Alberda onderzoekt waxgebruik Nuyt laat droomkans liggen PZC Olympische kilometer wordt spektakelstuk Timmer begint met een positief gevoel aan de 1000 meter 19 NOCNSF-lid wil duidelijkheid over preparatie hoard van Nicolien Sauerbreij SALT LAKE 2002 QO Geesink zoekt EOC-kandidaten Prusis was duizendvoudig positief Vijfde goud voor Duitsland Dubbele snowboardzege Frankrijk Eerst bobben, dan trouwen Catriona LeMay heft vloek op Canada op Anderson gewond naar ziekenhuis medailles zaterdag 16 februari 2002 van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Op advies van Joop Alberda, lid van het Team de Mission van NOCNSF, heeft topsportcoördinator Mar cel Looze van de Nederlandse Ski Vereniging gisteravond in Park City een bezoek gebracht aan de serviceman die het board van Nicolien Sauerbreij heeft gewaxd. De Nederlandse snowboardster eindigde op de parallel reuzen slalom op een teleurstellende 24e plaats. Sauerbreij deed er in de kwalificatierun vier secon den langer over dan in een trai ning een paar dagen eerder. De oorzaak van de aanzienlijk langzamere run wordt onder meer gezocht in de preparatie van het board. Het waxen van de planken is een delicaat proces dat het verschil kan maken tussen winst of ver lies. Nicolien Sauerbreij laat het waxen gewoonlijk door haar vader en coach Maarten Sauer breij doen. Aan de vooravond van de olympische wedstrijd, donderdag, is echter besloten de plank af te geven aan een waxer. De serviceman wordt beschik baar gesteld door de organisa tie. Verbazing Waxen is the name of the game", stelt Alberda, die giste ren ziek op bed lag. „Daarom heb ik mijn verbazing uitge sproken over het feit dat het team van Sauerbreij voor deze belangrijke wedstrijd iets an ders heeft gedaan dan wat voor hen normaal is." Alberda heeft nog geen ant woord gekregen van Looze. „De evaluatie bewaar ik voor na de Olympische Spelen. Ik wil wel dat dit goed wordt uitgezocht, ook al is dat alleen maar om uit te sluiten dat het aan het waxen heeft gelegen." Volgens Looze is er geen opzet in het spel. „Ik heb de serviceman gesproken en hij zegt dat hij alle boarden op de zelfde manier heeft gewaxd. Ik geloof nog steeds dat het waxen een factor is. Maar er spelen ook nog meer factoren zoals de tech nische uitvoering van Nicolien en de behoudende wijze waarop ze de afdaling heeft gedaan. Ik moet alles op een rijtje zetten, er rustig mijn gedachten over la ten gaan, voordat ik een gefun deerd oordeel kan vellen." GPD door Johann Mast SALT LAKE CITY - De schaatswereld kan zich van avond opmaken voor een spek takelstuk, de olympische 1000 meter voor mannen. Het staat vrijwel vast dat het olympi sche record al in de eerste rit ten, met daarin de mindere go den, verbeterd zal worden. De tijd waarmee Ids Postma vier jaar geleden in Nagano olympisch kampioen werd doet al bijna prehistorisch aan. Wie vandaag 1.10,64 minuten schaatst, eindigt in de achter ste gelederen. Postma won de wedstrijd in Nagano op basis van zijn uit stekende allrounderscapaci- teiten. Waar favorieten als Je remy Wotherspoon, Jan Bos en Jakko Jan Leeuwangh in de slotronde op apegapen lagen, had de Fries zijn race zo goed ingedeeld dat hij niet in adem nood kwam. Kom daar in 2002 nog eens om. Het wereldrecord op de kilo meter ligt inmiddels drie se conden onder het olympische record van Postma. Jeremy Wotherspoon en Erben Wenne- mars hebben de grenzen van de 1.07 minuten verkend en een dergelijke snelle tijd zal nodig zijn voor de gouden plak. Allrounders zijn op een ijsbaan als in Heerenveen, Nagano of Berlijn in staat om de 1000 me ter te winnen, maar