Geld voor projecten in dorpen PZC Gemeente staat aanleg boerenboscamping toe Lage opkomst in politiek café valt fractie tegen Kiekieres jubileert met overwinning Commissie ROEZ maakt schoon schip Gemeente besteedt laatste euro's uit fonds stads- en dorpsvernieuwing Dronkemannen in de kraag gevat Toiletten doelwit van vandalen Dieven stelen tv en video Vragen over postkantoren CDA opent winkel in Goes agenda Inbreker haalt diepvriezer leeg Vermoedelijke inbrekers gepakt Zeeuwse honden speuren naar Belg Wildplasser aangehouden Rijverbod voor drankrijder GroenLinks <3* o Q a bijeenkomst maandag 18 februari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente wil het laatste geld van het gemeen telijk fonds stads- en dorpsver nieuwing - bijna 135.000 euro - gebruiken voor projecten in de kernen. Ondermeer de verplaatsing van de glaspanelen in Burgh-Haam- stede en bedrijfs'verplaatsingen kunnen hiermee betaald wor den. Wat overblijft, willen de bestuurders deels apart zetten voor het monumentenbeleid. Met het potje stads- en dorps vernieuwing heeft de gemeente jarenlang met subsidie van het Rijk de kernen opgekalefaterd. Maar de Wet Stedelijke Ver nieuwing heeft vanaf februari vorig jaar aan die subsidie stroom een eind gemaakt. Ver nieuwingsprojecten lopen nu volgens het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV), waarvoor iedere vijf jaar een programma moet worden inge diend. Worden de oude subsi dies binnen vijf jaar niet ge bruikt, dan wil Den Haag dat geld terughebben. Om te voor komen dat ongebruikt geld te rugrolt naar het Rijk, wil Schouwen-Duiveland tijdig de rekening sluiten. Daarbij wordt gelijk de balans opgemaakt van de 'sinterklaaspot': ruim 293.000 euro binnen het ver nieuwingsfonds, die de gemeen teraad in 1999 heeft weggezet om 'knelpunten in de kernen' op te lossen. De dorpsraden kon den destijds ideeën aandragen om dit geld te besteden. Van maatregelen voor de verkeers veiligheid tot skatebanen zijn hier de aflopen jaren mee gerea liseerd. Het geld, dat specifiek voor de kernen opzij gezet was, blij kt nu zo goed als op. Alleen de par keerterreinen in Zonnemaire en Dreischor, een speelplaats in Brouwershaven en snelheids remmers in Serooskerke moeten nog uit dat potje betaald wor den. Na overleg met de dorpsra den, zal de gemeente dat geld daarvoor nog gebruiken. Vol gens de berekeningen zit in het fonds stads- en dorpsvernieu wing daarnaast nog altijd bijna 135.000 euro: 82.500 euro voor de verplaatsing van milieu-hin derlijke bedrijven en ruim 52.000 euro voor welzijn en openbare ruimte. Het college wil dit laatste geld gebruiken om verhuizingen van bedrijven uit de kernen naar be drijventerreinen te stimuleren en plannen van dorpsraden, die anders buiten de sinterklaaspot vallen, te ondersteunen. De dukdalf voor Bruinisse, de aan leg van een jeu de boulesbaan in Scharen dijke en de verplaat sing van de glaspanelen van Burgh-Haamstede komen met deze bijdrage alsnog inzicht. Het geld wat na deze ronde nog overblijft zal ondergebracht worden in de reserve voor het ISV. Waarschijnlijk wordt een deel daarvan apart gezet voor het monumentenbeleid. Hier over moet later nog een tweede besluit genomen worden. BROUWERSHAVEN - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een 18-jarige bestuurder uit de gemeente Schouwen-Duiveland op de Zuiddijk in Brouwershaven van de weg geplukt. De blaastest wees uit dat hij drie keer meer had gedronken dan wettelijk is toegestaan. Daarnaast bleek hij geen rijbewijs te hebben. Voor beide overtredingen kreeg hij een boete. Zondagmorgen rond half zes heeft de politie te vens in Bruinisse een 21-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden omdat hij te diep in het glaasje gekeken had. In zijn dronkenschap viel hij andere mensen las tig. De 21-jarige is meegenomen naar het bureau. RENESSE - Vandalen hebben afgelopen weekend toegesla gen aan de Zeeanemoonweg in Renesse. Doelwit was het openbaar toiletgebouw, waar een flinke chaos werd aange richt. Verschillende wasbakken en toiletpotten zijn met grof geweld kapot geslagen en de waterleiding is afgebroken. