Van Velde heeft zicht op podium PZC Hackl maakt kwartet niet vol Excuses Laatste piek Picabo Street Nederlandse official in de gevangenis 1! Amerikaan FitzRandolph wint eerste 500 meter OQ9 Kunststukje F-16's onderscheppen vliegtuigen Franse skiër verliest heroïsch Hotline voor OS-haters Medaille winnares net op tijd Mitt Romney als verkeersagent medailles dinsdag 12 februari 2002 door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - Gerard van Velde heeft een goed uitzicht om op het podium van de 500 meter te komen. De schaatser van TVM staat 11a de eerste sessie van het sprintnummer op de vierde plaats. Hij reed gisteren in het Utah Olympic Oval een nieuw Nederlands record: 34.72 seconden. De beste kaarten voor de gou den plak zijn voor Casey Fitz Randolph. De Amerikaan kwam het dichtst in de buurt van het wereldrecord van Hi- SALT LAKE 2002 SALT LAKE CITY - Vallen, een pirouette maken en dan nog de eerste honderd meter in minder dan tien seconden schaatsen. Mare Pelchat, Amerikaans sprinter, slaagde er gisteren in op de eerste 500 meter van de Winterspelen in Salt Lake City. Pelchat kreeg na afloop applaus van de Amerikanen op de Utah Olympic Oval. Niet voor zijn eindtijd (37.59), maar voor zijn wonderlijke capriolen kort na de start. De sprinter zette zijn rechter schaats verkeerd neer en leek te vallen. Met uitzonderlij ke atletische vermogens kwam hij toch weer overeind, waarna hij een pirouette maakte en doorschaatste. „Dit kunnen al leen rijders met een verleden in shorttrack of ijshockey", zei Spaar Select-coach Peter Muel ler bij het zien van het kunst stukje. Pelchats opening, 9.92, was nog sneller dan bijvoor beeld die van Ids Postma (10.24 zonder val. royashu Shimizu (34.32). Fitz Randolph, lid van de Neder landse TVM-ploeg, klokte 34.42 en verwees daarmee de Japanse keizer van de sprint voorlopig naar de tweede plaats. Shimizu mag nooit te vroeg afgeschreven worden, maar de kans is groot dat hij zijn olympische titel kwijtraakt. De tijd van de Japanner viel enigszins tegen met 34.61. Blijkbaar is hij niet op zijn best na de rugblessure die hem het hele seizoen parten speelt. De 500 meter van gisteren was deze winter pas zijn tweede in de 34 seconden. Jeremy Wotherspoon, met Shi mizu de grote favoriet voor de eindoverwinning, maakte een dramatische entree op de Win terspelen. De 500 meter van de Canadees duurde niet langer dan tien meter. Na enkele stap pen prikte hij met zijn linker- schaats in het ijs, viel voorover en hield zijn race meteen voor gezien. Wotherspoon, de rege rend wereldkampioen sprint, zag in één klap zijn kansen in rook opgaan. Hij was in vorm, maar daar heb je niets aan als je niet op de been blijft staan. Het zal voor hem nog erg lastig wor den om deze opdoffer te verwer ken voor de 1000 meter, waarop hij opnieuw als een van de be langrijkste kandidaten aan de stdrt zal verschijnen. „Maar Je remy is mentaal een van de sterksten", zei FitzRandolph, die bevriend is met Wother spoon. „Gelukkig heeft hij die afstand nog om het eerste goud in zijn loopbaan te pakken." De Amerikaan was niet zo heel erg onder de indruk van zijn eigen optreden. „Ik kon voor mijn ge voel niet helemaal voluit gaan." Dat belooft dus wat voor van avond. Dromen Van de Nederlanders kan alleen Van Velde nog dromen van een medaille. Gisteren wilde hij niet ingaan op prognoses. „We moe ten maar kijken", zei hij met een glimlach. „Ik ben blij dat ik er op dit moment zo dicht bij zit." De laatste keer dat Van Velde (3 0 het Nederlandse record op de 500 meter in handen had was zes jaar geleden; 36.48. „Dat was nog op gewone schaatsen." Van Velde gaf toe vooraf ietwat ge spannen te zijn geweest. „Het is toch een rare wedstrijd, die Olympische Spelen." Maar een maal gestart, voelde het meteen goed aan. Hij perste er de snelste eerste honderd meter in zijn car rière uit. Volgens de Heerdenaar moet op het ijs in de