Advocaat valt terug op oud idee Ook curlers kunnen verzuren vallen voor Hanni PZC Stam krijgt nog geld van Lazio 13 Bondscoach ziet buitenspelers die klassiek systeem aankunnen Judo voorzitter Van Vliet weg Kijkoperatie Van der Vaart Musampa strijdt tegen racisme Djorkaeff naar Bolton Wanderers Ulla Werbrouck neemt afscheid Drie wildcards naar Nederlanders Bente Skari in gouden voetspoor van vader woensdag 13 februari 2002 door Anton Lippold ROME - Jaap Stam en het bu reau World Soccer Consult dat zijn zaken behartigt, wachten al maanden op achterstallige betalingen van Lazio Roma. De verdediger heeft nog een paar maanden salarissen tegoed (een „aanzienlijk bedrag'"), terwijl World Soccer Consult al sinds 30 november wacht op zijn honorarium voor zijn werk bij de transfer van Stam van Manchester United naar Ro ma. Om hoeveel maandsalarissen het gaat, wil Stam noch zaak waarnemer Henk van Ginkel zeggen. ,,0f Lazio problemen heeft weet ik niet. Misschien hadden ze gerekend op de fina le van de Champions League. Maar dat interesseert ons niet. Het gaat erom dat gemaakte afspraken niet worden nage komen. Jaap is gewend dat af spraken worden nagekomen, zoals in Engeland en in Neder land. Maar in Italië gebeurt dat dus niet." Stam, die medio maart weer mag spelen na zijn schorsing wegens doping, kreeg aanvan kelijk wel geld. Hij en Van Gin kel hebben al diverse gesprek ken achter de rug met Lazio- voorzitter/eigenaar Sergio Cragnotti. Aan juridische stappen denken ze nog niet. Van Ginkel zegt te hopen de problemen op een andere ma nier op te lossen. World Soccer Consult nam in tussen wel een advocaat in de arm om het geld te krijgen. Van Ginkel: „Wij hebben zeven brieven gestuurd, maar die ble ven allemaal onbeantwoord. Dit is zeer onbeschoft. Meneer Cragnotti komt gemaakte af spraken niet na." Lazio maakt een slecht jaar door. De prestaties zijn slecht (uitschakeling eerste ronde Champions League en achtste plaats in de competitie). Fans verstoorden daarom gisteren de training en maakten in woord en gebaar hun onvrede kenbaar. Onder politiebegelei ding moesten de spelers via een achteruitgang het trainings complex verlaten. ANP door Henri van der Steen AMSTERDAM - Voetballief hebbers wordt aangeraden van avond niet te laat in te schake len voor de oefeninterland Nederland-Engeland: de wed strijd is misschien na een half uur al voorbij. In het protocol is vastgelegd dat Dick Advocaat en Sven Göran Eriksson respec tievelijk zeven en elf spelers mo gen wisselen. Advocaat beriep zich gisteren op oude afspraken. „Ik heb het proberen terug te draaien, maar Eriksson heeft dit indertijd al met Van Gaal zo afgesproken." Het ligt echter niet de lijn der verwachting dat de Nederland se bondscoach het netjes bij een enkele vervanging zal laten. Balverlies I-Iij kondigde alvast aan dat er in een 4-3-3-systeem zal worden gespeeld, met vier aanvallende spelers: de drie spitsen entwee- de spits Patrick Kluivert. Die noemt Advocaat echter liever aanvallende middenvelder. „Dan is het voor een speler mak kelijker te begrijpen dat hij ook mee moet doen bij balverlies." Advocaat wilde liever niet te veel zeggen over de manier van spelenvanuit de gedachte het j e een systeem niet in cijfers kunt vangen. Het is opmerkelijk dat Advocaat ineens vindt dat je nog best met vleugelspitsen voor de dag kunt komen inter nationaal. Tien jaar geleden al had hij twijfels over een systeem met orthodoxe wingers. Advocaat: „Nee nee, ik heb al tijd het rendement van buiten- O -f it PHIUPS 4^,- Dick Advocaat aan het begin van de persconferentie. spelers beoordeeld. Ze moeten hun man voorbij komen. Mo menteel hebben we spelers die dat kunnen: Overmars, Zenden. Van der Meijde, Sikora." Als al ternatief voor een 