Verloskunde terug in Oostburg Union verkoopt zwaargewichten 11 Hulst wil verder met andere vestingsteden Veehouders niet bang voor mogelijke besmetting veevoer Opnieuw brand in teerkot Zelzate Geld voor restauratie kerktoren Zuiddorpe Scooter valt in stuurslot: twee vrouwen gewond Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- zeeuwse almanak Kaal Ziekenhuisgroep wil praktijk openen voor risicoloze bevallingen Werkstraffen voor Hulster vechtersbazen Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen door Jean-Lou de Gucht HULST - Het gemeentebe stuur van Hulst wil toetreden tot de Vereniging Nederlandse Vestingsteden, de opvolger van het huidige samenwerkings verband tussen een aantal ves tingsteden. Het samenwerkingsverband, waarvan Hulst ook deel uit maakt, is in 1996 opgericht met als doel meer toeristen naar de deelnemende steden te lokken. „Maar het was allemaal wat te vrijblijvend", verklaart wet houder P. Weemaes de oprich ting van de vereniging. Het voordeel van een vereniging is dat het een rechtspersoon is waar alle leden de beslissingen nemen. Het samenwerken met andere vestingsteden heeft Hulst volgens Weemaes geen windeieren gelegd. „Onze naamsbekendheid in Neder land is de laatste jaren flink toegenomen. Dat heeft tot ge volg gehad dat het toeristisch bezoek aan Hulst het afgelopen jaar aanzienlijk is gestegen. Als je Hulst zo sterk mogelijk op de kaart wilt zetten moet je deel uitmaken van zón vereni ging." Als vereniging van ves tingsteden kun je volgens Wee maes ook een vuist maken tegen de rijksoverheid. „Dat heeft zeker geholpen bij het binnenhalen van subsidies om de drie stadspoorten in Hulst te restaureren. En in de toekomst zal dat zeker ook nog gebeuren met subsidies in het kader van de toeristische ontwikkeling. Het verleden heeft bewezen dat samenwerking loont. Zo kunnen we voorwaarden scheppen voor behoud van het monumentale erfgoed." Niet alle Nedei'landse ves tingsteden gaan deel uitmaken van de vereniging. Er zijn 23 steden die nog duidelijk her kenbaar zijn als vesting. Daar naast zijn 57 plaatsen 'beperkt herkenbaar'. Na in 1996 te zijn begonnen met elf steden, ma ken nu zestien steden deel uit van het samenwerkingsver band. Nadat de vereniging is opgericht zal het secretariaat de komende drie jaar onderge bracht worden in de gemeente Brielle. Het voorstel komt ter sprake in de raadsvergadering van 28 fe bruari om 19.30 uur. ZEEUWS-VLAANDEREN door René van Stee EEDE - Veehouders en veehan delaren in Zeeuws-Vlaanderen maken zich geen zorgen over de besmetting van veevoeder met pcb's. In België is hierover enke le weken geleden grote op schudding ontstaan, nadat bij een veevoederbedrijf in Roe- selare pcb's werden gevonden in het veevoeder. De Zeeuws-Vlaamse agrariërs lijken in dit verband nauwelijk iets te wezen hebben, omdat zij bijna zonder uitzondering hun veevoeder betrekken van Ne derlandse firma's en geen ban den met Belgische veevoederbe drijven onderhouden. J. IJsebaert, vice-voorzitter van de ZLTO, zegt nog geen vei'ont- rustende geluiden te hebben ge hoord. „Wij zijn in het algemeen heel snel op de hoogte als er iets mis zou zijn. Enkele jaren gele den waren er op het hoogtepunt van de dioxinecrisis in België ook geen problemen in Zeeuws- Vlaanderen. Ik ga er van uit dat dit ook nu het geval is", aldus Ijsebaexd. Schapenhandelaar K. Vergauwen uit Kapellebrug is dezelfde rnening als IJsebaert toegedaan. Mevrouw Vergau wen zegt dat haar leveranciers geen enkel risico nemen met het voer dat zij hun dieren geven. „Daarom maken we ons geen zorgen. Ook wijzelf willen dat i'isico uiteraard niet nemen. Dat zou enorm dom zijn en de be drijfstak grote schade toebren gen", zegt ze. Handelaar in melkvee M. Buyck uit Eede zegt geen veehandela- i-en uit de regio te kennen die za ken doen met Belgische toeleve ranciers. Met name om die reden lopen zowel Nederlandse pro ducenten als consumenten vol gens hem nauwelijks of geen ri sico's. Niettemin houdt hij toch een slag om de arm. „Het valt nooit met volledige zekci'heid