Zonnemaire krijgt zeker geen praathuis Idealisme in commercieel jasje PZC PZC Boeren beloven kandidaten raad pittige discussie Restanten vliedberg Goes niet gevonden 13 Subsidiegeld gaat nu naar parkeerplaatsen Thools archief niet in nieuw gemeentehuis Proef fietsenstalling Dishoek verlengd red <§r blue kicjsfgsbion Prijs voor Riek Bakker Uitbreiding Lammerenburg Auto schept bejaarde fietser Glijbaan stadsgewestelijk zwembad Goese zorgcentra werken samen «.etnee Verzet tegen schelpopslag in Vlake blijft duren zaterdag 16 februari 2002 door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De kans dat er op Zonnemaire nog een praat huis annex jeugdhonk komt, is nu echt verkeken. De bevolking is het nooit eens geworden over een locatie voor deze voorzie ning. Het geld dat al drie jaar beschikbaar is, wordt nu be steed aan de aanleg van par keerplaatsen op de hoek van de Margrietstraat. Volgens dorpsraadvoorzitter J. Goemans wordt het hoog tijd dat er een bestemming komt voor dat bedrag van 136 0 0 euro om te voorkomen dat het straks helemaal niet meer ten goede komt aan Zonnemaire. De ge meente stelde dit geld in 1999 beschikbaar uit de pot stads- en dorpsvernieuwing. De behoefte aan een simpel overkapt onder komen voor zowel ouderen als jongeren was op Zonnemaire al vele malen geuit. De gedachten gingen uit naar een uit de klui ten gewassen bushokje dat overdag dienst kon doen als praathuisje voor ouderen en 's avonds als ontmoetingsplek voor jongeren. Het bestuur van de dorpsraad onderzocht de mogelijke loca ties waar het honk geplaatst zou kunnen worden. Aanvankelijk kwamen er vijf plekken voor in aanmerking. Zo werd gedacht aan het sportveld, de Oprit in het dorp, de Dijk van Bommene- de. de hoek van de I. M. van der Bijlstraat en aan een plek dicht bij de basisschool eveneens in de Van der Bijlstraat. De voorkeur van de doi-psraad ging uit naar de locatie bij de school. Uitein delijk bleek het sportveld wat te ver uit het dorp te liggen, zou plaatsing aan de Oprit twee par keerplaatsen kosten en werden de andere twee locaties afgewe zen omdat ze te dicht bij de sloot lagen. Protest Bij elke dorpsraadsvergadering was een groepje jongeren verte genwoordigd in afwachting van SINT-MAARTENSDIJK - In het nieuwe Thoolse gemeente huis komt geen oud archief. Wel wil de gemeente Tholen een 'his torisch steunpunt' realiseren, gekoppeld aan bibliotheek of streekmuseum. De besturen van heemkunde kring Philippuslandt en de Ge nealogische werkgroep Tholen betreuren de beslissing van het gemeentebestuur. De stuurgroep nieuwbouw ge meentehuis heeft, op basis van kwaliteits- en kostenoverwe gingen, in meerderheid gekozen voor uitplaatsing van het oud archief. Alleen SGP'er M. Dijke is tegen. De leden hebben zich onder meer gebogen over de vraag hoeveel geld zij beschikbaar willen stellen om het archief te handhaven. Daarbij speelt niet alleen be houd en beheer van het oude materiaal een rol, maar ook de wijze van toegankelijk maken en beschikbaar stellen van oude stukken voor het publiek. Een globaal kostenoverzicht leert dat de eigen archiefdienst rond de 350.000 euro per jaar kost. REDACTIE IMOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wat de volwassenen uiteindelijk zouden besluiten over de plek van hun honk. Zover is het dus nooit gekomen. Te elfder ure barstte ook tegen de laatst over gebleven mogelijkheid veel pro test los. Twintig bewoners van de I. M. van der Bijlstraat en de Zuidweg kantten zich tegen de vestiging van het praathuis dichtbij hun achtertuin. Zij uit ten hun bezwaren in een brief aan het gemeentebestuur. An dere dorpsbewoners verweten