zij zullen vandaag niets in te brengen hebben. Het is op het wereldre cordijs van de Utah Olympic Oval geen kwestie meer van 'overhouden voor de slotron de'. Met die tactiek won Ge rard van Velde bij de Olympi sche Winterspelen van 1992 in Albertville bijna brons op de kilometer. Tegenwoordig moet de duizend meter vanaf de Coach Peter Mueller (links) praat met Erben Wennemars tijdens de training. Rechts Jochem Uytdehaage. foto Jasper J u inen/ANP start keihard gereden worden. Dat is de reden waarom de 30- jarige Van Velde, die deze week tot zijn grote frustratie net naast het podium eindigde op de 500 meter, zichzelf niet tot favoriet op de dubbelde af stand rekent. „Ik stam nog uit de tijd waarin je redelijk rustig weg ging en zorgde dat je in de laatste ronde door kon rijden", aldus Van Velde. „Die neiging moet ik nog steeds onderdruk ken, maar het gaat steeds be ter." Wereldrecordhouder Je remy Wotherspoon zal als een komeet van start gaan. De Ca nadees wil genoegdoening voor zijn mislukte 500 meter, waarop hij in de eerste sessie ten val kwam. Wotherspoon zal onder zijn wereldrecord moeten duiken, wil hij goud halen en niet als een tweede Igor Zjelezovski de naslagwer ken ingaan. De Sovjet-rijder werd zes keer wereldkampioen sprint, maar won nooit een gouden olympische medaille. Schoonheidsfoutjes Van de Nederlanders hebben Jan Bos en Gerard van Velde aangetoond dat ze lang genoeg getraind hebben op de hoogge legen olympische piste om een rol van betekenis te kunnen spelen. Beide sprinters reden afgelopen week een Neder lands record op de 500 meter. Erben Wennemars heeft aan getoond de snelheid van Wo therspoon aan te kunnen, maar de sprinter uit het team Spaar Select kampt bij belangrijke wedstrijden regelmatig met schoonheidsfoutjes die hem kostbare tijd kosten. Regerend olympisch kampioen Ids Post ma heeft vooral aspiraties op zijn favoriete afstand: de 1500 meter. GPD SALT LAKE CITY - Anton Geesink gaat in Nederland actief op zoek naar kandidaten voor het Europees Olympisch Comi té. Het Nederlandse IOC-lid heeft dat donderdag afgesproken met de voorzitter van de instantie, de Italiaan Pescante. Het stoort Geesink uitermate dat 'zijn' land geen afgevaar digde meer in het EOC heeft, sinds Erica Terpstra er enkele maanden geleden uit verdween. „Wij zijn een belangrijk sportland. In een dergelijk college horen wij zitting te heb ben", hield Geesink Pescante voor. De Italiaan was het in gro te lijnen met de Nederlander eens. „Probleem was alleen", legt Geesink uit, „dat zich geen kandidaten aandienen. Ik heb toegezegd bij de bonden op zoek te gaan.Geesink: „Zo'n Ats.- ma bijvoorbeeld (voorzitter KNWU) zou uitermate geschikt zijn. In deze tijd worden de commissies benoemd, nu moeten de mensen zich aandienen. En via de commissies kunnen ze verder doorstromen. Kijk hier in Salt Lake om je heen, er zijn veel te weinig Nederlanders die zich in bestuurlijk opzicht profileren. Niemand kent ze. Ik heb al vaker gezegd dat daar in verandering moet komen." ANP SALT LAKE CITY - De Letse bobsleeër Sandis Prusis had bij een dopingcontrole op 9 november duizend keer zoveel nand- rolon in zijn lichaam dan toegestaan. Dat verklaarde directri ce Christiane Ayot van het laboratorium in Montreal, dat de urinemonsters van Prusis onderzocht. Volgens Avot was er derhalve geen sprake van een geringe overschrijding van de norm, zoals de internationale bobfederatie FIBT had laten doorschemeren bij het Uitspreken van een schorsing van slechts drie maanden. Het Internationaal Olympisch Comité legde Prusis een startverbod op voor de Olympische Winter