Middelburg knapt panden op De Jaguar van Charles Linssen PZC Kiezer krijgt hulp van stemwijzer Huizen en bedrijven maken dorpen vitaal reel <§r blue Prijs voor Riek Bakker Uitbreiding Lammerenburg Auto schept bejaarde fietser Goese zorgcentra werken samen Linedance-instuif Vlissingse rijdt tegen lantaarnpaal I Leegstaande monumenten worden bewoonbaar gemaakt Varenscentrum t ontvangt cheque SGP bijeenkomsten kicjsfdshion zaterdag 16 februari 2002 ROTTERDAM - Professor Riek Bakker, opsteller van de Mid delburgse Kwaliteitsatlas 2030, is door de gemeente Rotter dam onderscheiden met de Rotterdam Promotie Prijs 2001. Zij kreeg de prijs voor haar baanbrekende, visionaire werk voor de Kop van Zuid. Volgens de gemeente heeft Riek Bakker op onnavolgbare wijze bijgedragen aan de promotie van de havenstad. De stedenbouwkundige is de bedenkster van de Kop van Zuid. Op dit moment werkt zij met haar bureau BVR aan het project ParkStad, een plan met 2000 tot 25 woningen, kleine en middelgrote kantoren en de aanleg van veel groen tussen de Kuip en de Kop van Zuid. Bakker werd enkele jaren geleden door de gemeente Middelburg ingehuurd om een toe komstvisie te maken. Zij stelde daarin onder meer voor om kantoren te bouwen in het Stationsgebied. VLISSINGEN - B en W van Vlissingen willen bijna 3,9 mil joen euro uittrekken voor het bouw- en straks woonrijp ma ken voor Lammerenburg II. Het eerste deel van de nieuwe wijk is zo goed als volgebouwd. Eind vorig jaar zijn de plan nen voor uitbreiding in de gemeenteraad aan de orde geweest. In de tweede fase komen nog eens 110 woningen. VLISSINGEN - In de Paul Krugerstraat in Vlissingen is vrij dag omstreeks 15.00 uur een 73-jarige man uit die plaats door een personenauto geschept. De fietser reed over het fietspad van de Paul Krugerstraat in de richting van de brug. Tegen over het Shellstation wilde hij (vermoedelijk) linksaf de Sin- gel/Bloemenlaan inslaan. Hij reed over het gedeelte dat be stemd was voor het gemotoriseerde verkeer. Een 29-jarige Vlissinger zag de fietser niet, toen deze plotseling overstak. De fietser viel en liep verwondingen aan zijn hoofd op. De man werd voor controle per ambulance meegenomen naar het ziekenhuis. De bestuurder bleef ongedeerd; zijn auto had lichte schade. GOES - De zorgcentra Ter Weel, Ter Valcke, Randhof en Re- hoboth in Goes gaan samenwerken om de 'dubbele vergrij zing' buiten de muren van de centra op te vangen. Daarvoor richten zij de Stichting Woonzorg Goes en omgeving op, die na de zomer operationeel moet zijn. Onder dubbele vergrij zing wordt verstaan dat mensen in een bepaalde regio ouder worden, dat jongeren er wegtrekken en andere ouderen daar voor in de plaats komen. Een aantal van de centra verleent al zorg en dienstverlening buiten de deur. De vier zorgcentra bundelen nu op dit gebied hun krachten. Alle vier staan ze in de buurt van aanleuningwoningen en seniorencomplexen. Ook zijn de centra in de buurt van elkaar gehuisvest. Volgens Directeur M. Heijboer van zorgcentrum Ter Valcke heeft de samenwerking meerwaarde: „De komende jaren wordt het aantal verzorgplaatsen niet uitgebreid, dus om iedereen op te kunnen vangen is een alternatief nodig. We kunnen gezamen- lijk zorg en dienstverlening leveren aan mensen die nog thuis wonen, ook 's avonds en 's nachts." MIDDELBURG - Stichting The Country Coast Line dance houdt zaterdag 23 februari een instuif-linedance-avond in par tycentrum Cue Action in Mid delburg. Belangstellenden zijn vanaf 20.00 urn- welkom. De zeventiende-eeuwse