Crematorium VS dumpt lijken GRATIS DUBBE 2 Kalen 1 betalen! Jeruzalem waarschuwt Arafat: niemand veilig voor vergelding Mandela naar Middelburg voor Freedoms Award Van Velde leeft in een droom VERSCHOORE Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Horrorkerkhof in schuurtjes en bosjes met soms jaren oude lichamen Arnhem ontsnapt aan gasramp Stratego kwestie van tactiek Geen winst voor hoofdklassers Timmer grijpt naast medaille Slapstick op shorttrack VS bombarderen militie krijgsheer KHOST - Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen hebben za terdagavond bommen afgewor pen nabij de stad Khost in het oosten van Afghanistan. Vol gens het Afghaanse persbureau AIP was de actie bedoeld om een einde te maken aan een stam menstrijd van etnische Patha nen in de regio. De interventie volgde volgens AIP op een mislukte poging van troepen van de interim-regering in Kaboel om de strijd te stop pen. AEP maakte melding van zeven doden, maar het is ondui delijk of die het gevolg waren van de Amerikaanse aanval. Abdul Wali, zoon van de krijgs heer Padsha Khan, zei dat er door de bombardementen een dode is gevallen en drie mensen gewond zijn geraakt. Interim-premier Karzai heeft alle rivaliserende krijgsheren in zijn land dit jaar de wacht aan gezegd. Hij kondigde toen ook aan Amerikaanse luchtsteun te vragen om eventuele voort gaande onderlinge strijd te kun nen beëindigen. RTR/DPA Jan Bos en Gerard van Velde (rechts) zijn dolgelukkig. van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Een olym pisch kampioen krijgt nauwe lijks kans om tot rust te komen na zijn gouden race. De ene hul diging is nog niet voorbij of el ders staan de mensen alweer op hem te wachten. Ook Gerard van Velde werd zaterdagavond van hot naar her gestuurd, maar hij genoot er intens van. „Ik heb nog steeds het gevoel dat ik droom." De dertigjarige Van Velde be kroonde in de Utah Olympic Oval zijn schaatsleven met het mooiste dat er is: olympisch BIJ I UUR FOTOSERVICE S S J www.fotosonline.nl (Advertentie) Pantène shampoo en conditioner diverse varianten 200 ml per stuk 3.31 Pantène styling diverse varianten per stuk 4.53 goud. In een roes haalde hij ruim een halve seconde van het we reldrecord (1.07,72) van de Ca nadees Jeremy Wotherspoon af. Om over zijn eigen persoonlijk record maarte zwijgen: Van Vel de schaatste de kilometer zater dag anderhalve seconde sneller dan hij ooit geweest was. Jan Bos werd tweede in 1.07,53, de tweede tijd ooit op de 1000 meter. „Meer zat er niet in", wist hij. „Die tijd van Gerard was idioot. Een belachelijke tijd, hij verdient dubbel en dwars te winnen. Toen ik hem zag finis hen, wist ik dat zilver het hoogst haalbare was." De Amerikaan Joey Cheek pak te brons (1.07,61), aangezien Wotherspoon (dertiende) en Er- ben Wennemars (vijfde) het po dium niet benaderden. Hoogtepunt van alle festivitei ten na afloop van Van Veldes fa buleuze 1000 meter was de hul diging op Medals Plaza in het centrum van Salt Lake City. Da gelijks worden daar vanaf acht uur de medailles uitgereikt. Het is elke avond weer een groot spektakel met optredens van bands en dansgroepen, vuur werk en veel glitter and gla mour. Zaterdagavond vormde de opkomst van Van Velde, Bos en Joey Cheek de climax, nadat eerder de skiërs en biatleten wa ren gehuldigd. foto Catrinus van der Veen/GPD De medailles voor de schaatsers werden overhandigd door het Nederlandse IOC-lid Anton Geesink. Voor twintigduizend mensen klonk voor de tweede keer tijdens de Olympische Spe len het Wilhelmus. Van Velde liet alles maar over zich heen komen. „Iedereen droomt wel eens ergens van. Maar dit is geen droom, dit is echt. Alhoewel ik dat nog steeds niet doorheb." GPD/ANP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische luchtmacht heeft gisteren ver geldingsacties uitgevoerd na de aanslag een dag eerder in een joodse nederzetting. De zelf moordaanslag kostte twee Isra ëliërs het leven. Israël houdt Arafat verantwoordelijk voor de aanslag. Een regerings woordvoerder waarschuwde gisteren de Palestijnse presi dent dat bij vergeldingsacties niemand veilig is. Bij de Israëlische luchtaanval len vielen gisteren geen gewon den. Later op de dag werden twee Palestijnse militanten ge dood bij een Israëlische leger basis. Plet was voor het eerst dat er tij dens de Palestijnse opstand een aanslag op een joodse nederzet ting op de Westelijke Jordaan- oever werd