Studie naar verkeer rond complex Dow En wa's daorop ulder antwoord? Jao! Kloosterzande-aan-Zee carnavalesk 15 Koninklijke eer voor jubilerende redder Sluis-Aardenburg mag bedrijventerrein beperkt uitbreiden Borden Heineken niet welkom in Middelburg zeeuwse almanak Buffet Groen licht voor bouw hoofdkantoor Seaports Terneuzen zoekt oplossing voor ontsluiting ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 13 februari 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Brouwerij Heineken moet bij tien Middelburgse cafés en res taurants de nieuwe reclame borden aanpassen. De uit hangborden voldoen niet aan de gemeentelijke regels. De gemeente dreigt met een dwangsom als de borden niet over acht weken zijn aange past. In september vorig jaar ver anderde Heineken de huis stijl. De bekende ronde ge velborden werden groen in plaats van rood. Volgens een woordvoerder van de bier brouwer zijn ze bijna niet veranderd. „Alleen van kleur." Voor de gemeente is elke kleine wijziging aanlei ding om in te grijpen. Alle bestaande gevelreclames binnen het beschermd stads gezicht moeten bij de klein ste verandering voldoen aan strengere richtlijnen. Dat kan betekenen dat een recla me, die er al jaren heeft ge hangen, moet worden weg gehaald. De gemeente wil dat de uithangborden bij zeven cafés en restaurants worden verplaatst. Bij drie horecage legenheden, De Tropen de De Dikke Beer aan het Dam plein en Het Hof van Middel burg in de Zusterstraat, dient het bord helemaal te ver dwijnen. De gemeente stelt voor om bij die zaken reclame achter het raam aan te brengen. „Ik kan me voorstellen dat het voor de betrokkenen een beetje kinderachtig over komt", zegt een ambtenaar-, „Maar we willen dat de bin nenstad er netjes uitziet. "Als Heineken geen actie onder neemt, legt de gemeente een dwangsom op van vijftig eu ro per dag per horecagele genheid, met een maximum van 1000 euro per zaak. Als de bierbrouwerij dan niet reageert, gaat de gemeente over tot bestuursdwang. Dat betekent dat de gemeente de borden zelf weghaalt, op kosten van de bierbrouwer. De bajeskrant van de peni tentiaire inrichting Torentijd in Middelburg blikt in het zo juist verschenen nummer nog even terug op de feestda gen. Die werden culinair op geleukt door een koud buffet waar een braaf bijstandsge zin een moord voor zou doen. Er stonden schalen met hu zaren-, zalm- en kipsalade. Voorts viel te genieten van gevulde eieren, paté, rosbief en in hamplakjes gerolde as perges. Wie dat niet bliefde kon zich tegoed doen aan zeebanket, datvarieerdevan tomaat met garnalen, gerookte paling en sardientjes tot mosselen in bearnaisesaus. Tenslotte wa ren er vruchten om de gaatjes te vullen. De maaltijd kon in alle rust worden genoten want niemand hoefde im mers ergens heen. Aan het koud buffet kleefde slechts één minpuntje, zo meldt de bajeskrant: 'door het slechte weer waren de bunny serveersters verhin derd'. TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland werken mee aan een versnelde bouw van het nieuwe hoofdkantoor van Zee land Seaports aan het Schel penpad tussen de Binnenvaart- weg en de Kennedylaan in Terneuzen. Ze hebben gisteren een verkla ring van geen bezwaar verleend waardoor Zeeland Seaports in Terneuzen rap aan de slag kan. In het najaar van 2003 moet het kantoor gebruiksklaar zijn. Zeeland Seaports zit nu nog aan de Nooiwegenweg. Vorig jaar werd drieduizend vierkante meter grond gekocht van de ge meente Terneuzen. Het nieuwe gebouw van Zee land Seaports wordt naar een ontwerp van Baeke Van den Hoeven futuristisch vormgege ven. Naar schatting kost het zestien miljoen gulden. Met Delta Nuts is een afspraak gemaakt over de plaatsing van zonnepanelen. Daarvoor is Zeeland Seaports in onderhandeling met het Rijk in de hoop dat er van die kant nog subsidie komt voor deze duur zame vorm van energieopwek- king. Stroomstoring treft Hulst HULST - Door een losge trokken elektriciteitska bel van Delta Nutsbedrij ven hebben