Zoekactie vliedberg vergeefs De Jaguar van Charles Linssen 11 Tweede fase Over de Dijk in zicht Oostburg krijgt weer praktijk voor verloskunde «8«Hl Wel vondst aardewerk Goes Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Verzet tegen schelpopslag duurt voort Scooter valt in stuurslot: twee vrouwen gewond Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- zeeuwse almanak Kaal PZC MIDDEN zaterdag 16 februari 2002 door Harold van Ginkel GOES - Uit archeologisch on derzoek bij verpleeghuis Ter Valcke in Goes blijkt dat op die plek duizend jaar geleden al mensen woonden. Dat zegt pro jectleider B. Meijlink van het Archeologisch Diensten Cen trum te Bunschoten-Spaken burg. De vliedberg waar naar werd gezocht is vooralsnog ech ter niet gevonden. Het onderzoek vond deze week plaats als voorbereiding op de nieuwbouw van Ter Valcke. De archeologen werden ingescha keld, omdat wordt vermoed dat Ter Valcke gebouwd is op een vliedberg, een kunstmatige heuvel waar mensen zich kon den terugtrekken bij hoog wa ter. Restanten hiervan werden niet gevonden, maar het blijft mogelijk dat de berg ergens an ders op het terrein van het Goese zorgcentrum heeft gelegen. De archeologen troffen wel aarde werk en stenen aan. Boer van stand Volgens Meijlink is de vliedberg in de late Middeleeuwen opge worpen dooreen boer van stand, die zijn boerderij op een verho ging plaatste. Daarna kwamen er steeds meer lagen bovenop, waardoor de berg almaar hoger werd. In de loop der eeuwen is dit zo gebleven. In de vorige eeuw werden de omliggende landerij en boomgaarden. Volgens Meij link moet de vliedberg 'ergens in het midden daarvan' hebben ge legen. In 1957 is het terrein gladgemaakt, waarna Ter Valc ke in 1965 mogelijk op die plek is gebouwd. Meijlink leidde deze week de opgravingen. „We hadden ge hoopt de vliedberg te vinden, maar dat is niet gelukt." Wel blijkt uit gevonden aardewerk dat rond het jaar 1000 een hou ten boerderij op de plek stond waar de eerste fase van de nieuwbouw is voorzien. Ook moet er een gracht of een grep pel in de buurt hebben gelegen. Van de geschiedenis in latere pe rioden zijn eveneens sporen ge vonden en ook hier speelde het aardewerk een grote rol. Eerst werd melding gemaakt van de vondst van een stenen muur, maar dat was iets te voorbarig. Steen Meijlink: „We hebben wel puin- resten van steen gevonden, dus we weten dat er een stenen ge bouw heeft gestaan. Het wijst erop dat ook hier een gracht of sloot heeft gelegen." Uit het voorlopige onderzoek blijkt dat het gebouw, mogelijk een ste nen voorburcht, rond 1500 werd gesloopt. Ook is het water toen gedempt, waarna het gebied is vlakgemaakt. Om uiteindelijk toch de vlied berg te vinden, wil Meijlink bij de volgende nieuwbouwfases eerst de grond onderzoeken naar restanten van de berg. „We denken dat die vliedberg daar ergens heeft gelegen. Waar schijnlijk zaten we nu aan de rand ervan. Mogelijk stuiten we bij volgende onderzoeken wel op deresten." Daarvoor moeten de archeolo gen wel even wachten, want de volgende nieuwbouwfases staan gepland voor 2004 en 2005. De eerste fase gaat volgens plan na de zomervakantie van start. De nieuwbouw steekt boven de dijk uit. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Over de invulling van de tweede fase van het nieuwbouwplan Over de Dijk in Heinkenszand houdt de ge meente op woensdag 27 februari een infor matieavond. Wat de eerste fase van het plan betreft, moe ten op langs de Drieweg nog huizen worden gebouwd en ook aan de oostkant van woon zorgcomplex Dijkstede, langs de sloot, zijn de geplande gesloten gevel wanden nog niet gerealiseerd. Eind 2003 wil de gemeente Borsele meteen met de tweede fase beginnen. De tweede en derde fase van Over de Dijk worden ge bouwd aan de andere kant van de sloot, die nu voor Dijkstede langs loopt. Die sloot moet een brede waterpartij worden door een groen gebied dat de Campus is gedoopt. Door die Campus komt de langzaamver- keersroute die langs de Stenge vanaf de Dorpsstraat loopt, door tot aan de geluids wal langs de Drieweg. In de Campus, die in de tweede fase wordt ontwikkeld, moeten vijf vrijstaande appar tementencomplexen verrijzen, die ver spreid in het groen komen te liggen. Aan weerskanten van de Campus komen duide lijke gevelwanden om de begrenzing tussen de twee fasen aan te geven. Een deel daar van zal worden gevormd door een nieuw woonzorgcomplex, dat in het zuidwestelijk deel van het plan moet worden gebouwd. De tweede fase omvat in zijn geheel bijna 17 hectare langs de Kraaijendijk en langs de Campus naar de Drieweg. Centraal komt een zogenaamde boomweide te liggen, waarin vrijstaande huizen in een ruime op zet kunnen worden gebouwd. Het zuidelijk deel van de boomweide zit in de tweede fase, de andere helft in de derde fase. Patiowoningen Langs de Kraaijendijk, die de bestemming wandeldijk krijgt, moeten patiowoningen komen in blokken die een eind van de dijk afliggen en ruim doorzicht van de wijk naar de dijk mogelijk maken. In de rest van het plan, verdeeld in een westelijk- en een oos telijk woongebied komen de straten nage noeg in oost-west-richting te lopen. Er is plaats voor twee-onder-een-kap en vrij staande woningen. Het westelijk deel moet helemaal worden uitgevoerd in de tweede fase en van het oostelijk woongebied alleen het zuidelijke deel. De boerderij aan de Kraaijendijk is in het plan opgenomen. Het woonhuis en een schuur zullen blijven staan. Ook het aannemingsbedrijf aan Cla ra's Pad zit in het plan, maar blijft gewoon zoals het is. Evenals de eerste fase krijgen de tweede en de derde fase gescheiden riolerin gen. Het huishoudelijk afvalwater gaat naar de rioolwaterzuivering in Kapelle, maar het hemelwater blijft in de wijk. De ontsluitingsweg, de geluidswal en de water gang langs de Drieweg zullen tot in de derde fase worden doorgetrokken. Op de 17 hectare in de tweede fase denkt de gemeente Boselezo'n 285 woningen kwijt te kunnen. Daarin zijn de appartementen in de Campus en die in het nieuwe woonzorgcom plex inbegrepen. Voor Heinkenszand moet de tweede fase tot 2009 genoeg ruimte voor nieuwbouw bieden. De informatiebijeen komst in De Stenge begint om 20.00 uur. Het voorontwerp-bestemmingsplan ligt ter in zage in het gemeentehuis, dat iedere och tend en op donderdagavond open is. door René van Stee OOSTBURG - Oostburg krijgt hoogstwaarschijnlijk een ver loskundige praktijk in het vroe gere Antoniusziekenhuis. Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen wil hiermee de werkdruk voor de huisartsen in West-Zeeuws- Vlaanderen verlichten. Na de omvorming van het Anto niusziekenhuis tot een uitge breide polikliniek werden de huisartsen met steeds meer ver loskundige zorg geconfron teerd. Directeur patiëntenzorg J. van der Heide van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen verwacht dat een krachtenbundeling van specialisten en huisartsen de werkdruk voor de laatstge noemden aanzienlijk zal verla gen. „De West-Zeeuws-Vlaamse huisartsen vinden de belasting om altijd beschikbaar te zijn voor verloskundige hulp te groot, met name omdat dergelij ke hulp vaak op onmogelijke tijdstippen als 's nachts, in het weekend of in de vakanties moet worden geboden. Daarom wij ken ze vaak uit naar het zieken huis in