PZC Proef fietsenstalling verlengd PZC SP schreeuwt moord en brand 11 Oostburg krijgt weer praktijk voor verloskunde Restanten vliedberg Goes niet gevonden Reddingmaatschappij krijgt nieuw boothuis Waterschap verwacht dat aantal gebruikers bij Dishoek omhoog kan Union zet twee grote slepers te koop Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Scooter valt in stuurslot: twee vrouwen gewond Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Glijbaan in nieuw zwembad 11 1 in 1 1 1 i zeeuwse almanak Kaal MIDDEN zaterdag 16 februari 2002 door Harold van Ginkel GOES - Uit archeologisch on derzoek bij verpleeghuis Ter Valcke in Goes blijkt dat op die plek duizend jaar geleden al mensen woonden. Dat zegt projectleider B. Meijlink van het Archeologisch Diensten Centrum te Bunschoten-Spa kenburg. De vliedberg waar naar werd gezocht is voorals nog echter niet gevonden. Het onderzoek vond deze week plaats als voorbereiding op de nieuwbouw van Ter Valcke. De archeologen werden ingescha keld, omdat wordt vermoed dat Ter Valcke gebouwd is op een vliedberg, een kunstmatige heuvel waar mensen zich kon den terugtrekken bij hoog wa ter. Restanten hiervan werden niet gevonden, maar het blijft mogelijk dat de berg ergens an ders op het terrein van het Goe- se zorgcentrum heeft gelegen. De archeologen troffen wel aardewerk en stenen aan. Volgens Meijlink is de vlied berg in de late Middeleeuwen opgeworpen door een boer van stand, die zijn boerderij op een verhoging plaatste. Daarna kwamen er steeds meer lagen bovenop, waardoor de berg al maar hoger werdIn de loop der eeuwen is dit zo gebleven. In de vorige eeuw werden de omlig gende landerijen boomgaar den. Volgens Meijlink moet de vliedberg 'ergens in het midden daarvan' hebben gelegen. In 1957 is het terrein gladge maakt, waarna Ter Valcke in 1965 mogelij k op die plek is ge bouwd. Meijlink leidde deze week de opgravingen. ,,We hadden ge hoopt de vliedberg te vinden, maar dat is niet gelukt." Wel blijkt uit gevonden aardewerk dat rond het jaar 1000 een hou ten boerderij op de plek stond waar de eerste fase van de nieuwbouw is voorzien. Ook moet er een gracht of een grep pel in de buurt hebben gelegen. Van de geschiedenis in latere perioden zijn eveneens sporen gevonden en ook hier speelde het aardewerk een grote rol. Eerst werd melding gemaakt van de vondst van een stenen muur, maar dat was iets te voorbarig. Meijlink: „We heb ben wel puinresten van steen gevonden, dus we weten dat er een stenen gebouw heeft ge staan. Het wijst erop dat ook hier een gracht of sloot heeft gelegen." Uit het voorlopige onderzoek blijkt dat het ge bouw, mogelijk een stenen voorburcht, rond 1500 werd gesloopt. Ook is het water toen gedempt, waarna het gebied is vlakgemaakt. Om uiteindelijk toch de vliedberg te vinden, wil Meijlink bij de volgende nieuwbouwfases eerst de grond onderzoeken naar res tanten van de berg. „We den ken dat die vliedberg daar ergens heeft gelegen. Waar schijnlijk zaten we nu aan de rand ervan. Mogelijk stuiten we bij volgende onderzoeken wel op deresten." Daarvoor moeten de archeolo gen wel even wachten, want de volgende nieuwbouwfases staan gepland voor 2004 en 2005. De eerste fase gaat vol gens plan na de zomervakantie van start. door Miriam van den Broek DISHOEK - Het aantal mensen dat afgelopen zomer gebruik maakte van de bewaakte fiet senstalling onder de duinen bij Dishoek, kan dit jaar worden opgeschroefd. Veel fietsers we ten niet dat de stalling bestaat. Dat concludeert het waterschap Zeeuwse Eilanden aan de hand van een onderzoek naar het ge bruik van de stalling die een jaar proef draaide. In het hele seizoen zijn er 1553 fietsen geplaatst. Per dag vari eerde dat van nul fietsen tot 132 fietsen op de drukste dag van de zomer. Het waterschap wil de proef nog een jaar voortzetten en daarvoor 14.000 euro uit trekken. Uit het onderzoek blijkt er een groep te zijn die speciaal naar de strandopgang in Dishoek komt