de briefschrijvers intolerantie ten opzichte van cle jeugd. De bezwaarmakers haastten zich te zeggen dat het hen niet om de jeugd van Zonnemaire ging, maar om 'dat tuig van buitenaf dat op het dorp rotzooi zou ko men trappen'. Het bestuur van de dorpsraad heeft na ettelijke tevergeefse pogingen overeenstemming te bereiken over het praathuis het punt maar van de agenda ge schrapt. Tijdens de dorpsraads vergadering woensdag 20 fe bruari in het dorpshuis komt het zijdelmgs nog één keer aan de orde. Dat betreft dan het voor stel het bedrag van 13.600 euro in elk geval niet verloren te laten gaan voor het dorp. De ver wachting is dat de aanleg van parkeerplaatsen bij de Mar grietstraat de emoties minder in beroering zal brengen. door Harold van Ginkel GOES - Uit archeologisch on derzoek bij verpleeghuis Ter Valcke in Goes blijkt dat op die plek duizend jaar geleden al mensen woonden. Dat zegt pro jectleider B. Meijlink van het Archeologisch Diensten Cen trum te Bunschoten-Spaken burg. De vliedberg waar naar werd gezocht is vooralsnog ech ter niet gevonden. Het onderzoek vond deze week plaats als voorbereiding op de nieuwbouw van Ter Valcke. De archeologen werden ingescha keld, omdat wordt vermoed dat Ter Valcke gebouwd is op een vliedberg, een kunstmatige heuvel waar mensen zich kon den terugtrekken bij hoog wa ter. Restanten hiervan wex'den niet gevonden, maar het blijft moge lijk dat de berg ergens anders op het terrein van het Goese zorg centrum heeft gelegen. De ar cheologen troffen wel aarde werk en stenen aan. Daaruit blijkt dat rond het jaar 1000 een houten boerderij op de plek stond waar de eerste fase van de nieuwbouw is voorzien. Volgens Meijlink is de vliedberg in de late Middeleeuwen opge worpen door een boer van stand die zijn boerderij op een verho ging plaatste. Daarna kwamen er steeds meer lagen bovenop, waardoor de berg almaar hoger werd. In de loop der eeuwen is dit zo gebleven. Wereldwinkel wil af van geitenwollensokkenimago Esther van der Klooster en Tilly Mooi j willen af van het geitenwollensokkenimago van de Wereldwinkel. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Wereldwin kel Schouwen-Duiveland is vernieuwd. Het winkelpandje aan de Verrenieuwstraat heeft een ware metamorfose onder gaan en ook organisatorisch is er het een en ander veranderd. Geen overbodige luxe volgens Esther van der Klooster en Til ly Mooij van de pr-groep van de Wereldwinkel. Er kleeft nog steeds een geitenwollensok kenimago aan de winkel en dat willen ze graag van zich af schudden. Idealisme in een commercieel jasje. De Vereniging Wereldwinkel Schouwen-Duiveland, ont staan uit een interkerkelijke gespreksgroep, timmert al zo'n 23 jaar aan de weg. Uitgangs punt is nog steeds eerlijke han del en het werken aan een rechtvaardiger wereldsamen leving. De verkoop van pro- dukten uit derdewereldlanden is doel én middel. Het helpt de producenten een menswaardig bestaan op te bouwen. Door te vertellen waar een produkt vandaan komt en hoe het ge maakt wordt, kan de consu ment zich daar beter bewust van worden. Van der Klooster: „Jemoetzor- gen dat mensen openstaan voor de gedachte achter de We reldwinkel. Als je dat eenmaal bereikt hebt, gaal; het balletje vanzelf rollen." Veel mensen denken dat alles in een Wereld winkel duur is. Dat is, zeggen Mooij en Van der Klooster, een misvatting. Er worden eerlijke prijzen gevraagd en er blijft niets aan de strijkstok hangen. De winkel is reeds negentien jaar te vinden aan de Verre nieuwstraat, aan de rand van het centrum van Zierikzee, maar toch weten veel mensen volgens Van der Klooster en Mooij de weg naar de winkel nog