Knokke-Heist of naar collega's over de grens", aldus Van der Heide. Gynaecologen In de Oostburgse verloskundige kliniek is straks alleen ruimte voor het zogeheten risicoloze bevallen. Net als nu wordt bij complicaties altijd uitgeweken naar Teoneuzen. Daarnaast krijgt het ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen vier gynaecologen in plaats van de huidige dxie. Het aantal kinderartsen gaat van twee naar drie. Van der Heide ontkent dat deze beslissing van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is ingege ven door de cijfers van het zie kenhuis in Knokke-Heist, waar dit jaar 132 Zeeuws-Vlaamse baby's werden geboren. Van der Heiden:,,Het ziekenhuis heeft een verantwoordelijkheid naar de héle Zeeuws-Vlaamse bevol king. Daarom moeten we de zorg zo dicht mogelijk bij de doelgroep houden." Beslissing Van der Heide bestrijdt verder dat Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren met de opening van een verloskundige praktijk in Oost burg terugkomt op de eerdere beslissing om dergelijke hulp in Zeeuws-Vlaanderen in Terneu- zen te concentreren en tegelij kertijd van het Antoniuszieken huis een uitgebreide polikliniek te maken. „Het open houden van de Oostburgse kliniek oude schaal was geen optie. Als we nu voor eenzelfde beslissing zou den komen te staan, zou die hoogstwaarschijnlijk precies hetzelfde uitvallen", aldus Van der Heide. Het feit of had kunnen worden voorzien dat werkdruk voor de West-Zeeuws-Vlaamse huisart sen op verloskundig gebied hierdoor te hoog zou worden, doet hier volgens hem niets aan af. „We doen iets met de signa len die de huisartsen nu afge ven. Dat is precies waaraan we moeten werken." Advertentie (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge VLAKE - Omwonenden hebben voor de tweede keer bij de Raad van State beroep ingesteld te gen de milieuvergunning voor European Shell Store BV, dat aan de Kanaalweg in Vlake mosselschelpen opslaat. Twee jaar geleden vernietigde de Raad van State de vergun ning, althans het voorschrift waarin was vastgelegd dat het maximaal zes graden in de op slagloods mag zijn. Volgens de Raad van State was dit voor schrift onwerkbaar, omdat de aangevoerde partijen een hoge re temperatuur hebben. Gede puteerde Staten repareerden de vergunning, onder meer door te verplichten dat de deuren van de loods hooguit veertien keer per dag gedurende een minuut open mogen zijn. De familie Kole, die op 200 me ter afstand van de loods een vee- houderijheeft, voert al jaren strijd tegen de opslagplaats. Op een hoorzitting gisteren in Den Haag zei M. Kole-Mol: „Er komt een walgelijke, pure destructie- geur uit de loods en het zaakje stinkt ook figuurlijk vanwege leugens en bedrog van gemeente en provincie. Provinciewoordvoerder P. Wat- tel stelde dat de Raad van State alleen over het voorschrift over de koeling kan beslissen, omdat de rest van de vergunning des tijds intact is gelaten. Ook zei hij dat bij twee inspecties door mi lieu-ambtenaren geen stank was vastgesteld. Directeur W. Minnaard van Eu ropean Shell Store erkende dat de loodsdeuren soms niet goed sluiten, maar zei dat die binnen kort worden vervangen. De deu ren zouden in het ongerede zijn geraakt omdat de loods overvol was. (Advertentie) "HOTU RESTAURANT J j/aepen I Veere Wij zijn weer geopend! Chef-kok Mare Meeusen heefl weer een creatieve kaart samengesteld. Valentijnsmenu 27,- Markt 23-27, Veere Tel.nr. 0118-501231 www.waepen.nl In de Lange Vorststraat worden proefstroken, in drie varianten, aangelegd van de mogelijke toekomstige bestrating van het winkelgebied. De toekomst van de Goese binnenstad is volop in