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl GOES - De Goese fractie van GroenLinks wil we ten waarom de gemeente zich niet heeft aangemeld voor een proef met zoge heten servicepunten van PTT Post. In een brief aan het college vraagt fractie voorzitter A. van Oosten om opheldering. In verschillende vergade ringen heeft GroenLinks het afgelopen half jaar haar bezorgdheid uitge sproken over de sluiting van postkantoren in de dorpen rond Goes. In de begrotingsraad wees de partij op een experiment van de provincie Zeeland om samen met gemeenten zogeheten servicepunten op te zetten. Wethouder S. Heijning zou hebben toegezegd dat hij de mogelijkheden wil de onderzoeken, maar toen Van Oosten onlangs een lijst met deelnemende gemeenten zag, merkte hij op dat Goes niet meedoet aan het experiment. Hij wil van het college we ten of Goes zich inder daad niet heeft aange meld en wat daarvan de reden is. Verder vraagt hij wat de gemeente verder al heeft gedaan om postkan toren te behouden of terug te krijgen. door Famke van Loon GOES - Het is bekend dat wet houder C. Linssen helemaal verzot is op de Goese binnen stad. Hij was dan ook behoorlijk in zijn nopjes toen hij zaterdag in de Lange Vorststraat de CDA-winkel mocht openen. „Op een echte A-locatie", glun derde hij. Het is de eerste keer dat een po litieke partij in Goes een eigen winkel opent. Het pand in de binnenstad zal de komende we ken vooral dienst doen als infor matiepunt. Volgens campagne leider H. van Waveren werkt het stukken beter dat het kraampje waarmee de partij voorheen op de Grote Markt stond. Volgens Linssen moeten CD A'ers vanuit het pand het gesprek met men sen op straat aangaan. STREEKACTIVITEITEN SCHOUWEN: NIEUWERKERK - De Schakel. 19.45 uur: Gesprekavond herv./geref. classis; RENESSE - Stichting Renesse, 08.30 uur: openbare bestuursvergadering; ZIERIKZEE - Vierschaar stadhuis, 20.00 uur: Prijsuitreiking schrijfwedstrijd; MFC, 19.30 uur: Algemene ledenverga dering D66. KERKWERVE - Ondernemer P. van Langeraad krijgt groen licht voor zijn boerenboscam ping. Het college van Schou wen-Duiveland wil vooruit lopend op het hernieuwde bestemmingsplan buitenge bied de camping planologisch mogelijk maken. Beleidskeu zen over windenergie, burger woningen in het buitengebied en landgoederen zijn doorge schoven naar de nieuwe ge meenteraad. De gemeente noemt het de 'problematiek bestemmings plan buitengebied'. Het Schouwse grondgebied bui ten de kernen, dat nu nog staat beschreven in zeven -deels verouderde - plannen, moet in één hernieuwd bestemmings plan worden ondergebracht. Een complexe klus, die inmid dels vertraging heeft opgelo pen. Rond deze tijd had volgens de planning het voor ontwerp van dat alles-omvat- tende plan klaar moeten zijn. Die planning is nu bijgesteld: naar verwachting wordt dat 'medio derde kwartaal 2003'. Naast personele problemen, hangt de gemeente deze ver traging op aan de voorberei ding, die meer tijd vergt dan voorzien. Voor de daadwerke lijke herziening van het be stemmingsplan wilhet college eerst een aantal noten kraken. Zo moet vooraf het beleid be paald worden voor kwesties als windenergie, burgerwo ningen in het buitengebied en het Ultra Light Vliegveld (ULV). Adviesbureau BRO zet hiervoor de bakens uit. samen met een klankbordgroep- Wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke ordening) heeft altijd volgehouden dat con crete verzoeken voor een boerenboscamping of wind molenpark pas behandeld