Werkloosheid nog nooit zo laag Chinese dierenriem in bonte kleuren PZC Passie voor de zee en transparante figuren Tunnelboor Sara aan de overkant 16 Vooral Zeeuwse vrouwen en jongeren komen makkelijker aan baan lezers schrijven kunst cultuur Liefdesgedichten van Wijnberg in De Drukkerij Fortuyn III Fortuyn IV Fortuyn V Delta I Delta II Oiltanking Gent kan aan milieurapport beginnen woensdag 13 februari 2002 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De werkloos heid in Zeeland is nog nooit zo laag geweest. De gemiddelde werkloosheid (seizoensinvloe- den uitgesloten) bedroeg vorig jaar 8108 personen, een daling van 800 mensen ofwel negen procent ten opzichte van 2000. Jongeren (tot 23 jaar) en vrou wen profiteren het meest. Oude ren en allochtonen komen moei lijker aan het werk. Bij deze groepen stijgt de werkloosheid zelfs. Dat blijkt uit de cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), districtskantoor Zuid- West. De organisatie is per 1 ja nuari in de plaats gekomen van het voormalige Arbeidsvoorzie ning Zeeland. Ondanks de afname van de gemiddelde werkloosheid, laat het vierde kwartaal van vorig jaar wel een stijging zien in vergelijking met het jaar eryo'or. Volgens het CWI gaat het om een minder grote stijging dan anders en één van tijdelijke aard, te wijten aan de seizoensinvloeden. Aan de structurele daling van de werkloosheid komt vooralsnog geen einde. De cijfers bevesti gen dat, ondanks de teruglopen de economie, de neergaande trend van de afgelopen jaren zich voortzet. Al vlakt die wel steeds meer af. In januari 1999 daalde de gemiddelde werk loosheid met meer dan 15 pro cent, in januari 2000 was dat bijna twaalf procent, vorig jaar ruim negen procent en nu bijna negen procent (8,8). Opvallend is dat de teruggang onder vrouwen voor het eerst groter is dan dat bij mannen (een daling van 9,4 procent te genover 8,8 procent). Hoewel volgens het CWI duidelijk spra ke is van een kentering in de ver houding tussen niet-werkende vrouwen en'mannen, blijft het aandeel vrouwelijke werklozen nog altijd groter dan dat van mannen (53 tegenover 47 pro cent). Hoogconjunctuur Tot 1999 profiteerden langdurig werklozen nauwelijks van de economisch hoogconjunctuur. Vanaf dat moment is dat wel het geval. Vorig jaar is vooral het aantal werklozen gedaald die drie tot vier jaar stonden inge schreven als werkzoekende. Vergeleken met 2000 een afna me van 17,3 procent. Het aantal zeer langdurig werk lozen (vier tot vijf jaar) zat vorig j aar met bij na acht procent in de min. De hoeveelheid mensen die langer dan vijf jaar zonder werk zitten nam slechts met één pro cent af. Jóngeren profiteren het meest van de huidige Zeeuwse ar beidsmarkt, zo blijkt uit de CWI-cijfers. Opnieuw is het aantal werklozen onder hen fors teruggelopen. In de drie jongste groepen (15 - 19, 20 - 24 en 25 - 29 jaar) nam het aantal niet werkenden af met respectieve lijk 19,5 19,6 en 16,9 procent. Bij ouderen en allochtonen ligt dat anders. Ouderen hebben mondjesmaat van de economi sche groei geprofiteerd. Vooral mensen van 40 jaar en ouder blijkt het moeilijk aan een baan te komen. De werkloosheid on der die groep daalde vorig jaar dan ook slechts met drie px-o- cent. In de groep mensen van bo ven de 55 jaar was zelfs sprake van een forse stijging met 18,5 procent. Ook allochtonen kunnen moei lijk aan een baan komen. Het aantal niet werkenden nam vo rig jaar toe met 6,5 procent. Het CWI geeft als mogelijke verkla ring de instroom van het aantal nieuwkomers, zoals vluchtelin gen met een