panden die het Zeeuws Archief flankeren, verkeren bouwkundig nog in goede staat. foto Lex de Meester GOES - Op de 's-Heer Hendrikskinderendijk in Goes heeft vrijdag omstreeks 15.10 uur een eenzijdig ongeval plaatsge vonden. Een 31-jarige vrouw uit de gemeente Vlissingen kwam uit de richting van de Middelburgsestraat en reed in de richting van de Ringbaan West. In de bocht naar rechts ver loor zij de macht over het stuur en reed met haar auto tegen een lantaarnpaal. Er was alleen blikschade. n TERNEUZEN - Het Varenscen trum aan de Westkolkstraat in n Terneuzen ontving gisteren een q cheque van 150,11 euro van de r schippersvereniging Koninklij- i ke Schuttevaer, afdeling Ter- neuzen. De schippers hadden dit bedrag i overgehouden na hun jaarlijkse i feestavond in het MauxTtshof in JJzendijke. Zij achtten de pas geopende, nieuwe locatie van het Varenscentrum de beste be stemming voor het geld. De bijbehorende cheque werd sym bolisch overhandigd door W. Bondewel, regionaal voorzitter van Schuttevaer. J. Wisse, voor zitter van de Stichting Varens- I centrum Kanaalzone toonde zich blij verheugd met het (gulle ha ha) gebaar van de schippers. Een bestemming voor de gift j had hij nog niet gevonden. 1<; I door Ab van der Sluis af I le MIDDELBURG - De leegstaan de de kantoorpanden De Swarte et Leeuw, Den Eenhoorn en een T; naamloos gebouw aan de Wage- n_ naarstraat/Hofplein in Middel burg worden gerestaureerd en n_ I geschikt gemaakt voor bewo- je ning. Wethouder P. M. Bruinoo- e- ge - president-commissaris van )e i de BV Monumentenbeheer - v geeft als de financiering een de- zer dagen rond komt, nog deze 2 i maand het startschot voor de opknapbeurt. cl De gemeente Middelburg kocht |e de panden vorig jaar september r- al aan. In de oorspronkelijke ,n huizen was vroeger de kinder- n bescherming gehuisvest. Na de >t verhuizing van de oude recht- bank naar de Kousteensedijk, n werden de panden gebruikt door bouwvakkers in verband met de bouw van het Zeeuws Archief. Ze staan al enige tijd leeg.. De zeventiende-eeuwse wonin gen verkeren bouwkundig in goede staat. „Ze hoeven eigen lijk alleen maar aangepast te worden aan de gemakken van deze tijd", zegt R. de Bruijn van de sectie bouwkunde. „En ze moeten geschikt gemaakt wor den voor bewoning. Elk pand moet bijvoorbeeld een eigen in stallatie krijgen en er zijn geen keukens en badkamers." Aan de panden zelf hoeft weinig ver timmerd te worden. De kappen zijn al eens vernieuwd, de wo ningen zijn geïsoleerd en de fun dering is vernieuwd. Voorafgaand aan de aankoop, maakte de sectie Bouwkunde een herbestemmingsplan voor de twee monumenten en het ene beeldbepalende pand. „De wo ningen hadden hele kleine tuin tjes, variërend van vijf tot onge veer tien vierkante meter." De gemeente heeft een achterlig gende strook grond gekocht, zo dat de woningen in ieder geval een wat grotere tuin krijgen. Daardoor bestond ook de moge lijkheid om een berging te bou wen en tuinmuren te realiseren. „De inhoud van de woningen is nu beter afgestemd op de tuin. Ze krijgen een redelijk tuintje", vertelt De Bruijn. „Het is een prachtige locatie. De huizen staan mooi in de omgeving en je hebt rust aan de achterkant." Voor de woningen hebben zich diverse belangstellenden ge meld. De BV Monumentenbe heer, die verkrotte panden op knapt waarvoor particulieren geen belangstelling hebben, verkoopt de woningen via een makelaar als de restauratie klaar is. Dat is naar verwach ting dit najaar. Bellinkstraat In mei begint ook de restauratie van