Ruzie binnen Paars over WAO De hardheid van Ad Melkert Spooktrein ramt lpg-tank Arnhem PvdA-lijsttrekker Melkert zet strenge lijn door in campagne VVD en D66 verwijten PvdA afwachtende houding Keuringsdienst verscherpt controle op drankverkoop Vorig jaar forse toename aantal verkeersboetes Agent schiet automobilist in arm Guzman wint Leids cabaretfestival Dode bij brand op camping Oprichter Uitmarkt overleden Rotterdam doet proef met lokzak Tekenmarathon in Haags museum Oud echtpaar in nood door wassend water "Moet ik ook bijlagen meesturen?" k maandag 18 februari 2002 De trein reed door een stootblok en beschadigde daarbij de lpg-installatie van het verderop gelegen tankstation. foto Hans van Oort/ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Een ontspoorde locomotief is zaterdagavond in Arnhem tot stil stand gekomen op een ondergrondse lpg-tank bij een benzinestation. De af sluiter van de tank brak af, waardoor het gas kon ontsnappen. Doordat de tienduizenden liters lpg niet ontbrandden, bleef een ramp uit. De treinmachinist liep een snij wond op en kwam met de schrik vrij Het benzinestation aan de Dr. C. Lely- weg staat pal naast het spoorwegem placement 't Broek. Daar werd zater dagavond gerangeerd. Dat gebeurt door spoorwegmedewerkers die niet als machinist op de bok zitten, maar met een afstandsbediening naast de trein lopen en gas geven of remmen. De politie wil nog niets zeggen over de ver klaring die de bestuurder aflegde. De brandweer richtte een commando centrum in naast de plaats des onheils. Met explosiemeters werd continu de concentratie lpg gemeten. Het ongeval gebeurde om kwart over tien 's avonds. Pas om acht uur gisterochtend gaf de brandweer het terrein vrij en kon met de berging van de locomotief en de wa gons worden begonnen. Rond vier uur was het treinstel geborgen. Brandweerofficier Kuij venhoven haalde gisterochtend opgelucht adem. Na bijna tien zeer inspannende uren kon hij ondanks een penetrante gas- lucht het sein veilig geven. Loco-bur gemeester Van Hensbergen vroeg zich hardop af hoe het kan dat een ont spoorde locomotief een lpg-afsluiter kan rammen en een benzinestation in Arnhem tot tien meter kan naderen. Niemand had er rekening mee gehou den. Nederland heeft geen geschiede nis met lpg-rampen. De routiniers on der de rampenbestrijders herinneren zich alleen de brand bij een lpg-station aan de rand van Nijmegen, maar dat was in de jaren tachtig. Het aantal beroepstoeschouwers was gisteren dan ook opvallend groot. Van alle kanten kwam personeel van de spoorwegongevallendienst, brand weer en politie om met eigen ogen te aanschouwen of het wel echt waar is. De locomotief stond bovenop de lpg- tank. De vloeistof verandei'de bij het wegstromen in gas en dat ging gepaard met ijsvorming. De ondex-kaixt van de loc was compleet wit. Gas boxrelde her en der op. Twee mensen van de Gasunie wezen op een geel-zwait paa It je pal naast de ont spoorde trein. „Kijk daar ligt een hoofdleiding van het aardgasnet. Het voorziet een groot deel van de stad van gas. Gelukkig is daar niets mee ge beurd. Wanneer die buis was geraakt, dan hadden we toch echt eexx probleem gehad van een geheél andere orde dan een lekkende lpg-tank." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - VVD en D66 heb ben in het weekeinde harde kri tiek geuit op de 'te afwachtende houding' van coalitiepartner PvdA bij het oplossen van het WAO-probleein. Er moet nu wat gebeuren, zo dreigen de fracties. Hun bewindslieden moeten snel een oplossing vinden voor het WAO-probleem, want wachten op de PvdA-ministers, onder leiding van premier Kok, duurt veel te lang, stellen zij. PvdA toont zich ogenschijnlijk onbe wogen. Prominent PvdA-Tweede-Ka- merlid Dxxivesteijn deed de dreigende taal van de twee coa litiepartners gisteren af als ver kiezingsretoriek. ,Belachelij k" sneerde hij. „Dat soox*t partijen zijn nauwelijks serieus te ne men." De sociaal-derixocx-aten willen gewoon wachten op