de huishou dens en bedrijven in Hulst gisterochtend tussen tien en elf uur geen stroom voorziening gehad. Volgens M. Weisfeit, com municatiemedewerkster van Delta Nuts, had een aannemer ter hoogte van het park aan de Hulster- nieuwlandweg in Hulst een tien-kilovoltkabel losgetrokken. Weisfeit: „We hadden al eerder iets aan de stroom storing kunnen doen, als de aannemer ons wat snel ler op de hoogte had ge bracht. In plaats daarvan belde hij eerst zijn superi euren en toen pas ons. Toen hij ons belde, wisten we zelf al dat er iets mis was, maar we wisten niet waar. We hadden toen al voor een stroomomleiding gezorgd." door René van Stee OOSTBURG - Op de feestavond ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van de Reddings brigade West Zeeuws-Vlaande- ren is Guust Christiaansen uit Schoondijke gisteravond be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de koninklijke onder scheiding vanwege zijn onver minderd grote inzet voor de red dingsbrigade gedurende al die jaren. Christiaansen heeft on der meer de vereniging helpen oprichten. Als man van het eer ste uur werd hij meteen ook se cretaris, een bestuursfunctie die hij nog steeds bekleedt. Burgemeester E. Brommet van Oostburg speldde Christiaan sen de versierselen op. De bur gervader prees Christiaansen en de andere leden van de red dingsbrigade voor hun vrijwil lige inzet als wakers van de vei ligheid. De kersverse ridder toonde zich aangenaam verrast met zijn koninklijke onder scheiding. In zijn dankwoord benadrukte hij het belang van steun van het thuisfront en de inzet van alle andere vrijwilli gers. „Dankzij jullie medewer king en steun hebben we samen de reddingsbrigade kunnen ma ken tot wat hij nu is", aldus een trotse en opgetogen Christiaan sen. De functies die Christaansen in ruim dertig jaar voor de Red dingsbrigade Zeeuws-Vlaande- ren heeft uitgeoefend, variëren van de voorbereidingen op de jaarlijkse i-eddingsoefeningen tot het opzetten van de cursus strandwacht en het afnemen van examens voor diploma's en brevetten. Ook is hi] al jaren lang lid van de Contact Com missie Bewakende Reddings brigades, een overlegorgaan van de zogeheten bewakende reddingsbrigades langs de Ne derlandse kusten en onderdeel van de Reddingsbrigades Ne- derland. Bij deze bond, die Christiaansen onder de toenma lige naam KNBRD ook heeft helpen oprichten, is de Red dingsbrigade West Zeeuws- Vlaanderen aangesloten. doorConny van Gremberghe HOEK - De gemeente Terneu zen huurt een bureau in dat op lossingen moet aandragen voor de te verwachten verkeerspro blemen bij Dow Chemical in Hoek. Het bureau moet voor de zomer de gemeente van advies dienen, zodat nog dit jaar een passende oplossing gevonden kan worden voor de infrastruc turele problemen waarmee het chemiebedrijf worstelt. Dow verwacht dat na de inge bruikname van het logistiek park in de noordelijke Braak manpolders, cle opening van de Westerscheldetunnel en na de komst van Oil Tex-minal Ghent op de Mosselbanken de ver keersintensiteit op de Herbert H. Dowweg, de enige af-en aan- voerweg naar Dow, ontzettend zal toenemen. Al het wegver keer - en dan wordt gesproken van ettelijke duizenden voertui gen per dag - zal via die weg naar de x-otonde bij het Terneu- zense sluizencomplex worden geleid. In de optiek van de be drijfsleiding van Dow is dat vrijwel onmogelijk. Aangezien ook de nu in zwang zijnde sluip weg via cle Braakmanpolders op korte termijn wordt afgesloten, pleit de top van het chemiebe drijf voor de snelle aarxleg van een tweede ontsluitingsweg. Gisteren voerde Dow met de ge meente Terneuzen overleg over de verkeersproblemen. Wethou der K. van der Hoofd (ruimtelij ke ordening en verkeer) van Ter- neuzen over dat gespx-ek: „De gemeente onderschrijft de stel ling van het bedrij f dat de te ver wachten situatie niet kan wox- den gehandhaafd. Er moet dus naar een oplossing worden ge zocht. Het aanleggen van een tweede ontsluitingsweg kan niet zomaar De huidige