Pim Fortuyn mogelijk vervolgd Promoter psychoanalyse Piet Kuiper overleden Aanklager in zaak-Putten blijft bij zijn standpunt Jonge ambtenaren lonken naar bedrijfsleven Verdachte onderdelen ook ingebouwd in Nederlandse toestellen De jurk Nieuwe strop voor Zuid-Holland in kielzog Ceteco-zaak Prinses Mathilde is BontBitch Dagcentrum voor geheugenverlies Identiteit lijk na 19 jaar vastgesteld Meneer wordt mevrouw in akte Vier jaar cel voor babymoord Aangifte tegen ex-lijsttrekker na regen klachten over discriminatie Opvang bolletjesslikkers in kliniek Bloemendaal PvdA wil regels service banken op platteland Ruim 3000 rekeningen na de oorlog niet opgevraagd DEN HAAG - De stichting Bont voor Dieren heeft de Belgi sche prinses Mathilde uitgeroepen tot BontBitch van het hu welijksfeest van kroonprins Willem-Alexander en Maxima. Het gaat om een protestactie tegen de gasten die bont droegen tijdens deze bijeenkomst. De Bont voor Dieren had acht koninklijke gasten genomi neerd, op wie online een stem uitgebracht kon worden. Prin ses Mathilde verwierf ruim 3000 van de 8500 uitgebrachte stemmen. Ze liet daarmee prinses Margriet en de Deense ko ningin Margarethe achter zich. De Bont voor Dieren wil de trofee vandaag overhandigen aan de Belgische ambassade in Den Haag. ANP ROTTERDAM - Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) wil dit voorjaar een dagcentrum openen, waar ouderen met geheugenproblemen terecht kunnen. Het nieuwe cen trum komt niet in de plaats van de bestaande geheugenpoli kliniek van het AZRmaar kan gezien worden als een aanvul ling daarop. Probleem bij senioren met klachten is het stellen van een juis te diagnose. In wat genoemd wordt het nieuwe centrum-voor- diagnose-binnen-een-dag worden mensen onderzocht door een klinisch geriater, en eventueel door een neuroloog, psy chiater of neuropsycholoog. ANP DEN HAAG - Na 19 jaar is justitie er alsnog in geslaagd de identiteit vast te stellen van het lijk van Meise. Het blijkt te gaan om de Haagse Ingrid Akkerman. De vrouw werd sinds 1983 vermist. Haarlichaam werd begin oktobervorig jaar op gegraven in de Belgische plaats Meise. Het Openbaar Ministerie meldde gisteren dat de identiteit van de vrouw kon worden vastgesteld aan de hand van door de familie ter beschikking gesteld DNA-materiaal. De nabe staanden van Akkerman zijn inmiddels op de hoogte gesteld van de uitkomst van het onderzoek. Akkerman verliet in juni 1983 haar woning aan de Van Kins- bergenstraat te Den Haag. Sindsdien ontbrak van haar elk spoor. Rond diezelfde tijd werd in Meise het lichaam gevon den van een onbekende vrouw. ANP ENSCHEDE - Een typisch geval van 'Foutje bedankt': me neer Van Dijk wordt een mevrouw in de huwelijksakte. De ge meente Enschede heeft het bij het huwelij k tussen Marcel Hof en Henk van Dijk niet zo nauw genomen met het geslacht. Laatstgenoemde werd in de huwelijksakte vermeld als me vrouw Van Dijk; de fout is inmiddels hersteld. Tot zijn verbazing ontdekte de ambtenaar van de burgerlijke stand de misser tijdens de ondertekening van de akten. ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een Somalische vrouw veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf wegens kindermoord. De vrouw beviel begin vorig jaar van een dochter en gooide het kind direct na de bevalling in de Rotterdamse Voorhaven waarin zij verdronk. Volgens de rechtbank heeft de ongetrouwde vrouw van isla mitische achtergrond uit schaamte tegenover haar familie haar pasgeboren kind gedood. Volgens de vrouw wist ze niet dat ze in verwachting was. De vrouw was volgens eigen zeggen zo in de war, ook vanwege haar oologstrauma, dat ze het kind in het water gooide. ANP woensdag 13 februari 2002 Hoor Hans Gertsen DEN HAAG - Jonge ambtena ren kijken massaal uit naar een baan in het bedrijfsleven. Ze zijn chronisch ontevreden over zowel de bedrijfscultuur als het geringe loopbaanperspectief. Tweederde van de jonge ambte naren denkt dan ook over drie jaar buiten de overheid werk zaam te zijn. Dat blijkt uit de In termediair Loopbaanenquête