Wijk vraagt veiligere kruisingen Zeeuwse ouderen te gast in Praag Waterschap wenst meer soorten planten in berm Hoogbegaafden zoeken gelijkgestemden CDA-vragen over toestand sportvelden Werkgroep Fietsplan Paauwenburg Vlissingen dringt aan op oplossingen De Parel moet water Polstas uit handen gerukt Ondernemers eisen behoud parkeerplek in plan Goes zeeuwse almanak Rijbewijs dinsdag 12 februari 2002 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De werkgroep Fietsplan van het wijkplatform Paauwenburg wil dat de ge meente Vlissingen een aantal knelpunten in de wijk oplost. Vooral de gevaarlijke kruisin gen met de Gerbrandystraat, de Sloeweg en de Burgemeester van Woelderenlaan zijn de be woners een doorn in het oog. De werkgroep wil daarnaast dat er een fietspad komt aan het noordelijke eind van de Paau- wenburgweg vanaf de Alexan der Gogelweg. Daar wordt al sinds 1996 op aangedrongen. De werkgroep, die vorig jaar september werd opgericht, heeft een inventarisatie ge maakt van knelpunten op diver se fietsroutes in Paauwenburg. Uitgangspunt daarbij was dat werd gekeken naar klemmende problemen en naar oplossingen die ertoe moeten leiden dat fiet sers op een veilige manier van A naar B kunnen. Hetzelfde ver haal gaat op voor voetgangers, omdat zij vaak dezelfde route volgen als fietsers. Een van de belangrijkste knel punten is het ontbreken van een fietspad op de Verlengde Burge meester van Woelderenlaan. De wijk heeft daarvoor al eerder om aandacht gevraagd. De werkgroep noemt de B-weg zeer gevaarlijk, omdat deze smal is en verkeer in twee richtingen is toegestaan. „Fietsers en voet- VLISSINGEN - Een 29-jarige man uit Enschede is gistermid dag rond kwart over een op het Stationsplein in Vlissingen be stolen van zijn polstas. De tas werd door een onbekend gebleven persoon uit zijn hand gerukt. In de tas zaten een mobiele tele foon, een organizer, een agenda en een bedrag van enkele hon derden euro's. door Miriam van den Broek DOMBURG - De provincie dreigt met dwangsommen als het water in het dompelbad van de sauna in zwemparadijs De Parel in Domburg dit jaar ook maar één keer niet in orde is. In 2001 bleek de chloor- en zuur graad drie keer niet in orde. Het water wordt dagelijks ge controleerd en elke maand wor den de monsters onderzocht in een laboratorium. „Een keertje een mindere kwaliteit, dat kan gebeuren. Dat zit in de marge. Maar twee maanden achtereen, zoals hier het geval was in juni en juli, mag niet voorkomen", zegt Thvan Riet van de afdeling milieuhandhaving en -metin gen van de provincie. „Het be heer van de waterkwaliteit was onvoldoende. Je bent niet klaar met alleen een hoeveelheid chloor in het bad. Het hangt ook af van de hoeveel mensen in het bad. De situatie in Domburg was niet extreem. Bezoekers hoeven zich geen zorgen te ma ken. Maar wij zien in de fout voldoende aanleiding een dwangsom op te leggen bij her haling." L. Maas, hoofd technische dienst van De Parel, is niet be vreesd voor de waarschuwing. „We hebben vorig jaar gewoon pech gehad." Om de situatie te verduidelijken, legt hij uit dat het gaat om een bad van drie bij drie meter. „Elke ochtend gooi en we daar chloortabletten in. De eerste meting waarbij de chloor- en zuurgraad niet in or de waren, vond plaats in het voorjaar. Het monster werd ge nomen voor openingstijd. De ta bletten waren toen nog niet vol ledig opgelost." Proef In de maanden juni en juli, toen de kwaliteit tot twee keer toe niet aan de norm voldeed, werd volgens Maas een proef uitge voerd. „We hoorden dat een bad dat constant ververst wordt, geen chemicaliën nodig heeft. Dat wilden we uittesten en in deze maanden worden de sauna en het dompelbad het minst ge bruikt. We lieten zelf metingen verrichten. Kort voordat we daarvan de resultaten hadden, testte de provincie het water. Sinds de uitkomsten van ons on derzoek, hebben we