Alternatief Kyoto-verdrag Bush Nederland boft met Fortuyn PZC PZC 2P Sint Jacobus op de bres voor een veilig Europa WAO-barstje Milosevic' show President wil milieuproblemen vooral vrijblijvend aanpakken te gast j se! 16 februari 1952 zaterdag 16 februari 2002 President Bush wilde nog voor zijn reis naar Azië een eigen plan voor het te gengaan van broeikasgas sen rond hebben. Dit als alternatief voor de door hem afgewezen CO ^re ducties uit het verdrag van Kyoto. Dat is gelukt. Maar de vrijblijvende Amerikaanse bijdrage biedt weinig reden 'tot vreugde. door Ans Bouwmans Een nieuwe milieukoers voor Amerika die de hele wereld ten goede zal komen. Met die wervende woorden presenteer de president Bush eergisteren in Silver Spring, Maryland, zijn alternatieve plan voor 'schone lucht'. Het is gebaseerd op het volgens hem praktische en ver standige uitgangspunt dat eco nomische groei nodig is om in vesteringen te kunnen doen in schone technologie. Bedrijven en particulieren wor den met belastingkortingen ge stimuleerd om hun uitstoot van kooldioxyde - CO., het voor naamste gas dat zorgt voor op warming van de wereld, terug te dringen. Dwang is er niet bij, laat staan een verplichte reduc tie. In maart vorig jaar kondigde Bush plotsklaps aan dat de VS zich zouden onttrekken aan de milieu-afspraken die in 1997 in Kyoto waren gemaakt, omdat de Amerikaanse industrie er te veel onder zou lijden en er te weinig werd gevraagd van ont wikkelingslanden als China en India. Hij kwam daarmee terug op zijn verkiezingsbelofte de uitstoot van kooldioxyde aan te pakken. Op de milieuconferentie in Bonn in juli, waar Kyoto in de praktijk uitgewerkt werd, draaiden de VS niet bij. On danks het afhaken van Ameri ka, hebben 180 landen daar beloofd hun uitstoot van broei kasgassen terug te dringen. Ja pan voelde er weinig voor te te kenen als de VS niet meededen, maar gaf zijn blokkade op om dat premier Koizumi niet zijn 'eigen' Kyoto-akkoord wilde la ten mislukken. Het blijft echter een gevoelig punt dat de grootste vervuiler van de wereld zijn eigen econo mie beschermt tegen verder gaande milieumaatregelen en daarmee een concurrentievoor- sprong heeft op de rest van de wereld. De VS zijn verantwoor delijk voor twintig procent van alle broeikasgassen. Maar uit voering van Kyoto zou miljoe nen banen op de tocht hebben gezet, aldus Bush. De regering-Bush is donderdag meteen begonnen met een tele fonisch rondje om zijn alterna tief voor Kyoto te promoten in Europa. Vandaag vertrekt Bush naar Japan, in de hoop dat zijn mooi verpakte milieuplan daar goed ontvangen wordt. Het vrijwillige karakter van het plan biedt daar weinig aanlei ding toe. De milieubeweging heeft het plan gisteren al meteen de grond in geboord. Waarom zouden vervuilers nu ineens het licht zien, zei een kritische Phi lip Clapp, president van de Na tional Environmental Trust. Bush legt vooral de nadruk op de verplichte beperking van vervuilende stoffen als stikstof, zwavel en kwik om zo de smog en zure regen tegen te gaan. Hij wil vervuilers die daar moeite mee hebben, toestaan hun ver plichtingen af te kopen, door geld te geven aan bedrijven die meer doen dan noodzakelijk is. Dat werkt goed, zegt Bush, en voorkomt dat er almaar rechtszaken moeten worden ge voerd. De echte boosdoener CO,, voor al veroorzaakt door elektrici teitscentrales en auto's, wordt niet echt hard aangepakt omdat het probleem 'complexer en on duidelijker' is. Bedrijven die vrijwillig werken aan terug dringing van kooldioxide (scho nere auto's, biomassa-, zonne- of windenergie) krijgen niet al leen belastingkortingen maar ook 'krediet' in geval er in de toekomst toch besloten wordt tot dwingender maatregelen. Duurzaam