Tholen toetst plan buitengebied Bonbonnière schittert weer Koninklijke eer voor scoutingman PZC Tachtigjarig jubileum vrouwenclub in Goes Christendemocraten openen infowinkel Schouwenaar bezoekt morgen Arnemuiden Schip op drift voor Vlissingen Brommer gestolen en vernield Dieven maken gereedschap buit Polstas uit handen gerukt Vernieling zeven auto's in Rilland Gewond bij aanrijding Mishandeling in 's-Heerenhoek Vooralsnog weinig steun voor zonering en aanlegvergunningen Classis houdt bijeenkomst over ouder zijn agenda zuider buren Brugse toren lager dan Antwerpse naamgenoot CDA Knutselen in fruitmuseum dinsdag 12 februari 2002 VLISSINGEN - Een Russisch vissersschip is gisteren bij Eve- ringen ter hoogte van Boi'ssele op drift geraakt. Een sleepboot en een loods konden voorkomen dat kabels in dat gebied wer den beschadigd. Het schip, waarop de vis gelijk werd ver werkt, is 72 meter lang, heeft een diepgang van 4,80 meter en weegt bruto 1454 ton. Het lag voor anker bij Everingen, om dat het een kleine hoeveelheid bunkers aan boord moest ne men. Door de harde wind sloeg het schip even voor half één 's middags op drift in de richting van het kabelgebied tussen Vlissingen en Temeuzen. Het hoofd verkeersleiding van het Schelde Coördinatiecentrum in Vlissingen stelde een loods en een sleepboot verplicht. Het schip is daarna verder van het kabelgebied af, voor anker gelegd. OUD-VOSSEMEER - Een brommer die in een tuin stond aan de Weelhoekstraat in Oud-Vossemeer is tussen middernacht op zondag en zes uut gisterochtend gestolen en vernield. De brommer werd uit de tuin gehaald en een stukje verder in de straat werd gepoogd het voertuig in brand te steken. De schutting van de tuin werd bespoten met verf. YERSEKE - Inbrekers hebben tussen zaterdagmiddag vijf uur en gisterochtend half acht hun slag geslagen in een be drijfspand aan de Molendijk in Yerseke. In het pand werden uit een auto gereedschappen met een waarde van enkele dui zenden euro's weggenomen. VLISSINGEN -Een 29-jarige man uit Enschede is gistermid dag rond kwart over een op het Stationsplein in Vlissingen be stolen van zijn polstas. De tas werd door een onbekend geble ven persoon uit zijn hand gerukt. In de tas zaten een mobiele telefoon, een organizer, een agenda en enkele honderden eu ro's. RILLAND - Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag opeen bedrijfsterrein aan deEngelandweginRitthem vernielingen gepleegd aan zeven auto's die daar geparkeerd stonden. De auto's zijn geramd met een andere auto die daar stond. Deze auto werd vernield. MIDDELBURG - Een 49-jarige automobiliste uit Bonn is gis termiddag om tien voor vijf gewond geraakt bij een aanrij ding op de Sandberglaan in Middelburg. Toen de vrouw voor verkeerslichten remde, kon een 41-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland, die achter haar reed, niet meer op tijd tot stilstand komen. De vrouw hield aan de aan rijding nekklachten over. 's-HEERENHOEK - Een twintigjarige man uit ITeinkenszand is in de nacht van zaterdag op zondag in de Pastoor Fronhoff- straat in 's Heerenhoek door diverse onbekend gebleven per sonen mishandeld. Het slachtoffer geslagen en geschopt. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Hij hield aan de mishandeling pijn in zijn pols, nek, kaak, schouder, elleboog en hoofd over. door Esme Soesman THOLEN - De gemeente Tholen en stedenbouwkundig bureau RBOI gaan het voorontwerpbe stemmingsplan buitengebied Tholen kritisch tegen het licht houden. De voorgestelde zone ring en aanlegvergunningen kunnen op weinig steun reke nen. Bovendien is er de wens dat er beter met de klankbordgroep wordt overlegd. De raadscommissie gemeente lijke ontwikkeling spuide gis teravond in een extra vergade ring stevige kritiek op de inhoud en tot standkoming van het voorontwerpplan. De klank bordgroep, waarin onder meer landbouw en natuur zijn verte genwoordigd, is te laat op de