PZC Varkensboer mag niet bouwen Er zit genoeg leven in de polder Snis zet punt achter carnaval 2002 PZC Museumcommissie aast op vrijkomend stadhuis Aardenburg Oostburg verbiedt M. Raaijmakers huis neer te zetten in Schoondijke Zakkenroller slaat slag in Sluis Inbreker haalt diepvriezer leeg Drankrijder botst tegen muurtje Leren jas gestolen in Sluis Toiletten doelwit van vandalen Vermoedelijke inbrekers gepakt Zeeuwse honden speuren naar Belg Bezinning na het carnaval CDA Goes opent winkel Rake klap kost man twee tanden agenda 691mi maandag 18 februari 2002 Carnavalsstoet in Ossenisse. ggggl foto Wim Kooyman SLUIS - In een winkel aan de Kaai in Sluis is zaterdagmiddag de portemonnee gerold van een vrouw uit Brugge. Toen zij bij de kassa wilde afrekenen, bemerkte ze dat haar portemonnee, met daarin een tiental euros en een bankpas, was verdwenen uit haar tas. TERNEUZEN - Een 30-jarige Hagenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt op het leeghalen van een diep vriezer in Terpeuzen. De bewoonster van een huis aan de Ax- elsestraat betrapte de man en waarschuwde de politie. De dief ging ervandoor, maar het signalement dat de vrouw gaf was voor de politie voldoende om hem later aan te houden. HEIKANT - Een aangeschoten Rotterdammer is zaterdag morgen aan de Vlasstraat in Heikant tegen een betonnen muurtje gebotst, nadat hij eerst een lantaarnpaal omver had gereden. De 22-jarige man ging er na het ongeluk vandoor, maar kon later worden aangehouden in de Ellenstraat. Om dat een blaastest mislukte, werd hem een bloedproef afgeno men. De man liep amper letsel op, maar de auto raakte zwaar beschadigd. SLUIS - Uit een winkel aan de Kapellestraat in Sluis is gister middag een leren herenjas gestolen. Het kledingstuk heeft een waarde van 371 euro. RENESSE - Vandalen hebben afgelopen weekeinde toegesla gen aan de Zeeanemoonweg in Renesse. Doelwit was het openbaar toiletgebouw, waar een flinke chaos werd aange richt. Verschillende wasbakken en toiletpotten zijn met grof geweld kapot geslagen en de waterleiding is afgebroken. GOES - De politie heeft vrijdagnacht op de A58 ter hoogte van Goes drie mannen uit Breda aangehouden, die vermoede lijk eerder die nacht hadden ingebroken in een boot in de ha ven van Roompot Marina in Kamperland. Bij die inbraak na men de mannen navigatie-apparatuur mee, die later werd teruggevonden in de omgeving van de haven. De drie mannen zijn in verzekering gesteld. WILHELMINADORP - Vier honden en begeleiders van de Reddingshondenwerkgroep Zeeland hebben afgelopen zaterdag deelgenomen aan een grote zoekactie naar een vermiste bejaarde man in het Belgische Ravels. Honderd vrij willigers uit deze plaats nabij Turnhout zochten met enkele tientallen honden met begeleiders tussen acht en vijf uur in een uitgestrekt gebied. Met hanggliders werd vanuit de lucht uitgekeken naar sporen in de akkers en weilanden. De ver miste man man werd overigens niet gevonden. De Belgische politie had aan de Vlaamse reddingshonden vereniging ver zocht mee te werken aan de zoektocht naar de vermiste man. Omdat het om een groot gebied ging, zo'n dertien bij achttien kilometer, riep de Vlaamse vereniging haae zusterorganisatie in Nederland op ook honden met begeleiders naar Ravels te sturen. door Jan Jansen OOSTBURG - De aanhoudende strijd van de gemeente Oost- burg tegen de roze invasie op haar grondgebied beperkt zich niet tot de varkensstallen. Uit een voorstel aan de gemeente raad blijkt dat B en W ook de bouw van een woning op het be drijf van varkenshouder M. Raaijmakers in Schoondijke willen verhinderen. Raaijmakers wil bij zijn varkens wonen, maar een dienstwoning mag er volgens het Oostburgse college alleen komen als de noodzaak keihard wordt aange toond. En daar is in dit geval geen sprake van, menen B en W. Ze baseren dat standpunt op de bestaande varkenspraktijken in de gemeente: 'Die noodzaak vloeit niet voort uit de