In het geweer tegen keuringen TL Rimpels weg zonder facelift Van de rolstoel op de wandelstok Aan de Commissie Klachtenbehandeling Werkzaam vaccin tegen aids Amandelen vaak te snel geknipt Herstel parkinson met stamcellen Implantaten van gekweekt bot Klachtencommissie sollicitaties Sporters kunnen zelf blessures behandelen homeopathie Een klacht kan schriftelijk worden ingediend tot uiterlijk zes maanden nadat het probleem zich heeft voorgedaan. Voordat de klacht in be handeling wordt genomen, gaat de commissie in overleg met de klager na, of de klacht in der minne kan worden geschikt. De commissie buigt zich over de vraag of er te- recht een keuring is geëist, of de gevolgde pro cedure terecht is geweest en of uitsluitend ge keurd is op medische aspecten die relevant zijn voor de functie. De commissie pleegt hoor en wederhoor en belegt zonodig een hoorzitting. Niet alleen sollicitant, ook keurend arts of werkgever kunnen klagen (bijvoorbeeld als kandidaat een ziekte heeft verzwegen). Aan de procedure zijn geen kosten verbonden. Klachten kunnen worden ingediend hij de Commissie Klachtenbehandeling Aanstel lingskeuringen, Postbus 535, 3500 AM Utrecht. Telefoon: 030 223 48 88. LEIDEN - De Amerikaanse medicijnenfabrikant Merck heeft een werkzaam vaccin tegen aids gemaakt. Apen met aids wer- j den na vaccinatie niet ziek. Een variant van het vaccin wordt j inmiddels op mensen getest. Naar verwachting komt het in 2007 of 2008 op de markt. Het vaccin van Merck stimuleert het menselijke afweersys- 1 teem om hiv-geïnfecteerde cellen te vernietigen. Na drie injecties met het vaccin is het immuunsysteem daartoe vol- j doende geïnstrueerd. Het vaccin doodt het virus zelf niet, een besmette persoon blijft geïnfecteerd. Het vaccin bestaat uit een genetisch gemanipuleerd adenovirus waarin stukjes hiv 1 zijn opgenomen. Het virus wekt T-cellen in het lichaam op, die in staat zijn om hiv-geïnfecteerde cellen te onderscheiden van gezonde. DeT- cellen herkennen de hiv-geïnfecteerde cellen aan eiwitten, die op de celwanden te vinden zijn. Na herkenning vernieti gen de T-cellen de 'foute' lichaamscellen. GPD UTRECHT - Bij meer dan 60 procent van de Nederlandse kin deren bij wie de keel- en neusamandelen worden geknipt, ge beurt dat zonder voldoende bewijs voor een gunstig effect. Utrechtse onderzoekers hebben bij 349 jonge kinderen uit de KNO-praktijk van zeven Nederlandse ziekenhuizen de crite ria bekeken op grond waarvan de ingreep werd uitgevoerd. Daaruit bleek, dat keel- en neusamandelen slechts bij 35 pro cent werden verwijderd op grond van criteria, waarvoor de effectiviteit van de ingreep vaststaat. In 1998 werden in Nederland bij meer dan 33.000 kinderen in de leeftijd van 0 tot 14 jaar de keelamandelen (in 90 procent ook de neusamandel) verwijderd. In landen als Engeland en Denemarken ligt dat aantal aanmerkelijk lager. GPD WASHINGTON - Amerikaans onderzoek laat zien dat trans plantatie van embryonale stamcellen in ratten met parkinson de daarbij optredende symptomen sterk kan verminderen. De ziekte van parkinson is een ernstige aandoening, waarbij cel len in bepaalde delen van de hersenen verloren gaan. Het gaat daarbij met name om hersencellen die de neurotransmitter dopamine produceren. Verlies van deze cellen veroorzaakt stijfheid, bewegingsarmoede en trillende handen. Amerikaanse onderzoekers zijn, in een diermodel, daarom overgegaan op het gebruik van embryonale stamcellen. Deze zijn afkomstig van enkele dagen oude muizenembryo's. Inge spoten in de hersenen van ratten met een parkinsonachtige aandoening bleken deze