Archief in historisch steunpunt PZC Nuis marcheert Tholen binnen Probleemjeugd helpt leeftijdsgenoten Hoedekenskerke krijgt brede school Reimerswaal en Kapelle beginnen samen breedtesport re4 blue Goese zorgcentra werken samen Vlissingse rijdt tegen lantaarnpaal Dronken bromfietser tegen de lamp Bekeuringen bij verkeerscontroles Prijs voor Riek Bakker Oude documenten komen niet in nieuw gemeentehuis Treinruilbeurs bijeenkomst kijsfgsbion GOES - De zorgcentra Ter Weel, Ter Valcke, Randhof en Re- hoboth in Goes gaan samenwerken om de 'dubbele vergrij zing' buiten de muren van de centra op te vangen. Daarvoor richten zij de Stichting Woonzorg Goes en omgeving op, die na de zomer operationeel moet zijn. Onder dubbele vergrij zing wordt verstaan dat mensen in een bepaalde ï-egio ouder worden, dat jongeren er wegtrekken en andere ouderen daar voor in de plaats komen. Een aantal van de centra verleent al zorg en dienstverlening buiten de deur. De vier zorgcentra bundelen nu op dit gebied hun krachten. Alle vier staan ze in de buuid van aanleuningwoningen en seniorencomplexen. Ook zijn de centra in de buurt van elkaar gehuisvest. Volgens directeur M. Heijboer van zorgcentrum Ter Valcke heeft de samenwerking meerwaarde: „De komende jaren wordt het aantal verzorgplaatsen niet uitgebreid, dus om iedereen op te kunnen vangen is een alternatief nodig. We kunpen gezamen lijk zorg en dienstverlening leveren aan mensen die nog thuis wonen, ook 's avonds en 's nachts." Daai'naast meent hij dat het bevorderen van de zelfstandigheid een ontwikkeling is in de hele provincie. „Zoiets wordt al vaker als vervanging voor opname gehanteerd." GOES - Op de 's-Heer Hendx-ikskindex-endijk in Goes vond gisteren omstreeks 15.10 uur een eenzijdig ongeval plaats. Een 31-jarige vrouw uit de gemeente Vhssingen kwam uit de richting van de Middelburgsestraat en reed in de richting van de Ringbaan West. In de bocht naar x-echtsvexioor zij de macht over het stuur en x-eed met haar auto tegen een lantaarnpaal. Er was alleen blikschade. SINT MAARTENSDIJK - Een 28-jarige man uit de gemeente Tholen is wij dag omstreeks 20.00 uur aangehouden toen hij op zijn bromfiets in de Sportlaan in Sint Maartensdijk reed. De man ging mee naar het bureau voor een blaastest. Hij had ruim twee keer zoveel gedronken als toegestaan en kreeg naast een proces-vei'baal een rijverbod van 5 uur. KRUININGEN - Bij een verkeerscontrole op de Oude Rijks weg te Kruiningen zijn gisteren tussen 8.00 en 17.00 uur 21 automobilisten bekeurd. De controle was gericht op het dra gen van de autogordel. Daarnaast werd er een bestuurder be keurd die met een onleesbaar kenteken reed. Tijdens een verkeerscontrole op de Dorpsweg in Sint Anna- land zijn 's middags twee automobilisten bekeurd voor het niet dragen van de autogordel. Het ging hier om een 52-jarige en 36-jarige man uit gemeente Tholen. ROTTERDAM - Professor RiekBakker, opsteller van de Mid delburgse Kwaliteitsatlas 2030, is door de gemeente Rotter dam onderscheiden met de Rotterdam Promotie Prijs 2001. Zij kreeg de prijs voor haar baanbrekende, visionaire werk voor de Kop van Zuid. Volgens de gemeente heeft Riek Bakker op onnavolgbare wijze bijgedragen aan de promotie van de havenstad. De stedenbouwkundige is de bedenkster van de Kop van Zuid. Op dit moment werkt zij met haar bureau BVR aan het project Parkstad, een plan met 2000 tot 25 woningen, kleine en middelgi"ote kantoren en de aanleg van veel groen tussen de Kuip en de Kop van Zuid. Bakker werd enkele jaren geleden door de gemeente Middelburg ingehuurd om een toe komstvisie te maken. Zij stelde daarin onder meer voor om kantoren te bouwen in het Stationsgebied. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaande- ren en de stichting Welzijn Ter- neuzen beginnen binnenkort met een grensoverschrijdend project om jongeren op te leiden tot jongerenadviseurs. Jongeren die andere jongeren een luister-end oor bieden. Niet om mini-maatschappelijk wer ker te spelen en zware proble men rondom bijvoorbeeld in cest aan te hoi*en, maar om hun leeftijdsgenoten met hun pro blemen te verwijzen naar de juiste instellingen en personen. Tijdens een conferentie in no vember kreeg de Stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaandei'en de bevestiging dat de jeugd best te porren is voor het idee om bij leeftijdgenoten te rade te gaan, wanneer zij met wagen of pro blemen zit. De deelnemers aan de bijeenkomst suggereerden dat zij eerder naar een vriend dan naar een volwassene zou den stappen. In Vlaanderen, waar jongeren al zo'n tien jaar worden opgeleid tot adviseur, blijkt dat instellin gen een groter bereik hebben ge kregen en dat de problematiek onder jongeren beduidend is af genomen. De jongex'enadviseurs krijgen lessen in sociale vaar digheden en leren hoe zij ge sprekken kunnen voex-en. Ze worden getraind om door te ver wijzen naar ouders, docenten, vertrouwenspersonen of maat schappelijke werk. Er wordt echter niet van hen vex-wacht dat ze grote problemen als in cest of zelfmoordneigingen aan pakken. Met de stichting Wel zijn Terneuzen en In Petto, het trainingsinstituut in Vlaande ren, is een subsidieverzoek inge diend bij de Euregio Scheldem- ond en de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen voor een dx*ie jarig project. zaterdag 16 februari 2002 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - In het nieuwe Thoolse gemeente huis komt geen oud archief. Wel wil de gemeente Tholen een 'his torisch steunpunt' realiseren, gekoppeld aan bibliotheek of streekmuseum. De besturen van heemkundekring Philippus- landt en de Genealogische l werkgroep Tholen betreuren de beslissing van het gemeentebe stuur. De stuurgroep nieuwbouw ge meentehuis heeft, op basis van kwaliteits- en kostenoverwe gingen, in meerderheid gekozen voor uitplaatsing van het oud I archief. Alleen SGP'er M. Dijke is tegen. De leden hebben zich onder meer gebogen over de vraag hoeveel geld zij beschikbaar willen stellen om het archief te handhaven. Daarbij speelt niet alleen behoud en beheer van het i oude materiaal een rol, maar f ook de wijze van toegankelijk I maken en beschikbaar stellen van oudé stukken voor het pu bliek. Een globaal kostenoverzicht i leeit dat de eigen archiefdienst I rond de 350.000 eui'o per jaar kost. Eenmalig is met de vesti ging van een nieuw archief nog eens zo'n 700.000 euro gemoeid. Uitplaatsing bij het Zeeuws ar chief kost de gemeente jaarlijks zo'n 250.000 eui'o. Voor een his torisch steunpunt moet per jaar 40.000 euro worden neergelegd. De eenmalige kosten die met uitplaatsing gepaard gaan wor den op 576.000 gulden geschat. De meeste stuurgroepleden en het college van burgemeester en wethouders kiezen voor uit- plaatsing van het archief, mits er een historisch steunpunt ge- Het archief in het gemeentehuis van Sint-Maartensdijk. realiseerd wordt. Een dergelijk steunpunt stelt, vermoedt be stuurslid J. Kempeneers van heemkundekring Philippus- landt, niet veel voor. Zaken als kadastrale leggers, rechterlijke akten en notarieel ax-chief zullen waai'schijnlijk naar Middel burg - of elders - worden ver kast. De gemeente zelf heeft het over een voorziening waar de historische collectie en de histo rische bibliotheek een plaats krijgen en 'waar bezoekers een belangrijk deel van de stukken kunnen raadplegen'. Invulling van het steunpunt moet in sa- menspi-aak met de gebruikers gebeux'en, is het uitgangspunt. Begin volgende week is er over leg tussen gemeente en de twee gebruikersgroepen. Dinsdag 19 febx-uari buigt de commissie middelen zich over het onder- werp. Kort dag dus voor de ge bruikers om eventuele inspraak voor te bereiden, menen zowel Kempeneex's als secretaris T. Giljam van de Thoolse genea logische werkgroep. Temeer foto Willem Mieras omdat het hen aan achtergi'ond- informatie (bijvoox-beeld in zicht in de kosten) ontbreekt. Het kwijtraken van het eigen ax-chief wordt door gebruikers als een flinke aderlating gezien. „Een