4-3-3-opstel- ling houdt Advocaat het PSV- systeem uit zijn tijd achter de hand. Toen speelde hij met Zen den als linksbuiten en Vink, la ter Petrovic, meer hangend op rechts. „Dat zou nu ook kunnen, met Ronald de Boer op rechts. En als Zenden weer fit is, kun je met twee diepe buitenspelers spelen." Voor het middenveld staat de plaats van Kluivert achter diepe spits Ruud van Nistelrooy vast. Links op het middenveld spelen Edgar Davids en Philip Cocu ie- foto Vincent Jannink/GPD der een helft. Voor de derde plaats ligt het voor de hand dat Van Bommel en Boateng ieder een helft spelen. De naam Louis van Gaal viel ook nog, gisteren tijdens de persconferentie. Advocaat kwam met een geheel nieuwe analyse aangaande de mislukte WK-kwalificatie: het was dom me pech geweest. „Het Neder lands elftal heeft totaal geen ge luk gehad. Geluk dwing je af? Dat is een kreet. Van Gaal is een van de beste coaches ter wereld. Als Kluivert in Dublin binnen vijf minuten 1-0 maakt, over loop je Ierland. Portugal uit? Die wedstrijd was gespeeld bij 0-2. Van Gaal bracht toen een spits voor een spits. Als Cruijff dat had gedaan, had iedereen het geweldig gevonden, zeker als het 0-3 was geworden. Nu viel het verkeerd uit. Het ligt al lemaal zo dicht bij elkaar. Ik heb dat zelf toch meegemaakt bij Nederland-Engeland, toen Koeman geen rood kreeg en even later een vrije trap benut te." Bewust signaal In de aanloop naar de EK-kwa- lificatie gokt Advocaat in eerste instantie op revanchegevoelens bij de spelers. „Daarom heb ik deze groep geselecteerd. Dat is een bewust signaal." Misschien is het ook een signaal naar de groep dat Raymond Verheijen is afgevoerd. De inspanningsfy sioloog was bepaald impopulair bij de spelers met zijn shuttle run-testen en andere vormen van conditiewerk." De training van gisteravond maakte duidelijk dat Advocaat waarschijnlijk met de volgde ploeg gaat beginnen: Van der Sar; Ricksen, Reiziger, Frank de Boer, Van Bronckhorst; Van Bommel, Kluivert, Cocu; Ro nald de Boer, Van Nistelrooy, Overmars. GPD BUNNIK - Dolf van Vliet heeft gisteren besloten zijn functie als voorzitter van de judobond op de voorjaarsvergadering in mei neer te leggen. Hij werd in 1999 tot preses gekozen als op volgervan Koos Letterie. Sinds 1992 is hij lid van het bestuur van de judobond. Dolf van Vliet stapt vervroegd op omdat hij zich niet wil laten gebruiken als instrument in een interne machtsstrijd. Indien die problemen voor de voorjaarsvergadering zijn opgelost, is hij bereid zijn termijn als vorzitter tot mei 2003 af te maken. ANP AMSTERDAM - Rafael van der Vaart ondergaat vandaag in het VU-ziekenhuis in Amsterdam een kijkoperatie aan de rechterknie. De middenvelder van Ajax viel zondag in de wedstrijd tegen RKC Waalwijk geblesseerd uit in de tweede helft. De ingreep moet duidelijkheid verschaffen over de ernst van de kwetsuur. ANP MALAGA - Oua-Ajacied Kiki Musampa, die uitkomt voor het Spaanse Malagapikt het niet langer dat hij in het veld ra cistische scheldwoorden naar zijn hoofd krijgt geslingerd. De middenvelder beweert in drie verschillende wedstrijden in de hoogste Spaanse competitie door tegenstanders te zijn gedis crimineerd. „Het is onacceptabel"zegt Musampa, die geboren is in de De mocratische Republiek Congo, maar een Nederlands pas- pooi't heeft. „Ik kan me voorstellen dat spelers boos worden en je soms uitschelden, maar niet dat ze lelijke dingen zeggen over je huidskleur. Racisme door collega-beroepsvoetballers pik ik niet. Die geef ik aan." De laatste keer dat Musampa werd gediscrimineerd was vol gens de speler in de wedstrijd van afgelopen zondag tegen Alavès. De Argentijnse verdediger Fabricio Coloccini was de dader. Coloccini ontkent zijn discriminerende opmerkingen niet. Hij zou zich