die onder 15.000 hoger opgelei den is gehouden. Uit het onderzoek blijkt dat jon ge ambtenaren een stuk minder tevreden zijn dan hun leeftijd genoten in de marktsector. Ruim eenderde van de ambte naren is niet tevreden over het loopbaanperspectief. Nog moeilijker hebben ze het met de organisatiecultuur. Daarover is 42 procent van de ondervraag den niet te spreken. De cijfers zullen door perso neelsfunctionarissen bij de overheid ongetwijfeld met zorg worden bekeken. De overheid stopt de laatste jaren veel ener gie en geld in het werven van jongeren. De onvrede heeft weinig of niets met het salaris of de secundaire arbeidsvoorwaarden te maken. De startsalarissen verschillen niet veel met wat in het bedrijfs leven gangbaar is. In het varia bele deel van de beloning zitten echter vaak wel duidelijke ver schillen. Ook het gebrekkige loopbaanperspectief heeft fi nanciële gevolgen. Werknemers in de marktsector maken mak kelijker en sneller promotie en daardoor groeit ook hun salaris sneller. Hoe langer iemand bij de overheid werkt, hoe groter het verschil wordt met leeftijd genoten in de marktsector. Het werken bij de overheid heeft ook een duidelijk voor deel. Jonge ambtenaren werken gemiddeld ruim 3,5 uur per week minder dan hun leeftijd genoten in het bedrijfsleven. De gemiddelde werkweek van een jonge ambtenaar komt 'netto' uit op 39,2 uren, in het bedrijfs leven is dat 42,7. GPD van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Het Anti-Discri minatie Bureau (ADB) Oost heeft bij de politie in Enschede aangifte gedaan tegen Pim For tuyn. Bij het ADB kwamen 150 klachten binnen van autochto ne en allochtone Twentenaren over discriminatie en beledi ging van moslims. Dit naar aanleiding van Fortuyns uit spraken over de islam als 'ach terlijke cultuur'. De politie speelt de aangifte door naar de politie in Rotter dam, de woonplaats van For tuyn. Het is dan aan het Open baar Ministerie daar of de ex- lijsttrekker van Leefbaar Ne derland vervolgd wordt wegens discriminatie. Ook in andere plaatsen in het land zijn klach ten ingediend tegen Fortuyn. Fortuyn werd dit weekeinde af gezet als lijsttrekker van Leef baar Nederland wegens de uit spraken die hij in een interview met de Volkskrant had gedaan. Hij zei daarin onder meer dat hij Artikel 1 van de Grondwet, dat discriminatie verbiedt, zou wil len schrappen. Verder noemde hij de islam een achterlijke cul tuur en stelde hij dat Nederland het vluchtelingenverdrag van de Verenigde Naties zou moeten opzeggen. Kandidaatstelling Leefbaar Nederland heropent morgen de kandidaatstelling voor een nieuwe lijsttrekker. Het bestuur voert de komende tijd gesprekken met kandidaten die nu al hoog op de lijst staan voor de Kamerverkiezingen. Voorzitter Jan Nagel heeft dit gisteren gezegd na overleg met het bestuur. Kandidaten kunnen zich aan melden tot 7 maart 12.00 uur. Het congres van Leefbaar Ne derland beslist 10 maart wie de nieuwe lijsttrekker wordt. Het bestuur van Leefbaar Ne derland presenteert 24 februari een lijst met een aantal namen van mensen die in principe afge vaardigd zouden kunnen wor den naar de Tweede Kamer. Het is nog niet bekend wat Leef baar Nederland gaat doen met het geld dat Fortuyn voor de partij heeft binnengebracht. Volgens voorzitter Nagel gaat het bestuur van de stichting Vrienden van Leefbaar Neder land daarover. Hij zegt dat niet bekend is hoeveel geld de voor malige lijsttrekker voor de par tij heeft verzameld. Fortuyn zei eerder dat hij vanuit het bedrijfsleven acht miljoen gulden bij elkaar kon brengen. Vice-voorzitter Schnetz van Leefbaar Nederland zei giste ren dit een 'broodje-aapver- haal' te vinden. Volgens Schnetz zit er geen acht miljoen in de campagnekas. ANP/GPD pagina 19: Leefbaar Zeeland breekt met Fortuyn van onze redactie binnenland BLOEMENDAAL - In een kli niek op het terrein van het voor malige Provinciaal Ziekenhuis in Bloemendaal komt medische opvang voor ongeveer vijftig bolletjesslikkers. De gemeente heeft dat afge sproken met het ministerie van Justitie, zo is