de woning Bellinkstraat 7. Het huis staat twee maanden leeg en is dringend toe aan een opknapbeurt. „Het gaat om een complete restauratie", zegt E. Goedbloed van de sectie Bouw kunde. „De balken op de eerste verdieping krijgen kunsthars koppen. De vloeren zijn verzakt en moeten waterpas gemaakt worden en we moeten voorzet wanden maken aan de binnen kant van de een-steensmuur." Daarnaast is een nieuwe kap nodig en wordt het huis aange past aan de moderne tijd. In de woning zelf, die dateert uit de zeventiende eeuw, komen origi nele details terug waaronder een balkenplafond en een oude schouw. In de tuin kómt een nieuwe berging. De restauratie moet in mei beginnen en aan het einde van het jaar klaar zijn. doorNadia Berkelder Voor wie echt niet meer weet wat hij moet stemmen, is er nu de stemwijzer. De gemeente Middelburg is één van de negen deelnemers aan het project voor de gemeenteraadsverkiezingen. De verkiezingstest kan via in ternet worden geraadpleegd. De stemwijzer is een soort en- quete en is opgebouwd uit 28 stellingen. De Middelburgse stellingen gaan onder meer over cameratoezicht, de ecotax, par keren en referenda. Deelnemers kunnen aangeven of ze het met een bepaalde stelling eens of on eens zijn. Website Aan de hand van de antwoorden geeft het programma aan welke partij het meest met de ingevul de voorkeuren overeen komt. Het is ook mogelijk om via de website de programma's van cle politieke partijen met elkaar te vergelijken. De standpunten zijn per thema gerangschikt. De stemwijzer is gemaakt door REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP). Dat maakte al eerder een stemwijzer voor de statenverkiezingen in Zeeland. „Met de stemwijzer kun je par tijen inhoudelijk met elkaar vergelijken", zegt Jochum de Graaf van het IPP. „Politiek gaat natuurlijk ook om andere dingen, maar hiermee laat je de flaporen van de lijsttrekker bui ten beschouwing." De stellingen zijn ontleend aan de partijprogramma's. „Het gaat om onderwerpen waarop partijen van elkaar verschillen. Over een heleboel zaken zijn ze het met elkaar eens. Iedereen is voor een betere wereld." De gemeente hoopt door cle stemwijzer meer mensen naar de stembus te lokken. „Het leek ons een aardig idee om mensen meer bij politiek te betrekken", zegt W. van der Hofstede van de gemeente. „Op deze manier krijgen kiezers de mogelijkheid om te stoeien met hun kennis van politieke partijen. We ho pen dat de mensen zich meer be trokken voelen en in groten ge tale op komen dagen op 6 maart." Het project kost de de gemeente 10.000 euro. Neutraal Gistermiddag was de stemwij zer door vij f honderd mensen ge raadpleegd. Opvallend is dat de computer in 32 procent van de gevallen het advies heeft gege ven op de SP te stemmen. Het IPP waarschuwt overigens voor gebruik van het programma als opiniepeiling. De gebruikers zijn absoluut niet representatief voor de Middelburgse kiezer. Als een gebruiker bij alle vragen 'neutraal' invult en dus geen uitgesproken mening heeft, volgt het advies een stem uit te brengen op de ChristenUnie. „Dat moet een fout zijn", rea geert lijsttrekker L. Luit wieier lachend „Neutraal is vlees nog vis, dat lijkt me niet terecht." Hi] zit zelf in elk geval bij de juiste partij. „Ik kwam uit bij de ChristenUnie." Computer De stemwijzer is te raadplegen via de website van de gemeente (www.middelburg.nl) en via de website van de PZC (www.pzc- .nl). Mensen die niet beschikken over een computer kunnen hem invullen bij de afdeling commu nicatie van de gemeente aan de