PZC Plan parkeergarage bespreekbaar toch n PZC Omwonende tegen verbouwen pakhuizen 11 Oostburg krijgt weer praktijk voor verloskunde Seizoenen Zonnemaire in beeld BS! sJBlfe M iSÉ SsfPl Arcus zet deuren locaties wijd open Wethouder wil praten over Mosselboomgaard Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Dorpsraad Sirjansland Scooter valt in stuurslot: twee vrouwen gewond Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- zeeuwse almanak Kaal NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 zaterdag 16 februari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Een parkeerga rage aan de Mosselboomgaard in Zierikzee is wat wethouder C. Veerhoek betreft bespreekbaar. Mits goede afspraken tussen ge meente en exploitant van de ga rage gemaakt kunnen worden. De gemeente gaat wel door met haar eigen plannen: betaald parkeren invoeren in de hele binnenstad en uitbreiding van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat. Het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) heeft zijn her inrichtingsplan voor de binnen stadbij wijze van inspraak op de Structuurvisie Zierikzee aan het college voorgelegd. Onder deel van dit plan is de bouw van een twee-deks parkeergarage aan de Mossel- of Appelboom gaard in ruil voor een autovrij Havenplein. Volgens de onder nemers is het winkelend publiek graag bereid te betalen voor een parkeerplaats, die op steenworp afstand van de winkels ligt. Sceptisch Aanvankelijk was wethouder Veerhoek (ruimtelijke ordening en verkeer) sceptisch over deze parkeergarage. Zierikzee zou hiervoor een maatje te klein zijn. Daarbij wil de gemeente het (toeristisch) autoverkeer zoveel mogelijk buiten het stadscen trum houden. Gratis parkeren op de uitgebreide terreinen aan de Scheldestraat, Hoofdpoort straat en 's Heer Lauwendorp moet voor bezoekers een aan trekkelijk alternatief zijn voor het betaald stallen van de auto binnen de stadswallen. Maar het ene plan hoeft het andere niet uitte sluiten. Bij de presen tatie van het ZOC-plan, blijkt dat gemeente en ondernemers veelal het zelfde doel voor ogen staat: een veilige en gezellige binnenstad. Auto's, zeker op en Advertentie rond het Havenplein, passen daar niet bij. „We zijn het met elkaar eens dat auto's geen boodschappen doen, maar men sen", aldus Veerhoek. De oplos sing van het ZOC - een parkeer garage met 660 plaatsen - vergt volgens de wethouder nog het nodige studiewerk maar is wél bespreekbaar: „Ik ben er op zich niet tegen." Voordat de bestuurders ak koord kunnen gaan met de bouw van de garage moeten goede afspraken gemaakt wor den tussen gemeente en onder nemers. De gemeente wil bij voorbeeld niet opdraaien voor de kosten van de parkeercontro- le, terwijl een exploitant de par- keergelden int. Ook mag de verkeersveiligheid op de aan- voerwegen niet verslechteren met de komst van de garage. Omdat het ZOC een deel van de parkeergarage wil gebruiken voor de auto's van het personeel van bedrijven in de binnenstad, wordt één probleem - een te gro te toename van autoverkeer op het Jannewekken - in ieder ge val 'verkleind'. Al is het plan bespreekbaar, toch houdt de wethouder wel enige scepsis over de Zierikzee- se parkeergarage. Financieel en op het gebied van verkeer moe ten afspraken gemaakt worden, die voor beide partijen interes sant zijn. „Ik moet nog zien of dat lukt. Maar er zijn bepaald wel kansen." Voorlopig gaat de gemeente ver der met haar eigen plannen en wil de komst van de parkeerga rage openhouden. Veerhoek: „De gemeente zal geen ontwikkelingen op de Mosselboomgaard plegen, die een parkeergarage in de toe komst in de weg zouden staan." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met als thema 'Arcus, een zorg minder' zet ten alle locaties van Arcus Zorgcentra op Schouwen- Duiveland op zaterdag 2 maart hun deuren open voor belangstellenden. In de zorgcentra In 't Opper in Bruinisse, Duinoord in Burgh-Haamstede, Borren- damme in Zierikzee, woon zorgcomplex Poortershof in Brouwershaven en in ver pleeghuis Cornelia in Zierik zee laten de medewerkers op deze open dag de bezoekers kennismaken met deze zorg organisaties. De Arcus-locatiemanagers geven op de open dag presen taties over de toekomstplan nen van de verschillende ker nen. In die toelichting zullen onderwerpen aan de orde ko men als ouderenzorg in de toekomst, zorg thuis en nieu we vormen van zorg. Op elke locatie zijn deze open dag stands ingericht met in formatie over onder meer de opleidingen binnen Arcus, de zorgproducten, indicatie stelling en het werken bin nen Arcus als medewerker of als vrijwilliger. Verder geven videopresenta ties een beeld van de moge lijkheden binnen de Arcus zorgcentra voor werkzoe kenden. Dit geldt ook voor de mensen die in de vorm van vrijwilligerswerk een steen tje willen bijdragen. De open dag wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. 'aepen Veere Wij zijn weer geopend! Chef-kok Mare Meeusen heeft weer een creatieve kaart samengesteld. Valentijnsmenu 27,- Markt 23-27, Veere Tel.nr. 0118-501231 www.waepen.nl jWzm-r - t V door René van Stee OOSTBURG - Oostburg krijgt hoogstwaarschijnlijk een ver loskundige praktijk in het vroe gere Antoniusziekenhuis. Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen wil hiermee de werkdruk voor de huisartsen in West-Zeeuws- Vlaanderen verlichten. Na de omvorming van het Anto niusziekenhuis tot een uitge breide polikliniek werden de huisartsen met steeds meer ver loskundige zorg geconfron teerd. Directeur patiëntenzorg J. van der Heide van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen verwacht dat een krachtenbundeling van specialisten en huisartsen de werkdruk voor de laatstge noemden aanzienlijk zal verla gen. „De West-Zeeuws-Vlaamse huisartsen vinden de belasting om altijd beschikbaar te zijn voor verloskundige hulp te groot, met name omdat dergelij ke hulp vaak op onmogelijke tijdstippen als 's nachts, in het weekend of in de vakanties moet worden geboden. Daarom wij ken ze vaak uit naar het zieken huis in Knokke-Heist of naar collega's over de grens", aldus Van der Heide. Gynaecologen In de Oostburgse verloskundige kliniek is straks alleen ruimte voor het zogeheten risicoloze bevallen. Net als nu wordt bij complicaties altijd uitgeweken naar Terneuzen. Daarnaast krijgt het ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen vier gynaecologen in plaats van de huidige drie. Het aantal kinderartsen gaat van twee naar drie. Van der Heide ontkent dat deze beslissing van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is ingege ven door de cijfers van het zie kenhuis in Knokke-Heist, waar dit jaar 132 Zeeuws-Vlaamse baby's werden geboren. Van der Heiden:,,Het ziekenhuis heeft een verantwoordelijkheid naar de héle Zeeuws-Vlaamse bevol king. Daarom moeten we de zorg zo dicht mogelijk bij de doelgroep houden." Beslissing Van der Heide bestrijdt verder dat Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren met de opening van een verloskundige praktijk in Oost burg terugkomt op de eerdere beslissing om dergelijke hulp in Zeeuws-Vlaanderen in Terneu zen te concentreren en tegelij kertijd van het Antoniuszieken huis een uitgebreide polikliniek te maken. „Het open houden van de Oostburgse kliniek oude schaal was geen optie. Als we nu voor eenzelfde beslissing zou den komen te staan, zou die hoogstwaarschijnlijk precies hetzelfde uitvallen", aldus Van der Heide. Het feit of had kunnen worden voorzien dat werkdruk voor de West-Zeeuws-Vlaamse huisart sen op verloskundig gebied hierdoor te hoog zou worden, doet hier volgens hem niets aan af. „We doen iets met de signa len die de huisartsen nu afge ven. Dat is precies waaraan we moeten werken." Advertentie (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge Cineast Andries Meijsen heeft in opdracht van de dorpsraad een portret van Zonnemaire gemaakt. SIRJANSLAND - De dorpsraad Sirjansland houdt op dinsdag 26 februari op 20.00 uur een ver gadering in het dorpshuis. De agenda vermeldt onder meer de website, de dorpskrant, par keerproblemen en de glastuin bouw. Verder praat de dorpsraad over de besteding van het leefbaar heidsbudget en de herdenking van de watersnoodramp in 2003. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Een familie-album van het dorp, de invloed van het weer op het dagelijks leven, molen De Korenbloem als middelpunt en een divers begrip als leefbaarheid. Het zijn de pijlers van het filmportret van Zonnemaire dat cineast Andries Meijsen in opdracht van de dorpsraad heeft gemaakt. De documen taire gaat op donderdag 20 juni in het plaatselijke dorpshuis in première. Meijsen heeft de afgelopen twee jaar veel opnamen in het dorp gemaakt en inter views gehouden met de bewoners. Met de premièredatum in zicht wordt het nog hard werken om montage en afwerking op tijd gereed te hebben, maar die druk van een deadline heeft hij nou eenmaal nodig. De filmmaker woont zelf met veel plezier al meer dan twintig jaar in Zonnemaire. „Logisch dat deze documentaire ook iets toont van de poëtische manier waarop ikzelf tegen de omgeving en de bewoners aankijk", zegt Meijsen. Over een begrip als leefbaarheid heeft hij bijvoorbeeld heel andere ideeën dan de meeste dorps bewoners. Voor hem is leefbaarheid heel wat anders dan openbaar vervoer, straatverlichting of geasfalteerde par keerplaatsen. „Volgens mij zijn dat opgedrongen voor waarden die inmiddels overigens wel breed door de bevolking zijn overgeno men. In elk geval hoor je in deze docu mentaire de koekoek zingen. Dat is voor mij een uiting van leefbaarheid en als de bus elk half uur voorbij komt, verdwijnt die koekoek", aldus Meijsen. Dat het dorpshuis als centrale ontmoe tingsplek van groot belang is voor een kleine kern, heeft hij wel ervaren tijdens de talrijke opnamen. Daar komen men sen elkaar immers tegen en wordt bij hoorzittingen wat dieper op de zaken in gegaan. De vaak wisselende weersomstandighe den vormen een rode draad in het film portret. Alle seizoenen komen aan bod. Het is Meijsen zelfs gelukt Zonnemaire onder een witte deken van sneeuw te fil men. Molen Molen De Korenbloem neemt een centra le plaats in de documentaire in. Vanuit dit fraaie bouwwerk werden naar alle richtingen toe opnamen gemaakt. Meij sen, die ook docent is aan de Academie voor Beeldende Kunst Sint Joost in Bre da schakelde bij het maken van dit por tret diverse malen stagiaires van de op leiding in. Hij wil met deze film tevens aantonen dat een documentaire anno 2002 ook tijd en ruimte kan bieden voor de eigen gedach ten van de toeschouwer. Hij is niet zo ge- KLOETINGE - Op de Kuiterswegeling, het fietspad langs het spoor, in Kloetinge zijn gistermiddag twee mensen gewond geraakt bij een verkeersongeval. Een 53-jarige vrouw uit Goes reed over het fietspad komende uit de richting van Goes. Toen ze in een bocht naar rechts en vervolgens naar links stuurde viel door onbekende oorzaak de scooter in het stuurslot. Hierdoor sloegen zij en de achterop zittende duopassa gier, een 26-jarige vrouw uit Goes, over de kop. De bestuurster raakte gewond aan haar nek, borst, rug en benen. De duopassagier raakte gewond aan rug en nek. foto Pieter Honhoff Beiden zijn per ambulance overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis te Goes. charmeerd van de meeste hedendaagse documentaires waarin alles snel en over rompelend moet. Naar zijn mening heeft dat niet zoveel met communiceren te ma ken. Naast dat de film voor de bewoners van Zonnemaire een soort familie-album zal zijn, wordt er ook een universeler beeld gegeven van het leven in een kleine kern op het platteland. De dorpsraad heeft zich met succes ingespannen voor de fondsenwerving. Met bijdragen van pro vincie, gemeente, het Prins Bernardfons en een landbouwfonds kon de film wor den gemaakt. Op donderdag 20 juni staan er twee vertoningen in het dorps huis gepland 's middags voor de subsidie gevers en 's avond voor de bevolking. Een titel voor de film moet nog worden bedacht. „Ik denk aan een uitspraak