hoogte gebracht van de inhoud van het voorontwerp. Het is steeds gebleken, aldus J. van NIEUWERKERK - 'Oud wor den is mooi, maar oud zijn valt niet altijd mee'. Dat is het thema van een gespreksavond van de hervormde en gereformeerde classis van Schouwen-Duive land, Tholen en Sint Philips- land op maandag 18 februari in Nieuwerkerk. Het thema wordt toegelicht door Annelies Breugem, pastor van de hervormde gemeente in Ouwerkerk. Zij zal stilstaan bij de ouder wordende mens en zal ingaan op vragen die in relatie staan met het pastoraat aan ou deren. Een week later, op maan dag 25 februari, wordt een tweede gespreksavond gehou den met als onderwerp 'Gescha pen naar Gods beeldPredikant Harm van Eerden van het psy chiatrisch ziekenhuis Emergis in Kloetinge zal spreken over het pastoraat aan en rond psy chisch zieken. Beide avonden worden gehouden in gebouw De Schakel bij de gereformeerde kerk in Nieuwerkerk en begin nen om 19.45 uur. den Donker (D66), dat overleg tot goede resultaten leidt. Be halve draagvlak zijn ook de fei ten in het geding. Het vooront werp is deels gebaseerd op ver ouderde of onjuiste gegevens. Ook zijn eerdere afspraken niet in het plan meegenomen. De zo nering in het bestemmingsplan is, luidt de kritiek, strijdig met afspraken die binnen de ruilver kavelingscommissies over bijvoorbeeld ganzenfourageer- gebiedenzijn gemaakt. Teelten Daar zal, was gisteravond de toezegging van wethouder W. van Kempen, goed naar ge keken worden. Ook staat over leg met de Dienst Landelijk Gebied, die de ruilverkaveling begeleidt, op het program. Voor het verplicht stellen van aanleg vergunningen, onder meer voor bepaalde opgaande teelten, is Van Kempen zelf evenmin warm te krijgen. „Wij zitten ook niet om werk verlegen", gaf hij aan. Wel moet er iets geregeld kun nen worden om extremen als bijvoorbeeld bosteelt, wat het open landschap aan zou tasten, tegen te gaan. RBOI-medewerker C. Lous zeg de toe zich te buigen over de vraag of er geen alternatief is om zaken in het buitengebied te regelen. De commissieleden slo ten zich op dat punt eensgezind aan bij de suggestie die door de Natuurvereniging Tholen werd gedaan. Deze vereniging wil met een convenant flexibeler op ontwikkelingen kunnen reage ren. Gemeente, landbouw, na tuurbeheer en recreatie kunnen alle deel uitmaken van deze sa menwerking. RBOI is niet op voorhand enthousiast over dit plan, in verband met een moei zaam verlopen proefproject op dit vlak in Noord-Holland. Praat in ieder geval al vaker met de klankbordgroepdrongen de commissieleden stuk-voor- -stuk aan. De in de circa 220 schriftelijke inspraakreacties en door com missie en insprekers geuitte kri tiek is aanleiding voor het dage lijks gemeentebestuur in een later stadium (waarschijnlijk mei) nog eens in commissiever band over het voorontwerpbe stemmingsplan te gaan praten. Burgemeester D. van der Zaag speldt Peter van Dijk uit Goes de versierselen op die behoren bij de onderscheiding tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Een eerbetoon aan de hele scou tinggroep. Zo omschreef Peter van Dijk uit Goes de koninklijke onderscheiding die hij gisteravond ontving uit handen van burge meester D. van der Zaag. Dat gebeurde op de dag waarop scoutinggroep Frans Naere- bout op de kop af vijfentwintig jaar be stond, wat gisteren in eigen kring werd ge vierd. Van Dijk moet dan nog vijftig jaar worden, hij is al meer dan veertig jaar actief bij de scouting. In 1960 trad hij als welp toe tot de Hertog van Beierengroep, waar hij achter eenvolgens verkenner, welpenleider en ver kennersleider werd. Omdat de groep almaar groter werd, besloot hij in 1977 samen met een vriend een nieuwe scoutinggroep op te richten: Frans Naerebout. Deze groeide in de loop der jaren uit van een groepje van tien verkenners tot de huidige groep van 120 le den, verdeeld over zeven speltakken. Drijvende kracht Binnen de Frans Naereboutgroep