De hoogtevrees van Zierikzee PZC PZC Fietspad Bredeweg hoog op lijst van prioriteiten schap Rijkaard van weleer spekt welzijnspot CDA Schouwen wint een zetel volgens verkiezingsprognose 11 Drankrijder aangehouden Schip op drift voor Vlissingen Brommer gestolen en vernield Gepakt op gestolen fiets Dieven maken gereedschap buit Polstas uit handen gerukt Mishandeling in 's-Heerenhoek Genealogische dag in Sas Rotterdam legaliseert 103 huizen van plezier Expositie olieverven agenda woensdag 12 februari 2002 De robuuste woontorens van Noorderpolder zijn op een stormachtige commissie-avond als een kaartenhuis in elkaar gedonderd. Een dag later dwarrelt boven de puinhopen een nieuw proefballonnetje omhoog: geen hoogbouw aan de buitenkant maar in de binnenstad zelfRaadslid Jos van der Veer wil een goede discussie over hoogbouw. Bij voorkeur in een politiek minder- gevoelige tijd. Want Zierikzee heeft hoogtevrees. Zeker in verkiezingstijd. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Landmarks moesten het worden: de twee woontorens van Noorderpolder. Ranke torens, als herkennings punt en symbool van de uitbrei ding van Zierikzee in de 21ste eeuw. En dat was niet het enige argument dat wethouder Kees Veerhoek opvoerde vóór de acht bouwlagen. De torens zijn een goede oplossing voor de op dracht van Rijk en provincie in tensiever te bouwen (meer wo ningen op een kleiner gebied) en ze sluiten de grote vijver in de wijk op 'stedenbouwkundig verantwoorde manier' af. Na een uitvoerige discussie, maakte de commissie vorige week van de woontorens lucht kastelen. Bewoners, de Vereni ging Stad en Lande en de nieu we lokale lijst Alert! brachten de nieuwe Zierikzeese blikvan gers aan het wankelen. Gewa pend met een getekend stadssil- houet van 2007 werd de strijd aangebonden. Het gekoesterde gezicht van Zierikzee wordt vernield. Horizonvervuiling en wangedrochten. De toon was gezet. Er was geen commissielid dat een maand voor de verkiezingen de gunst van de kiezer over de woontorens wilde verkwanse len. De één na de ander kwam woorden tekort om zijn onge noegen over de oriëntatiepun ten van Noorderpolder uit te spreken. Hoogbouw hoort niet thuis op Schouwen-Duiveland (RPF). Een noodzakelijk visie ontbreekt(D66). Deze uitstul ping is slecht voor het zicht op de stad (Lijst Berrevoets). Een gemeenteraad moet toch ook naar de burgers luisteren (WD). Maar het was diezelfde gemeen teraad die wél akkoord ging met de hoogte van het nieuwe ge meentehuis. Ondanks protesten van burgers en belangenvereni gingen als Belvedère en Stad en Lande, die in deze nieuwe blik vanger ook een aantasting van het gekoesterde stadsilhouet zagen. Ook het besluit een woontoren op Aquadelta te bouwen is door de voormalige gemeente Bruinisse en haar hu i- dige rechtsopvolgers met hand en tand verdedigd tegen het ver zet van bewoners en de Middel burgse bestuurders. Tot aan de Raad van State toe. Zonder suc ces. Plet valt te prijzen dat het be staand bestuur luistert naar de 'wil van het volk'. In vroeger tij den zijn in Zierikzee veel hoge gebouwen opgetrokken. Regen teske stadsbestuurders plantten deze uithangborden van wel vaart neer om vreemdelingen en handelaren te verbluffen. Ze to renen nog altijd fier boven de stad uit en zijn het visitekaartje van Zierikzee geworden. Ter bescherming van dat visite kaartje zijn de torens van Noor derpolder van de baan. Maar terwijl deze puinhoop nog nasmeult, heeft de wethouder ruimtelijke ordening een nieuw idee. Geen in het oog springende gebouwen in de buitenwijken meer. Dat heeft Schouwen-Dui veland klip en klaar aangege ven. Maar enkele nieuwe hoog te-accenten in de monumentale binnenstad zelf. Goed ingepast en met strenge eisen op het ge bied van architectuur moet de stedelijke allure van Zierikzee zo versterkt worden. Want de Haagse en Middelburg- analyse