PZC Bloot aan de Turkse Riviera Comfortabele business class in de touringcar 37 Salamanca Erfgoed Slaaptrein Ecotoerisme IJsland Legoland zaterdag 16 februari 2002 Al jarenlang stijgt de vraag naar naturisti- sche reizen. Kamperen, zwemmen, wandelen of zei len in je blootje. Maar het aanbod groeit niet mee. Reis organisatie Internatuur is daarom blij met eindelijk een nieuwe bestemming: Turkije. Soms moet je een beetje geluk hebben. Dat ondervond reisbureau Internatuur uit Velp gespecialiseerd in naturistische vakanties, vorig jaar aan den lij ve. De eigenaar van een terrein in Beldibi, aan de Turkse Rivie ra, stuurde een e-mailtje rond waarin hij te kennen gaf dat hij nog ruimte had. Internatuur reageerde direct: kom maar op, maar we doen alleen in blootva kanties. Dat bleek geen pro bleem en sinds dit jaar heeft de reisorganisatie twee Turkse be stemmingen. Een primeur. „We krijgen vaker van die alge mene mailtjes", zegt Christy- Anne Kniestedt, dochter van In - ternatuur-oprichtster Anneke Schurink. „Als wij antwoorden dat het om naturistische reizen gaat, haken de meesten af." Park Erman Villas in Beldibi niet, zij het dat de accommoda ties - veertig vrijstaande bunga lows en vijftien vrijstaande vil la's - dit jaar alleen voor 15 mei en na 15 september voor naakt- recreatie beschikbaar zijn. „Maar de eigenaar is niet onge negen bij voldoende belangstel ling ook in het hoogseizoen al leen voor naturisten open te zijn." De tweede Turkse be stemming, bungalowpark Sun- dancecamp in het nabijgelegen Tekirova, is met twintig huisjes wel het gehele jaar voor de blootrecreatie beschikbaar. De twee nieuwe parken kwa men voor Internatuur, met vijf tien jaar de oudste naturistische reisorganisatie in ons land, als een geschenk uit de hemel. „Het betekent toch dat ik een paar duizend gasten kan boeken", zegt Anneke Schurink. „Elk jaar neemt de vraag toe, maar het aanbod blijft daar ver bij achter." Dat wijt zij voorname lijk aan de weerstand die in veel landen nog steeds bestaat te genover naakt recreëren. „Veel mensen denken daarbij direct aan seks, maar niets is minderwaar", zegt Christy-An ne. Wat ook niet echt helpt zijn strenge wetgevingen. „In Grie kenland is het verboden, daar mag het alleen met een vergun ning. Die krijg je meestal niet. Hetzelfde geldt voor Cyprus." Ook in het katholieke Italië ko men naaktterreinen niet echt van de grond. In Portugal daar entegen zit 'beweging', dat geldt ook voor enkele Oost-Europese landen. Belangstelling genoeg voor na turistische vakanties onder Ne derlanders, zo blijkt uit een rondje langs een aantal reisor ganisaties. Sauna's en naakt stranden trekken kennelijk steeds meer mensen over de streep. En de gespecialiseerde reisbureaus groeien jaarlijks mee met percentages tussen de 20 en 50. Omdat het aanbod daarbij achter blijft, vist bijna iedereen daarom in dezelfde vij ver en kom je in de diverse bro chures vaak dezelfde accommo daties tegen. Mede door het geringe aanbod blijven de prijzen hoog en wordt er bovendien steeds vroeger ge boekt. Voor sommige bestem mingen in het hoogseizoen moe ten enkele reisbemiddelaars nu al 'nee' verkopen. „De prijs is het over algemeen geen probleem", zegt Anneke en zij verwoordt daarmee de me ning van haar collega's. „Natu ristische reizen zijn altijd al duurder geweest dan geklede bestemmingen, omdat het meestal om kleinschalige terrei nen gaat, die op fraaie plekjes midden in de natuur of aan mooie stranden liggen. Het is er over het algemeen rustiger en schoner dan op textielterreinen, disco's en zo tref je er niet snel aan en de sfeer is er socialer. Mensen zijn bereid daar extra voor te betalen." Ook de naaktrecreant vraagt steeds meer luxe, stelt de bran che vast en ook hier neemt het aantal korte vakanties toe. An neke: „De eisen die gesteld wor den aan sanitair worden steeds hoger, kampeerders willen toi let en douche het liefst in de