aard van het bedrijf. Dit leiden wij af uit het feit dat binnen onze gemeente al geruime tijd vijf an- OOSTBURG - De Raad van kerken in Oostburg houdt een serie oecumeni sche avondgebeden. Dat gebeurt in het kader van de veertigdagentijd, de periode die voorafgaat aan de viering van het Paasfeest en een tijd van vasten en bezinning is. De veertigdagentijd be gon officieel op woensdag 13 februari: Aswoensdag, de dag na carnaval. Het. Oecumenisch Avondge bed wordt vijf maal ge houden, telkens op woensdagavond: 20 en 27 februari, 6,13 en 20 maart van 19 tot 19.30 uur in de voorkerk van de St. Eligi- uskerk te Oostburg. Deze avondgebeden hebben een eenvoudige vorm met gebeden, samenzang en een schriftlezing, een voorbereiding op de ko mende zondagsviering'. GOES - Het CDA heeft in Goes een eigen winkel geopend. Het pand in de Lange Vorststraat zal de komende weken vooral dienst doen als informatiepunt voor kiezers. Volgens campagneleider H. van Waveren werkt het stukken be- i ter dat het kraampje waarmee de partij voorheen op de Grote Markt stond. Wethouder Lins- sen - tevens lijsttrekker van het CDA - benadrukte dat de CDA- 'ers die de winkel gaan runnen bereid moeten zijn een gesprek aan te gaan met de mensen op straat. „Dat is eens iets anders dan op de markt folders uitde len aan mensen die het papiertje na enkele voetstappen weer weggooien of in het gunstigste geval in hun jaszak frommelen. De CDA-winkel aan de Lange Vorststraat 104 is geopend op I dinsdag en zaterdag van 9.30 tot 15.30 uur en op donderdag avond van 18.30 tot 21.00 uur. i Bestuursleden en mensen van de kieslijst zullen de zaak per toerbeurt draaiende houden. In de uren dat de winkel gesloten is, wordt voor het raam een vi- 1 deopresentatie getoond waarin de kandidaten zich aan het pu- I bliek voorstellen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dere, ook grotere varkenshou- dereijen bestaan, zonder dienst woning.' Ook een verzoek om vrijstelling van het Oostburgse bestem mingsplan buitengebied is kansloos. Er zijn volgens het college wel uitzonderingen mo gelijk, bijvoorbeeld als het gaat om 'functioneel aan het buiten gebied gebonden huisvesting' of 'de bouw van een landgoed'. Maar op Raaijmakers zijn die uitzonderingen niet van toepas sing. B en W verhullen niet dat hun standunt ook wordt ingegeven door de strijd tegen de intensie ve veehouderij. Om een woning mogelijk te maken zou het bouwoppervlak van het betref fende bedrijf moeten worden vergroot en dat risico wil Oost burg niet nemen. Elk varken meer is er één te veel Groei Weliswaar heeft het provincie bestuur wel een uitbreidings mogelijkheid (met tien procent) voor varkensboeren voorge schreven, maar die bepaling geldt alleen als de continuïteit van het bedrijf of de bedrijfs voering op het spel staan. Raaij makers kan zich daar niet op be roepen nu hij een dienstwoning wil bouwen, aldus B en W van Oostburg. Intussen wordt Raaijmakers ook geconfronteerd met nieuwe bezwaren tegen zijn varkens houderij aan de Bogaardstraat in Aardenburg. De 'Stichting tot behoud van Milieu en Leef baarheid in de gemeenten Oost burg en Sluis-Aardenburg' is daar verantwoordelijk voor. De stichting, die al geruime tijd de varkensinvasie bestrijdt, heeft nu bezwaar aangetekend bij de gemeente Sluis-Aarden burg tegen het verlenen van een milieuvergunning aan Raaij makers. Wetten Een reeks wetten en regels zou zich tégen die vergunning ver zetten. De stallen van Raaijma kers voldoen er niet aan. Maar alleen al het feit dat geen mi lieueffectrapportage is uitge bracht, is volgens de stichting al voldoende reden om geen ver gunning te geven. door Edy de Witte OSSENISSE - Zeventien praal wagens rolden gistermiddag in de alternatieve optocht Osse nisse binnen. De stoet werd ver der aangevuld met loopgroepen en drie dweilbands. Door het stralende zonnetje en de aangename temperatuur leek het meer op een zomercar naval. De