die één van de bewoners in een interview doet, maar die geef ik nog niet prijs", zegt Meijsen. (Advertentie) voorletters: q noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Wie van pakhui zen woonappartementen wil maken heeft geen historisch besef. Dat vindt 'bezorgde bur ger' L. Lekkerkerk uit Zierik zee. Hij stelt dat de gemeente Schouwen-Duiveland een deel van haar erfgoed verkwanselt door de vijf monumentale pak huizen in de Meelstraat te ver kopen aan woningbouwcorpo ratie Zeeuwland. De corporatie wil de pakhui zen ombouwen tot een woon complex voor versta ndeli j k ge handicapten. Lekkerkerk tekent bezwaar aan tegen het verlenen van de daarvoor noodzakelijk monu mentenvergunning. Lekkerkerk vreest ook voor aantasting van het woongenot voor zijn echtgenote die in het enkele maanden geleden ge kochte pand aan de Meelstraat gaat wonen. Tussen de achter zijde van het pand en de ach terzijde van een van de pakhui zen is een ruimte van krap vier meter. „Het is hier heel krap. Als we tevoren hadden gewe ten dat er kans was dat die pak huizen bewoond zouden gaan worden dan hadden we dit huis nooit gekocht. Maar dat is ons nooit verteld." In een brief aan het Schouwen- Duivelandse college van bur gemeester en wethouders he kelt Lekkerkerk de houding van het dagelijks gemeentebe stuur, dat volgens hem hoog moedig regeert vanuit het ge meentehuis dat hij betitelt als 'Deukensteijn'. Pakhuizen verbouwen tot woonhuizen is volgens Lekkerkerk nog niet eerder vertoond in Zierikzee. „Kijk maar naar het pakhuis aan de Nieuwe Haven, waar vroeger makelaar Bijdevaate zat. Daar zit een bedrijf in. Kijk naar het Vrije: ook een pakhuis waar een bedrijf in gevestigd is." Historie De pakhuizen aan de Meel straat zijn, stelt Lekkerkerk in zijn brief, nauw verweven met de historie van Zierikzee. Lek kerkerk: „Zierikzee was een handelsstad en die pakhuizen De achterzijde van de meelpakhuizen. herinneren daaraan. Wat be zielt dan een gemeenten om de enige pakhuizen op rij - vijf naast elkaar - te verkopen aan een projectontwikkelaar? De gemeente wil toch het cultuur foto Pieter Honhoff historische verleden van Zie rikzee koesteren? Restaureer die pakhuizen dan en laat er zich bedrijven in vestigen." De verbouwplannen van Zeeuw- land doen in de visie van Lek kerkerk ernstig afbreuk aan het monumentale karakter van de vijf pakhuizen. Volgens hem verdwijnt er een historische waterput, sneuvelen oude bal klagen en wordt de trapgevel aan de achterzijde van één van de pandjes 'verkracht' door de loopsluis die aan de achterzij de de verschillende apparte menten met elkaar moet ver binden. Gevels De typische structuur van de achtergevels van de pandjes wordt door de verbouwplan nen geweld aangedaan en de verbouwing gaat, stelt Lekker kerk, eveneens ten koste van typische maar vooral monu mentale gemetselde bogen in de gevels. Lekkerkerk kan zich evenmin vinden in het plan ge metselde ramen te vervangen door vensters die er volgens hem nooit ingezeten hebben. „En dat alles alleen om bewo ning mogelijk te maken. Ren- tabilieit contra historie." straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail' Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 1 1 1 1 1 1 1 1 n 8 713214 000019 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) q noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). tg per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) De knipbeurt, waarop een van zijn dochters hem trak teerde, kende een verre van fortuinlijk verloop. Het re sultaat ivas een haardos die - om het vriendelijk te zeggen - tot de essentie van knipkunst was teruggebracht. Kaal dus betrad hij de volgende dag het kantoor waar hij werkt. Met een hartelijk 'At your servicewerd hij begroet door een van zijn collega's. Die be schouwde hij al lange tijd als een nagel aan zijn doodskist. De werksfeer werd steeds minder leefbaar. Maar hij reageerde snedig, vond hij zelf. „Ingerukt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57