wordt Van Dijk als de drijvende kracht gezien. Hij organiseerde onder meer in 1989 een inter nationale uitwisseling met een Antilliaanse zustergroep uit Curasao. Ook was hij nauw betrokken bij de totstandkoming van het nieuwe onderkomen van de groep, De Baak, het gebouw dat in 1996 werd geopend. Ver der is Van Dijk actief geweest binnen Scou ting Nederland. Daarnaast was hij in de ja ren tachtig lid van de Goese gemeenteraad namens het CDA en lid van de Goese Sport raad. Al met al meer dan voldoende aanleiding om de scoutingvoorman te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau, zo zei Van der Zaag. Van Dijk liet weten even ver baasd als vereerd te zijn. „Het is geweldig om dit te krijgen." Tegelijkertijd wilde hij de onderscheiding niet uitsluitend als een per soonlijk eerbetoon zien. „Het is een erken ning voor alle vrijwilligers die de afgelopen 25 jaar actief zijn geweest bij de Frans Nae reboutgroep. Hetzijn 25 jaar met inhoud ge weest." Het jubileum van cle groep wordt zaterdag 8 juni gevierd met een open dag en een reünie voor leden en oud-leden. door Ron Magnée GOES - De afdeling Goes van Passage, de christelijk-maat- schappelijke vrouwenbewe ging, bestaat morgen op de kop af tachtig jaar. Hoog tijd voor een feestje, ondanks dat de club met vergrijzing te kampen heeft. Secretaris mevrouw R. Hagen windt er geen doekjes om. „Van onze leden zijn er maar een paar onder de vijftig. De vereniging vergrijst dus. We willen dan ook graag jongere leden trekken. Hoe? Daar beraden we ons nog op." Want ondanks dat de club nog steeds 56 actieve leden heeft, kan de vereniging wel wat nieuw bloed gebruiken. Al eer der moesten vrouwenverenigin gen samengaan door teruglo pende ledentallen. Op 1 januari 1999 fuseerden de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond (NCVB) met de Christelijke Bond van Plattelandsvrouwen (CBP). De nieuwe naam werd Passage, hoewel nog steeds veel Goese vrouwen spreken van de NCVB. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Niet alleen de naam van de ver eniging, ook de instelling van veel vrouwen is veranderd, weet Hagen. Vroeger hadden vrou wen veel meer behoefte met el kaar van gedachten te wisselen. Tegenwoordig hebben de leden een druk bestaan met veel ande re bezigheden. Passage is overigens wijd ver takt. In heel Zeeland zijn er van de vrouwenbeweging meer dan veertig afdelingen. Zo kan het dat niet alleen Goes, maar ook bijvoorbeeld Kloetinge een ei gen afdeling heeft. De Goese af deling van Passage organiseert elke maand een bijeenkomst. Zo sprak vorige maand nog een lid van de Vrijmetselarij op een avond. En binnenkort organi seert de vereniging een avond paasdecoraties maken. De komende dagen is het in ie der geval feest. Op woensdag avond is er voor de leden een koud buffet, een revue en een tentoonstelling van oude NCVB-spullen. Tijdens de avond worden liedjes gezongen en sketches gespeeld. Uit de tachtig jaar oude geschiedenis van de wouwenclub is immers voldoende stof uit te putten. l STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Binnenstad, 13.00 uur: Carnavalsoptocht; GOES - Zorgcentrum Ter Weel, 8.30- 14.30 uur: Oriëntatiedag voor leerlingen uit de eindexamenklassen van Mavo en VBO; Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00- 12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Verkoop Kleding en meubelen tbv maatschappe lijke dienstverlening; Buys Ballot College, 09.00-12.00 uur: Va kantie Bijbel Club 2002; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17,45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HEINKENSZAND - De Stenge, 9.30-10.30 uur: Instuif ouder-en peutergymnastiek; KAPELLE-BIEZELINGE - 't Honk, 09.00 uur: Aanvang bijbelvakantieclub voor kinderen van 4 tot10 jaar; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8, KRABBENDIJKE Zorgcentrum Ter Weel, 8.30-14.30 uur: Orientatiedag voor leerlingen uit de eïndexamenklassen