se opdrachten blijven staan: de ruimte waar nog nieuwe wonin gen kunnen verrijzen, wordt schaars. Een gemeente, die uit eindelijk geen bouwkavels ter grootte van een postzegel wil uitgeven, zal de ruimte uitein delijk niet zo zeer in de vierkan te grondmeters maar in de hoog te moeten zoeken. Vernieu wingsprojecten bij Mondragon, op de plek van Emulsion en in de naoorlogse wijk Malta staan voor de deur. Ineens blijkt deze hoogbouw wél bespreekbaar. Ontdaan van hoog oplopende emoties, ver kiezingsretoriek en not in my backyard argumenten, komt een discussie met voors en te- gens van de grond. Toehoorders willen duidelijk geen Rotter damse toestanden in Zierikzee, maar zo hier en daar misschien iets de hoogte in moet wel kun nen. IJdele hoop moet de ge meente vooralsnog niet hebben. De waarschuwing dat een con creet plan weer flink onder vuur genomen zal worden, klinkt on herroepelijk door. Discussie over hoogbouw blijkt wél moge lijk en moet er naar opvatting van raadslid Van der Veer ook komen. Bij de behandeling van de Zierikzeese woontorens wreekt het zich volgens hem dat Schouwen-Duiveland deze dis cussie nooit heeft gevoerd. Wethouder Veerhoek draagt de ze opdracht graag bij wijze van erfenis over aan zijn opvolger. Een eerlijke, open discussie moet gevoerd, vindt hijDe ver kiezingstijd lijkt daarvoor niet het geschikte moment. Want Schouwen-Duiveland heeft hoogtevrees. Zierikzee zal zo doende blijven worstelen met zijn toekomstige hoogbouw. In het streven naar vooruitgang en ontwikkeling, zijn projectont wikkelaars en bestuurders gere geld bedwelmd door de the sky is the limit-gedachte. Publiek en politiek Schouwen-Duive land hanteert hiervan zijn eigen versie. Nieuwbouw? Prima. Economische ontwikkeling? Graag. Maar vooralsnog: the skyline is the limit. Zierikzee moet laten zien dat het een stad is en hoogbouw, zoals hier het appartementencomplex aan het Jannewekken, niet schuwen, vindt wethouder Veerhoek.' foto Marijke Folkerstma NOORDGOUWE - Een twintigjarige automobilist uit Dor drecht is zondagnacht in Noordgouwe aangehouden wegens het rijden onder invloed van alcohol. Uit de ademanalyse bleek dat hij bijna anderhalf keer meer had gedronken dan de wettelijk toegestane hoeveelheid. De man kreeg een rijverbod van twee uur en een boete. VLISSINGEN - Een Russisch vissersschip is gisteren bij Eve- ringen ter hoogte van Borssele op drift geraakt. Een sleepboot en een loods konden voorkomen dat kabels in dat gebied wer den beschadigd. Het schip, waarop de vis gelijk werd ver werkt, is 72 meter lang, heeft een diepgang van 4,80 meter en weegt bruto 1454 ton. Het lag voor anker bij Everingen, om dat het een kleine hoeveelheid bunkers aan boord moest ne men. Door de harde wind sloeg het schip even voor half één 's mid dags op drift in de richting van het kabelgebied tussen Vlis singen en Terneuzen. Het hoofd verkeersleiding van het Schelde Coördinatiecentrum in Vlissingen stelde een loods en een sleepboot verplicht. Het schip is daarna verder van het kabelgebied af, voor anker gelegd. OUD-VOSSEMEER - Een brommer die in een tuin stond aan de Weelhoekstraat in Oud-Vossemeer is tussen middernacht op zondag en zes uut gisterochtend gestolen en vernield. De brommer werd uit de tuin gehaald en een stukje verder in de straat werd gepoogd het voertuig in brand te steken. De schutting van de tuin werd bespoten met verf. VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag rond half een 23-jarige man uit Vlissingen aangehouden op het Stations plein in zijn woonplaats. De man reed op een gestolen fiets. De fiets is in beslag genomen. YERSEKE - Inbrekers hebben tussen zaterdagmiddag vijf urn- en gisterochtend half acht hun slag geslagen in een be drijfspand aan de Molendijk in Yerseke. In het pand werden uit een auto gereedschappen met een waarde van enkele dui zenden euro's weggenomen. VLISSINGEN - Een 29-jarige man uit Enschede is gistermid dag rond kwart overeen op het Stationsplein in Vlissingen be stolen van zijn polstas. De tas werd door een onbekend geble ven persoon uit zijn hand gerukt. In de tas zaten een mobiele telefoon, een organizer, een agenda en enkele honderden eu ro's. 