voor de bewaakte fietsenstal ling. Vooral dure fietsen, ge huurde fietsen en fietsen met kinderzitjes werden er gestald. Een enkele keer is er ook een brommer geparkeerd. Ondervraagd Op 15 augustus - volgens het waterschap was dat een mooie zomerdag - zijn honderd fietsers langs de route ondervraagd. Eén op de drie mensen zei geen be hoefte te hebben aan een be- TERNEUZEN - De Unie van Redding- en Sleepdienst (Union) heeft twee markante zeeslepers in de aanbieding: de Fighter en de Boxer. Beide sleepboten speelden ja renlang een hoofdrol bij ber gingswerkzaamheden op de Noordzee en de Westerschelde. Union stoot de zwaargewichten (4400 pk) af in het kader van een omvangrijke reorganisatie van de vloot én de werkmaatschap pijen. De twee slepers waren, sinds ze in 1977 in Rupelmonde van sta pel liepen, de trots van de Union op de Westerschelde. De Fighter kreeg jaren geleden internationale aandacht toen de sleepboot als één van de eersten arriveerde bij de gekapseisde veerboot Herald of Free Enter prise voor de haven van Zee- brugge en daar een groot aantal opvarenden redde, maar ook veel slachtoffers aan wal bracht. De Fighter en de Boxer vormden samen met het vlaggenschip de President Hubert, de Alphonse Letzer'en de Banckert de zee gaande vloot van de Union. Het sleep- en bergingsbedrijf heeft inmiddels een nieuw zoge noemd anchor handlingschip voor het grote werk buitengaats besteld. Daarmee is 32 miljoen euro gemoeid. Volgens bronnen in scheepvaartkringen zijn de Fighter en de Boxer te koop voor ongeveer 1 miljoen pond per stuk. Op woensdag 27 februari be handelt de kantonrechter in Temeuzen het ontslag van een aantal werknemers van Union in Terneuzen. Eén van hen is di recteur A. de Vries van Union Nederland (het voormalige Wil lem Muller Nederland bv). Tij dens de zitting worden, naar verwachting, de motieven voor de reorganisatie (de tweede in twee jaar tijd) toegelicht. Tot nu toe beperkten directie en vak bonden zich tot een summiere toelichting. Bij Union in Terneuzen zijn op de sleepboten twintig banen ge schrapt en op het kantoor van Union Nederland vertrekken in elk geval vier mensen. Drie an deren worden overgeplaatst. Het kantoor van Union Neder land aan het Oostelijk Bolwerk gaat binnenkort dicht. De reor ganisatie wordt doorgevoerd na uiterst moeizame onderhande lingen met de bonden. waakte fietsenstalling. Eén op de zes vond het toenmalige ta rief van 1,50 gulden te hoog en maakte bewust geen gebruik van de stalling. Andere redenen om de fiets er niet te stallen, waren dat ze niet langs de stalling gefietst waren, dat de stalling onvoldoende uit nodigend was en dat de ope ningstijden te beperkt waren. Een kwart van de onder-vraag den wist niet dat er een bewaak te stalling was. Tweederde van de ondervraag den zal de fietsenstalling in het vervolg mogelijk wel gebruiken als er duidelijke verwijsborden komen. Ook reclame, een meer in het oog springende stalling en ruimere openingstijden, dragen er toe bij dat mensen de stalling in de toekomst weten te vinden. Een prijsverlaging levert de grootste winst opdenken de po tentiële gebruikers. Toch wil het waterschap de hui dige prijs van 65 eurocent aan houden. De mogelijkheid van een tienrittenkaart wordt on derzocht. Ook denkt Zeeuwse Eilanden erover tegoedbonnen uit te delen bij de onbewaakte stalling. De openingstijden van negen tot zes uur worden waar schijnlijk een uur opgeschoven zodat de stalling bereikbaar is van tien tot zeven uur. Op de route komen meer borden te staan die aangeven dat er een bewaakte fietsenstalling is. Bij campings en VW's komen fol ders die in het Nederlands en Duits vertellen over het bestaan van de stalling. Sggp* ff**vü-. Het mobiele boothuis, hier in Kats, op weg naar de Roompotsluizen. door Anja Bimmei MIDDELBURG - Het drijvende boot huis Noordland is op weg naar zijn be stemming aan de Roompotsluizen. Daar wordt het de komende tijd gereed gemaakt voor gebruik als