EU praat met VS over uitleveren Milosevic roept de halve wereldtop op Deen Erik Refner wint World Press Photo 2001 Regio's negeren vaak bevel Peking over geloofszaken Ook verkrachting Mélissa en Julie in aanklacht Dutroux Volksgezondheid Maleisië bedreigd Labour Fiji mag in regering Australische premier onder vuur Wrevel over rage rabbiplaatjes Oud-SS'er te ziek voor celstraf Gestoorde automobilist Vereenvoudigen procedure hoog op antiterrorismelijstje Washington Leger Portugal bijna bankroet Brand na opstand in Brits opvangcentrum KUALA LUMPUR - De hevigste bosbranden sinds jax-en in Maleisië leiden tot ernstige luchtvervuiling in de hoofdstad Kuala Lumpur. De toestand is zo ernstig dat er gevaar is voor de volksgezondheid, meldden de Maleisische media gisteren. De bosbranden woeden over een oppervlakte van 450 hectare in de centrale deelstaten Selangor, Pahang en Negri Sembi- lan. Tot dusver is niemand gewond geraakt, omdat het vuur vooral in afgelegen bossen en moerasgebieden huishoudt. Door het droge, warme weer van de afgelopen weken en de harde wind breidt het vuur zich steeds verder uit. De brand weer concentreert zich op het blussen in de omgeving van de luchthaven en bij belangrijke autowegen. DPA SUVA - Een rechtbank op de eilandengroep Fiji heeft bepaald dat de regering ook de Labour-partij van Mahendra Chaudhry in haar rangen moet toelaten. Chaudhry was in 2000 premier tot hij werd afgezet bij een coup. De rechter vindt dat de Labour-partij mag worden ver tegenwoordigd in de regering, gezien het aantal zetels in het parlement. De huidige premier Laisenia Qarase wil de etnisch Indiase Chaudhry en zijn partij niet toelaten. De oorspronkelijke bewoners zijn bang dat de Indiërs te veel macht krijgen. RTR CANBERRA - De Australische premier Howard is zwaar on der vuur komen te liggen. De vraag is of hij tijdens de verkie zingscampagne vorig jaar heeft gelogen dat asielzoekers op boten hun kinderen overboord hadden gegooid, uit onvrede met het toelatingsbeleid van Australië. Uit twee onderzoeken bleek deze week dat die beschuldigin gen vals waren. Het incident is nooit gebeurd. De oppositie eiste gisteren het vertrek van Immigratieminister Ruddock, die het verhaal indertijd heeft verspreid. Van diverse kanten wordt een publiekelijk excuus van de premier verwacht. Maar Howard peinst daar niet over. Hij blijft erbij dat hem niet is verteld dat het incident nooit heeft plaatsgevonden. „Ik heb er dus ook niet over gelogen." RTR JERUZALEM - Onder leerlingen van ultraorthodoxe scholen in Israël woedt een nieuwe rage: het verzamelen van plaatjes met afbeeldingen van bekende rabbijnen. Dit tot groot ongenoegen van de hoofden van de scholen, die gisteren in een advertentie op de voorpagina van de ultraor thodoxe krant Hamodea hun beklag deden. Het bevalt de schooldirecteuren niet, dat de kinderen niet ge ïnteresseerd zijn in de rabbijnen die op de prentjes staan, maar slechts zoveel mogelijk plaatjes willen bemachtigen. Volgens de directeuren gaat de ruilhype ten koste van de schoolprestaties. AP RAVENSBURG - De voormalige Duitse SS-officier Julius Viel heeft zo'n slechte gezondheid dat hij zijn gevangenisstraf niet kan uitzitten. Dat heeft de rechtbank in Ravensburg gisteren meegedeeld. De 84-jarige Vielis overgebracht naar eenziekenhuis waar hij wordt behandeld wegens kanker. Hij werd in april wegens ze venvoudige moord veroordeeld tot twaalf jaar cel. De rechter achtte hem schuldig aan de moord op zeven joodse dwangar beiders in 1945 in de Tsjechische plaats Litomerice nabij het toenmalige concentratiekamp Theresienstadt. Viel werd in oktober 1999 in Beieren aangehouden. DPA Niets in China is zo wit als het Chinese propaganda- apparaat wil doen geloven of zo zwart als Amerikaanse lobbygroeperingen beweren. In China overheerst de kleur grijs, in al zijn schakeringen, van heel donker tot heel licht. Ook in geloofszaken. doorGert-Jan Broere PEKING - Het 'Committee for Investigation on Persecution of Religion in China' in New