gepleegd. Een Pales tijn blies zich op bij een pizzeria in het winkelcentrum van Karnei Shomron. Behalve de Is raëliërs kwam ook de dader om, ongeveer dertig mensen liepen verwondingen op. De aanslag werd opgeëist door het Volksfront voor de Bevrij ding Palestina (PFLP). De be weging deed in oktober van zich spreken toen de Israëlische mi nister Zeevi werd vermoord. De PFLP eist dat Israël zich hele- door René Schrier MIDDELBURG - Nelson Man dela komt zaterdag 8 juni naar Middelburg om de Roosevelt Four Freedoms Award in ont vangst te nemen. De oud-presi dent van Zuid-Afrika krijgt de ze Amerikaanse onderscheiding omdat hij zich zijn leven lang heeft ingezet voor een democra tische samenleving, met gelijke kansen en rechten voor ieder een, alsmede voor zijn strijd te gen discriminatie. Gelet op de bijzondere banden tussen Nelson Mandela en het Nederlandse koningshuis wordt het niet uitgesloten geacht dat niet alleen koningin Beatrix maar ook prins Willem Alexan der en zijn echtgenote prinses Maxima op 8 juni in Middelburg aanwezig zullen zijn. Mandela Onderzoekers van de Israëlische politie aan het werk in de verwoes te pizzeria. foto Nir Elias/RTR maal terugtrekt uit de Palestijn se gebieden die het in 1967 ver overde. Luchtaanvallen Israël voerde gisteren luchtaan vallen uit op verschillende Pa lestijnse doelen. Doelwit waren onder meer een kantoor van de Palestijnse president Arafat, een regeringsgebouw en kanto ren van de Palestijnse politie. Er vielen geen slachtoffers. De ge bouwen waren al ontruimd. Gistermiddag werden in het noorden van Israël bij een leger basis twee Palestijnen doodge schoten. De politie haalde bij Hadera een auto van de weg waarin twee Palestijnen zaten. was onlangs nog in Amsterdam voor het huwelijk van de kroon prins en zijn Argentijnse bruid. Mandela wordt wel de bekend ste politieke gevangene ge noemd. Het toenmalige blanke Zuid-Afrikaanse regime hield hem 28 jaar lang gevangen, on der meer in de beruchte zwaar bewaakte gevangenis op Rob beneiland. Mandela is het sym bool geworden van de strijd voor menselijke waardigheid. Het Roosevelt Instituut in New York maakt later bekend wie de andere onderscheidingen in het kader van de Four Freedoms zullen ontvangen. Sinds 1982 worden de onderscheidingen het ene jaar in Middelburg en het andere in New York uitge reikt. pagina 2: commentaar een levende legende vier vrijheden Advertentie Een van hen opende het vuur nadat hij was uitgestapt. Hij werd direct doodgeschoten. De ander ging er in de auto van door, achtervolgd door de poli tie. Enkele kilometers verderop ontplofte de wagen van de Pa lestijn. Zeker drie Israëlische agenten liepen verwondingen op. De twee Palestijnen wilden in naam van de Al-Aqsa Marte laren Brigades een aanslag ple gen, aldus een familielid. De Brigades onderhouden banden met de Fatah-beweging van de Palestijnse leider Arafat. Het geweld in het Midden-Oos ten heeft de afgelopen vier da gen dertien mensenlevens ge- eist. Zaterdag werd in Tel Aviv gedemonstreerd door 15.000 mensen, die eisen dat het Israë lische leger zich terugtrekt uit de Palestijnse gebieden. Reisverbod De Israëlische minister van Bin nenlandse Zaken Eli Yishai heeft een internationaal reis verbod uitgevaardigd voor de leider van de grootste islamiti sche beweging in Israël. De re gering verdenkt Raed Salah Su- liman ervan banden te hebben met Palestijnse militante groe pen. Sulimans organisatie ver tegenwoordigt 560.000 Arabi sche moslims. De organisatie eist een nadere verklaring voor het besluit. ANP/DPA/AFP straat:nr postcode: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j I I I I I I I I handtekening: S 713214 000002 O noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) sö noteert u mij voor een abonnement- De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ;y', n per maand met automatische incasso 19,25). 