PZC Schouwen zet voorrangsbeleid in Gemeentehuis drie miljoen goedkoper Het staartje van de zaak Spar 15 Vervolgacties voor verbetering ziekenhuiszorg Boer moet afvalhoop op akker opruimen Dwangbevelen per post van waterschap zijn onrechtmatig Extra aandacht voor woningzoekende met kleine portemonnee Boete voor winkeldief Parkeermeters geplunderd in Zierikzee mm mmm^m Reclame Heineken moet weg zeeuwse almanak Buffet waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 13 februari 2002 door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Landbou wer P. van der Steege uit Sir- jansland moet voor 1 mei dit jaar de vijftig kuub afval die hij vorig jaar op zijn landbouw- perceel aan de Oudendijk bij Sirjansland stortte opruimen. Dat heeft het college van Gede puteerde Staten van Zeeland gisteren beslist. De afvalhoop - bestaande uit restanten van to- matenloof en nylon, afgedekt met een laag aarde - werd vorig jaar november ontdekt door inspecteurs van de gemeente Schouwen-Duiveland. Het storten van de afvalhoop, hoe wel afgedekt met aarde, is in strijd met de milieuwetgeving. Gedogen of legaliseren van de afvalhoop is niet aan de orde en de overtreding van de milieu regels leverde de agrariër uit Sirjansland een boete op. Bo vendien werd hem gesom meerd de afvalhoop te verwij deren, en wel voor 1 januari 2002. Half januari gingen in specteurs van gemeente en provincie opnieuw op stap een constateerden dat de afval hoop er nog steeds lag. Van der Steege liet bij dat bezoek weten dat hij de hoop best wilde op ruimen, maar daar simpelweg niet toe in staat was. Het ak kerland was daarvoor te nat, voerde Van der Steeg ter verde diging aan. Hij beloofde in april aan de slag te gaan met de afvalhoop. De provincie wil de landbouwer niet het mes op de keel zetten en geeft hem tot 1 mei de tijd de afvalhoop weg te halen. Als stok achter de deur is er een dwangsom van 5000 eu ro voor het geval Van der Steege in gebreke blijft. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland springt op de bres voor minder kapi taalkrachtige woningzoeken den. Zij die sociale en/of econo mische binding hebben met het eiland krijgen voorrang bij ver koop en verhuur van goedkope re woningen. Mits deze zich buiten de groeikern Zierikzee bevinden. Dat staat in 'Het goede wonen', de gemeentelijke visienota over woning en woonomgeving. De woningmarkt op Schouwen- Duiveland is gespannen. De vraag is meer dan twee keer zo groot als het aanbod: 3500 wo ningzoekenden tegenover 1500 woningen. Die spanning is vol gens wethouder volkshuisves ting C. Veerhoek niet weg te nemen, hetgeen de prijzen be hoorlijk opdrijft. Mensen met een minder goed gevulde beurs dreigen daardoor buiten de boot te vallen als het MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 28-jarige inwoner van die stad veroordeeld tot een boete van 150 euro. De man had op 6 juni 2000 le vensmiddelen bij de Konmar in Middelburg gestolen. „Dit was een noodactie. Ik had geen inko men", probeerde hij tevergeefs als verzachtende omstandig heid aan te voeren. gaat om het vinden van een be taalbare huui- of koopwoning. Veerhoek: „Jongeren en 'star ters' worden verdrongen door mensen die van buiten Schou wen-Duiveland komen en meer te besteden hebben. Dat is geen goede zaak. Daar willen we iets aan doen." Meer (betaalbare) huizen bouwen is geen optie. Dat is in strijd met de gemeente lijke structuurvisie Schouwen- Duiveland. Blijft over het voor rang verlenen aan een bepaalde categorie woningzoekenden voor een bepaalde categorie wo ningen. Grens Het Schouwen-Duivelandse college van burgemeester en wethouders is er nog niet uit waar bij de koop- of huurpi'ijs van woningen de gi'ens moet woxxlen getrokken. Die lijnen worden in een door het volgende college te producei'en nota uit gezet. Veerhoek realiseert zich dat hij met de voori'angsregeling niet populair maakt bij makelaars. Die zullen, verwacht Veerhoek, niet blij zijn met de aan hen op gelegde beperkingen. „Maar dat zal me worst wezen. Ik zit hier voor het volk en niet voor de ma