PROVINCIALE ZEEUWS Inflatie holt pensioenen uit Rechter tribunaal kapt Milosevic af Perry's actiepakker! Ir Maaswater stijgt naar gevaarlijke hoogte Hermans botst met voorganger Ritzen over hbo-fraude Schilderachtige foto's van Sam Taylor-Wood Cupido is actief op de werkvloer Marinefregatten krijgen mogelijk kruisraketten Oppositieleider Zimbabwe in nauw door film Fondsen zien af van indexering wegens slechte beleggingsresultaten British Airways saneert verder Dy A ML*m SK^ikCTS^adkam^ op=op Brugman Nederland gelijk tegen Engeland Roettest schaadt dieselmotor Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Veel zon Veel zon en frisser met een middagtemperatuur van 6 graden. Matige noordoostenwind. 245e jaargang no. 38 donderdag 14 februari 2002 los nummer 1,00 c-O internet: www.pzc.nl AMSTERDAM - In Nederland rust geen taboe op relaties tus sen collega's. Eén op de twee werknemers heeft ooit een rela tie op het werk gehad. Dat blijkt uit een peiling onder 2350 men sen, die Monsterboard.nl met het oog op Valentijnsdag heeft gehouden op zijn internetsite. Tien procent van de responden ten onderhoudt nu amoureuze betrekkingen op de werkvloer. Een minderheid van de onder vraagden (20 procent) vindt zul ke relaties ongepast. Niet alleen in Nederland is er liefde op de werkvloer. Van de Engelsen en Ieren heeft 43 pro cent ooit een relatie gehad met een collega. Italië volgt met 41 procent. De meeste Spanjaarden en Fransen vinden dat liefde voor al buiten het bedrijf moet blij ven. Van de Spanjaarden vindt 40 procent relaties tussen colle ga's ongepast. Van de Fransen gaf 5 procent toe nu een relatie met een collega te hebben. ANP DEN HAAG - Marinefregatten worden in de toekomst mogelijk op expeditie gestuurd met kruisraketten. Dat blijkt uit antwoorden van minister De Grave van Defensie op Kamer vragen van GroenLinks. Volgens De Grave zijn de raket ten wellicht nodig in de strij d te gen het terrorisme. De bevelhebber der zeestrijd krachten Duyvendijk opperde onlangs dat de nieuwe luchtver- dedigings- en commandofre gatten moeten worden uitgerust met kruisraketten. Als de mari ne ingezet wordt, dan kunnen de fregatten doelen bestoken die ver landinwaarts liggen. GPD PRETORIA - De Zimbabwaan se oppositieleider en presi dentskandidaat Morgan Tsvan- girai is in het nauw gebracht door filmbeelden die suggere ren dat hij verwikkeld is ge weest in een plan om president Moegabe te doden. Tsvangirai ontkent in alle toonaarden en noemt het een 'onderdeel van Moegabe's lastercampagne'. De film is eind vorig jaar ge maakt in Canada in het kantoor van een adviesbureau dat goede banden blijkt te hebben met de Zimbabwaanse regering. Een Australische tv-zender heeft de beelden inmiddels uitgezonden en stelt dat ze authentiek zijn. De directeur van de Canadese firma zei gisteren dat het gaat om een in het geheim gefilmde ontmoeting tussen hem en een drietal hoge MDC-leden, onder wie Tsvangirai. De beelden zijn slecht en Tsvangirai is niet te herkennen, maar wel is te horen dat er gesproken wordt over de 'eliminatie' van Moegabe. De MDC heeft laten weten al leen via verkiezingen Moegabe te willen vervangen. Een moord op Moegabe lijkt niet te pasen in de strategie van de MDC. De partij is juist vaak verweten te aardig te zijn gebleven onder al het geweld en ook naïef te zijn, vanwege het rotsvaste geloof via de stembus van Moegabe af te kunnen komen. De verkiezingen zijn op 9 en 10 maart. GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Vele duizen den gepensioneerden gaan er dit jaar ettelijke procenten in koopkracht op achteruit. De oorzaak is de aanhoudend hoge in flatie van 4 procent en de slechte beleggingsresulta ten van pensioenfondsen. Hierdoor ontbreekt het veel fondsen aan voldoende reserves om met toeslagen (indexering) de gestegen prijzen te compen seren en de koopkracht van de pensioenen op peil te houden. Pensioenfondsen waarvan in middels bekend is dat ze niet of slechts beperkt indexeren, zijn die van de uitgeversmaatschap pijen PCM (1,5 procent; 1500 deelnemers) en Wegener (0 pro cent; 900 gepensioneerden), het Pensioenfonds voor de Groot handel in levensmiddelen (0), KPN (0), het Bedrijfspensioen fonds voor medewerkers in het notariaat (0), Rabobank (1,24 procent voor le halfjaar; 7000 gepensioneerden), Laurus (in dexering opgeschort) en dat van bouwbedrijf Wilma (0 procent; 300 gepensioneerden). In de reeks horen ook Stork (16.000 gepensioneerden) met 2,5 pro cent indexering, de grootmetaal met 3 procent, horeca (3,75) en Gist Brocades (3,34). Andere fondsen daarentegen