Utah Olym pic Oval gedoseerd gereden worden. „Het ijs is zachter dan normaal. Als je hier te veel wilt, ga je op je snufferd. Het ijs voelt steeds anders. Ik reed nu gecon troleerd. Morgen ga ik voor alles of niets. Ik moet alle risico's ne men. Wat er gebeurt, gebeurt er. Ik wil proberen het podium te halen." Coach Geert Kuiper wilde niet vooruitlopen op de volgende dag. „Er is nog van alles moge lijk. Alleen is goud voor Gerard wel heel erg ver weg. Het wordt spannend. Voor diegenen die nu bovenaan staan, wordt het on getwijfeld een zware nacht." Over de race van Van Velde was Kuiper dik tevreden. „Hij ver betert zich steeds weer." Erben Wennemars en Jan Bos konden niet beantwoorden aan de hoge verwachten. Wenne mars was teleurgesteld na af loop van de race, die hij in 35.00 afraffelde. Hij kon zijn kracht niet kwijt op het ijs. „Ik ging te veel op mijn punten rijden, was iets te wild. Maar goed, dit zijn de Olympische Spelen. Hier moet je alles riskeren." De val van Wotherspoon verraste hem niet echt. „Ik zag hem in de trai ning ook al een mispeer maken. Op die jongen staat hier zoveel druk." Jan Bos deed het op het olympi sche ijs slechter dan Wenne mars. De DSB-rijder, die ook op de 1000 en 1500 meter uitkomt, schudde teleurgesteld het hoofd na het zien van zijn tijd; 35.14 seconden. GPD H www.pzc.nl Olympische Winterspelen SALT LAKE CITY - De F-16's van het Amerikaanse legerdj het luchtruim bij Salt Lake City bewaken, hebben vrijdagi- de uren voor de openingsceremonie van de Olympische Wij. terspelen twee vliegtuigen onderschept. Het ging volgen: luchtmachtofficier Ed Thomas om twee privéjets, die per on. geluk de afgesloten 'olympische ring' waren binnengevlogen De piloten waren niet op de hoogte van de restricties en ble ken te goeder trouw. Een derde toestel werd zaterdag dooreet ongewapend douanevliegtuig - de dienstdoende F-16-jagen zijn uitgerust met luchtdoelraketten en 20 mm-geschut - o; een veiliger koers gezet. RTR SNOWBASIN - Verliezen kan ook heroïsch zijn. De Franss skiër Pierre-Emmanuel Dalcin scheurde zondag tijdens <w olympische afdaling in Salt Lake City na 23 seconden zijt kniebanden. Hij kwam verkeerd neer na een sprong. Dalcii ging door, maar verloor vlak voor de finish een van zijn ski; Toch wist hij als elfde de streep te passeren. Gilles Brenier chef van het Franse alpineteam, onthulde gisteren welke te- genslag zijn pupil had moeten overwinnen. „Wat hij heeft ge- presteerd, is opmerkelijk", vondBrenier. Dalcin was outside voor een medaille. Bij de laatste training op de Grizzly-pists noteerde hij de beste tijd. De 24-jarige skiër zou zaterdag noj aan de Super-G meedoen, maar vliegt nu naar huis. ANP WENEN - Oostenrijkers die genoeg hebben van de Olympi- sche Spelen kunnen op een speciaal telefoonnummer hun on vrede kwijt. Een Weense reclamedeskundige heeft een hotlint ingesteld waar de bellers voor 3,6 eurocent per seconde hun kritiek kunnen spuien. De initatiefnemer wil met de lijn naai eigen zeggen 'de sportwaanzin herleiden tot zijn juiste pro porties'. De beste reacties zullen worden opgenomen in een Olympia-haat-boek. De man zette eerder al een anti-Harry Potter reclame op. DP A SALT LAKE CITY - Doriane Vidal miste bijna de halfpipe snowboarden. De Franse wereldkampioene miste de bus en kon ook geen taxi vinden. Het lukte haar net op tijd om eenlifi te regelen. Ondanks de vertraging pakte ze achter de Ameri kaanse Kelly Clark de zilveren medaille. „Het was op het nip pertje", wist de Francaise. „Ik miste bijna de warming-up. maar het ging net goed. De zon scheen, dus ik had totaal geen stress." Normaal staat Vidal bekend als een 'psycho'. „Deze bijnaam past wel bij mij, maar nu kon ik alles goed relative ren. Hierdoor heb ik een medaille kunnen pakken." Clark was de eerste Amerikaanse die op deze Spelen een gou den plak veroverde. ANP SALT LAKE CITY - Mitt Romney, de voorzitter van het