PZC Van Velde rekent af met trauma 13 I I I I I Olympisch kampioen eerste op sprintranglijst Jan Bos geniet in luwte van zilver Zonder coach Internet Finland sterkste op noordse combinatie 14 It) 18 19 19 Heerdenaar rijdt de race van zijn leven op 1000 meter Geert Kuiper belangrijk in mentaal opzicht OQp neens over Contract Wennemars verlengd Ceccarelli surprise op de Super G Björndalen nuchter onder succes Feyenoord worstelt met zichzelf maandag 18 februari 2002 John Kivits vloert LRC Hoek voelt zich bestolen Kloetinge geeft winst uit handen De Bruin maakt zijn faam waar door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - De glinste ring in zijn ogen en de lach op zijn gezicht vertelden alles over zijn gevoel. Zoveel mensen had den hem al gefeliciteerd, op de schouder geslagen en omhelsd. Maar toen zijn oog viel op zijn vriendin Paulien van Ellen, bra ken bij hem de tranen. Ontroerd en intens gelukkig sloot Gerard van Velde, de olympisch kampi oen op de 1000 meter in een nieuw fabuleus wereldrecord (1 minuut 7,18 seconden), haar langs de baan in zijn armen. „Ik heb er geen woorden voor", sta melde Van Velde. De gemiste kans op een bronzen medaille op dinsdag op de 500 meter had diepe sporen in zijn ziel gekerfd. „Als het zo vaak mis gaat, vraag je jezelf af: Waarom ik, waarom? Ik geloof dat dit na al die mislukkingen zo heeft moeten zijn. Mijn carrière is geslaagd." De teleurstelling van de gemiste kans voor open doel, knaagde zo aan hem, dat hij er twee nachten niet van kon slapen. In tien jaar beklom hij niet een keer het po dium op een wereldkampioen schap of Olympische Spelen. Zo vaak was hij cle verliezer, de man van 'net niet', dat hij vorige week overtuigd raakte van het feit dat sport heel gemeen kan zijn. Vooral voor hem. Moed Maar het was zijn vriendin die hem de afgelopen dagen weer moed insprak. Zij hield hem voor dat hij van ver was geko men, volledig was afgeschreven en in de grond getrapt, maar zich toch weer op karakter aan de top had gemeld. Niet voor niets werd de vergelij king getrokken met D an Jansen de Amerikaan die pas op zijn vierde Olympische Spelen, op zijn allerlaatste afstand, in 1994 op de 1000 meter het goud pak- van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Hij ging na de gouden race van Gerard van Velde even uit zijn bol, maar al snel keerde de rust terug bij Geert Kuiper. „Het zal nog wel even duren voordat ik ga besef fen wat er is gebeurd", zei de TVM-coach een uurtje na de eerste vreugde-uitbarsting. „Ik houd mijn emoties vaak even binnen. Als ik dan straks alleen ben op mijn kamer, spring ik een paar meter de lucht in." Vooral in mentaal opzicht had Kuiper een belangrijke rol in de dagen na de 500 meter. Van Vel de moest zijn teleurstelling over de vierde plaats verwerken en dat ging hem niet gemakkelijk af. Kuiper: „In eerste instantie hebben we het verdriet gedeeld. Daarna hebben we gezegd; jij hebt tenminste nog een kans. Dat heeft hij goed opgepikt. Ge rard heeft zijn frustratie omge zet in energie. Als hij op de 500 meter brons had gepakt, had hij misschien vandaag geen goud gehaald." Drie kansen Zelf raakte Kuiper niet gede motiveerd door de gemiste me daille op de 500 meter. Eerder was TVM'er Bob de Jong afge serveerd op de vijf kilometer. „We hebben als team vijf starts. Dan ga je voor de prijzen. Na twee missers dacht ik; we heb ben nog drie kansen." Kuiper wilde positief blijven denken. „Al kostte me dat na die vierde plaats op de 500 meter wel moeite." Kuiper behoorde halverwege de jaren tachtig tot