Postagent Axel kan plek kiezen Veilig Axel kon benauwend zijn Boegbeeld voor vrijwilligerswerk PZC De collectie 2002 hangt nu in de winkel. Balkenende predikt terugkeer naar regio 111 E3HBSBDBBEBIIIHHDBBDBIII0BI Gemeente niet enige kandidaat Brand in woning Terneuzen Krokusfilms Gevelplassers moeten betalen Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt Man aangehouden voor belediging Parkeerautomaten geplunderd Bord moet botsingen voorkomen Vrijspraak in helingzaak Oud-schoolhoofd J. Neeteson in Hulst overleden 'E'f'EOi OMZI'Ell CDA woensdag 13 februari 2002 TERNEUZEN - De gemeentelijke brandweer van Terneuzen rukte dinsdagavond uit voor een uitslaande woningbrand in de Terneuzense Dokstraat. Er vielen geen gewonden. De be- woners.wisten het pand voortijdig te verlaten. De melding kwam binnen om 20.30 uur. Volgens bevelhebber C. van Aken werd na een kwartier blussen het sein brand meester gegeven. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een kabel op de zolderverdieping. Het dakbe schot en de cv-ketel raakten flink beschadigd. Op de begane grond was er enige waterschade. Van Akken schat de schade op zo'n 20.000 euro. door Eugène Verstraeten AXEL - Behalve de gemeente Axel zijn er nog meerdere gega digden die het Axelse postkan toor onderdak willen geven. Dat zegt P. Oomen, regiomana ger Zuidwest-Nederland van Postkantoren BV. Nadat vorige week bekend werd dat er een andere locatie moest worden ge zocht voor het postagentschap, hebben verschillende belang stellenden contact opgenomen met Postkantoren BV. Oomen wil niet kwijt wie de gegadigden zijn. „Het is niet gebruikelijk dat we in het voortra j eet van on derhandelingen al met dergelij ke informatie naar buiten ko men", zegt hij. Het postkantoor is nu ondergebracht bij cle vesti- OOSTBURG - In het Ledelthea- ter in Oostburg wordt tijdens de krokusvakantie een aantal filmvoorstellingen verzorgd. Vandaag, vrijdag 15, zaterdag 16 en zondag 17 februari wordt The Others vertoond om 20.00 uur en maandag 18 februari be gint de voorstelling om 20.30 uur, Minoes wordt vandaagza terdag 16 en zondag 17 februari gedraaid om 13.30 en 15.30 uur. ging van Albert Heijn aan het Szydlowskiplein. Exploitant Luitjens heeft het contract ech ter met ingang van 25 juni opge zegd. Naar aanleiding daarvan heeft vorige week de gemeente Axel al ruimte aangeboden in het gemeentehuis. Een mogelij ke vestiging van het postkan toor zou prima passen in het streven van de gemeente om, toch zeker ook na de gemeente lijke herindeling, zoveel moge lijk publieke fucties in het stad huis bijeen te brengen. Vrijdag kwam iemand van Post kantoren BV een kijkje nemen. „Ik heb de indruk dat ze de loca tie in het stadhuis heel interes sant vonden", zegt wethouder J. van Schaik. „Want deze week komen ze al opnieuw praten." Van Schaik zegt ook begrepen te hebben dat zich nog minstens één andere kandidaat heeft aangediend. „Wat ons betreft is ons aanbod heel serieus en we hopen dan ook dat we overeen stemming kunnen bereiken." Oomenis blij met de belangstel ling. „Dat is prettig, want dan kunnen we vergelijken en de beste locatie uitzoeken." Wan neer de beslissing valt, weet hij nog niet. Oomen gaat er wel van uit dat de sluiting van het huidi ge postkantoor en de opening van de nieuwe vestiging naad loos op elkaar zullen aansluiten. Advertentie Neeltje Pladdet helpt een invalide zwemmer in zwembad De Honte. foto Camile Schelstraete door Marjon Sarneel TERNEUZEN - Op haar televisie staat een beeldje van twee figuren die elkaar de han den reiken. Dat kreeg Neeltje Pladdet (66) toen ze vorig jaar, na twaalf jaar, afscheid nam als