Coöperatie tobt over toekomst Omroep Zeeland moet meer bezuinigen op programma's Commissie schuift kritisch rapport vliegveld terzijde Carnavalsact met dode haan op driewieler roept weerzin op Arnemuiden 18 wordt gesaneerd Boeren bloeden voor bureaucratie Netelenbos hoopt op akkoord met België over IJzeren Rijn 15 Zelfstandigheid CZAV staat omzetgroei uiteindelijk in de weg Tijdelijke directeur bij visafslagen Derde poging kerntransport naar Frankrijk Gesprek over meeleven met verlies Slagwerk speelt hoofdrol in Zeeuws Orkest zaterdag 16 februari 2002 door Jean-Lou de Gucht GRAAUW - In kringen van de Dierenbe scherming en dierenartsen is met een men geling van verbazing en afschuw gerea geerd op een carnavalsact afgelopen week in de optocht van Graauw. Carnavalsgroep De Kakelhoenders bond een dode haan vast op een driewieler en liep daarmee in de stoet. De groep wilde zo uitbeelden hoe de bevol king door de euro wordt kaalgeplukt. Van een afstand leek het erop alsof het beest springlevend was en zelf de driewieler voortbewoog. Volgens P. Steyaert van de carnavalsclub waren de reacties dan ook voor 95 procent positief. „Het beest was een jaar of zes en dan heeft-ie zijn beste tijd wel gehad. We hadden al langer het plan om de haan een koppie kleiner te maken. Dankzij de carnaval heeft hij nog wat langer kunnen leven." Maar de Dierenbescherming en verschillen de dierenartsen kijken aanmerkelijk kriti scher tegen de dode haan in de optocht aan. 'Smakeloos' en 'niet echt gepast', zo luidden de reacties. „Een dood dier moet je niet in een optocht meevoeren. Nu is het een haan. straks misschien een dode koe." Desondanks heeft ook A. Knicknie (prins Ad) uit Graauw geen problemen met de do de haan in zijn optocht. „We hebben er eer lijk gezegd niet echt over nagedacht. Ik kan me best voorstellen dat er mensen zijn die er problemen mee hebben, maar dat houd je altijd. Iedereen vond het eigenlijk leuk." Volgens dierenarts J. Kop uit Axel was het niet zo moeilijk geweest een alternatief voor de haan te verzinnen. „Met een kip van pa- pier-maché had je natuurlijk gemakkelijk hetzelfde kunnen uitbeelden." De dode haan op een driewieler baarde af gelopen week opzien in de carnavalsop tocht van Graauw. foto Camile Schelstraete door Rinus Antonisse KLOETINGE - De in 1929 op gerichte Coöperatieve Zuidelij ke Aan- en Verkoopvereniging haalt als zelfstandige coöpera tie vast en zeker het 7 5-jarig be staan. Maar of de CZAV de 80 haalt, betwijfelt bestuursvoor zitter J. van Nieuwenhuijze zeer. De ontwikkelingen in de agrarische sector staan niet stil en een stevige marktpositie in Zuidwest-Nederland biedt geen garantie op een onbezorg de toekomst. Ondanks het verdwijnen van agrarische bedrijven (in Zee land zelfs boven het landelijk gemiddelde) neemt het ledental van de in Wemeldinge gevestig de CZAV gestaag toe: afgelopen boekjaar van 2963 naar 3027. Van Nieuwenhuijze vindt dat erg positief en ziet het als een blijk van vertrouwen van de boeren in de coöperatie. Het is volgens hem echter niet genoeg Voor de noodzakelijke omzet groei. Daarvoor is meer nodig, bijvoorbeeld uitbreiding van het werkgebied. „De agrarische productie in het Zuidwesten krimpt in; als ik naar de plannen kijk, denk aan rond het Veerse Meer en West- Zeeuws-Vlaanderen. dan ver dwijnen veel agrarische gron den", zegt Van Nieuwenhuijze. „We kunnen alleen zelfstandig blijven bestaan als we groeien. Of gebiedsuitbreiding, of een groter marktaandeel. Die groei heb je nodig om de stijgende kosten op te kunnen vangen. Stagneert