kelaars. In elk dorp waar- wij als college komen is het een steeds terugkerende opdracht: doe nou eens iets voor de woningzoeken den. En dat doen we nu. Op een fundamentele manier-. Uniek voor de provincie Zeeland." De 'bindingseis' gaat als het aan het college ligt xxiet voor Zierikzee gelden. „Daar blijft iedereen hartstikke welkom", aldus wet houder Veex-hoek. Het leefklimaat op Schouwen- Duiveland wordt, zo wordt ge steld in de visienota, gekarakte riseerd door 'veilig, x-uim en rus tig wonen wei'ken en recreëren in een gevarieei'd cultuur-histo risch bijzonder landschap'. Dat wil het Schouwen-Duivelandse college graag zo houden en liefst ook nog versterken. Zierikzee en Bruinisse zijn in de gemeen telijke structuurvisie aangewe zen als 'ontwikkelingspolen'. Scharendijke is in beeld als toe komstige 'opvangkern'. In alle andex*e kernen op Schouwen- Duiveland mag maar mondjes maat worden gebouwd. Alleen om de natuurlijke groei op te vangen. De nieuwbouwwijk Riekesweel in Bruinisse; tegenover 3500 woningzoekenden op Schouwen-Duiveland staat een aanbod van slechts 1500 woningen. foto Marijke Folkertsma door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden handelt in strijd met de wet door dwangbevelen per post te sturen. Dat stelt Divor, de brancheorganisatie van in vorderingsdiensten, die ei-op heeft aangedrongen de werk wijze te staken. Het waterschap voert momenteel overleg over de kwestie met het ministerie van Financiën. Wie ondanks aarxmaningen niet voldoet aan zijn betalingsver plichtingen, kan een dwangbe vel verwachten. Als het geld binnen enkele dagen wordt ovex-gemaakt, worden geen ex tra kosten in rekening gebracht. Per jaar verstuurt Zeeuwse Ei landen ongeveer tienduizend dwangbevelen. Een deel daai'- van, ongeveer dexdig procent, gebeuil in het kader van de sa menwerking op dit teirein met gemeenten. Slechtste Volgens Divor, een afkorting van Vereniging Branchegroep Dienstverleners Invordering, is het niet toegestaan dwangbeve len per post te 'betekenen'. De methode is volgens de branche organisatie 'absoluut in strijd met de wet en ongeveer het slechtste wat een bestuursor gaan kan doen', zo schrijft zij in een aangetekende brief aan het waterschap. Dwangbevelen moeten volgens de wettelijke regels altijd door een deurwaarder worden bete kend, stelt Divox-. Het per post sturen leidt volgens haar direct tot 'nietigheid' van de bevelen. „Vervolgacties op basis van de ze dwangbevelen zijn onrecht matig en deze onrechtmatigheid noopt tot vergoeding van (ge volgschade." De organisatie heeft het watex-schap opgei'oe- pen de werkwijze 'direct te sta ken' en met een 'schriftelijk weexwoord' te komen. Volgens een woordvoerster van Zeeuwse Eilanden heeft het wa terschap, gezien het grote aan tal dwangbevelen, bewust ge kozen voor een 'praktische' methode. „Het is een geruisloze manier van invorderen. Voor ons is vooral van belang dat de belastingbetaler er geen nadeel van ondervindt. Tot nu toe heb ben we er eigenlijk ook nooit problemen mee ondervonden." Met het ministerie van Financi en wordt nu overlegd of de werkwijze kan worden gehand haafd. „We verwachten daar nog deze week bericht over." Zeeuwse Eilanden is niet het enige waterschap dat een boze brief van Divor heeft ontvan- gen. Recent overkwam Zuive ringschap Limburg hetzelfde, om exact gelijke x-edenen. Dat heeft geleid tot Kamervragen van L. van Dijke en A. Rouvoet van de ChristenUnie. In zijn antwoox-den heeft staatsseci'e- taris W. Bos (Financiën) met zo veel woorden aangegeven dat het hanteren van de postmetho- de weliswaar begrijpelijk is, maar foimeel niet toegestaan. De discussie over de wijze van betekenen heeft ook al gespeeld bij de invoering van de Invoi'de- ringswet, eind jai'en tachtig. Het kabinet wilde het verzenden van dwangbevelen per post on der voorwaarden mogelijk ma ken, maar de Tweede Kamer haalde dat onderdeel uit het wetsvoorstel. Het parlement hechtte voox-al aan een gi'otere zekerheid dat het dwangbevel de betrokkene ook daadwei'ke- lijk bereikt en aan de meer indi viduele