Björndalen simpele held PZC Anissina en Peizerat vormen bijzonder duo bij ijsdansen Goede generale Nicolas Escudé PZC TT' Grimbergen dicht bij tweede cupwinst 15 Olga Pileva van acht naar een Noren winnen skiloop-estafette Timmerman uit Drammen beste biatleet uit historie Snowboard Sauerbreij naar lab Witt en Bon Jovi bij sluiting Regering VS betaalt 450 miljoen Arend Glas verrast z'n vriendin Leegloop in Canadese skiploeg Shimizu houdt het voor gezien Siemerink naar hoofdtoernooi in Rotterdam Tiende seizoenzege schaatser Heideman maandag 18 februari 2002 SOLDIER HOLLOW - Een tele foontje uit Siberië deed Olga Pi leva zaterdag in tranen uitbar sten. Ze was juist als winnares van het goud op de 10 kilometer achtervolging biatlon begonnen aan haar persconferentie toen haar mobieltje ging. Het was haar moeder uit Krasnoyarsk in Siberië. De lach op het gezicht van Pileva ver dween en maakte binnen enkele tellen plaats voor een waterval aan tranen. „Er is een enorm tijdverschil", zei ze naderhand. „Het was midden in de nacht thuis en mijn moeder huilde. Het waren tranen van vreugde. Pileva was zaterdag niet de bes- te loper, wel de beste schutter. Ze miste slechts één keer de roos en verdiende daarmee zoveel tijd dat het olympisch goud bij de finish voor haar klaar lag. De 26-jarige Russin vertrok als achtste op de achtervolging, een nieuw olympisch nummer in de biatlon, met 1 minuut en 2,8 se conde achterstand op de Duitse koploper Kati Wilhelm. Dat was de marge na de 7,5 kilometer sprint van woensdag die de volgorde van het vertrek be paalde. In de vier ronden van 2,5 kilometer schoot ze negentien voltreffers. Wilhelm miste er vier en liep vier strafronden. De Zweedse Forsberg en Noorse Poirée die het veld bij het ingaan van de laatste ronde aanvoerden, scho ten in de laatste omloop twee keer mis en grepen naast de me dailles. Wilhelm bleef in de race en pakte zilver. Het brons was voor de Bulgaarse outsider Irina Nikoultchina. ANP/RTR SOLDIER HOLLOW - De Noorse estafetteploeg heeft gis teren olympisch goud behaald op de 4x10 kilometer skilopen. Thomas Alsgaard vocht als laatste loper een dramatisch duel uit met de Italiaan ZorziIn de eindsprint kwam Zorzi 0,3 seconde tekort. Het brons ging naar Duitsland. Voor de 30-jari- ge Alsgaard eindigde de estafet te op identieke wijze als vier jaar geleden in Nagano. Toen was hij ook de slotloper en ver sloeg in een adembenemende strijd de Italiaan Silvio Fauner met 0,2 seconde verschil. RTR van onze sportredactie SOLDIER HOLLOW - Ole Einar Björndalen werd zater dag in Soldier Hollow de eerste biatleet met drie keer individu eel olympisch goud op dezelfde winterspelen. De 28-jarige Noor voltooide de trilogie op de 12,5 kilometer achtervolging. Hij legde de afstand inclusief vier schietronden af in 32 minu ten en 34,6 seconden. Het zilver en brons waren voor training makkers van cle Noorse kampi oen. Drievoudig wereldkampi oen Raphael Poirée uit Frankrijk werd tweede op 43,2 seconden, het brons ging naar de Duitser Ricco Gross die 56 se conden langzamer was. Het derde goud van Björndalen kwam in Soldier Hollow nooit in gevaar. Hij begon de achter volging, voor de eerste keer op genomen in het olympisch pro gramma, als winnaar van de 10 kilometer met 28,9 seconden voorsprong op de Duitser Fi scher. Poirée legde de 12,5 km in feite sneller af dan Björndalen. De Fransman startte als elfde met 1 minuut 05 achterstand op de Noor. Hobby Met zijn vierde gouden medaille - Björndalen won zijn eerste goud op de 10 km in Nagano - werd de timmerman uit Dram men de beste biatleet in de his torie. Hij was er niet van onder de in druk. „Biatlon is