muizenstamcellen spontaan te ver anderen in dopamine-producerende hersencellen. Deze nieu we cellen bleken bovendien in staat de bij de ratten opgewek te parkinsonverschijnselen sterk te verminderen. GPD UTRECHT - De voorlopige resultaten van het patiëntenon- derzoek met levende botimplantaten zijn positief. Het Uni versitair Medisch Centrum Utrecht (UMC Utrecht) begon een jaar geleden met onderzoek naar de toepassing van patiënt eigen gekweekt bot in samenwerking met het biomedische bedrijf IsoTis in Bilthoven. Tien patiënten kregen implanta ten van gekweekt bot voor verhoging van de kaak. In deze baanbrekende klinische studie vonden voor het eerst kaakchirurgische reconstructies plaats met gekweekt bot op basis van cellen van de patiënt. Het principe van levende bot implantaten, zoals nu door dr. G.J.Meijer, kaakchirurg bij het UMC Utrecht toegepast, kan als volgt worden samengevat: een buisje met beenmerg wordt bij de patiënt afgenomen, meestal uit het bekken, soms uit de kaak. Uit dit beenmerg worden de voorlopers van botcellen gekweekt. GPD door Jan Ruesink ENSCHEDE - Heeft u astma, versleten knieën of lijdt u aan migraine? Werkgevers zouden het maar al te graag willen we ten van sollicitanten. Het is ech ter verboden, uitzonderingen daargelaten, kandidaten daar op te onderzoeken. Tegen bazen die het - vaak op slinkse wijze - toch proberen, kan nu worden geklaagd. „Kom, we nemen de trap", zegt de personeelschef tegen de solli citant die met klamme handjes in de hal zit te wachten. Het lijkt een sportief gebaar, maar er is een bedrijf dat op die manier stiekem test of zijn sollicitanten misschien piepend en hijgend boven komen. En dan is het ge sprek eigenlijk al beëindigd. „U hoort nog wel van ons." Wet Het is sowieso een onoirbare methode, maar feitelijk verricht het bedrijf op dat moment een (medische) aanstellingskeu ring. Elke vraag aan de sollici tant over diens gezondheid en elke naspeuring in die richting valt namelijk onder dat begrip in de Wet Medische Keuringen die vier jaar geleden van kracht werd. Die werd uitgevaardigd toen werkgevers lukraak gin gen informeren naar ziektes als aids en naar kwalen die een ziekte- of wao-risico zouden kunnen inhouden. In de wet staat nu dat werkge vers sollicitanten niet mogen onderwerpen aan een aanstel lingskeuring, tenzij dat - en voorzover dat - voor de functie echt noodzakelijk is. Een piloot mag dus niet aan een ziekte lij den die het reactievermogen of zicht belemmert en een chirurg moet geen trillende handen hebben, maar bij zoiets alge meens als een administratieve functie mag een aanstaande werkgever niet proberen uit te zoeken of de gegadigde wellicht aan RSI lijdt (zo dat al uit te zoe ken is). Bovenal, met een aan stellingskeuring mag alleen worden nagegaan of de sollici tant lichamelijk of psychisch zodanig functioneert dat hij zijn functie kan uitoefenen en zijn eigen gezondheid of die van an deren in gevaar zou brengen op die plek. Wie kleurenblind is kan maar beter geen pilletjes sorteren en inpakken, maar kan nog wel prima bij een callcenter werken en mag er daar dus niet op gekeurd worden. Sinds die strengere keuringswet van kracht is, blijkt dat nog maar bij vijf procent van de va catures een keuring wordt ge- eist. Daar staat tegenover dat in bijna de helft van de gevallen (46 procent) werkgevers toch medische informatie van de sol licitant proberen los te peute ren. Want juist omdat een keu ring niet mag, gaan sommige werkgevers graag na welk vlees zij in de kuip hebben. Immers: werknemers die het moordende tempo van de huidige bedrijfs leven