spelen, maar het internationale sporttribunaal CAS maakte die maatregel vervolgens ongedaan. Prusis komt nu in het weekeinde gewoon aan de start in de tweemansbob. SID SALT LAKE CITY - Duitsland haalde gisteren bij de Olympi sche Winterspelen de vijfde gouden medaille binnen. In het tweezitsrodelen in het ijskanaal van Utah Olympic Park wa ren de Europese kampioenen Patric Leitner en Alexander Resch het snelst over twee runs. Zilveren brons waren voor de Verenigde Staten. Met 0,134 seconde achterstand op de gou den Duitsers wonnen Mark Grimmette en Brian Martin het zilver. Chris Thorpe en Clay Ives veroverden brons voor de Duitsers Steffen Skel en Steffen Wöller. SID SALT LAKE CITY - Frankrijk behaalde gisteren op de paral lel-reuzenslalom snowboard voor vrouwen een dubbele over winning. Isabelle Blanc veroverde het goud, Karine Rubv het zilver. De bronzen medaille ging naar de Italiaanse Lidia Trettel. Bij de mannen won de Zwitser Philipp Schoch het goud voor de Zweed Richard Richardsson en de Amerikaan Chris Klug. De triomf van Schoch was zo groot als de dubbele overwinning van zijn landgenoot Simon Ammann bij het skir springen. DPA SALT LAKE CITY - De Braziliaanse bobsleeër Eric Maleson beleeft tijdens de Olympische Winterspelen in Salt Lake City twee hoogtepunten. Twee dagen nadat hij heeft deelgenomen aan de wedstrijden treedt hij in het olympische dorp in het hu welijk met zijn vriendin Lisa Marv Papandrea. „Op deze ma nier maken we een droom waar", aldus de 34-jarige Maleson;. DPA Catriona LeMay-Doan van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Canada beleefde een moeilijke eerste week op de Olympische Win terspelen Salt Lake City. Je remy Wotherspoon viel op de 500 meter en de kunstrijders DavidPelletier en Jamie Sale voelden zich bestolen van het goud. Er werd zelfs gesugge reerd dat er een vloek op Ca nada en de Winterspelen rust. Als dat zo was, dan heeft Ca triona LeMay-Doan die weg genomen. Ze won na het goud vier jaar geleden in Na gano, ook in Salt Lake City de olympische 500 meter. Le May liet zich niet meeslepen door wat The Scandal wordt genoemd. ,,Ik voel geen druk van mijn land. Ik leg mezelf druk op. Ik hoop dat de Ca nadezen weer moed krijgen door dit succes." LeMay had de afgelopen da gen wel meegeleefd met Pel- letier en Sale, met wie ze vorig jaar nog in een recla mecampagne zat van Cheerios, een merk cornfla kes. Ze vond dat zij een voor beeldig tv-interview hadden gegeven. „Ze zijn heel 'clas sy' mensen." Ze liet zich er niet door aflei den, want LeMay had het de afgelopen dagen druk ge noeg met zichzelf. De eerste rit over 500 meter verliep niet vlekkeloos (38,30). „Ik was boos op mezelf omdat het niet liep zoals ik wilde. Alsof ik weer twaalf jaar oud was, moesten mijn ploeggenoten me steeds geruststellen dat ik nog altijd heel goed kan schaatsen." De voorsprong van LeMay bedroeg na de eerste dag slechts 0,04 seconde op Mo nique Garbrecht. „Of ik er veel aan gedacht heb?", vroeg LeMay. „Dat is een understa tement." De zorgen waren nergens voor nodig. De gelovige Le May zei dat ze op de dag van de wedstrijd om de vijf minu ten had gebeden. Ze versloeg de sprintster in een recht streeks duel (3 7,45 om 37,60). „Om een of andere reden rijd ik op de Spelen niet mijn bes te races. Maar dat maakt me nu niets uit. Plet was goed ge noeg." Garbrecht was niet minder gelukkig met haar zilveren medaille. Tien jaar geleden won ze in Albertville brons op de duizend meter. Gar brecht staat nu op scherp voor de 1000 meter van mor gen. Ze gaat nog een jaar door om volgend jaar op de WK afstanden in Berlijn