wegen structuur is van dien aard dat het verleggen van verkeersstx-o- men van de ene weg naar een andere elders weer problemen veroorzaakt. We kunnen het verkeer van Dow bijvoorbeeld niet zonder meer via cle Loven- polderweg leiden. Dan ontstaat er overlast in cle kern Hoek en clat willen we ook niet. Boven dien is het waterschap op die weg net bezig met het treffen van maatregelen om die poldex-- weg verkeersluw te maken. De wethouder heeft het bedrijf de toezegging gedaan dat op korte termijn een extern bux-eau wordt ingehuux-d om de ver keerssituatie ter plekke te bestuderen. Dat ondei'zoek, waarin ook de te verwachten verkeersontwikkelingen wor den meegenomen, moet een oplossing voor het probleem op leveren. „Het bux-eau zal ook kijken naar zaken als vluchtwe gen bij calamiteiten. Dow wil een tweede ontsluiting om in geval van calamiteiten op bij voorbeeld het eigen terrein te kunnen garanderen dat cle be drijfsvoering van het logistiek park niet in het geding komt. Mogelijk kan er een vluchtweg worden gemaakt via cle Pauli- napolder, maar die zou clan gro tendeels over het terrein van Dow voeren", zegt Van der Hoofd. Constructief Dow-woordvoerder F. Neve is blij dat de gemeente bereid is om een onderzoek te laten instellen naar de verkeex-ssituatie. „Het gesprek was constructief. Ik verwacht clan ook dat het ver volg ook leiden zal tot een oplos sing voor ons probleem", aldus Neve. De Zeeuws-Vlaamse na- tuurbeschermingsvex-enigingen en de Hoekse belangengroepe ring Weg van Hoek hebben de voorbije weken kenbaar ge maakt niet geporteerd te zijn van een tweede ontsluitingsweg van het Dow-terrein. Overigens heeft Dow verder nog gevraagd aan de gemeente om vrijdag 5 april de Hei-bert H. Dowweg niet af te sluiten voor het verkeer. Die dag zou cle ge meente het viaduct over de weg naar de Westerscheldetunnel in gebruik willen nemen, maar Dow heeft de gemeente nadruk kelijk verzocht dit niet te doen op 5 of 6 april in verband met te veiwachten verkeersproblemen op die dagen. De gemeente kijkt nu of de werkzaamheden later in het weekeinde gepland kun nen worden, maar is daarbij af hankelijk van andere wegbe- heex-ders. Burgemeester E. Brommet speldt Guust Christiaansen de konink lijke onderscheiding op. foto Charles Strijd Carnavaleske taferelen tijdens de boerenbruiloft van Hannes van 't Oekske en Janneke Leut. door Sheila van Doorsselaer HULST - Met overvloedig wij water werd op de carna valsdinsdag in Vossenstad Hulst het huwelijk ingezegend van Hannes van 't Oekske ('t be zig boaske) en zijn bruidje Jan neke Leut, ook wel bekend als 't vlijtig Lieske. De traditionele boerenbruiloft trok zoals van ouds veel publiek naar de Grote Markt in Hulst en genodigden naar de trou wreceptie in het Hof van Vlaanderen. In vijf oude koetsen, getrokken door stoere tx-ekpaax-den, toog het gevolg door cle binnenstad. Het bruidspaar zat in het laatste rijtuig en zwaaide uitbundig naar het publiek. Een resem bakkers droeg het rozijnen brood en de torenhoge bruids taart, een houten kruiwagen met allerhande gx-oentes werd vooi-tgeduwd en de Sjores Am- bras band zorgde voor een vro lijke noot. Ook cle Raad van Elf was aanwezig en droeg klompen aan de voeten. In de hal van het Hulster stad huis voncl cle huwelijksvoltrek kingplaats. Keizer Jan vex-vulde de rol van ambtenaar van cle burgelijke stand. Hij zei graag present te zijn bij zo'n blijde ge- bem-tenis, maar er moest hem ook slecht nieuws van het hax-t. Zo had hij vernomen dat vorig jaar een recordaantal echt scheidingen werd genoteerd „En dat wekt toch enige vex-ba- zing in een tijd, waarin veelal eerst langdurig wordt geoefend, vaak zelfs in het krijgen van kindex-en, alvorens men in het huwelijksbootje stapt. En dan zitten ze in de nieuwe huwelijk se staat bij elkaar en opeens 'plof', dag huwelijk, trapt .een van de twee het af. En dit bruidspaar heeft precies datge ne gedaan, wat ik jullie zojuist heb verteld: ze hebben, schx-ik niet, bijna 