worden wanneer de gemeente ze kan toetsen aan het nieuwe Een forel visser bij de vijver op het terrein waar de boscamping van Van Langeraad komt. Pieter Honhoff bestemmingsplan. Tot onvre de van ondernemers en raads leden liggen hierdoor aanvra gen al jaren op de plank. Met het vooruitzicht dat het voor ontwerp pas in 2003 wordt vastgesteld, beseft de ge meente dat vasthouden aan die stelling een 'ontoelaatbare vertraging' oplevert. Tijd Omwille van de tijd het proces versnellen, vindt het college niet verstandig. Adviesbu reau BRO moet de tijd krijgen zijn werk grondig te doen. Maar de bestuurders willen plannen van ondernemers zo mogelijk niet langer frustre ren. Daarom is gekeken of verzoeken op grond van de Structuurvisie Schouwen- Duiveland en het Streekplan van de provincie alvast zijn goed te keuren. Mits ze niet vooruit lopen op een discussie in de klankbordgroep. In de praktijk betekent dit be sluit dat de gemeente akkoord gaat met de boerenboscam ping, die Van Langeraad al ja ren bij Kerkwerve wil exploi teren. Omdat het volgens de structuurvisie en het streek plan mag op die plek, blijft dit plan volgens Veerhoek als eni ge 'op de zeef liggen'. Via een artikel 19 procedure is het col lege van plan de camping op korte termijn planologisch mogelijk te maken. Andere plannen zullen wél moeten wachten. „Voor landgoede ren, windmolens of burgerwo ningen in het buitengebied zie ik op dit moment geen kans een vergunning af te geven." Het is zodoende straks aan de nieuwe gemeenteraad de koers voor het bu itengebied te bepalen. De wethouder ver wacht dat de gemeente 'nog wel tot de zomer' bezig is het beleid voor de windmolens, de landschapsvisie, plattelands vernieuwing, ULV-terrein, burgerwoningen en landgoe deren uit te stippelen. Dat dit niet meer onder zijn wethou derschap is gelukt, accepteert Veerhoek: „Misschien is het niet zo onvoordelig dat een nieuwe raad dat oppakt." OUD-VOSSEMEER - Inbrekers hebben zaterdagavond tus sen acht uur en half twaalf goederen weggenomen uit een wo ning aan de C. Frankenstraat in Oud-Vossemeer. Ze gingen ervan door met een televisie, een videorecorder en een föhn. TERNEUZEN - Een 30-jarige Hagenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt op het leeghalen van een diep vriezer in Temeuzen. De bewoonster van een huis aan de Ax- elsestraat betrapte de man op heterdaad en waarschuwde de politie. De dief ging ervandoor, maar het signalement dat de vrouw kon geven was voor de politie voldoende om hem later aan te houden. GOES - De politie heeft vrijdagnacht op de A58 ter hoogte van Goes drie mannen uit Breda aangehouden die vermoede lijk eerder die nacht hebben ingebroken in een boot in de ha ven van Roompot Marina in Kamperland. De mannen namen navigatie-apparatuur mee, die later werd teruggevonden in de omgeving van de haven. De mannen zijn in verzekering ge steld. WILHELMINADORP - Vier honden en begeleiders van de Reddingshondenwerkgroep Zeeland hebben afgelopen zaterdag deelgenomen aan een grote zoekactie naar een vermiste bejaarde man in het Belgische Ravels. Honderd vrij willigers uit deze plaats nabij Turnhout zochten met enkele tientallen honden met begeleidei-s tussen acht en vijf in een uitgestrekt gebied. Met hanggliders werd vanuit de lucht uit gekeken naar sporen in de akkers en weilanden. De vermiste man man werd niet gevonden. Een 34-jarige man uit Krabbendijke is zaterdag rond 04.00 uur op de Rijfelstraat te Goes aangehouden voor urineren op straat. Bij zijn aanhouding verzette hij zich en bij aankomst op het bureau beledigde hij de agenten. Een aangeboden schikking van 270 werd niet betaald dus is hij met een dag vaarding op zak weer in vrijheid gesteld. foto Pieter Honhoff ploeg mag de rozen van het to neel rapen, wanneer hamster Plien in