een hobby, geen werk", lachte hij. „Het ski- en is ontspanning voor mijWer ken doe ik buiten de sport." Björndalen debuteerde op olympisch niveau in Lilleham- mer 1994. De druk van buitenaf was zo groot dat hij overtraind aan de start kwam en in de ach terhoede eindigde. In '97 brak hij door. Sindsdien grossierde de bescheiden Noor in tweede plaatsen. Vier keer in de wereld- beker en zes op een WK. Plij won slechts één wereldtitel en één wereldbeker. Hij was de beste skiloper in de biatlon maar het schieten was zijn achilleshiel. „Als ik goed schoot, won ik meestal, maar een of twee mis sers was doorgaans normaler en dan werd ik tweede of derdeIn Ole Einar Björndalen op weg naar zijn derde gouden medaille. de aanloop naar Salt Lake City leerde hij om sneller te schieten. „Een scherpschutter word ik nooit", wist hij, „maar tegen woordig ga ik vaker op mijn ge voel af. Op de sprint is een mis ser dodelijk, op de langere afstanden kan ik een of twee af zwaaiers wel compenseren." Oudere broer Vanaf zijn tiende is Ole Einar Björndalen een biatleet. Hij leerde de sport van zijn oudere broer Dag die in Nagano nog deel uitmaakte van de ploeg die zilver won op de estafette. Op zijn 16e verliet hij het ouderlijk huis en trok in het ski-internaat in Geilo. Daar moest hij kiezen tussen langlaufen en biatlon. Het werd biatlon omdat hij daar meer mogelijkheden zag. „In het skilopen waren Dahlie en Ulvang onaantastbaar." Hij trainde met Raphael Poirée, getrouwd met de Noorse Liv Grete Skjelbreid, en in de zomer met Ricco Gross op de roller skates. Hij vond een mental coach in Oyvind Hammer, een verkoper van airconditioning, en trok een loop- en schietcoach aan. Sindsdien verzamelde hij me dailles: 10 op WK's en 4 op OS. Fanatiek werd hij niet. „Biatlon is een uitlaatklep, een uitda ging", relativeerde hij. „Een zoektocht naar mijn eigen gren zen. Het is leuk daarbij te win nen, meer niet." ANP/RTR SALT LAKE 2002 SALT LAKE CITY - Het snowboard van Nicolien Sauerbreij wordt vandaag onderzocht in een laboratorium in Salt Lake City. Op die manier hoopt topsportcoördinator Marcel Looze van de Nederlandse Ski Vereniging er achter te komen of de wax die de Oostenrijkse serviceman zegt te hebben gebruikt, er ook daadwerkelijk opzit. Sauerbreij eindigde donderdag op de parallel reuzenslalom als 24ste. Meteen werden vraagtekens geplaatst bij het waxen van het board. GPD SALT LAKE CITY - Bij de sluitingsceremonie van de 19e Winterspelen zullen bekende kunstrijders en popsterren op treden. Zo zullen op 24 februari in het Rice-Eccles Stadion onder meer kunstrijdsters Katarina Witt (Dui), Kristi Yama- guchi (VSt) en Ilja Koelik (Rus) het ijs betreden. Voor de muzikale hoogtepunten moeten Gloria Estefan, pia nist Harry Connick jr., Christina Aguilera, Bon Jovi, Diane Reeves en Earth, Wind Fire zorgen. Voor de sluitingscere monie zijn nog kaarten verkrijgbaar. De liefhebbers zullen wel diep in hun portemonnee moeten tasten. De entreebewij zen kosten tussen de 365 en 1015 euro. DPA SALT LAKE CITY - De federale Amerikaanse overheid be taalt 450 miljoen euro bij aan de kosten van de Olympische Winterspelen in Salt Lake City. Dit is 65 miljoen meer dan in de eerste begroting was voorzien. De extra bijdragen zitten hoofdzakelijk in de extra veiligheidsvoorzieningen na de ter roristische aanslagen van 11 september. De cijfers zijn in het weekeinde door Cindy Gillespie van het organisatiecomité in Salt Lake bekendgemaakt. RTR PARK CITY - Afgelopen donderdag was het Valentijnsdag en Arend Glas besloot zijn vriendin op wel bijzonder originele wijze te verrassen. „Neem vrij van je werk", meldde hij haar telefonisch. „Het