tent. Ook de vraag naar vliegva kanties en luxe hotels neemt toe Mensen met kinderen willen animatie hebben en degenen zonder kinderen kiezen voor rust en natuur. En ook wij krij gen steeds meer overwinte raars." Lacherig Het profiel van de 'gemiddelde' naakttoerist is dat van de 'ge middelde' Nederlander, zegt Anneke. Dochter Christy-Anne vult aan: „Het loopt van hoog opgeleid tot laag, van mensen met geld tot degenen die er een jaar voor moeten sparen. Maar ze hebben wel elk jaar meer te besteden. Wij krijgen opvallend veel klanten uit het onderwijs en de medische wereld." Anne ke: „Wij hebben ook klanten die niet per se bloot willen recreë ren, maar er toch voor kiezen vanwege de mooie locaties. En ook mensen die wel naar een naaktstrand willen, maar in een niet-bloot hotel willen verblij ven, kunnen wij helpen." Volgens beiden voorzien de na turistische reisbureaus in een behoefte omdat bij de reguliere bureaus nog vaak lacherig wordt gedaan over naturisti sche reizen, als ze al worden ver kocht. „Mensen voelen zich toch een beetje opgelaten." Interna tuur kent een jaarlijkse groei van zo'n 25 procent en hoopt dit jaar de grens van duizend boe kingen te bereiken. Een dip ken de het bedrijf na 11 september vorig jaar nauwelijks. Gerard Chel Internatuur, aangesloten bij Natunion International, heeft onder meer kampeer- en vlieg- bestemmingen in Zuid-Europa, de Canarische Eilanden, Tur kije, het Caribisch gebied en Australië. De prijzen variëren van 200 euro per persoon voor een week kamperen in Kroatië tot 2.800 euro p.p. vooreen week all-in in het luxueuze Grand Li- do Braco Resort op Jamaica. Info: tel. 026 36 17 134 en op in ternet www.internatuur.nl Volgens de NFN, de Nederlandse Federatie van Naturistenver enigingen (waarvan overigens ook particulieren lid kunnen worden) maken jaarlijks ruim 1,5 miljoen Nederlanders gebruik van de circa honderd officiële naaktstranden langs onze kust. Veel van de 65.000 leden bivakkeren bovendien op de 48 privé-terreinen van de 55 naturistenverenigingen die ons land kent. Hoeveel Neder landers jaarlijks in het buitenland naturistisch vakantievieren, is onduidelijk. Afgaand op het stijgend aantal boekingen en volle campings moeten dat er tienduizenden zijn, maar exacte cijfers ontbreken. In ons land zijn diverse 'naturistische' reisbemiddelaars actief. Een klein aantal biedt een wereldwijd pakket, de meesten richten zich op één of enkele landen. Ook hebben enkele Franse campings zich verenigd om collectief gasten te werven. Een overzicht: Internatuur te Velp, voor verschillende kampeer- en vliegarrange- menten wereldwijd, (www.internatuur.nl, tel. 026-3617134); Natu-Service in Utrecht, het reisbureau van de NFN. Eveneens wereldwijde bestemmingen en verschillende arrangementen. (www.natuservice.nl, tel. 030-2364646). Bon'Nature camp uit Dieren verhuurt luxe bungalowtenten op ze ven terreinen in Frankrijk en Spanje, (www.bonnature.nl, tel. 0313 450658). Naturocamp gevestigd in Enschede, verhuurt bungalowtenten, stacaravans, kampeerplekken, chalets, appartementen en studio's op 10 vakantieoorden en één eigen camping in Frankrijk, (www.na- turocamp.com, tel. 053-5388830). A.B.C. Recro Advies uit Nieuwerkerk, hoofdzakelijk verhuur van caravans en appartementen in Kroatië, (www.abcrecro.nl, tel. 0111-647277). Bare Holidays, uitsluitend gericht op Australië en Nieuw-Zee- land. (www.bareholidays.nl, tel. 020-7721484). NatuTravel uit Purmerend, per 1 januari gestart, biedt arrange menten voor Frankrijk, Griekenland, Kroatië en Spanje, (www.na- tutravel.nl, tel. 0299-47 21 74). De luxe en ruimte van busi ness class in het vliegtuig, maar dan in de bus. Volgens De Jong Intra Vakanties is daar een markt voor. Vanaf april gaan hun super-de-luxe bussen rij den. Wij maakten alvast een proefritje. Nee, vervoer zoals vroeger op schoolreisjes, met z'n vijftigen op hardleren, plakkerige bank jes in