gisteren bekend gemaakt. Daarnaast komt er tij- delijk ruimte voor een kleine honderd arrestanten in het voormalig grenshospitium in Amsterdam Zuid-Oost. Justitie zit te springen om ruim- te om de grote stroom drugskoe riers uit vooral de Nederlandse Antillen te kunnen opvangen. Er is vooral behoefte aan voor zieningen voor de eerste perio de, waarin de koeriers de bolle tjes met coke nog niet kwijt zijn en ze medisch moeten worden begeleid. Zo'n medische opvang komt nu in Bloemendaal. Het is de bedoeling dat de koe riers vijf tot zes dagen in de kli niek blijven. Ze worden er be waakt als in een gevangenis. De kliniek was tot voor kort in gebruik voor de verpleging van agressieve psychiatrische pati ënten. Het gebouw is uitermate geschikt voor de opvang van bolletjesslikkers. ANP Voorzitter Jan Nagel maakt voor het partijkantoor van Leefbaar Nederland in Hilversum bekend dat de partij morgen de kandidaatstel ling voor een nieuwe lijsttrekker opent. foto Vincent Boon/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Prof. P.C. Kui per, hoogleraar psychiatrie aan de Universiteit van Amsterdam van 1961 tot 1985, is overleden. Hij staat bekend als de man die de psychoanalyse introduceer de in de Nederlandse psychia trie. Kuiper is 82 jaar geworden. In zijn boek Ver heen (1988) schreef hij over zijn eigen de pressie. Hij maakte de psychia trie als wetenschap toeganke lijk voor een breed publiek door mee te werken aan tv-program- ma's en interviews. Toegankelijk Kuiper heeft in woord en geschrift de psychoanalyse uit gedragen en toegankelijk ge maakt voor generaties studen ten en psychiaters, zegt prof .dr. B. Gersons, één van zijn leerlin gen. Voor Kuipers benoeming was de psychoanalyse nog een verborgen bezigheid van een kleine groep gedrevenen, aldus de aan het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam verbon den psychiater. Kuiper wordt gezien als een van de bekwaam ste psychoanalytici van Europa. Kuiper schreef standaardwer ken als Neuroseleer, Hoofdsom der Psychiatrie en De Mens en Zijn Verhaal. Hij leidde tiental len Nederlandse psychiaters op en had invloed op de 'wederop bouw' van de psychoanalyse in Duitsland. Kuiper vocht zijn hele leven tegen de kloof tussen zogenaamde gestoorden en psy chiaters. ,,Zo moet je niet naar mensen kijken", zei hij in een in terview. „Stel je niet boven de patiënt", doceerde hij zijn leer lingen. In de lijn met Freud leerde hij ons dat symptomen in de psy chiatrie niet zonder meer ziek teverschijnselen zijn, herinnert van onze redactie binnenland DEN HAAG - De inspectie dienst van Verkeer en Waterstaat heeft bij negen Ne derlandse bedrijven vliegtuig onderdelen aangetroffen die zijn gekocht bij het omstreden Italiaanse Panaviation. Het gaat om 39 onderdelen die 'niet cruciaal zijn voor de vliegveilig heid'. Dat zei een woordvoerder van de dienst gisteren. Panaviation kwam eind januari in opspraak. Het bedrijf wordt ervan verdacht afgekeurde tweedehands vliegtuigonderde len wereldwijd verkocht te heb ben aan luchtvaartmaatschap pijen. Het bedrijf leverde er valse keuringscertificaten bij. De inspectiedienst wil niet zeg gen om welke bedrijven het in Nederland gaat. Het eerste on derzoek is afgerond, maar er volgt een tweede, uitgebreider onderzoek. Het onderzoek l ichtte zich op de periode vanaf 1 januari 2000. Nu wordt het on derzoek uitgebreid tot de tijd sinds begin jaren tachtig. „De inspectie is erg nieuwsgierig naar de rol van Panaviation Gersons zich. De symptomen hebben betekenis en vaak een verborgen boodschap. De psy chiatrie van Kuiper bestond daarom niet alleen uit observa ties en mededogen, maar res pecteerde ook het denken van mensen in alle vormen. Depressie In 1983 viel Kuiper ten prooi aan een depressie die hem jaren in zijn greep hield. Hij was juist teruggetreden als hoofd van de afdeling psychiatrie. Hij krab belde op uit de ernstige depres sie en had daarbij baat bij medi cijnen die hij in zijn leerboeken altijd had afgeraden. De depressie voerde hem tot de diepste wanen en brachten