verblijfsstatus die werk zoeken. door Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - Ook de tweede boormachine voor de Westerscheldetun- nel is in Ellewoutsdijk aangekomen. Gis teren werd het boorschild van Sara zichtbaar nadat het water in het voor de ze tunnelboormachine bestemde gedeel te van de ontvangstcaisson was wegge pompt. Terwijl het snijrad van Sara zijn laatste omwentelingen maakte, verwij derde een kraan het snijwiel van Neeltje Suzanna, de tunnelboormachine die drie weken geleden al arriveerde. Sara brak maandagmorgen 11 februari om 11 minuten over 11 door de schijf zacht beton in de wand van de caisson. Het carnaval had de tunnelbouwers blijkbaar niet onbei-oerd gelaten. Na de doox-bx-aak moest Sax-a zich nog enkele meters verder de caisson in werken. Gis teren waren de werknemex-s van aanne mingscombinatie KMW in de tunnel- boox-machine nog druk in de weer om een waterdichte afsluiting te maken tussen de betonnen ringen van de tunnel en de caisson. Dat gebeurt door de ruimte ach ter de laatste ring met gel te injecteren. Feest Wanneer geen lekken meer kunnen op treden, zit het boren van de Westersehel- detunnel er voor de tunnelbouwers pas echt op. Dondei'dagmiddag viex-en ze feest aan boord van een salonboot. Eerst komt donderdagmorgen minister T. Netelen bos van Verkeer en Waterstaat nog een kijkje nemen op het bouwterrein in Elle woutsdijk. Zij moest drie weken geleden wegens ziekte de vex-welkoming van Neeltje Suzanna missen. De minister vei-richt nu een officiële handeling ter af sluiting van het boorproces. De demontage van de eerste tunnelboor machine is inmiddels in volle gang. De onttakeling wex-d gistei-en gemarkeex-d door het uit de caisson tillen van het snij rad. Naast de caisson is een zwax-e kraan opgesteld, die geen enkele moeite had De demontage van de eerste tunnelboormachine, Neeltje Suzanna, is in volle gang. Hier wordt het snijrad uit de caisson getakeld. foto Dirk-Jan Gjeltema met het 160 ton zware wiel. Het gevaarte met een doorsnede van 11,33 meter werd behoedzaam van het boox-front getrok ken. Het kostte nog de meeste moeite om het x-ad neer te leggen op het hoger gele gen demóntageterrein. Het wiel ving daar veel wind. "Vier stevig gebouwde werknemers slaagden er niet in het snij- rad met touwen in.de juiste positie te draaien. Er moest een graafmachine aan te pas komen om meer kracht uit te oefe nen. Het snijrad zal in veex-tien stukken wor den gesneden en per vrachtauto worden afgevoerd naar de haven van Vlissingen- Oost. Het wordt samen met andere nog bruikbare delen van de tunnelboox-ma- chines op een bixinenvaartschip geladen en voor hergebruik worden terugge- bracht naar tunnelboorfabx-ikant Her- renknecht in het Duitse Schwanau. Wolfgang Nocke en Anaela Strumz bij enkele van de tentoongestelde werken in galerie Ogenblik in Domburg. foto Ruben O reel door Jan Dirk van Scheyen DOMBURG - Aan de vooravond van het Chinese nieuwe jaar - het Jaar van het Paard - is gister middag in de Domburgse kunsthandel en galerie Ogenblik een tentoonstelling geopend met af beeldingen van de Chinese dierenriemtekens. Het gaat om werk van de in Linnich bij Aken geboren kunstenaar Wolfgang Nocke. Nocke heeft de verschillende dieren uit de Chine se horoscoop in bonte kleuren en met veel fantasie geschilderd. Zijn werk is realistisch en toeganke lijk, maar het heeft tegelijk iets sprookjesachtigs. Geen wonder dat Wolfgang Nocke heel geliefd is bij kinderen. Regelmatig werkt Nocke in opdracht van de Duit se Kinderbeschei-ming - een deel