York, dat onderzoekt of mensen wor den vervolgd vanwege hun ge loof, zegt op basis van acht do cumenten het bewijs te hebben dat Peking een campagne op touw heeft gezet om alle onder grondse geloofsgroeperingen desnoods hardhandig te onder drukken. Nog afgezien van het feit dat de echtheid van de ge smokkelde overheidspapieren niet te bewijzen is, blijft het on zeker op de Chinese centrale overheid in staat is tot zo'n ac tie. Een van de gevolgen van de in 1979 begonnen 'open-deurpoli- tiek' is decentralisatie. De toen malige leider Deng Xiaoping begreep als geen ander dat de ontwikkeling van de Chinese economie gebaat was bij flexi biliteit. Die vond Deng door meer politieke zeggenschap over te dragen van het centrum naar de regio's. Jiang Zemin heeft het tweede deel van de ja ren negentig geprobeerd die tendens een halt toe te roepen - vooral om de centrale schatkist weer met belastingcenten ge vuld te krijgen - maar slaagde daar nauwelijks in. Pekings macht bestaat nu vooral uit het benoemen van hoge provinciale functionarissen, waarmee loya liteit wordt afgedwongen. Maar de grip van Peking op wat zich op de allerlaagste be stuursniveau afspeelt is heel be perkt. De centrale overheid vaardigt verordeningen uit, maar het is aan de lokale be stuurders om die te interprete ren. Ze kunnen ze uitvoeren - bijvoorbeeld als een hoger gele gen bestuurslaag grote druk uit oefent - maar veel vaker worden ze genegeerd. Op deze manier zijn er 'rijkjes' ontstaan van machtige bestuur ders, die onder het mom van 'Pe king is ver en de bergen zijn hoog' alles wat van de centrale overheid komt aan hun laars lappen. Met het uitzenden van inspectieteams pakt Peking bij tijd en wijle de grootste 'weton- derduikers' aan, maar dat is slechts een druppel op een gloei ende plaat. analyse Het gevolg is dat als het om ge loofsvervolging gaat er moeilijk een duidelijk beeld te krijgen is. De verschillen per regio zijn enorm. Op het platteland van Fujian bloeit het christendom en staat om de honderd meter een kerk, terwijl de provincie Zhejiang begin vorig jaar in het nieuws kwam doordat op grote schaal ondex-grondse kerken werden gesloten en gebouwen vernietigd. „De paradox is dat je waarschijnlijk meer vrijheid en meer vervolging tegelijker tijd in China hebt", vertelde Alex Buchan van Compass Di rect, een christelijke nieuws dienst die de ontwikkelingen in China belicht, de Chicago Tri bune. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - Een van poging tot moord verdachte man maak te afgelopen week jacht op wil lekeurige voetgangers in de straten van Manhattan in New York. Hij reed dinsdag negen tien mensen omver, onder wie een aantal schoolkinderen. Donderdag stal hij een auto en zette de jacht voort. Hij ver wondde zeven mensen, van wie vier ernstig, voordat, de politie hem kon arresteren, meldde de Amerikaanse krant The New York Times gistei-en. Wat de precieze drijfveren van de 39-jarige Popadich waren is niet bekend. ANP zaterdag 16 februari 2002 door Pascale Thewissen BRUSSEL - Mare Dutroux is officieel in beschuldiging ge steld voor het verkrachten van de negenjarige Luikse meisjes Julie Lejeune en Mélissa Russo. Hij heeft altijd ontkend dat hij de twee kinderen, die in augus tus 1996 dood werden terugge vonden, seksueel misbruikte. De aanklacht betekent een nieuwe wending in het onder zoek, dat eigenlijk eind deze maand moest wox-den afgerond, maar door de nieuwe beschuldi gingen nog langer dreigt voort te slepen. Ook de verki-achting van An Marchal is in de aanklacht op genomen. Dutroux beweert dat Advertentie niet hij maar zijn handlangers de Hasseltse tiener - die samen met de 19-jarige Eefje Lam- brechts werd ontvoerd en ver moord - op beestachtige wijze misbruikten. Tot nu toe wei'd Dutroux beschuldigd van het verkrachten van Laetitia Del- hez (destijds 14) en Sabine Dar- deime (13), die levend uit zijn gnjwelkelder konden worden bevrijd, en Eefje. Onduidelijk Julie en Mélissa werden op 24 juni 1995 in hun woonplaats