Stadhuisstraat. Vanaf 7 maart is de stemwijzer voor de landelij ke verkiezingen te raadplegen. door Miriam van den Broek De Staatkundig Gerefor meerde Partij Veere wil dat er de komende raadsperiode woningen gebouwd worden naar behoefte per kern, in plaa ts van naar de hoeveelheid inwo ners. Daarnaast moet elk dorp een klein bedrijfsterrein krij gen. Daarmee wordt de vitali teit van het dorp behouden of vergroot, meent de SGP. Het woningbouwprogramma van de afgelopen vijf jaar is mis lukt, stelt lijst trekker Ko Hou- mes. „Er is niet zoveel gebouwd als mocht. Daar om diende de SGP eind vorig jaar een motie in. De bouwachter- stand moet wor den ingelopen, vond de fractie. De terugloop van het inwonertal, die vorig jaar het grootste was van alle Zeeuwse gemeenten, is naar ons idee een reactie op de geringe woningbouw. Vóór de gemeen telijke herinde ling bleef het in wonertal in de grote kernen ge lijk of vertoonde het een kleine groei. Na de herindeling was er terugval. Wij vinden dat er een onderzoek moet komen naar de oorzaak van de terugloop." Levendig Om de dorpen levendig te hou den, moeten er niet alleen vol doende woningen zijn, maar ook genoeg bedrijven, zegt de SGP. „In de ontwikkeling van bedri j f sterreinen is de gemeente tekort geschoten. Die zijn nog steeds niet van de grond geko men. Wij vinden dat startende ondernemers gestimuleerd moeten worden. In elke kern moet een bedrijventerrein ko men met kleine, plaatsgebon den bedrijven zoals bijvoor beeld een autogarage." Grootschalige horecagelegen heden met nachtvergunningen in het buitengebied zijn door de SGP niet gewenst. In het verkie zingsprogramma staat: 'Vanwe ge de verkeersaantrekkende werking en de overlast op de aanvoerende routes en in de ver dere omgeving, is verplaatsing naar meer centraal gelegen be drijfslocaties buiten Veere ge wenst'. Als voorbeeld noemt Houmes discotheek De Hooizolder. „Er moet een onder zoek komen naar waar de meeste bezoekers van daan komen. Ik schat dat twee derde van buiten de gemeente komt. Als dat zo is, zou de Hooi zolder bijvoorbeeld naar een lo catie als Mortiere in Middelburg kunnen gaan. Het ligt dan een stuk centraler in Zee land en vlakbij de snelweg." Hou- mes is van oor deel dat de disco theek een trekker is die de gemeente best kan mis sen. Het cultuur-historisch erfgoed in de gemeente verdient grote aandacht, vinden de gerefor meerden. De gemeente moet al les in het werk stellen om het erfgoed te behouden en goed te onderhouden. Dat geldt ook voor beschermde dorps- en stadsgezichten en voor de ka rakteristieke bebouwing in de gemeente. Inzet van meer ge meenschapsgeld om dit te reali seren is voor de SGP bespreek baar. (Advertentie) STICHTING HIU"! '.VERBLAD ZEELAND Leefbaar Middelburg houdt op woensdag 20 februari een po litiek café. De kandidaten voor de gemeenteraad worden die avond voorgesteld aan het pu bliek. Aan de hand van video opnames wordt Middelburg on derzocht op leefbaarheid, vei ligheid en betaalbaarheid. Met het publiek wordt gediscussi eerd over de manier waarop de gesignaleerde problemen kun nen worden opgelost. Het poli tiek café wordt gehouden in The Duke aan de Vlasmarkt en be gint om 20.00 uur. *Het CDA in Vlissingen houdt donderdag 21 februari een ver kiezingsbijeenkomst in hotel Arion aan de Boulevard Ban ker!. Het Tweede-Kamerlid S. Buijs gaat in op de ziekenhuis zorg in relatie tot de goede be reikbaarheid en op de veiligheid op en rondom de Westerschelde. Tijdens de bijeenkomst zullen de eerste zes kandidaten