Het doel is dat de uitstoot van broeikasgassen in de komende tien jaar een vijfde minder stijgt dan de economische groei, iets door Hetty van Rooij Even lijkt de Europese Unie terug in de Middeleeuwen. Terwijl de Europese ministers van Justitie in de kerkbanken als deemoedige pelgrims toekij ken, bidt hun Spaanse collega Rajoy Brey in de kathedraal van Santiago de Compostela om de voorspraak van de heilige Jaco bus. „Geef ons uw wijsheid, grote apostel, zodat wij komen tot een rechtvaardig Europa met meer vrijheid en meer veiligheid", smeekt hij. „Ik zie het in Nedex*- land nog niet gebeuren", rea geert minister Benk Korthals even later nuchter. Maar hij om schrijft zichzelf dan ook als 'on- derhuids katholiek'. De Spanjaarden houden van theater. De magnifieke kathe draal van Santiago de Compos tela, waar ter ere van de hoge gasten een manshoog wierook vat aan dertig meter touw tot in de nok van de kerk wordt ge zwaaid, vormt een ideaal decor voor het Spaanse voorzitter schap van de Europese Unie. „Luister naar ons nederige ge bed en laat uw zegen rusten op ons werk", bidt Brey. Maar buiten de muren van de kathedraal blijft het daar niet bij. De Spanjaarden doen er al les aan om hun Europese ambi ties te realiseren en ze zijn niet van plan om het resultaat af hankelijk te maken van welke heilige dan ook. Ze hebben wel geluk: de terreurbestrijding, in Spanje al jarenlang een thema vanwege de strijd tegen de Bas- kische ETA, past sinds 11 sep tember naadloos in de nieuwe Europese realiteit. Door de Europese vergaderza len waait sinds de aanslagen op de VS een andere wind, en die waait het sterkst als de minis- ters van Justitie bijeen zijn. Nu de druk er een beetje af is en de 'oorlog' tegen het terrorisme on- derdeel van het dagelijks leven is geworden, heeft de discussie een andere toon - zeker onder Spaanse leiding. Arrestatiebevel In Santiago de Compostela, waar de Justitieministers de af gelopen dagen informeel verga- derden, werd duidelijk hoe Spanje alles op alles zet om het terrorisme hoog op de agenda te wat nu overigens ook al een ti-end is. Zodra de wetenschap het mogelijk maakt, wordt de uitstoot van COz teruggedron gen, aldus het plan. Duurzame economie noemt Bush dat. Hij beveelt zijn beleid aan de hele wereld aan, ook al zal hij 'geen enkel land tegenhouden Kyoto tei*atificeren.' Volgens de milieubeweging be tekent dit alles dat de Ameri kaanse uitstoot van CO, voor onbepaalde tijd mag blijven groeien, terwijl Europa, Japan, Australië en Rusland hun broei kasgassen terugdringen. Het Wereldnatuurfonds heeft bere kend dat de VS in 2010 zo'n 20 tot 30 procent meer zullen uit stoten dan in 1990. De Kyoto- landen moeten dan zitten op een gemiddelde vermindering van 5,2 procent. GPD houden. En passant is de strijd tegen de ETA behendig tot een Europees probleem gemaakt. En Spanje vindt medestanders. Onder Spaanse druk bleken zes landen bereid om het Europese aiTestatiebevel een jaar eerder in te voeren. „Ze proberen het knapste jongetje van de klas te zijn", schampert Koithals. Het kan ook veel subtieler. Er is bijvoorbeeld nauwelijks verzet tegen het voorstel om visa voor EU-landen te beveiligen met een digitale vingerafdruk en een irisscan. Nog geen jaar geleden stuitten dergelijke ideeën op on overkomelijke bezwaren van wege de privacy, nu krijgt de bestrijding van illegale immi gratie absolute voorrang. De Spanjaarden werken hai'd aan een Europees verdrag met de VS dat de uitlevering van verdach ten regelt, ook wanneer het om EU-burgers gaat. Alleen al het feit dat in de VS de doodstraf bestaat, maakte zo'n gemeen schappelijk verdrag vóór 11 september totaal onbespreek baar. „We moeten wel oppassen dat we