hoofd medewerkers bij De Zonne bloem. Het beeldje staat symbool voor de bezighe den van Neeltje Pladdet in de laatste dertig jaar. De medemens de hand reiken en daar bij het liefst zelf in de schaduw blijven staan. Want net als zoveel andere vrijwilli- gers bij allerlei organisaties is Neeltje niet uit op bedankjes of publiciteit. „Het kost je tijd en soms een presentje, maar je krijgt er zoveel vriendschap voor terug", stelt ze stralend. Overschot aan tijd was de reden dat ze in het vrijwilligerswerk rolde. In het begin van haar huwelijk trok ze jarenlang mee met haar man, die baggeraar is. Met een salon wagen reisden ze steeds weer naar de werk plek. Hun oudste dochter werd in Ouddorp geboren en de tweede in Willemstad, waar het gezin op dat moment gestationeerd was. Zeven jaar verbleven ze in Zuid-Frankrijk, waar een groot karwei geklaard moest wor den. Toen de dochters naar de middelbare school gingen en vader Pladdet naar Nigeria werd uitgezonden, zat Neeltje Pladdet opeens al leen in haar huis in Terneuzen. Met veel te veel tij d en te weinig om handen. Een kennis nodigde haar uit om eens eenmiddag van De Zonnebloem te bezoeken. „En als ik ga kijken, dan ben ik verkocht," stelt Neeltje. „Ik kreeg meteen acht adres sen om te bezoeken. In de loop der jaren heb ik zoveel mensen bezocht. Je komt op een vaste tijd en meestal staat de koffie al klaar. Het belangrijkste is natuurlijk luisteren, maar soms gaat het verder dan dat. En je hebt niet voor het zeggen hoe een relatie met een gast verloopt." Van medewerker die gasten bezoekt, werd Neeltje Pladdet binnen de organisatie van De Zonnebloem groepshoof d en later hoofd medewerkers. Toen ze vijfenzestig werd, is ze zelf weer gewoon medewerker, wat een hoop geregel en telefoontjes scheelt. Een deel van die vrijgekomen tijd besteedt Neel tje Pladdet tegenwoordig in het zwembad, waar ze samen met een groep vrijwilligers met gehandicapten zwemt. „Het water in De Honte is dan 30 graden Celsius", vertelt ze. „We helpen de mensen in badpak en rij den ze met de rolstoel het water in.Instruc ties voor het omgaan met de gehandicapten kreeg ze niet. „Dat voel je aan", zegt ze be scheiden. Zelf is Neeltje Pladdet dol op zingen. Met haar alt versterkt ze zowel het christelijk gemengd koor De Lofstem, als Het Veste- koor. Beide koren zingen op verzoek in rust en verpleeghuizen. En via De Zonnebloem, het zwemmen met gehandicapten en ook de organisatie en begeleiding van de soosmid- dag voor gehandicapten in de Veste, reikt Neeltje Pladdet voorlopig nog met veel ple zier haar medemens de helpende hand. HULST - Urineren tegen een gevel op de Hulster Houtmarkt kwam een 21-jarige man uit die gemeente maandagnacht rond 2.30 uur op een boete te staan. Datzelfde overkwam een 42-jarige man uit Aubange (België). Hij leegde omstreeks 05.45 uur zijn blaas tegen een voorgevel van een woning in de Kleine Bagijnestraat. TERNEUZEN - Een 38-jarige automobilist uit de gemeente Axel moest gisteren zijn rijbewijs inleveren. De man reed op de Reuzenhoeksedijk 150 kilometer per uur, zeventig kilome ter te hard. Hij werd uiteindelijk staande gehouden op de Rijksweg ter hoogte van de afslag Vogelwaarde. SAS VAN GENT - Een 19-jarige man uit Terneuzen werd maandagavond rond 23.00 uur aangehouden voor het beledi gen van vier agenten op de Westkade in Sas van Gent. Ook een 14-jarige jongen uit Terneuzen werd aangehouden. Hij probeerde de aanhouding van de 19-jarige te belemmeren. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE - Twee parkeerautomaten aan het Havenplein en aan de Gasthuisboomgaard in Zierikzee zijn tussen maan dagmiddag 17.00 uur en gisterochtend 9.30 uur geplunderd. De automaten werden opengebroken en beroofd van honder den euro's. De schade aan de parkeerautomaten bedraagt en kele duizenden euro's. MIDDELBURG - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft maandag een waarschuwingsbord geplaatst op de Walcher- seweg ter hoogte van de afslag naar de Hogelandseweg in Middelburg. Het bord licht op als een weggebruiker stilstaat op de Walcherseweg om de Hogelandseweg in te slaan. Voor deze afslag ligt een bocht die het zicht van weggebruikers be lemmert. Deze belemmering veroorzaakte in het verleden een aantal kop-staartbotsingen. Het Waterschap hoopt dat de verkeersmaatregel hier een einde aan maakt. ARNHEM (APA) - Een 27-jarige man uit Wolphaartsdijk is door het Arnhemse gerechtshof vrijgesproken van heling. De man zou geld hebben aangepakt dat uit een opengebroken gokkast afkomstig was. De advocaat-generaal bij het hof had vijfentwintig dagen cel tegen de Wolphaartsdijker geëist. De 27-jarige ontkende te weten dat het geld was gestolen. HULST - In Hulst is op 85-jari- ge leeftijd Johannes Neeteson overleden. Neeteson was in 1958 de oprich ter van de christelijke CVO- school in Hulst, waarvan hij me teen ook onderwijzer werd. La ter, toen de school was omge doopt tot de Ark, werd hij hoofd van de school. Dat was hij tot aan zijn pensionering. Ter gele genheid van het afscheid werd hij benoemd tot ridder in de Or de van Oranje Nassau. Naast het onderwijzerschap vervulde hij tal van openbare functies. Hij was lid van het Oranjecomité, bestuurslid van de woningbouwvereniging en tal van andere verenigingen en vervulde enkele kerkelijke functies. Na zijn pensionering heeft hij zich in het bijzonder gewijd aan zijn grote passie; muziek en zang. Hij was onder meer dirigent/organist van een aantal plaatselijke koren. Vaak was hij te horen als organist bij kerkdiensten en begrafenissen. In 1995 werd hij nog onder scheiden voor zijn verdiensten als organist voor de christelijk hervormde kerk. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl doorEvert J. Démoed Of men het interessant vindt of niet, het blijft waar dat Axel een stad is en altijd een duidelijke functie als zodanig heeft gehad. Als dat niet zo zou zijn geweest, zou het ook geen vesting zijn geworden. Vergeet ook niet dat de graven van Vlaanderen - waartoe ons gebied aanvankelijke behoorde - reeds in 991 de zogenaamde Vier Ambachten van Hulst, Ax el, Assenede en Boechoute in leen ontvingen van Keizer Hen drik II. Bovendien kreeg het dorp Axel in 1183 van de toen malige graaf van Vlaanderen stadsrechten. Als de plaats dan in 1213 bovendien met muren en een kasteel wordt uitgerust, is het helemaal duidelijk. De stad Axel aan het belangi'ij- ke binnenwater, dat in de loop van de tijd namen had als Axel- se Gat, het Kanaal van Axel of het Axels Diep. In die stad vond men uiteraard een parochie kerk, die aan Sint Pieter was ge wijd, alsmede twee kapellen. Ook was er een slotkapel bij het kasteel van de heren van Axel. Er schijnt zelfs nog een hospi- taal(tje) te hebben bestaan. Weliswaar is daar in het straat beeld niets van terug te vinden, maar in de bodem bevinden zich nog de restanten van die gebou wen. Iets daarvan kwam aan het licht, toen in de jaren 1963-1967 in het kader van oudheidkundig bodemonderzoek opgravingen zijn verricht. Toen konden de funderingen van het Plof van de heren van Axel en van het vroe gere schepenhuis uit de veer tiende eeuw het daglicht weer zien. Vooral de funderingen van het kasteel aan de Burchtlaan heeft belangstelling getrokken. Omdat Axel al vrij vroeg een stad van betekenis