opera-vorm in zijn kooitje gemoffeld wordt. Met 59 tegen 45 punten grijpt de jubile rende vereniging de overwin ning. door Ali Pankow De fractieleden van Groen Links op Schouwen-Dui veland zijn teleurgesteld over de lage opkomst tijdens de drie po litieke bijeenkomsten die deze fractie belegde in Bruinisse, Zierikzee en Renesse. Volgens lijsttrekker Heieen de Vries ont stonden er echter wel goede dis cussies met de mensen die er wel waren. De mening van GroenLinks over het podiumbeleid op Schouwen- Duiveland en het asielzoekers- beleid kwa men nadruk kelijk aan de orde. „Groen- Links is niet tegen een theater in deze ge meente, we willen alleen zeker weten dat de bevolking die voorziening ook wil in relatie met de kosten die eraan verbon den zijn. Daarom is dit onder werp nou een schoolvoorbeeld voor een refe rendum", vindt fractielid Wil lem Barendse. Het percentage van tachtig pro cent dat volgens het onderzoeks rapport van Buys Cultui-ele Profielen op teert voor een nieuw theater zegt niet zoveel volgens hem. „De gemeente moet het financiële plaatje eerst nauwkeurig uitwerken. Als blijkt datde bouw van een po diumvoorziening wel effect heeft op de onroerendzaakbe- lasting, kan de burgers een eer lijk beeld worden gegeven." De Vries benadrukte dat een refe rendum over dat nieuwe theater KRABBENDIJKE - Een 18-ja- rige man uit Ki-abbendijke is in de nacht van vrijdag op zater dag in zijn woonplaats aange houden wegens rijden onder in vloed. De politie gaf hem een een proces-verbaal en legde hem ook een rijverbod van vier uur op. voor Groen Links een belang rijk punt zal zijn in de nieuwe raadsperiode. Vooral tijdens het politiek café in Zierikzee werd langdurig ge sproken over het asielzoekers beleid. GroenLinks sprak in de gemeenteraad steun uit voor de door Vluchtelingenwerk be pleite eenmalige maatregel voor asielzoekers die langer dan drie jaar wachten op een besluit op hun asielaanvraag. Verder dringt deze fractie aan op een snellere procedure, zodat elke vluchteling binnen een jaar weet waar hij aan toe is. Wat Ba rendse betreft, dient de pro blematiek rond het vluchtelingen beleid overi- gens gèen specifiek item van zijn partij te zijn. „Het gaat om humane zaken en die zijn in feite politiek overstijgend." GroenLinks heeft op weg naar de gemeenteraadsverkiezingen nog een drukke agenda. Zo zijn er politieke fo rums met jon geren (19 febru ari) Agrarisch Schouwen- Duiveland (20 februari), met de ouderen- groepen (21 fe bruari) en met de Plattelands vrouwenbond (26 februari). In Zierikzee wordt op zaterdag 2 maart een politie ke beurs gehouden op het Ha venplein en in Bruinisse heeft de dorps- raad de politieke partij en op maandag 4 maart voor een debat uitgenodigd. De SGP Schouwen-Duiveland houdt op vrijdag 22 februari een verkiezingsavond in gebouw Salem aan de Molenstraat 16 in Nieuwerkerk. Aan de hand van het thema 'Duurzaam en Waar- de(n)vol' zullen lijsttrekker G. Houtekamer en Tweede-Ka merlid van de SGP J. van den Berg deze avond spreken. Na de pauze is er een forum, waarbij het publiek vragen kan stellen en mee kan discussiëren. De ver- kieizingsavond begint om 19.30 uur. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Met een bomvolle agenda maakt de commissie Ruimtelijke Ordening en Eco nomische Zaken dinsdag 26 fe bruari in een extra vergadering schoon schip. In een middag- en een avondsessie komen onder meer de beleidsnota recreatie en toerisme, het voorstel voor de boerenboscamping, de Struc tuurvisie Zierikzee en de nota wonen ter tafel. Aanvankelijk bedoeld om de Structuurvisie Zierikzee ter nauwernood over de finishlijn te duwen, is het programma van de extra commissievergadering ROEZ inmiddels behoorlijk volgelopen. Doorgeschoven uit de vorige marathonvergadering van 6 februari, staat de