altijd chloor gebruikt en voldoen we weer elke maand aan de nor men. We zijn net tussen wal en schip gevallen. Dat er nu ge dreigd wordt met dwangsom men, komt omdat de provincie zich aan de regels houdt. Ik ben niet bang voor de testen dit jaar. In de afgelopen jaren hebben we ook nooit problemen gehad." door Harold van Ginkel GOES - De CDA-fractie in Goes is niet tevreden met de situatie rond enkele velden van het Goe- se sportpark Het Schenge. De partij vraagt opheldering van B en W. Het derde veld kampt na een forse x-egenbui met waterover last. De afgelopen tijd zijn er po gingen ondernomen om de situ atie te verbeteren, maar dat is volgens de partij niet gelukt. De fractie wil weten welke maatx-e- gelen er nu worden genomen. Ook over het tweede veld, dat eveneens in slechte staat ver keert, stelt het CDA vragen. De fractie wil weten of het veld door de KNVB is afgekeurd en welke maatregelen worden ge nomen om de toestand te verbe teren. Vei'der wil het CDA weten waai-om er een hek is geplaatst rond het vierde veld en licht masten bij het vijfde veld. GOES - In de plannen voor de binnenstad van Goes, algemeen bejubeld om hun revolutionaire visie maar evenzeer beknord vanwege de torenhoge kosten, moet de parkeergelegenheid overeind blijven. De Goese ondernemers willen via een baatbelasting zes mil joen euro bijdx-agen, maar dan moet de baat wel ovex-eind blij ven. R. Berks van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) wil de ondernemersbijdrage niet me teen op de helling zetten, nu de raad in koor heeft gex-oepen dat de plannen te duur zijn. „De vraag is hoe er zal worden ge sleuteld om de plannen goedko per te krijgen. Maar dat zal niet eenvoudig zijn. Het ene staat in nauw verband met het andere." Voor Berks staat evenzeer als voor burgemeester en wethou ders als een paal boven water dat er iets moet gebeuren. „De mensen die vinden dat het zo ook wel best is, vergeten de ont wikkeling die de stad tot 2010 zal dooi-maken. Goes moet aan trekkelijk blijven en de sterke pixnten xiitbuiten. Verbetexing van de ruimtelijke kwaliteit vergt geld en inzet, maar ook dat het blik van pleinen en straten vex-dwijnt. Dat kan nooit zonder elders ruimte te maken voor die auto's. Je kunt die dingen niet los van elkaar zien. Maar voor de ondernemers is de toeganke lijkheid even belangrijk als een fraaie binnenstad." Een alternatief zou volgens Berks de aanleg van twee par- keexiagen op de Oostwal zijn. „Daarmee schep je in een keer heel veel pax-keergelegenheid voor veel minder geld dan de 12 miljoen euro die nu voor die plek moeten worden uitgetrokken." Advertentie gangers worden bedx-eigd door auto's die elkaar slechts kunnen passeren door uit te wijken naai de bermen. De geulen naast het asfalt vormen daarvan het zichtbare bewijs." Het pro bleem moet met voorrang wox-- den aangepakt, vindt de werk- groep. De B-weg is niet alleen belangrijk voor de inwoners van Vlissingen, maar ook voor x-e- creanten die naar het stx-and willen en voor politie en ambu lance. De Burgemeester van Woelde- x-enlaan kent nog een px-obleem. Op het kruispunt met de Sloe weg gebeuren met enige regel maat bij na-ongelukken. Het gaat dan vaak om fietsers die op de Van Woelderenlaan rijden en aangei'eden worden door auto mobilisten die vanaf de Sloeweg de Van Woeldei'enlaan oprijden. De fietsersbond ENFB drong eerder ook al aan op maatx-ege- len. Het recent geplaatste stop bord heeft nauwelijks effect. De werkgroep vindt dat het pro- bleem opgelost kan worden door aan de kant van het Notie- bos een tweezijdig breed fiets pad aan te leggen. Een andere mogelijkheid is het plaatsen van waarschuwingsbox'den op de Sloeweg en het aanbx-engen van snelheidsremmers op de Van Woelderenlaan. Levensgevaarlijk De oversteekplaats Van Hogen- dorpweg/Zuidbeekseweg is vooi-al voor fietsende kindei-en levensgevaarlijk. „Het