Hoogbegaafden zoeken contact PZC Nostalgie en vertedering in Sasse carnavalsstoet Dank u wel voor uw steun! Boom en kiosk wringen op Plein Zaamslag Knaagdierenfokkerij wordt kleinschaliger 12 Zeeuwse leden Vereniging Mensa willen gelijkgestemde gesprekspartners Eefting bedankt voor uitnodiging uitslagen Bijeenkomst Haza Data Quiz over aquarium Giro 667 Den Haag dinsdag 12 februari 2002 door Raymond de Frel ZAAMSLAG - Vanaf juli dit jaar zal het Plein in Zaamslag worden onderworpen aan een grondige opknapbeurt. Gister avond presenteerde de ge meente Terneuzen in het dorpshuis in Zaamslag het de finitieve ontwerp van het Plein aan de dorpsbewoners. Na de inspraakavond op 6 de cember jongstleden boog architectenbureau Bosch Slabbers Tuin- en Land schapsarchitecten zich over de vragen en opmerkingen van de inwoners van Zaamslag. Een deel van de destijds geopperde verzoeken werd ingewilligd. Zo is het aantal parkeerplaat sen uitgebreid naar 74 (eerst 64) en is achter de parkeer plaatsen op het noordelijke deel van het Plein een zone van één meter ruimte gereserveerd. Dit laatste om te voorkomen dat het shoppende publiek met winkelwagens voor gevaarlij ke manoeuvres komt te staan. Tevens werd gehoor gegeven aan de suggestie om de bushal te op het Plein hoger te maken dan de rijbaan. De halte zal worden voorzien van een hel lend plateau, zodat ook rol stoelgebruikers makkelijk bij het bushokje kunnen komen. De doorgevoerde veranderin gen in het ontwerp bleken ech ter nog niet helemaal naar tevredenheid van de meeste bezoekers van de informatie avond. Het architectenbureau pleit voor een verplaatsing van de kiosk naar het noordelijke deel van het plein. Maar de in woners willen muziektent het liefst op de huidige plaats laten staan. Ook het planten van een boom op het oostelijke gedeelte van het Plein stuitte op verzet. Door de komst van deze boom zou de feesttent tijdens de dorpsfeesten met tien meter moeten worden verkleind. Vanwege de reconstructie zul len de dorpsfeesten niet zoals gebruikelijk worden gevierd. Volgens wethouder K. van der Hoofd (Ruimtelijke Ordening) zal alle geleverde kritiek nog eens behandeld wordenMet de reconstructie is zo'n 1,35 mil joen euro gemoeid. Naar ver wachting zal de renovatie in december worden afgerond. door Ellen De Vriend OOST-SOUBURG - De Vereni ging Mensa Nederland, de be langenvereniging voor mensen met een zeer hoge intelligentie, heeft maar weinig leden in Zee land. Is dat omdat Zeeuwen dommer zijn Waarschijnlijk niet. De veertig hoogbegaafden in de regio zijn op zoek naar ge lijkgestemde gesprekspartners. De belangenvereniging voor in telligente personen, Mensa Nederland, werd in 1963 opge richt. Het doel van de vereni ging is de onderlinge contacten van personen met een hoge alge mene intelligentie te bevorde ren en hen ruime ontplooiings mogelijkheden te bieden. Als vuistregel wordt een intelligen tie quotiënt (IQ) gehanteerd van boven de 13 0Verder moet de as pirant 'mensaalmeer dan ge middeld creatief zijn en een groot doorzettingsvermogen hebben. Eén op de veertig mensen is dat. Ongeveer tweeënhalf procent van de Nederlandse bevolking zou zich hoogbegaafd, mogen noemen. Karin van Dommelen uit Oost-Souburg is één van de veertig zogeheten 'mensalen' in Zeeland. Zij scoorde tijdens de speciaal voor de club ontworpen IQ-test in het 98e of 99e percentiel. Dat betekent dat zij bij de slimste twee procent van de Nederlan ders