ticket ligt klaar, kom naar Salt Lake." Zo werd Glas zaterdag bij zijn eerste optreden in de twee mansbob door zijn naasten aangemoedigd. Naast zijn vrien din waren ook de ouders van de Groninger op de baan op Utah Olympic Park aanwezig. ANP SNOWBASIN - De Canadese skifederatie heeft forse maatre gelen genomen naar aanleiding van de tegenvallende presta ties van de nationale skiploeg in Salt Lake City. Vice-voorzit ter Nick Wilson maakte gister-en het ontslag van liefst vijf coaches bekend. „We zijn zeer teleurgesteld in de prestaties van onze skiërs. We hebben behoefte aan een nieuwe, frisse start. Daarbij kunnen we de huidige trainersstaf niet meer gebruiken", stelde Wil son. RTR SALT LAKE CITY - De Japanse schaatser Hiroyasu Shimizu houdt het voor gezien bij de Olympische Winterspelen in Salt Lake City. De onttroonde keizer van de 500 meter zou de slui tingsceremonie op 24 februari bijwonen, maar besloot giste ren weg te gaan. De aan de rug geblesseerde Shimizu doet dit seizoen ook niet meer mee aan wedstrijden. De sprinter heeft al sinds oktober last van de onderrug. RTR van onze sportredactie MARSEILLE/ANTWERPEN - Titelverdediger Nicolas Escudé kende in Marseille een bijna ideale voorbereiding op het ten nistoernooi in Rotterdam. Al leen Thomas Enqvist bleek in de finale te sterk voor de Frans man. De Zweed versloeg de plaatselijke favoriet met 6-7 6-3 6-1 en schreef het Franse evene ment na 1997 en 1998 voor de derde keer op zijn naam. Escudé verraste vorig jaar in Rotterdam door als qualifier de eindzege op te eisen. In de finale won hij van het Zwitserse talent Roger Federer en vond zijn mo tivatie terug. In december groeide hij uit als held van het Franse Daviscupteam dat in de finale Australië versloeg. Cap- tain Guy Forget passeerde hem vorige week voor de wedstrijd tegen Nederland omdat hij zich op het gravel van Metz niet goed uit de voeten kon. Op de indoor- baan in Marseille liet hij zien dat de vorm goed is. Hij ontdeed i zich op weg naar de finale onder anderen van de Brit Greg Rusedski en zijn landgenoot Ce- dric Pioline. In Antwerpen wist ook Justine Henin het thuisvoordeel niet uit SPORTREDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484454 Fax: (0118) 470102 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Björn Goorden Brecht van Leipsig Eldridge Pentury CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl te buiten. In een herhaling van de finale van Wimbledon 2001 verloor de Belgische opnieuw van de Amerikaanse Venus Wil liams (2-1), die door prins Filip het gouden racket met 1702 dia manten kreeg uitgereikt. Miriam Oremans slaagde er in Antwerpen niet in de dubbelfi- nale te bereiken. Met haar Bel gische partner Els Callens ver loor de Berlicumse in de halve eindstrijd met 6-4 6-1 van het Bulgaarse/Zwitserse koppel Maleeva en Schnyder. Monica Seles, begin jaren ne gentig de beste speelster op de ranglijst, voegde haar 52e titel aan haar imposante erelijst toe. De landgenote van Williams was in de eindstrijd van Doha met 7-6 6-3 te sterk voor de Thaise Tamarine Tanasugarn, die in de tweede ronde Kristie Boogert versloeg. In Kopenhagen pakte Lars Burgsmüller zijn eerste over winning op de ATP-tour. De tennisser uit Essen ontdeed zich met twee keer 6-3 van de Belg Olivier Rochus. ANP ROTTERDAM - Tennisser Jan Siemerink heeft zich geplaatst voor het hoofdtoernooi in Rot terdam. De winnaar van 1998 won in de tweede ronde van de kwalificaties met 3-6 6-3 6-4 van de Italiaan Renzo Furlan. Het aantal Nederlandse deelne mers bij het ABN Amro-toer- nooi bedraagt nu vijf. Sjeng Schalken, Raemon Sluiter, Martin Verkerk en John van Lottum