orga nisatiecomité in Salt Lake City, heeft bij de afdaling als ver keersagent opgetreden. De preses heeft een ruim een halfuur geprobeerd het verkeer rond het skigebied op gang te houden. „Ik heb de mensen aangegeven door te blijven rijden", aldus Romney. „Een groot aantal auto's stopte. De bestuurders vroegen waar ze heen moesten. Ik geloof niet dat ik veel vrien den heb gemaakt, maar de chaos loste wel op." De problemen ontstonden door een gebrek aan parkeerplaatsen. Ook Rom ney kwam hierdoor vast te zitten op de 'Interstate 84'. Hij ging onmiddelli j k over tot actie en dirigeerde een groot deel van de 1 auto's naar een andere parkeerplaats. Door de opstoppingen arriveerden 2300 mensen te laat bij de piste. ANP SALT LAKE 200Z 999 Ik kijk uit naar de tweede 500 meter van vanavond. Met Gerard van Velde na tuurlijk als Nederlandse kanshebber op een medaille. Hij reed een heel goede race. Hij was ontspannen en heel goed bij de les. Het enige na deel is dat Van Velde gisteren de laatste buitenbocht reed en daarom vanavond de laat ste binnenbocht heeft. Van Velde treft de Amerikaan Joey Cheek, die zevende staat. FitzRandolph en Car penter rijden in de laatste rit tegen elkaar. FitzRandolph reed een fabuleuze 500 meter met een snelle opening. Zijn probleem is dat-ie dat vaak maar één keer kan. Shimizu opent regelmatig tussen 9.45 en 9.50 seconden. Maar Fitz Randolph heeft wel een gat van 19 honderdste en dat is heel veel. Jan Bos was bang voor de laatste binnenbocht. Die reed hij heel twijfelachtig. Hij mag vanavond de laatste bui tenbocht rijden, maar vol gens mij is hij kansloos voor een medaille. Zijn probleem is dat hij altijd naar excuses zoekt. Hij zal het nooit bij zichzelf zoeken. Ik hoorde hem zeggen dat het ijs afbrokkelde. Dat is vol gens mij onzin. De ijsmees ters hebben de ijscondities prima onder controle. De beste temperatuur voor sprintivedstrijden ligt rond de zes graden onder nul. Dan is het ijs iets zachter en beter voor de grip. Bij lange af standen is die grip niet zo be langrijk en ligt de tempera tuur zo rond de twaalf graden onder nul. En dat Bos last heeft gehad van de val van Wotherspoon, dat geloof ik ook niet. Een topsporter rijdt zijn eigen race en trekt zich niets aan van wat er in de baan naast hem gebeurt. Erben Wennemars reed niet goed en niet slecht. Hij kan nog een paar plaatsen stij gen. Die binnenbocht was na tuurlijk veel te ruim. Een wereldrecord op deze baan? Ik weet het niet. Wat Henk Gemser op de televisie beweerde, was natuurlijk grote nonsens. Als je onder de 34 seconden rijdt, dan haal je snelheden van tegen de ze ventig kilometer per uur. Dat is onmogelijk. Geen enkele schaatser blijft met die snel heid in de bocht overeind. Nu halen zo rond de 61, 62 kilo meter, maximaal. Snelheden van 65 tot 70 kilometer, dat bestaat niet, is onmogelijk. Leen Pfrommer van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Een pa trouille van de politie in Utah heeft zondagnacht Jan van de Roemer, een Nederlandse offi cial van het Salt Lake organisa tiecomité, gearresteerd. De 44- jarige schaatscoördinator van de Utah Olympic Oval zat met een te hoog alcoholpromillage achter het stuur van een auto. Van de Roemer, voormalig schaatstrainer van het gewest Noord-Holland/Utrecht, is meegenomen naar de Salt Lake County Jail. De Amsterdam mer, die een jaar geleden naar Utah verhuisde, was zaterdag avond voordat hij werd aange houden bij de huldiging van olympisch kampioen Jochem Uytdehaage in het Holland Hei- neken House. Mitt Romney, voorzitter van het organisatie comité, zei dat het 'onaccepta bel is dat één van zijn medewer kers met te veel drank achter het stuur zit. Romney kondigde 'passende maatregelen' aan te gen Van de Roemer. De affaire komt voor Heineken ongelegen. De bierbrouwer had met het hoog op de alcoholwet geving in Utah een speciaal beleid opgesteld om het drink gedrag van de