de groei, dan krijg je problemen." Erbij komt dat de producten waar CZAV zich op richt, zo grootschalig mogelijk moeten worden benaderd. „Als kleine speler kun je niet goed meer in buikproducten als graan doen. Het is heel wat an ders dan in bonbons handelen." Gebiedsuitbreiding is niet een voudig, stelt Van Nieuwenhuij ze. In noordelijke richting, bo ven de grote rivieren, zit als coöperatie met een flinke plant aardige tak Agrifirm, waarmee de CZAV op onderdelen al nauw samenwerkt. In het oosten, Bra bant en Limburg, is de CHV pre sent. Pogingen tot samenwer king met deze coöperatie zij n tot dusver afgeketst. De CZAV- voorzitter vernacht dat zijn co- operatie actiever zal worden in dit werkgebied. „Als de CHV ons in ons werkgebied voor de voeten loopt, mogen wij dat in hun werkgebied ook wel doen." Een andere mogelijkheid is uit breiding in Belgisch Vlaande ren. „Er wordt serieus naar ge keken of we daar iets kunnen betekenen." Van Nieuwenhuijze wijst erop dat de CZAV in het eigen werk gebied, anders dan wel wordt aangenomen, geen monopolie positie inneemt. Het marktaan deel op het gebied van granen, bestrijdingsmiddelen, mest stoffen en veevoer schommelt gemiddeld rond 50 procent (al zijn er gebieden waar dat 80 procent is). Er is dus in de eigen regio nog volop werk aan de winkel, al geeft de CZAV-voor man aan dat een monopoliepo sitie niet bewust wordt nage streefd. „Als we dat willen dan moet je marktaandeel kopen. Dat is duur. Ik denk dat er in ons gebied nog zeker dertig of meer particuliere ondernemingen zijn die zich in dezelfde sector bewegen. Wanneer het op onze weg komt, nemen we wel eens een bedrijf over." Dieren Topcoöperatie Cebeco maakte onlangs bekend zich te gaan concentreren op de dierlijke sector (pluimvee en varkens) en de plantaardige activiteiten op een laag pitje te zetten. CZAV, mede-eigenaar van Cebeco, kan dat gat zonder problemen in vullen. Bedenkelijker is de positie van de aardappeltak van Cebeco, met name verwerker Aviko. Die moet worden afgestoten. De CZAV is gezien de financiële mogelijkheden in de verste verte geen overname-kandidaat. Van Nieuwenhuijze hoopt dat de Nederlandse coöperatie Cosun eigenaar wordt. „Als we Aviko verkopen aan een van de drie grote Amerikanen, maken we een grote fout. Dat is in Europa het einde van de coöperatieve verwerking van aardappelen. Het heeft duidelijk invloed op wat er in Zeeland gebeurt." Hij vreest dat boeren dan helemaal met handen en voeten gebonden zijn aan de grote jongens als Mc Cain en LambWeston. Ongerustheid Van Nieuwenhuijze is zich er van bewust dat de onzekere ont wikkelingen zorgen voor onge rustheid onder de CZAV-leden. Hij kan die niet geheel wegne men. „Ik begrijp de zorgen. Er zijn veel leden die zeggen: niet meer groeien, we zijn groot zat. Voor mij blijft in elk geval voor op staan dat we dichtbij de boer moeten blijven." Vrijdag 22 februari houdt de CZAV in Goes de jaarvergade ring. Verwachte opkomst: zo'n duizend boeren. STELLENDAM - L. den Hollander is benoemd tot interimdirecteur van de vismijnen van Stellen dam, Colijnsplaat en Scheveningen, die ver enigd zijn in United Fish Auctions (Ufa). Hij volgt H. Venema op die begin februari is vertrokken. De raad van commissaris sen en Venema verschil den van mening over de toekomst van Ufa. Vene ma had grotere ambities, zoals de bouw van kanto ren bij de vismijn in Stel lendam en actieve deelna me van Ufa in een vislcwekerij bij Stellen dam. Den Hollander is re creatieondernemer in de gemeente Goedereede en actief in de visserij als voorzitter van de vissers vereniging Kop van Goe- ree en van één van de pro ducentenorganisaties van de Nederlandse Vissers bond. Hij legt die functies tijdelijk neer. De Raad van Commissa rissen verwacht binnen vier maanden een vaste directeur aan te stellen bij Ufa. De Arm 18 uit 1985 heeft nog een motor van 3750 pk. Over drie jaar zou die volgens de wet moeten worden vervangen door één van 2000 pk. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De grootste boomkorkotter van de Neder landse vloot, de Arnemuiden 18 van J. Meulmeester, is aange meld voor sanering dit jaar. Sprotvisser J. Bout wil in de zelfde saneringsronde van de Tholen 16 af. Uit het hele land komen daar nog eens zes schepen bijHet mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) had op minder aanmeldingen gerekend. De firma J. Meul meester wil de Arm 18 uit 1985 in de sanering doen, omdat er over drie jaar een nieuwe motor in het schip moet. Dat moet, om dat de Arm 18 dan twintig jaar oud is. De overheid heeft be paald dat alle schepen met een motorvermogen van meer dan 2000 pk na die periode terug moeten naar 2000 pk. In de Arm 18 staat een motor van 3750 pk. Ombouw naar 2000 pk is niet mogelijk, laat reder J. Meul meester weten. „Want dan gaat die niet meer door het water." Het is niet zijn keuze, dat het schip nu al voor sanering is aan gemeld. „Het is een beetje mijn trots, en het schip is ook nog naar mij vernoemd, Joris Seni or. Maar de jongere generatie wil het. 't Is maar de vraag of er over drie jaar nog een sane ringsronde plaatsvindt." De Arm 18 wordt vervangen door de Goedereede 59 van re derij J. Tanis en Zonen, als de saneringsaanvraag door het mi nisterie wordt geaccepteerd. Meulmeester: „Ook dat is een mooi schip, met visquota bo vendien." De firma Meulmees ter heeft drie schepen, waarvan de Arm 15 en Arm 17 ook een te groot motorvermogen hebben. „Ik weet niet hoe dat verder moet", zegt Meulmeester, „maar die schepen zijn jonger." Zezijnuit 1988en 1987,enmoe- ten dus 'pas' in 2008 en 2007 te rug in motorvermogen. Garnalen Sprotvisser J. Bout heeft de Tholen 16 voor sanering aange meld, omdat hij met het schip niet op garnalen mag vissen. „Ik heb de Tholen 16 vernieuwd om op sprot én garnalen te kunnen vissen, maar sinds eind vorig jaar is een combinatie van die foto Lex de Meester twee visserijen niet meer moge lijk. Het ministerie wil de gar nalenvisserij beperken." Bout blijft wel op sprot vissen, met de Tholen 27, die hij van een be drijf in Den Helder huurt. De belangstelling voor sanering is dit jaar groot, groter dan het ministerie van LNV verwachtte. Oorzaken zijn: het toenemend tekort aan bemanningsleden en de dalende visquota. Als alle aanvragen worden geaccep teerd, is Den Haag zo'n negen miljoen euro kwijt, terwijl er voor dit jaar op 5,5 miljoen euro was gerekend. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Akkerbouwers op Walcheren, bij Borssele en in West-Zeeuws-Vlaanderen drei gen financieel gedupeerd te worden. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) stelt volgens hen 'onmogelijke eisen' bij het in vullen van formulieren voor Eu ropese steunregelingen. Het Zeeuwse Kamerlid J. Geluk (VVD) heeft staatssecretaris Fa- ber gisteren gevraagd dit op te lossen. Volgens Geluk is er sprake van een sterk staaltje bureaucratie. Wie voor inkomenssteun van de Europese Unie in aanmerking wil komen, moet een handteke ning kunnen overleggen van de vorige grondeigenaar. Maar in de ruilverkavelingsgebieden Walcheren en West-Zeeuws- Vlaanderen