al hebben verontschuldigd tegenover Mus ampa. RTR KAISERSLAUTERN - Youri Djorkaeff verruilt met onmid dellijke ingang de Duitse Bundelsiga-club FC Kaiserslautern voor de Engelse Premier League-club Bolton Wanderers. De 32-jarige verdediger, wereldkampioen met Frankrijk, stond nog tot het einde van het seizoen onder contract bij FCK. DPA AFFLIGEM - Ulla Werbrouck, olympisch kampioene judo van Atlanta '96 in de categorie tot 72 kilo, heeft dinsdag haar afscheid aangekondigd. Wuppertal wordt over twee weken het laatste toernooi van de Belgische kampioene. Werbrouck nam afgelopen weekeinde deel in Parijs. Daar werd ze in de herkansingen uitgeschakeld. Al voor dat toer nooi had ze haar afscheid bepaald. Ze veroverde vier medail les op een WK, maar nooit goud. Belga ROTTERDAM - Voor het ABN Amro-tennistoernooi zijn alle (drie) wildcards aan Nederlanders gegeven. Na Raemon Slui ter mogen ook John van Lottum en Martin Verkerk aan het hoofdtoernooi meedoen. De overige Nederlanders dienen zich te plaatsen via de kwalificatie die komende zaterdag en zondag worden gespeeld. Daarna is de loting. ANP SOLDIER HOLLOW - Wereld titels bezat Bente Skari al, we reldbekers ook. Olympisch goud niet. Wel zilver en brons. Maar het duurste eremetaal ontbrak op haar imposante ere lijst. Die lacune maakte ze giste ren goed in Soldier Hollow. De 29-jarige skiloopster uit Os lo had een fabuleuze eindsprint in de benen in de slotfase van de tien kilometer klassiek. Terwijl Olga Danilova al dacht haar olympische titel van Nagano te prolongeren en haar Russische landgenoten Joelia Tsjepalova en Larissa Loezatina zich zeker waanden van zilver en brons, baande Skari zich met machtige klappen door de loipen op weg naar haar gouden eindtijd. Aan de finish was ze 2,5 seconde sneller dan Danilova, omgere kend amper tien meter. Einde lijk had Skari haar olympisch goud. De Russinnen leden de tweede nederlaag na het goud van de Italiaanse Belmondo op de 15 kilometer vrije stijl waar op Lazoetina tweede werd en Tsjepalova vierde. Met het goud liep Skari in de voetsporen van haar vader Odd Martinsen die 34 jaar geleden olympisch goud won. Boven dien werd ze de eerste Noorse skiloopster die op een individu ele afstand goud behaalde. Turbo Skari zette gisteren in Soldier Hollow in de laatste twee kilo meter de turbo aan. Op de laat ste tijdmeting, na acht kilome ter, lag ze nog 10,7 seconden achter op Danilova, de 31-jarige tweevoudig olympisch kampi oen van Nagano. De Russin leidde bij alle tijdme tingen. Tot de laatste op de streep. Daar was Skari de snel ste. Drie wereldtitels staan op naam van de loopster uit Oslo, twee wereldbekers en 26 over winningen in de wereldbeker. Maar alles had ze zonder aarze len willen inruilen voor die ene olympische triomf. Bij de mannen veroverde skilo per Andrus Veerpalu het olym pisch goud op de 15 kilometer klassiek. Het was de eerste gou den medaille voor Estland in de historie van de winterspelen. De 31-jarige Est, wereldkampioen op de 30 kilometer, legde de af stand af in 37.07,4. Het zilver ging naar de Noor Frode Estil in 37.43,0. Het brons was voor Jaak Mae uit Estland in 37.50,8. RTR/ANP Amerikanen lopen niet warm voor'that funny sport' Dc DllltSC lïlCisjCS door Frank van den Heuvel OGDEN - Zo'n vijftig kilometer boven Salt Lake City, weggestopt in een slaperige buitenwijk van Ogden, ligt de olympische curlinghal. Alsof het IOC zich een beetje schaamt voor de sport met de granieten steen en de be zems. En eerlijk is eerlijk, curling is en blijft een eigen aardig onderdeel van de Winterspelen. De Ogden Ice Sheet is de meest toegankelijke olympi sche locatie in Salt Lake City. Deze avond speelt gast land Amerika tegen Canada, een topper, maar de toe gangswegen en immense