Conflict ontgaat 't Lamsoortje Kinderen? PZC Varkensboer mag geen huis bouwen in Schoondijke 10 Vrijwilligers Thoolse kinderboerderij laten zich niet uit het veld slaan Bezinning na carnaval in Oostburg FAMILIEBERICHTEN -k nd unicef Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (oogeboren) kind. sbw maandag 18 februari 2002 Geiten laten zich aaien. Vrijwilligers verzorgen de pony's. foto's Willem Mieras door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - „Moet je dat daar nu zien staan." Vertederd kij ken de drie mannen en vier vrouwen naar de twee pony's die lekker tegen elkaar staan te kroelen. Even verder op, in de volière, moeten ze nog even een Vlaamse reus laten zien. Eentje die zijn naam eer aan doet. „Hij kan vanwege zijn formaat niet in een nor maal hok, maar heeft hier bij de vogels een riant onderkomen." De zeven vrijwilligers van kinder- boerderij/heemtuin 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk raken niet uitge praat over de ongeveer vijftig stuks aan levende have die ze te verzorgen hebben. Wijzen op de Hampshire Down-schapen, waarbij de rode vlek aangeeft dat ze gedekt zijn. De ram die daarvoor geleend is, loopt nog in de buurt. Een Texelse ooi van de kinder boerderij is voor hetzelfde doel 'op vi site' bij een ram elders. De vogels in de volière zijn eveneens volop op weg naar nageslacht, en de buik van Lotje de pony begint aardig te ronden. 1 „Rond 17 juni is ze uitgerekend", we ten de vrijwilligers. Met zijn zevenen vormen ze ongeveer de helft van het totaal aan menskracht dat tijd vrij maakt voor 't Lamsoortje. Met het conflict tussen de Stichting Kinder- boerderij/Heemtuin en de reformato rische stichting De Schutse voor ver standelijk gehandicapten bemoeien ze zich liever niet. De zorg van de vrij willigers gaat uit naar de beestenboel. „Dat heeft voor ons, en voor het be stuur van de stichting, prioriteit", stelt vrij williger Jacco nadrukkelijk. De kinderboerderij/heemtuin is tot stand gekomen op initiatief van de Stichting Platform Leefbaar Platte land Tholen. Doel was de voorziening een functie te geven in de dagbeste ding van verstandelijk gehandicap ten. Dat lukte ook, door samenwer king met de Stichting Het Gors. Met ingang van dit jaar stopte dat project, omdat de instelling te weinig cliënten had om in te zetten. De reformatori sche stichting De Schutse zou in het gat springen. Op een of andere manier lukte het het bestuur van de kinder boerderij en De Schutse echter niet tot overeenstemming te komen. Het Plat form zoekt momenteel naar een ma nier om beide partijen tot elkaar te brengen. Intussen veegde de meerder heid van de gemeenteraad onlangs wethouder R. Ravensteijn de mantel uit. Hij was niet ingegaan op het drin gende verzoek achter de stand van za ken aan te gaan. Vinger aan de pols PvdA-raadslid A. Kornaat: „Als de zaken op de kinderboerderij niet goed gaan, is de wethouder wel de eerstver antwoordelijke. Je praat dan ook over dierenwelzijn, daarom vinden wij dat er behoorlijk een vinger aan de pols gehouden moet worden." Signalen dat het slecht gaat met de dieren heeft Kornaat niet gehad. „Maar je moet dat voorkómen", vindt hij. De vrijwilligers, zoveel wordt bij een bezoekje aan de kinderboerderij wel duidelijk, zullen het niet zover la ten komen. Hoewel nog onduidelijk is hoe het straks moet, wanneer Renata niet meer zoals nu doordeweeks dage lijks van half negen tot vier uur aan wezig kan