van Mavo en VBO; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Linedance door Country Club The Sounthern Riders; door Frank Gijsel Het stadstheater in Brugge schittert weer als voorheen en bevestigt zich opnieuw als de parel aan de culturele kroon van Brugge. De totale kosten voor de restauratie bedroegen ruim acht en een half miljoen euro. Momenteel wordt cle laatste hand gelegd aan de restauratie van dit markante ge bouw in de Brugse binnenstad. De over vloedige versierselen kwamen bij cle bouw in 1869 helemaal tegemoet aan de smaak van de bourgeoisie. Het bezorgde de schouwburg in de volksmond de naam 'bonbonnière'. Het staat bekend als een van de best bewaarde stadstheaters in Eu ropa. Toen deze 'statige dame' zich als jonge freule in Brugge vestigde kwam er heel wat protest en kritiek. Het liberale stads bestuur van toen wilde met het project de ongezonde burnt van het Beursplein reno veren en tevens de werkloosheid bestrij den. Zesenveertig panden en enkele straten werden opgeofferd. Daaronder verschillende ontuchthuizen. Het publiek bestond tot de Eerste Wereld oorlog hoofdzakelijk uit de adellijke klas se. De rangen en standen van de bezoekers waren duidelijk af te lezen aan de ingang die ze gebruikten om het gebouw te betre den en aan de zetels of stoelen waarin zij plaatsnamen. De stadsschouwburg was een bij uitstek hiërarchisch opgevat ge bouw. Het bleef lang onaangeroerd. Pas in de jaren vijftig vonden enkele ingrepen plaats. Volgens een bijna lyrische burgemeester Patrick Moenaert van Brugge mocht dit markante gebouw niet ontbreken op het restauratieprogramma dat mede door de titel van culturele hoofdstad van Europa werd mogelijk gemaakt. „Het was verant woord dit gebouw op te frissen en mooi te maken. Dit historisch pand heeft een gro te symboolwaarde en maakt deel uit van ons werelderfgoed. Het is een voorbeeld van levend en levendig gebruik in een ac tieve historische stad." Het gerestaureerde theater in Brugge. Het dak werd volledig vernieuwd en ge- isoleerd en er kwam een brandscherm tus sen toneel en zaal. Op technisch vlak kan de schouwburg door het geautomatiseerde trekkensys- teem, de professionele geluidsinstallatie en het bewegend licht met aangepaste lichttafel concurreren met de best uitge ruste theaterzalen Door cle opeenvolgende schildersbeurten in de loop der jaren ging een deel van de kleurenpracht verloren. Na verwijdering van oude verflagen werd opnieuw ge schilderd met cle oorspronkelijke verf soorten, glanzen en kleuren. Speciale aandacht ging uit naar het bladgoud in de foyer en toneelzaal. Het originele stoelen - patroon uit de negentiende eeuw is in ou de glorie hersteldDe stoelen vormden een weerspiegeling van cle standenmaat schappij uit die tijd. foto Charles Strijd De restauratie van de verlichting gaat te rug naar het oorspronkelijk concept van de gasverlichting. Op 19 februari luiden in Brugge de feest- klokken. De 'bonbonnière' zal weer schit teren in al zijn nieuwe glorie en grandeur. Directeur Sonja Debal: „Brugge schrijft geschiedenis. Het vlaggenschip van de cul tuur in Brugge is er weer. Dromen wor den werkelijkheid. Het grote openings feest kan beginnen met Herman van Veen. Zo vrolijk zullen we nog nooit zijn ge weest .Hij was een van de artiesten die zich het lot van de stadsschouwburg ter harte nam." Naast de gerestaureerde stadsschouw burg opent Brugge volgende week op 't Zand een concertgebouw met 1200 zit plaatsen. De stad Brugge doet er alles aan om zijn naam als culturele hoofdstad van Europa te rechtvaardigen. door Frank Gijsel. In Brugge is enige verwarring ontstaan omtrent de precie ze hoogte van de imposante bakstenen toren van Onze Lie ve Kerk. Er zijn verschillende hoogte- cijfers in omloop. Sommige publicaties gaan er zelfs van uit dat de Brugse kerktoren hoger is dan de toren met de zelfde naam in cle havenstad Antwerpen. Om nu alle ondui delijkheid