vrij gezellen Het naderende einde van de Blokhuispoort-gevangenis PZC 24 RUDEN RIEMENS zaterdag 16 februari 2002 De Blokhuispoort in Leeuwarden is een van de oudste strafinrichtin gen van Nederland. Eens werd gifmen ger dokter O. er gevangen gehouden. Het Friese verzet pleegde er in 1944 de beruchte overval die in de jaren zestig werd verfilmd. Meesterkraker Aage M. lonkte van achter de tralies naar de vrijheid. Nu wil justitie het in 1872 ge bouwde Huis van Bewaring sluiten. Wil je wit of bruin brood?' Hulpeloos haalt de Bulgaar z'n schouders op. ,,Ik niet begrijpen", stamelt hij. „Vul maar wit in", suggereert de bewaarder. Sandra van der Leij van de 'afdeling bevolking' zet een kruisje op het inschrijfformulier. In de bijzondere strafgevangenis van Leeu warden waren ooit de beruchtste bajesklan ten van het land opgeborgen, maar anno 2002 vertoeven er nauwelijks nog crimine len van naam binnen de muren van het in drukwekkende gevangeniscomplex. Sinds vorig jaar september heerst in de hele Blokhuispoort een sober regime. Dat bete kent dat de gevangenen er dagelijks langer 'op cel' zitten dan in andere huizen van be waring. Ze hebben vrijwel uitsluitend lichte vergrijpen op hun kerfstok. Vaak zijn het junks die steeds weer worden opgepakt om dat ze overlast veroorzaken. Doorgaans duurt hun straf niet langer dan twee maan den. Vanwege die korte verblijfsduur schrapte justitie zaken als scholing, muziek en trainingen uit het dagprogramma. De gevangenisbusjes vervoeren tegenwoor dig overwegend kruimeldieven naar Leeu waren. „Heel veel zwervers", zegt Van der Leij. „Soms zijn ze te vies om aan te pakken. Het gros komt uit Amsterdam, ik denk wel de helft." Van der Leij en haar collega Nicolet Sang- gam zien trieste gevallen.Soms zijn het psychiatrische patiënten en we hebben er ook wel eens gehad die licht verstandelijk gehandicapt was." Badhuis Nadat ze zijn ingeschreven, gaan de kers verse gevangenisbewoners naar het bad huis. De badmeester doorzoekt de kleding op drugs en wapens en verplicht iedere nieuwe gast tot het nemen van een douche. Dat kan akelige verrassingen opleveren. Sommige baders hebben in geen maanden water gezien. De sokken van zo'n gast zitten aan,z!o voeten vergroeid. Of de tassen die hij Bewaarder Wouter Algra voor de gevangenis Blokhuispoort in Leeuwarden. met zich meetorst beginnen uit zichzelf te wandelen. Walgend tovert de badmeester dan een weken oud lunchpakketje vol krioelende maden tevoorschijn. „Ik heb er ook weieens eentje gezien die teennagels had als papegaaiensnavels", vertelt be waarder Wouter Algra. „Die nagels waren helemaal om de tenen heen gegroeid." Er is weinig waar Algra zich nog over ver baast. Hij werkt al sinds 1975 in De Blok huispoort. In het huidige vakjargon heten bewaarders PlW'ers oftewel penitentiair inrichtingswerkers. Zij doen meer dan lou ter gevangenen bewaken. ,Het blijven immers mensen. We praten met hen en proberen hen te helpen." Toch blijft Algra altijd doordrongen van de gedachte dat gedetineerden niet zijn vrienden zijn. „We sluiten die mensen toch op. En boven dien: ze zitten hier niet vanwege hun zweet- sokken." Etterbak Gedetineerde Tjeerd Hempen zat in 1979 voor het eerst in De Blokhuispoort. De mo numentale gevangenis was indertijd nog niet van alle moderne gemakken voorzien. De wasgelegenheid was zwaar verouderd en de veroordeelden moesten in de cel hun be hoefte nog in een po doen. In de j aren negentig investeerde j ustitie vele miljoenen in de renovatie van De Blokhuis poort. AJle 158 cellen beschikken sindsdien over een toilet. Een aanzienlijke verbete foto Paul Janssen/GPD ring, vindt Hempen. Hij heeft zijn cel in de A-vleugel gezellig gemaakt met ansicht kaarten en foto's. De geroutineerde celbewoner ligt languit op bed tv te kijken. Bewaarder Algra begroet hem als een oude bekende. „Vroeger was hij een jongen die overal tegenaan schopte, een echte etterbak." De jaren hebben Hempen milder gemaakt. Van de veertig jaar dat hij nu op de wereld ronddoolt, bracht de Gro ninger er twintig doorin justitiële inrichtin gen. „Ik ben er niet trots op", vertelt de rij kelijk getatoeëerde gedetineerde. Twee gouden oorbellen twinkelen in zijn oren. „Ik ben een beetje bajesmoe", verzucht Tjeerd. Een flauwe glimlach speelt rond z'n mond. „Ik was een eerste klas inbreker, maar al het geld is opgegaan aan drugs. Ik ben alles kwijtgeraakt wat m'n hartje be geerde" Sinds twee jaar is Hempen clean. In de af- kickkliniek