Nieuw onderzoek moord Putten Allochtone hoogleraar Pinto relativeert interview Fortuyn Aantal niet-stemmers groeit na afgang van Pim Fortuyn Onvrede over regels beperking overstap naar concurrent Agent na fraude ontslagen Bruidsjurk Maxima tentoongesteld Rechtszaak Gelderse ChristenUnie Tot tien jaar geëist voor moord Twaalf man op verkrachtingszaken OM gebruikt moderne technieken in speurtocht naar dader zaak uit 1994 Storm vertraagt verkeer Schiphol Etniciteit belangrijk bij vaststellen ziektebeeld Vermeend wijst bijstand af voor seriemoordenaar Nieuwe variant van griepvirus Niemand gevonden onder puin motel Tiel BREDA - De leiding van het politiekorps Midden- en West- Brabant heeft een 24-jarige agent ontslagen wegens het op lichten van verzekeringsmaatschappijen. Het Openbaar Mi nisterie in Breda moet een besluit nemen over een mogelijke strafrechtelijke vervolging van de man. De verdachte ging de afgelopen jaren zo omzichtig te werk met het doen van valse aangiften, dat verzekeringsmaat schappijen argwaan koesterden en aangifte deden. Het betrof gefingeerde inbraken in de woning van de politieman, het vernielen van eigendommen en diefstal. GPD APELDOORN - De bruidsjapon van prinses Maxima kan vanaf vandaag door iedereen van dichtbij bekeken worden op Paleis Het Loo in Apeldoorn. De Valentino-jurk is toegevoegd aan de tentoonstelling 'Ja, ik wil', die eerder in de Nieuwe Kerk in Amsterdam te zien was. De Gouden Koets, waarin prins Willem-Alexander en Maxi ma 2 februari hun rijtoer door Amsterdam maakten, staat al tentoongesteld in het koetshuis van Paleis Het Loo. De originele huwelijksakte van het kroonprinselijk bruids paar, de zilveren schaal waarop de trouwringen lagen en de knielbank uit de Nieuwe Kerk zijn in dezelfde expositie opge nomen. ANP ARNHEM - De oud-fractievoorzitter van de ChristenUnie in Gelderland heeft een kort geding aangespannen tegen de hui dige fractieleider. Volgens W. Hendriks, die afgelopen najaar opstapte, maakt zijn opvolger A. van de Woestijne zich schul dig aan laster. Het conflict gaat over de opstelling van de ChristenUnie tij dens de Gelderse bestuurscrisis in het provinciehuis van afge lopen najaar. De partij, onder leiding van Hendriks, toonde zich toen bereid toe te treden tot het zittende minderheidscol lege. Die opstelling leidde tot onderlinge onenigheid, wat uit eindelijk resulteerde in het aftreden van Hendriks. Volgens Van de Woestijne hield Hendriks er tijdens de bestuurscrisis een eigen koers op naVan de Woestijne liet zich in verscheide ne vraaggesprekken negatief uit over zijn voorganger. ANP DEN HAAG - De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag celstraffen van respectievelijk acht en tien jaar geëist tegen een moeder en haar zoon. De 42-jarige moederen haar 19-jarigezoon worden verdacht van moord op Johnny Ramdas (39) uit Den Haag. Ramdas werd in de nacht van 3 op 4 februari vorig jaar in zijn woning doodgestoken door de zoon. Die werd geholpen door diens familie: vader, moeder, twee ooms en twee tantes. Ram das moest sterven om de familie-eer te redden die was ge schonden door zijn geheime rituele hindoehuwelijk met een 23-jarig Hindoestaans nichtje. ANP EINDHOVEN - De politie heeft twaalf rechercheurs gezet op het onderzoek naar vier verkrachtingen in Eindhoven. Vier vrouwen, in de leeftijd van 13 tot 45 jaar, werden tussen 1 ja nuari en 10 februari van dit jaar verkracht. Volgens de politie werden zij in alle gevallen op zeer geweld dadige wijze overmeesterd. De dader liet onder bedreiging de slachtoffers seksuele handelingen uitvoeren, waarna hij ze alsnog verkrachtte. Gezien de werkwijze en het door de slachtoffers opgegeven signalement, sluit de politie niet uit dat het steeds om dezelfde dader gaat, ANP dinsdag 12 februari 2002 i yan onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Het Open baar Ministerie in Leeuwarden heeft een reeks nieuwe onder zoeken in gang gezet om helder heid te brengen in de raadsel achtige en lang slepende Puttense moordzaak. De onder