reddingssta tion. Een ander boothuis, dat bestemd is voor de jachthaven Oostwatering in Veere, is al gearriveerd. Dat wordt over ongeveer twee weken ingericht en in gebruik genomen door de Koninklijke Reddingsmaatschappij (KNRM). Vol gens C. Den Hollander van de KNRM loopt alles voorspoedig, maar niet zo snel als hij had gehoopt. Wel is hij blij dat het boothuis in Veere binnenkort klaar is. De KNRM wacht sinds vorig jaar op de boothuizen, die twintig me ter lang, zes meter breed en vier meter hoog zijn. Het vorige boothuis was te oud geworden, daarom was besloten nieuwe huizen aan te schaffen. De ko lossen, gebouwd op twee grote metalen drijvers, bieden een onderkomen aan de bemanning. Ook is er ruimte voor de foto Willem Mieras opslag van de reddingboot. Verder is het gebouw voorzien van een werk plaats waarin de overlevingspakken, gereedschap, EHBO- en reanimatieap- paratuur kunnen worden opgeslagen. Naar verwachting wordt het reddings station in Veere in juni officieel ge opend. Wanneer de post bij de Room potsluizen opent, is nog niet bekend. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met een gil lende sirene leverde de SP-afde ling Middelburg gisteren een brandbrief over de WAO af bij het Centrum voor Werk en Inko men (CWI). De partij reageert daarmee op de voorstellen van de Sociaal Economische Raad om de WAO te hervormen. Tweede-Kamerlid Piet de Rui ter overhandigde de brief aan M. Wenneltes van het CWI. Kandidaat-raadslid R- van den Boogaard zat, verkleed als zi geunerin, met een glazen bol voor de deur van het CWI. „Ik voorspel dat niemand hier van daag werk vindt", zei ze. Aan de ingehuurde brandweerwagen hingen spandoeken. De actie, voor een sociale WAO, was op gezet door de landelijke partij en gaat per brandweerauto het land door. Laatste De actie in Middelburg kwam eigenlijk een paar dagen te laat, omdat staatssecretaris Hooger- vorst zelf ook al heeft aangege ven dat de plannen van de SER te duur worden. „Dit zou heel goed de laatste brandbrief kun nen zijn die we aanbieden", zei De Ruiter. De SP vindt dat het SER-voorstel te weinig reke ning houdt met de problemen van arbeidsongeschikten. Ze gaan er in inkomen op achteruit. —HOTEL RESTAURANT De SP-af deling Middelburg leverde gisteren met een brandweerauto een brandbrief over de WAO af bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). foto Lex de Meester „Als het SER-advies wordt overgenomen, krijg je glazen- bol-keuringen", zei De Ruiter. „Het is voor een keuringsarts onmogelijk om iemand voor een periode van vijf jaar af te keu ren." De Ruiter pleitte voor maatregelen om te voorkomen dat mensen ziek worden. Men sen die toch ziek worden moeten sneller terecht kunnen bij een arts. Bovendien moeten werk gevers verplicht worden ar beidsongeschikten in dienst te nemen, vijf tot zeven procent van het personeelsbestand. Wennekes beloofde de brief af te geven bij het hoofdkantoor. Mjvaepen ^*8 Veere Wij zijn weer geopend! Chef-kok Mare Meeusen heefl weer een creatieve kaart samengesteld. Valentijnsmenu 27,- Markt 23-27, Veere Tel.nr. 0118-501231 www.waepen.nl door René van Stee OOSTBURG - Oostburg krijgt hoogstwaarschijnlijk een ver loskundige praktijk in het vroe gere Antoniusziekenhuis. Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen wil hiermee de werkdruk voor de huisartsen in West-Zeeuws- Vlaanderen verlichten. Na de omvorming van het Anto niusziekenhuis tot een uitge breide polikliniek werden de huisartsen met steeds meer ver loskundige zorg geconfron teerd. Directeur patiëntenzorg J. van der Heide van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen verwacht dat een krachtenbundeling van specialisten en huisartsen de werkdruk voor de laatstge noemden aanzienlijk zal verla gen. „De West-Zeeuws-Vlaamse huisartsen vinden de belasting om altijd beschikbaar te zijn voor verloskundige hulp te groot, met name omdat dergelij ke hulp vaak op onmogelijke tijdstippen als 's