PZC Verlegen Sta rustig voor aap Kunst met humor in De Bewaerschole Bij aanvang staat niets vast 14 ELICHT Schroom lezers schrijven kunst cultuur JSF Pfrommer Fortuyn VI Fortuyn VII Valkenier Veer Horeca vrijdag 15 februari 2002 door A.J. Snel Zie hem daar staan in de deurope ning. Hij kijkt rond, op zoek naar bekenden, en zijn wanhoop groeit. Welzeker, het ziet er gezellig uit met al die kwebbelende mensen, maar hij kent hier slechts de gastheer en gast vrouw en die zijn allebei druk in ge sprek. Ze hebben hem niet zien arrive ren. Wat moet hij? Als hij eenmaal maar een glas in de hand heeft en een klauw kan slaan in de bak pindano ten, dan kan hij zijn mond volproppen en dan kan hij natuurlijk niet praten. Dat zal iedereen normaal vinden. Maar voor hij zover is, oooh wat is hij verlegen. Hij staat alleen; maar niet heus. Vol gens Roeland Schweitzer is uit onder zoek gebl eken dat tachtig procent van de mensen last heeft van verlegenheid en zeven procent voelt zich altijd en overal beschroomd. Schweitzer kan het weten. Hij is zelf verschrikkelijk verlegen geweest en heeft daar een boek over geschreven. De reclame man heeft ei-voor gekozen als verslag gever van zijn eigen bedeesdheid op te treden. Hij heeft zijn bevindingen en adviezen vervat in het werkje 'Nooit meer verlegen'. Een cadeautje voor de verlegen kennis die verder alles al heeft. Waarbij het overigens de vraag is of die baat zal hebben bij bestude ring van de raadgevingen, die voor een deel pure nonsens zijn. Dat erkent hij overigens ruiterlijk en zonder eni ge schroom. Er wel is hoop voor de verlegenen dei- aarde, zo meldt de auteur. De Vereni ging van Verlegen Mensen, gevestigd te Beneden Leeuwen, stelt dat veertig procent van de mensen erin slaagt de verlegenheid een beetje onder de knie te krijgen. Niettemin, Schweitzer, die de indruk wekt over een te positieve instelling te beschikken, meent dat verlegenheid altijd nog een grote eco nomische schadepost oplevert, omdat Een boekje om de schaamte te verbergen. verlegen mensen hun briljante ideeën voor zich houden. Ook om die reden moet het percentage omlaag en de schrijver draagt daaraan graag een steentje bij. Wondermiddel De auteur raadt timide mensen aan het wondermiddel van het rollenspel te benutten en daarbij voor een hoge status te kiezen. „Speel dat u bankdi recteur, minister-president, oma en/of koningin bent. De eventuele an dere is slechts bankklerk, vice-presi dent, ambtenaar der derde klasse of kamermeisje/lakei. De een is belang rijk en de ander niet." Schweitzer geeft de raad de rol van die eventuele ander te laten spelen door de eigen echtgenote of echtgenoot en daar heeft hij geheel en al gelijk in. Voor zo'n spel heeft men een geliefde nodig. foto Ruben Oreel De harde buitenwereld kan wel eens heel kribbig reageren als de verlegen persoon voor een hoge status kiest. De bleue mens doet er verstandig aan flink te oefenen voor hij of zij een las tig telefoongesprek voert of een speech houdt tijdens een etentje. De training kost veel energie en tijd, maar niets zeggen tijdens een tele foongesprek slaat natuurlijk nergens op en altijd maar je mond houden ter wijl anderen steeds geweldig geestige toespraken houden, dat leidt tot een kommervol bestaan. Verlegenheid over seks moet volgens Schweitzer niet overwonnen worden. Dat kan helemaal geen kwaad, meent hij. „Houden zo." Anders ligt het met afstandelijker contacten. Verlegen mensen hebben daar de grootste moeite mee, maar ze moeten hun schroom overwinnen, anders lopen ze grote hoeveelheden levensvreugde mis. De auteur van 'Nooit meer verle gen' meent dat schuwheid kan wor den bedwongen door lid te worden van discussieclubjes, hobbyclubjes of leesclubjes of door in georganiseerd verband te musiceren, te zingen of te sporten. Hier lijkt de schrijver de hand wat te