niet gaan overdrijven", waarschuwt Koithals. Jarenlang is de Europese sa menwerking op het gebied van justitie een uiterst traag proces geweest. Onwil, bureaucratie, nationale belangen en tradities, zorg voor de kwaliteit van de rechtstaat plus het simpele feit dat vijftien landen hun eigen wetgeving hebben, stonden ga- rant voor frustrerend weinig re sultaat. Het toverwoord dat daar na 11 september vei-ande- ring in heeft gebracht, luidt 'po litieke wil'. Strakker Waar dat toe kan leiden, werd eind vorig jaar duidelijk toen er in drie maanden tijd een Euro pees arrestatiebevel doorheen werd gejast. De Spanjaai-den hebben hun eigen redenen om fort Europa te beveiligen. In Santiago de Compostela slaag den ze er in om, zoals dat in poli tiek jargon zo mooi heet, het 'momentum' vast te houden. Met andere wooi'den: om de rij en gesloten te houden en de touwtjes tegelijkertijd wat strakker aan te ti-ekken. En dat was echt niet alleen te danken aan de voorspraak van de heilige Jacobus. GPD pagina 5: gesprek met VS over uitleveren Het optreden van Pim Fortuyn bewijst de stel ling dat politieke partijen, die buitenlanders als the ma kiezen, weinig kans maken, vindt Jeroen Vis ser. 1n dat opzicht mag Ne derland blij zijn dat pro fessor Pim de afkeer van alles ivat niet-Nederlands is iveet te kanaliseren. door Jeroen Visser Overal in Europa lijken pro testpartijen die zich keren tegen 'de politiek' en zich van antibuitenlander-thema's be dienen, succes te boeken. Niet alleen in landen met een traditie van nationalisme en vreemde lingenangst maar ook in heel leefbare landen als Noorwegen, Denemarken en Nederland. Ook Pim Fortuyn heeft dat the ma opgepakt. Eei"st voor Leefbaar Nederland en nu voor zijn eigen lijst, richt Fortuyn zich nadrukkelijk te gen vluchtelingen en moslims. Hij maakt ook zijn afkeer dui delijk van artikel 1 van de Grondwet, waarin het non-dis criminatie beginsel is vastge legd. Het is begrijpelijk dat hij op dit moment het schrikbeeld is van mensen die fatsoenlijke om gangsvormen, verdraagzaam heid en gevoel voor nuance in de politiek en het maatschappelijk leven nastreven. Op termijn zal echter blijken dat Nederland geluk heeft met het feit dat juist iemand als Fortuyn leider is van een partij die gebruik pi-obeert te maken van gevoelens van on tevredenheid en vreemdelinge nangst onder de kiezers. Slimmer en met veel meer ophef dan de mislukte politicus Jan maat beroert Fortuyn de trom van angst voor vreemdelingen. Het zou mij echter niet verbazen wanneer hij ook veel sneller weer ten onder gaat dan Jan maat. Beide heren zijn in ieder geval behept met een persoon lijkheid die een langdurige, suc cesvolle politieke carrièi'e in de weg staat. Fortuyn heeft zijn succes te danken aan het stoere jongens imago dat lijkt op dat van poli tieke lefgozers als Haider in Oosteniijk, Berlusconi in Italië en Dewinter in Vlaanderen. De succesformule begint echter al scheuren te vertonen. Anders dan de genoemde voorbeelden uit de internationale politiek is Fortuyn niet in staat een partij te organiseren en bijeen te hou den, en zeker zal hij er niet in slagen bruggen naar andere partijen te bouwen. Bovendien zal de kiezers steeds meer duidelijk worden dat hij juist zelf precies is wat hij zegt te willen bestrijden. Hij roept bij voorbeeld steeds dat hij staat voor wat hij zegt. Maar er is waarschijnlijk niemand in Ne derland die al bij zoveel politie ke partijen en bewegingen is mislukt als Foxtuyn. Hij zegt dat hij met zijn partij in de regering wil en premier wil worden. Iedereen kan echter zien dat hij met zijn solistische opstelling de andere partijen van zich vervreemdt, waaimee hij die wens onmogelijk maakt. Hij stelt