was, vormde het ook een object dat door an deren met scheve ogen in de ga ten werd gehouden. Zo werd de stad in 1248 door cle legers van Jan van Avesnes verwoest, ter wijl bij de verovering van de stad omstreeks 1455 door Filips de Goede vele woningen in brand werden gestoken. Ook rampspoed van een andere aard bleef de Axelaars niet bespaard: in 1471 werd de stad door een grote brand getroffen, waar door de meeste (houten) gebou wen in de as werden gelegd. En een eeuw later was het de Aller heiligenvloed van 1570 die veel Het bastion in Axel met daarop de molen. overlast bezorgde, waarbij de mensen opgesloten zaten in de stad. Voor de volledigheid dient ook de stormvloed van 1606 niet te worden vergeten. Axel had in de tweede helft van de zestiende eeuw extra zwaar te verduren toen Spaanse troe pen ons land binnenvielen. Wat we daarvan ook mogen denken, zeker is dat de stad door haar ligging zowel voor de Staten als voor de Spanjaarden interes sant was. Ze wilden beiden graag dat Axel in hun bezit kwam. De gevolgen van die situ atie kwamen er in het kort op neer dat de stad in 1574 eerst door de Watergeuzen werd ge plunderd en verwoest, daarna in 1583 door verraad in Spaanse handen kwam, om drie jaar la ter door prins Maurits te worden veroverd. Daar kwam nog eens bij dat in die tijd de omgeving van de stad foto Charles Strijd regelmatig werd geïnundeerd. Daarom werd de stad in militair opzicht versterkt naar plannen vestingbouwkundigen uit het leger van prins Maurits. Dat ge schiedde in de jaren 1600- 1601, waarbij de stad werd voorzien van een walmuur met acht bas tions. Aan de noordzijde waren dat Ter Goes, Tholen en Vlissin- gen. Die lagen ongeveer ter plaatse van de tegenwoordige Prins Hendrikstraat en het nog (Advertentie) Je kledingkast vult zich langzaam met de nieuwste voorjaarsmode. Maar wat maakt jouw look voor 2002 helemaal compleet? Juist. Een bril uit de collectie 2002 van Het Huis Opticiens. De nieuwste merkmonturen, maar ook de topmodellen uit de Collectie van Het Huis, hangen nu voor je klaar. Het Huis Henno Cysouw Zien mag gezien worden. opticiens TERNEUZEN MARKT 19 - TEL. (0115) 61 61 13. WWWCYSOUWOPTIEK.Nl bekende bastion, waarop de ko renmolen staat. Tussen de beide laatstgenoemde bastions was in de stadsmuur de Landpoort aanwezig, die we ons ter plaatse van de huidige Stationsstraat moeten voorstellen. Aan de zuidelijke muur van de overwegend rechthoekige stad bevonden zich de bastions Nas sau, Oranje en Middelburg. De eerste droeg later de naam Aan de Majoorshof, hetgeen moet worden verklaard uit de aanwe zigheid van het militair com mando ter plaatse. Niet voor niets draagt de woonflat op de hoek Nassaustraat-Tuinstraat thans de naam Commandeurs hof. In de Franse tijd vonden we op dezelfde plaats de barakken voor de bezetters. Nadat die ba rakken in 1816 waren verkocht en afgebroken, is die hoek van Axel bekend geworden als de Verloren Hoek. Thans vinden we hier de later aangelegde Nassaustraat. Waterpoort door Maurits Sep Pim Fortuyn stelde de goede diagnose van de staat van Nederland, maar kwam met de verkeerde oplossing. „Ook het CDA is ontevreden over Paars, over de resultaten en over de be stuurscultuur. Maar waar For tuyn mensen uitsluit, willen wij ze er juist meer bij betrekken", zei CD A-lijsttrekker Jan Peter Balkenende gisteravond in Goes. De rechtstaat is niet op orde, de veiligheid voor de bevolking is niet gegarandeerd, de wacht lijsten in de Tussen de bastions Nassau en Oranje was in de stadsmuur de Waterpoort aanwezig, die na de opheffing van de vesting in 1816 werd afgebroken, tegelijk met een groot stuk van