waren al zeker. De laat ste drie kregen in tegenstelling tot Siemerink een wildcard. Edwin Kempes, Fred Hemmes en Dennis van Scheppingen redden het niet in de kwalifica ties. Loting eerste ronde: Ferrero (Spa/ 1 )-Escudé (Fra), Robredo (Spa)- Youzhny (Rus), Enqvist (Zwe)-Pa- vel (Roe), VAN LOTTUM (NED)-Fe- derer (Zwi/7), Grosjean (Fra/4)- SLUITER (NED). SCHALKEN (NED)-Lee (GBr), Clement (Fra)- Rusedski (GBr), Arazi (Mar)-Jo- hansson (Zwe/5), Henman (GBr/6)- Kiefer (Dui), VERKERK (NED)- Santoro (Fra). Kratochvil (Zwi)- Ulihrach (T.sj), Hrbaty (Slw)-Safin (Rus/3), Ivanisevic (Kro/8)-Heuber- ger (Zwi), Mirnvi (WRu)-Novak (Tsj), SIEMERINK (NED)-Ljubicic (Kro), Boutter (Fra)-Kafelnikov (Rus/2). ANP door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - IJsdansen staat in de schijnwerpers, eigenlijk meer dan de Inter nationale Schaats Unie lief is. Op het eerste evenement na de afwikkeling van 'skatega- te' wordt de jurering met argusogen beke ken. De eerste avond, met de verplichte kür, ver liep echter probleemloos. De enige curiosi teit is dat van de negen juryleden er acht op het Franse paar Marina Anissina en Gwen- del Peizerat 'stemden' en dat alleen het Ita liaanse jurylid, haar stem gaf aan Italië. Maar de opinie is dat de jurering in het alge meen eerlijk is verlopen. Irina Anissina (26) en Gwendal Peizerat (29) werden vorige week zijdelings in verband gebracht met het schandaal rond het kunst rijden. Het Franse jurylid Marie-Reine le Gougne gaf tij dens het paarrijden haar stem aan Rusland, in ruil voor een stem op het Franse paar bij het ijsdansen. Anissina en Peizerat, wereldkampioen in 2000, hebben echter die hulp nog niet nodig gehad, want ze gaan met overtuiging aan de leiding. Dat kan ook haast niet anders want ze hebben Christopher Dean en Jayne Torvill als cho reografen. Anissina is van oorsprong een Russische ijs- danseres, die haar partner Ilja Averbukh plotseling kwijtraakte in 1993 toen hij ver liefd werd op ijsdanseres Irina Lobacheva. Averbukh en Lobacheva vormen nog altijd een paar, ook op het ijs in Salt Lake City. Sterker, ze staan tweede na het verplichte onderdeel. Saillant is dat Anissina met Pei zerat tegen haar voormalige Russische partner Averbukh strijdt, met wie ze overi gens in 1990 en 1992 twee keer junioren kampioen is geweest. Brief Anissina stuurde na de breuk met Averbuk destijds een brief naar Peizerat, die ze had leren kennen op de internationale toernooi en, met de vraag of ze naar Lyon mocht ko men. Ze zocht, na zes maanden zonder com petitie, een nieuwe danspartner. Peizerat reageerde positief, omdat zijn partner Ma rina Morel door blessures besloot om te stoppen met ijsdansen. Aanvankelijk moesten Anissina en Peizerat aan elkaar wennen. Hun stijlen (flamboy ant versus elegant) weken veel van elkaar af, ze verschilden enorm. Maar inmiddels zijn zij grote kanshebbers voor het goud. Ze werden drie keer tweede op een WK, een keer eerste. In 1998 won het paar al brons in Nagano. Anissina reisde in 1993 naar Lyon met een visum voor 3 maanden en een tas met kleren. In het begin sliep ze bij de ouders van Pei zerat, tegenwoordig woont ze in haar eigen flat. De Franse taal is ze na zeven jaar wel machtig, maar in het begin moest het duo in het Engels communiceren. Anissina komt uit een sportief gezin. Haar vader was een ijshockeyspeler bij de leger- ploeg van Rusland en haar moeder een kunstrijdster. Zij eindigde als zesde op de van onze sportredactie UTRECHT - Eén ding is ze ker in het niarathonpeloton. Jan Maarten Heideman wordt niet voor het derde achtereenvolgende jaar win naar van de KNSB-cup. Toch heeft de fysiotherapeut uit Oldebroek