'g' per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Een bui Vanmiddag af en toe zon, maar ook nog een enkele bui. Middagtemperatuur 7 graden. Matige westelijke wind. 245e jaargang no. 41 maandag 18 februari 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl door Ans Bouwmans NOBLE - De politie in de Ame rikaanse staat Georgia heeft in het weekeinde een 28-jarige di recteur van een crematorium gearresteerd na de vondst van tientallen gedumpte lijken in en rond het complex. Politieagenten troffen dit weekeinde bij een crematorium in Noble, Georgia, meer dan tachtig skeletten en lijken aan in bosschages en schuurtjes. In staat van ontbinding, gemummifi ceerd, aangevreten door dieren. En dat terwijl nabestaanden dachten dat de overledenen keurig waren gecremeerd. De politie arresteerde zaterdag direc teur Ray Brent Marsh. Gevraagd naar de reden voor zijn horrorkerkhof zei Marsh dat de verbrandingsoven van het crematorium kapot was. Het Tri- State crematorium in het noordwesten van Georgia, is eigendom van de ouders van Marsh. In 1996 nam Ray de leiding over. Zo'n 25 tot 30 begrafenisonderne mers uit de staten Georgia, Tennessee en Alabama stuurden lijken naar het crematorium om te worden verbrand. De politie werd vrijdag gealarmeerd na een anonieme tip die bij de milieu dienst in Atlanta was binnengekomen. Onderzoekers van de dienst gingen op onderzoek uit, troffen een schedel aan en brachten de omvangrijke zoekactie op gang. De bevolking van Noble is geschokt over de ontdekking. „Ik weet niet wat het ergste is. Dat hij dood is of dit", zei Neva Mason over haar schoonvader, wiens lijk als eerste werd geïdentifi ceerd. „Zoiets heb ik nog nooit gezien", zei gerechtsarts Kris Sperry. „Zo wil ik me mijn moeder niet herinneren", rea geerde een nabestaande. Op het terrein rond het crematorium wordt nog verder gezocht. Er waren lij ken bij die volgens de politie nog maar enkele dagen oud waren, maar ook li chamen die er al jarenlang moeten heb ben gelegen. Er zijn lijkkisten aange troffen die al meer dan tien jaar oud zijn en klaarblijkelijk zijn opgegraven op een andere begraafplaats en naar het crematorium vervoerd. Autoriteiten denken niet dat de lugu bere praktijken dateren van voor 1996, maar het is onduidelijk waarom er zul ke oude lichamelijke resten zijn gevon den. Ook is het de vraag waarom dit zo lang onopgemei-kt is gebleven. Omwo nenden zeggen niets te hebben ge merkt. Het crematorium had volgens begrafenisondernemers een goede naam, maar het werd niet door de staat geïnspecteerd omdat het geen publieke functie had. Het totale aantal lijken kan volgens ge rechtsarts Sperry stijgen tot honder den, gezien het aantal graven en bot- resten dat al is aangetroffen. Tot nu toe zijn dertien lijken geïdentificeerd. Er wordt ook een onderzoek ingesteld naar de as die Marsh naar familieleden heeft gestuurd. De urnen bevatten wel licht alleen verbrand hout, aldus Sper ry. GPD Een ontspoorde locomotief is zaterdagavond in Arnhem tot stilstand gekomen op een ondergrondse lpg-tank bij een ben zinestation. Doordat de tienduizenden liters lpg niet ontbrandden en een hoofdleiding van het aardgas- net niet werd geraakt, bleef een ramp uit. Aanvallen van maoïstische rebellen in Nepal hebben in het weekeinde aan zeker 127 mensen - vooral politieagenten en militairen - het leven gekost. De aanvallen waren de bloedig ste sinds de rebellen de wapens zes jaar geleden op pakten. De rebellen willen de monarchie in Nepal vervangen door een communistische republiek. In Middelburg werd za terdag het open Zeeuws Kampioenschap Stratego gespeeld. Goed kunnen onthouden en het kiezen van de juiste tactiek geven volgens ervaren spelers de doorslag. Geluk is maar een bij- y zaak. De Zeeuwse hoofdklassers bleven afgelopen weekeinde zon der overwinning. Hoek en Kloetinge bleven zaterdag met lege handen. Hoek verloor bij Spijkenisse (2-0), Kloetin ge bij Bennekom (3-2). Zondagclub Terneuzen moest genoegen nemen met een gelijkspel (1-1) in Gemert. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland; 7,9en 11; radio en televisie: 12; sport: 13,14,15,16, 17,18,19,20,21,23 en 24. SALT LAKE CITY - Schaats sters Marianne Timmer en An drea Nuyt zijn vannacht buiten de prijzen gevallen op de olym pische 1000 meter. Titelverdedigster Timmer werd in Salt Lake City vierde in een Nederlands record (1.14,45). De gouden medaille ging naar de Amerikaanse Chris Witty, die met 1.13,83 een nieuw wereldre cord op de klokken zette. De Duitse Sabine Völker eiste de zilveren plak op in 1.13,96. De Amerikaanse Jennifer Rodri guez legde in 1.14,24 beslag op de derde plaats. Andrea Nuyt werd achtste in 1.14,65. Ai-end Glas eindigde vannacht in het Utah Olympic Park als zestiende in de tweemansbob. Hij bereikte het resultaat met remmer Marcel Weiten. De zege ging naar de Duitse favoriet Christoph Langen. Waar haal je tOS de energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1