overspelen. Immers, ver legen mensen zullen het niet zo een voudig vinden om zich te melden bij een club of vereniging. Het was aardig geweest als in het boekje wat tips zou den zij n gegeven over de man ier waar op de teruggetrokken mens barrières neemt die tussen hem en de pingpong- vereniging lijken te zijn opgeworpen. Joker Je moet, als je gebukt gaat onder ver legenheid, volgens Schweitzer ge woon iets ondernemen, genieten van het leven en beslist niet bang zijn om voor joker te staan. Alweer een raad geving waar beschroomde mensen vermoedelijk weinig aan hebben. Voor aap staan, dat wil je natuurlijk juist niet als je verlegen bent. Een schuchter mens begint niet zomaar op straat aan een vreugdedans. Evenmin begint hij zomaar met wildvreemde over iets te praten. Roeland Schweit zer kan zijn lotgenoten wel proberen op te jutten, maar hij had toch beter voor ogen moeten houden dat zijn doelgroep niet is samengesteld uit flierefluiters en zieltjes zonder zorg. Het gaat om die mensen die eindeloos in de deuropening blijven staan, zoe kend naar die ene bekende die een woord van welkom zal spreken. En die ene bekende kon wel eens het hoofd afwenden, want hij heeft de ervaring die hij met zo 'n verlegen type heel snel uitgepraat is. Met wat kritische kant tekeningen kan de aanschaf van 'Nooit meer verlegen' toch worden aanbevolen. Het levert tenminste één contact op met iemand van de boek handel en het boekje zelf kan goed voor het gezicht gehouden worden door wie zich voor het een of ander schaamt. Nooit meer Verlegen. Uitgeverij De Kern, Baarn. ISBN 90 25 08261.13,59 euro. De expositie in de Bewaerschole met werk van Edith Madou en Jenny van Herwijnen wekt vro lijkheid op. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Edith Madou biedt vissen een prominente plek in haar drie dimensionaal werk. Jenny van Herwijnen geeft met olie verf op het witte doek opmer kelijke interpretaties weer. Beide kunstenaressen expose ren op dit moment in De Be waerschole in Burgh-Haam- stede. Het is een expositie die de bezoeker een beetje vrolijk maakt. Madou uit Roermond maakt keramische vissen en combi neert die met hout, textiel, glas en oude voorwerpen. Dat levert verrassende beelden op en de titels die ze haar kunst werken geeft, zijn dan net het extraatje dat een glimlach op wekt. Tragisch verbond bij voorbeeld noemt zij een serie fel gekleurde scholletjes, bij een gehouden met touw in een houten bun. Ze verzacht er de tragiek wat mee. Een ouder wetse nachtspiegel bomvol kleine keramische blauwe visjes kreeg de titel 'L'Espérance en in de zieken- huispo met deksel gaat ge deeltelijk een forse bruine tong schuil. Make my day is de naam die Madou eraan geeft. Haar vissen blijken een uni verseel teken van leven, bren ger van geluk en verbeelding van het lot. Haar kunstwer ken geven uiting aan bruisen de fantasieën en bizarre ver zinsels. De beelden van Madou sluiten naadloos aan bij het werk aan de wanden van Jenny van Herwijnen uit Bergen op Zoom. Zij schildert met olie verf in een veelal magisch- realistisehe stijl. Haar miniti- eus preciese weergaven op te gen een egaal gekleurde ach tergrond zorgen voor mooie contrasten. Ook haar titels zijn veelzeggend. Lijntje naar boven bijvoorbeeld is een schilderij van een marmeren bureau met daarop een Maria- beeldje en een nostalgische te lefoon. Heel subtiel weet ze de tand des tijds weer te geven met de af bladering van het beeldje en het hier en daar weggesleten omhulsel van het telefoons noer. Diezelfde subtiliteit is waar te nemen op haar schil derij De Tollenaar. Het oude stukje speelgoed, een bromtol, is het aanzien zeker nog waard, maar de kleine roest plekjes verraden wel zijn lan ge bestaan. Vrouwenleven I en II staat voor twee schilderijen met de bekende blauwwit geblokte keukendoek. De ene in combi natie