Nederlands beste sprinters. Die specifieke ervaring komt hem in de bege leiding van Van Velde goed van pas. Hij weet hoe een sprinter zich voelt, hoe hij denkt, hoe hij zich moet opladen voor een rit. De Fries herkent veel van hem zelf in Van Velde. „Sprinters zijn vaak een beetje sloom en slordig. Ze zijn gewend om in korte tijd alle energie in het li chaam in beweging om te zet ten. Ook in het dagelijks leven zie je dat. Gerard kan ook erg sloom overkomen om dan plot seling de pias uit te hangen. Dat heb ik zelf ook." Bekroning te. Van Velde: „Paulien zei dat ik me niet op mijn kop moest laten zitten door die vierde plaats. 'Je vindt dit leuk, je hebt zoveel meegemaakt, geniet er van'. De knop ging toen om." De troos tende en opbeurende woorden brachten Gerard van Velde in de juiste stemming voor de 1000 meter van zaterdag. Hij sliep weer goed, trad het leven vrolijk tegemoet. Van Velde gelooft in een hogere macht. Hij is in Heerde, aan de zoom van de Veluwe, door zijn ouders christelijk opgevoed. Dat het olympisch goud, na een schaatsleven vol tegenslagen, was voorbestemd, daarvan is Van Velde overtuigd. Ontspannen had Van Velde naai de wedstrijd toegeleefd. Drie uur voor zijn rit, kocht de partti me auto- en motorhandelaar via SALT LAKE 2002 internet voor zichzelf een gloed nieuwe rode Ducati 748R. Die motorfiets kon er nog wel bij in de garage naast de Ducati 996 SPS F2 en de Ferrari 328 GTB. De autohandel is, na het schaat sen, zijn tweede passie. Als het niet aan ploeggenoot Rintje Ritsma, behalve vaste klant ook een vriend van hem, had gele gen, dan was Van Velde nu full time autoverkoper geweest. In 1998 smeet hij de klapschaatsen waarmee hij niet overweg kon in de hoek. Van Velde nam geruis loos en roemloos afscheid van zijn dierbare sport, ook omdat de Amerikaanse sprintcoach Peter Mueller het vertrouwen in hem had opgezegd. Een jaar later trok Ritsma de reeds vergeten Van Velde over de streep. In de herfst van 1999 reed hij weer zijn eerste test wedstrijd. Niet veel later was Van Velde weer helemaal in competitie. De techniek van de klapschaats had Van Velde dit maal wel snel onder controle. Van Velde boekte na jaren van stilstand, weer progressie. Hij haakte dit seizoen aan bij de we reldtop. Nu is Van Velde zijn ploeggeno ten, die hem uit de vergetelheid hadden gevist, ontstegen. Geen van hen - Bob cle Jong, Martin Hersman en Rintje Ritsma - zal ooit aan hem kunnen tippen. Gerard van Velde, olympisch kampioen, het drong langzaam tot hem door, nadat hij eerst voor 20.000 mensen op het Me dals Plaza en later door een hos sende menigte in het afgeladen Holland Heineken House werd gehuldigd. Onwerkelijk 's Middags had Van Velde de ra ce van zijn leven gereden. Hij schaatste cle snelste volle ronde ooit (24,67) en deelde in de laat ste bocht rake klappen uit, waar juist de benen de concurrentie pijn deden. Van Velde kwam uit op een onwerkelijk wereldre cord van 1 minuut 7,18 secon den. Daarmee snoepte hij ruim an derhalve seconde van zijn per soonlijk record en ruim een hal ve seconde van het wereldre cord van de falende Canadese favoriet Jeremy Wotherspoon af. Het was een intimiderende tijd, waar niemand onder dook. Jan Bos, hij pakte na 1998 op nieuw het zilver, volgde op 0,35 seconden. De jonge Amerikaan Joey Cheek, de nummer drie, klokte 1.07,61. Jan Bos drukte in een paar woorden uit wat iedereen voor hem voelde. Het goud wordt Van Velde, de sympathieke karak terjongen, na zo'n lange periode zonder prijzen, zeer gegund. Bos: „Met zo'n winnaar moet