Grace-Hologne, bij Luik, ont- voerd. Over wat er met de twee kinderen px-ecies is gebeux-d, be staat nog altijd gx-ote onduide lijkheid. Hun lichamen werden op 17 augustus 1996, enkele da gen na de arrestatie van Dutroux, gevonden bij de wo ning van Dutroux' ex-echtge- note Michèle Martin. Dutx'oux heeft altijd beweerd dat hij niet bij de ontvoex-ing be- trokken was, maar dat zijn kompaan Michèl Lelièvre en de door hem vermoorde Bernard Weinstein de kinderen onaan gekondigd bij hem thuis afle verden. De meisjes zouden nog negen maanden geleefd hebben, voordat ze - aldus Dutroux - be zweken van de honger toen hij begin 1996 enkele weken de cel in moest wegens autodiefstal. Dutroux, die wel de verkrach ting van de andere ontvoerde meisjes toegeeft, heeft altijd volgehouden dat hij geen pedo fiel is en Julie en Mélissa nooit betrok bij zijn perverse seks- spelletjes. De ouders van Julie en Mélissa zijn er altijd van ovexluigd geweest dat hxxn kin- dex-en door Dutroux werden verkracht. Onderzoeksrechter Jacques Langlois, die het onderzoek leidt, betwijfelde dat echter en beval twee jaar geleden een om streden contra-expertise van de autopsie.Waarom onderzoeks rechter Jacques Langlois de aanklacht uitgerekend nu wij zigt, is niet helemaal duidelijk. Een mogelijk procesdatum is nog steeds niet bekend. Dutroux zit op dit moment een celstraf van vijf jaar uit voor zijn ontsnappingspoging in 1998. Julien Pierre, de advocaat van Dutroux, weigex-de gistei-en commentaar op de nieuwe ten lasteleggingen. De andere beklaagden, Michèle Martin en Michel Lelièvre, zit ten al bijna zes jaar in voorar rest. Volgens hun advocaten zijn ze hard op weg 'nationaal kam pioen voorarrest' te worden. Zij hebben aangekondigd de zaak aan te kaax*ten bij het Interna tionale Hof. Een verzoek om voorlopige invrijheidstelling werd gisteren opnieuw door de raadkamer afgewezen. door Hetty van Rooij SANTIAGO DE COMPOS- TELA - De EU zal een verdrag sluiten met de Verenigde Staten om de uitlevering van verdach ten te vereenvoudigen. Zo'n verdrag staat op het wensen- lijstje dat de VS na 11 september in Brussel hebben ingediend. Voorwaarde is volgens minister Korthals van Justitie wel dat nooit iemand wordt uitgeleverd wanneer bij voorbaat vaststaat dat hem in de VS de doodstraf wacht. In het Spaanse Santiago de Compostela spraken de EU-mi- nisters van Justitie gisteren af dat het Spaanse voorzitter schap namens de vijftien lidsta ten met de VS zal onderhande len. De komende weken moeten de ministers het eens worden over de speelx-uimte die de Spanjaarden krijgen. Momen teel hebben alle EU-lidstaten een eigen uitlevei'ingsverdrag met de VSwat het voor de Ame rikanen moeilijk maakt om ter roristen die zich schuil houden in Europa, achter de tralies te krijgen. Omgekeerd biedt de huidige lappendeken aan ï-ege- lingen aan terroristen de moge lijkheid om naar een 'veilig' hoekje van Europa te vluchten. Zo levei'en Frankrijk, Italië en Denemarken geen mensen uit die verdacht worden van een misdx-ijf waarop in de VS de doodstraf staat. Nederland doet dat wel, maar alleen wanneer bij voorbaat vaststaat dat de doodstraf niet zal worden uitgevoerd. Duits land, Oostenrijk en Grieken land leveren geen eigen ondex-- danen uit en Denemarken levert niet uit wanneer iemand voor een militair tribunaal moet ver schijnen. Het nieuwe Eux'opese verdrag moet de bestaande nationale verdragen 'aanvullen'. Minister Korthals was gisteren niet onte vreden over de eerste gespreks- ronde. Nederland dringt erop aan dat er in Amerika een eerlijk proces volgt en dat er niemand wordt geëxecuteerd die vanuit een Europees land is uitgele- vex'd. „We moeten ze daar in Amerika wel goed in de gaten blijven houden", aldus de be windsman gisteren. GPD De winnende foto van Erik Refner doorSimone van Priel DEN HAAG - Ex-president Clinton van de Verenigde Sta ten, VN-secretaris-generaal Kofi Annan en de Britse premier Blair staan op de lijst van getui gen die Slobodan Milosevic wil oproepen in zijn proces voor