Verzet tegen slikken Duits tekort Vliegramp in West-Iran eist ruim honderd mensenlevens Ook ex-topman Lay zelf zwijgt over Enron Gletsjers in Alpen verdwijnen als sneeuw voor de zon China zet westerse Falun Gongers uit Pakistan onderschept Boeddha's Beloning voor tip geroofde gsm's Hennepkwekers vast in Bazel Oudste pinguïn overleden Journalist bekent overdrijving Liberalen in Europarlement boos over afzien van officiële waarschuwing Belgische politie vergat gevangene Zweden geeft neutraliteit op Unicef berispt Nederland om verdrag over kindsoldaten Rechter laat vermeende terrorist vrij Adviseur berooft 21 banken Italië Brussel steunt illegale tipgevers woensdag 13 februari 2002 LONDEN - De Pakistaanse douane heeft achttien waarde volle Boeddhabeelden onderschept, voordat ze het land uit gesmokkeld konden worden. De gestolen beelden zaten in een metalen koffer die de douane op het vliegveld van Peshawar, bij de Afghaanse grens, in beslag nam, verklaarde een woord voerder gisteren tegenover de Britse omroep BBC. De waarde van de beelden, waarschijnlijk gestolen bij arche ologische opgravingen, loopt in de miljoenen euro's. De beel den stammen volgens een hoogleraar aan de Universiteit van Peshawar uit de tweede eeuw. anp LONDEN - Gsm-fabrikant Samsung looft 200.000 pond (325.000 euro) uit voor informatie over de roof van 26.000 ge avanceerde mobiele telefoons uit een opslagruimte bij Lon den, heeft de Britse politie gisteren bekendgemaakt. De partij heeft een waarde van 4,2 miljoen pond (6,82 miljoen euro). Samsung heeft de gestolen telefoons gedeactiveerd, waardoor zij in elk geval in Groot-Brittannië niet meer bruik baar zijn. De politie denkt dat de Samsung A-300's zondagavond zijn ontvreemd. De diefstal werd maandag ontdekt, enkele uren voordat het hoofd van de Londense politie, John Stevens, maatregelen aankondigde tegen de diefstal van gsm's. ap MÜNCHENSTEIN - De Zwitserse politie heeft twee Neder landers gearresteerd die in de buurt van Bazel een hennep kwekerij runden. De politie kwam de Nederlanders van 35 en 37 jaar vorige maand op het spoor. In de hal die zij hadden ge huurd werden 2800 hennepplanten en 56 kilo marihuana ge vonden. In hetzelfde kanton ontdekte de politie nog een plantage, die werd gerund door drie Zwitsers. De Zwitsers hadden 1,5 ton marihuana klaar liggen voor de verkoop. De totale straatwaarde van de drugs bedroeg tien miljoen frank (6,7 miljoen euro). ap TOKIO - In Japan is de, volgens zijn oppassers, oudste dieren tuin-pinguïn ter wereld gestorven. Ginkichi was ongeveer 41 jaar oud. Naar menselijke maatstaven is dat 140 tot 150 jaar. Het pinguïnmannetje overleed aan ouderdomsverschijnse- len. Sinds december ging zijn gezondheid achteruit. De 95 centimeter grote pinguin was op het laatst vrijwel blind. Ginkichi verbleef in de dierentuin van Nagasaki, nadat hij in 1962 op Antarctica was gevangen. De oppassers bereiden een herdenkingsdienst en een fototen toonstelling voor. Volgens het Japanse persbureau Kyodo wil len ze Ginkichi laten opzetten. dpa/anp LONDEN - Een correspondent van de Britse krant The Inde pendent heeft bekend dat hij de omstandigheden van zijn ar restatie op 4 februari in Zimbabwe enigszins heeft aangedikt. De 30-jarige Basildon Peta had eerder tot in detail over zijn 'nachtmerrie' verhaald. Gisteren bekende de verslaggever, volgens de krant The Ti mes, een en ander te hebben overdreven. Hij had eerder ver teld in een 'walgelijke cel' te zijn 'gegooid' waar hij 'een eeu wigheid' had moeten wachten en 'een lange nacht' tegemoet ging. Maar volgens The Times heeft hij nu gezegd dat hij eigenlijk maar een paar uur had vastgezeten voordat hij werd vrijgela ten voor een medische behandeling. afp l van onze redactie buitenland BRUSSEL - Dc liberale fractie in het Europees Parlement vindt dat de EU-ministers van Finan ciën gisteren ten onrechte heb ben geweigerd Duitsland en Portugal een officiële waar schuwing te geven voor hun be grotingsbeleid. Volgens fractie leider Graham Watson zullen de burgers en de financiële mark