gemeente die niet bereid is het eigen ax-chief te beheren, is bezig zichzelf op te heffen", waarschuwt Kempeneers. Het archief hoort sowieso binnen de eigen gemeentegrenzen thuis, uit respect voor de 'ex-ven van onze vaderen'. Giljam: „Je moet denken aan het rijke culturele erfgoed dat zo'n archief vormt. Zoiets draait niet alleen om fi nanciën." Ook de eigen ai'chivaris is, stelt Giljam, van groot belang. „Om dat zo iemand gespecialiseerd is in de lokale situatie en je ook ge richt kan helpen bij je onder zoek naar die lokale situatie", licht ze toe. Verhuizing van het archief betekent daarnaast dat mensen die met ondei'zoek bezig zijn op reis zullen moeten gaan. Goedkoop Er is in de hele omtrek geen ar chief dat zo goedkoop werkt als Tholen, voei-t Kempeneers nog als argument aan. Op een kleine 24.000 inwoners zijn twee ax-- chiefmedewei'kers werkzaam. „Schouwen-Duiveland, met zo'n 32.000 inwoners, heeft zes- eneenhalve medewerker in dienst." Volgens de Philippus- landt-bestuurder zegt dat ove rigens niets over de kwaliteit van het Thoolse archief. „Geen archief is zo toegankelijk ge maakt als het Thoolse archief, mede dankzij vrijwilligers. Zo zijn alle overlïjdens van 1811 tot 1940 en alle huwelijken van 1811 tot 1922 in de computer ge zet", begint Kempeneers een lange opsomming. Giljam: „Je hebt als gemeente de taak, vol gens de archiefwet, goed voor je archief te zoxgen. Dus zal het niet zo zijn dat dat in Middel burg of ergens anders beter ge beurt." De commissie middelen verga dert dinsdag 19 februari over uitplaatsing van het ax-chiefDe bijeenkomst in Sint-Maartens dijk begint om 19.30 uur. door Mieke van der Jagt HOEDEKENSKERKE - De ge meente Borsele en het het be stuur van basisschool De Re genboog in Hoedekenskerke zijn er helemaal uit. Bij dorps huis De Griend moet een nieuwe school met een peuterspeelzaal komen, zodat de brede school ook in Hoedekenskerke gestalte kan krijgen. Wisse Tuinhof Slemmer (WTS) uit Vlissingen heeft een ontwerp gemaakt waarover iedereen enthousiast is. Maandag 25 februari is er een informatieavond over het plan in De Griend, die begint om 19.30 uur. Nieuwbouw voor basisschool De Regenboog zorgde aanvan kelijk voor strubbelingen tus sen het school- en gemeentebe- stuur. Het schoolbestuur wilde een nieuw gebouw op de plaats van de huidige school aan de Vinningesti-aat, maar de ge meente Boi'sele zag met cle noodzaak voor nieuwbouw de kans schoon om in Hoedekens kerke een brede school te ma ken. Het ideaal van de brede REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl school is om. behalve kindei'op- vang en onderwijs bijeen te brengen, ook sociaal-cultureel werk en zorgfuncties dichter bij de school te halen. Daarvoor is het verstandig in de buurt van bestaande voorzieningen, zoals een dorpshuis te bouwen. Bo vendien is de Vinningestraat stedebouwkundig heel geschikt voor woningbouw- Het maakt kans op dorpsvernieuwings- subsidie en de verkoop van bouwgrond kan de dure nieuw bouw helpen betalen. Over de locatie werden de par tijen het sneller eens dan over een ontwerp. Twee zogenaamde massastudies werden er ge maakt maar over het ontweip dat de gemeentelijke voorkeur had - een modex-n gebouw door het Laboratorium voor Archi tectuur - wilde het schoolbe stuur niet praten. Vooral omdat er een verdieping op zat, wees de school het ontwerp af. Een ta melijk traditioneel ontweip van WTS zag het gemeentebestuur weer niet zitten, zodat de archi tecten opnieuw aan de slag gin gen met een duidelijk pakket aan eisen en randvooi-waarden. WTS maakte het ontweip waar over nu eensluidend hoera wordt geroepen. Peuterspeelzaal en school ko men nu in een gebouw in één laag, dat los komt te staan van De Griend, maar er wel een speelse vei-binding mee heeft. In De Griend zijn weinig aanpas singen nodig, afgezien van het inlichten van een intei*netruim- te. De nieuwe school wordt toe gankelijk vanuit de Ostende- straat en vanuit het paadje langs De Griend. De speeltuin wordt een deel van het brede- schoolcomplex. Tijdens de infoi'matiebijeen- komst komt de architect uitleg gen hoe het er van binnen en van buiten uit gaat zien. Ook het schoolbestuur, peuteispeel- zaalbestuur en de gemeente geven hun visie op het plan en lichten de verder te volgen pro cedures toe. KAPELLE - In De Vroone aan de C. D. Vereekesti'aat in Ka- pelle wordt zaterdag 2 3 februari een ruilbeurs voor modeltreinen gehouden.Ook kunnen liefheb bers er ook terecht voor tips voor het aanleggen van een baan en de aanschaf van auto schaalmodellen. De beurs be gint om 10.