25 jaar gehokt en ge oefend zonder blad voor de moncl of broek voor de kont. Gezopen Het hele doopceel van het bruidspaar, in het dagelijks le ven gaat het paar door het leven als Hans en Marian Beaax-t van Hotel Hulst, wex-d gelicht. Zo geeft Hannes weinig om uiter lijk vertoon, terwijl Janneke j uist nogal is gesteld op alles wat glinstert en glimt. Keizer Jan: „Ja, Hannes heeft in zijn tijd de bloemetjes nogal buiten gezet. Toen hij aan de hotelschool stu deerde, was het ene feest nog niet afgelopen of het volgende begon al. Hij heeft in die tijd waarschijnlijk voor zijn leven genoeg gezopen, want tegen woordig wordt hij al zat als hij bij Gall&Gall in de etalage kijkt." Na de ondertekening van de trouwakte was het de beurt aan pastoor Emeritus den Eer ste (Toine Pollet) om aan zijn 'beminde pax-ochianen' de preek te ver-kondigen. Hij had ook het een en ander over het paar ver foto Charles Strijd nomen. Van Janneke niet zo veel, want zij was een bx-aaf vrouwke, maar Hannes, die kon er wat van in zijn jonge jaren. Zo had hij blijkbaar als eenjarig knulletje de inhoud van zijn lui er in zijn gezicht en aan de mu ren gesmeei'd om wat aandacht te krijgen en gaf hij later gx-if fietsjes en speelgoed weg aan zijn vriendjes omdat ze bij hem thuis in 'Sluuskille' toch een fietsenwinkel en een café had den, dus geld zat. Toot Zonder de zegen van de pastoor duurt een huwelijk niet lang, volgens de eerwaarde. Daarom ging hij maar snel over tot het zegenen van de ringen met een wc-borstel. „Als de ring niet past, moet je maar goed aan haar vinger 'snokken' Hannes, clat deed Willem-Alexander ook bij Maxima! En geef mekaar nu maar snel een 'toot' want ik heb zin in een stukske rozijnen brood en een Jagermeister:" Als een Raad van Elf een politiek- bestuurlijk item als Kloosterzande-aan-Zee tot een carnavalesk onderwerp bombardeert en het een ludieke vertaling geeft in polyester en papier-maché, dan mag er in redelijkheid getwijfeld worden aan het realiteitsgehalte van de Hontenisser plannen om de kern Kloosterzande in de nabije toekomst te voorzien van een waterverbinding met de Westerschelde. door Conny van Gremberghe HULST - Niet alleen in kringen van car navalsverenigingen worden er grote vraagtekens gezet bij het project Kloos terzande-aan-Zee. Watex-schapsbe- stuurder A. Paauwe, tevens voorzitter van de natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut, omschreef het Hontenis ser plan eincl vorig jaar als 'te gek voor woorden'. Hij vreesde dat de aanleg van een zoutwater-kanaal van Perkpoldertot aan Kloostex-zande funest zou zijn voor de agrarische bedrijfsvoering in de kop van Hontenisse. Het kanaal zou zorgen voor de verzilting van honderden hecta ren vruchtbare kleigx'ond. Paauwe kreeg in een vergadering van het algemeen bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen de wind van voren van Oost-Zeeuws-Vlaamse hoofdinge landen. Hij kon en mocht Kloosterzan- de-aan-Zee niet afvallen. Er werd van het dagelijks bestuur van het schap ge- eist dat er linea recta een excuusbrief naar het gemeentebestuur van Hontenis se gestuurd zou worden waarin het schapsbestuur afstand nam van Paau- wes uitlatingen. Het bi-iefje is vei'zonden. De excuses zijn gemaakt, maar dat neemt niet weg dat er binnen de rangen van het dagelijks bestuur van het watei'schap meer mensen zijn die het realiteitsgehal te van het Hontenisser project laag in schatten. De Graauwse CDA-er J. Steij- aext bijvooi'beeld, ventileerde eind vorig jaar ook al zijn bedenkingen publieke lijk. Hij is niet de enige Hulster politicus die Kloosterzande-aan-Zee beschouwt als eexi idee fixe. Er zijn er meer, maar de Hulster politici voelen er weinig voor om de buren - zolang de herindeling nog niet achter de rug is - voor het hoofd te stoten. „Laat ze in Hontenisse eerst alles maar eens goed onderzoeken", wordt er gezegd in Hulst. Zo ook in Middelburg. Het gevolg is dat Hontenisse Klooster- analyse zande-aan-Zee