benadeling door deur waarders. ZIERIKZEE - Twee parkeerau tomaten aan het Havenplein en aan de Gasthuisboomgaard in Zierikzee zijn tussen maandag middag vijf uur en gisteroch tend half tien geplunderd. De automaten werden openge- bi-oken en er werden in totaal enkele honderden euro's buitge maakt. De schade bedraagt en kele duizenden euro's. MIDDELBURG - Brouwerij Heineken moet bij tien Middel burgse cafés en restaurants de nieuwe reclameborden aanpas sen. De uithangborden voldoen niet aan de gemeentelijke re gels. De gemeente dreigt met een dwangsom als de borden niet over acht weken zijn aange past. In september vorig jaar veran- dei'de Heineken de huisstijl. De bekende ronde gevelboi'den werden gx-oen in plaats van rood. Volgens een woordvoerder van de biex'brouwer zijn ze bijna niet veranderd. „Alleen van kleur." Alle bestaande gevelreclames birxnen het beschermd stadsge zicht moeten bij de kleinste ver andering voldoen aan strengei'e richtlijnen. Dat kan betekenen dat een reclame, die er al jaren heeft gehangen, moet woi'den weggehaald. De gemeente wil dat de uithang borden bij zeven cafés en res taurants worden verplaatst. Bij drie horecagelegenheden dient het box-d helemaal te verdwij nen. „Ik kan me voorstellen dat het voor de beti'okkenen een beetje kinderachtig overkomt", zegt een ambtenaar. „Maar we wil len dat de binnenstad er netjes uitziet." Als Heineken geen ac tie onderneemt, legt de gemeen te een dwangsom op van vijftig euro per dag per hoi'ecagelegen- heid, met een maximum van 1000 euro per zaak. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het ziet ernaar uit dat de kosten voor de bouw van het nieuwe ge meentehuis 2,7 miljoen gulden goedko per uitpakken dan aanvankelijk begroot. Wethouder C. Veerhoek kon dat gister middag na het overleg van burgemeester en wethouders met grote voldoening meedelen. Hoewel de definitieve afrekening nog even op zich laat wachten, acht hij het huidige tussentijdse ovei'zicht nauwkeu rig genoeg om zich daar in jubelstem ming over uit te laten. „Ik hecht eraan dit ovex'zicht nog in mijn niet-demissionaire pex-iode te versti'ekken. De leden van de commissie Nieuwbouw Gemeentehuis hebben daar ook recht op", aldus Veer hoek. Voor de duidelijkheid hecht hij aan een eindoverzicht in guldens in plaats van in euro's. Uitgangspunt voor de bouw was een begroting van 43,5 miljoen gulden. Door de inflatiecorrectie en de verhoging van 17,5 naar 19 pi'ocentbtw werd het to tale budget naar boven bijgesteld tot 46,6 miljoen gulden. Volgens Veerhoek zullen op basis van de nauwkeurig beke ken huidige gegevens de totale kosten zich echter beperken tot 43,9 miljoen gulden. Vertrouwen „Dat betekent dus dat we tegen de ver wachting van velen in 2,7 miljoen gixlden overhouden op de begroting voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis", al dus de wethouder. Hij benadrukt dat hij er zelf altijd vertrouwen in heeft gehad dat het gemeentehuis inderdaad ruim binnen de begi'oting zou worden gereali seerd. „Laat mij nou maar dat gemeente huis bouwen, heb ik ook gezegd toen de aanbesteding hoger uitviel. Het is vaak een kwestie van scherp onderhandelen met als x-esultaat dat het ene kan tegen vallen en het andei'e weer meevalt. Men kan ook rxiet zeggen dat ik extra vooi'deel heb gehad met de doorberekening van de toegestane inflatiecorrectie. Die was maar 3,5 pi-ocent, terwijl iedereen weet dat die bouwinflatie in de praktijk min stens 6 procent was." Volgens Veei'hoek is er alle reden voor voldoening. „Het gemeentehuis is bin nen de gestelde bouwtijd, binnen de be gi'oting en binnen het programma van ei sen tot stand gekomen. De taak van de wethouder op dit gebied is volbracht. Je kunt niet van elke wethouder zeggen dat hij geld overhoudt. Ik kan van een flink bedrag zeggen: alsjeblieft, ik heb het niet nodig verder. Het gemeentehuis staat er. Het is van bijzondere architectuur, of ie- dei'een het nou mooi vindt of niet, en de exploitatie is x-ond zonder dat de burger ervoor met belastingverhoging is gecon- fi'onteerd", aldus een trotse wethouder. De financiële afrekening komt nog nader aan de orde binnen de commissie Nieuw bouw Gemeentehuis die op maandag 25 febx'uax'i vergadert. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is 4 juli 2000. Commissaris van de ko ningin Van Gelder bespreekt de 'situatie Spar' met de Middel burgse wethouders. Het wordt een onderhoud met een staartje. De partijen verschillen achteraf van mening over wat er precies is afgesproken. Een juridisch gevecht volgt. Vorige week be sliste de rechtbank dat het mi nisterie opnieuw met Spar van der Hoek moet onderhandelen. Een reconstructie. Op 22 juni 2000 zegt de gemeen teraad het vei-trouwen in Spar van der Hoek op. Debui'gemees- ter verlaat de vex-gadei'ing ('U kunt vandaag beter vergaderen zonder mij'). De degens woi'den gekruist. Van Gelder dringt op 4 juli aan op spoed. De pai'tijen dienen zo snel mogelijk overeenstemming te bereiken over een afvloei ingsregeling. De gemeente lijkt bereid te ondei'handelen over het geld. Wat er vei'der is afge sproken, blijft vaag. Van Gelder geeft aan dat als er geen over eenstemming wordt bereikt, bemiddeling 'in de rede ligt'. Volgens het ministerie van Bin- nerdandse Zaken is dat inder daad de gebruikelijke procedu re. De wethouders zeggen Van Gelder dat ze 'waarde hechten aan bilateraal overleg': ze on derhandelen liever zelf. Achter af ontkent de gemeente dat ex- afspraken zijn gemaakt over be middeling en wijst elk vooi'stel daartoe van de hand. Van Gelder schrijft naar aanlei ding van het overleg twee brie- ven aan Spar van der Hoek: één op 4 juli en één op 7 juli. Hij raadt hem aan voor onbepaalde tijd met verlof te gaan. Spar gaat akkoord, onder twee voor waarden: hij wordt pas ontsla gen als er overeenstemming is over de afvloeiingsregeling en er wordt bemiddeld als de par tijen er niet uitkomen. Volgens Van Gelder is aan die vooi'waar- den voldaan. Wachtgeld Dan wordt het stil. In november doet de gemeente een aanbod: Spar van der Hoek krijgt wacht geld tot het einde van zijn ambtstermijn in 2003. De advo caat van Spar van der Hoek, R. Duk, wijst het voorstel van de hand. Hij weigert een tegenbod te doen, omdat hij het bod van de gemeente niet sex'ieus neemt. Intussen zoekt de gemeente contact met het ministerie. Dat staat op het standpunt dat Mid- delbux'g het wachtgeld moet be talen, omdat de oorzaak van het ontslag ligt in verstoox'de ver houdingen tussen de gemeente- x-aad en de biugemeestei'. De gemeente wil dat het Rijk de kosten voor de afvloeiingsrege ling op zich neemt. Op zes december wijst Van Gel der waarnemend bui'gemeester D. Burgers en wethouder R Bi'uinooge ex-op dat de gemeente verplicht is wachtgeld te beta len. Twee weken later doet de gemeente, onder protest bij de minister, een tweede bod: wachtgeld tot aan het pensioen. De gemeente weigert vervol gens verder te onderhandelen en waagt de minister om Spar van der Hoek te ontslaan. Duk laat het ministerie en Van Gelder weten dat hij het bod niet accep teert. Duk verzoekt de minister De Vries in te grijpen. De ge maakte afspraken zijn niet na gekomen, vindt hij. De Vries geeft daar gehoor aan en vraagt in febi'uari aan Burgers 'zijn in vloed aan te wenden, opdat op korte termijn in redelijk overleg tot een passende regeling wordt gekomen'. De gemeente dx-eigt op haar beurt de minister met juridische stappen als er niet tot ontslag wordt overgegaan. V ertegen woordiger Van Gelder heeft de twee partij en 'met verschillende uitgangs punten op pad gestuurd', con cludeert het college van B en W. De consequentie daarvan moe ten voor het Rijk zijn, omdat Van Gelder als rijksvertegen woordiger is opgeti'eden. Met andere woorden: de minister dient een extra uitkering voor Spar van der Hoek voor zijn re- keningte nemen. Van Gelder zegt later dat hij pas in februari hoox-de dat de ge meente het niet eens was met be middeling. Verder zegt hij zich nooit te hebben uitgelaten over de hoogte van de uitkex-ing. Op 5 maart komt de afvloeiings regeling aan de orde in de ge meenteraad. De i-aad stemt in met