hoort. Daarover haalt Van Dommelen haar schouders op. „Intelligentie is geen verdien ste, maar erfelijk bepaald. Door intelligentie kun je complexe dingen overzien, maar daar naast moet je ze ook kunnen uit voeren." In de drie testen, haal de zij gemiddeld 132 punten. Al op de lagere school voelde Van Dommelen zich anders dan haar medeleerlingen. „Ik was afwezig en voelde mij onbegrepen. Ook vond ik de les stof niet interessant. Dit anders zijn had volgens mij te maken met de eerste acht levensjaren die ik doorbracht op Curagao." Zij werd teruggeplaatst van het vwo naar de havo en bleef daar nogmaals zitten. Uiteindelijk behaalde ze haar diploma ver pleegkunde A en B. Ze werkt te genwoordig bij de stichting Emergis. Haar collega, Caroline van Loon uit Kattendijke, vindt veel dingen herkenbaar in Karins verhaal. Hoewel ook zij geen uitblinker was op school, bleek ze hoogbegaafd met een IQ van 140. Mafkezen „Hoogbegaafdheid associeer ik met een soort warhoofdige maf kezen. Hoewel ik mijzelf niet zo zie, merk ik toch dat ik anders ben. Hoogbegaafden denken snel. Zij slaan in hun denkpro ces een paar stappen over. Ze kunnen niet simpel denken, al leen maar logischer dan logisch. Ik kan heel geïnteresseerd in iets zijn en verslind daar vervolgens alle informatie over. Daarna boeit het onderwerp mij niet meer. Een uitzondering daarop zijn dromen. Daar heb ik rijen boeken over staan. Dat ongrijp bare aan dromen blijft me boei en." Karin van Dommelen begon on langs voor haar plezier aan een Caroline van Loon (links) en Karin van Dommelen, twee van de veertig Zeeuwse leden van de Vereniging Mensa voor mensen met een hoge intelligentie. foto Lex de Meester studie technische informatica op de Open Universiteit en rondde daarnaast ook een aan tal modules psychologie af. „Mensen die horen dat wij hoogbegaafd zijn, halen hun schouders op. Want werken hoogbegaafden dan in de ver- pleging?" Van Loon en Van Dommelen werpen zich samen op als con tactpersoon voor Mensa Zee land. Landelijk telt de vereni ging 2400 leden. In de regio zuidwest Nederland wonen slechts 115 leden, waarvan er veertig in Zeeland wonen. Het is een actieve vereniging met zeil- weekenden, lezingen, spëlavon- den en boekenlijsten. Ook is er het maandblad Mensa Berich ten. De dames roepen intelli gente Zeeuwen op de IQ-test via het internet te maken. Zij vin den het jammer dat de helft van de personen met een IQ van bo ven 130, daar nooit achter komt. Maandelijks houdt Mensa Zee land een ledenbijeenkomst in Goes. „De bijeenkomsten zijn gezellig. Je raakt gemakkelijk met elkaar in gesprek", zegt Van Loon. „De gesprekken vliegen van de hak op de tak, van het ge drag van laboratoriummuizen tot de eerste stapjes van een kind. Dat zijn geweldig verrij kende gesprekken vol extremen en eigenaardigheden. Daar laad ik mij helemaal op door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - De knaagdie renfokkerij aan de Watervliet- seweg in IJzendijke wordt min der grootschalig dan de Dierenbescherming had ge meld. Dat zegt woordvoerster J. Nobel van het bedrijf Medusa uit Bergambacht. Zij ontkent dat er tegenover de Dierenbe scherming een aantal van der tigduizend dieren is genoemd. „Ik weet niet waar ze dat van daan haalt. Het is door ons niet genoemd. Er komen ten hoogste vierduizend dieren. Dat is prak tisch gezien gewoon het groot ste aantal dat we kunnen ver zorgen", aldus J. Nobel uit Bergambacht. Volgens A. Eef- ting, voorzitter