De Silo's gebouwd na verkeerde procedure Bonbonnière schittert weer PZC Glastuinders willen naar Koegorspolder Ondernemingsraad wil 't Sportuus later privatiseren Gewoon normaal doen tegen elkaar zll Polstas uit handen gerukt Nekklachten na aanrijding Mishandeling in 's-Heerenhoek Rechter stelt omwonenden ontmoetingsruimte in gelijk Schip op drift voor Vlissingen Vernielingen aan auto's Jeugdige diefjes in Breskens Vijftig jaar 't Zwin zuider buren Brugse toren lager dan Antwerpse naamgenoot Komedie in De Halle Axel agenda door Jeart-Lou de Gucht SINT-JANSTEEN - In de lockomst zal een 60-jarighu welijk erg zeldzaam zijn, denkt Marie Thuij-van .Himst. „Toegeven aan elkaar kunnen ze tegenwoordig toch niet meer. Iedereen denkt alleen maar aan zich zelf." De 79-jarige Marie van Himst en de 85-jarige Joos Thuij waren gisteren zestig jaar getrouwd. Ze brachten een kind ter wereld en heb ben drie kleinkinderen. Waarom het hen wel is gelukt om zo'n lange tijd bij elkaar te blijven? „Door normaal te gen elkaar te doen", zegt Ma rie Thuij-van Himst. „Ik wil niet beweren dat het altijd makkelijk is om getrouwd te zijn. Nee, het valt zeker niet altijd mee. Je maakt ook wel eens ruzie. Maar het komt al tijd weer goed als je maar kunt toegeven." Haar man knikt instemmend. „En je moet er af en toe eens alleen op uittrekken", voegt hij er lachend aan toe. De liefde tussen de oorspron kelijk uit Stekene afkomsti ge Joos Thuij en Marie van Himst, die geboren is in Kemzeke, bloeide op in een café tijdens de kermis in de Ellestraat. Joos Thuij: „Het was liefde op het eerste ge zicht. Zijn vrouw: „Maar hij was wel een beetje verlegen. Zijn kameraad heeft mij 'moeten vertellen dat hij van mij hield. "Drie jaar later zijn ze getx'ouwd. „Het ijzelde en het sneeuwde die dag. Ik her inner het me nog goed. En we zijn getrouwd in een rijtuig. Dat kan niet iedereen zeg gen", zegt Joos Thuij. Na enige tijd in Heikant ge woond te hebben, verhuisde het echtpaar naar Sint-Jan steen, waar ze nog steeds wo nen. De eerste jaren van hun huwelijk kwamen ze aan de kost als botersmokkelaars. Thuij: „Dat was een mooie tijd. En we zijn ook wel eens gepakt.Later heeft hij in het vlas gewerkt, op een sokken- fabriek en in het ziekenhuis van Hulst. Zijn vrouw ver diende eveneens de kost in het vlas en op een sokkenfa- briek. Het paar is in goede gezond heid en woont nog altijd in hun eigen huis. „En het ge heim van een goede gezond heid is beweging. Heel ons le ven zijn we actief geweest met fietsen en wandelen", zegt de bruidegom. Trots toont hij een kast waarin alle bekers staan die ze samen in de loop der jaren verzameld hebben. „En er is nog veel meer hoor. Maar dat kunnen we niet kwijt in onze woon kamer. Dat ligt op de zolcer." Tot op hoge leeftijd hebben ze gefietst en gewandeld. dinsdag 12 februari 2002 Joos Thuij en Marie Thuij-van Himst foto Camile Schelstraete BRESKENS - Zes jongens uit Oost-Souburg, met leeftijden van 13, 14, 15 en 16 jaar zijn zondagmiddag rond half vijf in Breskens aangehouden. De jongens hadden in het zwembad geld en een horloge uit de kluisjes weggenomen. Ze werden allen doorverwezen naar bureau HALT. VLISSINGEN - Een 29-jarige man uit Enschede is gistermid dag rond kwart over een op het Stationsplein in Vlissingen be stolen van zijn polstas. De tas werd door een onbekend geble ven persoon uit zijn hand gerukt. In de tas zaten een mobiele telefoon, een organizer, een agenda en enkele honderden eu ro's. HULST - Een 27-jarige automobilist uit Hulst is gistermid dag gewond geraakt bij een ongeval rond twee uur op de Hul- sterweg in zijn woonplaats. De man reed over de weg; toen hij remde, kon een 38-jarige automobilist uit de gemeente Hulst, die achter hem reed, niet meer op tijd tot stilstand komen. De 27-jarige man hield aan de aanrijding nekklachten over. door Sheila van Doorsselaer KRUISPOLDERHAVEN - De bouwvergunning