het advies van de Sociaal-Econo mische Raad (SER). WD-leider Dijkstal opende za terdag de aanval op premier Kok, en nam het daarmee op voor WD-staatssecx-etax-is Hoogervox-st varx Sociale Zaken. Hoogervorst heeft geen vertrou wen in het definitieve SER-ad- vies over de WAO en hij wil zo snel mogelijk een eigen plan maken. Hoogervox-st voelde zich gesteund door de conclusie van het Centraal Planbureau (CPB) dat de WAO-voorstellen van de SER veel te duur zullen uitpak ken. Kok viel Hoogeivox'st vrij dag af door te zeggen dat het ka binet wel degelijk het definitie ve SER-advies, dat half maart komt, zal afwachten en dat het pas dan met een visie komt. Dit wekte de wrevel van Dijk stal die Kok ex-aan hei'innerde dat hij 'al veel te laixg op dit dos sier wacht'. „Liever een staats secretaris met daadkracht dan een premier zonder", aldus deli- beraal. PvdA-fx-actieleider Mel- kert i'eageerde zaterdag direct. Het is beter de 'wijsheid' van Kok te volgen, dan het 'jeugdige enthousiasme' van Hooger vox-st. „Electorale flauwekul", zo ging hij Duivesteijn voor. Wijffels PvdA kreeg gistex-en bijval uit eeix weinig verrassende hoek. SER-voorzitter Wijffels was eveneens slecht te spreken over het 'electorale positiespel' van WD enD66.Depax-tijenpi"obe- ren zo vlak voor de verkiezingen nog even 'de zwax-tepiet' bij een ander te leggen, zei hij in het tv- programma Buitenhof. „Hoogst ongelukkig. Dat helpt bepaald niet." Bovendien, zo benadruk te hij, zou het uiteindelijke SER-advies er nog wel eens heel anders uit kunnen konxeix te zien. Zo kan er volgens Wijffels nog wat gesleuteld woi'den aan de zogeheten keuringspi-otocol- len, waarin de criteria staan voor de kansen op herstel van arbeidsongeschikten. Dat er meer geld moet komen voor vol ledig arbeidsongeschikten, is echter onvermijdelijk, aldus de SER-voorzitter. Wijffels is niet onder de indruk van de plannen van WD en D66 om zelf met voorstellen te komen voor de WAO. „Dat halen zij nooit voor de verkiezingen." Het gekissebis over de WAO wordt door andere fracties met stijgende vex-bazing gadegesla gen. CD A-fractievoorzitter Balkenende vex-wacht niet dat het paarse conflict kan worden opgelost. „Dit lijkt meer op een soap, terwijl er ondertussen niets verandert." Hij wil wach ten op het SER-advies. Gi-oen- Links-leider Rosenmöller zit zich te vex-kneukelen over het gex-uzie in de coalitie. Het is 'verwarring en chaos troef' ter wijl de PvdA zich in een nieuwe WAO-crisis dreigt te storten. Rosenmöller wil snel een debat. Vakcentrales FNV en CNV en werkgeversorganisatie VNO- NCW zijn kritisch over de hoge toon van Hoogex-vox-st. De VVD heeft wat hen betreft de laatste tijd ook niet veel ambitie aan de dag gelegd. Hoogex-vorst zelf houdt vooralsnog vast aan zijn standpunt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Keurings dienst van Waren gaat meer controleren op de drankver koop aan jongeren. Nog voor juni komen er tien controleurs bij de dertig die hiervoor sinds dit jaar rondreizen langs cafés, disco's en supermarkten. Dat heeft een woordvoerder van de Keuringsdienst van Waren zaterdag bevestigd. De controle moet ex-voor zox-gen dat winke liers en hox-ecabazen zich aan de nieuwe drankregel's houden. Ze mogen geen alcoholhoudende drank verkopen aan jongeren onder de zestien jaar. Voor ster ke drank geldt een leef tij ds- LEEUWARDEN - Het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB) heeft afgelopen jaar 1,3 miljoen verkeersboetes meer verwerkt dan het jaar daarvoor. Dat bete kent een stijging van bijna 16,5 procent in vergelijking met het jaar 2000. In totaal werden 9,2 miljoen bonnen in behandeling geno men. Zeventig procent van de opgelegde sancties is opgelegd voor te hard rijden. Volgens het CJIB zijn er veel meer boetes uitgedeeld, omdat er vorig j aar extra veel op de Ne derlandse wegen is gecontro leerd. Deze extra controles zijn gehouden met het oog op be scherming van het milieu en om de verkeersveiligheid