ook vaak dat hij in zijn boeken en columns al jarenlang dezelfde dingen beweert als die hij nu als lijsttrekker uitdraagt. Hij hoopt dan dat mensen de ge schriften vergeten waarin hij zich een warm voorstander toonde van de multiculturele samenleving en integratie met behoud van identiteit. Dat was in een tijd dat die opvatting nog modieus was. Nu komt Fortuyn met een éigen lijst. De kans dat mensen zich gaan irriteren aan zijn exhibi tionistische en ij dele karakter- trekken wordt daarmee groter. Regionale afdelingen van Leef baar Nederland hebben al laten weten zich 'belazerd te voelen door de draaikonterij van For tuyn'. De kans op meer ruzie tussen de scheidende partijen wordt verder vergroot door het feit dat hij ook nog een appeltje te schillen heeft met Leefbaar Nederland omdat die partij hem heeft laten vallen. Wanneer Foxtuyn volgens dit scenario zichzelf de das omdoet houdt de Nederlandse politieke traditie stand waarin politieke paitijen die zich op onlustge voelens en het buitenlandeithe- ma richten hun eigen ondergang bewerkstelligen. Deels is dat ook de kracht van Nederland. Politici met dergelijke persoon lijkheden en standpunten mar ginaliseren zichzelf en maken zich politiek onmogelijk. Dat wil niet zeggen dat we onze ogen moeten sluiten voor de on lustgevoelens die onder kiezers leven. Natuurlijk zijn die gevoe lens voor een deel gezeur. We le ven in Nederland niet in een pa- ï'adijs, maar het zou wel eens zo kunnen zijn dat we in het meest leefbare land ter wei'eld wonen. Premier Kok heeft het WAO-barstje gelijmd dat deze week in het poldermodel ontstondNa de te genvallende cijfers van het Centraal Planbureau' over de kosten van de WAO-voorstellen van de Sociaal- Economische Raad was het geduld van staatssecretaris Hoogervorst op. Hij 'wist genoeg' en kondigde een eigen plan aan. Gisteren floot Kok Hoogervorst terug. De premier wil de SER gewoon zijn werk laten afmaken en pas dan met een kabinetsstandpunt komen. Dat is eeni verstandige keuze. De sociale partners in de SER hebben met veel tijd enl moeite een tere, nog nader te detailleren overeenstem-; ming bereikt over het terugdringen van het aantal ar beidsongeschikten. Het is meer dan waartoe de Haagse politiek in staat bleek. De SER wil de drempel voor de WAO drastisch verho gen, tot 80 procent ai'beidsongeschikt of meer. De overi ge gedeeltelijk arbeidsongeschikten blijven aan het werk. De meningen over dit voorstel en over de financiële ge volgen ervan zijn sterk verdeeld. Met de verkiezingen in aantocht is de politieke arena dermate verhit dat de kwestie voorzichtig moet worden gebracht, zeker niet voortijdig. Na jaren wachten op beleid kan er nog wel een maandje bij. Overigens verandert Koks interventie niets aan een sterk argument van Hoogervorst. De staatssecretaris wil het huidige WAO-stelsel niet op z'n kop gooien als het niets oplevert. Ook een verstandige keuze. M en na hee! uit' de l ken De afwijzing van 'Kyoto' door Bush bracht wereldwijd veel betogers op de been. In Londen werd vorig jaar zomer gedemonstreerd bij de Amerikaanse ambassade. foto Odd Andersen/EPA Fortuyn staat voor de Kiesraad in Den Haag. Hij was daar om zijn 'Lijst Pim Fortuyn' aan te melden voor de Tweede-Kamerverkie zingen. foto GPD De bezorgdheid die in Neder land bestaat over immigratie heeft echter recht op een serieus antwoord. Dat thema moet de politiek oppakken. Niet door als Fox*tuyn te px-oberen iets onom keerbaars als de globalisering van de wereld tegen te houden. Talenten Wel moeten we eindelijk erken nen dat Nederland een immi gratieland is. Naar voorbeeld van de VS en Canada moeten we beter gebruik makén van de ta lenten van migranten en vluch telingen. Met