met babypoeder van Pu- rol en Zwitsal, de ander samen met een oude, zware strijk bout. Veelzeggend is ook haar werk 'Reiziger'. Het toont een meeuw boven het strand bij een paal waar een koffer en een paar oude schoenen staan. Het zou de halte van tram of bus kunnen zijn. Weggaan lijkt verstandig, want de lucht boven het strand ziet er drei gend uit. Opvallend hier weer is het contrast tussen de gesti leerde achtergrond en de ge detailleerd weergegeven kof fer en schoenen. De expositie in de Bewaerschole is tot en met zaterdag 2 maart ge opend van dinsdag tot en met za terdag tussen 13.30 tot 16.30 uur. door AnitaTournois CLINGE - Het werk van Rijnhard Schregardus en Herman Bisschop, dat geëxposeerd wordt in Ga lerie Esprit, vult elkaar goed aan. Beide kunste naars maken gebruik van gedekte tinten, struc tuur en werken van binnenuit. Gedachten en fantasieën worden toevertrouwd aan de materie, niets staat bij aanvang vast. Schregardus laat zich inspireren door de oude Grieken; mythologische verhalen over goden en godinnen, helden, wachters en sfinxen. „Wat die bij mij oproepen, vertaal ik naar vormen in mijn schilderijen en beelden. Mijn bewegingen zijn het werktuigen zo ontstaat een nieuw verhaal, een ei gen mythe", aldus de kunstenaar. In zijn schilderijen combineert hij verf met zand en lijm. Zo krijgt het werk een korrelige structuur, reliëf, waarin Schregardus kleur aanbrengt met acryl. Door vormen middels een spontane lij nvoe- ring en krassen te veranderen en de gekozen wijze van versieren en legt hij een verborgen schoon heid. Dit is duidelijk waar te nemen in drie ten toongestelde drieluiken, De Drie Gratiën, die de mannelijke gratie prijsgeven. Wachters Keramische beelden van deze kunstenaar, waar bij armen en benen ontbreken, lijken op wachters. Zij hebben een strenge, maar ook kwetsbare en dromerige blik en vertonen enige gelijkenis met het gelaat van de kunstenaar. Zelfportretten? Schregardus: „Zo heb ik het zelf nog nooit beke- I ken." Koppen zijn getooid met horentjes, hoofd deksels of hebben oren van katten of geiten. Op vallend zijn de versmeltingen van mens en dier of mens en voorwerp, zoals in een sculptuur van twee personen die samen een gondel vormen. Mo menteel is Schregardus in de ban van maskers, waarmee hij aan een nieuw project werkt. Gedek te tinten hebben zijn voorkeur. Die voeren ook de boventoon in het werk van Bis schop, al brengt deze soms accenten aan in rood of wit. Hij maakt bij het vervaardigen van zijn crea ties hoofdzakelijk gebruik van gemengde tech nieken. Papier, karton, verscheurde foto's, veren, stof, ju te; al deze materialen worden benut. Geplooid, gevouwen of gekrast ontstaat een boeiende struc tuur en valt er veel te zien en te ontdekken. Enkele grotere werken van zijn hand zijn uitge voerd in acryl op doek. Evenals bij de stukken in gemengde technieken ademen de werken een sfeer van fossielen, van vergankelijkheid. Op de vraag, hoe zijn werk tot stand komt, opent Bisschop een notitieboek en legt uit: „Kunst is constant oorlog voeren. Iedere vraag roept weel een wedervraag op. Ik begin te werken zonder vooropgezet plan. Zo moet de kijker ook kijken, het in zich opnemen zonder vooropgezette idee- en". Hoe het kan dat zijn werk rust uitstraalt, maar het tegenovergestelde laat zien? „Mijn werk is geordende chaos." Tentoonstelling t/m 10 maart in Galerie Esprit. Graven straat 99 in Clinge. Openingstijden do. t/m zo 13.30 - 17.30 uur donderdagavond ook 19.00 -21.00 uur Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Sculptuur van Schregardus. Bisschop maakte voor zijn werkstuk gebruik van een gemengde techniek. foto Camile Schelstraete Nedeland doet mee aan de JSF ontwikkeling. Gezien de ge compliceerdheid en mogelijk heden van dat vliegtuig is men nog al benauwd voor het mate riaal van de