één bus, dat kennen we niet meer. Bussen zijn in de loop der tijd veel luxer geworden: meer ruimte, meer comfort. En busreizen wei'den er ook naar genoemd: Comfort Class, Royal Class. Maar het kan allemaal nog be ter, mooier en luxueuzer en daarom gaat reisorganisator De Jong Intra Vakanties vanaf april op een groot aantal ti'ajec- ten de Business Class-touring- car inzetten. Een nieuwe bus met slechts dertig zitplaatsen, tien rijen van twee aan de ene kant en tien eenpersoons stoe len aan de andere kant. Daar tussen een heel breed midden pad. Dat is dus echt héél luxe reizen, zo bleek tijdens een proefrit tus sen Eindhoven en Maastricht - vice versa - in aanwezigheid van Coby van Dongen, commercieel directeur van De Jong Intra en Dolf Beuk, algemeen directeur van Beuk Touringcars. Voor mensen die wel eens per vliegtuig op vakantie gaan en vanuit die altijd veel te krappe stoeltjes jaloers naar het veel duurdere maar ook veel comfor tabelere business class-com- partiment geloerd hebben, kan de droom om ook eens zo gerief lijk te kunnen reizen nu in ver vulling gaan, al is het dan in een bus. Het zitvlak van de business class-fauteuils is 50 centimeter breed, tien centimeter meer dan gebruikelijk. De beenafstand is 94 centimeter. De stoelen zijn voorzien van voetsteunen, en ze zijn uiteraard verstelbaar, maar dankzij al die ruimte is er geen kans datje in slaapstand op de schoot van je achterbuurman terecht komt. De stoelen zijn ook plezierig bekleed en ge vormd voor j e slaperige hoofd is altijd een lekker plekje te vin den. Dolf Beuk, die rond het konink lijk huwelijk van Willem - Alexander en Maxima dagen De nieuwe bus telt slechts dertig zitplaatsen in een zogeheten een- twee-opstelling. foto GPD lang 25 bussen inzette voor het vervoer van VIP's, zegt niet zon der trots dat de business class- bus een door Beuk zelf ontwik keld concept is. In wezen geba seerd op de 'VIP-bus' zoals die in 1962 gebruikt werd om de ko ninklijke gasten van koningin Juliana en prins Bernhard bij him 25-jarig huwelijk te vervoe ren. Dat was al een bus met de zogenoemde een-twee-opstel- ling. Veel gasten, die in de de cennia erna, bij ontvangsten en dergelijke, in dit type bus te recht kwamen, zeiden: „In zo'n bus zou ik óók wel op vakantie willen gaan." Dat deed Beuk, mede-aandeelhouder trouwens van De Jong Intra, besluiten de ze touringcar voor de vakantie- markt te gaan ontwikkelen: met plaats voor dertig in plaats van vijftig personen. Excursiereizen Ze worden gebouwd bij de Bel gische bussenf abrikant Van Hooi en er zijn er inmiddels drie in gebruik voor Japanse toeris ten die ons land bezoeken. In april gaat De Jong Intra er dus mee van start, in eex*ste instantie voor de excursiereizen en voor de rondreizen door Frankx-ijk, Oostenrijk, Zwitserland, Span je, Griekenland, Italië, Groot Brittannië en Ierland. Van de reizen met de Business Class-bus van Beuk maakt De Jong Intra Tours Golden Class- reizen door er ook verder de no dige luxe aan te vex'binden: van koffie of thee met gebak bij het vertrek uit Den Bosch tot vier- sterrenhotels onderweg, en geen 'allemaal tegelijk met elkaar aan tafel-toestanden'. Meer pri vacy dus. En voor het steeds grotere aan tal 'singles' dat op vakantie gaat, er hoeft geen eenpersoons kamertoeslag betaald te wox~- den. Hoewel zo'n Golden Class- reis uiteraard wel wat meer kost dan een 'normale' krijg je daar dus wel wat voox\ Een 15-daagse Golden Class Grand Tour-rond reis door Frankrijk kost 1820 eux-o inclusief de overnachtin gen, halfpension en de excur sies. Dolf Beuk: „Ik heb vextrouwen in deze bus, dit kan niet mis gaan. Mensen krijgen echt waar voor hun geld. Van degenen die er al mee gereisd hebben, is er bijna niemand geweest die te leurgesteld was. En op deze ma nier krikken we het non-imago van de touringcar-branche, waar we toch nog steeds last van hebben, ook behoorlijk op." Rob de Vries