optocht had ook nog nooit zoveel publiek getrokken. Bij de plaatselijke carnavals- stichting d'Ossekoppen ging prinses Margaretha voorop. Zij danste met haar gevolg in de schommelboot. Het dorp was met vlaggetjes versierd. Het plaatselijke gemeenschapscen trum Hof ter Nesse en de enige horecagelegenheid, herberg De S'nis, ademenden een carnava leske sfeer uit. De allerjongste kinderen vermaakten zich eerst met het limonadebal in de her berg. De deelnemers aan de optocht trokken vanaf Zeedorp Ossenis se binnen. De prinsen en raden van elf uit alle gemeentekernen alsmede de leut vorsten uit Graauw en het Belgische Mal- degem sloten zich bij de stoet aan. Uitslag: wagen: 1. De Knosseljèrs (Kloosterzande) 2. De Toogvèrkes (Graauiv) 3. Op 't Nipperke (Hei kant). Aanmoedigingsprijs voor binnenwegen: De dwèze mieters. Enkelingen: 1De Bloemetjes binten zetten. 2. Ik zie ze vliegen. 3. Clown. Duo's 1. N.S in de stress 2. Tove naars. Groepen drie tot en met vijf perso nen: 1. Euro's 2. Paar van 't jaar. 3. De Spuitgasten. Groepen vanaf zes personen1. De Dalmatiërs door René van Stee AARDENBURG - De gemeen telijke museumcommissie in Sluis-Aardenburg is voorstan der van verplaatsing van het ar cheologisch museum aan de Marktstraat naar het stadhuis aan de Markt in Aardenburg. Het stadhuis komt na de ge meentelijke herindeling leeg en vormt volgens de commissie een prima plek om het museum in te huisvesten. Het pand is ruimer en biedt meer mogelijkheden. Ook zou de commissie graag de gemeentelijke archieven in het gebouw onderbrengen. Beide voorzieningen, eventueel aan gevuld met een gemeentelijke loketfunctie en een WV-kan- toor, zouden zo een wezenlijke bijdrage kunnen leveren aan de culturele infrastructuur van Aardenburg. Desgevraagd blij ken er ook geen onoverkomelij ke bezwai-en tegen het over brengen van de vegetatie van de heemkundige tuin aan de Max'ktstraat naar de genoemde locatie. Het huidige pand van het arche ologisch museum aan de Mai-kt- straat is volgens voorzitter van de museumcommissie, T.Tas, wel oud, maar niet versleten. Nut Toch twijfelt hij aan het nut van substantiële onclerhouds- of vei'bouwingswerkzaamheden aan het pand als het stadhuis aan het eind van het jaar leeg komt te staan. Hij vindt dat in een dei-gelijk beeldbepalend ge bouw openbare functies thuis horen. Tas :,,En dan natuurlijk liefst het museum. Vei"der willen we met onze voorstellen voor zetten geven die een aanzet kun nen zijn tot nieuw beleid. En dan niet alleen cultui'eel, maar ook op het gebied van de invul ling van vrijkomende gemeen telijke gebouwen. Dat zijn er TERNEUZEN - Een 54-jarige inwoner van de gemeente Tei'- neuzen is zaterdag twee voor tanden en een hoektand verlo ren bij een ruzie. De Terneuzenaar kreeg tijdens een wooi'denwisseling een klap in zijn gezicht. Aan de mishan deling lag een conflict in de rela- tionele sfeer ten grondslag. straks best veel." Tas hoopt in oktober of november uitsluitsel te krijgen over een mogelijke vei'huizing van het archeolo gisch museum. De wensen van de museumcommissie in Sluis- Aardenburg sluiten bijna naad loos aan op de ideëen die de on dernemersvereniging over de invulling van het stadhuis in Aardenbui'g heeft. Ook deze is vooi'stander van de vestiging van een museum, gemeentelijk archief, een gemeentelijk loket en een VW-kantoor in het pand. STREEKACTIVITEITEN AXEL DeHalle, 14.00 uur: Kaarten en bil jarten; Gregoriuscentrum, 14.00 uur: Beweging voor 55-plussers; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO biljarten, koersbal en gezellig samenzijn; CLINGE - Café De Gouden Kroon, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: biljar ten, kaarten en bridge; Korenbloemstraat 18, 19.30 - 21.00 uur: Schrijfavond Amnesty International; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Mensen dieck; 13.00 uur: biljarten; 13.30 en 15.00 uur: Yoga; 14.00 uur: Jeu de