's-HEERENHOEK-Een twintigjarige man uit Heinkenszand is in de nacht van zaterdag op zondag in de Pastoor Fronhoff- straat in 's Heerenhoek door diverse onbekend gebleven per sonen mishandeld. Het slachtoffer werd geslagen en geschopt. Hij is per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Hij hield aan de mishandeling pijn in zijn pols, nek, kaak, schouder, elle boog en hoofd over. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - De realise ring van het door Sirjansland vurig gewenste fietspad langs de Bredeweg komt met rasse schreden dichterbij. De aanleg van het pad staat hoog op de prioriteitenlijst van polderweg- beheerder Waterschap Zeeuwse Eilanden. De gemeente Schou wen-Duiveland heeft een bij drage van maximaal 218.000 euro toegezegd. De aanleg van het fietspad is ge koppeld aan uitbreiding van de glastuinbouw in de polder bij Sirjansland. Een - zij het kleine - meerderheid van de inwoners van Sirjansland heeft geen be zwaar tegen meer kassen, mits aan een aantal voorwaarden voldaan wordt. Eén van die voorwaarden is dat er langs de Bredeweg een vrijliggend fiets pad komt. De kosten daarvan zijn ge raamd op 545.000 euro, Het wa terschap heeft meerdere malen met de gemeente Schouwen- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Duiveland om tafel gezeten en uiteindelijk heeft dat tot ge noemde toezegging van de ge meente geleid. Die positieve houding van de gemeente was voor het waterschap aanleiding de prioriteitenlijst weer eens te gen het licht te houden. Het fietspad langs de Bredeweg is nu gestegen tot plaats vijf op de prioriteitenlij s t Op de lijst prijken dertien pro jecten die de aanleg van fietspa den betreffen. Op de negende plaats van de lijst staat het plan voor aanleg van een fietspad langs Weelweg en Kakkers- weelweg. De kosten daaivan zijn geraamd op 658.000 euro. Voor dat project heeft het wa terschap echter nog geen mede financiers gevonden. Tien jaar De dertien projecten op de lijst dienen binnen een periode van tien jaar allemaal gerealiseerd te zijn. Bovenaan staat de aan leg van een fietspad langs Noordlangeweg bij Colijns- plaat. Op twee prijkt het plan voor een fietspad langs de Die- rikweg bij Borsele en op drie staat het een fietspad langs de Hogelandseweg tussen Bigge- kerke en Middelburg genoteerd. Een fietspad op de Nieuwe Kraayertsedijk bij Borsele staat op de vierde plaats van de prio riteitenlijst. Wanneer het fiets pad lang de Bredeweg precies komt, is nog niet bekend. SAS VAN GENT - De genealo gische werkgroep Zeeuws- Vlaanderen, afdeling Sas van Gent, houdt zaterdag 16 februa ri een open dag in het cultureel centrum De Speye. De zaal is geopend vanaf 8.00 uur. De dag wordt georgani seerd in samenwerking met ge nealogische verenigingen uit Gent, Melle, Meetjesland, Oost- Zeeuws-Vlaanderen en het Di gitaal Archief Gent. Onderzoe kers en belangstellenden voor familiestamboomonderzoek kunnen die dag in De Speye gra tis informatie inwinnen. Tij dens de manifestatie zullen ook de microfilms van de parochie- registers uit de Nederlands-Bel gische grensstreek worden ver toond. In Oude Tonge is een straat naar weldoener L. G. Dabbe vernoemd. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans OUDE TONGE - Eeuwen na zijn verscheiden, leeft zijn naam nog steeds voort. Met het beheer van de nalatenschap van de puissant rijke L. G. Dabbe kan de gemeente Oost- flakkee indirect, via een wel- zijnsstichting, nog elk jaar leuke dingen doen. De waarde van de 'Boedel L. G. Dabbe' - geld, 30 hectare landerijen en een boerderij - wordt voor zichtig geschat op 'enkele mil joenen'. Over wie Dabbe was en hoe hij zijn rijkdom vergaarde is bar weinig bekend. Dat hij zeer rijk was, staat buiten kijf. In zijn testament liet hij vastleg gen dat zijn nalatenschap be heerd diende te worden door de lokale autoriteiten. Dat ge beurt volgens L. de Vos van de afdeling financiën van de ge meente Oostflakkee dan ook al sinds jaar en dag. Vroeger werd het geld uit de 'Boedel Dabbe' weet De Vos, vooral gebruikt voor de ar menzorg. Anno 2002 gaan de baten van het beheer van de nalatenschap naar een wel- zijnsstichtïng. Het werkter rein van die - onafhankelijke - stichting is breed. De Vos: „Ik weet dat er bijvoorbeeld wei eens geld gebruikt is voor het opknappen van een begraaf plaats. En er zijn nu bijvoor beeld plannen voor restauratie van een kerktoren in Oude Tonge en ook daarvoor wordt een beroep gedaan op de baten van het beheer van de Boedel Dabbe." De gemeente Oostflakkee heeft, benadrukt De Vos, geen rechtstreeks financieel voor deel van de Boedel L. G. Dab be. Een deel van de baten van het beheer van het kapitaal wordt gebruikt voor het on derhoud van de nagelaten be zittingen van Dabbe, met na me de boerderij. Voor het jaar 2002 zijn echter geen lasten voor groot onderhoud ge pland. Het land wordt ver pacht. De begroting van de Boedel L. G. Dabbe wordt elk jaar ter vaststelling voorge legd aan de gemeenteraad van Oostflakkee. De begroting van 2002 sluit met een voordelig saldo van bijna 18.000 euro. Dit bedrag wordt - mits de raad akkoord gaat - toege voegd een de reserve van de Boedel. Het Oostflakkeese college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor de begroting 2002 van de Boe del vast te stellen. Dat voorstel komt donderdag 14 februari aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergade ring. Deze wordt gehouden in de grote commissiekamer van het gemeentekantoor in Oude Tonge en begint om 19.30 uur. door Marcel Modde De gemeente Rotterdam heeft 103 sexclubs in de stad gelegaliseerd. Van de in totaal 147 aanvragen vooreen legale status, heeft het bestuur er 22 geweigerd. Daaronder horen ook bekende bordelén als The Ritz, Mayfair en Hotel California. De overige aanvragen waren overbodig, omdat er sprake is van 'thuiswerkers' die geen vergunning nodig hebben, of zijn niet in behandeling geno men wegens het niet betalen van de leges. Sinds de wettelij - ke opheffing van het landelijk bordeelverbod eind 2000, moesten bestaande clubs hun status formeel legaliseren door een vergunning aan te vragen. De gemeente Rotterdam heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om de markten strikt te scheiden, zo lijkt het. The Ritz is één van de opvallende namen in het rijtje dat op last van de gemeente de deuren heeft moeten sluiten. De grote zaak is al jaren geves tigd aan de 's Gravendijkwal (eerst als Le Milliardaire) en heeft volgens een uiteenzet ting in het Rotterdams Dag blad (RD) een beruchte repu tatie opgebouwd. De voorma lige eigenaar is veroordeeld wegens vrouwenhandel en ook de huidige exploitant is de ge meente liever kwijt dan rijk, concludeert het RD uit het feit dat ook zijn drie andere zaken -Mayfair, l'Ambassadeur en Butterfly- geen vergunning krijgen. Als reden voor de wei gering is opgegeven dat bij in specties diverse keren illegale prostituees zijn aangetroffen. De betrokken ondernemer heeft protest aangetekend te gen de weigering, maar is in deze kwestie vooruitlopend op een bodemprocedure door de rechtbank in het ongelijk ge steld. Hotel California is een andere bekende tent die volgens de gemeente niet door de beugel kan. Het prominent aanwezige bordeel in de omgeving van de Mathenesserlaan werd on langs in een rechtszaak in ver band gebracht met vrouwen handel. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het CDA gaat een zekere winst tegemoet tij dens de gemeenteraadsverkie zingen op Schouwen-Duive land. De christen-democraten komen uit op vijf zetels, één meer dan het resultaat van 1996, en worden daarmee net zo groot als de VVD. Die partij zou vol gens de prognoses twee zetels inleveren. „Helemaal zeker weten, doen we pas op 6 maait, maar ik denk toch dat we aardig in de buurt zullen zitten", zegt het SGP- raadslid N. Donselaar. De gara gehouder uit Oosterland duikt in zijn vrije tijd achter de com puter om aan de hand van een uitgebreid programma weke lijks vijftig stemgerechtigde in woners van Schouwen-Duive land te enqueteren over hun gang naar de stembus. Om een zo zuiver mogelijk beeld te krij gen, houdt zijn methode reke ning met het aantal inwoners per kem. De vragen worden naar rato verspreid over de re gio, zodat de steekproef een re delijk idee geeft van de huidige verhoudingen, denkt Donselaar zelf. De resultaten van de eerste ron de pakken vooral ongelukkig uit voor de WD. De liberalen blijven in het aantal absolute stemmen uitgedrukt (3.440) weliswaar de grootste partij in de eilandelij ke gemeente, ze moeten ten opzichte van hun huidige situatie in de raad even zo twee zetels inleveren en ko men daarmee uit op een totaal OOSTBURG - In verpleeghuis De Stelle aan de Veerhoeklaan in Oostburg houdt de Stellexpo werkgroep voor de 38e keer een tentoonstelling. Dit keer zijn olieverfschilderijen te bewon deren van Hilda Dhont. De werken van deze autodidact zijn afwisselend, zeer kleurrijk en fantasievol. Dhont noemt haar stijl sterk beïnvloed door de natuur, soms met surrealisti sche trekjes. Verder toont ze in diverse vitrines beschilderin gen op leisteen en struisvogelei eren. De tentoonstelling loopt tot eind maart en is dagelijks te bezoeken tussen 10 en 20 uur. van vijf. Daarmee wordt de WD net zo groot als het CDA, want die wint een zetel, ver wacht Donselaar. De PvdA be houdt de huidige vier zetels en weet dankzij de lijstverbinding met D66 de democraten met één zetel te behouden voor de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad. Die ene zetel blijft ook nog net binnen handbereik van GroenLinks, SGP Opvallend is het verlies van Donselaars eigen SGP. De Staatkundig Gereformeerde Partij zou één van de huidige drie zetels moeten inleveren. Dit in tegenstelling tot de Christen- Unie (RPF/GPV), die op twee blijft. Donselaar verklaart die tegenvaller door de mogelijke hoge opkomst. Zo'n zeventig procent van de stemgerechtig den geven nu aan van plan te zijn op 6 maart te gaan stem men. De SGP heeft doorgaans voordeel van een lage opkomst, omdat het dan kan profiteren van haar eigen aanhang, die al tijd trouw naar de stembus gaat. De verwachte hoge opkomst wordt volgens Donselaar in de hand gewerkt door het aantal mensen dat straks zijn protest stemmen kwijt kan bij de nieu we lokale partijen Alert! en Leefbaar Schouwen-Duive land. Laatsgenoemde lijst van oud-CDA'er P. Berrevoets- Ringelberg boekt van de nieuw komers het. beste resultaat met twee zetels. Alert komt nipt bin nen in de raad met één zetel, blijkens de prognose. Komt de tussentijdse peiling van de stemverhoudingen uit, dan behouden WD, PvdA en CDA samen hun meerderheid die bestond tot het vertrek van het CDA uit de coalitie januari 2001 wegens het ontslag van wethouder Berrevoets. Nu die zelfde Berrevoets uit onvrede met de haar toebedeelde plaats op de kieslijst ten gunste van de nieuwe lijsttrekker L. Geluk- Poortvliet, naar LSD is overge stapt, zou er geen beletsel meer zijn voor een nieuwe coalitie van die drie oude partners. STREEKACTIVITEITEN OOSTERLAND - Dorpshuis Oosterhof, 20.00 uur: Bijeenkomst Christenunie; ZIERIKZEE - MFC, 9.30 uur: Activiteiten vakantiebijbelclub;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25