een officieel im migratiebeleid kunnen we men sen voor de keuze stellen tussen het aanvragen van een asielver zoek als politiek vluchteling of een verzoek tot immigratie. Wanneer dat voor het goed functioneren van de Nederland se samenleving noodzakelijk is, kan wat mij betreft ook over za ken als een quotum voor econo mische immigratie gepraat worden. GPD Jeroen Visser is werkzaam bij het Landelijk Bureau ter bestrijding van Rassendiscriminatie. pagina 29: Fortuyn wil koningin zijn Slobodan Milosevic wenst zich nog niet te verwe ren tegen cle aanklacht dat hij persoonlijk ver antwoordelijk is voor de misdaden die soldaten en paramilitairen onder zijn gezag pleegden in het voormalige Joegoslavië. De oud-president hulde zich deze week voor het Joegoslavië-Tribuna'al in politieke observaties. Daarbij moest vooral de Navo het ontgel den. Milosevic ontkent zo een wei'kelijkheid die hem in de loop van dit proces pijnlijk zal achterhalen. Want de politieke context van zijn optreden mag verhelderend werken, hij zal niet doorslaggevend zijn. In Den Haag staat een individu terecht, niet een regering. Met het ontkennen van zowel de rechtmatigheid van het tribu- 1 naai als de aard van de aanklacht voert hij in Den Haag een zinloze show op. In Kroatië, Bosnië en Kosovo werd onder leiding van I Milosevic een gruwelijke zuiveringspolitiek toegepast. De Joegoslavische president sprak er maar één taal. Die van deportaties en slachtpartijen. Dat hij het in Derx Haag vooral in politiek vertoon zoekt, zal hem niet hel pen. Uiteindelijk zal hij zich moeten onderwerpen aan de termen van het internationale strafrecht. George VI Onder grote belangstelling heeft de overleden koning George VI zijn laatste tocht door Londen gemaakt, op weg naar zijn laatste rust plaats. Vanaf Paddington Station werd de kist per trein naar Windsor vervoerd. De Big Ben liet 56 slagen hox-en, ge lijk aan de leeftijd die de vorst bereikte. Dorpshuis Ritthem heeft haar lang ver wachte dorpshuis. Het ge bouw, Ons Dox-psleven, bestaat uit twee delen: een gezellig café en een flinke verenigingsruimte met een toneel en twee kleedruimtes. Botersmokkel De Nederlandse en Belgische politie hebben twaalf man opgepakt in verband met een grootscheepse botersmokkel iun Hulst. De twaalf waren betrokken bij een poging om met een pantserwagen enke le duizenden kilo's boter de grens over te smokkelen. Aanslag De vice-premier van Perzië, Hoessein Fatemi, is neerge schoten. De aanslag werd ge pleegd door een jongen van vijftien. Deze beschoot Fate mi toen die een rede uitsprak bij het graf van Mohammed Massoud, een journalist die eerder onder geheimzinnige omstandigheden verdween. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: AL. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissïngen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-maiT redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (01181484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst:- 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: xyeb@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingslijden; zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22,00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,~ zalerdag.€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70 65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bi| de advertentieorderafdelina. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegoner-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordl gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde i Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk metden bij PZC, afdeling 5. Postbus 18,4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2