Lof voor bouwplan Paardekuup Dwangbevelen zijn onrechtmatig 15 Fusie gemeenten stap te ver voor CDA Bevelanden Senioren digitaal bijgeschoold Reimerswaals raadslid Frans van de Water plotseling overleden Vrijspraak in zaak heling zeeuwse almanak Buffet Borden Heineken niet welkom in Middelburg Provincie akkoord met verwaterhal in Yerseke Brand in woning Terneuzen Werkwijze waterschap Zeeuwse Eilanden onder vuur MIDDEN woensdag 13 februari 2002 De Kapelse senioren leerden in zes weken de basisbeginselen van het gebruik van de computer. door Ron Magnée KAPELLE - Acht senioren hebben gis teren in Kapelle een computercursus met succes afgesloten. Zes weken lang kregen ze in een lokaal van de Kapelse jeugdsoos Trinnety onderwijs in de be ginselen van de digitale wereld. Uit handen van wethouder L. Niewenhuij- se van ouderenwerk ontvingen ze een certificaat. Voor alle acht, die een gemiddelde leef tijd van 67 jaar hebben, waren het de eerste schreden op digitaal gebied. „Ach, laten we zeggen dat het vrouwe lijke nieuwsgierigheid is", legt me vrouw E. Rooze lachend haar deelname uit. Tot voor kort had ze nauwelijks iets op met computers „maar tegenwoordig hoor je zoveel over computers en inter net." En dus besloot ze zich in te schrij ven voor de eerste Kapelse leergang. Over het internet leren de cursisten pas in een volgende module. In de basiscur sus kwamen alleen de beginselen van de computer aan bod. „We beginnen bij nul", legt J. Vestgens uit, één van de twee vrijwilligers die de cursus geven. „Wat een computer is, hoe die werkt, welke programma's er zijn en hoe een muis werkt." De cursisten zijn in elk geval zeer tevre den. De aanmeldingen voor een volgen de cursus die binnenkort start, stromen nog steeds binnen. „De komende cursus zit al vol en dan hebben we nog een wachtlijst van geïn teresseerden" legt R. Masclé van Stich ting Welzijn en Zorgverlening aan Ou deren Kapelle uit. „Het is niet dat er in de buurt geen an dere cursussen zijn", legt hij het succes van de leergang uit, „maar dat zijn op leidingen van duizenden guldens. Bo vendien willen deze mensen niet uitge breid bestanden verwerken. Ze willen gewoon op internet kunnen kijken als foto Dirk-Jan Gjeltema ze ergens 'libelle.nl' zien." Voorlopig is het aantal geïnteresseerden groot ge noeg om nog een aantal cursussen te or ganiseren. Plaats van handeling is hier bij het jongerencentrum Trinnety in Kapelle. De soos leent het computerlokaal uit aan de cursisten. In de aparte kamer staan acht computers in slagorde opge steld. „Gratis gekregen van een Kapel se multinational", legt Masclé uit. Maar niet alleen in Kapelle, ook in de Wemel in Wemeldinge begon onlangs een com putercursus voor ouderen. Die kent al net zo'n grote toeloop als de Kapelse door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Een Zeeuws durpje, omgeven door karren- velden, met arbeiderswonin gen, middenstandshuizen en voornamere, Voorstraatachtige woningen. Dat alles voor de re creant, ten westen van Colijns- plaat, aan de oostkant van de Paardekuup. Als het aan Scaldis Develop ment Kompany ligt, begint de verkoop van de 75 recreatiewo ningen al volgend jaar rond deze tijd. Levien de Putter, de archi tect die binnen eerder vastge stelde richtlijnen een stede- bouwkundige schets maakte, kwam die gisteravond aan de commissie ruimtelijke ontwik keling van de gemeente Noord- Beveland presenteren. Karrenvelden Het ontwerp vólgt de richting van de diagonale lijnen die Noord-Beveland structuur ge ven en respecteert de karrenvel den in het zuidoostelijke puntje van de Paardekuup, een inlaag met de nadruk op laag. Langs de Oosterscheldedijlc zijn zelfs nieuwe karrenvelden getekend om de typische sfeer van een in laag te versterken en om het overtollige water te bergen. Net als andere, planmatig opge zette dorpen als Borssele, Zaamslag, Schoondijke maar ook Middenbeemster, zou het dorp volgens de principes van de gulden snede moeten worden gebouwd rond een pleintje waaraan het type huizen moet komen te staan dat ook de Voor straat van Colijnsplaat siert: gesloten gevelwanden met ver schillende puibreedtes, gevel- vormen en nokhoogtes, met een duidelijke zichtlijn naar het dorp. door Rob Paardekam YERSEKE - Het Reimers waalse gemeenteraadslid Frans van de Water uit Yerseke