De lente begint steeds vroeger De dag waarop jij van mij gaat houden PZC Beurs Knokke in teken antiquarische boek 10 Duizend bezwaren dok Doel kunst cultuur Seizoen lezers schrijven Fortuyn I Fortuyn II JSF Kraaien Milosovic WCT Cursus voor hartpatiënten in Terneuzen dinsdag 12 februari 2002 DOEL - Inwoners van Doel heb ben meer dan duizend bezwaar schriften ingediend tegen bouwaanvragen van de Vlaam se Overheid en het Antwerpse Havenbedrijf. De acht nieuwe bouwaanvra gen hebben betrekking op de bouw van de kaaimuren van het Deurganckdok, de baggerwer- ken, de aanleg van een zoge naamde leefbaarheidsbuffer en natuurcompensaties. De actiegroep Doel 2020 verzet zich tegen de berging van slib op landbouwgrond en tegen de ge plande 'leefbaarheidsbuffer', die volgens de actiegroep eerder de onleefbaarheid verhoogt. Ook de voorgestelde natuur compensaties zijn voor Doel 2020 onaanvaardbaar. Die ko men namelijk niet op de rand van het havengebied te liggen maar midden in landbouwge bied. „De kreken die men wil aanleggen, houden bovendien op geen enkele manier rekening met het karakter of de historiek van het gebied. Zo dreigen zelfs eeuwenoude boerderijen te moeten verdwijnen voor deze 'natuurcompensaties', stelt Doel 2020. De gemeente Beveren moet de ingediende bezwaren tegen de acht bouwaanvragen nu beoor delen. Voor Doel 2020 kan de ge meente, gezien de verregaande gevolgen, niet anders dan nega tief adviseren voor de bouwaan vragen. Doel 2020 is echter ver ontrust over de timing die wordt gehanteerd. Uit documenten die Doel 2020 kon inkijken, blijkt dat men de bezwaren wil afhan delen binnen tien dagen, zodat de minister op 29 maart een bouwvergunning kan afleveren. „Waartoe dient een openbaar onderzoek als men al op voor hand bepaalt dat de bezwaren - afgezien van wat ze inhouden en hóe omvattend ze zijn- op een minimumtijd dienen onder zocht", stelt Doel 2020. „Het is een zoveelste slag in het gezicht van al wie nog bekommerd is om de democratie of de inspraak van de burger." Doel 2020 eist dat alle bezwaren op een 'ernsti ge manier' onderzocht worden en er terdege rekening wordt ge houden met de 'alternatieven waardoor de polders rond Doel kunnen gespaard worden' door Emile Calon De tuin komt volop tot leven. Tal van knoppen zijn er al te vinden aan de rozenstruiken. De clematis en de iris lo pen uit en zelfs de vijgenboom is ruim schoots uit zijn 'winterslaap' ont waakt. De lijster zingt al wekenlang zijn lied en de egel scharrelt ook al voor zichtig rond. Meteoroloog B. Zwart is niet verbaasd over dat vroege ontwa ken van de natuur. Al dertig jaar houdt hij de bloeidatum van bomen en plan ten bij en ziet dat sinds 1987 tal van ge wassen eerder bloeien. De hazelaar, het klein hoefblad en het speenkruid 24 tot 25 dagen eerder. En de paardebloem zelfs 31 dagen eerder. De natuur is volgens hem dan ook van slag. Het lijkt momenteel eerder najaar dan voorjaar, lacht oud-medewerker Zwart van het KNMI terwijl de regen tegen het raam van zijn werkkamer klettert. De meteoroloog en amateur-bioloog voor spelt dan ook dat de bloeiperiode van tal van gewassen minder vroeg zal zijn dan vorig jaar. Een week later, zegt hij stellig. Een week, dat betekent dat het merendeel van de Nederlandse planten toch nog heel wat eerder bloeit dan zo'n vijftien jaar geleden. 1987 kan volgens Zwart namelijk beschouwd worden als een waterscheiding, als een omslag punt als het gaat om temperaturen. Vanaf '87 kent Nederland 'telkens' vroege lentes, doceert hij. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, zoals de winter van '95-'96 en de daaropvolgende iets strengere winter van '96-'97 met zijn Elfstedentocht. Maar afgezien van die twee winters wintert het nauwelijks meer in Nederland. Wie van witte Ne derlandse landschappen houdt, is dan ook aangewezen op een bezoek aan het Mauritshuis in Den Haag, waar de ten toonstelling 'Winters van weleer' is ver- lengd tot begin maart. Peer en appel bloeien sinds '87 gemid deld twaalf tot vijftien dagen eerder. Het fluitekruid, de forsythia en gele trompetnarcis zeventien tot achttien dagen eerder. En de krokussen 'winnen' vijftien dagen, leert de lijst van Zwart. De meteoroloog merkt op dat nogal wat plantensoorten door deze vroegere bloeiperiode de neiging hebben te 'rei zen', om de biotoop in noordelijke rich ting uit te breiden. Door de strakke vericaveling van West-Europa is dat 'reizen' echter allerminst makkelijk. Zeker niet voor planten die afhankelijk zijn van dieren voor verdere versprei ding van zaden. Plet eerder bloeien van planten heeft ook gevolgen voor de dieren. Het broed- seizoen van vogels is volgens Zwart na- melijk ook vervroegd. Kievitten en koolmezen bijvoorbeeld beginnen ge middeld twee weken eerder met de bouw van hun nesten. C. Jacobusse, al jarenlang werkzaam bij de stichting Het Zeeuwse Land schap, ziet ook gevolgen van de vroege re lentes. Zo vindt hij het opvallend dat de padden nu al trekken en de dag pauwoog ook al fladderend is te zien. Jacobusse is niet zo'n 'datumfreak', maar de vervroeging van het seizoen is volgens hem merkbaar. En dat het ge middeld wat warmer wordt, ziet hij ook tijdens zijn inspectietochten door het Zeeuwse. Als voorbeeld noemt hij het oprukken naar het noorden van vogels als kleine zilverreiger en graszanger en vlinders als het landkaartje en de ge hakkelde aurelia. Die zag hij aan het begin van zij n carrière in het geheel niet in Zeeland. Na even nadenken weet hij ook zo twee warmteminnende planten soorten te noemen die vanuit Vlaande ren nu Zeeland hebben bereikt: het hondskruid en de bijenorchis. Bij de landbouworganisatie ZLTO in Goes maken ze zich niet zo bezorgd over het vroegere begin van de lente. De na tuur is nu eenmaal onvoorspelbaar, het weer is grillig, weet K. Jille als geen an der. Hij geeft wel aan dat zeker akker bouwers voorstander zijn van een jaarlijkse fikse vorstperiode. Dat is nu eenmaal goed voor de structuur van het land en gunstig voor de groei van ge wassen. Bovendien doodt een stevige vorstperiode flink wat schadelijke foto Ruben O reel beestjes. Maar zover hij kan overzien beginnen boeren heden ten dage niet eerder met inzaaien van gewassen dan een aantal decennia terug. Weeramateur W. de Groff uit Sas van Gent moet lachen als hij hoort dat de lente de laatste jaren eerder aanbreekt. Is volgens hem allemaal onzin. Op 9 fe bruari 1912 was het 's middag vijftien graden, weet hij uit een oud naslag werk. Hij kent ook geen enkel weten schappelijk bewijs waaruit de opwar ming van de aarde blijkt. Sprong G. Geux~ts van het KNMI in De Bilt stelt echter dat Nederland de afgelopen eeuw 0,8 graden warmer is geworden: ,Een geweldige sprong omhoog.Vroe ger kwamen er inderdaad ook uitschie ters voor, geeft hij De Groff gelijk. Maar volgens hem is het extreme tegenwoor dig normaal geworden. „Elk jaar wor den records gebroken. Elk jaar zien we enorme pieken." En in navolging van Zwart stelt hij dat de laatste jaren de lente vroeger begint. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Actueler kun nen ze bijna niet zijn. Sinds vo rige week, toen bandoneonist Carel Kraayenhof prinses Móxinia in tranen kreeg, is Ne derland voor de tango gevallen. En laten Marie-José Janssen en Huibert-Jan Vader nu net het programma klaar hebben voor hun Dag van de Tango, volgende maand in Middelburg. „Het effect dat in de nieuwe kerk werd bereikt, is van begin af aan onze doelstelling ge weest", zegt Vader-. „Het grote publiek laten zien wat tango kan betekenen." Janssen en Vader zijn oprichters van de Middelburgse stichting Tango Al Azar, die onder meer tangosalons en lessen verzorgt. Vorig jaar kreeg de stichting de stimuleringsprijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zee land. Het bijbehorende bedrag van twintigduizend gulden werd toegekend om in Zeeland de Dag van de Tango te organi seren. Het programma van die dag, die zaterdag 9 maart plaatsvindt op verschillende lo caties in Middelburg, is vrijwel rond. Janssen en Vader zijn zeer in hun schik met de komst van het Argentijnse danspaar Claudia y Esteban. Zij behoren tot de we reldtop. In de Kloveniersdoelen in Middelburg geven zij de hele zaterdagmiddag tangocursus sen. Die zijn bestemd voor tan godansers met enige ervaring, maar kunnen door een - vanwe ge de ruimte - beperkt publiek worden bijgewoond. 's Avonds treden Claudia y Este ban op tijdens een tangosalon in café Schuttershof. Het septet El Gran Conjunto, waarin Vader gitaar speelt, zorgt voor de mu- die de Dag van de Tango bijzon der maken." De organisatoren hebben ge streefd naar een programma dat interessant is voor zowel leken als tango-kenners. De geboekte artiesten houden de tangotradi tie in ere, maar staan ook open voor vernieuwingen. Vader: „Uit den lande, maar ook uit België en Duitsland beginnen mensen te bellen. Ze realiseren zich deimpactvan het program ma en zijn hoogst verbaasd dat we vrijwel geen entreegelden' innen. De salon is bij ons gratis, terwijl je elders voor zoiets vaak astronomische bedragen moet neertellen." Prijs Marie-José Janssen en Huibert-Jan Vader openden vorig jaar in stijl de salon van de Stichting Tango Al Azar, die volgende maand de Dag van de Tango houdt. archieffoto Ruben Oreel zikale omlijsting. De officiële opening van de Dag van de Tan go vindt 's morgens (11.00 uur) plaats in De Drukkerij. Daar is de hele maand maart een expo sitie te zien van kunstenaars die iets met de tango hebben. Mid delburgers Paul en Menno de Nooijer, Ferry Zijlstra, Jacky Bongers en Frank Husslage to nen foto's, van Joan Tessers uit Den Bosch is een object te zien, Ans Crouwenberg uit. Vlissin- gen exposeert schilderijen en E sther Heize uit Tilburg een col - lage van vierenzestig tekenin gen. Na de opening van de expositie volgt in De Drukkerij een lezing over tangoliteratuur door ie mand van het aan de Universi teit van Leiden verbonden insti tuut voor taal en cultuur van Latijns-Amerika. In de Zeeuw se Muziekschool verzorgt de vakgroep Argentijnse tango van het Rotterdams Conservatori um muziekworkshops. Op vrij dag, zaterdag en zondag wordt in het filmtheater Schuttershof de film Tango van Carlos Saura vertoond. Aanvankelijk wilden Janssen en Vader ook nog een orkest tan- gomuziek laten spelen, maar dat bleek (financieel) onhaal baar. „We willen een veelzijdig programma bieden", legt Jans sen uit. „Tango is veel meer dan alleen een dansje, het is een hele cultuur. Voor die cultuur be staan verschillende uitdruk kingsmiddelen, zoals muziek, dans, film, maar ook poëzie en literatuur. Wij willen het alle maal aan bod laten komen. Het zijn de veelzijdigheid en de con frontatie van deze disciplines Dat laatste is te danken aan de prijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds. „Die stelt ons in staat een hoogwaardig pro gramma te bieden voor een groot publiek dat drempelloos binnen kankomen", aldus Jans sen. Alleen voor de workshops van Claudia y Esteban wordt, zowel aan cursisten als publiek, geld gevraagd. De laagdrempeligheid van het evenement past bij het karakter van de tango, zegt Jansen, want dat is geen kunstvorm voor de elite, maar voor iedereen. Het evenement heeft als titel meege kregen El dia que me quierasde dag waarop jij van