boules; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 13.30 uur: Koersbal; Bibliotheek, 18.30 - 20.00 uur: Schrijf avond Amnesty International; KOEWACHT - Gymzaal De Eikelaar, 19.45 uur: Total body workout; De Vlaschaard, 13.00 uur: KBO biljarten; 13.30 uur: Koersbal; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 14.00 uur: KBO koersbal; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 13.30 - 16.00 uur: Dames handwerkclub; 15.30 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 tot 13 jaar; 18.30 19.30 uur: Handwerkclub jeugd 7 tot en met 15 jaar; SAS VAN GENT - Sint Albert, 14.00 uur: Kaarten; SLUISKIL - Het Meulengat. 13.30 uur: Swos kaarten, canasta, sjoelen, biljarten, handwerken en jeu de boules; 19.00 uur: Yoga; 19.30 en 20.30 uur: Callanetics; 19.30 uur: Oefenavond muziekvereni ging Sluiskil; SINT JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.30 uur: KBO bingo; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Bie den, jokeren en biljarten; t Zwaantje, 13.00 uur: Swot koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje: 19.00 uur: Country linedance voor beginners; 20.45 uur: Country linedance voor gevorderden; Gymzaal Zuidlandschool, 18.30 uur: Badminton; 19.30 uur: Volleybal; Bachten Dieke, 19.30 uur: Bridge; WESTDORPE - Concordia, 18.30 uur: Country linedance voor beginners; 20.15 uur: Country linedance voor gevorder den; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; ZUIDDORPE - T Kaaike, 13.30 uur: Volks dansen. Adri Scheele, consulent van omschakelende boeren door Jan Jansen fill 15 ZAAMSLAG - Natuurlijk ontgaat de i* si ZAAMSLAG - Natuurlijk ontgaat de verpaupering van het platteland ook Adri Scheele niet. De boerenzoon is oud genoeg (55) om zich eertijds bloeiende- boerderijen voor de geest te kunnen ha len, waarvan hij weet dat het er nu slecht mee gesteld is. Maar hij stapt op vallend nonchalant over de constate ring heen. Voor zulke fatalistische waarnemingen woi'dt de inwoner van Zaamslag name lijk niet betaald door het Platform Plat teland Oost-Zeeuws-Vlaanderen. In tegendeel, de boer ploegt voort! „Zeker, de sector zit in de verdrukking en het zal nooit meer woi'den als dertig jaar geleden, maar wil je een mooi en leefbaar platteland overeind houden, waar je trots op kunt zijn, dan moet je iets doen." In die geest gaat Adi'i Scheele aan de slag als consulent Maatschappelijk On- dei'nemen van het Platform. Dit met subsidies uit Brussel en van de Heide- mij op weg geholpen paidiculier initia tief legt zich er niet bij neer dat het leven uit de polder vei'dwi jnt.,Met kla gen wordt de dag van morgen niet be ter-." Het zijn zulke van positivisme doordrenkte teksten die het project op gang moeten brengen. De komende twee jaar gaat Scheele er een dag in de week voor uittrekken om ondernemei-schap en vindingrijkheid onder boeren op te sporen en aan te moedigen; om wooi'den om te zetten in daden. „Dat sprak me er meteen in aan. De aanpak is heel pi-agmatisch. Het is uitvoerend werk. Ik moet geen nota schrijven of een stuctuurplan maken, maar concrete dingen doen." Detachering Hij is bij het Platform gedetacheerd door zijn werkgever, het ROC Wester- schelde. De netwerken die hij daar op bouwde zijn samen met zijn kennis van de landbouw van huis uit, de funda menten waai-op de nieuwe consulent kan gaan bouwen. Scheele noemt zich zelf maatschappelijk intex-mediair voor ondei-nemende boeren. De term maatschappelijk ondernemen zou je op het verkeei-de been kunnen zetten. Het etiket wordt ook geplakt op een milieuvriendelijke productiewijze of het sociale beleid van grote bedrij ven. Het Platfox-m Platteland heeft de term echter geleend van vergelijkbare initiatieven die elders, bijvooi-beeld op Noord-Beveland, goed uitpakten. Een rits van nieuwe activiteiten op de boei-derij kwam op gang, van paarden- pension tot landschapscamping, maar ook zaken als de zorgboerderijhet tele werkcentrum, natuui'beheer