m Het groen en blauw rukt op Mademoiselle Rivière in 99 stijlen Hondenportretten met een vleugje humor Stormwaarschuwing beter door nieuwe indeling districten IraPG Strandjutten Zierikzeese militair beboet voor desertie Waterland wil mammoetskelet voor expositie 5 i 'QELiCHT Landschap kunst cultuur Expositie Quatre mains in Bergen op Zoom zaterdag 16 februari 2002 door Rinus Antonisse DE BILT - Het KNMI gaat de wind- en stormwaarschuwin- gen verfijnen. Vanaf april is een meer regionale districtsindeling van kracht. Zeeland wordt ge splitst in twee districten. Vlis- singen (omvattende een deel van de Noordzee tot en met de Sloehaven) en Zierikzee, waar onder de Zeeuwse en Zuid-Hol landse deltawateren vallen. Er ontstaat hierdoor onder scheid tussen kustwateren die vrijwel geheel op de Noordzee liggen, en (ruime) binnenwate ren. Voor de kustwateren wor den aparte waarschuwingen gegeven voor vijf districten: Vlissingen, Hoek van Holland, IJmuiden, Texel en Rottum. De ruime binnenwateren zijn ook verdeeld in vijf districten: Zie rikzee, Marken, IJsselmeer, Harlingen en Delfzijl. Het meteorologisch instituut voert de nieuwe indeling in met het oog op het toegenomen ge bruik van de kustwateren door de watersport. Ook is vooruit gang geboekt in de voorspel lingsmethoden, waardoor de wind- en stormwaarschuwin- gen nauwkeuriger kunnen wor den afgegeven. Dat is mede van belang, omdat het in de kustzo ne doorgaans harder waait dan meer landinwaarts. De huidige districtsindeling van de zogeheten Wind- en Stormwaarschuwingsdienst (WSWD) bestaat bijna dertig jaar. Daarin is sprake van slechts zes districten, waarbij de ruime binnenwateren vallen onder de Noordzeedistricten Vlissingen, Texel en Rottum. Volgens het KNMI zijn wind en golven op de Waddenzee en de Zeeuwse wateren veel minder dan op de Noordzee. Door het nieuwe systeem komen die ver schillen veel beter tot hun recht. Bovendien is door de dijk Enk- huizen-Lelystad het vroegere IJsselmeer opgedeeld in Mar kermeer en IJsselmeer, wat met name voor de binnenscheep vaart grote gevolgen heeft. Het nieuwe district Vlissingen beslaat de Noordzee vanaf Zeeuws-Vlaanderen tot en met Goeree-Overflakkee, met inbe grip van de rede van Vlissingen tot en met de Sloehaven. Het district Zierikzee heeft betrek- king op de Westerschelde vanaf de Sloehaven, de Oosterschelde. M de Grevelingen, het Veersé d' Meer, het Haringvliet en het Hollands Diep tot aan de Moer- ni dijkbruggen, alsook de verbin- ni dingsvaarwegen daartussen. h Het geven van wind- en storm- S' waarschuwingen voor de I 11 scheepvaart is de langst uitge- g' voerde taak van het KNMI. De I d in Kloetinge geboren weerkun- S' dige en oprichter van het meteo- z' rologisch instituut (1854) C 11 Buys Ballot legde in 1857 eenre- 0 latie tussen luchtdrukverschil- len en de sterkte van de wind I E Hij bedacht een manier om de i d scheepvaart te kunnen waar7 a schuwen. Nederland begon b hiermee in 1864 en was een van de eerste landen ter wereld met v' zo'n dienstverlening. Buys Bal- b lot ontwikkelde hiervoor een seintoestel (de aeroclinoscoop). Radio i Aanvankelijk werd de hele Ne- i derlandse kust als één district beschouwd. Begin vorige eeuw kon een betere indeling worden 1 ingevoerd en werd de kust opge7 t deeld in twee districten: ten 1 noorden en ten zuiden van IJmuiden. In 1937 kwamen er drie districten, noord, midden en zuid en in 1972 werd de hub i dige indeling vastgesteld. De 1 publieke radiozenders hebben vermelding van de wind- en stormwaarschuwing in hun - nieuwsbulletins afgeschaft. De i informatie is nu te