te rijden. Het is de vraag of LeMay er volgend jaar nog bij is. Ze heeft plannen om te stoppen met schaatsen en een gezin te stichten. GPD Vierde plaats voor schaatsster op 500 meter door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - Met het on zekere vooruitzicht dat ze mo gelijk nooit meer zo'n grote kans op een olympische medaille krijgt, kwamen de emoties los bij Andrea Nuyt. Na de tweede rit over 500 meter, zakte ze in een op een bankje langs het ijs in Salt Lake City. De tranen big gelden over haar wangen. De vierde plaats deed haar veel pijn. Op het podium namen de Canadese Catriona LeMay-Do an (31), en de twee Duitse schaatssters Monique Gar brecht (33) en Sabine Völker (28) de bloemen in ontvangst. Een uur later viel hen de spectacu- laire huldiging voor 20.000 maf fe Amerikanen op Medals Plaza ten deel. Verdrietig stapte Nuyt in het busje eenzaam terug naar het olympisch dorp. „Ik baal er zo ontzettend van", zei ze met doffe ogen. Na de eerste rit op woensdag had Andrea Nuyt, ondanks en kele misslagen, een goede posi tie om het brons veroveren. Maar met de hete adem van Sa bine Völker in haar nek, ging het op het beslissende moment mis. Nuyt kon het niet afmaken en dat is een verschijnsel wat de Nederlandse schaatsers tijdens dit toernooi vaker is en zal over komen. Jochem Uytdehaage en Renate Groenewold vormen tot nu toe positieve uitzonderin gen. De mentale hardheid van Le May, Garbrecht en Völker steekt af tegen de technische fouten die Nuyt, dooi'gaans on verstoorbaar, op het olympi sche platform opbrak. De27-ja- rige Nederlandse sprintster doet wat kracht en snelheid niet onder voor hen, maar de span ning sloeg over op haar benen. Anders valt de belabberde laat ste buitenbocht niet uit te leg gen. Bovendien was Nuyt vier weken terug nog knap tweede geworden op het WK sprint. Nuyt, die de buitenbocht vooraf als een duidelijk voordeel zag, sneed ruim aan en leek door de druk van de G-kracht tegen de kussens te worden gedreven. Ze zakte in, raakte uit balans en verloor snelheid. Het is een wonder dat ze niet ten val kwam en zelfs in staat bleek om onder de 38 seconden te finishen. Dat maakte de frustratie des te gro ter. Er had meer, brons dus, in gezeten. „Ik weet niet of het wedstrijdspanning is." Coach Gerard Kemkers was net zo aangeslagen als zijn pupil die de laatste jaren zoveel progres sie heeft geboekt. De beloning bleef, zoals die voor ploeggeno ten Uytdehaage en Groenewold wel kwam, uit. „Het moeilijkste is dat we weten dat er meer in haar lijf zit", zei hij. „De frus tratie is dat ze geen perfecte ra ce heeft gereden. Dat is voor mij en voor haar moeilijk te accep teren." Kemkers had na dag één nog gebluft dat de tweede dag van Nuyt altijd beter is dan de eerste en dat anderen aan de beurt zouden zijn om fouten te maken. „Dat laatste is iets wat ik heb gezegd om Andrea een prikkel te gevenMaar feit is dat Andrea het nog wel moest doen. Dat is niet gebeurd." Nederland raakt met twee podi umplaatsen in de medaillespie- gel van het schaatsen door de gemiste kans van Nuyt achterop bij Duitsland (4) en de Verenig de Staten (3). Met twee keer een duizend meter in het weekein de, vandaag rijden de mannen en moi'gen de vrouwen, zal dat verschil eerder groter dan klei ner worden. Het gaat niet zo heel goed met Nederland schaatsland in Utah. GPD Teleurstelling bij Antkea Nuyt na het mislopen van de bronzen rriedaille. foto Jasper juinen/ANP door Govert van Veen SALT LAKE CITY - Aan het ge zicht van Marianne Timmer is meestal haar gemoedstoestand duidelijk af te lezen. Na haar eerste 500 meter op woensdag