je wel tevreden zijn met zilver." GPD Gerard van Velde op wegnaar goud, ontroerd na goud, vreugde na het goud en omhangen met goud. foto's Marcel Antonisse, Jasper Juinen en Bob Pearsons/ANP van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Gerard van Velde staat sinds zaterdag bo venaan op de wereldranglijst voor sprinters. De Nederlander dankt dat aan het wereldrecord op de 1000 me ter (1.07,18), waarmee hij in Salt Lake City olympisch goud veroverde. Met zijn persoonlijk record op de 500 meter (34,72) staat hij op 68,310 punten. Hij maakte een sprong van de ne gende plaats. De Canadees Jeremy Wother spoon is verdrongen van de eer ste positie. Hij heeft met 34,52 en 1.07,72 een puntentotaal van 68,380. Jan Bos staat op de lijst vijfde, Erben Wennemars ne gende. Van Velde is sinds zaterdag ook de snelste over een vol rondje van een ijsbaan (400 meter). De schaatser uit de TVM-ploeg no teerde over de eerste volle ronde een tijd van 24,67 seconden. Van Velde loste daarmee de Cana dees Jeremy Wotherspoon af. Die raffelde in december vorig jaar tijdens zijn wereldrecor drace (1.07,72) in Salt Lake City een ronde af in 24,71 seconden. Bij de vrouwen staat het snelste volle rondje op naam van de Duitse Monique Garbrecht. Die noteerde woensdag op de eerste olympische 500 meter bij de vrouwen 26,90 seconden. ANP Het goud is de ultieme bekro ning, die zelfs even terug deed denken aan de 1000-meterzege van Dan Jansen bij de Spelen van Lillehammer in 1994. Kui per: „Het verschil is dat Jansen een andere status had. Gerard was hier immers geen favoriet, ■lansen destijds wel. "GPD 77c moet eerlijk toegeven dat Leen coach op een sprintaf stand, ook de 1000 meter, heel weinig kan doen. Zelfs voor de race. Gerard van Velde trok zijn eigen plan, Geert Kuiper was zo verstandig om hem met rust te laten. Een sprinter kan geïrriteerd raken als je hem voor z'n race probeert vol te stoppen met informatie. Stay ers hebben daar wel behoefte aan, die willen soms hun sche ma nog even aanpassen. Ook tijdens de race heeft een coach weinig inbreng. Je laat het bord met de tussentijden zien, schreeuwt nog iets en dat is het wel. Van Velde had dat bord niet eens gezien, had het gevoel langzamer te hebben ge opend. Dat is op zich prima. Hij was procesgericht, dacht aan zijn techniek, z'n afzet. Dat is pnma. Anders dan Bob de Jong op de vijf kilometer die productgericht was. Die zag langzamere rondetijden dan hij verwachtte en verkrampte daardoor. Je zou bijna kunnen zeggen dat je die coach wel kunt weglaten op de sprintafstanden. Mij gaat dat net iets te ver. Trainer en pupil, zij zijn een twee-een heid geworden en een schaat ser zou zich niet op z'n gemak voelen als die coach niet op de baan staat. Die man bemoedigt je het hele seizoen, geeft je op je donder. Dan is alleen aanwe zigheid al belangrijk. Al kan een sporter best zonder als het moet, in de a tletiek mag je ook geen coach gebruiken. Als het ooit verboden zou worden in het schaatseii, is dat volgens mij geen ramp. Zeker in zo'n laatste ronde, als de benen in brand staan, je haast geen lucht meer krijgt, heb je toch geen oog voor wat er om je heen gebeurt. Dat Geert Kuiper na die race van Van Velde uitbundig deed om de concurrentie nog meer te laten voelen hoe snel dat we reldrecord was, is leuk. Maar dat gebaar was echt niet nodig. In alle voorbeschouwingen was 1.07,5 seconden voorspeld als winnende tijd en Gerard zat daar ruim onder. Kuiper was in de aanloop naar de 1000 meter wel ontzettend belangrijk, zoals Gerard Kern- kers