zijn. Eigenlijk zou er een betaalde kracht moeten zijn, vindt de groep. Maar dat kan de kinderboerde rij financieel niet opbrengen. Nicole - het 'doorgeefluik' tussen be stuur en vrijwilligers - ziet wel een op lossing: wanneer de gemeente een beheerder aanstelt voor het multi functionele gebouw op het terrein van de kinderboerderij, zou die meteen de kinderboerderij er bij kunnen pak ken. Nicole: „Beheerder van het gebouw is toch geen volle dagtaak. "De vrijwilli gers schuiven meteen Renata naar vo ren. Para veterinair dierenartsassis tente, diploma clierenverzorging, vanaf haar vijfde kinderboerderij-er varing, prijzen ze haar eensgezind aan. De vrijwilligers willen zich in elk geval blijven inzetten voor de dieren en hun omgeving, met of zonder ver standelijk gehandicapten. Hoewel ze hulp van die kant wel als heel bijzon der ervaren. Gerjanne: „Zij vinden het echt een feest om te voeren. Ik heb samen met een verstandelijk gehandicapte de stal geverfd, ik boven op de trap hij beneden. Hartstikke leuk." Werk is er altijd genoeg. De vrijwilli gers laten zien dat de pony's na de aan leg van drainage nu niet meer met nat te voeten staan. Leggen uit wat er nog gedaan moet worden aan het 'knuffel plein' waar grote en kleine bezoekers straks echt tussen de dieren kunnen lopen. Wijzen waar het konijnenplein straks wordt aangelegd. Vertellen over de plannen voor schoolprogram ma's, waarvoor ze ideeën opdeden bij een kinderboerderij in Apeldoorn. „En tweede paasdag kunnen de kin deren hier eieren komen zoeken", geeft Corrie aan. Ieder heeft zo'n beet je zijn taak in de groep. Logboek Maar allemaal zijn ze begaan met de dieren, tot en met vutter Willem, die vooral handig is met hamer en zaag. Regelmatig komt de groep bij elkaar om nieuwe schema's op te stellen. Voor het overige verloopt het contact vaak via het logboek. Of het toch wel duidelijk is, vraagt de groep na afloop van de rondleiding, dat de dieren goed verzorgd worden, en dat de vrijwilligers enthousiast zijn. „Vooral het vegen is érg leuk", gekt Renata dan. Waarop Michelin springt: „Op zondag, met windkracht acht en regen. Ook heel lekker." door Jan Jansen OOSTBURG - De aanhoudende strijd van de gemeente Oost- burg tegen de roze invasie op haar grondgebied beperkt zich niet tot de varkensstallen. Uit een voorstel aan de gemeente raad blijkt dat B en W ook de bouw van een woning op het be drijf van varkenshouder M. Raaijmakers in Schoondijke willen verhinderen. Raaijmakers wil bij zijn varkens wonen, maar een dienstwoning mag er volgens het Oostburgse college alleen komen als de noodzaak keihard wordt aange toond. En daar is in dit geval geen spra ke van, menen B en W. Ze base ren dat standpunt op de be staande varkenspraktijken in de gemeente: 'Die noodzaak vloeit niet voort uit de aard van het bedrijf. Dit leiden wij af uit het feit dat binnen onze gemeente al geruime tijd vijf an dere, ook grotere varkenshou- dereijen bestaan, zonder dienst woning.' Ook een verzoek om vrijstelling van het Oostburgse bestem mingsplan buitengebied is kansloos. Er zijn volgens het college wel uitzonderingen mo gelijk, bijvoorbeeld als het gaat om 'functioneel aan het buiten gebied gebonden huisvesting' of 'de bouw van een landgoed'. Maar op Raaijmakers zijn die uitzonderingen niet van toepas sing. B en W verhullen niet dat hun standunt ook wordt ingegeven door de strijd tegen de intensie ve veehouderijOm een woning mogelijk te maken