ten dit terecht zien als een 'ty- pisch voorbeeld van euroge- knoei'. De Europese Commissie had de I EU-ministers aanbevolen Duitsland en Portugal op de vingers te tikken, omdat hun be- ar, grotingstekort in de buurt van de bovengrens van 3 procent j dreigt te komen. Maar Duits land, de grootste EU-lidstaat, maakte zoveel misbaar dat de meeste landen clit niet meer aandurfden. De EU-ministers zagen gisteren I unaniem af van een officiële n waarschuwing. De Europese v Unie neemt genoegen met de plechtige belofte van Berlijn om snel financieel orde op zaken te stellen. Minister Zalm (Financi- en) is tevreden met de toezeg gingen van zijn Duitse collega Eichel. Die beloofde dat Duits land zich strikt zal houden aan de regels die gelden voor de eu- I rolanden. Alle meevallers wor- I den ingezet voor vermindering van het tekort en in 2004 is de begroting in evenwicht, aldus Eichel. Zalm noemde de verklaring een BRUSSEL - De politie van de Brusselse gemeente Anderlecht heeft een dakloze man drie da gen zonder eten of drinken in de cel laten zitten. De politie zei gisteren dat de man was opgepakt bij een nachtopvangcentrum dat geen plaats meer voor hem had. Tij dens de overdracht aan de och tendploeg hadden agenten in de cel moeten kijken, maar zij ver gaten dat. Hij werd uiteindelijk ontdekt toen een agent iemand anders in de cel wilde zetten. AP 'heel goed' resultaat. „Alles was de Commissie wilde staat erin, alleen het woord 'waarschu wing' ontbreekt." Volgens de minister is de hardheid van de euro meer gebaat bij dit soort 'snelle antwoorden' door het be trokken land zelf, dan bij een of ficiële waarschuwing uit Brus sel. Zalm verheelde niet dat de dis cussie tussen de EU-ministers bijzonder hard en moeizaam was geweest. ,,In het Kremlin noemden ze dat vroeger een 'openhartig' debat. "Hij hekelde de kritiek van bondskanselier Schroder op de Commissie. Dat Schroder desondanks zijn zin kreeg, had een puur praktische reden. „Verdeeldheid tussen de EU-ministers is pas echt scha delijk voor de euro", aldus Zalm. Eichel wees de Commissie als hoofdschuldige aan voor de weken durende ruzie tussen Brussel en Berlijn. „Ik beloof vandaag niet meer dan ik drie weken geleden al deed. De Com missie had er goed aan gedaan daar eerder naar te luisteren. De liberale fractievoorzitter Watson pleit ervoor het stabili teitspact, dat voorschrijft aan welke regels de twaalf eurolan den zich moeten houden, nog eens onder de loep te nemen. De Brit wijst er ook op dat de twaalf eurolanden de beslissing over Duitsland en Portugal maan dagavond al hebben genomen, terwijl dat eigenlijk gisteren had moeten gebeuren door de ministers van alle vijftien EU- lidstaten. Ierland WD-Europarlementariër Jules Maaten, wiens partij net als D66 deel uit maakt van de liberale fractie, wijst erop dat Ierland vorig jaar wel een gele kaart heeft gekregen van de EU omdat het te weinig deed om zijn infla tie te beteugelen. Maaten heeft er 'grote moeite' mee dat Duits land bij een zwaarder vergrijp vrijuit gaat. PvdA-Europarlementariër Ieke van den Burg heeft wel begrip voor de coulante houding tegen over Duitsland. Dit land heeft volgens haar veel te lijden gehad onder de economische terug gang. anp/gpd Lay verlaat de zaal nadat hij de senaatscommissie liet weten niet te antwoorden op vragen over de ondergang van zijn concern. foto Larry Downing/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De voormalige topman van het energieconcern Enron, Kenneth Lay, heeft gisteren zoals verwacht in het Amerikaanse Congres niets willen zeggen over de ondergang van zijn concern. Hij be riep zich op het recht om te zwijgen, zoals is vastgelegd in de Amerikaanse Grondwet. Lay verscheen gisteren voor de Senaats commissie voor Handel omdat hij vorige week was gedagvaard. Hij zei dat hij moeite had met zijn zwijgrecht, omdat het daar door lijkt dat hij iets te verbergen heeft. Hij kon echter naar eigen zeggen niet tegen het advies van zijn advocaat ingaan. Voordat Lay formeel aankondigde dat hij zich op de Grondwet zou