zoeken, veelal technisch van aard, zijn zowel gericht op het vinden van een tot nu toe onbe- 1 kend gebleven dader als op be trokkenheid dan wel uitsluiting daarvan van de twee in Leeu warden terechtstaande ver dachten H. Du Bois en W. Viets. Dat bleek gisteren op de eerste zittingsdag bij het hof in Leeu warden, dat na een opdracht daartoe van de Hoge Raad de zaak in herziening behandelt. De Puttenaren Du Bois (41) en Viets (30) werden in 1995 door het hof in Arnhem veroordeeld tot elk tien jaar celstraf, wegens de verkrachting van en moord op hun plaatsgenoot Christel I Ambrosius (23) op 9 januari 1994. De veroordeling rustte vooral op de later weer inge trokken bekentenissen van de twee zwagers. Ook de eveneens weer ingetrokken getuigenver klaringen van twee mannen die op de bewuste dag in het gezel- i schap van Du Bois en Viets zou den hebben verkeerd, speelden 1 een grote rol in de bewijsvoe- I ring. De twee veroordeelden zijn na het uitzitten van hun straf weer op vrije voeten. Vooral het feit dat op Ambrosius gevonden sperma en haren in SCHIPHOL - Storm heeft giste ren gezorgd voor vertragingen op de luchthaven Schiphol. De vertragingen liepen op van een uur tot anderhalf uur voor zo wel binnenkomend, als vertrek kend vliegverkeer. In Amsterdam raakten gisteren twee mensen gewond toen een reclamebord op het Muntplein 1 door de harde wind naar bene den kwam. Een oudere man moest zwaar gewond naar het ziekenhuis. Een jongen liep een wond aan zijn wang op. ANP De twee verdachten in de Puttense moordzaak bij de heropening in de rechtszaal van de Leeuwarder rechtbank. foto Niels Westra/GPD een veel later stadium aan de hand van DNA-onderzoek niet te herleiden bleken te zijn tot de twee beklaagden, heeft tot het besluit tot herziening van de zaak geleid. De nieuwe onder zoeksopdrachten van het OM zijn er onder meer op gericht om erachter te komen van wie het sperma en de haren dan wel zijn. Inmiddels is ook onderzocht of cle Franse seriemoordenaar Guy Georges - vorig jaar in eigen land veroordeeld tot levenslang wegens de moord op zeven vrou wen - de dader kon zijn. DNA- onderzoek heeft hem inmiddels als verdachte uitgesloten, zo maakte advocaat-generaal J. van der Neut gisteren bekend. Het OM heeft ook andere Euro pese landen gevraagd vergelij kend DNA-onderzoek te doen. Melktandje Het Nederlands Forensisch In stituut (NFI) verricht nader on derzoek naar vezels die op kle ding van Du Bois zijn gevonden. De huidige stand van de tech niek maakt ook nieuw onder zoek mogelijk naar een mes dat Du Bois destijds zou hebben weggegooid. Daarnaast wordt opnieuw het melktandje onderzocht, dat op de plaats van het misdrijf (het huis van Christels oma) werd gevonden. Aanleiding hiervoor zijn verklaringen 'afkomstig uit het huis van bewaring in Grave', aldus aanklager Van der Neut, waaruit zou blijken dat Viets heeft gezegd dat hij dat tandje uit een ring heeft verloren Opmerkelijk is een DNA-on derzoek naar bloedspatten in het ondergoed van het slachtof fer. Deskundige H. Jansen van het NFI verklaarde gisteren ter zitting dat dit materiaal des tijds wel is onderzocht op een aantal 'klassieke' erfelijke fac toren, maar dat er later nooit meer iets mee is gedaan. Theorie Het hof hoorde gisteren ook de Nijmeegse hoogleraar gynaeco logie T. Eskes. Hij wordt alge meen gezien als de bedenker van de zogeheten versiepingstheo- rie. Op een been van het slacht offer werd een spermadruppel gevonden, die niet afkomstig kon zijn van de verdachten. De theorie was dat deze druppel in het lichaam van Ambrosius zou hebben gezeten en door de ver krachters) naar buiten zou zijn gesleept. Eskes zei gisteren dat hij niet de bedenker is van deze theorie, maar justitie zelf, op basis van een verklaring van hem. Eskes zei tevens dat hij nooit tot die verklaring zou zijn gekomen als hij door de politie volledig over de zaak was inge licht. Bovendien is versleping onmogelijk zonder sleepspoor, aldus de hoogleraar, en dat is niet aangetroffen. De zaak wordt vandaag voort gezet. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Het legioen niet- stemmers is weer een stukje gro ter geworden. Of Pim Fortuyn nu met eeeigen lijst komt of niet, de verwachting is dat zijn op vattingen over discriminatie, is lam en grondwet een deel van zijn kiezers wegjaagt en dat zij niet meer terugkeren op de kie zersmarkt. Volgens het NIPO, dat in het zicht van de verkiezingen steeds vaker peilt naar politieke voor keuren van de Nedexiandse bevolking, bestond Fortuyns aanhang voor een fors deel uit mensen die nooit stemden. Deze kiezers hoopten dat Fortuyn de Haagse orde kon doorbreken. „Veel mensen zagen in hem ie mand die afrekende met de ge vestigde partijen", zegt onder zoeker Remco Frerichs van het NIPO. 'Eindelijk iemand die de strijd aangaat', was de moti vatie vaak. Het was veelal een proteststem." Behalve bij de niet-stemmers haalde Fortuyn zijn stemmen vooral bij de VVD en in mindere mate bij PvdA en SP. De WD had het meeste last van de For- tuyn-manie, maar ook protest- partij SP zag met lede ogen kiezers naar de voorman van Leefbaar Nederland gaan. „Het was heel pei'soonsgebonden. Zijn bekendheid is erg groot, soms al groter dan die van ande- re fractieleiders", aldus Fre richs. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Etnische af komst is voor de gezond heidszorg net zo'n belangrijk gegeven als leeftijd of ge slacht. Registreer je de etni sche afkomst niet, dan weet je ook niet wat er aan de hand Dat stelt de arts F. Öry. Hij is bestuurslid van PaceMaker, een groep van onder anderen artsen en verpleegkundigen die de achterstand van al lochtonen in de gezond heidszorg wil aanpakken. Sommige etnische minder heden hebben grotere of an- dere gezondheidsproblemen dan autochtonen. Geef je het probleem een gezicht, dan kan je er iets aan doen, aldus Öry. Hij zou al teweden zijn wan neer in de zorg wordt geregi- streerd of iemand autoch toon is of niet. Maar zijn droom' is een systeem waar in ook wordt aangegeven of iemand van Marokkaanse, Turkse of Antilliaanse af komst is en ook de vraag wordt beantwooi'd tot welke etnische groep iemand zich voelt behoren. De privacywetgeving in Nederland is zo goed dicht getimmerd, dat hij op dat ter rein geen problemen voor ziet. Bovendien zo stelt hij, heeft hij in de krant gelezen dat in jeugdgevangenissen veel Marokkaanse jongeren zitten. „Hoe weten ze dat. Kennelijk wordt dat daar wel geregistreerd en mag daar over wel worden gepubli- ceerd." Zorgonderzoek Nederland (ZonMw), dat PaceMaker een startsubsidie heeft gege ven, is overtuigd van de noodzaak van een vorm van registratie. Er zijn gezond- heidsverschillen, aldus E. van der Veen. „Bij sommige groepen allochtonen komt schizofrenie bijvoorbeeld vaker voor. Ook komen bij al lochtonen andere vormen van suikerziekte voor." Het gaat hem niet zozeer om indi viduele registratie, maar om registratie ten behoeve van epidemiologisch onderzoek. Ruim anderhalf jaar geleden stelde de Raad voor de Volks gezondheid en Zorg (RVZ) al dat de gezondheidszorg in Nederland meer rekening moet houden met allochto nen. Doordat zorgaanbie ders bij de ziektebeleving te veel uitgaan van Nederland se en westerse opvattingen, worden klachten van allochtonen niet altijd her kend. Dat kan leiden tot on juiste diagnoses en behande lingen, aldus de RVZ. ANP Juist dat maakt het lastig te voorspellen wat nu gaat gebeu- ren, beaamt Frerichs. Van de voormalige niet-stemmers die zich afkeren van Fortuyn is niet te verwachten dat ze alsnog naar de stembus gaan. Zij stem den op Fortuyn en op niemand anders. Een deel zal dat blijven doen, ondanks zijn uitspraken. Die andere kiezers, afkomstig van voornamelijk de WD, zul len voor een deel weer terugke- ren in de moederschoot, denkt Frerichs. Asielbeleid Deze visie wordt gedeeld door hoogleraar politieke weten schappen Rudi Andeweg. „De WD trekt nu wat minder aan dacht, maar wat in het verkie zingsprogramma staat over het asielbeleid liegt er ook niet om", zegt Andeweg. In de verkiezingscampagne was de kiezer wel duidelijk