van ontmoe tingsruimte de Silo's in Kruis polderhaven is onterecht afge geven. Dit is het oordeel van de Middelburgse bestuursrechter T. Damsteegt. De klagende om wonenden zijn in het gelijk ge steld. Met het oordeel van de be stuursrechter staat het pand van De Silo's er nu in feite ille gaal. Vier omwonende gezinnen zeggen dat de gemeente Honte- nisse de bouwvergunning nooit had mogen verlenen. De rechter is het met hen eens. Hontenisse heeft door gebruik van een arti kel 19 procedure de bouwver gunning afgegeven. Dit is vol gens Damsteegt niet juist omdat een artikel 19 procedure alleen aangewend mag worden indien het gaat om een spoedgeval. Burgemeester A. Vogelaar be raadt zich momenteel op ver volgstappen. De gemeente kan in beroep gaan tegen de beslis sing van de bestuursrechter, maar de raadsman van de om wonenden, W. Suijkerbuijk, geeft Hontenisse weinig kans. Ook kan de gemeente besluiten een herziening van het bestem mingsplan toe te passen, maar deze procedure kqn wel een jaar in beslag nemen en het is de vraag of de gemeente deze weg omwille van één pand wil be wandelen. In het laatste geval kan Honte nisse met uitbater E. Broekaart van De Silo's om de tafel om het gebruik van het pand verder in té perken, wat betreft openings tijden. Broekaart was gister avond nog niet op de hoogte van het oordeel van de bestuurs rechter. Hij reageerde geschokt. Volgens Vogelaar en Suijker buijk mag het pand vanaf nu in principe helemaal niet meer worden verhuurd. Een behoor lijke strop voor Broekaart, want hij heeft al heel wat reserverin gen genoteerd voor de komende maanden. De reserveringen zijn niet eens de' grootste zorg van Broekaart. „Wat moet ik nu doen met het pand? Dat heeft me al zoveel geld gekost en nu dit weer." Gesprek Vogelaar wil zo snel mogelijk een gesprek met Broekaart om de zaak te bespreken. De ge meente heeft Broekaart al tien keer een boete gegeven omdat er klachten zouden zijn. Hontenisse mag bestuursdwang toepassen om het pand te slui ten, maar door de uitspraak van de rechter hoeft dit nu niet, om dat De Silo's door de uitspraak van Damsteegt eigenlijk al ge sloten is. VLISSINGEN - Een Russisch vissersschip is gisteren bij E ve ringen ter hoogte van Borssele op drift geraakt. Een sleepboot en een loods konden voorkomen dat kabels in dat gebied wer den beschadigd. Het schip, waarop de vis gelijk werd verwerkt, is 72 meter lang, heeft een diepgang van 4,80 meter en weegt bruto 1454 ton. Het lag voor anker bij E veringen, omdat het een kleine hoe veelheid bunkers aan boord moest nemen. Door de harde wind sloeg het schip even voor half één 's middags op drift in de richting van het kabelgebied tussen Vlissingen en Terneu- zen. Het hoofd verkeersleiding van het Schelde Coördinatiecen trum in Vlissingen stelde een loods en een sleepboot verplicht. Het schip is daarna verder van het kabelgebied af, voor anker VOGELWAARDE - Vandalen hebben zaterdag vernielingen aangericht aan een auto die stond geparkeerd aan de Rapen burg in Vogelwaarde. De grille en de linker buitenspiegel wer den vernield. Tussen zondagmiddag kwart over één en zondagavond half acht zijn er vernielingen gepleegd aan een auto die gepar keerd stond aan de Molendijk in 's Heerenhoek. De auto werd aan de gehele rechterkant bekrast. Van een auto die aan de Oostkant in Terneuzen stond, zijn za terdagnacht beide portiei'en bekrast en de rechter achterband lekgestoken. De uitspraak van de rechter dat de bouwvergunning van ontmoetingscentrum De Silo's onterecht is afgegeven, is een strop voor uitbater E. Broekaar:. foto Charles Strijd 's-HEERENHOEK - Een twintigjarige man uit Heinkenszand is in de nacht van zaterdag op zondag in de Pastoor Fronhoff- straat in 's Heerenhoek door diverse onbekend gebleven per sonen mishandeld. Het slachtoffer werd geslagen en geschopt. Hij is per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Goes. Hij hield aan de mishandeling pijn in zijn pols, nek, kaak, schouder, elleboog en hoofd over. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Vanuit de glas tuinbouw bestaat grote belang stelling voor een kassenproject in de Koegorspolder bij Terneu zen. Hoewel er nog helemaal geen zekerheid is over het door gaan van de plannen hebben zich nu al glastuinders voor de ze locatie aangemeld. CDA-Tweede-Kamerlid Agnes van Ardenne, woordvoerder glas- en tuinbouw van de CDA- fractie, zei dat gisteren tijdens een werkbezoek aan Terneuzen. Daar liet zij zich persoonlijk op de hoogte bx-engen van de plan nen die in de Kanaalzone leven. Het werkbezoek was onderdeel van de lobby die de gemeente Terneuzen. Hydro Agri Sluiskil en de CD A-Statenfractie zijn begonnen om de landelijke poli tiek warm te maken voor het kassenproject. Eerderal beloof de!? ractievoorzitter Balkenende dat het CDA zich in de Tweede Kamer sterk gaat maken voor kassen in de Kanaalzone. Een belofte die Van Ardenne giste ren herhaalde. In de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die 25 REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maart door de Tweede Kamer wordt behandeld, zijn tien mo gelijke locaties voor glastuin bouw opgenomen. De Koegors polder zit daar niet bij. Wel Nieuwdorp, maar die locatie heeft de provincie Zeeland al af geschoten. Een extra stimulans voor de samenwerkende partij en in de Kanaalzone om nu de Koegorspolder op de kaart te krijgen. Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen wees er gisteren nog eens op dat het kassenproject voldoet aan alle uitgangspun ten en eisen die i n de Vijfde Nota worden gesteld aan de komst van glastuinbouw. Zo wordt er gebruik gemaakt van rest warmte en koolstofdioxide van Hydro Agri, sluit het kassen complex goed aan op de hoofd infrastructuur en past het goed in het landschap. Arbeidskrachten Bovendien is naar verwachting het vinden van arbeidskrachten geen probleem. „Wij doen er al les aan om al die voordelen on der de aandacht te brengen", al dus Barbé. Van Ardenne toonde zich gisteren enthousiast over hetKoegorsplan. „Het milieu en de logistiek: dat is de winst van dit plan. Bovendien kan het op redelijke korte termijn worden ontwikkeld. Heel belangrijk, want we zitten echt te springen om alternatieve locaties voor de glastuinbouw." Binnenkort komt ook de PvdA een kij kje ne men in Terneuzen en vóór 25 maart wil burgemeester Barbé ook de WD en D66 uitnodigen voor een bezoek. KNOKKE - Dit jaar viert het natuurreservaat 't Zwin zijn vijftigjarig bestaan. Daarom or ganiseert het natuurreservaat, verdeeld over het hele seizoen, diverse activiteiten. De renovatiewerken zullen dit jaar nog niet klaar zijn, maar toch laat eigenaar Compagnie het Zoute deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij gaan. Tij dens de krokusvakantie mogen alle verklede kinderen gratis binnen. Het mooist verklede meisje en de best uitgedoste jon gen krijgen bovendien een ca deau. Vanaf 27 maart vindt in 't Zwin een tentoonstelling plaats waarin zowel het verle den, heden en toekomst van het reservaat worden belicht. door Frank Gijsel Het stadstheater in Brugge schittert weer als voorheen en bevestigt zich opnieuw als de parel aan de culturele kroon van Brugge. De totale kosten voor de restauratie bedroegen ruim acht en een half miljoen euro. Momenteel wox*dt de laatste hand gelegd aan de restauratie van dit markante ge bouw in de Brugse binnenstad. De over vloedige versiex'selen kwamen bij de bouw in 1869 helemaal tegemoet aan de smaak van de boui'geoisie. Het bezorgde de schouwburg in de volksmond de naam 'bonbonnière'. Het staat bekend als een van de best bewaarde stadstheaters in Eu ropa. Toen deze 'statige dame' zich als jonge freule in Brugge vestigde kwam er heel wat protest en kritiek. Het liberale stads bestuur van toen wilde met het project de ongezonde