mag een wonder heten", aldus de werk groep, „dat er nog geen ernstige ongevallen hebben plaatsge vonden. Ook de ovex-steek bij de volkstuinen is gevaarlijk." De werkgroep denkt dat verhoogde oversteekplaatsen uitkomst kunnen bieden. Op ongeveer dertig meter afstand, aan weerskanten van de oversteek plaatsen, zouden dan verkeers- remmers kunnen komen. Wach ten tot de rondweg S14 wordt gex-ealiseerd heeft geen zin, al dus het i-apport. „De Gei'bran- dystraat blijft een gevaaiiijke verkeersweg." Het kruispunt Sloeweg/Di-eesstraat is gevaai-- lijk voor fietsers die vanaf de Sloeweg richting Van Woelde renlaan rijden, omdat een fiets pad aan de kant van de Dx-ees- sti'aat ontbreekt. Een oplossing, aldus de wei'k- groep, is de aanleg van een vrij- liggend fietspad aan de kant van het plantsoen voor twee richtingen, inclusief een over steekplaats ter hoogte van de Di-eesstraat en de Groen van Px-instererlaan. De fietsoversteekplaats op de Zuidbeekseweg is vooral voor ietsende kinderen levensgevaarlijk. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Door uitwisse ling de onderlinge verhoudin gen verbeteren. Dat is het doel van de reis naar Praag die de Europese organisatie voor ou deren Eurag in mei organiseert. Zeeuwse ouderen krijgen de kans om een kijkje te nemen bij Tsjechische leeftijdsgenoten. In september komt een groep Tsje chische ouderen op tegenbe zoek. De Eurag is een Europese orga- nisatie voor ouderen, waarbij organisaties en instanties zijn aangesloten die actief zijn in het ouderenwerk. Momenteel zijn in 33 landen leden van de Eurag actief. Het doel van de organisa tie is om de levensomstandighe den van ouderen op maatschap pelijk, sociaal en politiek niveau te verbeteren. De Vlis- singer L. de Coninck is een van de Nederlandse bestuursleden van de oiganisatie. Daax-om be staat de delegatie in mei alleen uit Zeeuwen. Binnen Europa bestaan grote vei'schillen tussen de manier waarop ouderenzorg geregeld is. „Europa is een raar wex-eld- deel", zegt De Coninck. „Neder land en de Scandinavische lan den hebben een duur systeem voor ouderenzorg. In Gi'ieken- land en Poi-tugal zijn ze blij dat ze oudex-en te eten kunnen ge ven." Pensioenen De Eux-ag ijvert voor een Euro pees pensioenenstelsel geba seerd op het Nederlandse mo del. „In België en Duitsland betalen de huidige werknemers voor de pensioenen, net als zoals hier voor de AOW. Ze hebben niets gespaard in pensioenfond sen. Met de vergrijzing neemt de druk op de werkenden toe." Nu Oost-Europa eraan komt, stelt dat de Eui-opese Unie voor nieu we problemen. „Er is daar hele maal geen geld." De Eurag heeft nu een jaar of acht contacten met organisaties in Oost-Euro pa. Bij het uitwisselingsproject ligt de nadruk echter niet op pi-oblemen, maar op cultuur en educatie. De Coninck zoekt een groep van veertig mensen die het leuk vinden een week kennis te maken met de Tsjechische cultuur en de omstandigheden waarin ouderen in Praag leven. „In Tsjechië is daar een systeem voor bedacht. Ze hebben in Praag een universiteit voor de 'derde leeftijd', waar ouderen lessen kunnen volgen. Daar is ook een hotel bij. Het enige wat de deelnemers moeten betalen is de busx-eis." Deelnemers moeten bovendien in september één van de Tsjechen opvangen. Cultureel tintje Het programma in Praag heeft een sterk cxiltureel tintje. De Zeeuwen gaan naar de opera, het theater en een ballet. „Het is een kans om bijna voor niets de mooiste stad van Europa te zien", zegt De Coninck. De toe- i'istische hoogtepunten van de stad worden niet overgeslagen. Bovendien wordt de groep ont vangen door de burgemeester van Praag. Bij het bezoek van de Tsjechen ligt de nadnik op Zee land, maar er worden ook uit stapjes gemaakt naar Den Haag en Amsterdam. De bus naar Px-aag vertrekt op 18 mei. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij De Co ninck via telefoonnummer 0118-416532. De Middelburgse wist niet hoe ze het haar dochter moest vertellen. Altijd hield ze haar voor dat ze goed haar best moest doen op school, dat ze flink moest leren. Een zes vond ze al bijna onaccep tabel, een onvoldoende was onmogelijk, 'want dan heb je zitten suffen'. Helaas zakte de moeder voor haar rijbewijs. Het was een onnozel foutje, de instruc teur had duidelijk zijn dag niet en hij was vast en zeker j ook nog een ordinaire vrou- j wenhater. Ondanks al die overtuigende argumenten was haar vrees voor de hoon van haar doch ter terecht. „Je hebt zeker je best niet ge daan. Je dacht zeker dat je het wel kon," kreeg ze 's avonds te horen van haar ne genjarige. door Rob Paardekam GOES - Hel waterschap Zeeuwse Eilanden gaat een groot deel van de bermen op Schouwen-Duiveland, Walche ren en de Bevelanden ecologisch beheren. Op die manier moeten de wegbermen een meer stabiele en soortenrijke vegetatie krij gen. Het waterschap beheert en on- dei'houdt i-uim tweeduizend ki lometer weg en de daarbij beho- x-ende bermen in Zeeland. Deze bermen hebben in de eerste plaats een verkeerskundige functie, omdat ze de fundei-ing van de weg tegen aantasting be schermen en de vex-keersveilig- heid bevorderen. Toch wil het watex-schap door het ecologi sche beheer ook de natuurlijke kant wat meer naar voren halen, omdat bermen een belangrijke esthetische rol zouden spelen in de beleving vai de weggebrui ker. Volgens net waterschap maakt een blc?m- of structuur- ï-ijke wegbtrmvegetatie het landschap a;ntrekkelijker voor zowel wand-laars en fietsers als andere recreanten. Een groten sooxtenrijkdom kan worden gecreëerd door een eco logisch miaibeheei". Het afvoe- i-en van let maaisel staat daar bij centaal. Het watex-schap geeft devoorkeur aan het zoge heten 'hooilandbeheer'. Het gras wordt daarbij gemaaid en blijft 'nkele dagen liggen voor dat het wordt afgevoerd. Het voordeel hiervan is dat zaden kunnen afrijpen en uit het maai sel kunnen vallen, zodat er meer en meer soorten zaden in de grond komen. Ook krijgen veel insecten die in het gras leven zo voldoende tijd om een veilig heenkomen te zoeken. Stofzuiger Als het maaisel dix-ect wordt af gevoerd, het 'stofzuigerbeheer', verdwijnen veel zaden en insec ten juist, waardoor ook veel soorten het veld moeten ruimen. Uit het beleidsplan ecologisch bei-mbeheer blijkt dat lang niet alle bermen geschikt zijn om een soortenrijke vegetatie te ont wikkelen. Daar waar sprake is van een sta biele beheerssituatie sti'eeft het waterschap naar ecologisch bermbeheer, maar bermen langs intensief gebruikte land- bouwpercelen, woonkernen of industrietexreinen zouden daar nauwelijks geschikt voor zijn, omdat ze veelvuldig worden be reden of omdat er vaak (land- bouw)voex-tuigen worden ge parkeerd. De gebieden waar het waterschap met ecologisch bexmbeheer wil beginnen, lig gen vooral in of nabij natuurge bieden. Het waterschap heeft zo'n 33 ki lometer wegbeim en negen kilo meter dijktalud geselecteerd dat in aanmerking komt voor ecologisch bermbeheer. Op Schouwen-Duiveland gaat het om de weg door Dijkwater nabij Sirjansland, de Rijksstraatweg naar Zijpe, de Schenkeldijk bij Bx-ouwershaven en de Kijkuit- sedijk en de Rietdijk bij Zonne- maire. Op Walcheren zijn de wegen door het poelgebied ten westen van Sint-Laurens aangewezen, evenals het gebied rond de Sint J an ten Heex-e Sprink en de Oude Veerseweg. Op Zuid-Beveland blijft het ecologisch bermbe heer voorlopig beperkt tot de Pietweg, de Callandweg en de Muidenweg nabij natuurgebied De Piet. door Ellen De Vriend OOST-SOUBURG - De Ver eniging Mensa Nederland, de belangenvereniging voor men sen met een zeer hoge intelli gentie, heeft maar weinig lf- den in Zeeland. Is dat omd»t Zeeuwen dommer zijn Wa:r- schijnlijk niet. De veetig hoogbegaafden in de regiorijn op zoek naar gelijkgestemde