zatei'dag wa ren de bloedigste sinds de x-ebel- len de wapens zes jaar geleden oppakten. Ze vechten door gaans met messen en musket ten, maar nu gebruikten ze wapens die ze het leger bij een eerdere aanval afhandig maak ten. De opstandelingen hebben voor 22 en 23 februari een lan delijke staking uitgeroepen om het begin van hun ï'ebellie te herdenken. RTR/AFP/ANP/AP TEHERAN - Door een aardbe ving in het zuiden van Iran is gisteren zeker één dode gevallen en is een onbekend aantal ande ren gewond geraakt. Honderden mensen raakten dakloos door de beving met een kracht van 5,2 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de beving lag in de buuii van de Perzische Golf. DPA/ANP door Eelco van der Linden en Hetty van Rooij BRUSSEL - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken beslui ten vandaag in Brussel vrijwel zeker om sancties in te stellen tegen Zimbabwe. Na de uitwij zing van de Zweedse diplomaat Pierre Schori, leider van de EU- delegatie die de Zimbabwaanse verkiezingscampagne volgt, is een ander besluit nauwelijks denkbaar. Waarschijnlijk wordt vandaag ook besloten om de overige waarnemers uit Zimbabwe te- rug te trekken. Schori kwam vo rige week zondag als kwartier maker van een groep EU-waar- nemers aan in Zimbabwe. Na een onderhoud met de immigra tiedienst moest hij zaterdag weer vertrekken. Zijn 'toeris tenvisum' werd niet verlengd omdat hij zich niet aan de regels had gehouden en met journalis ten had gepraat. Scliori arri veerde gisteren naar eigen zeg gen 'gefrustreerd' in Londen. ,,De bewei-ingen dat ikpartijdig ben, zijn nergens op gebaseerd", zei hij. In Zimbabwe zijn nog dertig Europese waarnemers. Tegen de verkiezingen van 9 en 10 maait zouden dat er 150 moeten zijn. President Moegabe had voor-af laten weten dat hij geen Britten, Zweden, Finnen, Duitsers, De nen of Nederlanders over de vloer wilde. Volgens het minis terie van Communicatie komen journalisten uit die landen er ook niet in om de verkiezingen te volgen, vanwege een te kriti sche houding en steun aan de oppositiepartij MDC. Maar bemoeienis met de samen stelling van het waarnemers korps is voor de EU onaan vaardbaar. Als delegatieleider is bewust gekozen voor een Zweed. De ministers van Bui tenlandse Zaken moeten van daag beslissen of ze de hele mis sie afblazen of doorgaan met waarnemers uit Europese lan den die volgens Moegabe wel deugen. De laatste mogelijk heid is volgens ingewijden in Brussel zo goed als uitgesloten. Zwarte lijst In het Spaanse Caceres spraken de bewindslieden vorige week af om het instellen van sancties afhankelijk te maken van de manier waarop de waarnemers uit landen op de 'zwarte lijst' in Zimbabwe zouden worden be handeld. De Unie dreigt al we ken om de Europese tegoeden te bevriezen van Moegabe en de veertig mensen om hem heen, plus hun families. Die groep hoeft ook niet meer te rekenen op een visum voor een EU-land. Analisten in Zimbabwe wijzen er op dat de discussie de aan dacht afleidt van de werkelijke problemen in het land en dat Moegabe ondertussen kostbare tijd wint. Het geweld door spe ciale jeugdmilities, oorlogsve teranen en andere groepen die hexwerkiezing van de 78-jarige president moeten garanderen, blijft toenemen. Zaterdag werd een konvooi auto's van topfigu- ren van de MDC aangevallen, die op weg waren naar een ver kiezingsbij eenkomst in Binga in het noordwesten van het land. In de als een MDC-bolwei'k be kend staande stad Bulawayo werden dit weekeinde elf men sen gearresteei-d, onder wie een aantal geestelijken, voor het or ganiseren van een i-eligieuze processie waarvoor geen toe stemming was gegeven. In de townships rond Bulawayo dwongen honderden 'oorlogs veteranen' mensen hun identi teitskaarten af te geven. Dit is een veel gebruikte en effectieve methode om te voor-komen dat potentiële tegenstandei-s van Moegabe hun stem kunnen uit brengen. GPD door Gert-Jan Broere PEKING - Het zijn gouden tij den voor China-watchers, de 'pekinologen' die aan de hand van de presentielijsten van poli tieke bijeenkomsten de nieuwe pikorde in de Chinese Commu nistische Partij denken vast te kunnen stellen. De politiek top van China wordt deze herfst op het zestiende partijcongres ver jongd - de zeventigers worden vervangen door zestigers - en dat leidt tot veel theebladeren lezen. De afgelopen dagen staat de po sitie van parlementsvoorzitter Li Peng (72) daarbij centraal. Door zijn rol bij het neerslaan van de studentenopstand in 1989 is hij verreweg de gehaats- te politicus van China, maar te- gelij kertij d is hij een overlever-. En overleven in een Chinees po litiek klimaat van 'ik was jouw rug als jij de mijne wast' doe je niet door je nek ver