gewor- den dat alleen de PvdA baat had bij een groot Leefbaar Neder land, denkt Andeweg. „Een stem op Pim was in feite een stem op Melkert. De PvdA zou als grootste uit de verkiezingen komen." GPD Hoogleraar David Pinto: „Fortuyn heeft de verkeerde toon ge bruikt." foto Harmen de Jong/GPD DEN HAAG - Een Groninger die vast zit op verdenking van moord op drie prostituées, mag geen uitkering krijgen van zijn gemeente om de huur te kunnen blijven betalen tijdens zijn de tentie. Dit schrijft minister Ver meend (Sociale Zaken) in een brief aan de gemeente Slochte- ren, waar de man woont. De verdachte had bij de ge meente een verzoek voor bijzon dere bijstand ingediend, omdat hij bang is dat hij anders geen huis meer heeft als hij weer vrij komt. Slochteren heeft een vrij soepel bijstandsbeleid en was al twee maanden in dubio of er aan het verzoek van de man gehoor moest worden gegeven. Vermeend wil echter niet dat de gemeente dit doet. Wettelijk hebben gedetineerden geen recht op een bijstandsuitkering. Op zich zijn gemeenten vrij om hun eigen regels te bepalen voor de bijzondere bijstand (een ex traatjebovenop de reguliere bij stand). Vermeend vindt het ech ter in strijd met de wet als deze uitkering wel aan een gedeti neerde wordt verstrekt. In het uiterste geval kan hij bij de ge meente ingrijpen om het besluit terug te draaien. GPD door Paul Koopman DEN HAAG - Nederland is vol en dus moeten de grenzen dicht. De islam is een achterlijke cul tuur en het artikel 1 van de grondwet, dat discriminatie verbiedt, moet desnoods maar geschrapt. Met deze stellingen heeft Pim Fortuyn afgelopen weekeinde de hoon en toorn van politiek Den Haag over zich af geroepen. PvdA-lijsttrekker Melkeil riep Nederland op om 'wakker te worden', volgens D66-leider De Graaf was 'professor Pim' ein delijk ontmaskerd, WD-leider Dijkstal verwees zelfs naar de nazi-tijd die 'nooit meer mag te rugkeren'. Het bestuur van Leefbaar Nederland besloot de in ongenade gevallen lijsttrek ker aan de kant te schuiven. Maar volgens de Amsterdamse hoogleraar interculturele be trekkingen David Pinto heeft iedereen de kolder in de kop ge kregen en is wat Fortuyn heeft gezegd helemaal niet zo rabiaat als het lijkt. Pinto, sinds afgelopen weekein de opnieuw in beeld als alterna tieve kandidaat-lijsttrekker voor Leefbaar Nederland, meent: „De afstand tussen wat Fortuyn zegt en wat de partij wil, is helemaal niet zo groot. Het is de toon die de muziek maakt, zeggen de Fransen en Fortuyn heeft de verkeerde toon gebruikt. Ik zou zeggen: hij moet een lekkere borrel nemen, nog eens goed nadenken en zijn uitspraken wat nuanceren." - Hij zegt dat de islam een ach terlijke cultuur is. Wat hem be treft komt er geen moslim meer in. Daar kunt u het, als alloch toon Marokkaan, toch moeilijk mee eens zijn „Nee, maar Pim weet zelf ook wel dat één miljard mensen moeilijk allemaal achterlijk kunnen zijn. Die stelling klopt wetenschappelijk al niet als je één intelligente moslim vindt." Lacht: „En ik ken er minstens tien. Moslims kunnen schatten van mensen én enorme rotzak ken zijn." - Volgens Leefbaar Nederland is ons land niet vol, hooguit een beetje druk. Fortuyn wil de grenzen sluiten. „Hij onderschrijft het program ma, dat voor een restrictief toe latingsbeleid is. Maar hij be- grijpt ook dat je van Nederland niet opeens een fort kunt ma ken. Hij heeft dat alleen verge ten op te merken." - Uzou willen dat het bestuurde breuk met Fortuyn lijmt en hij zelf ook wat water bij de wijn doet. Bent u niet gewoon bang dat de partij zijn 22 zetels in de peilingen verspeelt? „Laat ik daar een eerlijk ant woord op geven: ja natuurlijk! Ik wil een zo groot mogelijke fractie en ik zie die 22 zetels nu verdampen. Als we invloed wil len, moeten we zo groot moge lijk zien te worden. Overigens is het omstreden interview van Fortuyn bij de taxichauffeurs van Nederland helemaal niet verkeerd gevallen." - Fortuyn hoopt dat de leden hem blijven steunen. Wat ge beurt er dan? „Dan zal het bestuur op 10 maart moeten aftreden. Dat