van zijn verdien sten staat hij dan af - en een Duitse circusdirec- teur heeft onlangs de rode loper in zijn circustent laten versieren met figuren van Nocke. „Wij Duitsers zijn nogal nuchter", zegt de kunste- naax-, „Als een kind bij ons op vijfjarige leeftijd nog beweei't dat een olifant blauw is, wordt het door de ouders tot de orde geroepen. Wanneer dat kind dan in mijn wex-k een blauwe olifant ontdekt, is-ieblij dat hij toch gelijk heeft..." Wolfgang Nocke studeex-de in Wenen bij Ex-nst Fuchs, die wordt gerekend tot de grondleggers van het fantastisch i-ealisme. Nocke maakt het niet zoveel uit welk etiket er aan zijn kunst hangt. „In Duitsland zijn we geneigd om kunst in catego rieën op te delen. We zien de kunst als een bux-eau met een heleboel laden. Voor elke stroming een la de. Mijn werk is wel eens omschreven als lyrisch realisme." Nocke schildert inderdaad zeer nadrukkelijk naar de werkelijkheid, met een voorbeeldig kleur gevoel en een scherp oog voor harmonie. Het lyri sche zit 'm in de fantasie van de kunstenaar en de betovering die van zijn werk uitgaat. Nocke is in staat om een poollandschap én een zinderend hete oase geloofwaardig tot één kleurrijk landschap te laten samensmelten. Wie naar zijn werk kijkt, wordt vrolijk omdat hij oog in oog staat met een speelse geest die met verwondering en gevoel voor humor naar de wereld kijkt. Nocke maakt van de wereld een feestelijke plek. En misschien is die wereld wel zo mooi omdat Nocke uitsluitend dieren schildert. In het schil derkunstig universum van de 41-jarige is geen plaats voor mensen. „Toen ik nog studeerde ver diende ik wat bij als portrettekenaar. De vrouwen die ik schilderde hadden altijd wel commentaar 'Dat pukkeltje hier op mijn wang mag u niet schil deren en dat vlekje in mijn nek mag er ook niet op' riepen ze dan. Dat beviel me niet. Geef mij maar katten, olifanten, vissen en beren. Dat zijn ten minste modellen die geen noten op hun zang heb ben." Het werk van Wolfgang Nocke is nog drie toeken Lang te zien in kunstwinkel Ogenblik, Badstraat 3, Domburg. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag 10-18 uur door Anita Tournois SLUIS - De Raadskelder in Sluis herbergt sinds zaterdag een expositie van twee Belgi sche kunstenaars. Jean-Claude Crommelijnck exposeex-t schil derijen en etsen en Chloë Coo- nxans stelt polyester beelden en draadsculpturen tentoon. Crommelijnck is een Brusse laar, maar de helft van tijd ver- toeft hij in Vlissingen. Zijn lief de voor dit stukje buurland steekt hij niet onder stoelen of banken. Zijn passie voor de zee, en dan voox-al de Zeeuwse zee, de kleuren, het licht en de at mosfeer, vormt het hoofdthema van zijn olieverfschilderijen en etsen. Naast golven en lucht heeft hij een zwak voor paal hoofden en pieren. Deze vervul len de hoofdrol in zijn etsen. Crommelijnck vervaardigt zijn etsen niet in oplage. Hij ge bruikt zijn drukplaten welis waar vele malen maar gebruikt telkens een andere inktkleur. Daax-door is iedere afdx-uk uniek en anders. Voor een ets in grijs- tinten gebi-uikte hij zelfs schoenpoets. In zijn olievex-fwerken springt hij zuinig om met de verf. Zijn werk woi'dt in hele dunne lagen opgezet. Daax-door lijkt het haast aquarel, het doet denken aan oude fresco's. De beelden in polyester van Co- omans zijn heel transparant. Haar werkwijze lijkt op die van Ci-ommelijnck: kunst scheppen met een minimaal gebruik aan middelen. Coomans wilde als kind al beeldhouwster worden. Ze bezocht de L'Académie des Beaux Arts in Bioissel en be dacht een