vast te stellen of Nedeiiandse veehouders geen contracten met Belgische veevoederbedrij ven hebben gesloten. Toch lijkt me dit onwaarschijnlijk, want dan zouden m'n collega's en ik zelf er vast wel eens iets over ge hoord hebben", licht Buyk toe. door Kris Naudts ZELZATE - Bij het chemisch bedrijf Rutgers VFT langs het kanaal Gent-Terneuzen in Zel zate is gistermorgen omstreeks tien uur brand uitgebroken. Het bedrijf produceert vooral teer en teerderivaten. De brand bij VFT ging gepaai'd met een grote rookontwikkeling die burgemeester J. Schenkels extoe deed besluiten gedurende enige tijd de straten i-ond het be drijf voor alle vei'keer te sluiten. Omwonenden werden gemaand om hun deui'en en ramen dicht te doen. De brand ontstond als gevolg van een gasontsnapping bij een oven die nog resten van teer be vatte. Daai'op volgde een steek vlam. Hoe het gas kon ontsnap pen was vrijdag niet bekend. De bi-andweer van Zelzate had het vuur snel onder controle. De schade bleef beperkt en er vielen geen gewonden. Metin gen wezen uit dat er geen gevaar was voor de volksgezondheid. Volgens de burgemeester bevat te de enorme i'ookpluim geen giftige stoffen en diende het rampenplan niet te worden af gekondigd. Omstreeks kwai*t over elf wer den de gesloten straten her opend. VFT staat in Zelzate en omge ving bekend als het 'teei'kot'. Vorige maand zoi'gde een be perkte brand al eerder voor op schudding in het grensgebied. KLOETINGE - Op de Kuiterswegeling, het fietspad langs het spoor, in Kloetinge zijn gistermiddag twee mensen gewond geraakt bij een verkeersongeval. Een 53-jai-ige vrouw uit Goes reed over het fietspad komende uit de i'ichting van Goes. Toen ze in een bocht naar rechts en vervolgens naar links stuurde viel door onbekende oorzaak de scooter in het stuurslot. Hierdoor sloegen zij en de achterop zittende duopassa gier, een 26-jai'ige vrouw uit Goes, over de kop. De bestuurster ï-aakte gewond aan haar nek, borst, rug en benen. De duopassagier i-aakte gewond aan rug en nek. Beiden zijn per ambulance overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis te Goes. (Advertentie) a noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig s raatoestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I FTTI handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25), per kwartaal met automatische incasso 52,-). u per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) De knipbeurt, waarop een van zijn dochters hem trak teerde, kende een verre van fortuinlijk verloop. Het re sultaat was een haardos die - om het vriendelijk te zeggen - tot de essentie van knipkunst was teruggebracht. Kaal dus betrad hij de volgende dag het kantoor waar hij werkt. Met een hartelijk 'At your service'werd hij begroet door een van zijn collega's. Die be schouwde hij al lange tijd als een nagel aan zijn doodskist. De werksfeer werd steeds minder leefbaar. Maar hij reageerde snedig, vond hij zelf. „Ingerukt zaterdag 16 februari 2002 1 Directeur patiëntenzorg J. van der Heide van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen verwacht dat een krachtenbundeling van specialisten en huisartsen de werkdruk voor cle laatstge noemden aanzienlijk verlaagt. „De West-Zeeuws-Vlaamse huisartsen vinden de belasting om altijd beschikbaar te zijn voor verloskundige hulp te groot, met name omdat dergelij ke hulp vaak op onmogelijke tijdstippen als 's nachts, in het weekend of in de vakanties moet worden geboden. Daarom wij ken ze vaak uit naar het zieken- huis in Knokke-Heist of naar collega's over de grens", aldus Van der Heide. Gynaecologen In de Oostbui-gse verloskundige kliniek is straks alleen ruimte voor het zogeheten risicoloze I bevallen. Net als nu wordt bij I complicaties altijd uitgeweken naar Terneuzen. Daarnaast krijgt het ziekenhuis Zeeuws- door René van Stee OOSTBURG - Oostburg krijgt hoogstwaarschijnlijk een ver loskundige praktijk in het vroe gere Anloniusziekenhuis. Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen wil hiermee de werkdruk voor de huisartsen in West-Zeeuws- Vlaanderen verlichten. Na de omvorming van het Antonius ziekenhuis tot een uitgebreide polikliniek werden zij met steeds meer verloskundige zorg geconfronteerd. Vlaanderen vier gynaecologen in plaats van de huidige drie. Het aantal kinderai*tsen gaat van twee naar drie. Van der Heide ontkent dat deze beslissing van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is ingege ven door de cijfei's van het zie kenhuis in Knokke-Heist, waar dit jaar 132 Zeeuws-Vlaamse baby's werden geboi-en. Van der Heiden:„Het ziekenhuis heeft een verantwoordelijkheid naar de héle Zeeuws-Vlaamse bevol king. Daarom moeten we de zorg zo dicht mogelijk bij de doelgroep houden." Van der Heide bestrijdt verder dat Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren met cle opening van een verloskundige praktijk in Oost burg terugkomt op de eerdere beslissing om dergelijke hulp in Zeeuws-Vlaanderen in Terneu zen te concentreren en tegelij kertijd van het Antoniuszieken huis een uitgebreide polikliniek te maken. „Het open houden van de Oostburgse kliniek oude schaal was geen optie. Als we nu voor eenzelfde beslissing zou den komen te staan, zou die hoogstwaarschijnlijk precies hetzelfde uitvallen", aldus Van der Heide. Het feit of had kunnen worden vooi'zien dat werkdruk voor de West-Zeeuws-Vlaamse huisart sen op verloskundig gebied hiei'door te hoog zou worden, doet hier volgens hem niets aan af. „We doen iets met de signa len die de huisartsen nu afge ven. Dat is pi'ecies waaraan we moeten wei-ken." Valentijnsmenu 27,- foto Wim Kooyman geen recht meer hadden op an dere subsidieregelingen. Geluk kig hebben ze vervolgens hun uiterste best gedaan om hun fout goed te maken en toch geld voor Zuiddoi-pe beschikbaar te krijgen." Geschoven Dat er nu toch geld is, komt om dat de pi-ovincie wat heeft ge schoven met subsidiepotten die ooi-spronkelijk bedoeld waren voor restauratie van woonhui zen en boei'derijen. Van die sub sidiemogelijkheden wordt ech ter maar mondjesmaat gebruikt gemaakt, zodat er jaarlijks heel wat geld over blijft. De provin cie heeft van Monumentenzorg toestemming gekregen dat geld in andere restauratieprojecten te stoppen. Volgens Van Schaik kunnen de werkzaamheden in principe meteen beginnen. Het kerkbe stuur moet zelf nog wel 85.000 eui'o bijeen zien te krijgen. „De werkzaamheden zullen onge veer een jaar duren", aldus Van Schaik. „Dus zo lang heeft het kerkbestuur nog." Het kei'kbe- stuur heeft zelf nog wel een spaarcentje achter de hand en de rest moet komen van allerlei inzamelingsacties. Wanneer de restauratie begint, is nog niet bekend. „Volgende week hebben we een gesprek met het kei-kbestuur en de ar chitect", zegt Van Schaik. Advertentie lHfi'/aepcn Veere Wij zijn weer geopend! (Advertentie) Chef-kok Mare Meeusen heefl weer een creatieve kaart samengesteld. De markante zeesleper Fighter is te koop; het schip lag gisteren bij scheepswerf De Schroef in Sluiskil. foto Peter Nicolai Markt 23-27, Veere Tel.nr. 0118-501231 www.waepen.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De Unie van Redding- en Sleepdienst (Union) heeft twee markante zeeslepers in de aanbieding: de Fighter en de Boxer. Beide sleepboten speelden jarenlang een hoofdrol bij bergingswerk zaamheden op de Noordzee en de Westerschei de. Union stoot de zwaargewichten (4400 pk) af in het kader van een omvangrij ke reorganisatie van de vloot én de werkmaatschappijen. De twee slepers waren, sinds ze in 1977 in Rupelmonde van sta pel liepen, de trots van de Union op de Westerschelde. De Fighter kreeg jaren geleden internatio nale aandacht toen de sleepboot als één van de eersten ai-riveerde bij de gekapseisde veei'boot Herald of Free Enterprise voor de haven van Zeebrugge en daar een groot aantal opvai-enden redde, maar ook veel slachtof fers aan wal bracht. De Fighter en de Boxer vormden samen met het vlaggenschip de President Hubert, de Alphonse Letzer en de Banckert de zee gaande vloot van de Union. Het sleep- en bergingsbedx-ijf heeft inmiddels een nieuw zoge noemd anchor handlingschip