van de Vlissingse lijst zich aan het pu bliek voorstellen. De verkie zingsavond begint om 20.00 uur. Het Platform voor Uitkerings gerechtigden en Ouderen (Pugo) houdt op 27 februari een poli tiek debat over het (toekomstig) sociaal beleid van de gemeente Vlissingen. Het debat vindt plaats in het Arsenaaltheater en begint om 14.00 uur. De politieke partijen in Vlissin gen die 6 maart meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen, hebben toegezegd hun lijsttrek kers af te vaardigen naar het de bat. Zij zullen reageren op de in leiders en de op de stellingen die de bij het Pugo aangesloten or ganisaties en andere welzijns organisaties hebben opgesteld. Het debat wordt geopend door mevrouw J. Huijsman, voorzit ter van het platform. Mevrouw F. Smitskamp, voorzitter van Splinter, geeft een toelichting op een onderzoek naar de situa tie van uitkeringsgerechtigden. M. Snijder, directeur van de so ciale dienst in Vlissingen, geeft zijn visie op de toekomst. Daar na volgt een eerste ronde stellin gen. Na de pauze om 15.00 uur. begint om 15.20 uur een tweede ronde stellingen. (Advertentie) 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Cliënten- en patiëntenraden, bedankt! Westwal 37, 4461 CM Goes, Postbus 2054,4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeelan^pl betaalbare eigentijdse kindermode v.a. donderdag 21 feb. Pamplein 18 Mi44elbui-g De toekomst van de Goese binnenstad is volop in discussie. Wie dat wil kan volgende week dinsdag zijn mening over de plannen geven tijdens het groots opgezette Binnenstadsdebat in de Grote Kerk. De vraag is welke waarde die mening heeft. door Rolf Bosboom GOES - Dezer dagen glijdt, huis aan huis, een speciale editie van het gemeentelijk informatie blad Samenspel in de Goese brievenbussen. Daarin worden de ideeën en plannen voor het hart van de stad uitgebreid en uitbundig geïllustreerd gepre senteerd. Wie het blad leest, kan bijna niet anders dan enthousi ast worden. Het denken over de toekomst van het centrum is inmiddels al enkele jaren gaande, inhet besef dat Goes het als winkelstad al lesbehalve slecht doet, maar dat het ook grote inspanningen vergt om de binnenstad aan trekkelijk te houden. De brain stormsessies van gemeente en ondernemers leidden twee jaar geleden tot een toekomstvisie: het Masterplan Binnenstad Goes, met daarin 27 projecten die het centrum kunnen verrij ken. Het Masterplan is nu uitge werkt tot het zogeheten Proj ect- plan, dat de aanzet vormt tot de concrete uitvoering. De eerste fase (tot 2007) daarvan zou moeten bestaan uit het autovrij maken en herinrichten van de Grote Markt, de Singelstraat, de Dam, de Vlasmarkt en een gedeelte van de Beestenmarkt, het herinrichten van een groot aantal winkelstraten (met on der meer nieuwe bestrating) en de bouw van een parkeergarage aan het Bleekveld en een par keerkelder onder de Oostwal. De totale kosten worden, inclu sief BTW, geschat op 28 miljoen euro. Wat in Samenspel helaas niet wordt vermeld, is dat de ge meenteraad vorige week een duidelijk Neen heeft laten ho ren. Prachtige plannen, daar niet van, maar in deze opzet en in dit tempo gewoonweg onbe taalbaar, zo lieten de politieke partijen onomwonden weten. Zij steunden daarmee wethou der van financiën Thijs 't Hart, die in het college van burge meester en wethouders uit de zelfde overwegingen een dissi dente positie had ingenomen. Alleen de CDA-fractie zei de plannen wél financieel haal baar te achten, maar die stel- lingname leek vooral bepaald door solidariteit