niet kunnen bijbenen of die een hoog ziekte- en wao-ri- sico lopen, kosten de baas alleen maar tijd en geld. Zo redeneren althans sommige werkgevers. Sollicitanten die meenden dat hun potentiële werkgever de fout inging door toch te keuren of door verkeerd te keuren, stonden tot voor koxl in de kou. Want de gang naar de rechter kost geld, is langdurig en lijkt - zo je al gelijk krijgt- niet de ide- a le staxl voor een glanzende car- rière bij een nieuwe baas. Commissie Sinds twee weken kan er wèl ge klaagd woi'den over aanstel- lingskeuringen. Wie meent dat een werkgever ten onrechte een keuring eist, toch informeert naar de gezondheid van de kan didaat of in diens ogen een ver keerde keuring vexricht, kan zijn grieven kwijt bij de Com missie Klachtenbehandeling Aanstellingskeuringen, die in januari door staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken werd geïnstalleerd. De commis sie kan gedaagden (dat kunnen trouwens ook de sollicitanten zelf zijn!) niet stx-affen of beboe ten, maar ze wel op de vingers tikken. Met zo'n uitspraak kan de benadeelde dan gemakkelij ker naar de rechter stappen om bijvoorbeeld schadevergoeding te eisen. Daarnaast kan de com missie haar uitspraken anoniem publiceren, in de hoop dat er een opvoedende, corrigerende wer king van uitgaat. Tenslotte kan de commissie de minister advi seren als bepaalde ovexiredin- gen vaak plaatsvinden of mis verstanden hai'dnekkig blijken. Ook ondernemingsraden en vakbonden kunnen namens sol licitanten (die misschien zelf niet durven klagen) de commis sie inschakelen. Bankstel Medische keuringen gelden maar voor een beperkt deel van de beroepsbevolking en lenen zich minder snel voor een klacht dan een kapot bankstel, maar voorzitter Th.M.G. van Berkes- tijn van de klachtencommissie is niet bang dat zijn postbakje leeg blijft. „Het gaat alles bij el kaar toch om heel wat functies waarvoor een keuring vereist blijft: in de zorg, het vexvoer en de chemie zijn veel beroepen waar ziektes en bepei'kingen het functioneren kunnen belemme ren en waar werkgevers dus naar zixllen informeren." Die baas krijgt ook dan nooit het volledige keuringsrappoi*t te zien, maar alleen de einduit slag. De keuringsarts heeft een beroepsgeheim en zijn arbo- dienst moet het dossxer boven dien na een gestelde termijn vernietigen, een regel waaxte- gen volgens Van Berkestijn nog al eens gezondigd wordt. „Natuxxrlijk moet een afgekeur de sollicitant niet altijd de illu sie hebben dat hij via een klacht bij ons alsnog zijn baan krijgt, maar het kan wel degelijk nut voor hem hebben. Misschien heeft hij schade geleden en is dit een eerste stap naar een claim. Misschien wil je alleen moreel gelijk krijgen." GPD woensdag 13 februari 2002 illustratie Piet Verberne door Jacques van Dam Homeopathie speelt een belangrijke rol bij de be handeling van vaak voorko mende sportblessures. De hersteltijd kan aanzienlijk worden teruggebracht, soms tot 85 procent. Op alle scho len en sportaccommodaties is het wenselijk dat men zich, naast het behalen van een EHBO-diploma, zal verdie pen in de homeopathische behandeling of ondersteu ning van kwetsuren. Middels een korte instructie is het mogelijk dat trainers, coaches en de sportlieden zelf, de meest vooi'komende blessures kunnen behande len en verhelpen. Als een aantal regels wordt toege past, kan dit zonder gevaar en met grote kans op succes. Effect Een belangrijke regel is dat men niet eindeloos door moet gaan met slikken van homeo pathische medicijnen. Als het effect nihil is moet wor den gestopt met inname en opnieuw worden bezien of een