beleids nota recreatie en toerisme nu opnieuw op de agenda. Maar ook acht andere stukken, die nog voor het eind van deze raadsperiode van commissie advies voorzien moeten worden, staan op de rol. Om nachtwerk, zoals bij de laat ste (reguliere) vergadering, te voorkomen is de agenda ver deeld over een middag- en een avondetappe. De eerste sessie begint om twee uur 's middags en duurt tot uiterlijk half zes. Hierin zullen ondermeer de no ta recreatie en toerisme, de strandpaviljoens, de problemen rond het bestemmingsplan bui tengebied en het voorstel voor de boscamping, hellingbarxen voor het fietspad Oosterschel- de, de natuurontwikkeling bij Moennond en de notitie over GSM-masten behandeld wor den. Om half acht begint de tweede helft. Dan mogen de commissieleden zich buigen over de Structuurvisie Zierik zee en de nota wonen. De vergaderingen van de com missie ROEZ op 26 februari be ginnen om 14.00 uuren om 19.30 uur in de burgerzaal van het ge meentehuis. Theatersportvereniging PlukDedag uit Rotterdam, de tegenstander van het Zierikzeese Kiekieres, in actie. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Geen avondje theatersport is hetzelfde. Zowel voor de spelers als voor de trou we bezoekers niet. Met aanwij zingen van het publiek, impro viseert en verrast de theatersportvereniging Kiekie res al twaalfeneenhalf jaar lang haar toeschouwers. In de jubile umwedstrijd mat de Zierikzeese vereniging haar krachten met PlukDeDag. De Rotterdamse landskampioen van 2001 was zaterdag niet opgewassen tegen het Schouwse improvisatiege- weld. „Welke sport wilt u graag zien?" Geheel bevangen door het hier en nu van de Olympische Win terspelen willen de toeschou wers curling zien uitgebeeld. Kiekieres en PlukDeDag mogen zaterdagavond hun tanden in meer actualiteiten zetten. Een confrontatie-scene tussen Ko ningin Beatrix en Kroonprins Willem-Alexander wordt naar de wens van het publiek neerge zet. Soms slaan de spelers zelf een actuele zijstraat in: de grondwet van 'Pim' verwordt tot hét verkiezingsitem van de Valentijn Partij. Dat is immers theatersport. Twee teams vullen samen met het publiek de avond. Niemand weet vooraf wat ze krijgen voor geschoteld. De teams dagen el kaar ombeurten uit voor een emotionele, mysterieuze of mu zikale scene. Het publiek draagt ideeën aan om de opdracht zo goed mogelijk uit te voeren. En zoals het hoort bij een wedstrijd zijn er scheidrechters. Zater dagavond houden Rechter Stroef en Rechter Achterzak in de gaten of het vertoonde spel interessant genoeg blijft en de len mondjesmaat punten uit voor de geleverde prestaties. De spelers van Kiekieres, de eer ste Zeeuwse theatersportver eniging, tracteren hun publiek dit jaar twaalfeneenhalf jaar op deze optredens vol verrassing. 'Vrij unrek', vindt trainer Reint Laan, dat in een kleine gemeen te als Schouwen-Duiveland de vereniging dit jubileum kan vie ren. Steden In grote steden floreert de thea tersport. Zo huisvest Nijmegen acht verschillende verenigin gen. Maar in de eerste jaren 'ac tiever want groter' heeft Kiekie res met een tiental leden nu moeite het hoofd boven water te houden. Met name het vasthou den van de jonge aanwas blijkt moeilijk. Wanneer zij voor stu die of werk van het eiland ver trekken, verlaten zij ook de ver eniging. Een kleine groep houdt de club op de been. „Theater sport is improviseren met wat beschikbaar is. Ook met men sen." In het treffen met PlukDeDag laat het team van Kiekieres zien dat het in twaalfeneenhalf jaar tijd een ruime ervaring op dat gebied heeft opgebouwd. In de laatste ronde zet de Rotterdam se landskampioen de aanval in met een muzikale scène. Tot ge noegen van het publiek zingen ijscoman en klanten voor de eindzege. Maar de Zierikzeese

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27