en, meer in de lijn van het oorspronkelijke be drijf, nieuwe teelten. Nu de agrarische sector in het verdom Boerenzoon Adri Scheele: „Met klagen wordt de dag van morgen niet beter." hoekje zit, bedenken voornamelijk jon ge boeren alleiiei plannen om de malai se te dooi-breken. Aan initiatieven geen gebrek. Alleen stranden ze nogal eens in het doolhof van i-egels, adviseurs, subsidiepotjes, financieringsproble men en samenwerkingsvei-banden. Het is aan Adri Scheele daaruit de weg te wijzen. Hij legt lijntjes met ovei-heden, deskun digen en financiers, waai-schuwt voor struikelblokken. „Komt iemand met een nieuw project, dan zeg ik: denk me teen na over een naam. Wil je een fiets route met pleisterplaatsen? Overweeg dan een koppeling met de horeca. Ver geet nooit mogelijke samenwerkings verbanden. Weerstand in de omgeving tegen jouw plannen? Breng die snel in kaart, overleg in een vroeg stadium. Te vaak lopen mensen daar op het laatste moment tegenaan." De ondernemingszin is volgens hem nog groot genoeg. „Afgelopen jaar heb ik nog meegewerkt aan de verlichte boerderijenroute. Veel mensen zijn be reid daar veel tijd in te steken. Er zit nog genoeg leven in de polder, ze zijn er trots op en willen het delen. Heel lang is de polder een gesloten werkgebied ge weest. De anderen waren buitenstaan ders. Daar zie je een duidelijke omslag in. Dat gebeurt, natuurlijk uit economi sche nood, maar wie iets doet beleeft er ook plezier aan. Ga maar eens kijken in een boerderij winkel." Scheele ziet dat vrouwen het voortouw nemen. „Dat komt overeen met de tra ditionele rol van de boerinnen. Op en om erf was altijd van alles te doen, was ook veel te vermai-kten. Daar hadden zij een groot aandeel in en dat zie je nu terug. Vrouwen nemen de initiatieven, terwijl de mannen zich storten op het technische werk, of op de papiei-win- kel." De gemeente Hontenisse, die in de plat telandsvernieuwing een voortrekkers- rol claimt, heeft hem ondei'dak gebo den, maar verder opereeit Adri Scheele op afstand van de overheid. „Dat je bij zo'n agrarisch loket in West-Zeeuws- -Vlaanderen toch bij de gemeente aan klopt, vind ik een beperkende factor Ik ben onafhankelijk." Netwerken Het netwerken gaat ook verder dan het gemeentehuis: deskundigen, banken, collega-boei'en zal hij benaderen, soms ook buiten Zeeland, zelfs tot in Vlaan deren toe. Pas als alle lijntjes samenkomen, kan een degelijk ondei'- nemingsplan van de grond komen. Maar de medewerking van de ovei-heid is, vooral planologisch, natuurlijk wel belangrijk. De laatste jaren hebben bestuurders foto Charles Strijd veel gezegd en geschreven over platte landsvernieuwing. Waar het voor Scheele op aan komt is „dat ze ook waarmaken wat ze uitdragen, dat plan nen uitvoerbaar zijn." Hij denkt dan aan de 'nieuwe economische dragers' waai-voor het provinciebestuur ruimte zegt te willen maken in de polder, en ui teraard heeft hij het over de bestem mingsplannen buitengebied van de ge meenten. „Daaruit zal pas echt blijken wat wel en niet kan, maar het is nu nog te vroeg om daar iets over te zeggen." Of er echt brood zit in het project, zal ook nog moeten blijken. Dat de Rabo- banken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen samen met het Platfoi-m Platteland te kenen voor een thema-avond over het project, wordt als een goed teken opge vat. De avond vindt plaats op 11 maart in Den Dullaeit in Hulst en krijgt voor al een praktijkgerichte invulling; inlei- dei's zullen het hebben over conci'ete acties en een informatiemarkt laat vooi'al voorbeelden zien van nieuwe ac tiviteiten. Adri Scheele is nog niet ovei'stelpt met aanvragen om te bemiddelen. „Daar voor loopt het nog te kort en we hebben, in november, ook alleen nog maar een bestuuidijke presentatie gehad. Maar op die avond in Hulst hopen we de laag aan te boi'en van mensen met concrete initiatieven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35