gesprekspai-tners. De belangenvex'eniginr voor intelligente pei'sonen, Mensa Nedexdand, werd in .19(3 opge richt. Het doel van df vereni ging is de onderlinge c>ntacten van personen met ee) hoge al gemene intelligenticte bevor deren en hen ruimf ontplooi ingsmogelijkheden te bieden. Als vuistregel wont een intel ligentie quotiënt JQ) gehan teerd van boven cL 130. Verder moet de aspix-ait 'mensaal' meer dan gemudeld ci'eatief zijn en een groo doorzettings vermogen heb Dn. Eén op de ve-rtig mensen is dat. Ongeveertweeënhalf pro- cent van de Nederlandse be volking zou :ich hoogbegaafd mogen noenen. Karin van Dommelen uit Oost-Souburg is één van cfe veexlig zogeheten 'mensalen' in Zeeland. Zij scoorde tijdens de speciaal voor ae dub ontworpen IQ- tesrin het98e of 99e pei'centiel. Drt betekent dat zij bij de <aimste :wee pi'ocent van de Nederlanders hoort. Daarover haalt Van Dommelen haar schouders op. „Intelligentie is geen verdienste, maar erfelijk bepaald. Door intelligentie ken overstaan. Dat ongx-ijpba- re aan di'omen blijft me boei en." Kax-in van Dommelen be gon onlangs voor haar plezier aan een studie technische in formatica op de Open Univer siteit en x*ondde daarnaast ook een aantal modules psycholo gie af. „Mensen die horen dat wij hoogbegaafd zijn, halen hun schouders op. Want wer ken hoogbegaafden dan in de verpleging?" Borrel Van Loon en Van Dommelen werpen zich samen op als con- tactpei'soon voor Mensa Zee land. Landelijk telt de vex'eni- ging 2400 leden. In de i-egio zuidwest Nedexdand wonen slechts 115 leden, waai-van er veei-tig in Zeeland wonen. Plet is een actieve vereniging met zeilweekenden, lezingen, spel- avonden en boekenlijsten. Ook is er het maandblad Mensa Be- x-ichten. De dames roepen in telligente Zeeuwen op de IQ- test via het internet te maken. Zij vinden het jammer dat de helft van de personen met een IQ van boven 130, daar nooit achter komt. Maandelijks houdt Mensa Zeeland een le denbijeenkomst in Goes. „De bijeenkomsten zijn gezel lig. Je i'aakt gemakkelijk met elkaar in gesprek", zegt Van Loon. „De gesprekken vliegen van de hak op de tak, van het gedrag van laboratoriummui zen tot de eerste stapjes van een kind. Dat zijn geweldig verrijkende gesprekken vol extremen en eigenaardighe den. Daar laad ik mij helemaal op." kun je complexe dingen over zien, maar daarnaast moet je ze ook kunnen uitvoeren." In de drie testen, haalde zij ge middeld 132 punten. Onbegrepen Al op de lagere school voelde Van Dommelen zich anders dan haar medeleerlingen. „Ik was afwezig en voelde mij on begrepen. Ook vond ik de les stof niet interessant. Dit an ders zijn had volgens mij te maken met de eei'ste acht le vensjaren die ik doorbracht op Curagao." Zij werd terugge plaatst van het vwo naar de havo en bleef daar nogmaals zitten. Uiteindelijk behaalde ze haar diploma vex-pleegkun- de A en B. Ze werkt nu bij de stichting Emergis. Haar collega, Caroline van Loon uit Kattendijke, vindt veel dingen hei-kenbaar in Ka- rins vex-haal. Hoewel ook zij geen uitblinker was op school, bleek ze hoogbegaafd met een IQ van 140. „Hoogbegaafdheid associeer ik met een sooit war- hoofdige mafkezen. Hoewel ik mijzelf niet zo zie, merk ik toch dat ik anders ben. Hoogbe gaafden denken snel. Zij slaan in hun denkproces een paar stappen over. Ze kunnen niet simpel denken, alleen maar lo gischer danlogisch. Ik kan heel geïnteresseerd in iets zijn en verslind daar veiwolgens alle infox-matie over. Daarna boeit het onderwei-p mij niet meer. Een uitzondering daax'op zijn dx-omen. Daar heb ik rijen boe- Caroline van Loon (links) en Karin van Dommelen, twee van de veertig Zeeuwse leden van de Ver eniging Mensa voor mensen met een hoge intelligentie. foto Lex de Meester TURNOVER SANDWICH JACKPOT OILILY MAC Badstraat 3.04 Domburg 0118-584450

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9