het Joegoslavië-Tribunaal. Hij wil hen ondervragen over de NAVO-bombardementen op Kosovo en over het gegeven dat hij als president tot 1997 hun 'algemene steun genoot', zei hij gisteren. Milosevic wil daax-over ook de Duitse bondskanselier Schro der en diens voorganger Kohl horen, alsmede de Amerikaanse ex-minister van Buitenlandse Zaken Albright, de Duitse mi nister van Defensie Scharping, de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dini en de BARCELONA - Het Portugese leger mist letterlijk elke vuur kracht door de financiële crisis waarin het land steeds dieper wegzinkt. Generaals verwijten de regering de veiligheid en on- afhankelijklieid van het land op het spel te zetten. Het demissionaire kabinet van px-emier Antonio Guteires heeft het afgelopen jaar fors bezui nigd op de defensiebegroting. Op last van Brussel moesten de overheidsuitgaven wox-den te ruggedrongen. Tot grote woede van de legerleiding kondigde Guterres een aantal draconi sche maatregelen af. Om brandstof te besparen gaf hij de Portugese marine op- dracht terug te kei*en naar de thuishavens. Er kwam veel min der geld voor munitie, zodat sommige eenheden niet meer kunnen oefenen wegens gebrek aan kogels. Om de lonen te kun nen betalen moesten legeron derdelen leningen afsluiten. De toch al gespannen relatie tussen de legei-top en de socia listische president Jorge Sampaio is door de bezuinigin gen verder verslechtei'd. Gene raals beschuldigen Sampaio en de regering Guterres ex*van Por tugal het imago van een 'land zonder verdediging' te bezor gen. GPD Amerikaanse senator Dole. Ver der moeten de Amerikaanse afgevaardigden aantreden die betrokken waren bij de onder handelingen voor een vredesak koord voor Bosnië in Dayton en voor Kosovo in Parijs. Milosevic is ook van zins getui gen uit Joegoslavië op te roepen. Hij kondigde aan getuigen van de aanklagei's aan een kruisver hoor te zullen onderwei'pen. Onder hen zijn Ibrahim Rugova, politiek leider van de Albane zen in Kosovo, de Amerikaanse gezant Richard Holbrooke en ex-NAVO-bevelhebber gene raal Wesley Clark. Gisteren zei Milosevic dat hij Rugova 'het leven heeft gered'. Hashim Thagi, leider van het Kosovo Bevrijdingsleger UQK, zou een aanslag op Rugova heb ben voorbereid. Dankzij Milo sevic' telefoontje met Dini vond Rugova een goed heenkomen. Milosevic moet zijn lijst met ge tuigen bij de rechters indienen. Omdat hij het tx-ibunaal niet er kent, kan hij dit ook ovex'laten aan de amici cuiiae, de di-ie ad vocaten die zijn aangesteld om toe te zien op een eerlijke x-echts- gang. Het is aan de rechters om te bepalen of de getuigen rele vant zijn voor de beschuldigin gen waarvoor Milosevic terechtstaat. Getuigen die wei geren te komen, kunnen in prin cipe worden gedagvaard. In laatste instantie kan de presi dent van het tribunaal dc VN- Veiligheidsraad informeren als een regering weigert mee te wer ken aan de komst van een getui ge- Urenlang De vierde dag van het proces te gen Milosevic stond in het teken van zijn voortgezette eigen zaak. Hij houdt de NAVO, de OVSE en het Kosovo Bevrij dingsleger U£K verantwoorde lijk voor oorlogsmisdaden die in Kosovo zijn begaan. Andermaal dreunde hij urenlang aantallen slachtoffers en verwoeste hui zen op en toonde gruwelijke foto na gruwelijke foto van slachtof fers van NAVO-aanvallen. „Ik kan iedereen in de ogen kij ken", zei Milosevic. „Ik verde digde mijn land. Het leger en de politie ook." Hij zei te zullen be wijzen dat de Hoogste Militaire Raad waai*van hij deel uitmaak te, in juni 1998 bevelen heeft uitgevaardigd over de behande ling van ki'ijgsgevangen en het naleven van internationalever WTC dragen. De Raad vaardigde ook een verbod uit op het in brand steken en plunderen van huizen van Albanezen en op het toela ten van paramilitairen in Koso vo. „Een vrijwilliger die zijn land wilde helpen, werd naar een reguliere eenheid doorge stuurd. Wij hebben nooit de vor ming van milities toegestaan, want die steken doorgaans hui zen in brand en doden onschul