van de afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen van de Dierenbescherming is er ech ter wel degelijk over grotere aantallen gesproken. „In een gesprek met de eigenaar heb ik gevraagd om hoeveel dieren het ging. Hij heeft toen gezegd: 'tus sen de twintig- en dertigdui zend'. Dan ga ik ervan uit dat zo iemand de waarheid spreekt. Nu probeert hij door dat aantal te verkleinen de mensen gerust te stellen." Volgens het eigenaarsechtpaar K. en J. Nobel zijn er diverse misverstanden gerezen rond de komst van het bedrijf. „Wij le veren in principe rechtstreeks aan dierenwinkels en groothan dels. De dieren kunnen nooit be stemd zijn voor vivisectie, want dat is een geheel gesloten cir cuit", aldus Jeanet Nobel. „Je hebt daar natuurlijk zelf nooit honderd procent zeggenschap in", geeft ze niettemin toe. „Al leen in wat je hier zelf doet. Het is in ieder geval zo, dat wij aan bepaalde handelaren in Neder land niet leveren, omdat wij vinden dat die niet goed met hun dieren omgaan." De Nobels zijn geschrokken van de reacties op hun komst. Mo menteel is hun bedrijf, Medusa, gevestigd in Bergambacht. „Onwetendheid schept angst. Ik snap de reacties van de men sen ook wel. Maar hier in Berg ambacht hebben we nooit klachten gehad." Het bedrijf kan daar niet uitbreiden vanwe ge het herinrichtingsplan Krim- penerwaard, dat de nadruk legt op toename van bosgebied. „Om die reden verhuizen we. Niet omdat we een groter bedrijf wil len, maar omdat we betere ruimtes willen om onze dierenin onder te brengen, waaronder een quarantaineruimte. Aan de Watervlietseweg kan die in een voormalige varkensstal. De gro te schuur die we nog willen bou wen, wordt het hoofdverblijf." Voor buren en omwonenden i hebben de Nobels een brief op gesteld. „Daarin leggen we uit wie we zijn en wat we doen. Van af donderdag zijn we een paar dagen in IJzendijke. Mensen die vragen hebben, zijn dan wel kom", aldus Nobel. IJZENDIJKE - Het knaagdie- renbedrijf Medusa heeft regio naal voorzitter A. Eefting van de Dierenbescherming uitgeno digd om een kijkje te komen nemen in haar bedrijf in Berg ambacht. „Daar ga ik dus niet op in. Het maakt gewoon deel uit van een charme-offensief. Ik zit al vijf entwintig jaar in de dierenbe scherming en ik weet wel hoe het gaat. Dan denken ze: je kunt beter met stroop werken dan met azijn. Kijk, ik twijfel er niet aan dat die dieren goed ver zorgd zitten, anders verkopen ze ze niet. Maar het is het begin van de keten. En aan het eind staan wij. Als er weer een paar dwergschildpadjes uit een sloot gehaald moeten worden, of als we knaagdiertjes moeten van gen die mensen op de Axelse vlakte hebben losgelaten." Eefting is tegen de komst van een grootschalige knaagdier fokkerij IJzendijke. Ze vreest voor de bestemming van de beesten. Eefting vermoedt dat de dieren, die grotendeels naar België en Frankrijk geëxpor- 1 teerd worden, voor vivisectie of als voer gebruikt worden. Eefting zegt dat haar vereniging in ieder geval geen duimbreed wijkt. „Stel je voor dat ze hier toestemming voor krijgen. Dan komen later de problemen als er toch veel meer dieren zitten. En het probleem is, als zo'n bedrijf er eenmaal zit, krijg" je ze niet zo gauw meer weg. Dat hebben we de afgelopen jaren wel gezm met de varkens." door Marjan Hemelaar SAS VAN GENT - De grote car navalsoptocht in Sas van Gent van gisteren had alles mee, zacht weer met een zonnetje en vooral veel toeschouwers. Een