nachts, in het weekend of in de vakanties moet worden geboden. Daarom wij ken ze vaak uit naar het zieken huis in Knokke-Heist of naar collega's over de grens", aldus Van der Heide. Gynaecologen In de Oostburgse verloskundige kliniek is straks alleen ruimte voor het zogeheten risicoloze bevallen. Net als nu wordt bij complicaties altijd uitgeweken naar Temeuzen. Daarnaast krijgt het ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen vier gynaecologen in plaats van de huidige drie. Het aantal kinderartsen gaat van twee naar drie. Van der Heide ontkent dat deze beslissing van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is ingege ven door de cijfers van het zie kenhuis in Knokke-Heist, waar dit jaar 132 Zeeuws-Vlaamse baby's werden geboren. Van der Heiden:„Het ziekenhuis heeft een verantwoordelijkheid naar de héle Zeeuws-Vlaamse bevol king. Daarom moeten we de zorg zo dicht mogelijk bij de doelgroep houden." Beslissing Van der Heide bestrijdt verder dat Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren met de opening van een verloskundige praktijk in Oost burg terugkomt op de eerdere beslissing om dergelijke hulp in Zeeuws-Vlaanderen in Terneu zen te concentreren en tegelij kertijd van het Antoniuszieken huis een uitgebreide polikliniek te maken. „Het open houden van de Oostburgse kliniek oude schaal was geen optie. Als we nu voor eenzelfde beslissing zou den komen te staan, zou die hoogstwaarschijnlijk precies hetzelfde uitvallen", aldus Van der Heide. Het feit of had kunnen worden voorzien dat werkdruk voor de West-Zeeuws-Vlaamse huisart sen op verloskundig gebied hierdoor te hoog zou worden, doet hier volgens hem niets aan af. „We doen iets met de signa len die de huisartsen nu afge ven. Dat is precies waaraan we moeten werken." (Advertentie) (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge KLOETINGE - Op de Kuiterswegeling, het fietspad langs het spoor, in Kloetinge zijn gistermiddag twee mensen gewond geraakt bij een verkeersongeval. Een 53-jarige vrouw uit Goes reed over het fietspad komende uit de richting van Goes. Toen ze in een bocht naar rechts en vervolgens naar links stuurde viel door onbekende oorzaak de scooter in het stuurslot. Hierdoor sloegen zij en de achterop zittende duopassa gier, een 26-jarige vrouw uit Goes, over de kop. De bestuurster raakte gewond aan haar nek, borst, rug en benen. De duopassagier raakte gewond aan rug en nek. Beiden zijn per ambulance overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis te Goes. (Advertentie) MIDDELBURG - Het is zo goed als zeker dat er een glijbaan in het nieuwe stadsgewestelijk zwembad komt. De gemeenteraden van Vlissin- gen en Middelburg hadden daar eerder op aangedrongen. In het eerste ontwerp van het bad was geen glijbaan ingetekend, om dat die te duur zou zijn, onge veer 450.000 euro. Uit onder zoek is gebleken dat een glij baan zowel financieel als bouw technisch mogelijk is. De ge meenteraden van de beide ge meenten moeten nog akkoord gaan met de extra kosten. (Advertentie) voorletters: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor €15,- straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode:staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 71 3214' 000019 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,25). n per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) De knipbeurt, waarop een van zijn dochters hem trak teerde, kende een verre van fortuinlijk verloop. Het re sultaat was een haardos die - om het vriendelijk te zeggen - tot de essentie van knipkunst was teruggebracht. Kaal dus betrad hij de volgende dag het kantoor waar hij werkt. Met een hartelijk 'At your service' werd hij begroet door een van zijn collega's. Die be schouwde hij al lange tijd als een nagel aan zijn doodskist. De werksfeer werd steeds minder leefbaar. Maar hij reageerde snedig, vond hij zelf. „Ingerukt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11