discussie. Wie dat wil kan volgende week dinsdag zijn mening over de plannen geven tijdens het groots opgezette Binnenstadsdebat in de Grote Kerk. De vraag is welke waarde die mening heeft. door Rolf Bosboom GOES - Dezer dagen glijdt, huis aan huis, een speciale editie van het gemeentelijk informatie blad Samenspel in de Goese brievenbussen. Daarin worden de ideeën en plannen voor het hart van de stad uitgebreid en uitbundig geïllustreerd gepre senteerd. Wie het blad leest, kan bijna niet anders dan enthousi ast worden. Het denken over de toekomst van het centrum is inmiddels al enkele jaren gaande, in het besef dat Goes het als winkelstad al lesbehalve slecht doet, maar dat het ook grote inspanningen vergt om de binnenstad aan trekkelijk te houden. De brain stormsessies van gemeente en ondernemers leidden twee jaar geleden tot een toekomstvisie: het Masterplan Binnenstad Goes, met daarin 27 projecten die het centrum kunnen verrij ken. Het Masterplan is nu uitge werkt tot het zogeheten Project plan, dat de aanzet vormt tot de concrete uitvoering. De eerste fase (tot 2007) daarvan zou moeten bestaan uit het autovrij maken en herinrichten van de Grote Markt, de Singelstraat, de Dam, de Vlasmarkt en een gedeelte van de Beestenmarkt, het herinrichten van een groot aantal winkelstraten (met on der meer nieuwe bestrating) en de bouw van een parkeergarage aan het Bleekveld en een par keerkelder onder de Oost wal. De totale kosten worden, inclu sief BTW, geschat op 28 miljoen euro. Wat in Samenspel helaas niet wordt vermeld, is dat de ge meenteraad vorige week een duidelijk Neen heeft laten ho ren. Prachtige plannen, daar niet van, maar in deze opzet en in dit tempo gewoonweg onbe taalbaar, zo lieten de politieke partijen onomwonden weten. Zij steunden daarmee wethou der van financiën Thijs 't Hart, die in het college van burge meester en wethouders uit de zelfde overwegingen een dissi dente positie had ingenomen. Alleen de CDA-fractie zei de plannen wél financieel haal baar te achten, maar die stel- lingname leek vooral bepaald door solidariteit met de eigen wethouder Charles Linssen, de grote animator van het Master plan, dan door realiteitszin. Het was raadslid Sam de Putter (ChristenUnie) die met een pa rabel de essentie helder schets te. Hij vertelde recent tot de slotsom te zijn gekomen dat het tijd was een nieuwe auto aan te schaffen. Een glimmende Ja guar, met alles erop en eraan, stal zijn hart. Prachtige auto, helemaal niets mis mee. Toen hij analyse de mogelijke koop financieel op een rijtje zette, bleek dat hij zich de limousine wel kon veroorlo ven, maar daar moest dan wel veel, zo niet alles, voor wijken. Voortaan was het dus een soepje als avondeten en een verre va kantie zat er zeker niet meer in. En dus staat er nu toch, na amp el beraad, een bescheiden maar degelijke middenklasser voor De Putters deur. Komende dinsdag mogen alle belangstellenden de Jaguar van Charles Linssen komen bekij ken, het vele chroom op de wa gen betasten, de geur van de le deren bekleding opsnuiven en hun mening geven. De wethou der heeft de imposante wagen echter slechts in bruikleen, want van hogerhand heeft hij al te horen gekregen dat aankoop financieel gezien niet tot de mo gelijkheden behoort. Daarmee bestaat het gevaar dat het Binnenstadsdebat een falie kante mislukking wordt. In de cember 2000 zijn vele ideeën en schetsen ook al gepresenteerd tijdens de 'ideeënmarkt' in de vroegere ambachtsschool. Toen was er, zeer terecht, veel geest drift en bijval. Nu de uitvoering nadert en de fase van besluiten aanbreekt, wekt een hernieuwd publiek applaus onherroepelijk