parkeerplaatsen worden voor al bevolkt door politie en vrijwilligers van de organisa tie die de toeschouwers geestdriftig de weg wijzen. Ze zijn blij als er weer eens een paar mensen voorbij ko men. Amerika loopt niet warm voor that funny sport. In de hal, waar vier fraaie curlingbanen zijn aangelegd, zit ten niet meer dan duizend toeschouwers. Die er ook nog eens niets van begrijpen, zegt Mike Schneeberger, lid van Team USA, kort na de (verloren) wedstrijd tegen de Canadezen. „Ze klappen op de verkeerde momenten. Als een steen van de tegenpartij uit de cirkel wordt ge stoten, beginnen ze te applaudisseren en juichen. Dat is onsportief. Curling is een gentlemen's game." Vrijgezel Mike Schneeberger is een 39-jarige vrijgezel uit Superi or, Wisconsin. Hij was getrouwd, maar in 1997 liep het huwelijk op de klippen. Zijn toenmalige echtgenote kon er niet langer tegen dat hij nooit thuis was. Schneeber ger werkt vijftig a zestig uur per week in een boekbinde rij. „Van 's ochtends zeven tot 's avonds zeven. Daarna ga ik enkele uurtjes naar de curlingbaan. Elke dag, ja. Het werd haar te veel." Schneeberger heeft nu de steun van zijn baas, die hem vrij geeft om zijn olympische droom waar te kunnen maken. Onbetaald verlof, wel te verstaan. „Daarom maak ik het hele jaar door zo veel uren." Curling is de enige spoil op de Olympische Winterspelen waar louter amateurs aan meedoen. Voor het geld hoef je niet te cur- len, zeker niet in Amerika. Schneeberger pakt regelma tig zijn koffers om een toernooi te spelen in Canada, het Mekka van curling. Daar heeft elk dorpje zijn eigen cur lingbaan. Wedstrijden worden live op tv uitgezonden. De kijkcijfers tijdens de Spelen laten zich in Canada vergelijken met die van ijshockey en kunstrijden op de schaats. Er zijn in totaal anderhalf miljoen beoefe naars. Alleen daar kan Schneeberger soms iets verdie nen. „Als je tenminste presteert. Het gaat om prijzen geld: alleen de winnaars krijgen iets mee naar huis." Kennis De Canadese Curlingfederatie stelt pogingen in het werk om Amerika 'aan boord te krijgen'. Coaches geven hun kennis en expertise prijs, curlingers worden bege leid in het nationaal trainingscentrum in Calgary. „Als we de mensen in Amerika warm kunnen krijgen, biedt dat enorme kansen voor curling wereldwijd", zegt Ger ry Peckman, teamleider van Canada. Zover is het nog lang niet. In de Mid-West wordt veel curling gespeeld. „Maar onder Chicago kennen ze de spox-t nauwelijks." In totaal spelen slechts 15.000 men sen curling, waaxwan 99 procent recreatief. De spoi-t is in Amerika eigenlijk nog altijd een uit de hand gelopen familiespel. Schneeberger speelde vi-oeger thuis met zijn ouders. ..Die zijn nog steeds fanatiek." Hijzelf probeei-t de sport nu zo professioneel mogelij k te benaderen. Want curling is zwaarder dan je denkt, wil hij doen geloven. „Op een gegeven moment, als je al zo vaak hebt gebezemd, dan slaat de verzuring toe." Toch hoort fysieke training niet tot zijn vooi-bei-eiding. Schneeberger heeft nou niet bepaald het atletisch li in het schansspringen. De vuist regel is: hoe lichter de springer hoe langer de vlucht. Zijn prestaties waren grillig. Zijn coaches Wolfgang Steiert en Reinhard Hess brachten hem met krachttraining weer op ge wicht. Een paar maanden gele den begon Hannawald ineens weer te vliegen. In december 2001 sloot hij een periode van twintig maanden zonder over winning af. Hij bleef in Titisee de Pool Adam Malysz, de man die in het vorige seizoen het ski springen heeft gedomineerd, voor. Hannawald reisde naar de Olympische Winterspelen als de grote favox'iet voor goud. Maar op de kleine schans (K90) moest hij zich tevreden stellen met een tweede plaats achter de veiTas- sende jonge Zwitser Simon Am- mann. Hannawald