te vex-gro- ten, met name op wegen binnen de bebouwde kom en wegen waarop een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur geldt. De boetes in 2001 levex-den de staatskas ongeveer 377 miljoen euro op, bijna 65 miljoen meer dan in 2000. Het gemiddelde be drag dat voor een boete moest worden betaald was afgelopen jaar 41,06 euro, tegen 40,17 euro het jaar ervooix Flitspalen Naast snelheidsovertx-edingen kregen weggebruikers ook pax-- keex-bonnen (10 procent) en boetes voor het rijden door rood licht (3,5 procent). De meeste bekeuringen zijn uitgeschre ven, nadat de verkeersovertre ding door automatisch werken de flitsapparatuur wax-en geregistreerd. ANP grens van achttien jaar. De con- tx-oleurs moeten toezien of su permarkten geen alcohol naast frisdranken hebben neergezet. Ook moeten ze goed obsex-veren of de caissière vraagt naar de leeftijd van de klant die een fles alcohol koopt. De contx-oleurs hebben inmid dels enkele overtredingen ge constateerd. De keuringsdienst verwacht dat de eerste x-echtszaak in maait of april dient. ANP door Koos van Wees ARNHEM - Strengere straffen, mensen die vaker een misdaad plegen nauwlettend volgen, in elke wijk misdaadstatistieken bijhouden. PvdA-Ieider Ad Melkert ging in het weekeinde bij de staxt van de verkiezings campagne alweer een stapje verder in zijn pleidooi voor 'een harde aanpak'. Een interview. Is dit nu de invloed van Leefbaar Nederland? Melkert: „We zijn al veel langer bezig, dit soort ideeën ontstaat niet van vandaag op morgen. Het is het resultaat van veel px-a- ten met mensen in gemeenten, proberen aan te voelen wat er onder de hen leeft en daarover discussiëren met elkaar. In ons vei-kiezingspi-ogramma staat die hai'dex-e aanpak ook al." Maar nu gaat u verder dan het programma. Zó hard is dat nou ook weer niet. Melkert: „Het is een uitwerking ervan. Overal waar je komt hoor je dezelfde litanie van klachten. Over straatrovers die nog geen uui- nadat ze zijn opgepakt al weer vrij rondlopen. We moeten eens ophouden dit sooi-t jongens over de bol te aaien en te verde- digen. Het zijn meestal dezelf de. Van die groep zeg ik: keihax-d aanpakken. De straf per keer met eenderde vex-hogen, geen taakstx-affen meer en veel snel ler stx-affen dan nu gebeurt. Wie niet horen wil moet maar voe len." Het is een pleidooi datje eerder bij de VVD verwacht. Melkex-t: „Dit is al jax-en ook ons onderwerp. Ik ben er als minis ter van Sociale Zaken al mee be zig'geweest door zoveel moge lijk mensen als toezichthouder aan te stellen via Melkertbanen. Het heeft te maken met dat ge voel van veiligheid. Vaak hoor je: maar hoe zit het dan met de door Koos van Wees ARNHEM - PvdA-lijsttrekker Melkex-t heeft bij het begin van de verkiezingscampagne de harde lijn doorgezet. In Arnhem pleitte hij voor een keiharde aanpak van mensen die her haaldelijk misdaden plegen. Vorige week maakte hij zich sterk voor gedwongen afkicken van overlast gevende drugsver slaafden en voor vaker stopzet ten van de bijstand aan mensen die werk weigeren. De maatregelen gaan verder dan het eigen verkiezingspi'O- gramma van de PvdA. Volgens Melkert gaat het om een uitwer king van het programma. De PvdA-lijsttrekker wil dat 'veelplegers' van misdaden strenger en sneller gestraft wox-- den. Ze zouden bij elke nieuwe misdaad een straf moeten krij gen die eeixderde hoger ligt dan de keer daax-voor. Ook zijn taak straffen voor deze groep taboe. Na hxm straf moeten ze gevolgd worden, om te voorkomen dat ze in herhaling vervallen. „We zul len eens zien wie de langste adem heeft", aldus Melkert in zijn campagnespeech. Daarnaast wil de PvdA-voor- man dat in alle wijken in Neder land de misdaad wordt bijge houden. Met deze misdaadkaart xn de hand kunnen bux-gei's bij gemeente, politie en justitie ex tra maatregelen afdwingen. De PvdA-leider, die dit week einde voor het eerst als kandi daat-premier de aftrap van de PvdA-campagne vei'zoi'gde, zegt dat deze harde aanpak de enige