dige mensen." Maandag wordt het proces voortgezet. Milosevic moet van de rechters om 13.00 uur klaar zijn met zijn verklaring. GPD Een luchtfoto van het afgebrande detentiecentrum voor asielzoekers. foto Michael Crabtree/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - In een detentiecentrum voor asielzoe kers in Groot-Brittannië is gisteren na een op stand brand uitgebroken. Medische bronnen meldden dal zes mensen, drie asielzoekers, twee politiemensen en een medewerker van het cen trum, in het ziekenhuis zijn opgenomen met lichte verwondingen. Gisteren rond het middaguur waren nog veertig brandweerlieden bezig met de bestrijding van het vuur. Er zijn vex-scheidene brandhaax-den. Over de oorzaak zijn nog geen mededelingen gedaan. De opstand zou zijn begonnen nadat een gedetineer de vrouw geboeid naar een ziekenhuis werd afge voerd. Zij verzette zich tegep de handboeien en zou bijval van andere asielzoekex-s hebben gekre gen. De politie arresteerde vijf asielzoekers. Bij de op stand zouden enkele honderden mensen betrok ken zijn geweest. Bexichten dat er bewakers in gij zeling zijn genomen, konden niet worden beves tigd. De schade aan het centrum bedraagt naar schatting 56 miljoen euro. Volgens de politie zijn enkele vluchtelingen uit het centrum bij de plaats Bedfoi'd ontsnapt. Er verbleven ongeveer vierhonderd mensen, terwijl er negenhonderd plaatsen zijn. In Groot-Brittannië wox-den vluchtelingen vast gehouden in centx-a die zij niet mogen verlaten zo lang hun asielverzoek in behandeling is. Er zitten ook mensen van wie het verzoek al is afgewezen en di^ater worden uitgezet. ANP/R.TR/AFP In de categorie hard nieuws won de Franse fotograaf Luc Dela- haye de eerste prijs met een foto van troepen van de Nooi'delijke Alliantie in Afghanistan die worden overvallen door Tali- banstrijders. In de nieuwsserie won de Amerikaan Robert Clark met een serie van het vliegtuig dat op de zuidelijke WTC-toren stort. De px-ijs voor sport gaat ook naar een Amerikaan, Fred Vuich, met een foto van golfspe- ler Tiger Woods. In de categorie algemeen nieuws zijn de dwaze moeders van Argentinië op het Plaza del Mayo terug te vinden op de eer ste plaats. De foto is in decem ber gemaakt door de Argentijn Caxios Barria Moraga voor La Nacion. De eerste px-ijs alge meen nieuwsseries gaat naar Paolo Pellegrin uit Italië. Hij maakte een serie van een bur gerpatrouille met Algerijnse antiterrorismestx-ijders. De World Press Photo wordt ge zien als de belangrijkste inter nationale prijs voor persfoto grafie. Refner ontvangt zijn prijs en 10.000 euro op 21 april van burgemeester Cohen van Amsterdam. ANP van onze redactie buitenland AMSTERDAM - Het lichaam van een Afghaans jongetje dat wordt gewassen en in een doek gewikkeld voor zijn begrafenis. De zwart-wit foto van dit tafe reel, gemaakt door de Deense fotograaf Erik Refner is gisteren gekozen tot World Press Photo 2001. Refner maakte de opname in juni in een vluchtelingen kamp in Pakistan voor de krant Berlingske Tidende. De juxy had de keuze uit 49.235 foto's van 4171 fotografen uit 123 landen. De px'ijzen in de ne gen categox*ieën werden ver deeld over fotografen uit negen tien landen. Nedexiandse fotografen wonnen geen prijs. Veel foto's van het World Trade Center in New York en de strijd in Afghanistan na de aanslagen in de Verenigde Staten vielen in de px-ijzen. De winnende foto is overigens voor die tijd gemaakt. De plaat van Refner was onder deel van een serie, die in de cate gorie 'mensen in het nieuws, se- ries' de tweede prijs won. Jurvvooi'zitter Roger Hutchings wees erop dat er vaak geen aan dacht en geld is voor reportages over onderdrukte volken in lan den die niet in de schijnwerpers staan. Fotografen die daar wer ken geven een waarschuwing af die de wereld ter harte zou moe ten nemen. De serie van Refner in een kamp met Afghanen op de vlucht voor de Taliban, gemaakt in juni 2001, bewijst dat. Witte Paardsir. 1 -3 (0113)21 27 29 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5