verwachtingen, die dan wel moeten kunnen worden waar gemaakt. Het zal veel van de organisato ren vergen om het debat niet al leen te laten gaan over de te prij zen inhoud, maar ook over de haalbaarheid, zonder volledig te verzanden in een financieel- technische discussie. Wie bij voorbeeld mag kiezen tussen drie soorten bestratingen voor het winkelgebied, wil niet al leen de proefstroken zien die momenteel worden aangelegd, maar ook de bijbehorende prijs kaartjes. Voor een juiste afwe ging kan het een niet zonder het ander. Het grootste deel van de ge schatte 28 miljoen euro gaat zit ten in het parkeren: vier miljoen in een parkeergarage aan het Bleekveld en maar liefst twaalf KLOETINGE - Op de Kuiterswegeling, het fietspad langs het spoor, in Kloetinge zijn gistermiddag twee mensen gewond geraakt bij een verkeersongeval. Een 53-jarige vrouw uit Goes reed over het fietspad komende uit de richting van Goes. Toen ze in een bocht naar rechts en vervolgens naar links stuurde viel door onbekende oorzaak de scooter in het stuurslot. Hierdoor sloegen zij en de achterop zittende duopassa gier, een 26-jarige vrouw uit Goes, over de kop. De bestuurster raakte gewond aan haar nek, borst, rug en benen. De duopassagier raakte gewond aan rug en nek. Beiden zijn per ambulance overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis te Goes. (Advertentie) foto Willem Mieras miljoen euro (26,4 miljoen in ou derwetse guldens) voor een par keerkelder onder de Oostwal, zodat het huidige parkeerter rein daar weer een waterpartij kan worden en de vestenstruc- tuur in ere wordt hersteld. Won derschone ideeën, maar buiten gewoon veel geld. Het resultaat is bovendien bovenal cosme tisch. Het aantal parkeerplaat sen in de stad neemt er, in het gunstigste geval, per saldo slechts met pakweg tweehon derd door toe. De vraag is of dat zoveel geld waard is. De toegezpgde bijdrage van de ondernemers van zes miljoen euro aan het opknappen van pleinen en winkelstraten is ech ter nauw verbonden met het realiseren van nieuwe parkeer gelegenheid. Al te veel speel ruimte, zonder die steun te ver liezen en het proces volledig in de war te schoppen, is er daar door niet. Het is de nieuwe gemeenteraad, die in maart aantreedt, die de knoop zal moeten doorhakken. Die kan daarbij niet alleen kij ken naar de binnenstad maar moet ook oog hebben voor de talloze andere zaken die in Goes en, niet te vergeten, in de dorpen de aandacht vragen. Dat zal veel vergen van de nieuwe lich ting bestuurders, die zeker ook niet zullen willen dat Linssens ol dtimer te zij ner tij d moet wor den weggesleept. voorletters a noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcode. staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- G per maand met nummer: j j automatische incasso (€19,25). handtekening: d per kwartaal met automatische incasso 52,-). o per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f «ent. In de colofon treft u nadere reformatie aan. 9^ j' Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000019 De knipbeurt, waarop een van zijn dochters hem trak teerde, kende een verre van fortuinlijk verloop. Het re sultaat was een haardos die - om het vriendelijk te zeggen - tot de essentie van knipkunst was teruggebracht. Kaal dus betrad hij de volgende dag het kantoor waar hij werkt. Met een hartelijk 'At your service' werd hij begroet door een van zijn collega's. Die be schouwde hij al lange tijd als een nagel aan zijn doodskist. De werksfeer werd steeds m inder leefbaar. Maar hij reageerde snedig, vond hij zelf. „Ingerukt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51