een klassiek jeugdtrauma boven- .Toen Kuiper werd geboren was zijn vader 55. Zijn zwaar gere formeerde ouders leden ernstig onder de dood van het enig kind dat het paar eerder had. Achteraf analyserend heeft Kuiper zich altijd een 'vervan gingskind' gevoeld, vertelde hij tien jaar geleden. ANP APELDOORN - In museum Paleis Het Loo was gisteren veel belangstelling voor de trouwjurk van Móxima. De Valentino-jurk is toegevoegd aan de tentoonstelling 'Ja, ik wil' die eerder in de Nieuwe Kerk in Amsterdam te zien was. foto Koen Suyk/ANP door de jaren heen", zegt de woordvoerder. „Dat wordt nu helemaal uitgespit, dat kan wel even gaan duren." De inspectie kan niet uitsluiten dat er nog vliegtuigen in Neder land zijn waar onderdelen inzit ten die bij de Italianen zijn ge kocht. Het ging nu nog om zaken als kapjes en stekkers. „Deels in magazijnen, deels in vliegtui gen. Maar in geen geval in vitale delen van het vliegtuig." Toch zijn de onderdelen inmiddels vervangen. De oude onderdelen zijn nu in 'quarantaine' en wor den nader onderzocht. Wellicht worden de namen van de be trokken bedrijven bekendge maakt als het onderzoek hele maal is afgerond. Luchtvaartmaatschappij KLM zegt zelf geen zaken gedaan te hebben met Panaviation. Maar via de voormalige Italiaanse partner Alitalia zijn er wel on derdelen van het bedrijf bij KLM terecht gekomen. „Het gaat om twee microfilters die nooit ingebouwd zijn, een in spectiepaneel en een relais dat we via een toeleveringsbedrijf binnenkregen", aldus een KLM-woordvoerder. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Officier van justitie J. Klunder, de eerste aanklager in de Puttense moordzaak, staat nog steeds pal achter zijn zaak. „Ik heb geen enkele reden om nu iets anders te zeggen dan destijds in mijn requisitoir", zei Klunder giste ren als getuige voor het ge rechtshof in Leeuwarden. De officier, destijds werkzaam in Zutphen en nu in Zwolle, eis te in december 1994 lange straf fen tegen de hoofdverdachten H. Du Bois (41) en W. Viets (30) wegens de verkrachting van en moord op de 23-jarige Christel Ambrosius. De vrouw werd op 9 januari 1994 dood gevonden in het huis van haar oma in Putten. De rechtbank in Zutphen en vervolgens het gerechtshof in Arnhem veroordeelden Du Bois en Viets voor deze feiten. Vorig jaar bepaalde de Hoge Raad dat het hof in Leeuwarden de zaak opnieuw moet behandelen, we gens nieuw gerezen twijfels om trent de schuld van de twee Put- tenaren. Klunder gaf wel toe dat het dos sier-Putten 'raadsels' bevat en daarom 'onrustig' maakt, zoals ook J. Wortel, advocaat-gene raal bij de Hoge Raad, vorig jaar opmerkte toen hij adviseerde de zaak niet te hei-openen. Onder meer het feit dat het sperma dat op het slachtoffer werd gevon den niet kon worden herleid tot de verdachten, hinderde officier Klunder in het presenteren van een volmaakt ronde zaak. Ove rigens is nog steeds niet bekend van wie dit sperma afkomstig is. Waarheid Klunder was van meet af aan als officier van justitie betrokken bij het moordonderzoek. Voor het hof zei hij gisteren dat hij en het politieteam niet zozeer ge brand waren op het boeken van resultaat als wel op het vinden van de waarheid. Met de arres tatie van hoofdverdachten Du Bois en Viets en hun twee kom panen W Bettink en G. Schuchard dacht Klunder deze gevonden te hebben. „Wij wa ren er van overtuigd dat in de groep die we hadden aangehou den de daders zaten." De overtuiging van Klunder rust vooral op de later ingetrok ken maar 'tot in detail' overeen komende bekentenissen van Du Bois en Viets. Ook hechtte hij grote waarde aan de zeer gede tailleerde, belastende verkla ringen van Bettink. „Ik ben er nog steeds van overtuigd dat hij toen de waarheid vertelde", al dus Klunder. Volgens hun eigen verklaringen hebben Bettink (47) en Schuchard (66) toegeke ken toen slachtoffer Ambrosius door Du Bois en Viets werd ver kracht en gedood. Schuchard trok zijn verklaringen tijdens het proces bij de rechtbank defi nitief in. Bettink wachtte daar tot giste ren mee. Hij liet het hof