is dat in tal van ge vallen,niet te doen, omdat er veel met grond is geschoven. Hetzelfde geldt voor akkerbou wers bij Borssele, die vervan gende grond hebben toegewe zen gekregen voor grond die zij voor de weg naar de Wester- scheldetunnel hebben verkocht Er moet snel een oplossing wor den gevonden voor dit pro bleem, vindt Geluk, want voor 1 maart moeten de formulieren voor Europese steunregelingen ingeleverd zijn. De eis dat een vorige grondeigenaar een hand tekening moet zetten, moet naar zijn idee vervallen. De Europese Commissie zou dat ook niet ei sen. Het is een typisch Neder landse eis. De inkomenssteun uit Brussel is voor veel boeren belangrijk. Die bedraagt per hectare graan bijna 365 euro (800 gulden). Als boeren de pre mie mislopen, kan dat per be drijf enkele duizenden guldens schelen, aldus Geluk, die is ge alarmeerd door de regionale landbouworganisatie ZLTO. 't door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland moet verder bezuini gen op de radioprogrammering. Gedeputeerde G. de Kok heeft de concept-begroting afge keurd die de regionale omroep voor dit jaar had opgesteld, om dat die een gat vertoonde van 305.000 euro. Het algemeen bestuur van de omroep keurde de begroting in november goed, ervan uitgaan de dat de Tweede Kamer of de provincie de helpende hand zouden toesteken. Maar de lan delijke politiek lijkt de kwestie van de regionale omroepen op de lange baan te schuiven en in het Interprovinciaal Overleg (IPO) is een compensatierege ling voor kleine, dunbevolkte provincies afgeketst. Direc teur hoofdredacteur F. Feij moet nu 305.000 euro op zijn be groting zien te vinden. Vorig jaar heeft Omroep Zeeland ook al moeten bezuinigen, toen vooral op de tv-programme- ring. De pijn zit ditmaal bij het bud get voor radio. Feij heeft inmiddels besloten dat het aan gekondigde 'licht satirische' programma van Jan Kuipers en Cees Maas niet doorgaat. Hij heeft zichzelf veertien dagen de tijd gegeven de overige bezuini gingen in te vullen. „Het is nog te vroeg om te zeggen welke consequenties dat heeft. Ik wil in ieder geval voorkomen dat dit gevolgen heeft voor de werkge legenheid." Volgens Feij zijn de bezuinigin gen noodzakelijk omdat Zee land 'bakzeil heeft gehaald' in het IPO. In dit beraad van de twaalf provincies heeft De Kok zich sterk gemaakt voor een dusdanige verdeling van het ge decentraliseerde rijksgeld dat kleine, dunbevolkte provincies iets extra krijgen. Omroep Zee land had daarop gerekend, maar de meerderheid van de provincies is tegen. Blijft het IPO bij dit standpunt, dan bete kent dit dat met ingang van vol gend jaar het budget van Om roep Zeeland zelfs met 168.000 euro omlaag gaat. Te hoog gemikt De Kok vindt dat Feij ten on rechte de beschuldigende vin ger naar de provincie wijst. „De provincie is verantwoordelijk voor het toezicht op de financi en. Ik heb Omroep Zeeland erop gewezen dat zij voor 2002 moet uitgaan van dezelfde bedragen als voor 2001. De tijdelijke ber door Maurits Sep MIDDELBURG - Veiligheid heeft niets met milieu te maken en dus vond de commissie 28 voor de luchtvaart het gisteren niet nodig over een rapport te praten dat ernstige kritiek uit op de veiligheid rond Vliegveld Midden-Zeeland. De vertegen woordiger van omwonenden en de Zeeuwse Milieu Federatie reageerden furieus. „Veiligheid is de verantwoorde lijkheid van de minister van Verkeer en Waterstaat. Wij gaan over milieuhygiëne. Bovendien is het rapport niet in opdracht van de commissie gemaakt. We hebben dus geen inzicht in de opdrachtverlening en de