ander medicijn wellicht wel de nodige verbetering kan bewerkstelligen. Ook als er verbetei-ing van de klacht optreedt, moet de me dicatie worden gestaakt. Het genezingsproces is namelijk op gang gebracht, en dat betekent dat verdere medi catie niet nodig is. De klach ten kunnen ook veranderd zijn, wat om een nieuw ho meopathisch medicijn vraagt. Verstuiking Een van de meest voorko mende kwetsuren is verstui king. Dit is een pijnlijke beschadiging van bindweef selbanden van gewrichten. Net als bij brandwonden wordt en een onderscheid ge maakt in eei'ste-, tweede en derdegraads. Eerste graads verstuiking kenmerkt zich door pijn, gevoeligheid en enige zwelling. Er kan sprake zijn van verkleu ring door een bloeduitstor ting. Bij een tweedegraads ver stuiking is de pijn en de zwel ling heviger en kan het ge wricht moeilijk worden bewogen. Bij een derde- gi'aads verstuiking zien we als bijkomende klacht dat het gewricht instabiel is. Laat in dit geval altijd een specialist naar de blessure kijken. Het is raadzaam de homeo pathische behandeling zo snel mogelijk te starten. Bij alle vormen van lichamelijk letsel is Arnica (valkruid) meestal het aangewezen middel. Arnica herstelt de beschadigde bloedvaten, zorgt voor een resorptie van bloed waardoor de zwelling vermindert en daardoor de pijn afneemt. De traditionele behandeling zoals rust, ijs- pakkingen en druk moet worden toegepast. Elk uur gedui'ende tien minuten koe len is wenselijk. Er zijn vei'schillende homeo pathische medicijnen die goed volgen na Arnica. Elk geneesmiddel heeft zijn spe cifieke indicatie. Voor Bryo nia (heggerank) is dit, dat elke beweging een verslech tering van de klacht teweeg- brengt. Een ander geneesmiddel dat veelvuldig in aanmerking komt is Rhus toxidendron (gifsumak). De indicatie voor dit medicijn is juist dat be weging een verbetering van de klacht geeft. Er is wel sprake van startpijn, maar daarna treedt verbetering op. Pezen Ruta graveolens (wijnruit) werkt diep in op blessux'es van ligamenten van pezen. Dit medicijn volgt goed op Rhus toxidendron. In dit ge val is er geen duidelijk verbe tering of verslechtering door beweging. Symphytum, Bellis perennis, Conium en Hamamelis wor den eveneens toegepast bij verstuikingen en kneuzin gen. Door zware verstuiking is het mogelijk dat het ge wricht zwak blijft en snel of blijvende klachten geeft. Ook hier kan de homeopa thie een helpende rol spe len. Het is niet de opzet van dit artikel dat u zelf blessux'es gaat behandelen die zorg vex'eisen van een deskundige. Wel kunt u zich middels een cursus voldoende bekwamen om een nuttige bijdrage te geven in de behandeling van blessux'es. Jacques van Darn is klassiek ho- meopaat Marja Oosterik demonstreert deBioSkinJetting-behandeling. foto Frans Nikkels door Corine van Zuthem HENGELO - Rixxipels krijgen behoort bij het ouder worden. En hoewel ze een gezicht door gaans sprekender en markanter maken, kan lang niet iedereen ze waarderen. Aan het rijtje cos metische ingrepen om lijntjes en vouwtjes in het gezicht te ver minderen, is onlangs BioSkin- Jetting toegevoegd. Een metho de die rimpels laat verdwijnen of minder diep maakt. Zónder facelift. Veel mensen storen zich aan de lijntjes en vouwtjes die met het klimmen der jaren in hun ge zicht opduiken. Een paar lachrimpeltjes rondom de ogen staat nog wel charmant, maar zodra er diepe vouwen in de wangen of in het voorhoofd ver schijnen, bekijken veel mensen hun spiegelbeeld met gemengde gevoelens. Ze smeren veelbelo vende hydraterende crèmes op de plek des onheils om het ver ouderingsproces te vex-tragen