manier is om de band tus sen bestuur* en burger te her-stel len. Tegenover een gehoor van louter gemeenteraadsleden, wethouders en burgemeesters ontkende hij in Arnhem dat wij ken met zijn plan gestigmati seerd worden. „Het gaat er juist om stigmatisering te voorko men door tijdig in te grijpen." De harde woorden van Melkert vielen des te meer op, omdat WD-lijsttrekker Dijkstal op een campagnebijeenkomst in Rotterdam nauwelijks over vei ligheid sprak. Volgens de PvdA- leider is zijn partij al lang bezig met veiligheid. „Het is niet voor niets dat we bij de laatste for matie de post van Binnenlandse Zaken claimden. Sindsdien zijn er 3400 agenten bijgekomen." Hij verwijt WD en CDA te wei nig te doen. Beide pai-tijen zou den de stadswachten, die ook een x-ol spelen in het veiligheids beleid, willen wegbezuinigen voor belastingverlaging. GPD privacy? Ik vind dat onder het mom van die privacy te veel op lossingen voortijdig zijn afge schoten. Het mag niet zo zijn dat de privacy van de een de veilig heid van de ander bedreigt." U wilt 'veelplegers' laten vol gen. Melkex-t: „Als mensen hun straf er op hebben zitten, moeten ze begeleid worden, beter dan nu gebeurt. Dat bedoel ik met vol gen. Zorgen dat je ziet aanko men of er weer wat staat te ge beuren." U hebt het over inisdaadkaar- ten, waarop de criminaliteit in een wijk wordt bijgehouden. Melkext: „Je houdt bij waar het gebeurt en daar zet je ook je middelen in. Die informatie is openbaar. Stigmatisering? Ge vaarlijke buurten zijn ook nu al bekend. Door die openheid dwing je het stadsbestuur en justitie tot actie. Mijn voorstel is om burgerpanels veiligheid in te stellen, die aan die hand van die kaarten controleren of er wel genoeg gebeurt om de misdaad te bestrijden." Vorige week riep u om stopzet ten van de bijstand voor mensen die niet willen werken. Nu eist u een keiharde aanpak van de cri minaliteit op straat. En volgen de week? Melkext: „Het denken staat nu eenmaal niet stil. Je moet je niet afsluiten voor wat je hoort. Je hebt als politicus ook een vex-- antwoordelijkheid. Je kunt niet alleen maar in algemene state ments blijven hangen, maar je moet ook met maatregelen ko men. Daar zijn we dus nu mee bezig." Veiligheid is nu hét speerpunt in uw verkiezingscampagne? ROTTERDAM - Een agent van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) heeft gisterochtend in Rotterdam een 22-ja- x-ige automobilist in de schouder geschoten. Twee agenten van het KLPD wilden de man aanhouden om dat hij met 180 kilometer per uur over de snelweg A16 reed. De man werd naar de afrit IJsselmonde-Feijenoox-d geloodst. Hij probeerde echter te ontkomen nadat de agenten waren uitgestapt en x~eed op een van hen in. In reactie daarop trok de agent het vuurwapen en schoot door de voorruit van de vluch tende automobilist. Op zijn vlucht spi-ong de gewonde man ter hoogte van cle Ko ninginneweg uit zijn auto en verschanste zich in een tuxn. De twee agenten konden de man daar aanhouden. Ook vonden zij een door de man weggegooid vuurwapen. De bestuurder, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, is na behandeling in het ziekenhuis vastgezet. De rijksrecher che ondex-zoekt het schietincident. ANP LEIDEN - Javier Guzman uit Amsterdam heeft zaterdag avond de 24ste editie van het Leids Cabax-et Festival gewon nen. Hij wei'd door zowel de vak- als de publieksjury verkozen boven de twee andere finalisten: WimHelsenuit het Belgische Mortsel en Renee van Bavel uit Den Bosch. De finalisten mochten voor een uitverkochte Leidse Schouw- burg in vijfentwintig minuten tijd hun kunnen laten zien en horen. Daarbij kwam Guzman met een stand up comedy-ach- tige aanpak als beste voor de dag, aldus de juxy. Al roemde zij ook het hoge niveau van de andere kandidaten die zich voor de eindronden van het festival hadden geplaatst. ANP RIJNSBURG - Bij een brand op camping de Koningshof in Rijnsburg is zaterdagavond een 48-jax-ige man uit Katwijk om het leven