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Burgemeester Willem Nuis (links) tijdens een kennismakingsbezoek aan de Betho. foto Willem Mieras door Esme Soesman In de zomer van 2000 mar- cheerde hij Tholen binnen: burgemeester Willem Nuis. Fractievoorzitter van de Chris tenunie in de x-aad van Ede en lid van de Geldeise provinciale staten. Was het verbeelding of hoorden we marsmuziek schallen, tij dens die eerste door hem aange voerde begrotingsraad - die maar niet eindigen wilde. Raadsleden zakten één voor één steeds verder onderuit. Wethou- ders knipperden allengs onver- hulder slapers uit de ogen. Pers- medewerkers wisselden elkaar af of haakten af. Bij luisteraars van de lokale radio stond het knopje allang op uit. Maar Nuis, tot koxd daarvoor commandant verbindingsdienst en comman dant van het regiment verbin dingstroepen bij de Koninklijke Landmacht, leek geen moment zijn grip te verliezen. Al die tijd zat hij fier rechtop. Strak in het pak. geconcentreerd. Nauwlet tend de orde van de vergadering bewakend en - in weerwil van het late tijdstip - eindeloos uit wijdend als er in de procedux-ele gang van zaken iets fout dreijjde te gaan. Voorspelbaar De gi'appen bij zijn eerdere in stallatie wai-en - hoewel niet minder komisch - voorspelbaar-. Met ingang van maandag zou het ochtendappel in het Thoolse gemeentehuis zijn intx-ede doen. En pas na uitputtende controle van bureaus op netheid zou het weekendverlof ingaan. Nuis zelf schokschouderde over zijn carrièremove. Zijn vorige func tie, verklaai-de hij, was verge lijkbaar met een managment- baan bij een groot bedrijf. Daai'naast werd in zijn legerjob een beroep op representatieve kwaliteiten gedaan. Die kwali teiten had hij hard nodig, bij die eindeloze reeks van kennis makingsactivi teiten. En wie weet, zag je me nigeen denken, komt Tholen door deze man ooit nog eens echt op de kaart te staan. Maar was het ver beelding, of hoorden we onder tussen de Thoolse ambtenarij diepe zuchten slaken? Achter de gevel van het krap bemeten ge meentehuis was er in ieder geval wat aan de hand. De gemeente lijk voorlichter kreeg het 'non- actief' te hox-en. Tijdens commissievergaderingen uit puttend bediscussieerde inge komen stukken bleken plots klaps niet meer openbaai-. Er waren terughoudende reacties op tamelijk simpele vragen. Niemand wenste blijkbaar door de eerste burger op de vingers getikt te worden. Daar zal wel honderd keer opdrukken op staan. Gezucht ook waarschijnlijk vanwege de te leveren prestaties achter die gevel. In razendsnel tempo kwam er beweging in za ken waar al te lang alleen maar over was gepi'aat. Bestofte luchtballonnetjes werden van de planken gehaald en grijp baar gemaakt in de vorm van nota's, commissievoorstellen en opdrachten aan onderzoekbu- reau's. Nuis zei het al meteen toen hij zijn in trede deed: ook burgers hebben creatieve ideeën, daar moeten we gebruik van ma ken. 