boven het maaiveld uit te steken. Li Peng, zo beweert nu de krant The Washington Post op basis van bronnen bij het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, zou verantwoordelijk zijn geweest voor het plaatsen van de afluisterapparatuur in Jiang Zemins nieuwe presiden tiële toestel. Chinezen zijn gek op complottheorieën, maai- de suggestie dat Li Peng, wiens 'in telligentie' een onuitputtelijke bron is van grapjes, daartoe in staat zou zijn, werkt bij de meesten op de lachspiei-en. Zijn vrouw Zhu Lin acht men er wel toe in staat, maar dan nog komt van onze redactie buitenland SYDNEY - Na de droogte en de bosbranden van vorige maand wordt de Australische stad Syd ney nu geteisterd door storm en wateroverlast. Door bliksemin slag of door omgewaaide bomen en elektriciteitsmasten gebro ken leidingen zaten rond de 100.000 woningen in het westen en zuidwesten van Sydney gis teren zonder stroom. De storm ging gepaard met ha gelbuien en windstoten met snelheden tot 100 kilometer per uur. De hulpdiensten kregen na- de theorie heel onwaarschijn lijk over. Li Pengs carrière loopt namelijk op zijn eind en hij heeft Jiang Zemin en zijn Shanghai- kliek hard nodig om na zijn 'pensionering' onaantastbaar te blijven. Dat geldt niet alleen voor Li Peng zelf, maar voor zijn gehele gezin. Zowel zijn vrouw als zijn twee zoons hebben de afgelopen maanden in de media onder vuur gelegen in verband met fraude bij ondernemingen waarbij ze betrokken waren. Het feit dat die zaken naar bui ten kwamen was op zich al op merkelijk; het zegt iets over de groeiende rol van de media én de afnemende macht van de factie Li Peng. Maar minstens zo ge- denkwaai-dig was Zhu Lins be slissing om zich publiekelijk te verweren tegen de aantijgingen aan haar adi-es. De strubbelingen hebben de po sitie van de Li-clan weinig goed gedaan. In een Japanse krant werd afgelopen week gesugge reerd dat Li Peng nu zelfs pro beert president te worden om buiten schot te blijven, maar het realiteitsgehalte daarvan is zeer gering. Zowel het president schap als de positie van secreta ris-generaal van de partij lijkt al vergeven aan Hu Jintao (59), die Jiang Zemin (74) opvolgt als de nieuwe sterke man van Chi na. Alleen zijn de pekinologen het er nog niet over eens wat Jiang Zemin gaat doen om ook na zijn tei'ugtreden invloed te behou den. De theebladeren hebben nog niet alle geheimen prijsge geven. GPD dat de storm zaterdagavond over de stad was gei-aasd 2200 verzoeken om assistentie bin nen. In de meeste gevallen ging het om schade aan woningen en gebouwen door omgewaaide bomen of afgebroken takken. Ook ten noorden van Sydney aan de kust was er schade, aldus S. Opper van de hulpcentrale. De i-egering van de deelstaat heeft delen van het westen en noordwesten van Sydney gis teravond tot rampgebied vei-- klaard, wat inhoudt dat bewo ners en bedrijven in het gebied aanspraak kunnen maken op fi nanciële hulp. AP Morgan Tsvangirai, de leider van de Zimbabwaanse oppositiepartij MDC, spreekt zijn volgelingen toe tijdens een bijeenkomst gisteren in Chitungwiza, twintig kilometer ten zuiden van Harare, foto EPA van onze redactie buitenland SYDNEY - De gouverneur- generaal in Australië, Peter Hollingworth, komt steeds meer onder druk te staan door beschuldigingen dat hij als anglicaans aartsbisschop priesters die zich aan seksu eel misbruik schuldig had den gemaakt, hun gang heeft laten gaan. De gouvemeur-genei-aal ver tegenwoordigt koningin Eli zabeth II, formeel het staats hoofd van Australië. Voordat Hollingworth vorig jaar werd benoemd, was hij elf jaar aartsbisschop van Bris bane in het noordoosten van Australië. Volgens de krant The Sydney Morning Hei'ald verdedigde hij een bisschop die in de jaren vijftig een veertienjarig meisje herhaal delijk heeft misbruikt. Toen het meisje de dertig was ge passeerd, ging zij een relatie met de bisschop aan. Hol lingworth wees de klachten van de vrouw over het mis bruik af en zei dat hij teleur gesteld was dat zij de zaak aan de orde bleef stellen. Verder is gebleken dat Hol lingworth een priester heeft opgenomen in een kerkelijke commissie voor de behande ling van klachten van men sen die slachtoffer van seksu eel misbruik zijn geworden. Een tiener had de aartsbis schop niet lang daarvoor ge schreven dat de priester zich aan hem had vei-grepen. Ongebruikelijk Het is hoogst ongebruikelijk dat een gouverneui-generaal in opspraak raakt. De enige andere in meer dan vijftig jaar is Sir John Kerr, die de functie van 1974 tot 1977 vervulde. Kerr kreeg van veel kanten kritiek toen hij in 1975 de socialistische i~ege- ring aan de kant zette. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5