niet te vinden. Met name jongeren kennen de winkel vaak niet. Daarom is het vol gens Mooij en Van der Klooster heel belangrijk om goed naar buiten te treden. Net als alle andere winkels ad verteert de Wereldwinkel om de produkten aan te prijzen. Dat is niet genoeg, vindt de pr- werkgroep. Er moet naar hun idee veel meer aan de weg ge timmerd worden, met alle be schikbare middelen: acties op scholen, lezingen over wat de Wereldwinkel is en doet en een eigentijdse presentatie via een eigen website op internet. Mooij en Van der Klooster wil len ook proberen meer mensen en bedrijven aan de 'Zuivere Koffie' te krijgen. Voor de kof fie en thee bestaat een vaste klantenkring, maar die is zeker nog voor uitbreiding vatbaar. Het jaar 2002 is uitgeroepen tot koffiejaar en volgens Van der Klooster en Mooij wordt het hoog tijd dat op veel meer plekken - in de tweede kamer doen ze het al - zuivere koffie geschonken wordt. De boer op Verder is het de bedoeling dat de Wereldwinkeliers - zo'n 25 vrijwilligers - meer de boer op gaan. Op markten en braderie- en op het eiland mag, vinden Van der Klooster en Mooij, een stand van de Wereldwinkel ei genlijk niet ontbreken. Dat trekt wel een forse wissel op de vrijwilligers, beseffen Mooij en Van der Klooster. „We kunnen best nog wat meer vrijwilligers gebruiken. Dan kun je bij voor beeld ook voorkomen dat men sen alleen in de winkel moeten zitten. Met z'n tweeën in de winkel werkt veel prettigei; Een winkel die aantrekkelijk wil blijven, moet zorgen dat er steeds een uitgebreid en geva rieerd assortiment voorradig is. Mooij: „Je moet zakelijk denken. Een produkt dat niet loopt, haal je uit het assorti ment. En jemoet je onderschei den van andere winkels. We hebben bijvoorbeeld een heel uitgebreid assortiment wie rook en daar hebben we een speciaal hoekje voor gemaakt. We werken ookmet aanbiedin gen en boven staat een tafel met 'opruimingskoopjes'. Kunstnijverheid Het assortiment is in de loop der jaren steeds breder gewor den. Met koffie, thee en kunst nijverheid werd destijds de ba sis gelegd, maar anno 2002 worden ook notenmelanges, chocolade, snoepjes, kruiden en allerlei sausjes verkocht. De kunstnijverheid is met aarde werk en kunstig gesneden hou ten siervoorwerpen nog steeds goed vertegenwoordigd, maai er is ook speelgoed uit verschil lende delen van de wereld en zijn er allerlei handgemaakte gebruiksvoorwerpen. De kle ding verdwijnt uit het assorti ment. Daar blijkt te weinig be langstelling voor te bestaan. De inrichting van de winkel aan de Verrenieuwstraat is mo dern en eigentijds geworden. Op de vloer ligt fel gekleurd marmoleum en het gebruik van metalen wandrekken met gla zen schappen geeft een ruimte lijk effect. Het geldkistje van vroeger is al lang vervangen door een moderne kassa, com pleet met streepjescodescan ner, en de voorraad wordt per computer bijgehouden. Om de klanten nog beter ter- wille te zijn worden de ope ningstijden verruimd. De win kel gaat tussen de middag niet meer dicht en ook op de don derdagse koopavond in Zierik zee kunnen klanten er terecht. Maandag is de winkel open van 13.00-16.30 uur, zaterdag van 10.00 - 16.30 uur en de rest van de week van 9.30 - 16.30 uur. De officiële heropening wordt vanochtend om 11.00 uur ver richt door wethouder D. van der Wekken van de gemeente Schouwen-Duiveland. STICHTING (Advertentie) VERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Cliënten- en patiëntenraden, bedankt! Westwal 37,4461 CM Goes, Postbus 2054,4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl DISHOEK - Het aantal mensen dat afgelopen zomer gebruik maak te van de bewaakte