voor het grote werk buitengaats besteld. Daai-mee is 32 miljoen eui-o gemoeid. Volgens bi-onnen in scheepvaax-tkringen zijn de Fighter en de Boxer te koop voor ongeveer 1 miljoen pond per stuk. Op woensdag 27 febi-uari be handelt de kantonrechter in Tei'neuzen het ontslag van een aantal werknemers van Union in Terneuzen. Eén van hen is di recteur A. de Vries van Union Nederland (het voormalige Wil lem Muller Nederland bv). Tij dens de zitting worden, naar verwachting, de motieven voor de reorganisatie (de tweede in twee jaar tijd) toegelicht. Tot nu toe beperkten directie en vak bonden zich tot een summiere toelichting. Bij Union in Terneuzen zijn op de sleepboten twintig banen ge schrapt en op het kantoor van Union Nederland verti'ekken in elk geval vier mensen. Drie an deren worden overgeplaatst naar de vestiging op het sluizen- complex. Het kantoor van Union Nedei'land aan het Oos telijk Bolwerk gaat op korte ter mijn dicht. De reorganisatie wordt doorge- voei'd na uiterst moeizame on derhandelingen met de bonden. Dat langdurige overleg leidde tot grote onrust bij het perso neel. Uiteindelijk werden de Belgische en Nederlandse CAO's zoveel mogelijk op elkaar afgestemd. Het varend pei-so- neel moet voortaan, simpelweg samengevat, langer varen voor hetzelfde salaris. Het beeld na de reorganisatie: Union België biedt voortaan werk aan 280 mensen, Union Nederland aan 35, de zeegaande vloot aan 80 bemanningsleden en het sterk vei-zelfstandigde bergingsbe drijf Van den Akker bv in Vlis singen aan ongeveer 30 mensen. Volgens directeur D. Mertens was de reorganisatie bittere noodzaak. Voi'ig jaar werd al leen al door de sleepdienst op de Westerschelde (Zeebi-ugge, Vlissingen, Terneuzen, Gent) ruim twee miljoen euro verlies geleden. Oorzaak: tariefdaling door de stijgende concurrentie en tegelijkertijd fikse kosten- stij gingenVoi'ig j aar al sneed de directie fors in de activiteiten in Antwerpen. Daar werden ver schillende bijkantoren gesloten en werd het personeelsbestand op de werf ingekrompen. Ook de stad leverde arbeidsplaatsen in. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Hulst wegens het plegen van openlijk geweld veroordeeld tot honderd uur werkstraf. Een 19-jarige Hulstenaar kreeg techtig uur taakstraf opgelegd. 1 Het duo was 31 maart 2001 in Hulst betrokken bij een vecht partij. De drank speelde een be langrijke rol bij het agi'essieve optreden van de vechtei'sbazen. Officier van justitie J. de Graaf snapte niets van de aanleiding. „Er viel op het terras een flesje van tafel. Daardoor sloeg de vlam in de pan." Een slachtoffer deed aangifte bij politie. „Hij heeft acht, ne gen klappen gekregen. Hij is flink afgetuigd." Het opknappen van de kerktoren van Zuiddorpe kost 408.000 euro. door Eugène Verstraeten ZUIDDORPE - De restauratie van de kerktoren in Zuiddorpe kan beginnen. De Rijksdienst voor Monumentenzorg geeft een subsidie van 238.000 euro in de restauratiekosten. Het opknappen van de kerkto- ren kost in totaal 408.000 euro. Van het na aftrek van de subsi die nog restei'ende benodigde bedrag van 170.000 euro betaalt de gemeente Axel de helft. De rest moet het Zuiddorpse kerk bestuur op tafel leggen. Eigen lijk moet de kerk helemaal gerestaureerd worden, maar daarvoor is voorlopig nog geen geld. „Maar we gaan er nu te genaan om ook daarvoor subsi die binnen te slepen", aldus wethouder J. van Schaik. Met de rest van de kerk is eveneens een bedrag van meer dan 400.000 euro gemoeid. Van Schaik zei gisteren alvast bijzonder tevreden te zijn met het geld voor de toren. Toch ze ker omdat Zuiddorpe vorig jaar naast de subsidie van de zoge naamde kanjerregeling greep. Via de provincie werd de Zuid- dorpse kerk twee jaar geleden aangemeld voor die kanjerrege ling. „Maar die was bedoeld voor hele dure projecten die nooit via de gewone monumen tensubsidies gerealiseerd zou den kunnen worden", zegt Van Schaik. „Wij voldeden niet aan de voorwaai'den. Een foutje van de provincie, waardoor we ook (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65