het voorstel van B en W. In mei wordt bekend dat Spar van der Hoek per 1 juni wordt ont slagen. Hij laat het er niet bij zitten. Er zijn door Van Gelder namens de minister beloftes ge daan, meent hij. Geen van die beloftes is nageleefd. De rechtbank in Middelburg steunt Spar van der Hoek en, ironisch genoeg, daarmee ook de gemeente. Omdat het minis terie zijn belofte niet is nageko men, moet het zelf met een op lossing komen. Dat betekent dat het Rijk moet opdraaien voor een extra uitkering. Het minis terie overweegt nog of er bei'oep tegen de uitspraak van de rech ter wordt aangetekend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zet zich op twee trajecten in voor verbe tering van de ziekenhuiszorg in de regio. Naast de overleggroep onder leiding van gedeputeerde De Kok participeert de gemeen te ook nog steeds in de landelij ke protestactie die op initiatief van de gemeente Baarn is opge zet. Die actie richt zich tegen de uit holling van de ziekenhuiszoi'g op landelijke schaal en tegen de onmogelijkheid om daar als lo kale overheden stappen tegen te ondernemen. Samen met acht andere gemeenten gaf Schou wen-Duiveland daar eind vorig jaar een signaal over af aan de Kamercommissie voor Volksge zondheid. Het resultaat daar van was dat minister Boi'st een voorlopige fusie- en concentra tiestop binnen de ziekenhuis zorg afkondigde. Die duurt in elk geval totdat de Kamercom missie eind deze maand een standpunt uitbrengt over de spreiding van ziekenhuizen in ons land. Tot dit landelijk actiefront zijn inmiddels ook de Zeeuwse ge meenten Middelburg, Vlissin- gen en Veere toegetreden. Bin nen dit samenwerkingsverband is besloten tot vervolgacties. Daartoe zullen de afzonderlijke gemeenten diverse inspannin gen moeten leveren. Burge meester en wethoudei's van Schouwen-Duiveland hebben zich daartoe gisteren bereid verklaard. Het gaat om de op richting van een Stuui'gx'oep, bestaande uit bestuurders van de gemeenten Oldenzaal, Vel sen en Baarn en een ambtelijke werkgroep. Verder is besloten een werkbud- get te vormen waaraan de af- zondexiijke gemeenten elk 2268 eui'o dienen bij te dragen. Uit dit budget wordt onder meer de door Baarn ingehuui'de en tot op heden bekostigde lobbyiste be kostigd. Wethouder D. van der Wekken gaf gisteren aan dat Schouwen- Duiveland bereid is deze bijdra ge te levei'en. Ook de inzet van ambtelijke capaciteit is be spreekbaar, hoewel dit afhan kelijk is van de werkdruk op een bepaald moment. Indien de wei'kzaamheden voor de eigen gemeente dit vergen, zullen die prioi'iteit ki'ijgen. Borst De gemeenten die zijn verenigd in deze actiegroep willen rich ting Kamei'commissie en minis ter Borst druk op de ketel blij ven uitoefenen voor meer in vloed van de lokale overheden op de ziekenhuisvoorzieningen. Een delegatie van de overleg groep onder leiding van De Kok gaat voor het einde van deze maand naar Borst om te pleiten voor een extra budget ter verbe tering van de bei'eikheid van ziekenhuiszorg voor Schou wen-Duiveland. De bajeskrant van de peni tentiaire inrichting Torentijd in Middelburg blikt in het zo juist verschenen nummer nog even terug op de feestda gen. Die werden culinair op geleukt door een koud buffet waar een braaf bijstandsge zin een moord voor zou doen. Er stonden schalen met hu zaren-, zalm- en kipsalade. Voorts viel te genieten van gevulde eieren, paté, rosbief en in hamplakjes gerolde as perges. Wie dat niet bliefde kon zich tegoed doen aan zeebanket, dat varieerde van tomaat met j garnalen, gerookte paling en j sardientjes tot mosselen in bearnaisesaus. Tenslotte wa- ren er vruchten om de gaatjes te vullen. De maaltijd kon in alle rust worden genoten want niemand hoefde im- j mers ergens heen. Aan het koud buffet kleefde slechts één minpuntje, zo meldt de bajeskrant: 'door het slechte weer waren de bunny serveersters verhin derd'. Zierikzee is bijzonder van aanzien en heeft bovendien 2,7 miljoen gulden minder gekost dan was foto Marijke Folkertsma Het nieuwe gemeentehuis in voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35