laat toetsen op financiële en technische haalbaarheid. Dat is in middels gebeurd en het project is - als ex- genoeg geld gevonden kan worden - haalbaar. Het vervolg is nu een milieuef- fectrappoi-tage (MER), die moet uitma ken of de infrastructurele ingreep een te grote belasting voor het omliggende land vormt. Vervolgens mogen marketeers en andex-e onderzoekers gaan uitvlassen of er be hoefte bestaat aan tientallen x-ecreatie- woningen aan de rand van Kloostex-zan- de. De uitkomst van zo'n onderzoek is voorspelbaar. Natuurlijk is er behoefte. Net zoals er behoefte bestaat aan recrea tiewoningen in plan Cavelot in Cadzand, vakantiewoningen in het plan Sluis- aan-Zee, woontorens in Terneuzen en dure huizen in het ambitieuze Waterburg in Oostburg. Het provinciebestuur zou wat betreft Kloostei'zande-aan-Zee wijzer moeten zijn. Moeten zeggen dat de ambities van Hontenisse te groot zijn en dat GS eigen lijk alleen verlegen zitten om wat na- tuurcompenserende acties in de kop van Hontenisse. GS zouden ook het Honte nisser bestuur kunnen zeggen dat Rijks water-staat nimmer toestemming zal ver lenen om bij Pex-kpolder hondex-den recreatievaai-ders in de Westerschelde te sluizen. Blijven GS het Hontenisser bestuur speelruimte geven om het project meer body te geven, dan worden er - wellicht nodeloos - verwachtingen gewekt en gaan ze op den duur in Hulst ook nog denken dat de Vossenstad aan zee kan worden gelegd. door Eugène Verstraeten SLUIS - De provincie blijft er bij dat het bedrijventerrein De Vlasschaard bij Eede slechts met vijf hectare mag worden uitgebreid in plaats van de tien hectare die de gemeente Sluis- Aardenburg wil. Gedeputeex-de Staten keurden gisteren het nieuwe bestem mingsplan buitengebied goed, met uitzondering van die fox-se uitbreiding. GS volgen daarmee het advies van de Provinciale Planologische Commissie. Dat betekent dat ultieme pogingen vanuit Sluis-Aax'denburg om GS op andere gedachten te brengen op niets zijn uitgelo pen. Volgens de gemeente is de uit breiding onontbeerlijk om in de nabije toekomst bedx-ijven de kans te geven zich te vestigen in Eede. Dit kunnen nieuwe on dernemingen zijn, maar ook be drijven uit een van de kex-nen die, bijvoorbeeld omdat ze in een woonwijk zitten, zijn of worden wegbestemd. De gemeente schrapt elders zo'n negen hectare aan bedrijf sbe- stemming en vindt dat dit moet worden gecompenseei'd door de Vlasschaard met evenzoveel ruimte uit te bx-eiden. Daar zijn GS het niet mee eens. „Blijk baar was er in het vex-leden on voldoende vraag om de bestem ming te benutten", betogen GS. Door het bedrijventex-rein met vijf hectare uit te bx-eiden is er voldoende ruimte voor de eerst komende jax-en, zo luidt het standpunt. „Meer voorraad aanhouden is in strijd met het streekplan Zeeland." Omdat de Vlasschaard een lokaal bedrij venterrein is, is volgens het streekplan slechts een beperkte uitbreiding mogelijk. Het plei dooi van de gemeente biedt vol gens de provincie 'onvoldoende aanknopingspunten' om een ander standpunt in te nemen. Bezwaren Tegen het bestemmingsplan zijn in totaal tien bezwaren inge diend. GS hebben, in navolging van de gemeente, besloten het merendeel van die bedenkingen ongegx-ond te verklaren. GS signaleren wel dat in het bestemmingsplan nog geen re kening is gehouden met het pro vinciaal beleid inzake archeolo gische waarden. Dat heeft de bedoeling de beschex-ming van mogelijke archeologische loca ties te gai-andex-en. De gemeente krijgt dan ook het verzoek in een eerstvolgende herziening van het bestemmingsplan met dit beleid rekening te houden. Zakkenrollen HULST - Een 45-jarige vrouw uit Hulst is maandagmiddag in een winkel aan het Stations plein door een zakkenroller be stolen van haar portemonnee. De vrouw zette haar tas even op de grond en toen ze die even la ter weer pakte, was haar porte monnee weg. Ze mist enkele tientallen euro's en waardepa pieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43