fietsenstalling onder de duinen bij Dishoek, kan dit jaar worden opgeschroefd. Veel fietsers weten niet dat de stalling bestaat. Dat concludeert het waterschap Zeeuwse Ei 1 anden aan de hand van een onderzoek naar het gebruik van de stalling die een jaar proef draaide. In het hele seizoen zijn er 1553 fietsen geplaatst. Per dag varieerde dat van nul fietsen tot 132 fietsen op de drukste dag van de zomer. Het waterschap wil de proef nog een jaar voortzetten en daarvoor 14.000 euro uittrekken. Uit het onderzoek blijkt er een groep te zijn die speciaal naar de strandopgang in Dishoek komt voor de bewaakte fietsenstalling. (Advertentie) betaalbare eigentijdse kjr)4ermo4e v.a. donderdag 21 feb. Damplein 18 Middelburg ROTTERDAM - Professor Riek Bakker, opsteller van de Mid delburgse Kwaliteitsatlas 2030, is door de gemeente Rotter dam onderscheiden met de Rotterdam Promotie Prijs 2001 Zij kreeg de prijs voor haar baanbrekende, visionaire werk voor de Kop van Zuid. Volgens de gemeente heeft Riek Bakker op onnavolgbare wijze bijgedragen aan de promotie van de havenstad. De stedenbouwkundige is de bedenkster van de Kop van Zuid. Op dit moment werkt zij met haar bureau BVR aan het project Parkstad, een plan met 2000 tot 25 woningen, kleine en middelgrote kantoren en de aanleg van veel groen tussen de Kuip en de Kop van Zuid. Bakker werd enkele jaren geleden door de gemeente Middelburg ingehuurd om een toe komstvisie te maken. Zij stelde daarin onder meer voor om kantoren te bouwen in het Stationsgebied. VLISSINGEN - B en W van Vlissingen willen bijna 3,9 mil joen euro uittrekken voor het bouw- en straks woonrijp ma ken voor Lammerenburg II. Het eerste deel van de nieuwe wijk is zo goed als volgebouwd. Eind vorig jaar zijn de plan nen voor uitbreiding in de gemeenteraad aan de orde geweest. In de tweede fase komen nog eens 110 woningen. VLISSINGEN - In de Paul Krugerstraat in Vlissingen is vrij dag omstreeks 15.00 uur een 73-jarige man uit die plaats door een personenauto geschept. De fietser reed over het fietspad van de Paul Krugerstraat in de richting van de brug. Tegen over het Shellstation wilde hij (vermoedelijk) linksaf de Sin- gel/Bloemenlaan inslaan. Hij reed over het gedeelte dat be stemd was voor het gemotoriseerde verkeer. Een 29-jarige Vlissinger zag de fietser niet, toen deze plotseling overstak. De fietser viel en liep verwondingen aan zijn hoofd op. De man werd voor controle per ambulance meegenomen naar het ziekenhuis. De bestuurder bleef ongedeerd; zijn auto had lichte schade. MIDDELBURG - Het is zo goed als zeker dat er een glijbaan in het nieuwe stadsgewestelijk zwembad komt. De gemeente raden van Vlissingen en Middelburg hadden daar eerder op aangedrongen. In het eerste ontwerp van het bad was geen glijbaan ingetekend, omdat die te duur zou zijn, ongeveer 450.000 euro. Uit onderzoek is gebleken dat een glijbaan zo wel financieel als bouwtechnisch mogelijk is. De gemeentera den van de beide gemeenten moeten nog akkoord gaan met de extra kosten. Bij de bouw van het zwembad wordt alvast re kening gehouden met de plaatsing van de glijbaan. GOES - De zorgcentra Ter Weel, Ter Valcke, Randhof en Re- hoboth in Goes gaan samenwerken om de 'dubbele vergrij zing' buiten de muren van de centra op te vangen. Daarvoor richten zij de Stichting Woonzox'g Goes en omgeving op, die na de zomer operationeel moet zijn. Onder dubbele vergrij zing wordt verstaan dat mensen in een bepaalde regio ouder worden, dat jongex-en er wegtrekken en andere ouderen daai"- voor in de plaats komen. Een aantal van de centra verleent al zorg en dienstverlening buiten de deur. De vier