nieuw procédé. Zeepbel Coomans maakt tx-ansparante beelden van polyester. Doordat de beelden doorzichtig zijn, ontstaat er ruimte binnenin haar beelden, net als bij een zeepbel. De beelden, meestal menselijke figux-en, worden op nieuw gegoten in polyester, maar dan in blokvox-m. Daar door lijken ze opgesloten in bevroren water. Door de ver- schillende chemische reacties vervormt de materie en is de vormgeving levendig en wisse lend. Hier en daar worden kleuraccenten aangebracht waardoor de sculpturen pastel tinten krijgen als roze, beige of zachtgroen. De kei*n, de figuur drukt steeds verlangen of emo tie uit. Zo zien we handen in biddende houding opgeheven. Handen of voeten worden vaak uitvergroot en versterken het beoogde. Vrouwen mogen vrouw zijn, met borsten, buik en billen. Door op de hoeken te kij ken ziet men het beeld dubbel en neemt de figuur een andere hou ding aan. Doordat de beelden op glazen sokkels staan, wordt de beoogde transparantie nog ver sterkt. Een zelfde door- en in kijk geven haar draadsculptu ren, gemaakt uit één stuk of hangend in cirkels. Welk for maat ook, het geheel blijft licht en gx-acieus. Coomans werkt al leen met draad, ook de verbin dingen; er komt geen lasappa- x-aat aan te pas. Schetsboeken in vitx-ines laten zien dat Coomans ook een passie voor tekenen kent en op die manier fascine rende vex-slagen van haar vele x-eizen vastlegt. Tentoonstelling in De Raadskelder van het Stadhuis in Sluis t/m 17 maart. Openingstijden dagelijks, behalve do. envr. van 14.00-17.00 uur. Draadsculpturen van Chloë Coomans op de expositie in de Raadskelder in Sluis. foto Charles Strijd ook kwatrijntjes illustreren. De vier kwatrijntjes heeft ze speci aal voor de gelegenheid ge maakt. Tussen de voox-leesses- sies door maakt ze bij de strofes pentekeningen in de binnentuin van de brasserie. Geïnteresseerden kunnen een kwatrijntje met illustratie ko pen voor het symbolische be drag van 25 eurocent. De Drukkerij heeft de schrijf ster uitgenodigd omdat ze dit jaar iets bijzonders wil doen met Valentijnsdag. Zo kan volgens Aagje Feldbrugge van De Dxnk- kerij iedereen wel een commer ciële kaard kopen, maar geen originele tekening van Wijn- bex-g. Chawwa blijft tot vijf uur in De Drukkerij, tenminster als er voldoende belangstelling is. door Anja Bimmel MIDDELBURG - De Middel burgse dichteres en beeldend kunstenares Chawwa Wijnberg leest op Valentijnsdag in boek handel De Drukkerij in Middel burg liefdesgedichten voor. Elk half uur vanaf elf uur 's och tends leest ze vijf gedichten voor uit eigen werk. De liefdesgedichten zijn afkom stig uit de bundel Aan mij is niets te zien, Handboek voor de Joodse kat, Matses en monsters en haar vierde nog niet uitgege ven bundel Echo van de roos. Mochten mensen hun eigen ge schreven liefdesgedicht willen horen, dan draagt Wijnberg de ze ook met alle plezier voor. Naast voorlezen gaat Wijnberg Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het wil in 2002 maai- niet luk ken met de vlaggench-agers in ons bananenrepubliekje. Heeft het merendeel van de Neder- landse topschaatsei-s zich door het weigeren van de openings ceremonie zich voor 2003 al voor een bijstandsuitkei'ing ge plaatst (sponsoren haken immers massaal af), met de lijst trekker van Leefbaar Neder land wil het ook niet vlotten. Gestruikeld over zijn wilde ha- ren.Terwijl de aasgiex-en Dijk stal en de Graaf en de slechtval ken Rosenmöller en Melkeit in plaats van een verkiezingscam pagne te voeren) op een tak bo ven het maaiveld zaten te wach ten tot de kop zou