over de hoogtecij- fers uit de wereld te helpen heeft het stadsbestuur van Brugge onlangs de juiste cij fers naar buiten gebracht. Vol gens het stadsbestuur is er sprake van twee soorten hoog tes: de topografische hoogte en de bouwhoogte. De topografi sche hoogte is bepaald vanaf het gemiddeld zeeniveau tot de horizontale as van het kruis. Volgens een meting in 1999 bedraagt de hoogte van de toren 122,32 meter. De bouwhoogte wordt be paald door het verschil te ne men tussen de topografische hoogte van de toren en de hoogte van de laagste dorpel Die ligt op een hoogte van 6,72 meter. Daardoor bedraagt de bouwhoogte van de Onze lieve Vrouwe Kerk van Brugge 115 meter. Hiermee is voorgoed duidelijk geworden dat cle to ren van Brugge lager is dan die van Antwerpen. Die meet 123 meter. door Harold van Ginkel De Goese afdeling van het CDA opent op zaterdag 16 februari een eigen winkel. Een pand aan de Lange Vorststraat in Goes gaat de komende ver kiezingsperiode dienst doen als informatiepunt voor burgers. Het is de eerste winkel van de politieke partij in Zeeland, maar een der gelijk project is niet nieuw in Nederland. Begin februari had cle Amers- foortse afdeling van het CDA de landelijke primeur. H. van Wa- veren, campagneleider van het CDA in Goes, hoopt met de win kel de kiezers van informatie te voorzien. „We geven uitsluitend informatie, zodat mensen weten waar wij voor staan en wat wij willen. Mensen kunnen in de eta lage ons verkie zingsprogramma bekijken." Voor bekers met een af beelding van de landelijke lijst trekker Balkenen de of andere CDA-prullaria hoeft de bezoeker niet naar de Lange Vorststraat te komen. Van Waveren benadrukt dat het uitsluitend om informatievoor ziening gaat. Voorheen stond de partij op de Grote Markt met een kraampje. „Nadeel daarvan was dat je er soms in slecht weer stond. We hebben toen bedacht hoe we het anders aan konden pakken en daaruit kwam het plan voor een eigen winkel. Dit komt in plaats van het marktkraampje." Het CDA heeft het pand tot 6 maart gehuurd. Daarna vindt een eva luatie plaats. Mogelijk wordt de opzet bij vol gende verkie zingen op nieuw her haald. In en rond de winkel wordt in de verkiezings periode een aantal activiteiten georganiseerd. Zo hebben op 23 februari enkele culturele festi viteiten plaats en geeft wethou der C. Linssen op 2 maart één of twee rondleidingen door de bin nenstad. Twee dagen voor de gemeenteraads verkiezingen vindt de slotbij eenkomst, wat ook het einde van de campag ne betekent, plaats. Linssen verricht de opening op 16 februari om 9.30 uur. De winkel aan de Lan ge Vorststraat 104 is geopend op dinsdag en zaterdag van 9.30 tot 15.30 uur en op donderdag avondvan 18.30 tot 21.00 uur. ARNEMUIDEN - Burgemees ter K. Schouwenaar van Mid delburg gaat morgen op bezoek naar Arnemuiden. Hij is wijk wethouder van het vissersdorp. Het bezoek van de burgemees ter valt in twee delen uiteen: een werkbezoek waarbij hij kennis maakt met het gebied Arnemui den en een kennismaking met de bewoners van het dorp. De wijkbeheergroep heeft een rondleiding door het dorp ge maakt. Op het programma staan bezoeken aan het nieuwe onderkomen van de politie, stadstoezicht, museum en het wijkondersteuningspunt in het voormalige gemeentehuis, het vliegveld en enkele andere mar kante plekken in Arnemuiden. Na het werkbezoek kunnen in woners van Arnemuiden kennis komen maken met de nieuwe burgemeester. Samen met zijn partner zal hij tussen 16.30 en 18.00 uur een informele bijeen komst houden in verenigingsge bouw De Arne. KAPELLE - Het Fruitteeltmu seum in Kapelle houdt donder dag een voorjaarsevenement voor kinderen. Er zijn doorlo pende knutselworkshops, waarbij gekozen kan worden uit appelmannetjes maken, vogel taartjes versieren of kalender- tjes beplakken. Ook zijn er speurtochten door het museum. Het museum is geopend van 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21