beroepen, moest hij anderhalf uur kritiek van senaatsleden aanhoren. Senator Peter Fitzgerald, eenRe- publikein uit Illinois, vergeleek Lay met Charles Ponzi, die in de jaren twintig met een soort piramidespel met aandelen als fraudeur te boek kwam te staan. De Senaat wil weten wat Lay wist van de schimmige transacties die Enron vorig jaar in de afgrond stortten. The Wall Street Jour nal maakte gisteren melding van een docu ment met Lay's handtekening, waarin een financiële constructie met dochteronderne mingen wordt goedgekeurd. De oud-be stuursvoorzitter heeft tot dusver ontkend dat hij iets te maken had met de constructies die zijn mededirectieleden uitdokterden om de omzet en de winst van Enron op te krik ken. Lay is de zesde getuige in de Enron-zaak die zijn lippen op elkaar houdt. Vorige week wilde de voormalige financieel directeur van het concern, Andrew Fastow, helemaal niets zeggen. Jeffrey Shilling, die amper een half jaar leiding heeft gegeven aan Enron, wilde wel antwoorden op vragen van het Congres, maar hij kreeg daarna veel kritiek omdat hij niet geloofwaardig overkwam. Morgen wacht Lay ook nog een hoorzitting van een energie- en handelscommissie van het Huis van Afgevaardigden. Waarschijn lijk zal de man die Enron groot maakte, dan ook zwijgen. anp/rtr/afp door Bob Kroon GENÈVE - De Alpengletsjers smelten weg. In Zwitserland hebben de beroemde Rhöne- en Aletschgletsjers de laatste 15 jaar eenvijfde van hun volume verloren. Geen twijfel mogelijk dat de roemruchte klimaatver warming hier toeslaat, zegt de World Glacier Monitoring Ser vice (WGMS) van de Universi teit van Zürich, die namens de Wereld Meteorologische Orga nisatie van de Verenigde Naties het afkalven van de gletsjers over het hele aardoppervlak re gistreert. Als het zo doorgaat, aldus de WGMS-experts, dan zijn in 2050 alle gletsjers in de Europe se Alpenketen verdwenen. Het verschijnsel is vooral in deze on gewoon zachte winter niet moeilijk te verklaren. Door de geringe sneeuwval in de Alpen - krijgen de ijstongen van de glet sjers een grijsblauwe tint. Sneeuwitte gletsjers kaatsen de zonnestraling vrijwel volledig terug, maar 'naakte' ijsmassa's absorberen de zonnewarmte, waardoor het smeltproces ver snelt. En door de klimaatver warming komt de sneeuwgrens STOCKHOLM - Zweden geeft zijn neutraliteit op. Dit blijkt uit de nieuwe defensiepolitiek die gisteren openbaar werd ge maakt. Het Scandinavische land wil samenwerken met an dere landen om toekomstige veiligheidsbedreigingen het hoofd te kunnen bieden. Zweden heeft sinds 1813 geen oorlog meer gevoerd. afp steeds hoger te liggen, zoals ie dere wintersporttoerist dit sei zoen heeft kunnen constateren. Waar vroeger sneeuw viel, krij gen de gletsjers nu regen te incasseren, hetgeen het smelt proces ook nog stimuleert. „Gletsjers zijn perfecte baro meters voor klimaatverande ringen", aldus WilfriedHaberli, directeur van de WGMS. „Sinds de laatste ijstijd zijn alle Euro pese gletsjers, met uitzondering van die in Noorwegen, geleide lijk gekrompen, maar er waren fluctuaties. Sinds 1900 is er een geleidelijke teruggang gemeten, maar die kwam in 1920 en 1970 tijdelijk tot staan. De laatste twintig jaar is de afkalving ech ter in een stroomversnelling ge raakt." „Als het zo doorgaat", waar schuwt de glacioloog Haberli, „dan zijn we in 2025 de helft van onze gletsjers kwijt en tegen 2050 zullen de meeste Al pengletsjers verleden tijd zijn geworden. Als de sneeuwgrens zo'n honderd meter naar boven opschuift, dan is een gletsjer ten dode opgeschreven, want het is de eeuwige sneeuw, die de ijs massa's van de gletsjer voedt en in stand houdt." Watertoren De sneeuwval in de Alpen en het wel en wee van de Alpenglet sjers beïnvloeden rechtstreeks cïe waterhuishouding van de West-Europese laagvlakten, Nedeiiand niet uitgezonderd, zegt de Wereld Meteorologische Organisatie, want de Alpen- boog is de 'watertoren' van West-Europa. Het smeltproces van de sneeuwlaag in het voor jaar reguleert de watertoevoer naar de Rijn en andere rivier bekkens en iedere