rollen, dolen honderdduizenden van hun ex- kiezers rond, moe van het geste ggel ï-ond bolletjesslikkei's, bouwfraudes, doofpotaffaii-es, wachttijden, uitroeien van Wao-ers en een terminale zorg. Die hondei-dduizenden, moe van de keelaandoeningen, om dat alles hier door de stx-ot ge douwd wordt, zouden best eens Fortuyn trouw kunnen blijven, omdat die zegt, wat er op zijn tong ligt en niet mee wil doen met paars) achterkamextjesge- goochel. Carel Peterson Pieterstraat 1 Veere Fortuyn wil lijst LN toch trek ken, natuurlijk, wegens juiste uitspx-aken. Hijzelf behooxt tot een mindex-heidsgx-oepering die vanwege artikel 1 dikwijls on heus behandeld wordt. De be woording van axtikel 1 van de grondwet stelde in 1983 alle an- dere axtikelen van onze Napoli- taanse grondwet buiten wex-- kingv Ambtelijke willekeur in hogere regionen werd regel. Hierdoor kunnen: grote fraudes worden afgedaan met een af koopsom; gx-ove leugens ver spreid worden over tabak ro ken; gedaan worden alsof drugs onschadelijk zijn voor de ge zondheid; leiders van drugscon cerns vrijuit gaan; x-echercheui-s die misdadig handelen straffe loos blijven enzovoort. De Na poleontische wat aangepaste gx-ondwet zorgde voor aanstel ling van de monarchie, deze werd in 1983 ver-leden tijd en was, evenals de grondwet ille gaal. Napoleon vei-overde ons land en legde een nieuwe grond wet op waarmee hij onder ande re de dienstplicht invoerde om voldoende soldaten voor zijn Ruslandtochten te hebben. De marechaussee is nog steeds de militaire politie die Napoleon hier instelde en die heeft als hoofdtaak het bewaken van de monarchie en aanverwante ar tikelen. Sinds 1983 zijn we dus teruggevallen op de Republi keinse grondwet der Verenigde Nederlanden, waai-bij alle rege lingen van de Belgische afschei ding niet meer bestaan want daar was ten tijde van de repu bliek geen eenheid mee. Deze gi-ondwet behoeft wel aanpas sing maar heeft tot voor-deel dat oude verdragen die niet als pas send bij ons land, waarde demo cratie uitgevonden is, bevonden wox-den opnieuw bespreekbaar worden. De kamers en de Sta- ten-Generaal wai-en slapende toen het gewraakte artikel 1 door de toenmalige (geslepen) premier werd voox-gesteld. Snel le actie en excuses aan de ferme klokkenluider zijn noodzaak. W. E. van Hasselt Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen In vervolg op de verschillende reacties her en der in dagbladen van vooral mensen die schijn baar nog steeds niet door heb ben dat de heer Foituyn een gro te malloot is, die puur uit is op aandacht, wil ik hierbij toch een ander geluid laten horen. Van meet af aan gedraagt Fortuyn zich als een ongeleid projectiel, die de aloude strategie volgt van: „Het gaat om de presenta tie en niet om de inhoud". De heer Wiegel was hier vroeger een meester in. Fortuyn kopi eert dit vervolgens wel op bij zonder lege wijze. Hij doet dan ook allerlei uitspraken waar mee je feitelijk alle kanten op kunt en waai-in de gemiddelde dommerik (en gezien de opinie peilingen zijn dat er heel wat) zich altijd in kunnen vinden, omdat het eigenlijk van alles zegt (en er dus altijd wel 'wat' inzit), maar uiteindelijk puur dient om het gestoorde ego van Fortuyn te dienen. De uitspi-aak 'at your seivice' krijgt hiermee mijns inziens een geheel andere inhoudt. Uit het vooi-gaande blijkt weer maar eens dat geld helemaal niets met intelligentie te maken heeft en de Neder landse cultuur van 'gooi het ex- maar uit' en 'zeg wat je denkt', in dit geval toch een zegen blijkt te zijn. Het enige effect wat de heer