wel al zijn con currenten verslagen in het aantal behaalde overwinnin gen. Heideman voegde zater dag in Utrecht zijn tiende seizoenzege aan zijn palma res toe. Hij toonde zich in de eind sprint de snelste van een kop groep van dertig man. De Fransman Cedric Michaud, die dit jaar acht keer won, fi nishte als tweede. Neder lands kampioen op natuurijs René Ruitenberg legde be slag op de derde plaats. Miel Rozendaal mengde zich in Utrecht niet in de strijd voor het dagsucces. DeTVM- rij der uit Warmenhuizen ein digde op de vierde plaats. Ro zendaal schaatst fluitend naar de eindoverwinning in de KNSB-competitie. Hij is de beste rekenmeester in het peloton. Slechts één concurrent, Bert- jan van der Veenkan het hem aanstaande zaterdag tijdens de finalerace in Eindhoven nog een klein beetje lastig maken. „Vandaag heb ik geen enkel risico genomen. Ik heb nu 32 punten voorsprong op Van der Veen. Dat is voor hem bij na niet meer goed te maken", zei Rozendaal opgelucht. Bij de vrouwen won Petra Grimbergen de massasprint. Marjanne Smit eindigde op de tweede plaats en Daniëlle Bekkering werd derde. Grimbergen, die eerder de KNSB-cup in 1997 won, kan die stunt aanstaande zater dag in Eindhoven herhalen. De schaatsster uit Amster dam staat in het klassement op de tweede plaats, acht punten achter Olympisch deelneemster Gretha Smit. Smit komt echter niet meer in actie op marathon. ANP Het Russisch-Franse ijsdansduo Irina Anissina en Gwendal Peizerat in actie tijdens de kor te kür. foto Lionel Cironneau/AP Olympische Spelen van 1972 in Sapporo. IJsdansen wijkt voornamelijk af van het paarrijden, doordat er meer op ritme en pre sentatie wordt gelet dan op atletische ga ven. In het ijsdansen zijn sprongen en pirou ettes slechts in beperkte zin toegestaan. De sport bestaat uit drie onderdelen: verplichte kür, originele kür en de vrije kür. GPD door Eric de Korver UTRECHT - Natuurlijk, hele maal zeker is ze nog niet, maar Petra Grimbergen besefte za terdagavond in Utrecht heel goed dat de eindzege in de KNSB Cup haar nauwelijks meer kan ontgaan. Op de Vecht- sebanen pakte de marathon schaatser de volle winst en liep daarmee nog verder uit op rivale Daniëlle Bekkering, die als der de eindigde. Gretha Smit voert weliswaar nog het klassement aan, maar zij start zaterdag in Salt Lake, en niet in Eindhoven. Grimber gen, de nummer twee, is daarom nu de gedoodverfde winnaar. Haar voorsprong op Bekkering liep op tot dertien punten. Ze ker, een overbrugbare marge. Maar niet met de huidige ver houdingen in het vrouwenpelo ton. Na het voortijdig afhaken van Smit en Jenita Huizebosch ma ken de ploeg van Frisia (Grim bergen) en Enkhuizer Almanak (Bekkering) de dienst uit. Ook zaterdagavond was er weer zó veel controle dat niemand kans zag weg te rijden. Een verras sing van Bekkering tijdens de afsluitende wedstrijd zaterdag in Eindhoven lijkt daarom on denkbaar. Toch hield Gimbergen, eerder al cupwinnaar in 1998, nog een slag om de arm. Want de finale, vertelde ze. blijft toch een speci ale wedstrijd. „Ik hoef maar een keer te vallen en het is gebeurd. En geloof me, er wordt hier en daar flink aan me getrokken tij dens de koers. Daarom blijf ik liever nog even voorzichtig tot ik die cup daadwerkelijk in handen heb." Die finale wordt overigens gere den zonder een lid van de fami lie Smit. Marjanne, de laatst overgebleven Smit in het vrou wenpeloton, sloot met de twee de plaats in Utrecht haar sei zoen af. Zij reist vandaag af naar Salt Lake City om zus Gretha aan het werk te zien. „Ik heb net de goe de vorm te pakken, maar Gretha is nu belangrijker." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15