met de eigen wethouder Charles Linssen, de grote animator van het Master plan, dan door realiteitszin. Het was raadslid Sam de Putter (ChristenUnie) die met een pa rabel de essentie helder schets te. Hij vertelde recent tot de slotsom te zijn gekomen dat het tijd was een nieuwe auto aan te schaffen. Een glimmende Ja guar, met alles erop en eraan, stal zijn hart. Prachtige auto, helemaal niets mis mee. Toen hij de mogelijke koop financieel op een rijtje zette, bleek dat hij zich de limousine wel kon veroorlo ven, maar daar moest dan wel analyse veel, zo niet alles, voor wijken. Voortaan was het dus een soepje als avondeten en een verre va kantie zat er zeker niet meer in. En dus staat er nu toch, na amp el beraad, een bescheiden maar degelijke middenklasser voor De Putters deur. Komende dinsdag mogen alle belangstellenden de Jaguar van Charles Linssen komen bekij ken, het vele chroom op de wa gen betasten, de geur van de le deren bekleding opsnuiven en hun mening geven. De wethou der heeft de imposante wagen echter slechts in bruikleen, want van hogerhand heeft hij al te horen gekregen dat aankoop financieel gezien niet tot de mo gelijkheden behoort. Daarmee bestaat het gevaar dat het Binnenstadsdebat een falie kante mislukking wordt. In de cember 2000 zijn vele ideeën en schetsen ook al gepresenteerd tijdens de 'ideeënmarkt' in de vroegere ambachtsschool. Toen was er, zeer terecht, veel geest drift en bijval. Nu de uitvoering nadert en de fase van besluiten aanbreekt, wekt een hernieuwd publiek applaus onhex-roepelijk verwachtingen, die dan wel moeten kunnen worden waar gemaakt. Het zal veel van de ox-ganisato- ren vergen om het debat niet al leen te laten gaan over de te prij zen inhoud, maar ook over de haalbaarheid, zonder volledig te verzanden in een financieel- technische discussie. Wie bij voorbeeld mag kiezen tussen drie soox*ten bestratingen voor het winkelgebied, wil niet al leen de proefstroken zien die momenteel worden aangelegd, maar ook de bijbehoi'ende px-ijs- kaailjes. Voor een juiste afwe ging kan het een niet zonder het andex-. Het grootste deel van de ge schatte 28 miljoen euro gaat zit ten in het parkeren: vier miljoen in een parkeergarage aan het Bleekveld en maar liefst twaalf miljoen euro (26,4 miljoen in ou derwetse guldens) voor een pai-- keei'kelder onder de Oostwal, zodat het huidige parkeerter rein daar weer een waterpartij kan worden en de vestenstruc- tuur in ex-e wordt hersteld. Won derschone ideeën, maar buiten gewoon veel geld. Het resultaat is bovendien bovenal cosme tisch. Het aantal parkeerplaat sen in de stad neemt er, in het gunstigste geval, per saldo slechts met pakweg tweehon derd door toe. De vx-aag is of dat zoveel geld waard is. De toegezegde bijdrage van de ondernemers van zes miljoen euro aan het opknappen van pleinen en winkelstraten is ech ter nauw verbonden met het realiseren van nieuwe pai-keer- gelegenheid. Al te veel speel ruimte, zonder die steun te ver liezen en het proces volledig in de war te schoppen, is er daar door niet. Het is de nieuwe gemeenteraad, die in maart aantx-eedt, die de knoop zal moeten dooxdxakken. Die kan daarbij niet alleen kij ken naar de binnenstad maar moet ook oog hebben voor de talloze andere zaken die in Goes en, met te vergeten, in de dox-pen de aandacht vTagen. Dat zal veel vei'gen van de nieuwe lich ting bestuurders, die zeker ook niet zullen willen dat Linssens oldtimer te zijner tijd moet wor- dpn weggesleept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13