zwaar balend, gisteren alweer een kleine lach. Timmer brak voor het eerst de grens van 38 se conden. Haar persoonlijke re cord van 37,87 (goed voor de gedeelde zesde plaats op de tweede dag) betekent dat ze morgen met een goed gevoel aan de kilometer gaat beginnen. De druk op Timmer is groot. De 'schaatsdiva van Nagano' ver dedigt in Salt Lake City twee gouden plakken van Japan. De Groningse heeft wisselvallige jaren achter de rug en eigenlijk gelooft niemand dat ze voor de tweede keer in haar leven zo weet te pieken dat haar Ameri kaanse avontuur opnieuw in een klinkend succes zal eindi gen. „Ik vind de sport nog steeds erg leuk. De collega's ook. Ik voel me er wel in thuis", zei ze aan de vooravond van de Win terspelen. „Heb er zin in." Morgen komt haar eerste grote dag met de 1000 meter. En ze weet niet of ze er zal staan. Ge tuige haar eerste 500 meter niet. Een dag later was ze zelf al weer een stuk positiever. Haar 37,87 bracht haar op de 500 meter op de achtste plaats in het eind klassement. „Ik begin nu aan de kilometer met een beter gevoel dan als het donderdag opnieuw een 38,3 was geworden. „Ik had gewoon een goede race nodig." Timmer schaatste agressief op de eerste 100 meter. Een dag er voor verknoeide ze het eerste stuk en zat er ook geen felheid meer in de laatste slagen. Bij Timmer is het vaak alles of niets. En de laatste jaren is het teveel niets geweest. Echtgenoot en trainer Peter Mueller, die woensdag lang op zijn pupil in sprak, is er van overtuigd dat zijn vrouw wederom in staat is tot topprestaties. „Marianne is daar een rare in. Ze kan er zo staan." Timmer houdt zich op het snelle ijs in Salt Lake vast aan haar volle rondetijden op de 500 me ter. Het rondje van gisteren was goed. „Om mee te doen voor de prijzen op de 1000 meter moet zondag de eerste volle ronde een lage27-erzijn."Despanningzal hoog zijn. „Niet alleen voor mij jEr zijn veel mensen die zomaar op het podium kunnen eindigen Ik ook, ja." Timmers grootste concurrenten stonden - onder meer - donder dag al op het podium bij de 500 meter: Catriona LeMay-Doan, Monique Garbrecht, Sabine V o lker. Daar komen dan nog na men als Anni Friesinger en Jen nifer Rodriguez bij. „Er zijn wel twaalf vrouwen die kunnen meedoen om de medailles", zei LeMay-Doan na haar gouden races op de 500 meter. Gar brecht en Völker vielen haar bij Een favoriet is er eigenlijk niet. „Vier jaar geleden stond er ook iemand die niet direct op de eer ste plaats was verwacht", zei Völker, die donderdag haar eer ste olympische medaille (brons) binnenhaalde. Ze doelde op Timmer, die als geen ander kan pieken. Maar of de roes van Na gano nu ineens verandert in een stille, onvoorziene kracht in Salt Lake, durft ze zelf ook niet te zeggen. Daarvoor heeft ze de laatste jaren te weinig houvast aan haar rijden overgehouden. ANP SNOWBASIN - De Canadese skiër David Anderson is giste ren in Snówbasin zwaar ten val gekomen tijdens de training voor de olympische super-G. Hij is met spoed in een ziekenhuis opgenomen. Hoe ernstig zijn verwondingen zijn, is nog niet bekend. RTR Goud Zilver Brons Duitsland 5 7 4 Noorwegen 5 5 0 Verenigde St 3 6 5 Rusland 3 4 2 Zwitserland 3 0 1 Frankrijk 2 2 1 Finland 2 1 1 Italië 2 1 1 Canada 2 0 2 Spanje 2 0 0 Oostenrijk 1 2 7 Nederland 110 Zuid-Korea 1 1 0 Estland 1 0 1 Kroatië 10 0 Zweden 0 1 2 Japan 0 1 1 Polen 0 1 1 China 0 0 1 Tsjechië 0 0 1 Bulgarije 0 0 1 Bij achtervolging skilopen is twee keer zilver uitgereikt en geen brons. Bij het paarrijden kunstschaatsen zijn twee gouden uitgereikt en geen blveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19