verstoring kan overstromingen, maar ook waterschaarste in de zomer te weegbrengen. GPD (Advertentie) Lofti Raissi en zijn vrouw na de voorlopige vrijlating van de piloot door een rechtbank in Londen. foto Adam Butler/AP doeling mensen om het leven te brengen. De VS zullen wegens gebrek aan bewijs niet om de uitle vering van Loftie Raissi vragen. Wel lopen er nog onderzoeken tegen Raissi op grond van overtre ding van Amerikaanse immigratieregels en het indienen van een vervalste aanvraag voor een vliegbrevet. De Britse rechter Workman zei dat de beschuldi ging van de Verenigde Staten dat Raissi contacten had met terroristische organisaties niet langer 'geloofwaardig' is. De Algerijn moest als borgsom ruim 16.300 euro betalen. Ook moest hij zijn pas poort inleveren en mag hij geen visa aanvragen. Op 28 maart moet hij weer voor de rechter ver schijnen. rtr/afp/Anp/ap van onze redactie buitenland LONDEN - Een rechtbank in Londen heeft giste ren de Algerijnse piloot Lofti Raissi op borgtocht vrijgelaten tot 28 maart. De Amerikanen zien Raissi als een van de hoofdverdachten van de aan slagen van 11 september in New York en Washing ton. De Algerijnse piloot werd vorig jaar september in Groot-Brittannië opgepakt. Hij wordt ervan ver dacht dat hij vliegles heeft gegeven aan de daders van de aanslagen in de VS die daarbij om het leven kwamen. Raissi werd vorig jaar voorgeleid en aangeklaagd wegens samenzwering met de be- Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) van onze redactie buitenland TEHERAN - Een ongeluk met een Iraans passagiersvliegtuig heeft gisteren 117 mensen het leven gekost. Dat hebben de au toriteiten in Iran bekendge maakt. Het toestel vloog tegen een berg in het westen van het land. De oorzaak van het onge luk is nog niet bekend. De meeste passagiers van het toestel waren Iraniërs. Op de passagierslijst stonden echter ook de namen van vier Span jaarden. Een medewerker van de Spaanse ambassade zei dat de vier voor het elektriciteitsbe drijf Fagor werkten. De Iraanse autoriteiten hebben niet beves tigd dat de vier Spanjaarden in het vliegtuig zaten. Het ongeluk gebeurde in berg achtig gebied bij de stad Khor- ramabad. Bewoners in het ge bied zeiden een luide explosie te hebben gehoord. De wrakstuk ken van het toestel zijn inmid dels gevonden in moeilijk toe gankelijk gebied. In verband met sneeuwval wordt het voor reddingswerkers een hele toer de rampplaats te bereiken. Het toestel, een Toepolev 154, was bezig met een binnenlandse vlucht van de hoofdstad Tehe ran naar Khorramabad. Het ging om een vliegtuig van Iran Air Tours, dat verbonden is met de nationale luchtvaartschap pij Iran Air. In een Toepolev 154 is plaats voor 148 passagiers. Iran heeft een verouderde lucht vloot met veel oude Boeings die vóór de Iraanse revolutie van 1979 zijn gebouwd, Iran kan moeilijk aan onderdelen komen. Tegen Teheran zijn sinds 1996 Amerikaanse sancties van kracht, omdat het land het ter- DEN HAAG - Ook Nederland moet het nieuwe internationale kindsoldatenverdrag ratifice ren dat gisteren van kracht is geworden. Dat vinden Unicef Nederland en Save the Children Nederland. Het verdrag verbiedt deelne mende landen en rebellengroe pen om minderjarigen in te zet ten bij militaire conflicten. Nog 79 landen, waaronder Neder land, die een protocol daartoe in mei 2000 ondertekenden, moe ten het ratificeren. Het internationale verdrag staat werving toe vanaf 16 jaar en daadwerkelijke militaire in zet vanaf 18 jaar. Unicef Neder land, maar ook de Tweede Kamer (in een breedgesteunde motie uit 2000) willen dat staatssecretaris Van Hoof van Defensie echter ook bij de wer ving uitgaat van minimaal 18 jaar. Maar Van Hoof wil wegens een personeelstekort ook 17-ja rigen kunnen werven. Ook Unicef Nederland houdt vast aan die grens van 18 jaar. „Om een geloofwaardig voor vechter te zijn, moet Nederland de lat hoog leggen: geen werving en geen inzet van kinderen in het leger", stelde gisteren Uni cef Nederland-directeur Henk Franken. Wereldwijd vechten ongeveer 300.000 kinderen