is maandag avond overleden aan de gevol gen van een hartstilstand. De fractievoorzitter en lijsttrekker van de Partij van de Arbeid werd 47 jaar oud. Van de Water zat sinds mei 1995 voor de PvdA in de gemeente raad van Reimerswaal. Burge meester A. Verbree typeert hem als een gedreven man, die een grote stempel op het raadsge- beuren drukte. „Hij was, on danks dat hij in de oppositie zat, altijd bereid constructief mee te denken in plaats van politiek te willen scoren", aldus Verbree. „Je kon eindeloos met hem dis cussiëren." Van de Water was ondanks zijn hartproblemen op veel terrei nen actief. Naast zijn werk bij PTT Post was hij bestuurslid van de Yersekse voetbalvereni ging en de Abvakabo Ooster- schelderegio. Ook was hij voor zitter van de bedrijfsledengroep van PTT Post. Dat Van de Water ook in de politiek ambities had, blijkt uit het feit dat de PvdA hem in haar verkiezingspro gramma voordroeg als kandi daat-wethouder. Over hoe het na zijn overlijden verder moet, heeft de partij nog geen beslis sing genomen. Flexibel Wel is duidelijk dat de naam van Van de Water gewoon op de stemmachines staat tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in maart. De lijsten zijn eind janu ari vastgesteld en de wet is niet zo flexibel dat de naam van een kandidaat bij overlijden nog kan worden geschrapt. De ge meente zal in enkele publicaties helderheid verschaffen aan de bevolking en laten weten dat een stem op Van de Water op 6 maart geen verloren stem is. De PvdA heeft inmiddels beslo ten alle campagneactiviteiten in de aanloop naar de verkiezin gen af te blazen en verkiezings- box-den weg te halen. De andere partijen hebben gisteren una niem besloten dat er de komen de week geen folders worden verspreid en geen nieuwe bor den worden geplaatst. Ook is er afgesproken dat de campagnes ingetogen zullen zijn, zonder aanvallen op elkaar. In verband met het overlijden van Frans van de Water ging het ouderendebat van het bonden- beraad Kapelle-Reimerswaal dat voor gisteren stond gepland niet door. ARNHEM - Een 27-jarige man uit Wolphaartsdijk is door het Arnhemse gerechtshof vrijge sproken van heling. De man zou geld hebben aange pakt dat uit een opengebroken gokkast afkomstig was. De ad vocaat-generaal bij het hof had vijfentwintig dagen cel tegen de Wolphaartsdijker geëist. De 27- jarige ontkende te weten dat het geld was gestolen. APA Het ontwerp voor de bouw van 75 recreatiewoningen bij Colijnsplaat respecteert de karrenvelden in het zuidoostelijke puntje van de Paar dekuup. foto Dirk-Jan Gjeltema De Putter plande verder arbei derswoningen zoals in de Havelaarstraat, vrijstaande, symmetrische boerenhuizen en rentenierswoningen die zicht lijnen naar de Oosterschelde- dijk vrijlaten. Achter de geslo ten gevelwanden moeten achterstraten komen, waaraan gevarieerde schuren worden ge bouwd. Bestemmingsplanma- tig moeten schuttingen worden uitgesloten, alleen hagen en een enkele tuinmuur moeten wor den toegestaan. Voor 75 wonin gen zijn een kleine 150 parkeer plaatsen getekend, waarbij er geen blik op straat hoeft te staan. De parkeerwei aan de kant van de jachthaven zou moeten worden gehandhaafd als overloopterrein en voetgan gers krijgen een vlonderpad over het bestaande karreveld, als kortste weg naar het dorp. Een feestweitje aan de kant van de inlaagdijk completeert de dorpsuitleg. De architect had er in zijn geest drift nog een cafeetje ingete kend, maar dat stuitte op grote bezwaren bij de raad. Winkels en horeca zijn er in Colijnsplaat zelf genoeg. Zelfs een verklaard tegenstander van buitendijkse ontwikkeling van verblijfsre- creatie, A. van der Maas van de SGP, was gecharmeerd van het plan. Alleen PvdA-vertegenwoordi- ger P. Hamelink was er niet van overtuigd dat het niet 'meer van hetzelfde' zal worden. De commissie drong er wel op aan dat een goede landschaps architect het beplantingsplan maakt, zodat een herhaling van de ellende op de naastgelegen camping uitblijft. Niet alles groeit op zoute kwel. Ook liet de commissie er geen twijfel over bestaan dat het plan op een af gesproken datum moet zijn af gerond. De Paardekuup zit al acht jaar in de pijplijn en mag daarom doorgang vinden. Maar gefa seerde uitvoering is er niet bij, als het aan de raad ligt. De bajeskrant van de peni tentiaire