krijgt van daag de kans op revanche in de wedsti'ijden van de gi'ote schans (K120). Hannawald vierde de zilveren medaille op zondagavond met een glas bier. De training op maandag liet hij voor wat het was. De Duitser was nauwelijks teleurgesteld door het gemiste goud. „De Olympische Winter spelen zijn zo speciaal. Het gaat erom dat je een medaille wint, de kleur is niet belangi-ijk. Alsik op de grote schans en in de teamwedstrijd ook zulke goede sprongen kan maken, dan ben ik tevreden." GPD door Gijs van Oosten chaam van een spoiler en in zijn hand houdt hij een pak je sigai'etten al klaar „In augustus Word ik veertig. Dan stop ik met i-oken", zegt hij bijna vei-ontschuldigend. In curling, ook in de top, is het nog steeds gewoonte om na afloop gezamen lijk een paar biertjes te pakken in de kantine of de kxoeg. Dan zijn de tegenstanders weer vrienden. Maar deze weken houdt Schneeberger zich gedeisd als het op alcohol aankomt. „We vertegenwoordigen nu Amerika.De openingsceremonie was a thrill of a lifeti me. In de komende anderhalve week gaat hij met Team USA op jacht naar een medaille. Brons zou hem 15.000 dollar opleveren, zilver 20.000 en goud zelfs 25.000 dol lar. Mooie bedragen die hem eindelijk wat lucht zouden verschaffen. „Maar dit is geen money-business," bena drukt Schneeberger. „Daarom is het zo mooi dat deze sport olympisch is geworden. De curlers moeten zich veel opofferingen getroosten. Soms verliezen ze zelfs hun baan om erbij te kunnen zijn, het kost i'elaties. Deze mensen houden écht van hun sport." GPD Anorexia In de afgelopen jaren sukkelde Hannawald veelvuldig met zijn vorm en zijn fysiek. De Duitser is 1.84 meter lang en weegt slechts 65 kilogram. Hij is ech ter aanzienlijk lichter geweest, zozeer dat men in hem een ano- rexiapatiënt herkende. Het ge wicht is een belangrijke factor SALT LAKE CITY - De Abba- hit 'Honey Honey Honey' uit de jaren zeventig beleefde in janu ari op de Duitse radiostations een revival. Vooral tienermeis jes dweepten met het nummer dat door hen werd verbasterd in 'Hanni Hanni Hanni'. Een ver wijzing naar de meeste begeerde vrijgezel van dit moment bij on ze oosterburen: schansspringer Sven 'Hanni' Hannawald. Sven Hannawald (27) schoot rond de jaarwisseling in een week tijd door naar het sterren dom nadat hij de vijftigste vier- schansentoernee op zijn naam had geschreven. Hij was de eer ste springer ooit die achtereen volgens won in Oberstdorf, Garmisch Partenkirchen, Inns bruck en Bischofshofen. Han nawald won ook de aansluiten de wereldbekerwedstrijd in Willingen. Hij vestigde met 319.1 puixten een record uit twee sprongen van 141.5 meter en 148 meter. Geboren in Erlabrunn, in de voormalige DDR, groeide Han nawald op in de nabijheid van de schansen in Johannesgeorg- stadt. Aanvankelijk bekwaam de hij zich in de Noordse combi natie (skispringen en langlauf en), maar op zijn vijftiende koos Hannawald volledig voor het skispringen omdat hij in het langlaufen weinig progressie boekte. Hannawald maakte zijn debuut in een wereldbekerwedstrijd in het seizoen '93-'94. Zijn groot- ste successen boekte hij vooral met het Duitse team. In 1998 won hij met teamgenoten Tho- ma, Schmitt en Jakle, na een zinderend duel met Japan, zil ver op de Olympische Winter spelen. In 1999 en 2001 volgden, met Hannawald als een van de vier springers, ook nog wereld titels in de landenwedstrijd. Op de grote schans boekte hij tot een paar maanden terug zijn grootste succes met een zilveren medaille tijdens het WK in 1999. In 2000 werd Hannawald ge kroond tot wereldkampioen skispringen. De Canadezen zijn aan het poetsen in de wedstrijd tegen de VS. foto Catrinus van der Veen/GPD Sven Hannawald

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13