gevarieerde, kleurige stoet met prachtige kostuums en uitzon derlijk mooie praalwagens. Be- tekoppenstad liet zich weer van zijn beste kant zien. Hadden de optochten in de regio op zaterdag veel regen, Sas van Gent had alles mee. Zacht weer en zon dat veel publiek oplever de. Door de polders reed dan ook een lange rij auto's vanuit België richting Sas van Gent om de drukte op de grote wegen te vermijden. Gemeentewerkers hadden vooraf nog veel werk te verzetten. Alle verplaatsbare versmallingen, die sinds kort op de provinciale weg aan de West kade aangebracht waren, moes ten voor de optocht verwijderd worden. Veel deelnemers die op zaterdag in andere plaatsen te zien wa ren, deden ook nu weer mee. Het verwachtte grote aantal Maxi- Sas van Gent Categorie onder de 16 jaar: Enkelingen A: 1 De belbus van Sas komt er aan Duós; 2. Ik zie ze vliegen; 2. De CDtjes. Triós en kwartetten A: 1met de jeep door het woud; 2. weer of geen weer; 3. een betekop doet het elk jaar weer. Groepen A: de herindeling in 't Sas, als Holly Hob wachten we daar niet op; 2. het fruit swingt eruit; 3. de haiwaanse vul- kaandans. Categorie gemengde groepen: Groepen C: 1. in de pas met de snowband in Sas; 2 weet je nog hoe het was, de schoolkindertjes van 't Sas; 3. de bloeme tjes en de bijtjes. Enkelingen B: 1. kom er maar op. Duós B: 1. goed of slecht weer; 2 de kommeeren; 3. venetiaans gat in bete- koppenstad. Triós en kwartetten B: 1in 't Sas loop je in de gaten als je je krokodil uit gaat laten; 2. de opvoeders; 3. we trappen nog een jaartje door. Groepen B: 1. 't is ambras met de comedy capers in 't Sas, 2. dr op of dr onder; 3we gaan tekeer als een beest Wagens B: 1. wudder komme de blommen buiten zetten. Wagens A: 1. De Sloebers met de kermis; 2. De Deurdou- wers met honeymoon in betekoppenstad is maximaal genieten; 3De Ventjes met onder de rook van 't Sas. Meest carnava leske wagen: honeymoon in betekoppen stad is maximaal genieten. Leukste deel nemer: 't is ambras met de comedy capers in 't Sas. De Jozef Nolle aanmoedigings prijs: venetiaans gat in betekoppenstad. Hulst Grote Wagens: 1Wij pakken uit en zetten de joker in, want wij spannen al 33 jaorde kroon, Oe kant gebeure, De Meelzakken 2Oe kant gebeure dat piraten met de sol- datenschat gaon leure, De Knuddes 3. Oe ma's viel mee. Slechts één Maxi ma en Willem-Alexander van De Deurdouwers met hun prachtige praalwagen 'honey moon in betekoppenstad is maximaal genieten'. Het paar, gezeten in een prachtige auto, groette uitbundig het publiek met in hun kielzog een groep li vreiknechten. Vooraf werden oranje vlaggetjes aan de toekij kende kinderen uitgedeeld om het koppel toe te zwaaien. Dat het verleden van Sas nauw verweven lag met het verleden in de suikerindustrie, werd op een voortreffelijke manier uit gebeeld door carnavalsgroep De Ventjes. Op de wagen 'onder de rook van Sas, hoe 't is en hoe 't was' waren alle facetten te zien. Onder meer de suikeropslag, de Walzemolen en zelfs de wagon netjes aan de rails die vroeger de bieten vervoerden naar de fa briek waren op een leuke, car navaleske manier uitgebeeld. Het oogstte dan ook alle lof van oud Sassenaren over dit stukje nostalgie. Vooral veel families met kleine kinderen liepen mee. Kabouter Plop, de engelse drop van De Be- kant gebeure na 11 jaor is 't veur de bak ker. DeGrens. Groepen: l.Oe kant gebeu re, Sneeuwpoppen zonder sneeuw 2. Oe kan 't gebeure, zumaor on toer 3. Oekan't gebeure. Me