inrichting Torentijd 1 in Middelburg blikt in het zo- juist verschenen nummer nog even terug op de feestda gen. Die werden culinair op geleukt door een koud buffet waar een braaf bijstandsge zin een moord voor zou doen. Er stonden schalen met hu zaren-, zalm- en kipsalade. Voorts viel te genieten van gevulde eieren, paté, rosbief en in hamplakjes gerolde as perges. Wie dat niet bliefde kon zich tegoed doen aan zeebanket, dat varieerde van tomaat met garnalen, gerookte paling en sardientjes tot mosselen in bearnaisesaus. Tenslotte wa ren er vruchten om de gaatjes te vullen. De maaltijd kon in alle rust worden genoten want niemand hoefde im mers ergens heen. Aan het koud buffet kleefde slechts één minpuntje, zo meldt de bajeskrant: door het slechte weer waren de bunny serveersters verhin derd'. door Rolf Bosboom GOES - De CD A-afdelingen op de Bevelanden keren zich na drukkelijk tegen een mogelijke gemeentelijke herindeling in de regio. De Goese wethouder C. Linssen liet gisteravond tij dens een verkiezingsbijeen komst van de partij in Goes weten dat wat de Bevelandse christen-democraten betreft een fusie een stap te ver is. De discussie over een mogelijke gemeentelijke herindeling is ac tueel geworden door een rap port dat vorige week naar bui ten is gekomen. In opdracht van het zogeheten Bestuurlijk Plat form de Bevelanden heeft een groep adviseurs gekeken in wel ke mate de gemeenten kunnen samenwerken. De adviesgroep komt tot de conclusie dat de ge meenten op zoveel punten de krachten kunnen en moeten bundelen, dat een fusie binnen een termijn van vijf a tien jaar een logische en wenselijke stap is. Een herindeling druist in tegen het verkiezingsprogramma van de CDA-afdelingen. Daarin staat, niet voor het eerst, dat ge meentefusie op de Bevelanden niet gewenst isWel is na uwe sa menwerking op bestuurlijk, ruimtelijk en economisch ge bied nodig, omdat die zaken vaak de gemeentegrenzen over stijgen. „We vonden het zinnig om dat standpunt nu gezamen lijk nog eens hardop uit te spre ken", aldus Linssen. Volgens de Goese wethouder wordt in een fusiegemeente de afstand tussen burger en lokaal bestuur te groot. De christen democraten vinden de huidige schaal en omvang van de vijf Bevelandse gemeenten passend. „Wij kiezen niet voor groot, gro ter, grootst." Het gepresenteerde rapport heeft al tot meer afkeurende reacties geleid. Ook de wethou ders en burgemeesters die geza menlijk het Bestuurlijk Platform vormen, zijn niet on verdeeld gelukkig met de con clusies van de adviseurs. Zij vre zen dat de discussie over al dan niet herindelen het zicht op de kansen voor verdere samenwer king ontneemt. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Brouwerij Heineken moet bij tien Middel burgse cafés en restaurants de nieuwe reclameborden aanpas sen. De uithangborden voldoen niet aan de gemeentelijke re gels. De gemeente dreigt met een dwangsom als de borden niet over acht weken zijn aange past. In september vorig jaar veran derde Heineken de huisstijl. De bekende ronde gevelborden werden groen in plaats van rood. Volgens een woordvoerder van de bierbrouwer zijn ze bijna niet veranderd. „Alleen van kleur." Alle bestaande gevelre clames binnen het beschermd stadsgezicht moeten bij de kleinste verandering voldoen aan strengere richtlijnen. Dat kan betekenen dat een reclame, die er al jaren heeft gehangen, moet worden weggehaald. De gemeente wil dat de uithang borden bij zeven cafés en res taurants worden verplaatst. Bij drie horecagelegenheden dient het bord helemaal te verdwij nen. „Ik kan me voorstellen dat het voor de betrokkenen een beetje kinderachtig overkomt", zegt een ambtenaar. „Maar we wil len dat de binnenstad er netjes uitziet." YERSEKE - Gedeputeerde Sta ten hebben geen bezwaar tegen de komst van een ruim dertien meter hoge verwaterhal op het terrein van mosselhandel Krijn Verwijs aan de Korringaweg in Yerseke. Dat laat de provincie weten in een brief aan burgemeester en wethouders van Reimerswaal. De verwaterhal die het bedrijf wil bouwen, kent een goothoog- te van bijna twaalf meter en een bouwhoogte van iets meer dan dei*tien meter, terwijl het huidi ge bestemmingsplan respectie velijk slechts zeven en elf meter toestaat. Toch vindt het college van Rei merswaal dat de mosselhandel de hal