vinden op de intern et-weerpagina van het KNMI, op NOS-teletekst (pagi na 710) en de marifoon. OOSTKAPELLE - Het Zeeuw? Biologisch Museum in Oostka- pelle gaat woensdag 20 februari strandjutten met belangstellen den. De start is vanaf het muse um om twee urn". De rondleiding duurt ongeveer anderhalf uur. De jutter van het museum geeft tekst en uitleg over vondsten, zoals schelpen, veenbrokken. De rondleiding is bedoeld voor alle leeftijden. Aanmelden bij het museum is noodzakelijk. ARNHEM - Het is een voormali ge militair uit Zierikzee duur komen te staan dat hij eind vo rig jaar zonder toestemming wegbleef van zijn onderdeel. De militaire politierechter in Arn hem veroordeelde de 19-jarige man vanwege de desertie tot een boete van 240 euro. Het vonnis is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De Zierikzeeënaar besloot eind vorig jaar zijn biezen te pakken en uit de kazerne in het Gelderse 't Harde te vertrekken. Een maand later meldde cle militair zich echter weer bij de leger plaats. Volgens de 19-jarige was er een goede reden om zijn standplaats tijdelijk te verlaten. ,,Ik had er geen zin meer in, ik wilde alles doen als ik maar van het leger af kon komen", luidde de verkla ring van de deserteur. Het was niet de eerste keer dat de Zierikzeeënaar moest voor komen omdat hij er de brui aan gaf. Tot grote verbazing van zo wel de politierechter als de offi cier van justitie stond de man vorig jaar ook terecht vanwege desertie juist in de periode dat hij zonder verlof thuis zat. De militaire politierechter: „Me neer heeft er blijkbaar niets van geleerd." A PA NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans heeft zijn zinnen gezet op een mammoetskelet. Het geraamte is ruim drie meter hoog en 5,2 meter lang en weegt ongeveer 2500 kilogram. De huidige eigenaar, H. Breuk hoven (Free Record Shop), heeft het via een veiling op internet te koop aangeboden. Waterland is van plan een tentoonstelling óver mammoeten en andere pre historische zoogdieren in te richten. Het kolossale ma- moetskelet zou daar een welko me bezienswaardigheid in zijn. Voorlopig heeft Neeltje Jans het hoogste bod uitgebracht. Of Waterland het skelet ook daad werkelijk naar Zeeland zal ha len, moet morgenavond blijken: om zes uur 's avonds sluit de vei ling. door Rinus Antonisse Het is her en der in Zeeland goed te zien. In het buitengebied wordt heel wat overhoop gehaald. Zowel langs de randen van de Deltawateren, als meer landinwaarts krijgt de provin cie een groener en blauwer aanzien. Natuurontwikkeling, speerpunt van Paars, moet daar voor zorgen. De plan nenmakers gebruiken graag krachtige omschrijvingen. Termen als groenblau we dooradering en robuuste verbindin gen liggen op hun lippen bestorven. Staatssecretaris Geke Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft heel wat uit te leggen. Dat doet ze onder meer via twee splinternieuwe brochures die duidelijk moeten maken dat de nota Natuur voor mensen, men sen voor natuur niet zomaar een papie ren tijger is. Daaruit blijkt dat Zeeland flink meeprofiteert van de natuur vriendelijke wind die in de Haagse bu relen waait. Overigens mede dankzij het feit dat de provincie met de aanpak van landinrichtingsplannen altijd voortvarend bezig is geweest. Dat werpt nu vruchten af. Eerst maar de groenblauwe doorade ring. In de praktij k komt dat neer op het inrichten van een netwerk van land schapselementen, watergangen met (brede) oevers, moerasjes en poelen, na tuurvriendelijke bermen, bosschages en padenWat dat betreft is Zeeland een behoorlijk eind op weg. Een aantal