indexeren weer heel ruim zoals dat voor de woningcorporaties (6,48 procent), de bouw (7,52), de grafische bedrijven (4,67), Internatio-Müller (5), Akzo No bel (4,8), het Spoorwegpensi oenfonds met 90.000 gepensio neerden (4,47). Het grote (480.000 gepensioneerden) ambtenarenpensioenfonds ABP zit op 4,14 procent. De indexering loopt sterk uit een. Het ene fonds hanteert de loonstijging in de branche, het andere de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek bereken de loon-en prijsstijging voor huishoudens. De indexering moet worden betaald uit de groei van de reserves die zijn be legd in obligaties, aandelen en vastgoed. Maar afgelopen na jaar werd duidelijk dat een aan tal pensioenfondsen erg slechte beleggingsresultaten had ge boekt. De dekking voor de fi nanciering van hun pensioen verplichtingen komt daardoor in gevaar. Mogelijkheden om de financiën weer op orde te krij gen en voldoende reserves te kweken, zijn het verhogen van premies en het opschorten van de indexering. Gepensioneer den hebben veel klachten over hun pensioen. Op het vorige week geopende meldpunt van de Nederlandse Bond voor Pen- sioenbelangen (NBP) zijn in vijf dagen ruim honderd brieven en tientallen telefoontjes binnen gekomen. Volgens NBP-secre- taris S. van der Schoot zijn er veel klachten over het uitblijven van de verhoging van de pensi oenen. De NBP opende het meldpunt om te kijken hoeveel pensioen fondsen dit jaar de uitkering niet verhogen. GPD/ANP pagina 2: commentaar asociaal beleid Inwoners van Thuin kunnen nog net de voeten drooghouden, terwijl het water van de Sambre door de straat stroomt. van onze redactie binnenland HEERLEN - Het water in de rivier de Maas staat opnieuw gevaarlijk hoog. Rijkswaterstaat verwachtte gisteravond dat vanmorgen om drie uur bij Borgha ren een hoogste stand van 45,60 meter zou worden bereikt. Dat is ruim een hal ve meter boven het kritieke punt. Het peil van de Maas steeg gisteren de he le dag gestaag. Bij Borgharen kreeg de ri vier ruim 2000 kubieke meter water per seconde te verwerken. Dat is iets meer dan twee weken geleden, toen de maxi male waterstand 44,98 meter was en langs de Maas in Limburg noodmaatre gelen werden getroffen. Normaal stroomt er 200 kuub water per seconde door de Maas. Bij de overstromingen in 1993 en 1995 ging er per seconde ruim 3000 kuub water door de rivier. Volgens Rijkswaterstaat wordt het kri tieke punt weliswaar overschreden, maar is er geen reden voor paniek. Pas bij 46 meter boven NAP is er sprake van grootschalige overstromingen. „Voordat we de situatie van '93 en '95 bereiken, moet er nog heel wat water bijkomen", aldus woordvoerder G. van Lonkhuizen. Of het Maaspeil vandaag nog verder stijgt, kon Rijkswaterstaat gisteravond niet zeggen. ,,Het is moeilijk te voorspel - doorSimorie van Priel DEN HAAG - Slobodan Milose vic is gisteren opnieuw door de Britse rechter Richard May de (Advertentie) mond gesnoerd. Na eerst toe stemming te hebben gevraagd of hij de volgende dag met zijn openingsverklaring mocht be ginnen, begon Milosevic alsnog aan een verklaring waarin hij uitlegde dat de rechters zijn be zwaren hadden genegeerd. Milosevic betoogde dat hij nog steeds geen antwoord had ge kregen op zijn argumenten over de onrechtmatigheid van het tribunaal en zijn arrestatie. Na hem enkele minuten te hebben aangehoord, onderbrak May Milosevic. „We hebben al op uw vragen geantwoord. Als u de moeite zou nemen onze beslui ten ook te lezen, dan had u ge weten dat u daartegen in beroep had kunnen gaan. Uw argumen ten zijn nu irrelevant", aldus May. Vandaag en mogelijk ook morgen zal Milosevic de hele dag aan het woord zijn. Op de tweede dag van het proces kondigden de aanklagers aan dat generaal Klaus Naumann, de ex-chef van het militaire co mité van de NAVO, komt getui gen. Naumann en NAVO-com- mandant Wesley Clark voerden in oktober 1998 gespx-ekken met Milosevic die resulteerden in een akkoord over de gedeeltelij ke terugtrekking van de Joego slavische troepen uit Kosovo. Naast dergelijke getuigenissen zullen de x-echters én Milosevic echter ook de hartverscheuren- de verhalen horen van de slacht offers van Joegoslavische en Sei-vische troepen, die volgens de aanklagers ten minste met instemming van Milosevic in Kosovo de Albanese bevolking deporteerde en vermoordde. Met georganiseerde en systema tische teiTeur werden binnen zes maanden verspreid door heel Kosovo 840.000 mannen, vx-ouwen en kinderen uit hun huizen gehaald, op transport gezet of verjaagd, bestolen en beroofd van hun identiteitspa pieren, zei aanklager