wijze van vraagstelling. Laten we het dus maar voor kennisgeving aannemen", stelde wethouder J. van Dijk-Sturm voor, ge steund door haar collega-wet houder van Noord-Beveland, J. Meulenberg-Op 't Hof. De vertegenwoordigers van Vliegveld Midden-Zeeland hielden zich wijselijk op de vlakte. Het afstudeerrapport van O. Lamers van de Techni sche Universiteit Delft conclu deert dat de veiligheid van de omwonenden van Midden-Zee land onvoldoende is gewaar borgd. De overheid stelt wel be perkingen aan geluidshinder, maar volgens Lamers ontbre ken strenge normen voor de vei ligheid. Woedend J. Timmerman, commissielid namens de inwoners van Mid delburg en Arnemuiden, rea geerde woedend op de weige ring van de commissie over de inhoud van het rapport te pra ten. Volgens haar kan niet ach teloos over de conclusies wor den gestapt. „Die verdienen alle aandacht." Ook G. van Zonneveld van de ZMF snapte niets van de uiterst formele opstelling van de com missie. „U zegt: 'het is maar van een student, dus daar hoeven we niet naar te kijken'. Ik kan me voorstellen dat de opdrachtge ver voor een rapport het onder zoek een beetje stuurt. Maar dit is een afstudeeropdracht van een wetenschappelijk onder zoeker. Dat is toch onafhanke lijk. Bovendien bevat het ele menten over hoe de overheid moet omgaan met de belangen van omwonenden." Commissievoorzitter T. Poppe- laars, gedeputeerde voor milieu van de provincie, nam het voor stel van Van Dijk-Sturm deson danks over. „Het rapport bevat namelijk ook niks nieuws. Het is interessant, maar overbodig. Alle acties die erin worden voorgesteld, zijn door ons al in gang gezet. We hebben de minis ter al aangespoord meer te doen aan de veiligheid. Ik zeg u wel toe dat nog een keer te doen." Timmerman capituleerde, maar niet alvorens Van Dijk-Sturm te vragen welk rampenplan Mid delburg klaar heeft als er op Midden-Zeeland een ramp ge beurt. De wethouder moest het antwoord schuldig blijven. Zij verwees naar haar ambtenaar. „Wie dat is? Ach, die naam ont schiet me nu even. Belt u mijn secretaresse maar. BORSSELE - De kerncentrale Borssele gaat voor de derde keer proberen een trein met gebruik te splijtstofstaven naar Frank rijk te krijgen. De twee voorgaande keren, op 17 oktober en 28 november, mislukten door stakingen onder treinpersoneel in Frankrijk en België. Het kernafval gaat naar de op werkingsfabriek van Cogéma in Cap la Hague. Daar worden de nog bruikbare stoffen uit het af val gehaald. Van de gebruikte splijtstofstaven is 95 procent geschikt voor hergebruik. Het aanstaande transport is het zes de sinds begin vorig jaar. Na en kele blokkades van Greenpeace legde de rechter in Middelburg de milieu-organisatie een actie verbod op. Andere actiegroepen zoals Onkruit Vergaat Niet, gin gen echter door met actievoe- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Nete lenbos van Verkeer en Water staat hoopt spoedig met België en Duitsland een intentiever klaring te kunnen tekenen over de IJzeren Rijn, de nu nog onge bruikte spoorlijn tussen Ant werpen en het Duitse Ruhrge- bied. Als dit inderdaad lukt, is er een belangrijk geschilpunt tussen België en Nederland uit de weg geruimd, wat ook zijn ef fect kan hebben op de bespre kingen over de Westerschelde. Netelenbos heeft gisteren lucht gegeven aan haar optimisme, nadat accountantsbureau KP- MG een vergelijkende studie had uitgebracht over de kosten van hergebruik van het IJzeren Rijn-tracé door Nederland. Belgische en Nederlandse des kundigen verschilden daarover behoorlijk van mening. Het Ne derlandse