buurt van het Beursplein reno veren en tevens de werkloosheid bestrij den. Zesenveertig panden en enkele straten werden opgeofferd. Daaronder verschillende ontuchthuizen. Het publiek bestond tot de Eerste Wereld oorlog hoofdzakelijk uit de adellijke klas se. De rangen en standen van de bezoekers waren duidelijk af te lezen aan de ingang die ze gebruikten om het gebouw te betre den en aan de zetels of stoelen waarin zij plaatsnamen. De stadsschouwburg was een bij uitstek hiërai'chisch opgevat ge bouw. Het bleef lang onaangeroerd. Pas in de jaren vijftig vonden enkele ingrepen plaats. Volgens een bijna lyrische burgemeester Patrick Moenaert van Brugge mocht dit markante gebouw niet ontbreken op het restauratieprogi-amma dat mede door de titel van culturele hoofdstad van Eui'opa werd mogelijk gemaakt. „Het was verant woord dit gebouw op te frissen en mooi te maken. Dit historisch pand heeft een gro te symboolwaarde en maakt deel uit van ons werelderfgoed. Het is een voorbeeld van levend en levendig gebruik in een ac tieve historische stad." Het gerestaureerde theater in Brugge. Het dak werd volledig vernieuwd en ge ïsoleerd en er kwam een brandscherm tus sen toneel en zaal. Op technisch vlak kan de schouwburg door het geautomatiseei'de trekkensys- teem, de professionele geluidsinstallatie en het bewegend licht met aangepaste lichttafel concurreren met de best uitge ruste theaterzalen. Door de opeenvolgende schildersbeurten in de loop der jaren ging een deel van de kleurenpracht verloren. Na verwijdei-ing van oude verflagen werd opnieuw ge schilderd met de oorspronkelijke verf soorten, glanzen en kleuren. Speciale aandacht ging uit naar het bladgoud in de foyer en toneelzaal. Het originele stoelen- patx'oon uit de negentiende eeuw is in ou de glorie hei'steld. De stoelen vormden een weerspiegeling van de standenmaat schappij uit die tijd. foto Charles Strijd De restauratie van de verlichting gaat te rug naar het oorspronkelijk concept van de gasverlichting. Op 19 februari luiden in Brugge de feest- klokken. De 'bonbonnière' zal weer schit teren in al zijn nieuwe glorie en grandeur. Directeur Sonja Debal: „Brugge schrijft geschiedenis, Het vlaggenschip van de cultuur in Brugge is er weex*. Dromen wor den werkelijkheid. Het grote openings feest kan beginnen met Hei-man van Veen. Zo vrolijk zullen we nog nooit zijn ge weest.Hij was een van de aitiesten die zich het lot van de stadsschouwburg ter harte nam." Naast de gex-estaureerde stadsschouw burg opent Brugge volgende week op 't Zand een concertgebouw met 1200 zit plaatsen. De stad Brugge doet er alles aan om zijn naam als culturele hoofdstad van Europa te rechtvaardigen. door Frank Gijsel. In Brugge is enige verwarring ontstaan omtrent de precie ze hoogte van de imposante bakstenen toren van Onze Lie ve Kerk. Er zijn verschillende hoogte- cijfers in omloop. Sommige publicaties gaan er zelfs van uit dat de Brugse kerktoren hoger is dan de toren met de zelfde naam in de havenstad Antwerpen. Om nu alle ondui delijkheid over de hoogtecij- fers uit de wereld 'te helpen heeft het stadsbestuur van Brugge onlangs de juiste cij fers naar buiten gebracht. Vol gens het stadsbestuur is ex- sprake van twee sooiten hoog tes: de topografische hoogte en de bouwhoogte. De topografi sche hoogte is bepaald vanaf het gemiddeld zeeniveau tot de horizontale as van het kruis. Volgens een meting in 1999 bedraagt de hoogte van de toren 122,32 meter. De bouwhoogte woidt be paald door het verschil te ne men tussen de topografische hoogte van de toi-en en de hoogte van de laagste dorpel. Die ligt op een hoogte van 6,72 meter. Daai'door bedraagt de bouwhoogte van de Onze lieve Vrouwe Kerk van Brugge 115 metex*. Hiermee is voorgoed duidelijk geworden dat de to- i-en van Brugge lager is dan die van Antwei'pen. Die meet 123 meter. door Eugène Verstraeten AXEL - De gezamenlijke on dernemingsraad