of gaan sparen voor een cosmeti sche ingreep die belooft hen weer jaren jonger te maken. Aan het rijtje x'impelcorrecties dat inmiddels bestaat (zoals plastische chirurgie, inspuiten met bijvoorbeeld melkzuur of het gebruik van laserstralen), kan sinds kort BioSkinJetting toegevoegd woi'den. Het is een 'revolutionaire methode' uit de Verenigde Staten die rimpels laat verdwijnen of zichtbaar verzacht. Zonder facelift. „Het is een volkomen veilige en na- tuui'lijke methode", zegt schoonheidsspecialiste Marja Oosterik uit Hengelo. Zij is één van de specialisten in Neder land die de BioSkinJetting-be handeling mag uitvoeren. Rimpels ontstaan doordat de conditie van het huidweefsel achtei'uit gaat en de celdeling wordt verminderd. Het gevolg daaxwan is dat de huidvernieu wing vex*traagt. Dat proces wordt versterkt doordat het vochtgehalte van de huid af neemt. Het principe van BioSkinJet ting is gebaseerd op het vermo gen van de huid om zichzelf te vernieuwen. Tijdens de behan deling wordt met behulp van een klein pennetje het gebied di rect onder de rimpel als het ware van de ondergrond losgemaakt en gestimuleerd. Daardoor wordt de huid zelf weer aange zet tot celdeling en het vormen van nieuw bindweefsel met jon ge, collagene en elastische ve zels die de rimpel weer opvullen en als het ware omhoog duwen. Langdurig Het effect is al na één of twee be handelingen zichtbaar, zegt Oosterik. Fijne rimpels ver dwijnen volledig en diepe rim pels worden met enkele behan delingen tot 70 procent minder diep. „Het grote voox'deel van de behandeling is dat er geen ge bruik gemaakt wordt van li- chaamsvreemde stoffen. De huid vult zelf de rimpel weer op met lichaamseigen collageen. Daardoor is het resultaat niet alleen natuurlijk maar ook langdurig. Het is eigenlijk een biologische vorm van rimpel correctie", zegt Oosterik. Hoe lang het resultaat te zien is, is afhankelijk van leefgewoon ten. „Rook je bijvoorbeeld, of ga je regelmatig onder de zonne bank, dan zal de huid sneller verouderen en zullen de rimpels ook weer sneller te zien zijn. Maar over het algemeen is een jaarlijkse nabehandeling vol doende, mits je goede verzor gingsproducten gebruikt." Een ander voordeel van Bio SkinJetting is dat je direct na de behandeling weer 'toonbaar' bent en dus meteen weer aan het werk kunt, vervolgt Oosterik. „De fijne, rode lijntjes die nog een paar dagen te zien zijn, mo gen namelijk direct gecamou fleerd worden." BioSkinJetting werkt niet al leen bij rimpels, maar ook bij littekens. Een behandeling va rieert in tijdsduur van vijftien tot veertig minuten, afhankelijk van de leeftijd, de diepte van de rimpels en de leefgewoon ten. De behandeling kan worden herhaald met tussenpo zen van twee weken. Voor erg diepe rimpels woi'dt een kuur van vijf behandelingen geadvi seerd. De behandeling is niet verve lend om te ondergaan, zegt de Hengelose schoonheidsspecia liste, die haar eigen rimpels al meerdere keren onder handen heeft genomen. Bovendien wordt vóór de behandeling een verdovingscrème op de huid aangebracht. GPD Voor meer informatieMarja Ooste rik, Beauty Studio Hengelo: 074- 250.6540 of loww.beautystudiohen- gelo.nl door Marieke van Schie Meneer De Reus vraagt het voorzichtig aan de tele foon, hij dopt zijn boontjes ge woonlijk het liefst zelf. „Mijn vrouw gaat steeds slechter lo pen, dokter. Het wordt een echt probleem. Vroeger deed ze nogal eens boodschappen in het dorp, en zomaar wat winkeltjes kij ken was haar lieve lust. Nu ko men we met moeite naar de auto en blijft zij zitten terwijl ik wat inkopen doe. Haar humeur be gint er