hoop ik nietwant het zou ramp zalig zijn. Maar ik ken partij voorzitter Nagel. Die laat het zover niet komen." - U bent voor een duo-lijsttrek kerschap? „Dat zou het mooiste zijn. For tuyn op één, ik op nummer twee. Als hij te harde uitspraken doet, kan ik dat een beetje relative ren. Daar ben ik beter in dan hij. Want' laten we wel zijn. Sinds Fortuyns' verkiezing zaten we hem allemaal te knijpen. Hoe lang gaat dat goed?" GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vakbeweging is teleurgesteld in het wetsvoor stel om de regels te veranderen voor het concurrentiebeding, de afspraken in de arbeidsover eenkomst, die vastleggen dat een werknemer niet zomaar bij een concurrent mag gaan wer ken. FNV, CNV en De Unie heb ben dat gisteren gemeld in een gezamenlijke brief aan de Twee de Kamer. Veel werknemers voelen zich door de huidige clausule belem merd, zo meent de regering. Daarom is een voorstel naar de Tweede Kamer gestuurd waarin staat dat de werkgever voortaan een vergoeding moet geven voor elke maand dat een ex-werkne mer niet in dezelfde branche mag werken. Het beding mag voortaan hooguit een jaar duren en geldt niet meer bij ontslag in proeftijd of bij faillissement. De vakbeweging pleit voor een verbod op het concurrentiebe ding, of in elk geval een regeling die de werknemer meer vrijheid geeft. „De voorstellen pakken nog nadeliger uit dan een eerder voorstel. Ze bieden ook minder bescherming voor werknemers dan regelingen in omliggende landen", schrijven de vakcen trales in de brief. De Tweede Kamer is nog niet overtuigd van het voorstel, zo bleek vorige week uit schrifte lijke reacties. De VVD meldde 'gemengde gevoelens' te heb ben. De PvdA kan op hoofdlij nen instemmen, maar heeft nog wat wagen. Ook D66 en Chris tenUnie willen eerst meer infor matie, CDA, GroenLinks en SP stemmen vooralsnog in met de nieuwe regels. Werkgeversvereniging VNO- NCW vindt dat het concurren tiebeding niet 'dichtgeregeld' moet worden. De organisatie heeft vooral bezwaren tegen de verplichte vergoeding. „Dit ROTTERDAM - In Nederland is vorige week een nieuwe griep- variant ontdekt. Het gaat om een virus van de B-stam, enigs zins afwijkend van de in Neder land bekende A-stam. Het virus kwam oorspronkelijk alleen in Azië voor, maar is nu ook in Eu ropa opgedoken. ANP werkt calculerend gedrag van werknemers in de hand", aldus de werkgevers in een brief aan de Kamer. VNO-NCW wijst erop dat werk nemers al de mogelijkheid heb ben een vergoeding te wagen: „Daarvan wordt in praktijk echter wij wel nooit gebruik ge maakt." ANP TIEL - De zoektocht naar moge lijke slachtoffers onder het in gestorte parkeerdek van motel restaurant Van der Valk in Tiel is gestaakt zonder dat iemand is gevonden. Er is alleen grote ma teriële schade, aldus een politie woordvoerster gisteren. In de hal was net een computer beurs afgelopen, toen het par keerdek zondagmiddag rond kwart over vijf instortte. Over de oorzaak is nog niets bekend. De eigen bouwonderneming van Van der Valk heeft het mo tel-restaurant in de jaren tach tig gebouwd. Burgemeester E. van Tellingen van Tiel heeft alle dossiers met vergunningen op- gewaagd. Deze worden de ko mende dagen tegen het licht ge houden. Ook hebben de gemeente en Van der Valk bouwkundig experts ingeschakeld om de zaak te on derzoeken. De gemeente gaat ambtenaren ondervragen die betrokken zijn geweest bij de verstrekking van vergunningen aan Van der Valk. Een woordvoerder van het Van der Valk-concern zegt dat er vooralsnog geen reden is te twij felen aan de constructie van het gebouw. „In 1983 zijn er vergun ningen aangevraagd en die heeft Van der Valk gekregen. De gemeente heeft de normale in spectieprocedures gevolgd, dus alles moet in orde zijn geweest", zegt de woordvoerder. Uit gegevens van de gemeente blijkt dat het horecabedrijf op 4 januari 1983 een bouwvergun ning kreeg. Tijdens de bouw heeft de gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht 18 controles uitgevoerd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3