moet kunnen bouwen. Er is een nieuw bestemmingsplan voor de Korringaweg op komst en daar passen de plannen van Krijn Verwijs prima in. De ge meente vindt ook dat het bedrijf voldoende heeft aangegeven waarom de venvaterhal de aan gegeven hoogte moet hebben. Boven in de hal komt een boven loopkraan die de stalen contai- nei-s in de hal verplaatst, maar deze ook naar binnen en buiten kan transporteren voor het la den en lossen van een mossel- kotter. Hiervoor is een bepaalde vrije ruimte nodig onder de bo venloopkraan. Omdat het nieuwe bestem mingsplan voor de Korringa weg nog even op zich laat wach ten, heeft de gemeente aan de provincie toestemming ge vraagd voor het voeren van een vi'ijstellingsprocedure. Gede puteerde Staten vinden dat geen probleem en ook de inspec teur van de Ruimtelijke Orde- ning is akkoord. TERNEUZEN - De gemeente lijke brandweer van Terneuzen rukte gisteravond uit voor een uitslaande woningbrand in de Terneuzense Dokstraat. Er vie len geen gewonden. De bewoners wisten het pand tijdig te verlaten. Volgens bevelhebber C. van Aken werd na een kwartier blussen het sein brand meester gegeven. De brand is vei-moede- lijk ontstaan door kortsluiting in een kabel op de zolderverdie ping. Het dakbeschot en de cv-ketel raakten flink beschadigd. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden handelt in strijd met de wet door dwangbevelen per post te sturen. Dat stelt Divor, de brancheorganisatie van in vorderingsdiensten, die erop heeft aangedrongen de werk wijze te staken. Het waterschap voert momenteel overleg over de kwestie met het ministerie van Financiën. Wie ondanks aanmaningen niet voldoet aan zijn betalingsver plichtingen, kan een dwangbe vel verwachten. Als het geld binnen enkele dagen wordt overgemaakt, worden geen ex tra kosten in rekening gebracht. Per jaar verstuurt Zeeuwse Ei landen ongeveer tienduizend dwangbevelen. Een deel daar van, ongeveer dextig procent, gebeuit in het kader van de sa- menwei'king op dit terrein met gemeenten. Slechtste Volgens Divor, een afkorting van Vereniging Branchegroep Dienstverleners Invordering, is het niet toegestaan dwangbeve len per post te 'betekenen'. De methode is volgens de branche organisatie 'absoluut in strijd met de wet en ongeveer het slechtste wat een bestuursor gaan kan doen', zo schrijft zij in een aangetekende brief aan het waterschap. Dwangbevelen moeten volgens de wettelijke regels altijd door een deurwaarder worden bete kend, stelt Divor. Het per post sturen leidt volgens haar direct tot 'nietigheid' van de bevelen. „Vervolgacties op basis van de ze dwangbevelen zijn onrecht matig en deze om-echtmatigheid noopt tot vei-goeding van (ge volgschade." Weerwoord De organisatie heeft het water schap opgeroepen de wei'kwijze 'direct te staken' en met een 'schriftelijk weerwoord' te ko men. Volgens een woordvoerster van Zeeuwse Eilanden heeft het wa terschap, gezien het grote aan tal dwangbevelen, bewust ge kozen voor een 'praktische' methode. „Het is een geruisloze manier van invorderen. Voor ons is vooral van belang dat de belastingbetaler er geen nadeel van onderwindt. Tot nu toe heb ben we er eigenlijk ook nooit problemen mee ondervonden." Met het ministerie van Financi en wordt nu oveiiegd of de werkwijze kan worden gehand haafd. „We verwachten daar nog deze week bericht over." Zeeuwse Eilanden is niet het enige waterschap dat een boze brief van Divor heeft ontvan gen. Recent overkwam Zuive ringschap Limburg hetzelfde, om exact gelijke redenen. Dat heeft geleid tot Kamervragen van L. van Dijke en A. Rouvoet van de ChristenUnie. In zijn antwoorden heeft staatssecre taris W. Bos (Financiën) met zo veel woorden aangegeven dat het hanteren van de postmetho- de weliswaar begrijpelijk is, maar formeel niet toegestaan. De discussie over de wijze van betekenen heeft ook al gespeeld bij de invoering van de Invorde- ringswet, eind jaren tachtig. Het kabinet wilde het verzen den van dwangbevelen per post onder voorwaarden mogelijk maken, maar de Tweede Kamer haalde dat onderdeel uit het wetsvoorstel. Het parlement hechtte vooral aan een grotere zekerheid dat het dwangbevel de betrokkene ook daadwerke lijk bereikt en aan de meer indi viduele benadering door deur waarders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29