zou het bouwoppervlak van het betref fende bedrijf moeten worden vergroot en dat risico wil Oost burg niet nemen. Elk varken meer is er één te veel Groei Weliswaar heeft het provincie bestuur wel een uitbreidings mogelijkheid (met tien procent) voor varkensboeren voorge schreven, maar die bepaling geldt alleen als de continuïteit van het bedrijf of de bedrijfs voering op het spel staan. Raaij makers kan zich daar niet op be roepen nu hij een dienstwoning wil bouwen, aldus B en W van I Oostburg. Intussen wordt Raaijmakers I ook geconfronteerd met nieuwe bezwaren tegen zijn varkens houderij aan de Bogaai'dstraat in Aardenburg. De 'Stichting tot behoud van Milieu en Leef baarheid in de gemeenten Oost- burg en Sluis-Aardenburg' is J daar verantwoordelijk voor. De stichting, die al geruime tijd J de varkensinvasie bestrijdt, heeft nu bezwaar aangetekend bij de gemeente Sluis-Aarden- 1 burg tegen het verlenen van een milieuvergunning aan Raaij makers. Wetten Een reeks wetten en regels zou zich tegen die vergunning ver zetten. De stallen van Raaijma kers voldoen er niet aan. Maar alleen al het feit dat geen mi lieueffectrapportage is uitge bracht, is volgens de stichting al voldoende reden om geen ver gunning te geven. OOSTBURG - De Raad van ker ken in Oostburg houdt een serie oecumenische avondgebeden. Dat gebeurt in het kader van de veertigdagentijd, de periode die voorafgaat aan de viering van het Paasfeest en een tijd van vasten en bezinning is. De veertigdagentijd begon offi cieel op woensdag 13 februari: j Aswoensdag, de dag na carna- j val. Het Oecumenisch Avondgebed wordt vijf maal gehouden, tel kens op woensdagavond: 20 en 27 februari, 6, 13 en 20 maart van 19 tot 19.30 uur in de voor- kerk van de St. Eligiuskerk te Oostburg. Deze avondgebeden hebben een eenvoudige vorm met gebeden, samenzang en een schriftlezing, een voorbereiding op de komen de zondagsviering. Dag lieve man, dag lieve pa, dag lieve opa, nu moet u gaan, al hei werken en al uw zorgen het. was goed het is nu gedaan. Bedroefd, doch ook dankbaar dal wij zovele jaren verenigd mochten zijn, geven wij u kennis van het overlijden van mijn lieve man, onze pa en opa GUSTAAF JOHAN MARIE DE BRUIJN Guust echtgenoot van Maria Cornelia Weemaes in de leeftijd van 85 jaar. Hulst: M. C. de Bruijn-Weemaes Barendrecht: Han en Rian Stefan en Mieke Marlijn Hulst: Marie-José en Gilbert Alain en Judith, Xander Caroline en Michel Hulst: Marie-Thérèse en Karei Carlo Paul Hulst: Annelies en Han Joyce Denis Hulst: Ger en Monique Joost Simone 4561 CW Hulst, 15 februari 2002. Paardenmarkt 5 De uitvaartdienst zal plaatsvinden op woensdag 20 februari om 10.30 uur in de basiliek van de H. Wil- librordus te Hulst, waarna de begrafenis volgt op de begraafplaats aan de Van der Maelstedeweg aldaar. Dinsdag om 19.00 uur is er een avondwake in ge noemde basiliek. Pa is opgebaard in het uitvaartcentrum van Dela, Van der Maelstedeweg 102b te Hulst. Er is gelegen heid om afscheid van hem te nemen op dinsdag van 18.00 tot 18.45 uur. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in het uitvaartcentrum. Wilt u. indien u geen kennisgeving heeft ontvangen, deze aankondiging als zodanig beschouwen. Enige en algemene kennisgeving 'Blijf bij mij Heer, want de avond is nabij. Bedroefd delen wij u mede dal na een liefdevolle verzorging op afdeling 'De Stern' van Ter Schorre, zacht en kalm van ons is heengegaan onze lieve broer, schoonbroer en oom FRANCOIS RAMONDT - 1-11-1916 +13-2-2002 Westdorpe Terneuzen 'Hij betekende heel veel voor ons. Sas van Gent: Jan en Corry Ramondt-van Liere Neven en nichten familie Ramondt Sas van Gent. 18 februari 2002. Correspondentieadres: Westdam 36, 4551 GB Sas van Gent. De afscheidsdienst heeft op uitdrukkelijke wens van de overledene in familiekring plaatsgehad, waarna de teraardebestelling plaatsvond op de begraaf plaats 'St. Jans Schorre' te Sas van Gent. Geheel onverwachts overleed onze geliefde schoon zuster en tante JOHANNA GOEDEBURE-DEKKER echtgenote van Abraham Goedegebure in de leeftijd van 74 jaar. Oost-Souburg: A. Goedegebure-op 't Hof Oost-Souburg: M. Goedegebure-Spruit Nieuwerkerk: J. Goedegebure J. Goedegebure-Traas Vlissingen: H. Goedegebure S. Goedegebure-Knuijt Neven en nichten Ens (NOP), 17 februari 2002. Wij kennen het leven niet: Hoe kunnen wij de dood dan kennen. Confucius Verdrietig, maar dankbaar dat ze niet langer moest lijden, is te midden van hen waarvan ze hield, na een liefdevolle verzorging in verpleeghuis "Ter Schorre", rustig ingeslapen mijn lieve moeder, schoonmoeder, onze oma en overgrootoma HELENA CORNELIA DRABBE sinds 5 augustus 1970 weduwe van Jozias Zegers in de leeftijd van 84 jaar. Sluiskil: G. A. Zegers J. Zegers-Jansen Sluiskil: Jos en Paulien Lisa Sluiskil: Henri en Krista Terneuzen, 15 februari 2002. Correspondentieadres: Familie Zegers Rentmeesterstraat 24, 4541 EN Sluiskil Er zal een samenkomst worden gehouden op woensdag 20 februari om 13.00 uur in de aula van crematorium "Terneuzen", Bellamystraat 28c te Terneuzen. Gelegenheid tot condoleren na de samenkomst in de hal van de aula. Er is gelegenheid tot afscheid nemen in het mortuarium van streekziekenhuis "De Honte", Wielingenlaan 2 te Terneuzen, op dinsdag 19 februari van 20.15 tot 20.45 uur. Ook een bijzonder woord van dank voor de goede zorg in zorg centrum "Vremdieke". Zij die door omstandigheden geen rouwbrief hebben ontvangen, verzoe- ken wij deze advertentie als zodanig te beschouwen. Ten tijde van de avond zal er licht zijn. Tot ons groot verdriet is op de leeftijd van bijna 100 jaar overleden ons aller tante Saartje, mevrouw S. HUIGH-EEKHOUT geboren 12 juni 1902 overleden 16 februari 2002 Wij danken de groep 'Molenberg' van Huize Em- maüs voor de liefdevolle verzorging van tante Saar tje. Familie Eekhout Familie Huigh IJzendijke, 16 februari 2002. Correspondentieadres: Lange Heerenstraat 2, 4507 BB Schoondijke. De afscheidsdienst zal gehouden worden op woens dag 20 februari om 14.00 uur in hel Hervormd Jeugdgebouw te Schoondijke, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats al daar. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in het Jeugdgebouw. Zwaar werden de dagen en lang duurde de nacht. Hoe moeilijk is hel vechten bij het ontbreken van kracht. Maar ondanks je verlies van de strijd om het leven, heb jij ons een goed voorbeeld gegeven. Bedroefd omdat we hem moeten missen, maar dankbaar dat een verder lijden hem bespaard is ge bleven, geven wij u kennis van het overlijden na een liefdevolle en respectvolle verzorging in woonzorg centrum Coensdike van onze lieve vader, opa, over grootvader en schoonboer ALBERTUS FRANCISCUS DE VRIEZE sinds 16 december 2000 weduwnaar van Eulalia Marcella Vanloo Geboren te Oostburg op 11 november 1909 Overleden te Aardenburg op 15 februari 2002 Aardenburg: W. L. De Vrieze B. J. van Steenkiste Retranchement: Robby De Vrieze Brugge: Lorentz Aardenburg: Peter De Vrieze Ria De Vrieze-Ploeg de familie De Vrieze de familie Vanloo 15 februari 2002. Correspondentieadres: W. L. De Vrieze, Ruiterskwartier 14527 CR Aardenburg. U kunt afscheid nemen van de overledene op maan dag 18 februari om 19.00 uur in het mortuarium van het Antoniusziekenhuis te Oostburg. De eucharistieviering waartoe u beleefd wordt uit genodigd. zal plaatsvinden op woensdag 20 februari 2002 om 10.30 uur in de parochiekerk H. Maria Hemelvaart te Aardenburg, gevolgd door de begra fenis op de r.-k. begraafplaats aldaar. U kunt de familie na de eucharistieviering condole ren in de kerk. Samenkomst bij de kerk. Zij die door omstandigheden geen rouwbrief ontvangen hebben, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Help het geluk 'n handje: collecteer voor Kinderhulp! collecteweek 2002 12 t/m 18 mei Hec Nationaal Fonds Kinderhulp komt al vele tientallen jaren op voor kinderen met minder kansen. Het succes van ons werk is sterk afhankelijk van de opbrengst van onze jaarlijkse landelijke collecte. Dit voorjaar is het weer tijd voor die collecte. En we kunnen er nog wel wat collectanten bij gebruiken. Collecteren voor Kinderhulp kost hooguit een paar uurtjes. Maar voor een heleboel kinderen In Nederland kan uw Inzet een wereld van verschil betekenen. Helpt u mee? Bel 0570 611899 NATIONAAL FONDS KI ND E RH Brinkpoortstraat 32, 7411 HS Deventer, tel: (0570) 6118 99,'telefax: (0570) 64 56 02, internee www.kinderhulp nl, e-mail: info@kinderhulp.nl Welzalig hij, die al zijn kracht En hulp alleen van verwacht, Psalm 843 Bedroefd om haar heengaan, maar dankbaar dat wij haar zo lang in ons midden mochten hebben, geven wij u kennis van het overlijden van onze lieve zorg zame moeder, oma en overgrootmoeder DEBORA KOOMAN-MINDERHOUD sinds 20 februari 1985 weduwe van Jacobus Kooman in de leeftijd van 93 jaar. Goes: Nel de Jager-Kooman Ko de Jager Han en Rita Florian, Justin, Vincent, Iris Okko en Cristina Laurens René en Dana Caroline, Elisabeth, Matthew, Mitchell Dorine Leonard Vlissingen: Jopie de Graag-Kooman Ad de Graag Gertjan en Patricia Viander, Ferdin, Lindian Sjako en Angelique Lianne en Jan Daniëlle, Michelle Debora en Revelino Celina, Quinty (in herinnering) Edward en Linda Velp: Ko Kooman Ineke Kooman-Liebers Diana en Jacco Corina en Jochum Sjoerd, Tim Matteo en Lea Waalre: Jos Kooman Joke Kooman-Slabbekoorn Marco en Marjo Luuk Oostkapelle: Ger Kooman Tiny van Zanten Lianne en Arjen Pepijn Erik Susanne Wij zijn het personeel van verzorgingshuis Eben-Haëzer dankbaar voor de liefdevolle verzorging. 4334 GP Middelburg, 16 februari 2002. Briandlaan 2 Correspondentieadres: G. Kooman Rozenlaan 24, 4356 JL Oostkapelle Gelegenheid tot afscheid nemen op woensdag 20 fe bruari van 12.15 tot 12.45 uur in de Saronkerk. Noordweg 34 te Oostkapelle. Hier zal ook de rouwdienst worden gehouden voor genodigden en belangstellenden om 13.00 uur. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de begraafplaats te Oostkapelle om 14.00 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in genoemde kerk. Geen bloemen Zonder U kunnen wij geen verloskundigen opleiden om de baby's van Bolivia veilig op de wereld te zetten. Help hen, wordt vandaag nog donateur van Unicef. Meer informatie? Oei 0900-9390 |f 0,22/€ 0,10 p/mj r=HD E FACTO KANKERBESTRI|D!KG AMNESTY lnternational|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28