tegenpartij. Wie is dat dan? China, Rusland? Daar proberen we net betrekkingen mee aan te knopen en pogen we ze bij ons kamp te integreren. Het wordt een beetje verstoord door het opzeggen van verdra gen door onze bondgenoot en bevrij der maar goed. Betreffend de JSF, we hebben al een beetje ervaring met gecompliceerde gevechtshelicopters, alleen jammer dat we de infrastruc tuur waarin deze vliegtuigen functioneren niet voldoende naar onze hand kunnen zetten. Zodoende moeten we het mate riaal vanuit een buurland (met een Hilton hotel) op afroep in zetten. Amerika heeft die wel, legt bv even een vliegveld aan. Voor in lichtingen, software, onderde len zijn we volledig afhankelijk. We moeten eens kijken naar de Russische vliegtuigen, zijn een stuk eenvoudiger en kunnen ook nog a.h.w vanuit een aard appelveld opereren en zijn of dreigen zo effectief te zijn dat we een JSF vliegtuig nodig den ken te hebben om ze de baas te blijven. We zien al enige tijd dat de com binatie van landen van het oost- blok en het westen voor het pro duceren van schepen, machines enz. succes heeft om betaalbare producten op de markt te bren gen. Dat moet men ook doen voor de defensie-industrie G. Fongers Roompot 9 Arnemuiden Leen Pfrommer merkt in zijn rubriek in de PZC van 12 febru ari op dat een tijd van 33 secon den op de 500 meter schaatsen voor mannen onmogelijk is en dat wat Henk Gemser hierom trent zei 'grote nonsens was'. Wellicht is het aardig om te ver melden dat Leen Pfrommer in 1987 in zijn boek Schaatsen Compleet Leerplan voorspelt dat het uiteindelijke wereldre cord op de 5000 meter voor mannen 6 minuten en 32 secon den zal bedragen. Inmiddels is het wereldrecord al 18 seconden scherper gesteld. F.A. Provoost Begonialaan 20 Oostkapelle Waar Pim Fortuyn voor staat wordt steeds duidelijker. Voor WD- en USA-politiek zonder sociale camouflage. Haalde WDsamen met CDA, als eerste Turkse en Marokkaanse arbei ders naar Nederland, nu pro beert men het gevolg, groot schalige Islam, in de schoenen te schuiven van 'links'-Neder- land. Achterlijk noemt Fortuyn de Is lam. Achter in sociale ontwik keling zou juister zijn, maar dat scoort niet. Zo 'achter' was Eu ropa immers vroeger ook. Vierendelen, radbraken enzo voort op gezag van 'gelovigen' die dwingend voorschreven ook 'gelovig' te zijn. Volgzaam zijn aan wat 'boven je gesteld is'. Door God, die nog nooit is aan getoond, maakt men nog altijd eenvoudigen wijs. Door de bo- venstaanden zelf is zonneklaar. Vroeger gold de spierkracht, nu de kennis die men intellectueel noemt, maar louter in dienst staat van het egoïsme. Met uit sluiting van het intellect dat zich ten dienste stelt van kwali teit, van moraal, van naasten liefde. Dat is immers sinds Plitler de nieuwe duivel: het so cialisme, liefst communisme ge noemd, lasterend dat het een lieve lust is. Het intellect kon zich vrij ontwikkelen omdat de zweep, die over de arbeiders werd gelegd op gezag van 'bid den en werken', tijd vrijmaakte voor de 'bovenlaag'. Werken en nog eens werken. En als je moe bent: bidden, niet nadenken. Fortuyn wordt direct bijgestaan door advocaten en notarissen. Ach, welke topcrimineel niet? De kosten worden verhaald op..., niet op de machtigen. Niet op hen dus die Fortuyn dik be taalden voor zijn lezingen voor de 'managers'. Arie Bilius Veerseweg 101 Veere Toen de zwaargewichten uit Den Haag na de feestelijkheden in Amsterdam uit hun roes wak ker werden, schrokken zij zich rot. Daar was daareven een vent opgestaan die na peiling 22 ze tels kreeg toebedeeld, dat was nog nooit gebeurd. Onmiddel lijk werd zwaar geschut in stel ling gebracht om te voorkomen waar zij al jaren bang voor zijn. Zijn eigen partijgenoten hebben er nog een schepje bovenop ge- daan en zullen daar vermoede- lijk de vruchten niet van pluk ken. Wat veel Nederlanders denken en