mij gaat hou den. Ook die kan heel actueel worden geïnterpreteerd. „Het is een bekende titel uit het tango- repertoire", vertelt Janssen. „Wij bedoelen daarmee natuur lijk: de dag dat mensen van tan go gaan houden. Maar een week later begint de Boekenweek en die heeft dit jaar de liefde als thema. Dat sluit naadloos aan." Info over de Dag van de Tango: 0118- 615527 of alazar@zeelandnet.nl door Frank Gijsel KNOKKE-HEIST - Dertig an tiquaren uit België, Nederland en Frankrijk tonen op 23 en 24 februari hun mooiste en zeld zaamste stukken op de Beurs van het antiquarische en zeld zame boek in het cultureel cen trum Scharpoord in de bad plaats Knokke-Heist. Deze beurs wordt voor het eerst ge houden. Het brede gamma van het anti quarische boek is present: lite ratuur, kunst, architectuur, ou de boeken, manuscripten en oude en moderne prenten. De nadruk ligt op het geïllustreerde boek van het begin van de boek drukkunst tot de hedendaagse bibliofiele producten. Er wordt ook een aantal bijzondere top stukken aangeboden, die nog nooit eerder getoond zijn. Het meest spectaculaire werk is De Witte Zee, een tot nu toe onbe kend gebleven manuscript van Hugo Claus uit 1956. Dit stuk wordt op de beurs aangeboden door het Knokse Antiquariaat Jef Meert. Het werk is ontstaan in een voor de auteur zeer creatieve perio de, meteen na zijn Parijse jaren. In 1955 publiceerde Claus De Oostakkerse gedichtenalge meen beschouwd als zijn hoog tepunt. In de intrige komen de voor Claus typerende elementen voor: een intimistisch familie drama met half uitgesproken spanningen, vermoedens en duistere geheimen, dit alles ge plaatst in een omgeving waar mee Claus goed bekend was. Ook het taalgebruik is bijzon der: Oostendse uitdrukkingen en taaleigen worden geïnte greerd in de Clausiaanse beeldspraak. Van dit werk wa ren in de Claus-studie tot nu en kel het bestaan en de titel be kend. Het handschrift zelf bleef on vindbaar. Het zou ontstaan zijn door een opdracht die Claus kreeg via een vriend van zijn toenmalige Parijse uitgever Fasquelle. Hoewel de tekst door Claus integraal werd afge werkt, is het werk nooit opge voerd en de opdracht, volgens de auteur, ook niet gehonoreerd. Dit is wellicht de reden waarom het zolang verborgen is geble ven. Daai-naast is er een gevari eerd aanbod van meer betaalba re werken. Door de boekenbeurs loopt een tentoonstellingspai'koers rond Roland Jooris. Leven en werk van deze Vlaamse dichter zijn verweven met de ontwikkelin gen van de plastische kunst van zijn generatie, en vooral met het werk van de schilders Roger Ra- veel en Raoul De Keyser. Er zul len dan ook naast documenten, manuscripten en bibliofiele edi ties, zeldzame grafiekbladen en tekeningen te zien zijn van deze kunstenaars, die in verband staan met het werk van Roland Jooris. Ter gelegenheid van deze ten toonstelling verschijnt het boek Omheen Roland Jooris met ge dichten, een documentatie, en een geïllustreerde bibliografie, met illustraties van Raveel en De Keyser. Dit boek is enkel op de beurs te koopOp zaterdag 2 3 februari om 16.00 uur voert Ro land Jooris tijdens de beurs een gesprek over zijn werk en de re latie tussen zijn poëzie en de plastische kunst en leest hij ook voor. De beurs in het Cultureel Centrum van Knokke-Heist is op zaterdag 22 februari open van 11 tot 19 uur en op zondag 23 februari van 11 tot 17 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De grote toevlucht van stem mers naar Pim Fortuyn (en niet naar Leefbaar Nederland) kan begrepen worden. De balans tussen vi'ijheid en verantwoox-- ding is uit evenwicht. We zijn vrij om onze mening te uiten. Er zijn echter meningen geuit, die tot geweld oproepen. Er is een toename van geweld door groe pen tegen individuën. Dit kabi net heeft daar niets tegen ge daan. Dat tast de vxdjheid van mensen aan. Dat geeft angst. De kiezers zijn op zoek naar men sen, die het grootste goed, onze vrijheid weer terug geven. Pim Fortuyn zegt zonder angst waar het op staat en is daarmee de lei der van de toorn des volks. Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk Pim Fortuyn. Een beetje dom? Een beetje hypocriet? U zorgde exwoor dat Leefbaar Nederland, volgens recente pei lingen, nu reeds 22 kamerzetels zou halen. En waarom? Omdat oom Pim durfde te roepen wat u alleen dui'fde te denken of te fluisteren. Nu de man, ingevolge een plat afgedrukt interview, zoge naamd zijn ware gezicht laat zien, vliegen je de superlatieven als 'onthutsing, verbijstering, diep geschokt enzovoort' om de oren. Ik eindig dit stukje daar om met de openingsvraag: wie is er een beetje dom en wie een beetje hypocriet? 't Zal blijken als u in de beslotenheid van het stemhokje uw kruisje zet. E. J. P. Izeboud Vebenabos 44 Koudekerke Nederland gaat meedoen aan de ontwikkeling van de Joint Stri ke Fighter? Jammer of dom of allebei (PZC 9-2). Een besluit met zoveel onoverzichtelijke fi nanciële consequenties, temeer omdat Kok letterlijk zegt: „We hebben geen garantie dat Ne derlandse bedrijven opdi'ach- ten voor de bouw mogen uitvoe ren, ze zullen wel concuiTerend moeten zijn met andere bedrij ven..." Wel meneer Kok, leg dat dan maar eens uit aan de belas tingbetaler, wel meedoen, maar geen garantie van profijt. Dit is investeren in gebakken lucht. De WD-ministex-s zijn fel voox-- stander van de JSF. Goed, geef ons dan maar eens een goede re den van uw standpunt. De druk om nu eindelijk eens een besluit te nemen is geen goed ax-gument. We praten immers niet over een pakje boter. Minister Jorritsma gaat uit van 4500 toestellen. Een mooie vei-onderstelling, maar geen feit. Ook al los zand. Con creet is wel dat Europa zelf pri ma toestellen kan bouwen, con creet is ook dat ze al klaar staan, concreet is tevens dat we tegen over onze Eui'opese partners een juiste geste doen als wij Eux*o- pees bouwen, denken en kopen. We leven samen en hebben onze verplichtingen tegenover el kaar-. We lopen niet aan de lei band van de VS, ook politiek niet. Hopelijk bezit de Tweede Kamer meer wijsheid dan het kabinet en kiest zij voor Europa, welk toestel het ook wordt. Wim van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene De kraaien zitten terecht in de beklaagdenbank. Het is al weer jaren geleden dat onze groene Middelburgse wijk De Griffioen bij zonsopgang opgevrolijkt wex-d door duizenden met elkaar chattenden vogeltjes (vinkjes, merels). Toen kwam het feno meen kauw in de wijk, onge twijfeld gelokt door fanatieke vogelvoerders die zelfs 's zomers menen dat iedere vogel in hon gersnood verkeert. Binnen twee j aar had zich een etnische zuive ring voltx-okken. Weg alle kleine vogeltjes (vex-jaagd óf gedood) en 's mox-gens voortaan doodse stilte. Alleen nog de ellendige kreten van deze zwax-te 'dood gravers'. Zonder natuurlijke vijanden lijken deze families zich oeverloos uit te breiden. Slechts af en toe zie je nog een verdwaalde mus of mei-el (in de wintex-tijd lijkt zich dit enigs zins te herstellen). Sommige tafrelen doen denken aan de fa meuze hoiTofilm The Bii-ds van Hitchcock. Volgens stx-ak sche ma komen vader, moeder en de rest van de familie bij elkaax*. Als ze bij duizenden opstijgen kleurt de lucht zwart. Getuigen zeggen dat mensen én dieren die één of meei'dere kauwen hadden belaagd, door de families zijn aangevallen. Straks worden de nestjes weer gebouwd en wor den wij weer bij zonsopgang let terlijk uit ons bed getimmex-d door de aanstaande vaders en moeders op ons dak. Prima dat de natuurbeschermingsvereni ging