moest zorgen dat Andrea Nuyt haar teleurstelling goed verwerkte. Niet alleen Kuiper trouwens, ook fysiotherapeut Dennis Geerlings. Zo'n man is een vertrouwenspersoon. Na die 500 meter kwam Gerard op de massagetafel. Teleurge steld. Dan gaat zo'n man mas seren, maar vooral praten. Po sitieve dingen zeggen, Gerard de kans geven om zijn teleur stelling van zich af te praten. Dat hele team om Gerard heen heeft ontzettend belangrijk werk verricht. Leen Pfrommer TToetbalwedstrijden bekij- V ke7i via internet moet de toekomst hebben. Ik heb het zondag voor het eerst meege maakt, maar kan niet zeggen dat het me supergoed is be vallen. Van AZ-Ajax was op mijn monitor heel weinig te zien. De beeldkwaliteit ivas behoorlijk slecht, het com mentaar mager. Na één helft ben ik gestopt met kijken. Wij hadden vorig jaar met Heerenveen de primeur in Nederland. De Europacup wedstrijd Heerenveen- Lipajas Me- talurgs ivas te volgen via in ternet. Intus sen zijn er al heel wat wedstrijden uitge zonden via internet. AZschijnt nu een deal te heb ben gesloten met KPN om bij wijze van proef vijf thuis wedstrijden uit te zenden. Ik vraag me af waarom de keuze is gevallen op AZ. Niet zozeer omdat het AZ is, maar meer omdat de ploeg sportief ge zien niet opvalt. AZ is een grijze middenmoter en doet niet mee om de prijzen. Ik had het logischer gevonden als een van de topclubs zo'n overeenkomst had gesloten, ook al gaat het hier om een test. Uit nieuwsgierigheid heb ik op mijn vrije dag ingelogd op de website van AZ. Ik moest drie keer inbellen, voor 1.15 euro per keer, en kreeg toen ©1 een toegangscode. Heel een voudig. Na een paar minuten kon ik de wedstrijd volgen. Nou ja, volgen kon je het niet noemen. Want de witte bal waarmee AZ en Ajax speel den, kon ik nauwelijks zien. Ik heb niet eens gemerkt dat de voetballers van AZ en Ajax er een slechte wedstrijd van maakten. Het commen taar liet ook te wensen over. Het geluid liep vooruit op het beeld, en dan heb ik het nog het nietszeg- gende com- w mentaar dat Hugo Hoven- kamp gaf. Nee, als de weergave van voetbalwed strijden via internet zo blijft, dan kijk ik voorlopig liever nog even naar de samenvat tingen van Studio Sport. Dat is minder vermoeiend. Aan de andere kant juich ik het initiatief erg toe. Zeker als het gaat om uitwedstrijden. Wat is er mooier om als sup porter je club voor een paar euro te kunnen zien spelen als je niet naar het stadion kunt Ik weet het, alle begin is moeilijk. Daarom kun je zo'n testuitzending via internet niet meteen afschieten. Ik heb gehoord dat de voetbal verslag geving-via-internet over twee jaar helemaal in orde is. Ik ben benieuwd. Gérard de Nooijer van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Telecombedrijf BEN heeft het sponsorcontract opengebroken met schaatser Erben Wennemars. De overeenkomst zou in juni aflopen, maar is tussentijds verlengd tot en met de zomer van 2004. Wennemars maakt deel uit van de schaatsploeg Spaar Select maar maakt ook deel uit van de reclame campagne die BEN rond olympische sporters heeft. „Erben is een gi'ote sportman en dan maakt het niet uit dat hij geen olympische medaille heeft gewonnen", verklaarde een woordvoerder. ANP door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - De zilveren medaille van Jan Bos op de 1000 meter werd een beetje onderge sneeuwd door het goud van Ge rard van Velde, maar de vreugde was er niet minder om. De 25-ja- rige Hierdenaar wist al voordat hij startte dat de tweede plaats het hoogste haalbare was. „Die tijd van Gerard was