cle stads muur. Omdat de Waterpoort toegang gaf tot de haven is ter vervanging van de houten brug over de vestinggracht, een dam door die gracht aangelegd, zo dat de haven te voet en met wapens bereikbaar bleef (te genwoordig de Zeestraat). Ten slotte moeten van de acht bas tions nog worden genoemd Zierikzee aan de westzijde (on geveer waar thans de Juliana- straat is) en Ter Veere aan de oostzijde (waar we thans de Walstraat vinden). Zo hebben de Axelaars cirie eeu wen binnen de stadsmuren moe ten wonen. Veilig misschien wel maar in een bezettingstijd be nauwend. Dan werden soms paarden en levensmiddelen ge vorderd, of een brand gesticht. En waar kon je naar toe? Maai de verhoudingen tussen de be woners onderling kon ook een rol spelen. Denk maar aan de Patriotten en Prinsgezinden in de Franse tijd. Nadat de Franse troepen in 1814 waren verdwe nen, werden Nederlandse sol daten hier gelegerd in verband met de situatie in België (1830). Om over de periode van 1940- 1944 maarte zwijgen. zorg zijn niet weggewerkt, bekritiseerde Balkenende twee kabinet ten PvdA/WD/D66. En: „Ne derland is geen BV. Problemen kun je niet oplossen door je te concentreren op geld. Wij doen een appèl op de mensen. Geluk is niet te koop, tv is geen oplos sing voor eenzaamheid", stelde Balkenende. Hij pleitte voor een actieve hou ding van de overheid: „Werkge vers verplichten tot reïntegratie van arbeidsonge schikten, alloch tonen verplich ten tot inburge ring, verslaafden verplicht opne men. Een betrok ken samenle ving." Het CDA gaat clan ook geen Haagse campagne voeren, maar keert terug naar de wortels van de partijDe slogan: Oog voor de regio, Oog voor de ander, Oog voor de toekomst. Dat Balke nende de landelijke campagne voor de gemeenteraadsverkie zingen aftrapte voor een Zeeuws thuispubliek (inclusief ouders), was symbolisch. „Wij kiezen voor de regio. Zeeland is geen Noord-Holland." Dat wil hij vertaald zien in be leid. De CDA-voorman kraakte maar weer eens de 5e Nota Ruimtelijke Ordening van PvdA-minister Pronk af - al va ker smalend een 'Pronkstuk' ge noemd. „Geen blauwdruk van uit Den Haag, maar een beleid met regionale gevoelens. Ruim te voor de eigen jonge bevolking in de dorpen. Want: geen kinde ren, geen school; en geen consu menten, geen winkels." Nu Pim Fortuyn weg is als lijst trekker van Leefbaar Neder land, is Paars opgelucht terug gezakt in 'de leunstoel van gemakzucht', stelde Balke nende cynisch vast. Hij waarschuwde de machtheb bers: „Met zijn vertrek hebt u die kiezers nog niet terug. Ver trouwen kun je alleen vragen als je te vertrouwen bent." Maar Paars is de beloften niet nage komen, concludeerde hij. „De PvdA heeft te weinig gedaan toen het kon en wil nu te veel." De Zeeuwse kandidaat Siem Buijs deed er een schepje bovenop door zoals ge woonlijk het zorgbeleid op de hak te nemen. „Paars heeft de zorg in gevaar ge bracht." Dat het daarmee niet nog slechter gaat, is voor een belangrijk deel aan het CDA (en dus aan de zorg- woordvoerder: Buijs) te danken, meende Buijs. „Dankzij moties of initiatieven van het CDA is de concentratie van ziekenhuizen stopgezet, is er meer geld voor de ambulancezorg in Zeeland en komt er steun voor de apo- theekhoudende huisartsen op het platteland." Advertentie Slaapkenner Rademakers Een waterbed koop je bij Rademakers Voor het Beste Bed Een Cascade waterbed... Heeft een slaapoplossing voor iedereen Stapteniior RademBkerK Axelseslraal 192 Tomnuzon Tolofoon 0113-013130 www.slaapkennernl BOUWMATERIALEN-PROFCENTER Industrieterrein - Aziëweg 3 - Hulst - 0114-312551 - Fax 311008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45