gekomen. De brand brak rond half zeven uit en ver woestte drie grote stacaravans, een vierde x-aakte zwaar be schadigd. De brandweer moest op volle sterkte uitrukken omdat er pi-o- blemen met de watex-toevoer wax-en. De uitslaande bamd was x-ond acht uur onder controle. ANP AMSTERDAM - Jan Huckriede, een van de opx-ichters van de Uitkrant en de Uitmarkt in Amsterdam, is donclex-dag in zijn wooxxplaats Amsterdam overleden. Zijn familie heeft dat la ten weten. Hij is 87 jaar geworden. Pianist Huckx-iede was in de jaren vijftig en zestig oi-ganisator van de Kunstmaand en stichter van het Kunstmaand Kamex"- orkest. Dit groeide later uit tot het Amsterdams Philharmo- xxisch Orkest. Het gezelschap is uiteindelijk opgegaan in het Nederlands Philharmonisch Orkest. ANP ROTTERDAM - Burgemeester en wethouders van Rotterdam willen experimenteren met een zogenoemde lokzak. Dat blijkt uit Ixet antwoord van het college aan raadslid Kneep- kens die om een proef had gevx-aagd. Eenlokzakis een vuiliniszak die ex-gens neergezet wordt waar hij niet hoort, om te zien hoe snel en hoeveel andere menseix hun afval erbij zetten. De reinigingspolitie stelt zich verdekt op en deelt oxxmiddellijk boetes uit aan die overtredex-s. Volgens criminoloog Kneepkens is geen sprake van uitlok king want er zijn al politiekorpsen die dezelfde truc uithalen met lokfietsen en lokauto's en daar zijn al rechterlijke uit spraken over. ANP DEN HAAG - Kunstenaar Gerard Fieret aan het werk tijdens zijn marathon-tekensessie in het Haags Gemeente Museum. Hij tekende non-stop de hele zaterdag door. De tekeningen werden daarna in het prentenkabinet opgehangen. Het publiek kon het creatieve proces volgen. Het werk van Fieret is tot en met 24 mei te zien in het museum. foto Koen Suyk/AN P Melkert: „Zorg, onderwijs en veiligheid. Maar het klopt, er zit wel een verschuiving in ja. De mensen mogen ook wel iets ver wachten. Het leeft heel erg, dat pi-oef je aaxx alles." GPD van onze redactie binnenland BEUGEN - Het onverwacht snel wassende water van de Maas heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag bijna het leven gekost aan een echt paar uit het Brabantse Mill. De 73-jarige man raakte zwaar onderkoeld en moest worden opgenomen op de af deling intensieve zorg van het ziekenhuis in Boxmeer. Zijn 72-jarige vrouw kon za terdag het ziekenhuis weer verlaten. Het echtpaar heeft ongeveer zeven uur noodgedwongen doorgebx-acht in het koude Maaswater op een onderge lopen weg op de uiterwaar den van de Maas, ter hoogte van het Brabantse Beugeix. De motor van him auto sloeg af en wilde ook niet meer starten. Daarop besloot de 73-jarige man hulp te gaan halen. Hij liet zijn vrouw achter. De man kwam in het donker echter in steeds die per water terecht. Hij werd zaterdagochtend enkele honderden meters van de auto gevonden, sterk on- dex-koeld en gewond aan zijn handen, in een doornige struik waaraan hij zich had vastgeklampt. Eex-der zater dagochtend, om acht uur, wex-d de auto met passagier opgemex'kt door de haven meester van de nabij gelegen haven. Hij bevrijdde samen met drie andex-en de vrouw- uit haar hachelijke positie. Het water stond inmiddels tot aan de hoedenplank. In samenwerking met profes sionele hulpverleners werd daarna naar haar man ge zocht. De man is buiten le vensgevaar. GPD (Advertentie) Nee, de ingevulde bladen en het voorblad zijn voldoende. Veel mensen sturen bonnetjes, rekeningen of andere bijlagen mee met het Aangifteformulier. Dat is niet nodig. U hoeft alleen de ingevulde bladen en het voorblad op te sturen. Dus de bladen die u heeft ingevuld, scheurt u uit en doet u samen met het voorblad los in de envelop. Vergeet verder niet uw naam en sofi-nummer op alle pagina's te vermelden. Dan kunnen de gegevens sneller worden verwerkt. Kijk voor meer informatie op www.belastinadienst.nl. Heeft u vragen, bel dan de Belastingïelefoon voor particulieren: 0800-0543. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3