Railinfrabeheer kwam uit op ongeveer 550 mil joen euro, de Belgische collega's van TUCRail op zo'n 375 mil joen euro. Verschil Het grote verschil zit 'm volgens KPMG onder meer in de hogere eisen die Railinfrabeheer stelt aan de bouw van twee tunnels en de Belgen hebben de post voor onvoorziene uitgaven veel lager ingeschat. Het is de bedoeling dat Belgi sche en Nederlandse ambtena ren binnenkort met elkaar om de tafel gaan zitten om die ge schilpunten uit te praten. Nete lenbos denkt dat dit snel kan. groting die nu is ingediend gaat uit van hogere inkomsten en dus ook van hogere uitgaven. Maar die inkomsten zijn er niet. Men is uitgegaan van meer subsidie van Rijk en provincie, maar dat is te hoog gemikt De Kok denkt dat de race in het IPO nog niet helemaal is gelo pen, hoewel hij erkent dat de si tuatie er voor Zeeland op dit moment niet gunstig uitziet. De gedeputeerde wijst ook op de in november vorig jaar aange nomen motie waarin de Tweede Kamer aandringt op een goede financiering van de regionale omroepen. Feij ziet dat somber in. „Niets wijst erop dat staatssecretaris Van der Ploeg met die motie aan de gang is gegaan. Ik heb mijn personeel voorgehouden dat er een moment komt dat we de barricaden opmoeten." ZIERIKZEE - De werkgroep Kerk en Samenleving van de St. Willibrordusparochie houdt woensdagavond 27 februari een bijeenkomst in het parochie centrum in de Mosselstraat in Zierikzee met als thema 'Meele ven met verlies'. Spreker op deze avond is Arthur Polspoel, schrijver van het boek Wenen om het verloren ik. Aan de orde komen het verlies van een dierbare, maar ook het ver lies van werk, inkomen, gezond heid en mobiliteit. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Zij slaat daarmee een andere toon aan dan ruim twee weken geleden, toen zij de Tweede Ka mer meldde dat zij 'zo kort mo gelijk en liever helemaal niet' treinen wil laten rijden over het oude IJzeren Rijn-tracé bij Roermond. In diezelfde week besloot de Vlaamse regering een topontmoeting over de Wester schelde te verdagen. Ook voor Zeeland kan de IJze ren Rijn van belang worden. Treinen met containers uit Vlis- singen-Oost kunnen via die route het snelst in Duitsland ko- MIDDELBURG - Slagwerk staat centraal in de komende se rie voorjaarsconcerten van Het Zeeuws Orkest. Solist is de uit Zeeland afkomstige slagwerker Arnold Marinissen. Op het pro gramma staat werk van Wein berger, Bennett, Ravel en Dvo rak. Lange tijd waren slagwerkers onopvallende musici in het or kest. Hun taak was met enkele rake klappen of flinke roffels het totale orkest te ondersteu nen. Negentiende-eeuwse com ponisten als Mahler en Strauss brachten hierin verandering door een flinke batterij percus sie voor te schrijven. Maar pas in de twintigste eeuw kregen slag werkers de volle vrijheid en werden ook solistische partijen voor hen geschreven. In de voorjaarsserie van Het Zeeuws Orkest met concerten in Middelburg, Terneuzen, en Goes staat zulk werk op het pro gramma. De oorspronkelijk uit Zeeland afkomstige Marinissen, die in mei zal optreden in het Amster damse Concertgebouw, opent de avond met het Paukencon- cert van Weinberger. Daarna soleert hij in het concert voor slagwerk en orkest van Bennett. Na de pauze speelt Het Zeeuws Orkest nog Pavane pour une infante défunte van Ravel en Zes Slavische dansen van Dvorak. Voorjaarsconcerten Het Zeeuws Or kest- do 7 maart Concertzaal Mid delburg, vri 8 maart Scheldetheater Terneuzen en za 9 maart Grote Kerk Coes, aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15