bezoekers te be ïnvloeden. GPD door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - Georg Hackl treedt niet in de voetspo ren van het illustere olympische trio Carl Lewis (verspringen), Al Oerter (discus) en Paul Elv- strom (zeilen). De droom van de 35-jarige Duitse rodelaar om vier keer achtereen een gouden medaille te winnen op hetzelfde nummer, spatte gisteren op de olympische baan in Park City uiteen. De 28-jarige Italiaanse politieagent Armin Zoeggeler won het goud, Georg Hackl volgde op 0,329 seconden ach terstand. De teller blijft voor Hackl ste ken op drie olympische gouden medailles, gewonnen in '92, '94 en '98, nadat hij tijdens zijn de buut in 19 8 8 al het zilver had ge wonnen. De man, bijgenaamd de professor vanwege zijn we tenschappelijke benadering van de sport, gaat wel de boeken in als de meest succesvolle rode laar uit de geschiedenis. Hij won naast zijn vijf olympische me dailles, ook drie wereldtitels. „Ik heb zilver, dat is geweldig", reageerde Hackl verheugd en realistisch. „De twee zilveren medailles flankeren nu de drie gouden medailles. De tweede plaats is waar ik hoor, Armin is de terechte olympisch kampi oen." Hackl, die leeft naar de tradities van Beieren, is groot gebracht met rodelen. Hij woonde in het Zuid-Duitse Berchtesgaden op een paar kilometer van de baan in Königssee, waar hij als elfja rig jongetje zijn eerste afdaling maakte. Het schoolhoofd gaf hem tijdens de gymnastiekles vrij om extra tijd met zijn slee door te brengen. Obsessie Op zijn zestiende richtte Hackl zijn leven in naar de rodelsport, toen hij als leerling-metaalbe werker aan het werk ging. Als legersergeant geniet hij tegen woordig alle vrijheid om zijn sport te beoefenen. Een liefde die tegenwoordig overigens moet concurreren met zijn jeugdvriendin Margit, met wie hij in 1999 in het huwelijk trad. Hackl heeft een grote reputatie als het gaat om het ontwerpen en bouwen van zijn slee. Dag en nacht is hij haast obsessief bezig met het verbeteren van zijn ma teriaal. Zozeer dat zijn Duitse teamgenoten twee jaar terug gek van hem werden. Zij vroe gen zich in 2000 af, toen zijn prestaties ondermaats waren, of hij niet meer tijd in trainingsu ren moest steken. In 1998 in Nagano won Hackl met overmacht, door in allevier afdalingen de snelste tijd te no teren. Hij won toen het goud met een halve seconde voorsprong op Armin Zoeggeler. Veel meer ophef veroorzaakte de achter gronden die leidden tot zijn succes. Hackl was in het voor seizoen zes keer verslagen, ken nelijk om de aandacht af te lei den van zijn nieuwe slee. De Canadezen en Amerikanen dienden in Nagano tevergeefs een protest in tegen de fluores cerende gele aërodynamische schoenen. Zijn vijfde olympische medaille heeft ook een aangxüjpende ach tergrond. Zijn grootste fan, zijn vader, kon er niet meer bij zijn. Georg senior bezweek op 28 de cember aan de gevolgen van een hartinfarct. Het decor mocht er zijn. Zijn zoon had de Super Cup op de thuisbaan in Königssee gewonnen, hij had de felicita ties in ontvangst genomen, maar op een paar honderd meter van het podium zakte senior in een. Vati overleed in het zieken huis. Geheel passend in deze Beierse tranenti'ekker, maakte Hackl bekend dat hij niet overwoog zich terug te trekken voor zijn vijfde deelname aan de Winter spelen. Zijn vader had immers niet anders gewild en zou vanui t de hemel een aandachtig toe schouwer zijn. Het eventuele goud, zou Hackl vanzelfspre kend opdragen aan zijn vader, die35jaarzijnsteun-en toever laat is geweest. Hackl senior zal met het zilver ook wel genoegen nemen. GPD Georg Hackl viert zijn zilveren medaille alsof het een gouden is. foto David J. Phillip/AP door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - De loop baan van het Amerikaanse fe nomeen Picabo Street (30) is met ten minste één dag ver lengd. De afdaling voor vrou wen werd gisteren verschoven naar vandaag. De wind op Mount Allen wilde zich niet neerleggen bij het naderende af scheid. Stopt ze of gaat ze door? Ver- stoppex-tje was haar favoriete spelletje toen ze als kind op groeide in Triumph, Idaho. Nog steeds krijgt de Amerikaanse skister Picabo Street er geen ge noeg van. Ze ontleende er haar voornaam aan. Picabo is een dorp in de buurt van Triumph, een indiaanse naam die staat voor Parelend Watex*. Haar va der Stubby moest daaraan den ken toen een naam voor zijn dochter moest worden gezocht. Hij legde een link met 'peek-a- boo', de Engelse vertaling van 'kiekeboe'. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Picabo, als ze oud genoeg was, haar eigen naam zou kiezen. Maar toen haar moeder Dee haar dochter moest bijschrijven in haar pas poort, volstond 'kleine meid' niet langer. Picabo is een kind van twee hip pies uit de jaren zestig. Ze werd geboren op 3 april 1971 in het bijna vexiaten mijnwerkers dorp Triumph. Stubby en Dee Street waren hobby-boeren, die in hun eigen levensbehoeften voorzagen. De eerste televisie werd pas de huiskamer ingedra gen toen Picabo Street dertien jaar was. Het dorp telde in de jaren zeven tig nog dertig inwoners, onder wie negen kinderen. Picabo Street was het enige meisje, ze groeide op tussen 'wilde' jon gens wat haar karakter heeft ge vormd. De vechtex-smentaliteit is haar later van pas gekomen. In het nabijgelegen skigebied Sun Valley stond ze al op jonge leeftijd op de lange latten. In 1988, op zeventienjarige leef tijd, werd ze opgenomen in het Amerikaanse skiteam, maar mede door een gebrek aan disci pline maakte ze haar debuut in het wereldbekercircuit pas vijf jaar later. In de jaren daarna groeide ze uit tot de meest succesvolle Ameri kaanse skister ooit. Ze won olympisch zilver op de afdaling in 1994 en vier jaar later goud op de super-G. In 1995 en 1996 won ze de wereldbeker afdaling en in 1996 ook nog de wereldtitel op de afdaling. Net als alle andere skiërs zijn zware blessures haar niet be spaard gebleven. In totaal is Pi cabo Street 45 maanden uit de roulatie geweest, als gevolg van diverse letsels. In 1996, tijdens een training in Colorado, scheurden drie banden in haar linkerknie, maar dat was nog niets vergeleken bij de schade die werd opgenomen na de crash tijdens de wereldbekerfinale twee jaar later. Op vrijdag de dertiende in maait 1998, een maand na haar olympische titel in Nagano, werd ze van de piste geraapt met een gebroken linkerdijbeen en een volledig afgescheurde kruisband in haar rechterknie. De pijnscheuten schieten nu nog door haar lichaamals Pica bo Street de beelden van het on geluk terugziet. In december 2000 dook Picabo Street weer op na een geslaagde reconstructie van haar lichaam, j Ze heeft een kunstpees in haar rechterknie en een met schroe ven bevestigde titaniumplaat in de lengte van haar lixikerdij- been. In maart 2001 boekte ze haar eerste overwinning, op de olympisch piste in Snowbasin. Street is de lieveling van het Amerikaanse publiek. Ze is spontaan en grappig, haar ros sige uiterlijk en met sproeten besprenkelde gezicht heeft een feel good effect op de chauvinis tisch Amei'ikanen. Street heeft speciaal voor de Winterspelen een helm met de afbeelding van de American Eagle laten ont- wex-pen. In november kwam haar bio grafie 'Nothing to Hide' (Niets te Verbergen) uit. Ze is bijna klaar met verstoppertje spelen. Picabo Street verlangt naar een toekomst waarin ze met haar verloofde John Mulligan onge stoord op de bank een zak chips kan eten. „Ik kijk er naar uit om te doen wat mijn hart, elke mor gen als ik wakker word, mij in geeft." GPD Ver.Staten Duitsland Noorwegen Italië Oostenrijk Finland Nederland Zwitserland Spanje Rusland Frankrijk Japan Canada Tsjechië Polen Zweden Goud Zilver Brons Gerard van Velde was gisteren met z'n vierde plaats de beste Nederlander op de eerste 500 meter. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28