Ryne- veldt. Duizenden mensen von den de dood. Mannen wei-den gemarteld, vrouwen verkracht. De verwoesting van dorpen en cultureel erfgoed moesten er voor zorgen dat 'er niets was om ooit naar terug te keren'. „Dit was niet het werk van plaatselijke losgeslagen groe pen, maar een gecoördineerde actie van leger, politie en para militairen, die allen verant woording aflegden aan de be klaagde. Milosevic zal zeggen dat de mensen vluchtten van wege de bombardementen door de NAVO. Maar de getuigen zul len vex-tellen dat zij vluchtten uit angst voor de naderende Servische troepen." Ryneveldt kondigde aan dat een bxxiten- landse, 'hooggeplaatste' getui ge komt herhalen wat Milosevic tegen hem zei, toen hij de Joego- (Advertentie) U*inbouwapparatuurJ Er zijn zelfs enkele modellen die tegen elk aannemelijk bod weg mogen. KEUKENS BADKAMERS Deze unieke aanbieding geldt alleen voor particulieren Goes, Marconistraat 34, Tel. 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19, Tel. 0114-320080 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl British Airways schrapt de komende twee jaar nog eens 5.800 banen. De grootste luchtvaartmaat schappij van Europa gx-eep de terreuraanslagen op 11 september al aan om flink te reorganiseren. In clusief het nieuwe banen verlies komt het aantal geschrapte banen op 13.000; bijna een kwart van het to- Vj taal. Het Nederlands elftal is er onder het nieuwe bewind van Dick Advocaat en Willem van Hanegem nog niet in geslaagd de gunst van het volk terug te win nen. In de Arena kwam Oi-anje gisteravond na een slechte tweede helft niet verder dan een gelijkspel tegen Engeland (1-1). Kluivert zorgde voor de enige Ne derlandse treffer. Volgens W. Boogaart, de Schouwse vertegenwoor diger van Stichting Pro Auto, brengt de verplichte APK-i-oettest onnodige schade toe aan dieselmo toren. De Bovag wijst de kritiek resoluut van de hand. Bij deze test dx-aait de motor onbe- last een hoog toe- 'L j rental. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia:4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 10; sport: 11, 12 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur: 23, 24 en 27 foto Yves Herman/RTR len welke stijging het regen water uit Bel gië en Frankrijk teweeg zal brengen." Het zuiden van België had gisteren al te lijden van overstromingen door hevige regen van de afgelopen dagen. In de om geving van Charleroi is de rivier de Sam bre, die overgaat in de Maas, buiten zijn oevers getx-eden. In het dorp Thuin staat het water een meter hoog. Ook de Lesse bij Rochefort en de Maas in Dinant ver- oox-zaken problemen. GPD/Belga/ANP door Erwin Tuil DEN HAAG - Minister Her mans van Onderwijs heeft de Tweede Kamer mogelijk ver keerd ingelicht over zijn kennis van fraude in het hoger beroeps- ondei-wijs. Zijn voorganger Jo Ritzen heeft naar eigen zeggen Hermans al vier jaar geleden ge waarschuwd voor de mogelijk heden van fraude toen hij het ministerie overdroeg. In het programma Nova zei Rit zen gisteravond: „In het over drachtsdossier dat ik indertijd heb achtergelaten, heb ik daar aandacht voor gevraagd. Als je scholen geld geeft op basis van het aantal studenten, dan moet je ook zeker controleren." Gerommel met dubbele in schrijvingen en niet-bestaande studenten kost de overheid tien tallen miljoenen euro's per jaar. Hermans ontkent vanuit het In donesische Bandoeng, waar hij op werkbezoek is, de beschuldi gingen van Ritzen in alle toon aarden. „Ik weet niet waar Ritzen dit vandaan haalt." Her mans heeft altijd volgehouden pas eind vorig jaar op de hoogte te zijn gesteld. Vragen De fracties van PvdA, D66 en CDA zullen Kamex-vragen stel len. Zij willen dat Hei-mans bij de presentatie van het accoun tantsonderzoek naar fraude - eind deze maand - ook een gede tailleerd chronologisch over zicht geeft van zijn periode als bewindsman. Verder moet de minister vertel len of er aan het ovex-drachts- dossier informatie is toege voegd of verdwenen. GPD pagina 3: Kamer wantrouwt HBO-Raad (Advertentie) Slavische president zijn zorgen overbracht over de beelden van op drift geraakte Albanezen. „Deze mensen waren aan het picknicken." GPD voorletters:m/v straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j PTT handtekening. 8 713214 000002 O noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) U noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ,uL q per maand met automatische incasso 19,25). u per kwartaal met automatische incasso 52.-). D per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ■■■■■Bi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1