onder te lijden, ze heeft zo veel pijn. Kan u eens langs komen?" De vrouw van meneer De Reus, een goed uitziende dame van bijna tachtig jaar, zie ik de laat ste tijd niet meer op het spreek uur, zo realiseer ik me ineens. Vroeger kwam ze regelmatig voor de controle van de bloeddruk en wat kleine kwaaltjes. Laatst merkte mijn as sistente al op dat haar man medica tie door de tele foon had ge vraagd met een smoesje. Nu komt de aap uit de mouw, ze is niet in staat naar de praktijk te ko men. Kennelijk vindt ze het las tig daar met me over te praten. „Hoe maakt u het mevi'ouw De Reus", vi'aag ik als ik haar thuis opzoek. „Eerlijk gezegd voel ik me niet lekker, doktei'. Ik heb dag en nacht pijn, het ti'ekt van uit mijn rug naar mijn beide be nen. Ik kan bijna niet meer lopen, hooguit naar de hoek van de straat, dan moet ik al weer rusten. Daarnaast speelt mijn schouder op. Ik kan mijn arm bijna niet meer omhoog doen." Ze ziet er moe uit, ondanks het feit dat ze zich goed verzorgt, is ze in de laatste weken maanden ouder geworden. Wie een goede nachtrust ontbeert, levert direct in. Als ik haar onderzoek, valt de diagnose al snel. „Waar schijnlijk heeft u een vernau wing aan de binnenzijde van het wervelkanaal", vertel ik haai'. „Die drukt dan tegen de zenu wen, die naar de benen gaan. Heeft u er al lang last van?" Ze vertelt dat het sluipend is be gonnen, ze had er aanvankelijk weinig aandacht aan geschon ken. Maar haar man viel het op dat ze geen zin meer had om naar buiten te gaan. Daarna ging de pijn ook in rust niet meer weg. Een tabletje tegen de pijn gaf maagklachten, van de twee kwaden koos ze het beste, en nam alleen wat voor het slapen gaan. Ondanks haar opgewekte aard werd ze toch neerslachtig, hoe moest het vei'der? Ik vertel haar dat ik een af- spraak op korte termijn voor onderzoek bij de neuroloog zal maken, zodat we dan gauw meer weten. „Van uw schouder laat ik een foto maken, ik ben bang dat u daar kalkafzetting in hebt. Bent u er recent op geval len?" Ze valt wel eens, geeft ze toe. Haar evenwicht is zoek door het moeilijke lopen. Na twee weken zie ik haar tex'ug, nu met haar man op het spreek uur'. „We komen eens even over leggen. De specialist stelt voor dat hij mijn vrouw doorstuurt naar de neurochirurg voor een operatie. We vinden het een heel risico op deze leeftijd. Daarom komen we eerst eens praten, wat vindt u ervan?" Ik leg voor dat er weinig te kiezen valt. De aandoe ning van me vrouw De Reus gaat niet uit zich zelf over.Die af- spx'aak met de neuroloog is via het combinatie spreekuur snel gemaakt. Samen met de neuroloog ondercoekt de neurochirurg mevrouw De Reus, zodat zij beiden tegelij kertijd de foto's en de gezond heidstoestand van hun patiënte kunnen bespreken. Een voor beeld van goede samenwerking. Dat scheelt tijd en levert voor mevrouw De Reus snel resultaat op. Maar dan moet ze wachten op de operatie. Een spannende tijd. De fysiotherapeut is een goede ondersteuning, hij bestrijdt de pijn en spreekt moed in. Dan komt de grote dag, ze wordt ver doofd met een ruggenpx'ik. Dat heeft als voordeel, dat haar denkfuncties minder gevaar lo pen dan bij een volledige verdo ving. Ze krijgt wel een klein X'oesje, maar dat is om de opera tie X'ustig over zich heen te laten komen. Na een kleine week is ze thuis. Wat kilootjes lichter van de spanning en de pijn nog niet he lemaal kwijt. Maar stralend zegt ze: „De specialist zei dat ik van de rolstoel op de wandel stok kon overgaan! Dat is een grote winst!GPD Marieke van Schie is huisarts spreekuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22