ja ren geleden is in rap tempo de zogehe ten Ecologische Hoofdstructuur voor de provincie vastgelegd (recent nog aangepast) en die vormt in feite de basis voor het netwerk van groen en blauw. Het is - de staatssecretaris laat niet na dat te beklemtonen - geen eenzijdige benadering die alleen maar op natuur en landschap is gericht. Natuurlijk zijn planten en dieren zeer gebaat bij uit breiding van hun leefgebieden. Aan de versnippering van natuur (waardoor gebieden van het formaat postzegel en bloempot ontstaan, waar flora en fauna niet gedijen) wordt wat gedaan. Ook de menselijke gebruikers van het buiten gebied - boei-en en burgers - kunnen er hun voordeel mee doen. Boeren door in te haken met agrarisch natuurbeheer; burgers door te genieten van een aan trekkelijker omgeving. Faber noemt het landschap van dijken en kreken op de Zeeuwse eilanden als prima voorbeeld van een groenblauwe dooradering. De dijken markeren de polders en laten de geschiedenis van de inpolderingen zien. Lange rijen bomen accentueren de ruimte van de afzon derlijke polders. Kreken kronkelen als linten door dit polderland. Ze verwij zen naar een verleden waarin strijd te gen het water centraal stondDe staats secretaris vindt dat dit landschap best een 'kwaliteitsimpuls' kan gebruiken: het patroon van inpolderingen beter zichtbaar maken, kreken herstellen en een meer natuurlijk karakter geven, aanleg van karakteristieke beplantin gen. Proeftuin West-Zeeuws-Vlaanderen is de regio waar die kwaliteitsimpuls handen en voeten moet krijgen. Het gebied is, met nog zeven andere in Nederland, aange wezen als 'proeftuin'. Daar moet uitge zocht worden wat de beste aanpak vormt. Faber weet al hoe. „Lokale groe peringen - zoals bijvoorbeeld een agra rische natuurvereniging - maken onder regie van de provincie een plan voor de aanleg van een samenhangend netwerk van landschapselementen. Daarbij worden bewoners, gemeenten, waterschap, terreinbeheerders en an dere partijen uit de streek intensief be trokken." De proeftuin sluit half 2003. Naast de groenblauwe dooradering zijn er voor verbetering van het cultuur landschap de robuuste verbindingen bedacht. Ook groen en blauw trouwens, maar omvangrijker. Een verbinding omvat een oppervlak van ongeveer 4000 hectare, minimale breedte is 1 ki lometer. Op de kaart ontbreekt zo'n verbinding in de Delta, maar project leider Wim van der Hoofd verzekert dat die alsnog ingetekend zal worden als de provincie met voorstellen komt. Uitgangspunt is dat de kernen van de grote bestaande natuurgebieden nog steeds erg ver uit elkaar liggen. Vogels en andere diersoorten kunnen de af standen onvoldoende overbruggen. Bovendien vormen (spoor)wegen en wateren onoverkomelijke barrières. Het landschappelijk netwerk lost de problemen maar voor een deel op. Om de verscheidenheid aan planten en die ren te behouden zijn meer en grotere verbindingen nodig. Dat zijn de ro buuste verbindingen. Natte as Daartoe hoort een natte as van de Dol- lard tot in de Biesbosch. Gedeputeerde Gert de Kok is er veel aan gelegen die as door te trekken tot aan het Zwin. Hij zegt dat de provincie druk doende is een voorstel voor een robuuste Deltaver binding uit te werken. „We zijn aan het inventariseren en het is absoluut de be doeling met een voorstel te komen." De ideeën die leven over het verzachten van de harde scheiding tussen zout en zoet - waarvan nu in de Deltawateren sprake is - zijn volgens De Kok uitste kend in een robuuste verbinding in te passen. Groenblauwe dooradering, een kwaliteits impuls voor het landschap. Robuuste ver bindingen, meer