absurd. Idi oot gewoon." Jan Bos scherpte zaterdag avond zijn persoonlijk record op de kilometer met ruim een halve seconde aan tot 1.07,53. Erben Wennemars daarentegen was niet sneller. Met 1.07,95 bleef hij zevenhonderdsten boven zijn pr. De Spaar Select-rijder ein digde op een vijfde plaats. Te leurstellend, want Wennemars droomde van een podiumplaats. Zijn Olympische Spelen zijn voorbij. In de catacomben van de Utah Olympic Oval oogde de Dalfsenaar aangeslagen. „Ik heb een goede race gereden en er alles aan gedaan. Harder kan ik niet luidde zijn korte reactie. Ids Postma, die zijn olympische titel verdedigde, moest genoe gen nemen met een zeventiende stek (1.09,15). Terwijl alle aandacht in het Ne derlandse kamp naar Van Velde ging, genoot Jan Bos in de luwte. Deze plak was hem meer waard dan de zilveren medaille op de 1000 meter in Nagano, vier jaar geleden. Toen bleef hij zeven honderdsten verwijderd van goud. „Toen had ik zoiets van: ik ga hier winnen. Nu waren er misschien wel tien kandidaten. Hij verbaasde zichzelf over zijn tijd. Bos had in de dagen voor de 1000 meter veel last van stram me, harde spieren. Na 600 meter was hij al compleet dood, waar na de laatste ronde een martel gang werd. „Eigenlijk is het nog een wonder dat ik aan deze tijd kon komen. Ik was al blij dat ik in de laatste bocht onder Casey FitzRandolph door kon. Die heb ik tenminste, dacht ik. Maar ook als ik goede benen had gehad, had ik waarschijnlijk niet aan Gerards tijd gekomen." Bos zette met zijn zilveren me daille de kroon op het seizoen waarin hij naar eigen zeggen weer plezier kreeg in het schaat sen. Na twee hectische jaren, waarin hij met veel trammelant vertrok bij Spaar Select en daarna bij DSB botste met Leen Pfrommer, bloeide hij op onder de nieuwe trainer Konstantin Poltavets. De medaille was voor hem geen bevestiging dat zijn keuzes in de zomer goed zijn ge weest. „Die bevestiging kreeg ik al in de eerste week dat ik met Kosta samenwerkte. Zijn aan pak bevalt me. Hoe groot het aandeel van Leen Pfrommer is in deze medaille? Nou, daar zeg ik niets over." De bochtentechniek bleef nog tot ver in het seizoen Bos' zor genkindje. Ook de valpartij op het WK sprint in Hamar en later de blunder bij het wisselen van baan, die hem tot de schlemiel van het toernooi maakten, wa ren deels te wijten aan de pro blemen in de bochten. „We heb ben daar hard aan gewerkt in de weken voor de Olympische Spe len. Vandaag ging het goed." Bij de Canadezen leerde hij veel bij over de rondingen van de schaatsen en het buigen van de buizen. Bos heeft sinds ruim een jaar een relatie met de Canadese Susan Auch en zit dicht bij het vuur. „De Canadezen en Ameri kanen liggen op dat gebied mij lenver voor op ons. Iemand als Carpenter pakt in elke bocht vijftienhonderdsten op ons." Lachend: „Nederlanders kijken alleen maar naar de rechte stuk ken en vinden het jammer dat er ook nog twee bochten in zo'n baan zitten."GPD van onze sportredactie SOLDIER HOLLOW - Finland heeft gisteren het olympisch goud op de noordse combinatie behaald. De Finse ploeg nam zaterdag de leiding bij het skispringen en stond die niet meer af bij het 4x5 kilometer skilopen. Duitsland pakte zil ver, Oostenrijk brons. De Finse ploeg bestond uit Jari Mantila, Han- nu Manninen, Jaakko Tallus en Samppa Lajunen. Voor Lajunen, in zijn vrije tijd zanger bij een rockband, betekende het zijn tweede goud na zijn overwinning in de individuele wedstrijd. Tallus pakte in die wedstrijd het zilver. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13