in ruim 35 landen in regerings- of rebellen legers. anp rorisme zou steunen. Boeing kan daardoor geen nieuwe toe stellen verkopen aan het land. Iran Air Tours least voor het me rendeel toestellen van voorma lige sovjetrepublieken. In mei vorig jaar kwamen dertig mensen om toen een toestel in het noorden van het land neer stortte. Onder de slachtoffers waren toen de minister van Transport en zeven parlementa riërs. Iraanse parlementsleden dringen sinds dat ongeluk aan op strengere veiligheidsmaatre gelen in de luchtvaart. rtr/afp/efe/anp van onze redactie buitenland PEKING - China heeft gisteren een Canadese en een Ameri kaanse aanhanger van de ver boden Falun Gong-beweging het land uitgezet. Zij hadden maandag, de Chinese Nieuw jaarsdag, een spandoek op het Tienanmenplein ontvouwd. Daarop stond te lezen dat de zelfverbranding van vermeende Falun Gongers vorig jaar een opzetje van de Chinese geheime dienst was. Een woordvoerster van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Peking zei gisteren dat de Canadees Jason Loftus en de Amerikaan Levi Browde inmid dels het land hebben verlaten. Precies een jaar geleden hadden vijf zogenaamde volgelingen zich op het Tienanmenplein in brand gestoken. Twee van hen, een twaalfjarig meisje en haar moeder, kwamen om het leven. Falun Gong ontkende dat de vijf volgelingen waren. Gruwelijk De Chinese autoriteiten hebben beelden van de zelfverbranding op het Plein van de Hemelse Vrede gebruikt in een media campagne tegen de Falun Gongbeweging, die in 1999 werd verboden. De gruwelijke TURIJN - Een welgestelde fi nancieel adviseur uit het Itali aanse Turijn heeft in enkele maanden 21 banken overvallen. Na zijn aanhouding zei de 37- jarige overvaller dat hij op deze wijze uit zijn depressie wilde komen, waarin hij was geraakt na zijn scheiding. „Ik was op zoek naar intense ge voelens om aan het zwarte gat van de depressie te ontkomen", liet hij weten De overvaller voerde zijn werk in stijl uit. Hij reed met een Maserati naar de beoogde bank. Bij de overval ge bruikte hij een speelgoedpis tool. Na afloop keek hij toe hoe politiewagens naar de plek van het misdrijf scheurden. ..Bank roof werd voor mij een slechte gewoonte", aldus de dader. Volgens de Italiaanse media gis teren maakte de financieel ad viseur bij elke overval 5000 tot 110.000 euro buit. De politie pakte hem nadat hij binnen veertig minuten twee banken had beroofd. dpa beelden werden meermalen ge toond op de staats-tv in een po ging de publieke opinie te beïn vloeden. Voor hun arrestatie hadden Lof tus en Browde een persconfe rentie voor de buitenlandse pers in een hotel belegd. Daar toon den zij een video-opname van de zelfverbranding waaruit blijkt dat er sprake is van betrokken heid van de Chinese geheime dienst. Op de video is te zien dat een van de slachtoffers door een politieman werd gedood. Vorig jaar november zette China 35 buitenlandse aanhangers het land uit nadat zij op het Tienan menplein hadden gedemon streerd. Een Canadese vrouw overkwam vorige maand het zelfde. rtr BRUSSEL - De Europese Com missie stelt voor dat illegalen die de politie helpen bij het op rollen van bendes mensensmok kelaars, een tijdelijke verblijfs vergunning krijgen. Mensen die ieder moment het land kunnen worden uitgezet, zijn niet geneigd naar de autori teiten te stappen, is de redene ring van Brussel. De Europese ministers moeten zich nog buigen over het voor stel. De Commissie pleit voor een legaal verblijf van twee keer zes maanden. Wat er met de illegaal gebeurt nadat de mensensmokkelaars achter de tralies zitten, kon een woordvoerder van de Commis sie niet zeggen. „Hij kan na tuurlijk een permanente status aanvragen", zei hij. eraan toe voegend dat er geen garantie is dat dat verzoek wordt ingewil ligd. anp Advertentie Vandaag kijkdag 13 februari 10.00-20.00 uur (donderdag kijkdag 10.00-13.00 uur) Kunst- en Antiek- VEILING 14 februari, aanvang 13.30 uur ZEEUWS VEILINGHUIS Herengrachl 74, Middelburg Tel. 0118-650680

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5