zorgcentra bundelen nu op dit gebied hun krachten. Alle vier staan ze in de buurt van aanleuningwoningen en seniorencomplexen. Ook zijn dé centra in de buurt van elkaar gehuisvest.Direc teur M. Heijboer van zorgcentrxxm Ter Valcke: „We kunnen gezamenlijk zorg en dienstverlening leveren aan mensen die nog thuis wonen, ook 's avonds en 's nachts." door Ali Pankow In de aanloop naar de gemeen teraadsverkiezingen op woensdag 6 maart worden de komende week twee politieke fora gehouden, waar alle poli tieke partijen hun medewerking aan verlenen. Agrarisch Schou wen-Duiveland (ASD) heeft de politieke vex-tegenwoordigers voor woensdag 20 februari uitgenodigd voor een 'pittige discussie' in De Putmeet op Scharendijke. De ouderenor- ganisaties gaan op donderdag middag 21 fe bruari in het Tonnenmagazijn in Brouwer shaven met de gemeentepolitici in de slag. De forumdiscussie bij ASD staat onder leiding van voorzit ter P. de Koeijer. Ter voorberei ding op de gespreksronde krij gen alle partijen vijf minuten spreektijd om hun standpunt uiteen te zetten over onder meer windmolens, het tracé N59 Zie- rikzee-Westhoek en over het eventueel vergroten van een agrarisch bouwblok naar 1,5 hectare als daar goede economi sche redenen voor zijn. De bij eenkomst in de Putmeet begint om 19.30 uur. 'Wij zijn wel stokoud, maar niet stokdoof. Wij onthouden wat er gezegd wordt'. Onder dat motto staat het politiek forum van de gezamelijke oudex-enox-ganisa- ties op donderdagmiddag 21 fe bruari. De leiding van deze dis cussie is in handen van oud burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse. Hier krijgen de politie ke partijen slechts twee minuten spreektijd om hun principiële uit gangspunten te vex-woorden. Ver volgens komen in de discussie zes onder-werpen aan de orde: ar moede, leefbaarheid in de ker nen, gehandicapte mensen in de samenleving, vrijwilligers op Schouwen-Duiveland, vei-voer en wonen en zorg. De Stichting Welzijn Ouderen (SWO) maakt een samenvatting van alle uitspraken door de politieke partijen op deze bij eenkomst en wil hen op ba sis daai-van over twee jaar weer uitnodigen voor een gespx-ek. De bijeenkomst in het Tonnen magazijn begint om 14.00 uur. VLAKE - Omwonenden hebben voor de tweede keer bij de Raad van State beroep ingesteld te gen de milieuvergunning voor European Shell Store BV, dat aan de Kanaalweg in Vlake mosselschelpen opslaat. Twee jaar geleden vernietigde de Raad van State de vergun ning, althans het voorschrift waarin was vastgelegd dat het maximaal zes graden in de op slagloods mag zijn. Volgens de Raad van State was dit voor schrift onwerkbaar, omdat de aangevoerde partijen een hoge re temperatuur hebben. Gede puteerde Staten repareerden de vergunning, onder meer door te verplichten dat de deuren van de loods hooguit veertien keer per dag gedurende een minuut open mogen zijn. De familie Kole, die op 200 me ter afstand van de loods een vee houderij heeft, voert al jaren strijd tegen de opslagplaats. Op een hoorzitting gisteren in Den Haag zei M. Kole-Mol: „Er komt een walgelijke, pure destructie- geur uit de loods en het zaakje stinkt ook figuurlijk vanwege leugens van gemeente en pro vincie." Provinciewoord-voer der P. Wattel stelde dat de Raad van State alleen over het voor schrift over de koeling kan be slissen, omdat de rest van de vergunning destijds in tact is gelaten. Ook zei hij dat bij twee inspecties door milieu ambtenaren geen stank was vastgesteld. Directeur W, Min- naard van European Shell Store erkende dat de loodsdeux-en soms niet goed sluiten, maar dat die worden vex-vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59