Meer informatie over de Golden Class-reizen met de Business Class-touringcar is te krijgen bij De Jong Intra Vakanties, Ha venkade 1, 2984 AA Ridder kerk, tel. 0180-45 77 77, www.dejongintra.nl (e-mail: in- formatie@dejongintra.nl). Net als de Vlaamse stad Brugge is Salamanca dit jaar Culturele Hoofdstad van Europa. Er worden ruim twee honderd concerten, theater-, dans- en opex-a voorstellingen gegeven. Daarnaast zijn er 52 exposities. Veel muziekvoor- stellingen zijn gewijd aan de ba rok. Toch vermeldt de lijst van op tredende artiesten zeer gemeng de stijlen en namen, variërend van José Carreras en Montserrat Caballé (klassiek), tot Van Mo- risson en Patti Smith (pop) en Barbara Hendricks (jazz). Meer informatie via de website www.salamanca2002.es Unesco heeft de Spaanse stad Aranjuez geplaatst op de lijst van Werelderfgoederen Aranjuez ligt cix-ca vijftig kilo meter ten zuiden van Madrid, aan de rivier de Taag. Het opval lendste bouwwerk in de stad is het koninklijk paleis met de vele tuinen. Al sinds de vijftiende eeuw is Aranjuez de residentie van de koningen van Spanje. Spanje kent inmiddels 39 plaat sen die op de Unesco-lijst staan, De ANVR, de overkoepelen de organisatie van tourope rators, en reizigersorganisatie Rover zijn verre van gelukkig met het besluit van de NS om de slaaptreinen te schrappen. Per 15 maart stopt de winterse Al pen Expres, en in oktober komt een einde aan de zomerse auto- slaaptrein. Van beide treinen maken gemiddeld 30.000 men sen gebruik, aantallen die bo vendien groeien. Toch is dat vol gens NS te weinig om rendabel te opereren. KNVBusvervoer, de werkgeversorganisatie in het besloten busvervoer, heeft in middels laten weten dat de tou ringcar een uitstekend alterna tief kan zijn voor de slaap- en fietstreinen. Wel moeten er dan circa tien nieuwe, aangepaste bussen komen. De Verenigde Naties hebben het jaar 2002 officieel uit geroepen tot 'Jaar van het Eco toerisme'. Hoogtepunt moet de eerste wereldtop over ecotoeris me worden, van 19 tot 22 mei in de Canadese stad Québec. Au stralië heeft reeds op 5 februari de aftrap gegeven voor het eco- toerisme. Dat gebeurde in het Zuid-Australische Coorong National Park. Australië beschikt over veertien x-egio's, die op grond van hun unieke biologische betekenis door de Unesco als gebieden van het werelderfgoed worden er kend. Het zijn er meer dan waér ook op onze aardbol. Dit jaar zijn er ruim zestig grote evenementen die in het teken staan van ecotoerisme, zoals de opening van een tentenkamp - in haiTtionie met het milieu - bij Ayers Rock (Uluru) door Voy ages Hotels and Resorts. Meer informatie: www.austra- lia.com Ervaren skiërs die toe zijn aan een nieuwe uitdaging, kun nen deelnemen aan de Arctic VolcanoeRace in IJsland. Teams van twee personen leggen een crosscountryparcours af van ze ventig kilometer door sneeuw en ijs, langs vulkaankratex-s, ra- 1 vijnen en over bergen tot 1100 meter hoogte. De race heeft plaats op 16 en 17 maart. Er wox-dt overnacht in een berghut en gebaad in een warmwaterbron. Meer infor matie: IJslands Verkeersbu reau, Muntplein 2,1012 WR Amsterdam, tel. 020-5213955. Het tijdschrift Iceland Review kan sinds dit jaar ook via inter net gelezen .worden: www.ice- landreview.com Het attractiepark Legoland in het Deense Billund legt momenteel de laatste hand aan een nieuwe attractie. Als op 23 maart het park heropent, moet de turbo-roetsjbaan X-treme Racers klaar zijn. Deze acht baan is bedoeld voor zowel kin deren als volwassenen. Lego- land boekte vorig seizoen met bijna anderhalf miljoen gasten het op een na beste bezoekers aantal uit de 33-jarige geschie denis. Vooral het aantal be- drijfsuitstapjes steeg sterk. Meer informatie: tel. 0045 75 33 13 33, www.legoland.dk Naturisten kunnen dit jaar voor het eerst via een reisbureau terecht aan de Turkse Riviera. Turkije

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37