niet duiven uitspreken kon men dagelijks waarnemen. Men is bang van discriminatie be- j ticht te worden, in een land waar vrijheid van meningsui ting hoog in het vaandel staat. Als de zwaargewichten willen weten wat de Nederlander denkt en niet durft uitspreken I stel ik hen voor bij de eerstvolgende verkiezing het stembiljet of machine uit te j breiden met een regel voor of te gen, dat zullen zij waarschijn- lijk ook niet durven. Dan kun- 1 nen zij gelijk waarnemen wat zij 1 in acht jaar naar zijn moer heb ben geholpen. Th. J. Izeboud Falckstraat 96 Vlissingen In de PZC van zaterdag 9 febru ari j.l. stond een artikel over de 'Oehoe-man', de heer Van Maa- ren uit Wolphaartsdijk. Zijn verhaal werd gebracht op een wijze die onverenigbaar is met de huidige natuur- en vogelbe scherminggedachten. Het meest verontrustende aan het artikel vond ik de uitgesproken lak aan de Nederlandse Vogelwet, die verbiedt vogels opzettelijk te verstoren, doden en te vangen. Een serieuze valkenier hoort heel goed te weten wat wel en niet mag. Uit zijn verhaal blijkt dat hij hier geen boodschap aan heeft. Hij geeft te kennen dathij jonge roofvogels die uit het nest zijn 'gevallen', meeneemt, zelf opvoedt en in zijn collectie op neemt. Deze handelingen zijn al vele jaren ten strengste verbo-. den. Als valkenier zou je beter moeten weten en dergelijke handelingen zeker niet via de pers stimuleren. In het verleden is gebleken dat dit een aanzet voor velen kan zijn om zelf ille gaal roofvogels uit nesten te ha len en ze vervolgens zelf op te voeden. De roofvogelpopulaties in Nederland hebben zich de laatste jaren hersteld en hetis tegenwoordig mogelijk ook in Zeeland te genieten van roofvo gels. Let wel: roofvogels in de vrije natuur en niet de zielige vogels tijdens een roofvogel show. Gerwin Geertse Reigershoutstraat 33 Grijpskerke Als fietser heb ik niet om de Westerscheldetunnel gewaagd. Daar heeft de politiek voor ge zorgd, want men dacht dat dit beter is voor de automobilist. Zodra de Westerscheldetunnel opengaat vervallen de huidige veerverbindingen over de Wes- terschelde. Ter compensatie voor fietser en voetganger komt het fiets/voetveer (PZC 9-2). Compensatie: maar niet finan cieel. Volgens de huidige inzich ten moeten fietser en voetgan ger er veel meer voor betalen dan nu. Dat is onredelijk. De huidige ververbindingen vallen weg omdat er zonodig een tun nel voor de auto moet komen. Dan dient het autoverkeer dat gebruik maakt van de tunnel het exploitatietekort van het fiets- /voetveer via tol te betalen. Compensatie: ook in dienstver lening? De leden van de Provin ciale Staten van Zeeland zoeken naar mogelijkheden tot versor bering van de dienstverlening door het fiets/voetveer (PZC 9-2). Is dit het begin dat het fiets/voetveer wordt opge doekt? Natuurlijk niet opeens, maar zo na de volgende verkie zingen? Wat moet is dat de fietser/voet ganger volgens de huidige mo gelijkheden en tarieven over de Westerschelde kan blijven gaan. j Dit is compensatie en niks an ders. W. N. Osterman De Kempenaerstraat 2 Vlissingen Hij draagt geen oorbellen, heeft kort haar, nergens tattoos en zelfs woongelegenheid heeft hij niet nodig. Toch kwam mijn man niet voor horecawerk in aanmerking. Na een reorgani satie op zijn werk, wat hij met plezier 35 jaar heeft verricht, probeerde hij nog aan de slag te komen in verband met zijn SUM-uitkering. Menig keer! heeft hij gesolliciteerd in de ho reca. Sommige horeca-onder- nemers nemen niet eens de moeite te reageren. Maar het is de leeftijd die een rol speelt! Al zou je aan alle eisen voldoen dan nog willen/moeten ze je niet eens. Gemotiveerd personeel daar heb je wat aan en dan geeft het toch niet of je lang haar, oorbellen enzovoort draagt. Gerda de Ridder Sterk enburg 26 Vlissingen 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14