Fortuyn hopelijk wel be reikt met zijn uitspraken en ge drag is dat 'de politiek' wakker wordt en zich realiseert waar ze mee bezig zijn. Fortuyn is zeker niet de oplossing, maar helaas de huidige politieke partijen evenmin! Peter Rentmeester Ziveedijkseweg 3 Yerseke Vorige week hebben we een spaax-lamp geki'egen van Delta Nuts. Daar zijn we heel blij mee. We gebruiken al meer dan twin tigjaar spaarlampen. Vooral het boekje met de nuttige tips kwam ons goed van pas. Vele tips voe ren we al jax-en uit door middel van een cui-sus bij de Milieu Fe deratie. Eén ding vind ik erg moeilijk. Zou Delta Nuts eens willen demonstx-ex-en hoe ik m'n tanden moet poetsen met een beker? En hoe ik een 'lopende' wc moet repareren? E. van Belzen Leliestraat 78 Goes Ik beken onmiddellijk, ik ben werkzaam bij N.V. Delta Nuts bedrijven. Je zou enige aarze ling krijgen om dit te bekennen wanneer je de rubx-iek Uitge licht in de PZC van 7 februari leest. Dat de te veelvuldig voor komende storingen in de ener gievoorziening aan de kaak worden gesteld is zonder meer terecht. Neemt u van mij aan dat het daaromtrent binnen de gele deren van Delta ook echt kraakt. Maar uw 'verhalen' over het item naamgeving slaat vol komen op hol. Ook hier geef ik toe dat Delta op de weg van mo nopolie naar commercieel be- 1 drijf er af en toe wat minder in slaagt om in haar acties te over tuigen, maar zoals u het ver- j woordt, is het toch wel buiten propox-ties. Als ik een poging 1 doe om vanuit uw geest te den- 1 ken en me bijvoorbeeld concen treer op de naamgeving m.b.t. de PZC, dan kom ik niet verder dan dat in de afgelopen decen nia slechts de "ch" uit Zeeuw- sche is verdwenen. Ondanks dat er in de loop der tijd bij de lezers vele altei-natieven zullen zijn opgeborreld; wat denkt u bij voorbeeld van 'het sufferdje'. Maar ik zal mijn abonnement op de PZC niet opzeggen. Ik kan de j Zeeuwse'manbijt hond'-verha- len en de sportwedstrijdversla gen (Pei's 3 tegen Stroom boys 4) niet missen. U kunt voor uw stroom de in de Zeeuwse klei verankerde Delta kabels niet 1 missen. Daar kunt u echt op (blijven) rekenen, ben je nou he- lemaal Nuts. Wim de Waal Burg. Stemerdinglaan 92 Oost-Souburg TERNEUZEN - Oil tanking Gent (OTG) kan beginnen met het opstel len van een Milieu Effect Rapportage (MER) voor de bouw van een terminal voor opslag van vloeibare chemicaliën en aardolie producten op de Mossel- banken bij Terneuzen. GS zijn akkoord gegaan met de richtlijnen waar aan zo'n MER zou moeten voldoen. De MER moet inzage ver schaffen in de risico's van een dergelijke terminal voor het milieu. Aan de hand daarvan kunnen straks al dan niet de beno digde vergunningen (Wet Milieubeheer en Wet Ver ontreiniging Oppervlak te watei*) wox-den vex-- strekt. Zoals gemeld verwacht de bedrijfsleiding begin 2004 de eerste van een se- rie van 23 opslagtanks in gebx-uik te kunnen nemen. Later woi-dt dat aantal fors uitgebx-eid. De totale opslagcapaciteit gaat 335.000 kuub bedragen. Met de investering is zo'n 36 miljoen euro gemoeid. OTG, dat nauw samen werkt met Dow, hoopt dit voorjaar de x-apportage te kunnen afronden. Dan moeten de vergunningen eind van dit jaar binnen kumxen zijn, aldus M. van de Meiien, projectleider Mosselbanken van OTG. De MER beslaat het gehe le bedrijfsterrein, ook al wordt dat straks in twee etappes volgebouwd. Het bedrijf neemt in de proce dure meteen een voor schotje op de toekomstige situatie. Bij OTG kunnen in 2003 naar verwachting zestien man aan de slag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44