carnaval botsen wai gewoon op straot. Individuelen: l.KantOekan't gebeure, 2. Zo zot als un deur, 3. Babies. Nieuw-Namen Enkelingen: 1. Vrijheidsbeeld. Ines Schietse 2. Braziliaans fruitmeisje, Ta mara de Voogt 3. Kwebbel, Femke van Overmeiren. Kleine groepen: 1Gieter in bloemetjesland, fam. de Vos 2. Doar kom me de schutters, Tom, Roy, Laura, Nick, Maxine en Fabio 3. Maxima en Alexan der, Sofie en Julie Colleman. Grote groe pen: 1. Cats, Red Animals 2. Piraat. De Knuddes Kleine Binnenwngens: 1 Ver geschoten, Jong geleerd 2. Bierbiekes, Harde Kern. Grote binnenwagens: 1. Beach, Born2K 2. Café Leve de Lol, Leve de Lol; Wagens: 1. Prins Paulus, Zuipci- linders 2. Aladin of zo, Beursvrienden 3, Geen schot in de bouwloods, dus doen wij een stapje terug - De Pivo's Clinge Wagens: 1Na 11 jaar is 't voor de Bakker: 2. Wij pakken uit en zetten de joker in want we spannen 33 jaar de Kroon; 3. Carnavaleske Bouwactiviteiten in 't Zee gat. Groepen volwassenen 1 t/m 4 perso nen: Dorit worry be happy Groepen kin deren 1 t/m 4 personen: AsterixenObelix, Groepen volwassenen 5 personen en meer: Azimne nest, oe kan 't gebeure; Wij hebben het wiel uitgevonden Groepen kinderen 5 personen en meer: 1Clingse commune, 2. DeSjakkies, 3. Wegwerkers. tebloaren, de bloemetjes en bij tjes met echte Westdurpse bij enhoning, en een ouderwets klasje in dito kleertjes met een leuke act waren daar mooie voorbeelden van. Snoezig aangeklede Holly Hob by kinderen met peuters op een huifkar vertederden zichtbaar het publiek. Het duo d'Uitleg- gers probeerde met hun parasol vol stropdassen de mannen 'net jes' aan te kleden. Pure nostal gie bracht Pijke Zot met hun trein 'we gaan weer eens lekker aan de boemel'. Hun mooie, ou derwetse kleding en lange pij penkrullen waren een lust voor het oog. De Pierwieten deden dit jaar duidelijk weer een gooi naar de eerste plaats met hun keystone cops in 't is Ambras met de Comedy Capers in 't Sas. De stoet eindigde op de kleine Markt bij de pomp voor de fina le. Daar keken Prins Leonardo 11 en de raad van elf vanaf een podium naar de voorbijtrek kende optocht. In de hoop op ex tra punten toonden alle deelne mers hier voor de laatste maal hun act onder het commentaar van Adelein de Block. Vervol gens ging het richting De Vlaan- derenhal voor de uitslag. Met gierende zenuwen uiteraard, want hoe leuk het ook is om mee te lopen, iedereen wil 'stiekem' toch graag winnen. Terneuzen - De Haza Data ge bruikersgroep Zeeuws-Vlaan- deren komt donderdag 14 februari bij elkaar in 't Schel penhoekje in Terneuzen. De be ginnende en gevorderde Haza- gebruikers helpen elkaar om de mogelijkheden van dit genealo gisch programma verder te le ren kennen. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. De zaal gaat om 19.30 uur open voor de in stallatie van de computers. TERNEUZEN - De aquarium- vei'eniging 'de Albino zwaard drager' verzorgt donderdag 14 februari in het Rivierenhuis in Terneuzen een lezing en een quiz over het aquarium. De bij eenkomst is vrij toegankelijk en begint om 20.00 uur. Overal in de wereld zijn slachtoffers van oorlogen, natuur rampen en armoede. Mensen in Nood gelooft in hun wil en veerkracht om een betere toekomst op te bouwen en helpt ze daarbij. Zonder onderscheid te maken naar ras, geslacht of geloof. Dat kan alleen dankzij de steun van mensen zoals u. Daarvoor: namens de mensen heel hartelijk dank!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32