van de fusiege meenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen heeft negatief gead viseerd over het plan van Axel om de exploitatie van sporthal 't Sportuus in Axel te privatise ren. De BOR (Bijzondere Onderne- mings Raad) vindt het beter dat de gemeente Axel enkel de kan tine verhuurt en de exploitatie van de rest van de sporthal voor lopig zelf in handen houdt. Na de gemeentelijke hei-indeling kan de nieuwe gemeente dan be kijken hoe het verder moet met de sporthal. Volgens wethouder A. van Waes is er echter niemand te vinden die alleen de kantine wil huren „Daar is namelijk geen droge boterham mee te vex-dienen", al dus de wethouder. Omdat de gemeente vx-uchteloos heeft gezocht naar een uitbater voor de kantine, werd vorig jaar al het plan opgevat een onder nemer te zoeken die de exploita tie van de gehele sporthal op zich wil nemen. De gemeente denkt dat dit ook nog wel eens goedkoper zou kunnen uitpak ken, want nu moet er jaarlijks meer dan 100.000 euro uit de ge meentekas bij. Aan de uitbeste ding van de exploitatie stelt de gemeente wel allerlei voor waarden met betrekking tot te hanteren prijzen en het gebruik van de hal door bestaande ver enigingen. De gemeente onderhandelt op dit moment met een serieuze ge gadigde die de exploitatie wil overnemen. Van Waes verwacht dat de gemeente en de belang stellende contractpartner mo gelijk nog deze of volgende week tot ovex-eenstemming zul len komen. Het negatieve advies van de ge zamenlijke ondernemingsraad AXEL - De Toneelvereniging Camere van Rhetorica St.Jan ten Steene brengt zaterdag 16 febioiari in de Halle in Axel de komedie 'Blauw bloed en erw tensoep' op de planken. De voorstelling begint om 20.00 komt de gemeente dan ook slecht uit. „We zullen alles naast elkaar leggen en dan zullen B en W een besluit nemen om wel of niet met een voorstel naar de ge- meentex-aad te komen", aldus Van Waes. ..We zitten midden in het herindelingstx-aject en we willen de BOR liever niet tegen ons in het harnas jagen. Ander zijds vinden we de sporthal zo belangrijk dat naar de toekomst gericht een goed gebruik gega- randeerd moet zijn." STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle: 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 13.30 uur: Carnavalsbal; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdan sen, zingen en biljarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, kaarten en biljarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Dansen; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13,45 uur: Gymnastiek voorou deren; 15.00 uur: Ouderenkoor; KLOOSTERZANDE - Groenendijk, 14.00 uur: Vertrek carnavalsoptocht; NIEUW-NAMEN - De Kauter; 14.00 uur: KBO handwerken; OOSTBURG - Den Hoekzak, 15.15 uur: Dansen en ontspanning voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE De Schotse Hoek. 18.30- 19.30 uur: Timmerclub vanaf 8 jaar; 19.30-21.30 uur: Houtbewerken voor vol wassenen, SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV creatieve handvaardigheden, koersbal, kaarten en sjoelen; De Roselaer, 15.30 uur: Handwerken groep 6 tot en met 8; 18.30 uur: Quiltenen kleding maken; St. Albert, 14.00 uur: Koersbal; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS biljar ten, kaarten en canasta; 19.30 uur: Oefe navond cabaret Bonte Avond Club; Sïnt-JANSTEEN De Warande, 13.30 uur: Biljarten en ouderenkoor de Herfst- klanken, TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: SWOT handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijn- dansen; De Hoeve. 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Bil jarten; WESTDORPE Concordia, 13.30 uur: KBO seniorenbal; IJZENDIJKE - Café Les Amies, 19.30 uur: Bridgeclub IJzendijke; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur- Sjoelen; ZUIDDORPE t Kaaike, 13.30 uur: Gym nastiek en biljarten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31