de Steltkluut er voor pleit 'de kraaiachtigen' te bescher men. Misschien dat deze vereni ging er voor wil zorgen dat deze 'nuttige' beesten weer afreizen naar het platteland, zodat de verjaagde vogelbevolking terug kan keren? A. v.d. Buuse Hugro de Grootlaan 43 Middelburg De Joegoslavische ex-president Milosovic heeft uiteraard recht op juridische Nedei'landse bij- stand(PZC, 8-2). Dat houdt ook in, dat hij voluit met zijn x-aads- man(nen) moet kunnen overleg gen en daar hooit ook uitwisse ling van documenten bij. De rechtsgeldigheid van het Tribu naal laten we dan even terzijde. Iemand een eerlijk proces ont houden, is niet in overeenstem ming met de Europese rechten van de mens. Vreemd, dat Ne derland dit even gemakshalve vergeet en het antwoord van de heer Kok, onze premier, was voorspelbaax-. Als er door hem verantwoordelijkheid genomen moet worden, dan is hij even niet thuis of er wordt een ant woord gegeven, waarmee je niets kunt doen. Wat ook de da den van de heer Milosovic ge weest mogen zijn, hij blijft recht houden op een eeiiijk proces, gevoerd door een door alle par tijen erkend Tribunaal. Not guilty until proven geldt ook in dit geval. En dan is de klacht van zijn advocaat Steijnen vol komen terecht. Als wij Miloso vic willen berechten voor mis daden tegen de mensheid, dan moeten we ook deze lijn door trekken naar o.a. Sharon cs. van Israel. J.Dispa van der Helstlaan 27 Vlissingen Volgens het statenlid J. Suur- mond 'vindt de WD het geen taal van de overheid een maat schappelijke kosten-batenana- lyse te maken voor iets wat een commercieel bedrijf wil' (PZC 6-2). Dit moet een misverstand zijn. Een commercieel bedrijf kijk! alleen of vooral naar zijn eigen kosten en baten. Maatschappe lijk gezien is er echter meer aan de hand. Er zijn in het geval van de WCT veel meer kosten en an dere nadelige effecten (bijvoor beeld nadelen voor de natuur) dan het bedrijf zelf betaalt. Zo worden andere bedrijven, over heden en particulieren belast met door de WCT veroorzaakte kosten door files op/in wegen, vaax-wegen, tunnels, sluizen en dergelijke, met kosten ter be strijding van die files (nieuwe rijstroken, wegen en bruggen, nieuwe sluizen en dergelijke), met nadelige effecten van ge- luids- en trillingshinder en met kosten om die hinder tegen te gaan (geluidswallen en -scher men). Het gaat er dus om dat wordt nagegaan of het econo misch gezien (dus met inbegrip van niet door het bedrijf zelf te betalen kosten) wel gunstig is een bedrijf toe te laten. We moe ten dat natuurlijk niet doen als de maatschappelijke kosten ho ger zijn dan de maatschappelij ke baten (die deels afvloeien naar aandeelhouders in België en Hongkong). Dat zou ten kos te gaan van onze welvaart. S. P. van der Zee Spanjaardstraat 46 Middelburg TERNEUZEN - Deskundigen van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren verzorgen in de maanden maart en april een cursus 'Hart voor gezondheid' in het Tenieu- zense ziekenhuis De Honte. De cursus is speciaal bedoeld voor mensen die het afgelopen jaar werden geti-offen door een hartinfarct, een hartoperatie ondergingen of werden gedot terd. Ook partners van hartpati ënten kunnen baat hebben bij de cursus, omdat tijdens de les sen wordt ingegaan op een aan tal risicofactoren. Het indam men van de x-isico's verkleint de kans, zo wordt algemeen aange nomen, op nieuwe infarcten en operaties. Daarnaast leren deelnemers tij dens de lessencyclus omgaan met spanningen en emoties. De cursussen worden gegeven op opeenvolgende donderdag avonden van 7 maart tot en met 25 april door psycholoog P- Mangnus. Belangstellenden kunnen voor informatie en inschrijvingen bij de psycholoog in De Honte te r-echt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30