weten dat zijn beschuldigingen aan het adres van Du Bois en Viets onder grote druk van de politie tot stand zijn gekomen. Een paar jaar geleden herriep hij die verklaringen ten overstaan van journalist Peter de Vries. Tij dens de eerdere processen bij rechtbank en hof hield hij ech ter vol dat zijn belastende ver klaringen de waarheid waren. Bang Bettink beweert dat hij tot en met het proces bij het hof 'bang' is geweest voor de recherche en dat hij daarom bij zijn belasten de verklaringen is gebleven. Evenals Bettink beweert ook Schuchard een uiterst onbe hoorlijke behandeling te heb ben gehad in de verhoorkamer van de politie. „Ik ben geestelijk en lichamelijk kapotgemaakt", aldus Schuchard. Hij zei tijdens de vele verhoren bedreigd en ge- intimideerd te zijn. De zaak wordt vandaag voort gezet. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft in de tijd van het 'geheime bankieren' ook een grote strop geleden bij het beleggen met gereserveerde gel den voor afvalstortplaatsen. In 1999 werd 8,2 miljoen gulden (3,7 miljoen euro) verloren op een spaarbedrag van bijna 60 miljoen gulden. Dit blijkt uit gisteren beschikbaar gekomen jaaroverzichten. De commissie Financiën uit Provinciale Sta ten spreekt vandaag over deze opgedoken cijfers. De strop betreft het 'provinciaal fonds nazorg gesloten stort plaatsen'. In deze pot worden de extra belastingopbrengsten ge stort, die moeten worden be taald op elke duizend kilo stort- afval. Het fonds is bedoeld om 'eeu wig' geld achter de hand te heb ben voor bodemcontroles en voor eventuele milieuproble men rond stortplaatsen. Pas dit jaar, bij de sluiting van de bag- gerstort in de Braassemermeer, wordt er voor het eerst een be roep op gedaan. Onbevredigend De afgelopen jaren had het fonds, door de voortdurende be lastingstortingen, alleen maar behoren te groeien. Bij het uit pluizen van de 'Ceteco-zaak' (het geheime bankieren door de provincie tussen 1995-1999) werd echter ontdekt dat ook dit fonds 'onbevredigend' werd be heerd. Het kapitaal bleek be legd in aandelen en obligaties. Nu pas blijkt daar een miljoe- nenstrop op te zijn geleden. De beleggingen werden gedaan door NTLA. het financierings bureautje waarmee de wegens de Ceteco-zaak ontslagen pro vinciale geldbeheerder Baarspul veel zaken deed. Het Nazorg-fonds viel destijds on der de politieke verantwoorde lijkheid van gedeputeerde Wolf (PvdA, milieu). Hij trad in het najaar van 1999 af vanwege de Ceteco-affaire. Ook de toenma lige commissaris van de konin gin Leemhuis-Stout (WD) voelde zich gedwongen te ver trekken. GPD DEN HAAG - De PvdA wil dat er wettelijke regels komen die een minimaal serviceniveau voor banken voorschrijven. Hiermee moet volgens PvdA- Kamerlid Witteveen voorko men worden dat steeds meer bankfilialen verdwijnen van het platteland en dat het opnemen van contant geld beperkt wordt. Volgens de PvdA zijn vooral ou deren en gehandicapten de du pe. In de praktijk blijkt dat zij vaker moeite hebben met pin nen en bovendien willen vooral ouderen liever niet met veel contant geld over straat. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Bij de Neder landse banken zijn vorig jaar 3300 bankrekeningen gevon den, waarvan de tegoeden na de Tweede Wereldoorlog niet zijn opgevraagd. Een nieuwe stichting Individu ele Bankaanspraken Sjoa gaat vanaf maart op zoek naar de rechthebbenden van dit geld. Dat heeft de Nederlandse Ver eniging van Banken (NVB) gis teren bekendgemaakt. Het gaat in totaal om een bedrag van bijna 700.000 euro. Uit ver gelijkingen van de rekeningen met lijsten van overledenen blijkt dat het vermoedelijk gaat om rekeningen van mensen die de Tweede Wereldoorlog niet hebben overleefd. In de oorlog was het gezamenlij ke saldo 90.000 gulden. Voor 90 procent gaat het om spaarreke ningen waarvan het tegoed op een bepaald moment wel is op genomen, maar waar een stor ting van rente nog volgde. Er was al 2,3 miljoen euro voor de ze individuele claims gereser veerd door de banken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3