'Bij de bur ger op de koffie', de interactieve aanpak in de pré-Nuistijd, groeide uit tot een megafestijn. De recent gehouden debatten in het kader van Bestemming Tho len, de toekomstvisie van de gemeente, zetten een paar hon derd mensen tot gezamenlijk koffie drinken aan. Een nieuw Thools gemeente huis. Nog zo'n luchtballonnetje. Terloops en uitsluitend intern opgelaten door Nuis' voorgan ger Van der Munnik. Andex-half jaar na intrede van de nieuwe Thoolse eerste bwger is de loca tie inmiddels vastgesteld en het programma van eisen opge steld. In 2004, zo is de bedoeling, moet het gebouw er staan. Ove rigens, leert dat pi-ogramma van eisen, inclusief commandoka- mer. Ofwel: 'het centrale punt van het crisiscentrum dat in tij den van nood opei-ationeel is'. Afkomst is niet verloochenbaar. Geen slechte voorzorgsmaati-e- gel, gezien het spektakel dat Tholen afgelopen jaar inder daad op de kaart zette, zij het niet zozeer dankzij i-epresenta- tieve kwaliteiten van Nuis. Plotse bekendheid in den lande hebben de eilanden om heel an dere redenen gekregen: de drei gende val van resten van het Russische ruimtestation Mir. De Reimerswaalse CDA-afde- ling houdt de komende weken drie verkiezingsbijeenkomsten met kopstukken uit de pax-tij. Tweede-Kamerlid Wim van de Camp is als eei'ste aan de beurt. Hij bi-engt maandag 18 februari een bezoek aan dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke. Ver volgens zullen Tweede-Kamer lid Siem Buijs uit Goes en Gede- puteerde Toine Poppelaax-s hun opwachting maken. Buijs doet dat woensdag 20 februari in Ons Dorpshuis in Kruiningen en Poppelaars donderdag 28 fe bruari in vei-enigingsgebouw De Haven in Yerseke. Alle bij eenkomsten beginnen om 19.30 door Rob Paardekam KRUININGEN - Reimerswaal en Kapelle beginnen samen een breedtesportproject. Bij het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) is een projectplan ingediend waarmee beide gemeenten een subsidie van 350.000 euro proberen los te peuteren. Onder breedtesport vallen alle sportieve activiteiten die niet beroepsmatig of op topniveau worden beoefend. De gemeen ten Reimerswaal en Kapelle hebben vijf deelprojecten geko zen die de komende jaren de speerpunten van het breedte- sportproject vormen. Om te beginnen willen ze de vol wassenen- en ouderensport een impuls geven door ontwikkelin gen op dat gebied te ondersteu nen. Specifieke aandacht zou er volgens het projectplan moeten zijn voor mensen met een handi cap of een chronische aandoe ning. Groepen ouderen zouden moeten integreren bij de be staande spoi"taanbieders. Ook de jeugd krijgt aandacht in het breedtesportproject. Uit de Kapelse schoolenquête is geble ken dat een steeds groter wor dende groep kinderen bewe gingsachterstand oploopt. Daar willen de gemeenten iets aan doen door basisscholen gerichte ondersteuning aan te bieden op het gebied van bewegingson derwijs. Ook zouden de sport- aanbiedexs zich beter moeten introduceren bij de jeugd. Een deelproject dat alleen in Kapelle wordt uitgevoerd is 'spoil en spel in de vrije ruimte'. Uit een enquête is gebleken dat vooral de oudere jeugd behoefte heeft aan meer sport- en spelac tiviteiten in de vrije tijd. De ge meente Kapelle wil deze daarom organiseren. Sport sti mulering is een ondei-deel waar alleen Reimerswaal aan mee doet. De gemeente wil ondex-- steuning bieden aan evenemen ten die leiden tot een verhoging van sportdeelname onder de be volking. Aan het project "verenigings ondersteuning' doen beide ge meenten weer mee. Sport vei-- enigingen krijgen ondersteuning op het gebied van het weiven van vrijwilli- gei-s, en de kwaliteitsverbete ring daarvan. Ook zouden ver enigingen in veel grotere mate met elkaar moeten samenwer ken. Voor alle projecten samen wil len Kapelle en Reimerswaal ruim 650.000 euro uittrekken. Een flink deel daarvan zou door het Rijk betaald moeten wor den. Er is een projectplan naar het ministerie van VWS ge stuurd. De kans op honoi-ex-ing van het verzoek is groot, want ook Goes en Borsele kregen eer der een rijkssubsidie voor de bi'eedtesport. Reimerswaal en Kapelle willen in 2003 met het zes jaar durende project begin- (Advertentie) betaalbare eigentijdse kindermode v.a. donderdag 21 feb. Damplein 18 Middelburg (Advertentie) STICHTIN G j .VERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Cliënten- en patiëntenradenbedankt! Westwal 37, 4461 CM Goes, Postbus 2054,4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53