liep hij nota bene de rechter te gen het lijf die hem tot vier jaar cel veroor deelde. „Die man bleek een drankprobleem te heb ben. Hij wilde voor me vluchten, maar ik zei: dat is helemaal niet nodig, we moeten eens even praten. Uiteindelijk heb ik zeven uur met die rechter gesproken." Scheveningen, Vught, Breda, Leeuwar den.... in zijn lange carrière zag Hempen tal van Nederlandse strafinrichtingen van bin nen. „Die grote, nieuwe bajessen vind ik net ziekenhuizen, alles zo steriel. De sfeer be paalt de tent. Over De Blokhuispoort kan ik alleen maar lovend zijn." Dat betekent niet dat alles in de Leeuwar der nor top is. In het verleden verpoosde Hempen nog wel eens tussen grootheden uit het criminele circuit. „Ik heb nog met Aage M. gezeten", vertelt hij met enige trots. In het huidige sobere regime loopt de goed lachse Groninger zulke befaamde vakbroe ders niet tegen het lijf. „Het zijn nu bijna al lemaal drugsklanten", zegt Hempen. „De sfeer op de ring is anders", merkt ook bewaarder Algra. „We hebben nu een ande re categorie gedetineerden." Hempen ziet het met lede ogen aan. „De bewaarders heb ben niet zo veel tijd meer voor een sociaal praatje. Dat verwatert. Mensen worden aan hun lot overgelaten." Spitsuur Even voor twaalven is het spitsuur in de ge vangeniskeuken. In een kantoortje zitten vijf gevangenen schaterlachend te kaarten. Kok Pieter Smit zet ze aan het werk. De keu kenhulpen moeten 158 pannetjes met warm eten vullen. Cateringbedrijf Sodxho bereidt de maaltij den elders in de stad, in gevangenis De Mar wei. In De Blokhuispoort hoeven ze alleen maar te worden opgewarmd. „Dat gaat wel iets ten koste van de smaak", geeft Smit toe. Maar hij krijgt nooit klachten. Integendeel, buiten de gevangenismuren ziet het menu van zijn eters er aanzienlijk kariger uit. De uitgemergelde junkies krijgen in De Blok- huispoort gestadig meer vlees op hun bot ten. Veteraan Tjeerd Hempen: „Als je ziet hoe de mensen hier weer opbloeien, daar geniet je van!" De kosten zijn minimaal: elke gevan gene eet per dag voor 1,70 euro. Smit: „Ik verbaas me er zelf ook wel over dat het zo goedkoop kan." Gemiddeld verdienen de kortgestraften 12,25 euro per week. Van dat i geld moeten ze hun televisie betalen, hun shag en hun telefoonkaart. De delinquenten krijgen de euro's trouwens niet zomaar. Daar moeten ze voor werken: wekelijks zo'n twintig uur. Voor de werkmeesters van De Blokhuis poort valt het niet mee om geschikte klussen te vinden. „Een paar jaar geleden hadden j we nog een smederijmaar vakarbeid is erin f het sobere regime niet meer bijzegt werk meester Johan Bosma. Zijn blik glijdt over de achttien werkers in de zaal. „Gisteren zaten we nog in de koffer tjes, maar nu moeten ze van die kantoorku bussen met notitievelletjes vullen." Een slungelige gedetineerde staart glazig voor zich uit. Het leven lijkt aan hem voorbij te gaan. Traag brengt hij z'n wijsvinger naar z'n neus en begint te peuteren. „Ja, voor sommigen is zelfs dit te moeilijk," consta teert Bosma lachend. Het jarenlange drugsgebruik is funest voor de hersenen, constateert Bosma's collega van de boekbinderij, Jan de Vries. De men sen die nog niet zo ver heen zijn, ziet hij langzaam opkalefateren. „Eerst staan ze nog op hun benen te slingeren, maar als de drugs uit hun lijf zijn, kunnen ze heel goed werken." „Ze kunnen hier dingen die ze buiten niet kunnen omdat de wereld te groot voor hen j is", zegt gevangenispredikant Herke Tiche- j laar. „Eigenlijk zijn we een soort Leger des Heils-opvang." Tichelaar is bitter: „Het so- 1 ber regime is iets verschrikkelijks. Neder land behoort een bepaald peil van verzor ging te hebben, maar mensen die op straat leven en niks hebben, krijgen hier ook al niks. Ze zijn afgeschreven." Het komt voor dat bewaarders ontslagen gevangenen persoonlijk op de trein zetten. „Anders lopen ze zo de gracht in, zo van de wereld zijn ze." De Blokhuispoort zit overi gens niet louter vol met kommer en kwel. „Soms krijg ik prachtige brieven van men sen van wie ik niet eens verwachtte dat ze konden schrijven", zegt de dominee. „En met kerst kroop er een gast uit Amsterdam achter het drumstel. Die man kon bij wijze van spreken de weg naar zijn eigen cel niet vinden, maar hij kon drummen! Bleek het de drummer van een tamelijk bekende band te zijn geweest." Jaap Hellinga De naam van gedetineerde Tjeerd Hempen is uit privacy-overwegingen gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24