samenhang in de natuur. Brochures uitgegeven door het Expertise centrum LNV, Wageningen. Bloemdijken zijn een belangrijk deel van de groenblauwe dooradering van het buitengebied. archieffoto Willem Mieras Ko de Jonge: La belle Rivière Guiseppe Desiato: Senza titolo Luigi Tola: Omaggio parallelo door Esme Soesman KAPELLE - 'Vera Rijgersberg. Hondenportretten.' Zo luidt de functievermelding op het met sierrandjes opgetuigde visite kaartje van de Kapelse Rijgers berg. Het lijkt een grap en dat is het in zekere zin ook. De schil deres heeft geen andere preten tie dan het geven van olijke knipogen. Enkele van die knipogen zijn sinds maandag in het Kapelse gemeentehuis te zien. Onder de titel Blijf! exposeert de sinds vijf jaar in Kapelle wonende Rij gersberg verschillende honden- portretten. Stuk voor stuk in zware lijsten weggehangen. Donkerhouten en zwarte lijsten of goudkleurige van versierse len voorziene kaders benadruk ken de geposeerde aard van haar olieverfwerk. Stalen helm Met ouderwetse kleding en ac cessoires zijn haar modellen opgetuigd. Een ruim in z'n vel zittende bulldog gaat gebukt onder een stalen helm. Een koel rondblikkende dalmatiër is uit gerust met hooggestrikt wit boord en donkerkleurige jas. Even verderop draagt een met brede borst behepte boxer fier GRIJPSKERKE - Van maandag 25 februari tot en met zaterdag 23 maart is in boerderij galerie De Osseberg in Grijpskerke een expositie te zien van schilderij en van Ciska Dek, foto's van Pe ter van den Hooven en keramiek van Betsy de Jonge. De Osseberg is open van maan dag tot en met zaterdag tussen 14 en 17 uur. BERGEN OP ZOOM - In de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom is zondag 17 februari quatre mains op het orgel te ho ren. In de winterserie orgelcon certen spelen de Roosendaalse organisten Katrien Koeijvoets en Marlijn Smits tegelijk op het Ibach-hoofdorgel. Het concert begint om 16.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - In de Middelburgse expositieruimte GHL is een bijzonder project te zien waaraan 99 kunste naars uit twintig verschillende landen hebben meege werkt. Ze hebben allemaal het portret dat de Franse kunstenaar Jean Auguste Dominique Ingres (1780- 1867) maakte van Mademoiselle Rivière als uitgangs punt genomen. De enige Nederlandse deelnemer is kun stenaar Ko de Jonge uit Vlissingen. Uit de titel van de expositie blijkt dat niet alleen een werk van Ingres maar ook dat van een andere Franse kunstenaar de opzet van het project heeft bepaald. Es- ercizi di stile heet de expositie, oftewel Stijloefeningen. Onder die titel publiceerde schrijver Raymond Que- neau (1903-1976) in 1947 een boek waarin een eenvou dig, ogenschijnlijk willekeurig verhaal op 99 verschil lende manieren wordt verteld. Mail art Naar analogie daarvan hebben de kunstenaarskring Gabbiano della Spezia en het museum in het Italiaanse La Spezia 99 kunstenaars gevraagd een eigen versie te maken van Mademoiselle Rivière van Ingres. Geheel volgens de principes van de mail art kreeg elke kunste naar een uitstekende kopie van het portret op A4-for- maat thuisgestuurd, met de vraag of daarvan iets te ma ken viel dat kon worden teruggestuurd. Zo ontstaat doorgaans een collectie die door de initia tiefnemer wordt bewaard, meestal nadat ze is tentoon gesteld. Het museum in La Spezia heeft het anders op gelost. Ook de op deze manier ontstane collectie is weer opgestuurd. Met veel zorg zijn replica's gemaakt van de 99 kunstwerken, waarbij steeds die techniek is gebruikt die het kunstwerk het best doet uitkomen. Voor alle werken zij n - in verschillende formaten - passé pa rtouts gesneden. Het geheel is in een kist gestopt, met een sta pel prachtige catalogi, waarin alle werken voorbeeldig z'n sjerp en epauletten. Haar ei gen hond, golden retriever Tom, is doorlopend inspiratiebron voor de Kapelse. Toch maken rassen- en karakterverschillen juist de dienst uit bij de tot standkoming van haar schilde rijen. Honden hebben, zegt Rijgers berg, een sterke persoonlijk heid. En elk exemplaar ken merkt zich door een heel eigen karakter. Die eigenschap benut ze bij het aanbrengen van haar 'komische noot'. Zoeken naar de bij de dieren passende attribu ten. Naast staatsieportretten schildert Rijgersberg honden puur natuur. Simpelweg van wege hun schoonheid. In beide gevallen zijn de achtergronden donker en zonder opsmuk. In te genstelling tot de gedetailleerd Met kleding en accessoires benadrukt Rijgersberg het karakter van de hond. zijn gereproduceerd. Dit grote postpakket gaat nu de Expositie: Esercizi di stile, t/m 23 februari in GHL in wereld rond. Via Italië en Finland is het in Middelburg Middelburg, do t/m za van 12-17 uur. Catalogus: 12 eu- aangekomen. In GHL staat de aan Ko de Jonge geadres- ro. uitgewerkte dieren. Rijgersberg schildert puur voor zichzelf. Op aandringen van anderen is ze nu ook naar buiten getreden. Ei genlijkals afsluiting van een pe riode waarin ze alle tijd van de wereld voor het schilderen had. Aanstaand moederschap maakt daaraan, vermoedt Rijgersberg, voor een tijdje een einde. „Maar het gaat mij er ook niet om werk te verkopen of zo. Ik vind het wél leuk om er reacties op te krij gen." En dan vooral op dat vleugje humor in haar werk. „Mijn schilderijen zijn voor mij geslaagd als ik iemand zie glim lachen." seerde kist in het midden van de tentoonstellingsruim te, aan de wand hangen de werken (ook in de gang een flink aantal, want niet alles past in het voormalige schoollokaal). Net als Queneau hebben de kunstenaars één en hetzelfde thema op een gevarieerde manier aan gepakt. Velen hebben een directe link gelegd met de schrijver, door woorden of letters in hun portret op te nemen, of het portret zelfs geheel door een kleurige tekst (Jean Dupuy) te vervangen. Anderen (Julien Blai ne, Pawel Petasz) hebben er een (gedeeltelijk) zelfpor tret van gemaakt. Verknipt Kunstenaars als Alba Savoi en Victoria Smith hebben gezocht naar een portret van een hedendaagse Mademoiselle Rivière. Dikwijls is het originele portret verknipt, verdubbeld, versplinterd, opgeblazen of door andere beeldelementen overwoekerd. Esercizi di stile is een project dat zich uitstekend leent voor het gebruik van de computer Omdat De Jonge erop rekende dat flink wat kunstenaars zouden gaan 'photo- shoppenheeft h ij bewust voor een bijna primitieve be nadering gekozen, een combinatie van linodruk en col lage. Dus niet een heel verfijnde computertechniek, maar degelijk en grof handwerk. Het portret van De Jonge, getiteld La belle Rivière, heeft nog steeds de con touren van Mademoiselle Rivière, maar door de lijnen van de linodruk oogt ze ook als een striptekening, ter wijl tevens een madonna in de stijl van de Vlaamse Pri mitieven door de voorstelling schemert. Om duidelijk te maken waarvandaan hij zijn werk heeft ingezonden, heeft De Jonge op de achtergrond de Lange Jan afge beeld. Zo heeft Mademoiselle Rivière er 99 eigenaardige zusjes bijgekregen. Expositie: Blijf! t/m 8 maart in de hal van het gemeentehuis in Kapelle, ma en woe 9-16 uur, di en vrij 9-13 uur en do 9-18 uur. Fernando Aguiar: Tears

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12